Gdje su djeca, šta rade ?

Porodica, odnosi u porodici, odgoj djece, briga o roditeljima i slične teme
Post Reply
User avatar
Skitnica
Senior
Senior
Reactions: 2685
Posts: 5187
Joined: Fri Jul 31, 2020 11:36 pm
Location: Iza leđa

Gdje su djeca, šta rade ?

Post by Skitnica »

Svaki put kada prodem pored dječjih parkova/ igrališta vrlo mali broj vidim djece ..Gdje su?


Šta rade ta djeca?

U kući igraju se igrica, snapiraju..snimaju video za tik-tok.. poneki od njih su sa telefonima sjede na klupama .. :??


Neki opet sa roditeljima su tu, roditelji na tel. djete se samo zabavlja u pijesku..

Koliko telefoni utiču na to vanjsko druženje i djeciju igru ..previse naravno... u nekim čekaonicama.. već ih čekaju tablet. :a/

Odavno vec nisam vidjela da provode vrijeme crtajući na papiru, bojeći bojanke ručno.. drvenim bojicama...nažalost...

Već u preranoj životnoj dobi smartphon im je vec u rukama... a preranoj je -3 god.

Koliko im time činimo (ne) dobro...?

U nekom prošlom vremenu ne tako davno, nismo imali igrališta, a djece na sve strane, cike, i vriske.. a sada obrnuto...parkovi su tu..a prazni.. :tctc

User avatar
Ina
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 576
Posts: 1159
Joined: Mon Apr 20, 2020 4:52 pm

Re: Gdje su djeca, šta rade ?

Post by Ina »

Sad su parkovi prazni iz više razloga..
I čim je moguće do prirode trčimo k'o ovce :hahah

Čvrsto sam protiv telefona u dječijim rukama.. Pogotovo dok su manji.. Nezamisljivo mi je dijete od 2 3 god s tabletom u rukama, ali toga je sve više, nažalost. Krivicom nas roditelja. Naravno.

Mi malom (za otprilike mjesec dana 9 punih god) omogućavamo korištenje tehnologije u granicama. Ima određene dane, određeno vrijeme. Poneki izuzetci su u mogućnosti tokom praznika.. Kad završi sve bitnije..

User avatar
Bella
Senior
Senior
Reactions: 1990
Posts: 7235
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Gdje su djeca, šta rade ?

Post by Bella »

Već u preranoj životnoj dobi smartphon im je vec u rukama... a preranoj je -3 god.
Ne znamo da li je. Nove generacije, novi obicaji. Moraju ici u korak s tehnologijom.

User avatar
Ina
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 576
Posts: 1159
Joined: Mon Apr 20, 2020 4:52 pm

Re: Gdje su djeca, šta rade ?

Post by Ina »

Bella wrote:
Sun Dec 27, 2020 1:17 pm
Već u preranoj životnoj dobi smartphon im je vec u rukama... a preranoj je -3 god.
Ne znamo da li je. Nove generacije, novi obicaji. Moraju ici u korak s tehnologijom.
Mogu oštetiti neuroloških razvoj i školske rezultate.. Poznajem slučaj u kojem dijete ne može kako treba da drži olovku u ruci..

Slažem se da treba ići u korak s vremenom ali nedoziranje i žurba imaju više štete nego li se misli.
Ja bih zakonom zabranila korištenje telefona djeci do neko doba.. 😁
2
2 Image

User avatar
gripen
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 529
Posts: 1289
Joined: Fri May 01, 2020 5:02 pm

Re: Gdje su djeca, šta rade ?

Post by gripen »

nije to nista

ovde je drugi,mozda veci problem
Djeca u 5-6. razredu,su nepismena
ucitelji imaju ogromnih problema
roditelji krive ucitelje ...
haos,haos .....

User avatar
Skitnica
Senior
Senior
Reactions: 2685
Posts: 5187
Joined: Fri Jul 31, 2020 11:36 pm
Location: Iza leđa

Re: Gdje su djeca, šta rade ?

Post by Skitnica »

Ja sam protiv toga da djeca u ranoj dobi koriste telefone. U ranom djetinstvu imaju puno toga da nauce prije tipkanja po displey u..


U svakom slučaju u školama ce nauciti sto bude neophodno.. "biti u koraku sa tehnologijiom" mi nije opravdanje za odobravanje a i podrzavanje koristenja smartphona u ranom djetinstvu.

U toj dobi djeca trebaju da skacu, trce.. komuniciraju ..ispoljavaju svoja (ne)zadovoljstva.. sa roditeljima...I druze sa ostalom djecom jer i kroz te igre puno puno korisnog nauče...

