Odnos očeva sa kćerkama

Porodica, odnosi u porodici, odgoj djece, briga o roditeljima i slične teme
Post Reply
User avatar
Skitnica
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2772
Posts: 5307
Joined: Fri Jul 31, 2020 11:36 pm
Location: Iza leđa

Odnos očeva sa kćerkama

Post by Skitnica »

Odnos oca prema svojoj kćerki dokazano utiče na njenu budućnost, osobine, psihičko stanje i još mnogo toga. 



Otac igra jednu od najbitnijih uloga u životu jedne djevojčice. Shodno tome kakav ona odnos ima sa njim zavisi i kakva će njena budućnost biti. Ovo su segmenti na koje ima najviše uticaja:


1. Otac oblikuje samopouzdanje svoje kćerke. Ono što joj on govori od malih nogu je ono u šta ona vjeruje. 



Ako djevojčica ima sreće da pored sebe ima sjajnog oca koji će je konstantno hvaliti i govoriti koliko je sjajna,uprkos njenim manama, ona će u to i vjerovati.


2. Kćerka stvara sliku o sebi na osnovu toga kako je otac vidi. Nažalost postoje roditelji koji će isticati neke "fizičke mane" kod djece.


To podsmijavanje će im za čitav život ostati urezani u glavu kao ozbilnji kompleksi. Dakle, ako govorite svojoj kćerki kako ima velike uši ili veliki nos, budite sigurni da će ta mala djevojčica zauvijek imati ružnu predstavu o sebi.

3. Otac utiče na budući uspjeh njegove kćerke. 


Ako je otac svojoj kćerki davao vjetar u leđa, podršku i razumijevanje, velike su šanse da će ona napravit puno veći uspjeh na polju karijere od djevojčica koje nisu imale to isto od svog oca.

4. Od odnosa sa ocem zavisi koliko će kćerka biti društvena i prihvaćena u društvu. 


Ako je otac ohrabrivao svoju kćerku da se više druži sa djecom čak i kada joj se ne dopadaju, ako ju je ohrabrio da se više otvori i bude ono što jeste - ona će biti druželjubivija osoba. A svi znamo da druženje među djecom u velikoj mjeri utiče na njihove psihičke sposobnosti. 


5. Od oca djevojčice uče kako ih muškarci trebaju tretirati. Dobar otac će naučiti kćerku da ne pristaje na manje od onoga što zaslužuje. Naučiće je da je jedinstvena i da ne smije dozvoliti da bilo ko na nju povisi glas ili podigne ruku, pa takođe ni muškarac kojeg zavoli.


Zato očevi, imajte na umu da je vaša uloga zaista velika. Ako ste se već odlučili da budete otac, pobrinite se da budete dobar otac. Mnogo toga zavisi od vas. Ponekad ćete se morati žrtvovati da biste usrećili i obezbijedili sve što je potrebno vašem djetetu i to je sjajna stvar.
file_main_image_7331_1_relation_pere_fille_01_7331_1500X1000_cache_1200x630.jpg

User avatar
Grofica
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 642
Posts: 1176
Joined: Mon Jun 08, 2020 8:52 pm

Re: Odnos očeva sa kćerkama

Post by Grofica »

Muž i kćerka imaju taj neki posebni odnos, da sam nekad ljubomorna na njih. Ali to je tako Bogom dato, isto kao što ja i sinovi imamo taj neki poseban odnos.
Ali meni je najbitnije da imamo zdravu komunikaciju, da nema laži među nama i da sve funkcioniše kako i treba.
1
1 Image
Bez obzira koliko se trudite, nikada se ne možete sjetiti kako je vaš san počeo.

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2691
Posts: 11061
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Odnos očeva sa kćerkama

Post by Peace »

Kod nas ja imam bolji odnos s oboje djece. Muz je nekako uvijek tezio k tome da nemetne svoje puteve i uvjerenja, a to ga je udaljavalo od djece. Ja sam uvijek vise razumila i bila sam vjetar u ledja.
I uvijek sam govorila nesto ovako - ne mozes ti zaustaviti rijeku da tece.
Svi smo neke pomake pravili, svaka generacija, Da nije bilo tako bili bismo jos mozda pecinski ljudi.

Post Reply