Govor mržnje : portali, forumi

Teme koje se tiču medija bilo koje vrste (TV, štampa, internet...)
User avatar
carobnjak_N
Član
Član
Reactions: 224
Posts: 343
Joined: Fri Jun 19, 2020 7:52 am

Govor mržnje : portali, forumi

Post by carobnjak_N »

Mislim da je govor mržnje po portalima , forumima, komentarima i općenito po internet mjestima koja nisu
pod nekom zakonskom lupom, previše i dugo ignorisan , te da ćemo za rezultat imati (i već imamo) velike i duboke
posljedice po društvo.
Jedna od posljedica je vrlo konkretna. Naime, svi se kao žale na stalno vladanje nacionalističkih stranka, a ne shvataju
koliko je govor mržnje voda na mlin istih. Jer tako se društvo radikalizuje i polarizuje u "za i protiv" grupacije, bez
mogućnosti da se neki srednji stav ili svjetonazor prihvati kao zdrav za društvo.
Obično ako nemaš neki rigidan stav o aktualnim dešavanjima ili o istoriji , radikali vam odmah lijepe etikete
"izdajnik" , "za koga radiš ?" i slično, i to radikali s obje strane.
Stalno podgrijavanje tenzija služi upravo tome, da se taj prostor umjerenosti i objektivnog gledanja na događaje,
potpuno zatvori i oduzme mu se prostor.
Zanimljivo da niti jedna stranka, koliko je meni poznato, nema u svom programu uvrštenu neku jasno definisanu
strategiju o borbi protiv govora mržnje .
Šta vi mislite o tome ? Šta je za vas govor mržnje ?
2
2 Image
Con Te partiro, Su navi per mari, Che, io lo so
No, no, non esistono più..

User avatar
Vjetar
* * * * * *
Reactions: 1505
Posts: 2403
Joined: Wed Apr 15, 2020 11:57 am
Location: Na konju

Re: Govor mržnje : portali, forumi

Post by Vjetar »

Ne ograničava se to samo na nacionalističku retoriku. Sveprisutan je takav govor ne samo na portalima i forumima, već i u svakodnevnoj komunikaciji se susrećemo sa tim. I o svim temama.
Recimo, portali bi mogli jednostavno ukinuti komentare i puno govora mržnje anulirati tako, u startu. Ali ne ukidaju, jer njima odgovara kvantitet, tenzija, koju takvi komentari donose. To kao privlači čitatelje i zato im treba te priče takve. Isto je i sa forumima.
Govor mržnje nije teško prepoznati, pa i kad se upakuje. Ne moraš dozvoliti takve komentare. Možeš ih brisati, možeš autore brisati. Ali, to ima svoju cijenu onda, koju mnogi forumi ne žele platiti.
Ja ću je platiti.
6
2 Image 3 Image 1 Image

User avatar
Mina
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 693
Posts: 1520
Joined: Thu Apr 30, 2020 6:36 pm

Re: Govor mržnje : portali, forumi

Post by Mina »

Vidjećemo :_)
1
1 Image
I'm waking up to ash and dust I wipe my brow and I sweat my rust

User avatar
carobnjak_N
Član
Član
Reactions: 224
Posts: 343
Joined: Fri Jun 19, 2020 7:52 am

Re: Govor mržnje : portali, forumi

Post by carobnjak_N »