Ja imam jednu poznanicu, koja kad mi dode, da djetetu tel i kaze "neka ga samo neka sjedi I suti"...
:doh

:killm

User avatar
gripen
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 529
Posts: 1289
Joined: Fri May 01, 2020 5:02 pm

Re: Gdje su djeca, šta rade ?

Post by gripen »

Skitnica wrote:
Sun Dec 27, 2020 3:28 pm
Ja sam protiv toga da djeca u ranoj dobi koriste telefone. U ranom djetinstvu imaju puno toga da nauce prije tipkanja po displey u..


U svakom slučaju u školama ce nauciti sto bude neophodno.. "biti u koraku sa tehnologijiom" mi nije opravdanje za odobravanje a i podrzavanje koristenja smartphona u ranom djetinstvu.

U toj dobi djeca trebaju da skacu, trce.. komuniciraju ..ispoljavaju svoja (ne)zadovoljstva.. sa roditeljima...I druze sa ostalom djecom jer i kroz te igre puno puno korisnog nauče...

Ja imam jednu poznanicu, koja kad mi dode, da djetetu tel i kaze "neka ga samo neka sjedi I suti"...
:doh

:killm
pod naski receno,pravi ga invalidom,budalom
sutra ce reci..auuuu,vaki naki ...

User avatar
Skitnica
Senior
Senior
Reactions: 2685
Posts: 5187
Joined: Fri Jul 31, 2020 11:36 pm
Location: Iza leđa

Re: Gdje su djeca, šta rade ?

Post by Skitnica »

gripen wrote:
Sun Dec 27, 2020 3:26 pm
nije to nista

ovde je drugi,mozda veci problem
Djeca u 5-6. razredu,su nepismena
ucitelji imaju ogromnih problema
roditelji krive ucitelje ...
haos,haos .....
Klasicno..

Uciteljice su za sve krive.. :fpalm

Pa I kad djeca ne znaju perte vezati... :fp

Strasno je sto neki roditelji se oslobadaju rodteljske duznosti slanjem djece u skolu. :cc.
1
1 Image

User avatar
Mina
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 693
Posts: 1520
Joined: Thu Apr 30, 2020 6:36 pm

Re: Gdje su djeca, šta rade ?

Post by Mina »

Vodarica wrote:
Sun Dec 27, 2020 2:36 pm
Bella wrote:
Sun Dec 27, 2020 1:17 pm
Već u preranoj životnoj dobi smartphon im je vec u rukama... a preranoj je -3 god.
Ne znamo da li je. Nove generacije, novi obicaji. Moraju ici u korak s tehnologijom.
Mogu oštetiti neuroloških razvoj i školske rezultate.. Poznajem slučaj u kojem dijete ne može kako treba da drži olovku u ruci..

Slažem se da treba ići u korak s vremenom ali nedoziranje i žurba imaju više štete nego li se misli.
Ja bih zakonom zabranila korištenje telefona djeci do neko doba.. 😁
Sankcionišeš roditelje djeteta sa telefonom :) Vrlo brzo ni jedno ne bi prišlo telefonu više.

Moji rođaci mali, jedan 7 drugi 5 i ako im uzmeš telefon, stvarno ne znaju šta da rade. Ne znaju se zabaviti drugačije, izgledaju totalno pogubljeni i ovisni već :tctc
1
1 Image
I'm waking up to ash and dust I wipe my brow and I sweat my rust

User avatar
Ina
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 576
Posts: 1159
Joined: Mon Apr 20, 2020 4:52 pm

Re: Gdje su djeca, šta rade ?

Post by Ina »

Mina wrote:
Sun Dec 27, 2020 4:18 pm
Vodarica wrote:
Sun Dec 27, 2020 2:36 pm
Bella wrote:
Sun Dec 27, 2020 1:17 pm


Ne znamo da li je. Nove generacije, novi obicaji. Moraju ici u korak s tehnologijom.
Mogu oštetiti neuroloških razvoj i školske rezultate.. Poznajem slučaj u kojem dijete ne može kako treba da drži olovku u ruci..

Slažem se da treba ići u korak s vremenom ali nedoziranje i žurba imaju više štete nego li se misli.
Ja bih zakonom zabranila korištenje telefona djeci do neko doba.. 😁
Sankcionišeš roditelje djeteta sa telefonom :) Vrlo brzo ni jedno ne bi prišlo telefonu više.

Moji rođaci mali, jedan 7 drugi 5 i ako im uzmeš telefon, stvarno ne znaju šta da rade. Ne znaju se zabaviti drugačije, izgledaju totalno pogubljeni i ovisni već :tctc
A mogućnosti bi bilo u tržnim centrima, parkovima, plaži, a i restoranima itd

Ja ne mogu da vjerujem kad vidim čitavu fameliju za stolom s mobitelima u rukama.
To mi prelazi sve granice. Ali šta ćeš..
1
1 Image

User avatar
Bella
Senior
Senior
Reactions: 1990
Posts: 7235
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Gdje su djeca, šta rade ?

