Odgoj & vaspitanje

Porodica, odnosi u porodici, odgoj djece, briga o roditeljima i slične teme
Sjena
Stažista
Stažista
Reactions: 7
Posts: 17
Joined: Wed Apr 22, 2020 6:28 pm

Odgoj & vaspitanje

Post by Sjena »

Ne djeca nego roditelji treba prvo da se odgoje. I vaspitaju.

#samokažem
1
1 Image

User avatar
Ina
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 583
Posts: 1159
Joined: Mon Apr 20, 2020 4:52 pm

Re: Odgoj & vaspitanje

Post by Ina »

I onda to postane krug. Ako su roditelji postanu i djeca.
A i preispitivanje ima svoju ulogu.

User avatar
Ema
Junior
Junior
Reactions: 17
Posts: 62
Joined: Thu Apr 16, 2020 5:02 pm

Re: Odgoj & vaspitanje

Post by Ema »

Sve bi to bilo divno, kada bi se i sprovelo. Neodgojeni roditelji "odgajaju" istu takvu djecu. Obrazovni sistem, odnosno škola tu donekle pomaže, ali bez dobre osnove, koja iz kuće treba da dođe, teško je napraviti neki veći pomak uz sav trud škole.
A ko da odgaja te roditelje? Kao što rekoste, začarani je to krug i vjerovatno treba više generacija da se smijeni da se pomak konačno primjeti.

User avatar
Ptica bijela
Član
Član
Reactions: 169
Posts: 807
Joined: Fri Apr 17, 2020 12:12 pm

Re: Odgoj & vaspitanje

Post by Ptica bijela »

Roditeljska uloga je jako teška. Majke smatram stubom obitelji, osobom koja odigrava najveću ulogu u odgoju djece. U današnjem vaktu, u jurnjavi za materijalizmom, djeca su zapostavljena, te imamo situaciju kakvu imamo.
Mada, mislim da ipak imamo više dobro odgojene djece, samo su ona druga glasnija i dominatnija.
1
1 Image
Ako neko igra da vas izgubi... Pusti nek' pobjedi....

Sjena
Stažista
Stažista
Reactions: 7
Posts: 17
Joined: Wed Apr 22, 2020 6:28 pm

Re: Odgoj & vaspitanje

Post by Sjena »

A i preispitivanje ima svoju ulogu.
[/quote]

Samo preispitivanje nema nikakvu ulogu ako ostane na tome.

#samoKažem

Sjena
Stažista
Stažista
Reactions: 7
Posts: 17
Joined: Wed Apr 22, 2020 6:28 pm

Re: Odgoj & vaspitanje

Post by Sjena »

Ema wrote:
Thu Apr 23, 2020 9:59 pm
Sve bi to bilo divno, kada bi se i sprovelo. Neodgojeni roditelji "odgajaju" istu takvu djecu. Obrazovni sistem, odnosno škola tu donekle pomaže, ali bez dobre osnove, koja iz kuće treba da dođe, teško je napraviti neki veći pomak uz sav trud škole.
A ko da odgaja te roditelje? Kao što rekoste, začarani je to krug i vjerovatno treba više generacija da se smijeni da se pomak konačno primjeti.
Sve ovo su činjenice. Ništa se neće promijeniti dok neko ne napravi prvi korak ka promjeni. Roditelji treba da postanu svijesni svojih grešaka da bi ih mogli ispraviti.

#samoKažem

Sjena
Stažista
Stažista
Reactions: 7
Posts: 17
Joined: Wed Apr 22, 2020 6:28 pm

Re: Odgoj & vaspitanje

Post by Sjena »

Ptica bijela wrote:
Fri Apr 24, 2020 9:06 pm
Roditeljska uloga je jako teška. Majke smatram stubom obitelji, osobom koja odigrava najveću ulogu u odgoju djece. U današnjem vaktu, u jurnjavi za materijalizmom, djeca su zapostavljena, te imamo situaciju kakvu imamo.
Mada, mislim da ipak imamo više dobro odgojene djece, samo su ona druga glasnija i dominatnija.
Niko nije rekao da je roditeljska uloga laka. Postavljanje prioriteta su jedna od prvih stvari koje trebamo napraviti. Ne samo kao roditelji nego i kao ljudska bića.