Vjetar wrote:
Sun Jul 12, 2020 2:02 pm
Ne ograničava se to samo na nacionalističku retoriku. Sveprisutan je takav govor ne samo na portalima i forumima, već i u svakodnevnoj komunikaciji se susrećemo sa tim. I o svim temama.
Recimo, portali bi mogli jednostavno ukinuti komentare i puno govora mržnje anulirati tako, u startu. Ali ne ukidaju, jer njima odgovara kvantitet, tenzija, koju takvi komentari donose. To kao privlači čitatelje i zato im treba te priče takve. Isto je i sa forumima.
Govor mržnje nije teško prepoznati, pa i kad se upakuje. Ne moraš dozvoliti takve komentare. Možeš ih brisati, možeš autore brisati. Ali, to ima svoju cijenu onda, koju mnogi forumi ne žele platiti.
Ja ću je platiti.
Svakako da se ne ograničava samo na nacionalističku retoriku. Naveo sam to kao konkretan primjer i kako se od
toga profitira , i ko profitira.
Drugi primjer koji si ti naveo isto ima krajnjeg "profitera" , klikovi i pregledi su im ipak draži , nego neka odgovornost.
Imam ja zanimljivih iskustava na tu temu .
Prošle godine sam dobio pozivnicu u neku fb grupu, gdje se kao raspravlja ateizam vs religije.
Vrlo posjećena, veliki broj članova, jako puno komentara itd
Međutim, ubrzo sam shvatio da je adminka , kao i moderatori , frustrirane perosne , te da su ateisti koji imaju brutalne stavove prema neistomišljenicima. Uvrede i ponižavanja najgore vrste, brutala , psovanje,
sve je prolazilo i ne samo to, nego su i sami prednjačili u tome. Naravno, iz sigurnosti neautentičnih fb profila.
Ja sam probao s nekom umjerenom pričom, filozofijom koja propitkuje i ateizam i religiju ali sam dobio onako teleće
poglede s prva, a ubrzo i brutalne ad hominem napade. O privatnim porukama koje sam dobijao od adminke
i moderacije da ne pričam. Slučajno se tu zatrefio i jedan novinar, inače ateista i liberal, koji je shvatio o čemu pričam ali mi je savjetovao da ne trošim živce , te je i sam napustio grupu.
Međutim, ja nisam, nego sam napravio screenshot od privatnih uvreda do javnih komentara dotičnih.
Zatim sam malo istraživao i ubrzo su mi se počele javljati osobe kojima je adminka sjela na žulj i nije uopće
trebalo dugo da saznam ime i prezime, adresu , pa čak i radno mjesto. Radilo se o učiteljici u osnovnoj školi.
Onda je upozorim da znam ko je i da se njeno pisanje sigurno neće svidjeti roditeljima u njenoj školi, te je upozorim
da prestane s time što radi . Odgovor s njene strane je bio čisto bahaćenje.
Onda sam ja poslao jednom poznaniku, čije je dijete išlo u njenu školu, screenshotove , i pitao da li je to ona.
Lik podijelio na twiteru, onda se uključio i onaj novinar i objavio članak s tim, onda se sve zakotrljalo po drugim
portalima , te završilo njenom suspenzijom i time što mi je ta ekipica kmečala kako sam joj uništio život.

Zatim se dešava to da me po fb počinju dodavati nekakavi radikalni desničari, nacionalisti , agresivni vjernici itd
Skontali moj profil u toj cijeloj priči, kao da sam ja "njihov". Iako sam ja pokušavao objasniti da je medijima to
prenio lik koji je ateista to im jednostavno nije išlo u glavu, nije se uklapalo u njihove stereotipe.
Ja sam neko vrijeme prihvatao ali ubrzo su po mojim statusima skontali da su se zahebali, pa onda pisali nekakve
hejterske komentare , pa kad im odbrusim onda polude i prijete na pp .
Uglavnom sam screnšatovo i stavljao u arhivu :DE , blokirao itd , ali mi se nije dalo ići na policiju.
Moj zaključak je bio da živimo u društvu u kojem je skoro svaki svjetonazor radikalan i ne umije se ispoljiti bez mržnje
i agresije prema drugim svjetonazorima, ne znaju razgovarati i isključivi su.
Također sam skontao, da je najbolji način ako ti stanu na žulj , samo otkriti identitet i onda se stvari same zakotrljaju.
1
1 Image
Con Te partiro, Su navi per mari, Che, io lo so
No, no, non esistono più..