Post by Bella »

Vidjam naravno -grupice- omladine... postalo mi je normalno.. zajedno su.. smiju se - dijele, info sto nadju na phonu...
. hm, vremenom i kad imash sagovornika koji ne prestaje sa pricom... nekako mi druzenje s phonom dodje kao spas... :D/

User avatar
laganini
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 432
Posts: 1870
Joined: Tue Aug 04, 2020 11:11 pm

Re: Gdje su djeca, šta rade ?

Post by laganini »

..uvik se nadje nesto sto mozemo zamirit djeci..

User avatar
Skitnica
Senior
Senior
Reactions: 2685
Posts: 5187
Joined: Fri Jul 31, 2020 11:36 pm
Location: Iza leđa

Re: Gdje su djeca, šta rade ?

Post by Skitnica »

laganini wrote:
Mon Dec 28, 2020 6:52 pm
..uvik se nadje nesto sto mozemo zamirit djeci..

Ja djeci nikad ništa ne zamjim...niti im treba zamjeriti..

User avatar
gripen
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 529
Posts: 1289
Joined: Fri May 01, 2020 5:02 pm

Re: Gdje su djeca, šta rade ?

Post by gripen »

Skitnica wrote:
Wed Jan 06, 2021 9:50 am
laganini wrote:
Mon Dec 28, 2020 6:52 pm
..uvik se nadje nesto sto mozemo zamirit djeci..

Ja djeci nikad ništa ne zamjim...niti im treba zamjeriti..
pa ,...ako djeci pridjes sa savjesnom,normalnom pricom
ulivati im samopuzdanje
tad vjerovatno vecina nece radit gluparije
dobro...sad,djeca moraju imat djetinjsto,bez toga nemogu kompletirati sebe
medjutim,sve to treba biti pod nekom kontrolom,granicama

User avatar
Ina
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 576
Posts: 1159
Joined: Mon Apr 20, 2020 4:52 pm

Re: Gdje su djeca, šta rade ?

Post by Ina »

Skitnica wrote:
Wed Jan 06, 2021 9:50 am
laganini wrote:
Mon Dec 28, 2020 6:52 pm
..uvik se nadje nesto sto mozemo zamirit djeci..

Ja djeci nikad ništa ne zamjim...niti im treba zamjeriti..
I ne treba. Djeca su djeca..
Mada nas roditelji smatraju djecom i kad odrastemo.. U nekom afektivnom smislu valjda. A odrastao čovjek je već najprije sam odgovoran za vlastite postupke. Kakvi god bili.
1
1 Image

User avatar
Banshee
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 372
Posts: 465
Joined: Fri May 01, 2020 10:48 pm

Re: Gdje su djeca, šta rade ?

Post by Banshee »

Stvar navike, nekako sam primetila da se mlađa deca više izgraju ispred zgrade i na igralištima, dok ova starija vole da se slikaju po kafićima i na nekim atraktivnim lokacijama pa da se taguju i izbacuju na društvenim mrežama da svi vide gde je, s kim je, šta jede i sl.
Ja puno slikam jer volim da zabeležim momente, jednom prilikom me prijatelj pitao šta će mi toliko slika u telefonu kad ne izbacujem nigde, odgovorih mu eto tako da imam... nije mu shvatljivo ali on je od te generacije, 13 godina mlađi :D
Vole tako, šta znam, kažu ako te nema na društvenim mrežama kao da ne postojiš.
Možda su u pravu za današnje vreme, mada i nečije postojanje tu ne pridaje neki bitan značaj, čast izuzecima.
Ipak, viđam roditelje kako trče sa svojom decom, igraju basket, fudbal, i neke ekipe vršnjaka koje dolaze na te sportske terene u komšiluku, tako da to deluje u nekom postotku optimistično. :)

User avatar
Skitnica
Senior
Senior
Reactions: 2685
Posts: 5187
Joined: Fri Jul 31, 2020 11:36 pm
Location: Iza leđa

Re: Gdje su djeca, šta rade ?

Post by Skitnica »

Zimi dok ima snijega, primjetim više djece vani.. <3 zabavne su snježne igre i odraslima a da nisu djeci..

User avatar
Skitnica
Senior
Senior
Reactions: 2685
Posts: 5187
Joined: Fri Jul 31, 2020 11:36 pm
Location: Iza leđa

Re: Gdje su djeca, šta rade ?

Post by Skitnica »

Ovih dana koriste zimsku ljepotu... <3

Image

:aaww
Image

Post Reply