#samoKažem

User avatar
Ptica bijela
Član
Član
Reactions: 169
Posts: 807
Joined: Fri Apr 17, 2020 12:12 pm

Re: Odgoj & vaspitanje

Post by Ptica bijela »

Sjena wrote:
Sun May 03, 2020 10:52 am
Ptica bijela wrote:
Fri Apr 24, 2020 9:06 pm
Roditeljska uloga je jako teška. Majke smatram stubom obitelji, osobom koja odigrava najveću ulogu u odgoju djece. U današnjem vaktu, u jurnjavi za materijalizmom, djeca su zapostavljena, te imamo situaciju kakvu imamo.
Mada, mislim da ipak imamo više dobro odgojene djece, samo su ona druga glasnija i dominatnija.
Niko nije rekao da je roditeljska uloga laka. Postavljanje prioriteta su jedna od prvih stvari koje trebamo napraviti. Ne samo kao roditelji nego i kao ljudska bića.

#samoKažem
Slažem se za prioritete, i oni se postavljaju na razne načine, poznajem x majki/roditelja koje/ji su zaista posvećeni svojoj djeci, samo na pogrešan način, opet pogrešni prioriteti u životnim vrijednostima ( materijalizam).

Malo ću djelovati okrutno kad kažem da roditelji koji odluče imati samo jedno dijete, zapravo rade prvi pogrešan korak u odgoju djeteta.
Polazim od sebe kao djeteta, jer sam bila jedina roditeljima 14. godina. Još oni uopće nisu od onih što dihuću nad djetetom niti olako kupuju dijete.
Rodjenjem brata sam odahnula, nisam bila ni svjesna koliko su me zapravo gušili i sputavali konstatnom brigom i ljubavi, tad sam naučila dijeliti ljubav, onu najljepšu - roditeljsku, sestrinsku pa sve dalje nematerijalne i materijalne vrijednosti.

Zašto svi koristite hashtag i samoKažem? :D/
Ako neko igra da vas izgubi... Pusti nek' pobjedi....

User avatar
dezire
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 1574
Posts: 2886
Joined: Thu Apr 30, 2020 11:17 pm

Re: Odgoj & vaspitanje

Post by dezire »

Biti roditelj.. Najljepša i najteža stvar na svijetu
Ne postoji priručnik koji ti točno kaže šta trebaš raditi. A svaki roditelj, svom djetetu želi najbolje
I tako je tanka crta između ispravnog i greške
Svi smo različiti, imamo različite prioritete i točno tako, to prenosimo na djecu.
Ja sam često govorila,, da smo ja i dva sina frendovi ali da se zna tko je glavni u ekipi,,. Liberalna i stroga, u isto vrijeme.
Danas, kad ih pogledam, samostalni su i relativno sam zadovoljna. Kako sam ih sama odgojila, dobijam pozitivne komentare, sa strane.
Ja, uvijek mislim da sam mogla i bolje.
Možda sam samo prekritična, prema sebi i njima :jbg
4
4 Image

User avatar
Kamilica
Hiperaktivan član
Hiperaktivan član
Reactions: 1983
Posts: 4209
Joined: Sun Apr 19, 2020 12:15 pm

Re: Odgoj & vaspitanje

Post by Kamilica »

Djeca su ogledalo nas samih a svako zna šta želi vidjeti u ogledalu, valjda :/*
1
1 Image

User avatar
Boki
Junior
Junior
Reactions: 32
Posts: 84
Joined: Thu Apr 30, 2020 6:08 pm

