Odgoj & vaspitanje

Porodica, odnosi u porodici, odgoj djece, briga o roditeljima i slične teme
User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2044
Posts: 7482
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Odgoj & vaspitanje

Post by Bella »

Uvijek me ovakvo misljenje... :hm ...imati ne znaci i znati.... :)

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2640
Posts: 10941
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Odgoj & vaspitanje

Post by Peace »

Ko i svako drugo jutro izasla sam i jutros da u hladu moja dva bora popijem kafu i citam.. Cura sto zivi u kuci do moje izasla je prosetati psa, dobre smo, i pridruzila mi se.
Sjedile smo skoro 2 sata i razgovarale o svemu.

Dio toga sto ona meni isprica ne mogu da izbacim iz glave.
Zena s kojom tu zivi ima sina kojem je 18 god. Prije 2 noci majka mu je nazvala policiju zbog problema koja je eskalirao u fizicko nasilje.
Dijete, 18 god, vec ovosnik o nekim drogama, a sa 14 godina je bio prvi put u rehab centru.

To mi sve zvoni u glavi - sa 14 god... sa 14 god...
Ljudi, kako se to moze desiti, kako to roditelju promakne... da li nisi vidio ili nisi htio da vidis..

User avatar
Kamilica
Hiperaktivan član
Hiperaktivan član
Reactions: 1971
Posts: 4198
Joined: Sun Apr 19, 2020 12:15 pm

Re: Odgoj & vaspitanje

Post by Kamilica »

Ko će znati šta je sve u pitanju. Vjerovatno se nije posvetilo dovoljno vremena djetetu ili je možda neka nefunkcionalna porodica bila. Šteta za tako mlado biće.

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2640
Posts: 10941
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Odgoj & vaspitanje

Post by Peace »

Roditelji su razvedeni i kaze mi da je majka u to vrijeme morala raditi 3 posla da bi izasla na kraj, navodno joj je zbog toga promaklo.

Gdje dijete od 14 godina nabavi drogu? Kako se usudi? Hiljadu mi se pitanja namece...

User avatar
Mina
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 693
Posts: 1520
Joined: Thu Apr 30, 2020 6:36 pm

Re: Odgoj & vaspitanje

Post by Mina »

Roiditelji se uvijek iznenade kad otkriju da njihovo dijete krije takve tajne. Očito da život kojim djeca žive nije ni blizu toliko znan roditeljima. A u današnje vrijeme djeca su izložena tolikim uticajima, od interneta do sredine u kojoj su, škole...
I'm waking up to ash and dust I wipe my brow and I sweat my rust

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2640
Posts: 10941
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Odgoj & vaspitanje

Post by Peace »

Sinoc sam zaspala sastavljajuci u glavi razgovor koji bih trebala obaviti sa sinom. Njemu je 18 god, zgodan je i lijep, pravi mladi gentleman. Najvise je vezan za seku i mamu, i dobro je dijete, ali ne znam u sta moze upasti, danas i muskarci mogu biti iskoristeni.

Prije toga razgovarala sam s kcerkom, pitam je za jednu curu i tako doznadoh da je trudna. S momkom koji i nije neka sreca, nit radi nit se skoluje, a niti zeli biti otac.
Ipak ce postati, a majka njegovog dijeta ce biti zena koju i ne voli na kraju i s kojom ne zeli zivjeti.

Nekako zelim svom dijetu dat do znanja da ne treba nikad stupati u vezu s curom s kojom ne bi zelio provesti zivot. I da bih trazila od njega da preuzme odgovornost za svoje “djelo”. Kad on ne bi, ja bi.

User avatar
Skitnica
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2740
Posts: 5263
Joined: Fri Jul 31, 2020 11:36 pm
Location: Iza leđa

Re: Odgoj & vaspitanje

Post by Skitnica »

Peace wrote:
Sun Jun 13, 2021 3:33 pm
Sinoc sam zaspala sastavljajuci u glavi razgovor koji bih trebala obaviti sa sinom. Njemu je 18 god, zgodan je i lijep, pravi mladi gentleman. Najvise je vezan za seku i mamu, i dobro je dijete, ali ne znam u sta moze upasti, danas i muskarci mogu biti iskoristeni.

