Joga

Teme koje se odnose na zdravlje ljudi, savjeti, preporuke, lijekovi, bolesti i liječenje, zdravstveni sistem
Post Reply
User avatar
Skitnica
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2733
Posts: 5249
Joined: Fri Jul 31, 2020 11:36 pm
Location: Iza leđa

Joga

Post by Skitnica »

Vježbanje joge donosi mnogobrojne dobrobiti za fizičko i mentalno zdravlje.

Joga je dio drevnog istočnjačkog sustava i kulture, a najčešće se odnosi na sjedinjenje tijela, uma i duha radi postizanja unutarnje ravnoteže, sklada i harmonije te svijesti o vlastitom postojanju.


U zapadnom svijetu joga je postala popularna prije nekoliko desetljeća, kada su je popularizirale brojne celebrity zvijezde, a danas je dio modernog društva kao i svaka druga disciplina poput pilatesa ili aerobika.

Vrlo je popularna jer pozitivno utječe na zdravlje i vitalnost, a poboljšava i fleksibilnost te može pomoći kod brojnih zdravstvenih problema. Osim na samo vježbanje, u širem smislu joga podrazumijeva i određene smjernice za zdraviji i sretniji život. Svatko se može baviti jogom, bez obzira na spol, dob ,vjeru ili druge osobne preferencije. Postoje različite vrste joge, a oni koji su je jednom isprobali, uvijek joj se s radošću vraćaju.


Sastoji se od niza poza, tzv. asana, i meditacije te brojnih drugih tehnika koje pomažu kod poboljšanja vlastite svjesnosti. Joga donosi višestruke beneficije za fizičko i mentalno zdravlje, pomaže kod brojnih bolova, otpušta stres, poboljšava disanje i fleksibilnost i općenito pozitivno djeluje na organizam. Zvijezde poput Charlize Theron i Gisele Bündchen se kunu u jogu, a poznata manekenka Christy Turlington čak je i napisala knjigu o jogi.


Poze iz joge zaista čudotvorno mogu djelovati na ljudsko zdravlje, a osim uz grupne tečajeve, joga se može samostalno vježbati i kod kuće jer su na Internetu dostupni brojni besplatni tutorijali i radionice za vježbanje joge. I istraživanja su pokazala da bilo koja vrsta joge može pomoći kod izgradnje snage, fleksibilnosti i koordinacije, a pozitivno utječe i na emocionalno zdravlje.

Vježbanje joge može zaista učiniti čuda za vase zdravlje i to na neke posve iznenađujuće načine. Bez obzira na to jeste li već vježbali jogu ili si tek početnik, u nastavku vam otkrivamo neke od iznenađujućih dobrobiti joge koji će vas motivirati da istražite ovu čudesnu disciplinu.

zena.hr

User avatar
Skitnica
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2733
Posts: 5249
Joined: Fri Jul 31, 2020 11:36 pm
Location: Iza leđa

Re: Joga

Post by Skitnica »

Smanjuje rizik od srčanih bolesti

Joga pokreće tijelo i potiče protok krvi,  što može pomoći kod regulacije krvnog tlaka, kolesterola i razine stresa te smanjiti rizik od srčanih bolesti. Osim toga, samo bavljenje jogom može potaknuti donošenje zdravijih životnih odluka te pomoći kod kreiranja zdravijeg i svjesnijeg životnog stila.


Pozitivno utječe na san

Poznata je činjenica da fizička aktivnost može pomoći kod nesanice, odnosno poboljšati kvalitetu sna. Želiš li se bolje i kvalitetnije naspavati te uspostaviti zdravu rutinu spavanja, isprobaj jogu. Joga nas uči i kako pravilno disati i meditirati te se sastoji od vježbi istezanja, a istraživanja su pokazala da sve to u kombinaciji može pomoći da umirimo svoje tijelo i um i tako lakše utonemo u san.