Re: Odgoj & vaspitanje

Post by Boki »

Kamilica wrote:
Sun May 03, 2020 6:13 pm
Djeca su ogledalo nas samih a svako zna šta želi vidjeti u ogledalu, valjda :/*
Mnogi su htjeli da vide čuda u ogledalu a nikako nisu uspjevali u tome. Onda se to očekuje od djece, da ispune njihove snove.
1
1 Image

User avatar
Kamilica
Hiperaktivan član
Hiperaktivan član
Reactions: 1983
Posts: 4209
Joined: Sun Apr 19, 2020 12:15 pm

Re: Odgoj & vaspitanje

Post by Kamilica »

Boki wrote:
Tue May 05, 2020 9:24 am
Mnogi su htjeli da vide čuda u ogledalu a nikako nisu uspjevali u tome. Onda se to očekuje od djece, da ispune njihove snove.
Ima i toga naravno. Mada ja ipak vjerujem da je više onih koji žele da im djeca budu sretna i ostvaruju svoje snove.

User avatar
Vanilla
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 1410
Posts: 1661
Joined: Mon Jun 08, 2020 11:59 pm
Location: Home Sweet Home

Re: Odgoj & vaspitanje

Post by Vanilla »

Prije braka imao sam šest teorija o odgoju djece. Sad imam šestoro djece i nijednu teoriju.

Earl of Rochester
2
1 Image 1 Image
Kad mi dođe da idem, mnogo moram da idem.
Nije važno kuda ću. Nije važno dokle ću.
Došlo mi je da idem i ja idem kao lud
- unutra u mene.


🍀

User avatar
Grofica
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 642
Posts: 1176
Joined: Mon Jun 08, 2020 8:52 pm

Re: Odgoj & vaspitanje

Post by Grofica »

Slažem se s konstatacijom da je prva i ključna stvar u odgoju djece, odgoj roditelja.
Da bi dijete bilo odgojeno i vaspitano, prvo mu roditelji trebaju biti odgojeni i vaspitani. Jer kad su roditelji odgojeni i vaspitani, oni teže za postignućem da njihova djeca budu još bolja od njih sami, što proizvodi divne ljude.
Moje mišljenje o današnjem odgoju jeste da u odgajanju djece preovladava želja za prestižem, za divljenjem, za materijalizmom. Ne razmišljaju roditelji da li su im djeca sretna i zadovoljna, da li razrađuju dječiji kreativitet. Oni u stvari "ostvaruju" svoje želje preko svoje djece. Što je jaaaako loše.
Djeci treba pustiti da se razviju u osobe koje će znati da cijene malo i trude se za više, da poštuju druge i ne cijene ih prema izgledu i imućstvu, već prema ponašanju. Isto tako, ne treba da zaobilaze drugu djecu koja se ponašaju loše, već da pokušaju shvatiti uzrok takvog ponašanja pa zajednički da se izbore za bolje društvo i ljepši život.
Al' to je samo moje mišljenje :nak.
Bez obzira koliko se trudite, nikada se ne možete sjetiti kako je vaš san počeo.

User avatar
gripen
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 537
Posts: 1289
Joined: Fri May 01, 2020 5:02 pm

Re: Odgoj & vaspitanje

Post by gripen »

uh,dobra tema...
neiscrpna
naletim kasnije .....

User avatar
Grofica
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 642
Posts: 1176
Joined: Mon Jun 08, 2020 8:52 pm

Re: Odgoj & vaspitanje

Post by Grofica »

:DD
Joj tek sad vidjeh šta sam napisala. Umor me savladao.
Nisam mislila da djeca trebaju malo da cijene, već sam htjela reći da ih treba učiti da i kad malo imaju to cijene što imaju. A razvijati da se trude da imaju više i da samo svojim trudom i zalaganjem mogu ostvariti najviše i da samo u ličnom ostvarenju mogu pronaći zadovoljstvo.
Bez obzira koliko se trudite, nikada se ne možete sjetiti kako je vaš san počeo.