User avatar
blackadder
Član
Član
Reactions: 446
Posts: 729
Joined: Sat Apr 18, 2020 4:24 pm

Re: Govor mržnje : portali, forumi

Post by blackadder »

carobnjak_N wrote:
Sun Jul 12, 2020 11:00 am
Zanimljivo da niti jedna stranka, koliko je meni poznato, nema u svom programu uvrštenu neku jasno definisanu
strategiju o borbi protiv govora mržnje .
Šta vi mislite o tome ? Šta je za vas govor mržnje ?
Nemaju jasno definisanu strategiju o borbi protiv bilo čega :cc.
2
2 Image

User avatar
Kamilica
Hiperaktivan član
Hiperaktivan član
Reactions: 1971
Posts: 4198
Joined: Sun Apr 19, 2020 12:15 pm

Re: Govor mržnje : portali, forumi

Post by Kamilica »

Ne znam da li kod nas uopšte postoje ili koriste mehanizmi za suzbijanje govora mržnje i kako je to regulisano zakonski.
Kako god, svaki govor mržnje ima nekakvu pozadinu. Meni nije strašno to šta neka individua napiše, koliko mi je strašno da se uopšte ne sankcioniše. Na kraju, ako se već ne može stati u kraj osobama koje pišu u tom maniru, itekako se može stati u kraj portalima, forumima i bilo kojim drugim internet stranicama koje dozvoljavaju takvo pisanje. Ako se želi naravno ;)
4
4 Image

User avatar
Vjetar
* * * * * *
Reactions: 1505
Posts: 2403
Joined: Wed Apr 15, 2020 11:57 am
Location: Na konju

Re: Govor mržnje : portali, forumi

Post by Vjetar »

Postoje mehanizmi, znaš da je bilo i hapšenja po tom osnovu.

User avatar
carobnjak_N
Član
Član
Reactions: 224
Posts: 343
Joined: Fri Jun 19, 2020 7:52 am

Re: Govor mržnje : portali, forumi

Post by carobnjak_N »

1
1 Image
Con Te partiro, Su navi per mari, Che, io lo so
No, no, non esistono più..

User avatar
gripen
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 530
Posts: 1289
Joined: Fri May 01, 2020 5:02 pm

Re: Govor mržnje : portali, forumi

Post by gripen »

Kamilica wrote:
Sun Jul 12, 2020 6:33 pm
Ne znam da li kod nas uopšte postoje ili koriste mehanizmi za suzbijanje govora mržnje i kako je to regulisano zakonski.
Kako god, svaki govor mržnje ima nekakvu pozadinu. Meni nije strašno to šta neka individua napiše, koliko mi je strašno da se uopšte ne sankcioniše. Na kraju, ako se već ne može stati u kraj osobama koje pišu u tom maniru, itekako se može stati u kraj portalima, forumima i bilo kojim drugim internet stranicama koje dozvoljavaju takvo pisanje. Ako se želi naravno ;)
imamo toga na pretek u samoj centrali,parlamentu,skupstini
i to sve ide javno u eter
nikad niko nije ni prstom mrdnuo da istog jos za govornicom hapsi
i da se takvim odrezu zestoke ,samo zatvorske kazne.

User avatar
lejlamo
Stažista
Stažista
Reactions: 47
Posts: 23
Joined: Sun Jul 12, 2020 3:05 pm
Location: kamen i drača

Re: Govor mržnje : portali, forumi

Post by lejlamo »

je li igdje, zakonski, jasno definisana granica gdje prestaje sloboda govora i šta se sve smatra govorom mržnje, posebno u komunikaciji putem interneta?

nekako mi je nevjerovatno da se u obrazovne sisteme dolaskom interneta nije uvela medijska kultura sa kulturom govora kao zaseban predmet. ljudi često zloupotrebljavaju pravo na slobodu govora pogrešno ga interpretirajući, a ni država se nije pobrinula da sistemskim pristupom edukuje mlade ljude o standardima na kojima se komunikacija mora zasnivati.
2
2 Image

User avatar
carobnjak_N
Član
Član
Reactions: 224
Posts: 343
Joined: Fri Jun 19, 2020 7:52 am