Prije toga razgovarala sam s kcerkom, pitam je za jednu curu i tako doznadoh da je trudna. S momkom koji i nije neka sreca, nit radi nit se skoluje, a niti zeli biti otac.
Ipak ce postati, a majka njegovog dijeta ce biti zena koju i ne voli na kraju i s kojom ne zeli zivjeti.

Nekako zelim svom dijetu dat do znanja da ne treba nikad stupati u vezu s curom s kojom ne bi zelio provesti zivot. I da bih trazila od njega da preuzme odgovornost za svoje “djelo”. Kad on ne bi, ja bi.
Sa 18 godina ne može razmišljati tako kako ti zelis da bude. Premlad je da o tome na taj način misli kao i ti..

Ne ocekuj da sa prvom djevojkom sa kojim bude u vezi odmah bude ta jedina i zauvjek.

User avatar
Mina
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 693
Posts: 1520
Joined: Thu Apr 30, 2020 6:36 pm

Re: Odgoj & vaspitanje

Post by Mina »

Skitnica wrote:
Mon Jun 14, 2021 12:38 am
Peace wrote:
Sun Jun 13, 2021 3:33 pm
Sinoc sam zaspala sastavljajuci u glavi razgovor koji bih trebala obaviti sa sinom. Njemu je 18 god, zgodan je i lijep, pravi mladi gentleman. Najvise je vezan za seku i mamu, i dobro je dijete, ali ne znam u sta moze upasti, danas i muskarci mogu biti iskoristeni.

Prije toga razgovarala sam s kcerkom, pitam je za jednu curu i tako doznadoh da je trudna. S momkom koji i nije neka sreca, nit radi nit se skoluje, a niti zeli biti otac.
Ipak ce postati, a majka njegovog dijeta ce biti zena koju i ne voli na kraju i s kojom ne zeli zivjeti.

Nekako zelim svom dijetu dat do znanja da ne treba nikad stupati u vezu s curom s kojom ne bi zelio provesti zivot. I da bih trazila od njega da preuzme odgovornost za svoje “djelo”. Kad on ne bi, ja bi.
Sa 18 godina ne može razmišljati tako kako ti zelis da bude. Premlad je da o tome na taj način misli kao i ti..

Ne ocekuj da sa prvom djevojkom sa kojim bude u vezi odmah bude ta jedina i zauvjek.
Mislim da je previše očekivati da djeca tako razmišljaju danas, kad kažem previše, mislim nemoguće.
Sex je nešto skoro pa neminovno u njihovim godinama i nije nešto što bi bilo produktivno spriječiti. Ali zato bi im se morao utuviti u glavu značaj sigurnog sexa, zaštićenog.
I'm waking up to ash and dust I wipe my brow and I sweat my rust

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2640
Posts: 10941
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Odgoj & vaspitanje

Post by Peace »

Ne znam kako razmisljaju muskarci u tim godina. Moj sin je stidan, ne znam kako ce i ovo saslusati.

Je li s vama neko morao razgovarati u tim godinama?

Cini mi se da Kamilica i Dezire, imaju odrasle sinove, ako pratite temu, jeste li vi obavljale s njima razgovore ove vrste?

Ili ako neko od nasih muskih clanova prati temu, je li s vama neko razgovarao, ili ste sami sve znali?