User avatar
dezire
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 1574
Posts: 2886
Joined: Thu Apr 30, 2020 11:17 pm

Re: Odgoj & vaspitanje

Post by dezire »

Vanilla wrote:
Tue Jun 09, 2020 12:55 pm
Prije braka imao sam šest teorija o odgoju djece. Sad imam šestoro djece i nijednu teoriju.

Earl of Rochester

Upravo to!
Teorija je jedno a sve su ostalo nijanse
Nema plana kako to odraditi već slušati svoje dijete. Čuti i ono što ne kaže. Svatko od nas je drugačiji,svako dijete drugačije.
Svakom djetetu drugačiji pristup mora biti.
Razgovarati,razgovarati,razgovarati....s djetetom. Nešto od toga će mu ostati!
Jedna od učiteljica ,moje djece,na jednom roditeljskom je rekla,,do 9.godine što napravite ,to je to. Oni su ,,spužvice,,do tad upijaju sve,poslije je puno teže
Nažalost,većina roditelja krene s odgojem tek u pubertetu kad počnu prvi problemi. Ili,ni tad!
Nemaju vremena,jure za zaradom,djeca su prepuštena bakama i didama (koji su popustljivi). Velik broj roditelja uopće nema ,nikakvu komunikaciju s djecom,ne poznaju svoje dijete.
Dobro odgojiti dijete-veliki životni izazov!
2
2 Image

User avatar
bruno
Junior
Junior
Reactions: 32
Posts: 52
Joined: Wed May 06, 2020 7:55 pm

Re: Odgoj & vaspitanje

Post by bruno »

Da, dijete se odgaja dok je malo. Ako mu tad ne usadiš neke vrijednosti, nećeš ga poslije u pubertetu preoblikovati ni sa kakvom silom (kako neki pokušavaju). Ima ipak dosta i do karaktera i samog djeteta. Neko će biti na svoju ruku i pored svog uticaja roditelja, jer je jednostavno takav.
1
1 Image

User avatar
gripen
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 537
Posts: 1289
Joined: Fri May 01, 2020 5:02 pm

Re: Odgoj & vaspitanje

Post by gripen »

To bi po meni,bio veliki zivotni izazov,projekat.
Odgojih ih troje.
Ni jedno nije isto,ko nebo i zemlja.
Sad,dali sam zadovoljan....bojim se da nisam.
Iskreno govorim.
Obzirom na ulozeni trud,sredstva.
Nekako se nadam,sta bi drugo,da ce nadoc,vremenom i neprilikama koje su oko njih.
Jedna dobra svjetlost,da kazem je da cesto zovnu,objasne problem,pitaju.
Nisu slusali,vjerovali ,kad sam im bas te price pricao.
Sto nisu....to me sekira.
Opet,s druge strane mogu biti prezadovoljan,nikakvih belaja i neprilika niti ruznih rjeci necuh za njima.
Ma,ima toga ,dug je to proces,gdje rezultate mozes ocekivat za 10-15. godina mozda.
Misljenja sam da djete posle neke 11-12-te god. pocinje djelovat samostalno u nekim sferama,zato dotle....drznedaj ...

User avatar
Vanilla
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 1410
Posts: 1661
Joined: Mon Jun 08, 2020 11:59 pm
Location: Home Sweet Home

Re: Odgoj & vaspitanje

Post by Vanilla »

Gripen, nesto mi smeta u:

Projekar, ulozeni trud, sredstva, nisu slusali, vjerovali...

ali drugom prilikom cu detaljno bas ovo prokomentarisati zasto mi je paznja tu ostala, sad sam umorna.
2
2 Image
Kad mi dođe da idem, mnogo moram da idem.
Nije važno kuda ću. Nije važno dokle ću.
Došlo mi je da idem i ja idem kao lud
- unutra u mene.