Oslobađa od stresa i anskioznosti

Stres je danas neizbježan, a mnogi se bore i s raznim anksioznim stanjima i tjeskobom. Joga izuzetno umirujuće djeluje na tijelo i um te može smanjiti stres, anksioznost i depresiju. S obzirom na to da je joga praksa koja povezuju i um i tijelo te je fokusirana na disanje u koordinaciji s pokretom, može smanjiti i krvni tlak te nam pomoći da se oslobodimo fizičkog stresa.

Može poboljšati pamćenje

Vježbanje joge može se vrlo pozitivno odraziti i na mentalno zdravlje. Dokazano je da joga može poboljšati pamćenje i koncentraciju, a smanjuje i rizik od bolesti kao što su demencija te Alzheimerova bolest.

Pomaže i kod artritisa

Ljudi koji boluju od artritisa često imaju ograničene mogućnosti kad je riječ o vježbanju, no nježne vježbe joge mogu im pomoći da obnove snagu te da povećaju ravnotežu i fleksibilnost. Istraživanja su pokazala i da vježbanje joge oboljelima od artritisa može ublažiti osjetljivost, bol i otečene zglobove.

Jača imunološki sustav

Svi smo uvijek u potrazi za trikovima za jačanje imuniteta, a joga je savršen način za jačanje imunološkog sustava. Znanstveno je potvrđeno da joga može smanjiti upale i tako ojačati rad imunološkog sustava. Bavljenje jogom pozitivno utječe i na protok krvi i na cirkulaciju pa se organizam lakše brani od bolesti.

Smanjuje pojavu migrena

Imaš li često problema s glavoboljama, joga bi ti mogla pomoći jer je dokazano da smanjuje učestalost, ali i intenzitet migrene. Naime, vježbanje joge smanjuje stres i uklanja druge faktore koji su često okidač za pojavu glavobolja.

Pozitivno utječe i na seksualni život

Još jedna zanimljivost kod vježbanja joge je i ta da može poboljšati čak i seksualni život. Povećava razinu energiju, pozitivno utječe na libido, a može pomoći čak i kod postizanja orgazma.
Potiče unutarnje promjene

Joga se ne odnosi samo na vježbanje, već donosi i jednu pozitivnu životnu filozofiju koja može potaknuti osobni razvoj i pozitivne promjene u životima onih koji su joj se spremni u potpunosti posvetiti. Pomaže kod otkrivanja i uklanjanja određenih obrazaca te potiče transformaciju koja doprinosi sretnijem i kvalitetnijem životu.  

User avatar
Skitnica
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2733
Posts: 5249
Joined: Fri Jul 31, 2020 11:36 pm
Location: Iza leđa

Re: Joga

Post by Skitnica »

"Surya Namaskar" iliti Pozdrav Suncu jogijski je skup vježbi kojima se započinju tradicionalne joga prakse i sati, a sastoji se od tek jednog slijeda od 12 asana koje se ponavljaju s noge na nogu, a istežu i zagrijavaju sve skupine mišića tijela, pomažu nam da razgibamo kralježnicu kao i da se mentalno opustimo. Iako ih je dobro raditi u bilo koje doba dana ili noći, stručnjaci sugeriraju da se benefiti Pozdrava Suncu najbolje osjete ako ih izvodimo u ranim jutarnjim satima te tako na jogijski način pozdravimo dan pred nama.


Smatra se da onaj tko radi Pozdrav Suncu odaje poštovanje kako unutrašnjem, tako i vanjskom suncu – centralnoj kreativnoj sili univerzuma, koja se prema jogi također manifestira u tijelu čovjeka. U mnogim kulturama svijeta, sunce je simbol svjesnosti, duhovnosti i vitalnosti. U Indiji se sunce (Surya) odavno smatra simbolom zdravlja i prosperiteta, vitalnosti i životne snage.