Re: Govor mržnje : portali, forumi

Post by carobnjak_N »

lejlamo wrote:
Mon Jul 13, 2020 11:49 am
je li igdje, zakonski, jasno definisana granica gdje prestaje sloboda govora i šta se sve smatra govorom mržnje, posebno u komunikaciji putem interneta?

nekako mi je nevjerovatno da se u obrazovne sisteme dolaskom interneta nije uvela medijska kultura sa kulturom govora kao zaseban predmet. ljudi često zloupotrebljavaju pravo na slobodu govora pogrešno ga interpretirajući, a ni država se nije pobrinula da sistemskim pristupom edukuje mlade ljude o standardima na kojima se komunikacija mora zasnivati.
nije se pobrinula jer predstavnicima vlasti , odnosno nacionalističkim strankama, taj govor mržnje i odgovara.
naročito pred izbore.
postoje samo neke nevladine organizacije ali i one se bave samo lgbt populacijom i uzimanjem love od fondacija
koje finansiraju projekte nvo.
Con Te partiro, Su navi per mari, Che, io lo so
No, no, non esistono più..

User avatar
Kamilica
Hiperaktivan član
Hiperaktivan član
Reactions: 1971
Posts: 4198
Joined: Sun Apr 19, 2020 12:15 pm

Re: Govor mržnje : portali, forumi

Post by Kamilica »

Vjetar wrote:
Sun Jul 12, 2020 8:22 pm
Postoje mehanizmi, znaš da je bilo i hapšenja po tom osnovu.
Ne znam za hapšenja ali eto dobro je da se ipak nešto poduzima.

User avatar
gripen
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 530
Posts: 1289
Joined: Fri May 01, 2020 5:02 pm

Re: Govor mržnje : portali, forumi

Post by gripen »

Kamilica wrote:
Mon Jul 13, 2020 12:00 pm
Vjetar wrote:
Sun Jul 12, 2020 8:22 pm
Postoje mehanizmi, znaš da je bilo i hapšenja po tom osnovu.
Ne znam za hapšenja ali eto dobro je da se ipak nešto poduzima.
Sad kao najavljuju pretresanje pravosudnog sistema ...talllaaa..
Pa posle toga,moglo bi se ocekivati vise nesto na tom planu.
Iskreno receno,to prizeljkujem,isckekujem
Sve su prilike da se to primilo,da ce ga biti tesko iskorjenit
jer je to jedan medju glavnim adutima odbrane vlasti,torova

User avatar
laganini
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 432
Posts: 1870
Joined: Tue Aug 04, 2020 11:11 pm

Re: Govor mržnje : portali, forumi

Post by laganini »

..moje je mišljenje da su svi demokrate ako misle ko i oni..svaka razlika u drugačijim mišljenjima stavovima se definira ka zlo mržnja šovinizam čak me je i na ovom forumu netko nazva i rasistom..jednostavno naši ljudi subjosniz onog sistema stavljeni u kalupe i drže se pravila..

User avatar
Kamilica
Hiperaktivan član
Hiperaktivan član
Reactions: 1971
Posts: 4198
Joined: Sun Apr 19, 2020 12:15 pm

Re: Govor mržnje : portali, forumi

Post by Kamilica »

gripen wrote:
Sun Dec 13, 2020 3:13 pm
Kamilica wrote:
Mon Jul 13, 2020 12:00 pm
Vjetar wrote:
Sun Jul 12, 2020 8:22 pm
Postoje mehanizmi, znaš da je bilo i hapšenja po tom osnovu.
Ne znam za hapšenja ali eto dobro je da se ipak nešto poduzima.
Sad kao najavljuju pretresanje pravosudnog sistema ...talllaaa..
Pa posle toga,moglo bi se ocekivati vise nesto na tom planu.
Iskreno receno,to prizeljkujem,isckekujem
Sve su prilike da se to primilo,da ce ga biti tesko iskorjenit
jer je to jedan medju glavnim adutima odbrane vlasti,torova
Ah pretresanje će biti kratkog daha vjerovatno ali od nečeg treba krenuti.