User avatar
Kamilica
Hiperaktivan član
Hiperaktivan član
Reactions: 1971
Posts: 4198
Joined: Sun Apr 19, 2020 12:15 pm

Re: Odgoj & vaspitanje

Post by Kamilica »

Peace wrote:
Mon Jun 14, 2021 2:50 pm


Cini mi se da Kamilica i Dezire, imaju odrasle sinove, ako pratite temu, jeste li vi obavljale s njima razgovore ove vrste?
Razgovarali smo, nadam se da je nešto ostalo u glavi :D/


Meni je bitno da se druži, upoznaje djevojke i vjerujem da će znati odabrati šta mu paše. Ne možemo mi tu puno napraviti, svi imaju svoj put i moraju ga sami proći. Vjerovatno će biti i razočarenja i tuge ali sve to gradi osobu i daje joj neko iskustvo. Vremenom će svi naučiti praviti usporedbe i znati šta im odgovara. Bitno je da se znaju zaštititi ako već stupaju u intimne odnose, na to treba razgovorom skrenuti pažnju, sam izbor djevojke i nije u našim rukama. Razumijem da ti je sin stidan, nisu to svakodnevne obične teme, ali naći ćeš ti, ili otac, način kroz koji mu možete objasniti bitnost zaštite. Ako ništa zbog njegovog zdravlja prvo a zatim i neželjene trudnoće. Mada vjerujem da prijatelji međusobno također otvaraju te teme pa je i to neki vid saznanja, tako da i nisu baš totalno neupućeni i ako im nije roditelj ranije savjetovao nešto. Danas je mnogo lakše doći do informacija nego što je to bilo u naše doba. Uglavnom, ne brini previše, znaš kako si odgojila svoje dijete i ne vjerujem da će tu biti puno odmaka od onoga što mu je usađeno odrastanjem. Meni je važno da se ne krije ništa od mene i šta god da se desi riješit ćemo skupa. To uvijek ponavljam i tražim bezuslovnu istinu. Nema potrebe za nekakvim strahom od mame ili tate, toga nema. Moj sin je pomalo komplikovan tip, ne voli ta svakodnevna mjesta gdje mladi izlaze, ne konzumira cigarete i alkohol pa samim tim izbjegava zatvorene prostore kafića ili sličnih okupljališta mladih. Voli prirodu, biciklizam, plivanje, a nije baš da mnogo djevojaka tako nešto u tim godinama i zanima. Znači da mu je izbor sužen, makar ovdje kod nas. Kako god, svako će sebi tražiti nekog sličnog pa valjda i nađe. A nadati se da smo kao roditelji uradili dobar posao i da će usvojiti neke od savjeta za njihovo dobro, bez da vršimo pritisak.
1
1 Image

User avatar
dezire
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 1564
Posts: 2880
Joined: Thu Apr 30, 2020 11:17 pm

Re: Odgoj & vaspitanje

Post by dezire »

Peace wrote:
Mon Jun 14, 2021 2:50 pm
Ne znam kako razmisljaju muskarci u tim godina. Moj sin je stidan, ne znam kako ce i ovo saslusati.

Cini mi se da Kamilica i Dezire, imaju odrasle sinove, ako pratite temu, jeste li vi obavljale s njima razgovore ove vrste?
Razgovarati,razgovarati,razgovarati.....Nešto ipak ostane

Ja sam ,sama živjela sa 2 sina....I to upravo u periodu njihovog sazrijevanja. Od njihovih 13/15 g. pa nadalje. Otac se nije trudio sudjelovati u njihovom odgoju,tako da htjela ili ne,morala sama taj dio proći, s njima.

Imala sam praksu,pridružiti im se ,navečer u dnevnom boravku i onda bi vodili one neobavezne razgovore.
Ja bih ,obično ,počela s pričom, kakav mi je bio dan na poslu i onda bi se i oni uključili. Tako se puno sazna a da nije ono,
,,sjedni da razgovaramo,, pa ispitivanje.