Pozdrav Suncu je vježba lagana za izvođenje, a ne oduzima puno vremena. Ovaj sustav vježbi osmišljen je ustvari tako da ujedinjuje filozofiju joge i pranajama (jer usklađuje dah i pokret), također se može izvoditi uz ponavljanje mantri (ponavljanje određenih zvukova) ili uz meditaciju povezanu s čakrama. Postoji puno varijacija ovih vježbi a svaka uključuje različite varijacije položaja, ovisno o težini i stupnju fleksibilnosti osobe koja praksu izvodi.


Dobrobiti Pozdrava Suncu su mnogi – vjeruje se da ove vježbe obnjavljaju živčani sustav, jačaju imunološki sustav, promiču zdravlje pluća, stimuliraju probavu i u konačnici smanjuju postotak masnoća u tijelu. Također, potiču pravilno držanje te štite zdravlje kralježnice, a uz sve to će i očistiti tvoj um od kaotičnih misli. Nije li to sjajno, s obzirom da se radi o ciklusu vježbi koje možeš raditi bilo gdje i bilo kada, bez ikakvih pomagala?

S obzirom da znamo da je mnogima zbog pretrpanih rasporeda teško odvojiti vrijeme za vježbu ujutro, preporučujemo ti tek 10-minutnu praksu uzastopnih izvođenja ciklusa Pozdrava Suncu koji će te odlično zagrijati te vam protegnuti tijelo nakon noćnog ležanja. Najbitnije je da odradiš minimalno 12 ponavljanja, dakle zapravo 6 Pozdrava Suncu po strani tijela.

U nastavku pogledaj video koji će ti detaljno objasniti i pokazati kako da izvedeš ove lagane, a toliko učinkovite vježbe. Pokreni svoje tijelo odmah ujutro i garantiramo da će ti ono biti dugoročno itekako zahvalno!



User avatar
Skitnica
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2733
Posts: 5249
Joined: Fri Jul 31, 2020 11:36 pm
Location: Iza leđa

Re: Joga

Post by Skitnica »

Eto svih dobrih razloga da se joga praktikuje...

Jogirate li vi, koliko cesti i kako se osjećate nakon joge ?

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2037
Posts: 7465
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Joga

Post by Bella »

....ne jogiram se.. i ne mogu... nije za mene...

User avatar
dezire
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 1564
Posts: 2880
Joined: Thu Apr 30, 2020 11:17 pm

Re: Joga

Post by dezire »

Uvijek sam govorila,kako joga nije za mene
Prije mjesec dana,na nagovor prijateljice,odem na probni trening :D
I,evo,već 10-ak puta sam bila...odlična je! :d.
Nisam mogla ni zamisliti,da u ovim godinama mogu napraviti neke vježbe koje sad radim :hahah
1
1 Image

User avatar
Skitnica
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2733
Posts: 5249
Joined: Fri Jul 31, 2020 11:36 pm
Location: Iza leđa

Re: Joga

Post by Skitnica »

Svaki put ćeš sama sebe da iznenadis..
I meni se činilo da ništa necu moci.... :hahah kad se ima volje i postigne se.. :d.

User avatar
dezire
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 1564
Posts: 2880
Joined: Thu Apr 30, 2020 11:17 pm

Re: Joga

Post by dezire »

Skitnica wrote:
Thu Sep 30, 2021 11:11 am
Svaki put ćeš sama sebe da iznenadis..
I meni se činilo da ništa necu moci.... :hahah kad se ima volje i postigne se.. :d.
Fakat ,samu sebe iznenadim :hahah
Uopće nisu lagane vježbe ali sviđa mi se joga :D

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2635
Posts: 10938
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Joga

Post by Peace »

Ja sam se malo ulijenila, moram se pokrenuti.

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2635
Posts: 10938
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Joga

Post by Peace »

Bella wrote:
Tue Sep 28, 2021 6:42 pm
....ne jogiram se.. i ne mogu... nije za mene...
Cuj nije za nje :hahah

A sto nije?