User avatar
Kamilica
Hiperaktivan član
Hiperaktivan član
Reactions: 1971
Posts: 4198
Joined: Sun Apr 19, 2020 12:15 pm

Re: Govor mržnje : portali, forumi

Post by Kamilica »

laganini wrote:
Sun Dec 13, 2020 3:17 pm
..moje je mišljenje da su svi demokrate ako misle ko i oni..svaka razlika u drugačijim mišljenjima stavovima se definira ka zlo mržnja šovinizam čak me je i na ovom forumu netko nazva i rasistom..jednostavno naši ljudi subjosniz onog sistema stavljeni u kalupe i drže se pravila..
Razlike u mišljenju su sasvim ok, jedino je bitno izraziti svoje mišljenje bez da se vrijeđa druga strana. Tu bi svakako trebala biti neka mjera.

User avatar
laganini
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 432
Posts: 1870
Joined: Tue Aug 04, 2020 11:11 pm

Re: Govor mržnje : portali, forumi

Post by laganini »

Kamilica wrote:
Sun Dec 13, 2020 3:26 pm
laganini wrote:
Sun Dec 13, 2020 3:17 pm
..moje je mišljenje da su svi demokrate ako misle ko i oni..svaka razlika u drugačijim mišljenjima stavovima se definira ka zlo mržnja šovinizam čak me je i na ovom forumu netko nazva i rasistom..jednostavno naši ljudi subjosniz onog sistema stavljeni u kalupe i drže se pravila..
Razlike u mišljenju su sasvim ok, jedino je bitno izraziti svoje mišljenje bez da se vrijeđa druga strana. Tu bi svakako trebala biti neka mjera.
..to teoretski..naročito u politici il sportu..tu suvbunkerima mnogi..

User avatar
Kamilica
Hiperaktivan član
Hiperaktivan član
Reactions: 1971
Posts: 4198
Joined: Sun Apr 19, 2020 12:15 pm

Re: Govor mržnje : portali, forumi

Post by Kamilica »

laganini wrote:
Sun Dec 13, 2020 3:33 pm
Kamilica wrote:
Sun Dec 13, 2020 3:26 pm
laganini wrote:
Sun Dec 13, 2020 3:17 pm
..moje je mišljenje da su svi demokrate ako misle ko i oni..svaka razlika u drugačijim mišljenjima stavovima se definira ka zlo mržnja šovinizam čak me je i na ovom forumu netko nazva i rasistom..jednostavno naši ljudi subjosniz onog sistema stavljeni u kalupe i drže se pravila..
Razlike u mišljenju su sasvim ok, jedino je bitno izraziti svoje mišljenje bez da se vrijeđa druga strana. Tu bi svakako trebala biti neka mjera.
..to teoretski..naročito u politici il sportu..tu suvbunkerima mnogi..
Svako za sebe naravno. Kada se prevrši mjera onda treba biti spreman na sankcije. Naravno i taj ko sankcioniše ne bi trebao biti pristrasan.

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2040
Posts: 7466
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Govor mržnje : portali, forumi

Post by Bella »

laganini wrote:
Sun Dec 13, 2020 3:33 pm


..to teoretski..naročito u politici il sportu..tu suvbunkerima mnogi..
prilicno- moram priznati, i ti si jedan - tvrdokorni... ali, kod tebe ima i sarkazma..ko te ne poznaje.. bude :hah

..inace, na forumima se zblija moze uociti neshvatljivo ponasanje... cak, je interesantno- zavisi od foruma, mijenja se i misljenje.. nacin izrazavanja itd.. :hm moze se biti fleksibilan -kad se ima razlog....
..