Tako sam im u priči i naglasila ,,da ih neću pitati, da li to rade ali da moraju koristiti zaštitu,prezervative,, Naravno,bude neugodno i njima a ja sam onda dodala,kako ,,ne želim, još biti baka a osim toga,ne mogu uz njih dvojicu,hraniti još jedno dijete zbog njihove nepromišljenosti,,


Nakon nekog vremena,idem sa starijim sinom (tad je već imao 18g),u sedmičnu nabavu. Vikendom je odlazio u Zg jer je tamo imao curu. Samo sam ja radila a dva srednjoškolca,dva nogometaša...pa izlazci,odjeća. Morali smo paziti na svaku kunu.
I ugl.na kasi...on vadi stvari iz kolica a ja pakiram u vrećice. U jednom trenu,on se okrene i doda još nešto na kasi. Popakiramo,platimo i u autu, ja,naivno pitam ,,šta si dodao na kasi...baterije,slušalice? (tog je uvijek falilo :fpalm )
A on mi,mrtav hladan,odgovori ,,prezervative,,!
Ja u šoku i onako,sarkastično kažem ,,Pa da,samo mi to još fali, samo još to ne financiram,,
A on mi odgovori ,,pa jesi luda,nećeš valjda,da budeš baka,, :hahah


Ugl. čini mi se,da je kao i u svemu,bitno povjerenje, dijete-roditelj. Uvijek sam tražila,da,bilo što da se dogodi...bilo što,uvijek prvo obavijeste mene. Za sve postoji rješenje ako se razgovara.

@Peace,probaj prvo,neobavezan razgovor,da saznaš,kako ,,diše,, pa ćeš onda znati,kako razgovarati na tu temu.
1
1 Image

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2640
Posts: 10941
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Odgoj & vaspitanje

Post by Peace »

Hvala vam objema sto ste odvojile vrijeme i dale mi neke upute :cv

Svidja mi se kako ste obje postupale i kako razmisljate.

Ja sam znala sve s curicom, jer sve sam to jednom bila sto je ona sad. I mi smo izgradile svoj odnos na povjerenje i respektu, i njoj je mama omiljena osoba u cijelom svijetu.

Jeste, u razgovoru s drugim ljudima svasta i za sebe korisno doznas, samo kod nas ovdje socijalni zivot skoro da i ne postoji. Svo izlasci mom sinu su na veceru s mamom i sekom, ili samo sa sekom, u kino sa sekom, na kafu sa sekom.

Ali u avgustu ce na colege u drugi grad, a taj pohadja 130.000 ucenika. I ko nikad nije imo ljubav, tu nadje :)

Eto do tad cu i ja neke spontane situacije vrebati.
1
1 Image

User avatar
Grofica
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 642
Posts: 1176
Joined: Mon Jun 08, 2020 8:52 pm

Re: Odgoj & vaspitanje

Post by Grofica »

Sad sam bila vani i zapalo mi za oko način kako su tri curice obučene.
Novembar je, hladno je, temperatura se spušta do 0 stepeni. Njih tri curice od nekih 16 - 17 godina, idu preko mosta u košuljicama, kratkim pantalonicama, gole noge i na nogama patike.
One su očigledno vesele i pune uzavrele krvi, ali... Djeco draga, što je previše, previše je.
Kako to roditelji dozvoljavaju :fp
Bez obzira koliko se trudite, nikada se ne možete sjetiti kako je vaš san počeo.

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2044
Posts: 7482
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Odgoj & vaspitanje

Post by Bella »

. podnose hladnocu bolje.. ne mislim da je za veliku brigu.....

User avatar
Grofica
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 642
Posts: 1176
Joined: Mon Jun 08, 2020 8:52 pm

Re: Odgoj & vaspitanje

Post by Grofica »

Boga mi nije to u pitanju koliko ko podnosi hladnoću. Bez jakne ikako izaći vani na temperaturi od 0 stepeni meni nije uopšte normalno.
Ali ne samo izaći na momenat, već izaći da se provede nekih par sati.

Hajd na stranu i temperatura, ali nije lijepo vidjeti u zimskom periodu osobu bez jakne.

Možda je to sad nova moda, a ja nisam u tom fazonu :hm
Bez obzira koliko se trudite, nikada se ne možete sjetiti kako je vaš san počeo.

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2640
Posts: 10941
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Odgoj & vaspitanje

Post by Peace »


User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2640
Posts: 10941
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Odgoj & vaspitanje

Post by Peace »

Pogleda li iko ovaj video o tome kako su se djeca nekad vaspitavala? :rolleyes

Post Reply