Bracne i vanbracne zajednice i njihovi (ne)uspjesi

Porodica, odnosi u porodici, odgoj djece, briga o roditeljima i slične teme
User avatar
Grofica
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 642
Posts: 1176
Joined: Mon Jun 08, 2020 8:52 pm

Re: Bracne i vanbracne zajednice i njihovi (ne)uspjesi

Post by Grofica »

Smatram da je bračna zajednica sklopljena zakonski, jedna svetinja koja daje sigurnost kako bračnim partnerima, tako i djeci rođenoj u tom braku.
Iako je u skorije vrijeme izjednačena vanbračna sa bračnom zajednicom, ipak smatram da je bračna sigurnija.

Što se tiče alimentacija, smatram da oba partnera zaslužuju u zavisnosti od situacije u trenutku razvoda braka, da imaju pravo na alimentaciju.

Zašto da ne i muškarac da prima alimentaciju, ako u trenutku razvoda nije finansijski obezbijeđen, a svjedoci smo danas da je teško pronaći posao i muškarcu i ženi. Isto kao što zagovaramo finansijsku podršku za ženu nakon razvoda, tako treba i muškarcu, ukoliko je žena u boljoj finansijskoj situaciji.

Npr. ja radim, muž ne. Sutra da se razvedemo iz bilo kog razloga, jel treba da nakon godina zajedničkog života ostane bez hljeba i krova nad glavom?! Ne, ne bi me bilo stid plaćati mu alimentaciju.

Ali, alimentacija ima svoje uslove i svoj rok trajanja. Ne može se plaćati doživotno. Tu veliku ulogu igraju djeca, njihova dob i sposobnost. Prioriteti se drugačije postavljaju kad su djeca u pitanju, ona uvijek imaju prednost.
Npr. muškarac može primati alimentaciju ukoliko njemu pripadnu djeca, ali samo dok djeca ne postanu poslovno sposobna, odnosno punoljetna i ne počnu ostvarivati svoj dinar.

Opet, moram naglasiti, da se ni jedan slučaj ne može porediti s nekim drugim, jer nema identične situacije. Svaka situacija ima svoje specifičnosti, pa kada čujemo za neki slučaj da je drugačije odlučen nego neki prethodni, ne možemo reći "pa kako , imao/la je pravo na to i to..." upravo zbog drugačijih uslova života, broja članova porodice, finansijskih stanja, zdravstvenih, ovih onih... Ništa nije identično, svaki čovjek ima nešto po čemu se razlikuje od drugog.
1
1 Image
Bez obzira koliko se trudite, nikada se ne možete sjetiti kako je vaš san počeo.

User avatar
Kamilica
Hiperaktivan član
Hiperaktivan član
Reactions: 1983
Posts: 4209
Joined: Sun Apr 19, 2020 12:15 pm

Re: Bracne i vanbracne zajednice i njihovi (ne)uspjesi

Post by Kamilica »

Peace wrote:
Thu Jan 13, 2022 1:45 am
Negdje sam htjela pitati sta vi mislite o ovome

Ja (vjerujem i vi) sve cesce cujem vijest - udala se zena od muza.

Sta kazete na ovu pojavu?
Kako se može udati ako ima muža :hm
Valjda se prvo treba razvesti a u tom slučaju nema više muža, ili se ne razvede ali onda nije ponovo udata :??

Komplikovano kako god :D/

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2691
Posts: 11061
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Bracne i vanbracne zajednice i njihovi (ne)uspjesi

Post by Peace »

Pa i ja kod te pojave ne bih koristila rijec udala se.

Je li to stvarno niste culi za ove pojave. Ja znam za desetak koje su se desile samo u prosloj godini.

Vjerujem da je bilo uvijek, ali sad je cesce.

User avatar
Revizor
Član
Član
Reactions: 393
Posts: 830
Joined: Sun Jun 28, 2020 12:00 pm

Re: Bracne i vanbracne zajednice i njihovi (ne)uspjesi

Post by Revizor »

nema toga ovdje jos :st.
za mene senf je istina
po virslama je ispisan

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2691
Posts: 11061
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Bracne i vanbracne zajednice i njihovi (ne)uspjesi

Post by Peace »

Ima bolan, nisi dobro obavijesten.



Mrsko mi sad da pretrazujem ima i neka emisija, majka je ostavila cetvero djece s muzem, i otisla s nekim koga je upoznala na fb

User avatar
Revizor
Član
Član
Reactions: 393
Posts: 830
Joined: Sun Jun 28, 2020 12:00 pm

Re: Bracne i vanbracne zajednice i njihovi (ne)uspjesi

Post by Revizor »

ma to kod nas se desi odma zavrsi na emisiji
1
1 Image
za mene senf je istina
po virslama je ispisan

User avatar
Skitnica
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2772
Posts: 5307
Joined: Fri Jul 31, 2020 11:36 pm
Location: Iza leđa

Re: Bracne i vanbracne zajednice i njihovi (ne)uspjesi

Post by Skitnica »

Revizor wrote:
Thu Jan 13, 2022 10:56 pm
ma to kod nas se desi odma zavrsi na emisiji
Ili u crnoj hronici..
2
1 Image 1 Image

Post Reply