User avatar
blackadder
Član
Član
Reactions: 446
Posts: 729
Joined: Sat Apr 18, 2020 4:24 pm

Re: Joga

Post by blackadder »

Okej je joga, dok ne počnu da se fale sa njom kao nakitom :killm

User avatar
dezire
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 1564
Posts: 2880
Joined: Thu Apr 30, 2020 11:17 pm

Re: Joga

Post by dezire »

Hajde, nemoj biti sitničav
Nije sve, napisano/postavljeno... hvaljenje!

Ili, je ovdje bitno-tko je napisao a ne šta je napisao :hm

Ili, šta je loše, u tome ako se netko i pohvali?

Uostalom, možeš i ti, na jogu a i svoj nakit nam postavi... Uopće neću pomisliti da se hvališ. :D

User avatar
Vjetar
* * * * * *
Reactions: 1505
Posts: 2403
Joined: Wed Apr 15, 2020 11:57 am
Location: Na konju

Re: Joga

Post by Vjetar »

Skitnica wrote:
Mon Sep 27, 2021 1:07 pm
Ja mogu ovo - dlanovima dohvatiti pod uz ispružene noge :kaafa

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2037
Posts: 7465
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Joga

Post by Bella »

Peace wrote:
Fri Oct 22, 2021 5:14 pm
Bella wrote:
Tue Sep 28, 2021 6:42 pm
....ne jogiram se.. i ne mogu... nije za mene...
Cuj nije za nje :hahah

A sto nije?
..nisam probala. ali, imam vrtoglavice... tako.. da mislim da nije za mene... kao. i druge vjezbe ..koje imaju nagle pokrete, skokove ..gore dole.. :D/

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2635
Posts: 10938
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Joga

Post by Peace »

Bella wrote:
Sun Oct 24, 2021 11:49 pm
Peace wrote:
Fri Oct 22, 2021 5:14 pm
Bella wrote:
Tue Sep 28, 2021 6:42 pm
....ne jogiram se.. i ne mogu... nije za mene...
Cuj nije za nje :hahah

A sto nije?
..nisam probala. ali, imam vrtoglavice... tako.. da mislim da nije za mene... kao. i druge vjezbe ..koje imaju nagle pokrete, skokove ..gore dole.. :D/
Ma nemas kod joge nista naglo.

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2037
Posts: 7465
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Joga

Post by Bella »

Peace wrote:
Mon Oct 25, 2021 3:26 am
Bella wrote:
Sun Oct 24, 2021 11:49 pm
Peace wrote:
Fri Oct 22, 2021 5:14 pm


Cuj nije za nje :hahah

A sto nije?
..nisam probala. ali, imam vrtoglavice... tako.. da mislim da nije za mene... kao. i druge vjezbe ..koje imaju nagle pokrete, skokove ..gore dole.. :D/
Ma nemas kod joge nista naglo.
hm . ima pokreta...... trebash se sageti. lechi. .. tamo/vamo.. :hahah znam da su usporeni pokreti.. no, mislim da mi ne bi godilo..

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2635
Posts: 10938
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Joga

Post by Peace »

Priznaj lijepo da ti je mrsko :D/

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2037
Posts: 7465
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Joga

Post by Bella »

:hahah . to su vjezbe a i atmosfera -za spavanje.. ne volim ni -teretanu.. :D/

User avatar
Skitnica
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2733
Posts: 5249
Joined: Fri Jul 31, 2020 11:36 pm
Location: Iza leđa

Re: Joga

Post by Skitnica »

Vjetar wrote:
Sun Oct 24, 2021 9:33 pm
Skitnica wrote:
Mon Sep 27, 2021 1:07 pm
Ja mogu ovo - dlanovima dohvatiti pod uz ispružene noge :kaafa
To jest i najteze.. :D/

Post Reply