🍀

User avatar
Vanilla
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 1410
Posts: 1661
Joined: Mon Jun 08, 2020 11:59 pm
Location: Home Sweet Home

Re: Odgoj & vaspitanje

Post by Vanilla »

Evo me da prokomentarišem, obećala sam ranije :)

Projekat - Zašto mi je pažnja stala tu? Možda zato što očekujući baš to (da se kao projekat odradi) daje put ka neizbježnom razočarenju jer je nemoguće tako savršeno odigrati tu ulogu, kao po zadatku.
Najteža i najodgovornija a ujedno i najljepša uloga koju u životu čovjek može imati jeste biti roditelj.

Uloženi trud – možemo sve u životu odmah zanemariti ako dolaskom na svijet djeteta nismo spremni sebe 200% dati tom djetetu a bez očekivanja ičega zauzvrat. Jer – to je naša želja i odluka, naše zadovoljstvo, nikako ne tog djeteta. Mislim da, općenito, razočarenje dolazi izostankom onoga nečega što očekujemo. Zašto očekujemo nešto zauzvrat? :hm

Nisu slušali, vjerovali... – meni je ovo sasvim normalno. Istražuju, ispituju, dolaze do vlastitog iskustva, onog pipljivog, realnog, tačnog.

Valja polagati račune samom sebi a red je da ih položimo ako smo već ušli u tu igru. Kockati se postupcima zarad dobro odrađenog posla da bi se u starosti dobilo to uloženo nazad...moguće je a i ne mora biti.

Bilo kako bilo, niti jedan rezultat neće izostati samo je pitanje kakav će, na kraju, biti :) - nama zadovoljavajući ili razočaravajući. Baš onoliko koliko smo se realno uhvatili te uloge da je što najbolje znamo odigramo.
1
1 Image
Kad mi dođe da idem, mnogo moram da idem.
Nije važno kuda ću. Nije važno dokle ću.
Došlo mi je da idem i ja idem kao lud
- unutra u mene.


🍀

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2694
Posts: 11061
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Odgoj & vaspitanje

Post by Peace »

Kad bi covjek mogao znati da je dobro odradio svoj posao kao roditelj?

Sta bi nam djeca trebala biti/ imati/ znati, u odredjenoj zivotnoj dobi, pa da dusom dahnemo?

User avatar
Banshee
Član
Član
Reactions: 373
Posts: 465
Joined: Fri May 01, 2020 10:48 pm

Re: Odgoj & vaspitanje

Post by Banshee »

Dok si živ ne prestaje uloga roditelja, tako da nema stajanja, u svakom starosnom dobu svoje dece ćeš se suočavati sa raznim izazovima koje roditeljstvo nosi jer ma koliko godina ona imala, za tebe će uvek biti deca, tvoja deca...
1
1 Image

User avatar
gripen
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 537
Posts: 1289
Joined: Fri May 01, 2020 5:02 pm

Re: Odgoj & vaspitanje

Post by gripen »

Peace wrote:
Sat Nov 21, 2020 7:52 pm
Kad bi covjek mogao znati da je dobro odradio svoj posao kao roditelj?

Sta bi nam djeca trebala biti/ imati/ znati, u odredjenoj zivotnoj dobi, pa da dusom dahnemo?
nikad
moras stalno,iako su veliki....
to sto ponesu od kuce,neznaju sami nadogradit,usavrsit
pogotovu u ovom svjetu,gdje je sve otislo u heravo
1
1 Image

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2694
Posts: 11061
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Odgoj & vaspitanje

Post by Peace »

Vanilla wrote:
Tue Jun 09, 2020 12:55 pm
Prije braka imao sam šest teorija o odgoju djece. Sad imam šestoro djece i nijednu teoriju.

Earl of Rochester
A ima i ona - svi znaju kako bi odgojili djecu, osim ljudi koji ih imaju.

Post Reply