User avatar
Vjetar
* * * * * *
Reactions: 1505
Posts: 2403
Joined: Wed Apr 15, 2020 11:57 am
Location: Na konju

Re: Govor mržnje : portali, forumi

Post by Vjetar »

Meni je ovo pitanje toliko jednostavno.
Govorom mržnje se ne obraćaju oni koji ne mrze. Ne vidiš potrebu o nekome, o nečemu govoriti sa nastojanjem da omalovažiš, prikažeš u negativnom svjetlu, naneseš štetu u bilo kom smislu svojim riječima. Jednostavno nemaš potrebu.
Kada si pun te neke mržnje, onda imaš potrebu. Želiš da kažeš i ako te se ne pita, i ako komotno možeš ništa ne reći, ti ipak želiš jer imaš tu kako rekoh - potrebu. To je toliko očigledno u ovom virtuelnom svijetu.
I jednu stvar svi vide, sem tih koji se koriste govorom mržnje - na taj način samo govoriš o sebi i samo ta impresija ostane. Nikoga ne zanima ono o čemu takva osoba govori. Koliko god pažnje privukla svojim zajedljivim komentarima. Niko tome što ona govori ne vjeruje, niti koga može ubijediti u to. Osim sebi slične :rolleyes

User avatar
laganini
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 432
Posts: 1870
Joined: Tue Aug 04, 2020 11:11 pm

Re: Govor mržnje : portali, forumi

Post by laganini »

Bella wrote:
Sun Dec 13, 2020 6:12 pm
laganini wrote:
Sun Dec 13, 2020 3:33 pm


..to teoretski..naročito u politici il sportu..tu suvbunkerima mnogi..
prilicno- moram priznati, i ti si jedan - tvrdokorni... ali, kod tebe ima i sarkazma..ko te ne poznaje.. bude :hah

..inace, na forumima se zblija moze uociti neshvatljivo ponasanje... cak, je interesantno- zavisi od foruma, mijenja se i misljenje.. nacin izrazavanja itd.. :hm moze se biti fleksibilan -kad se ima razlog....
..
..haha sarkazam je dozvoljeno sredstvo i u književnosti zasto nebi bilo na forumu...na jednom forumu di sam optužen da vrijeđam forumaše reka sam sam sa cu gol po Baščaršiji hodat ako nadju ijednu uvredljivu ric..naravno jer je nema..al percepcija na osnovu tvoji stavova se stvori...i onda krene kolektivna hajka oponenata i sto ono kazu ako ponoviš deset puta laž ona se na kraju pretvori u istinu...moga bi navest govor mržnje s dosta foruma ako mi se bude dalo to cu jednom i Napravit..

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2040
Posts: 7466
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Govor mržnje : portali, forumi

Post by Bella »

..jako je tesko izbalansirati, medjuljudske odnose.... na relaksiranim temama i bude ok... ne dotakne nas licno...
..da, dio cirkusa je .. kolektivna hajka- jako brzo se udruze.. :D/ poznato mi je to... i interesantno za analize... :)
2
2 Image

User avatar
Vjetar
* * * * * *
Reactions: 1505
Posts: 2403
Joined: Wed Apr 15, 2020 11:57 am
Location: Na konju

Re: Govor mržnje : portali, forumi

Post by Vjetar »

laganini wrote:
Sun Dec 13, 2020 6:52 pm
moga bi navest govor mržnje s dosta foruma ako mi se bude dalo to cu jednom i Napravit..
Neće ti se dati :D/
2
2 Image

User avatar
laganini
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 432
Posts: 1870
Joined: Tue Aug 04, 2020 11:11 pm

Re: Govor mržnje : portali, forumi

Post by laganini »

Vjetar wrote:
Sun Dec 13, 2020 7:11 pm
laganini wrote:
Sun Dec 13, 2020 6:52 pm
moga bi navest govor mržnje s dosta foruma ako mi se bude dalo to cu jednom i Napravit..
Neće ti se dati :D/
..a steta to bi diglo nakladu foruma.. :DE :DD

User avatar
Vjetar
* * * * * *
Reactions: 1505
Posts: 2403
Joined: Wed Apr 15, 2020 11:57 am
Location: Na konju

Re: Govor mržnje : portali, forumi

Post by Vjetar »

Bolje niskotiražni, nego niskostrasni ;)
1
1 Image

Post Reply