Zasto je muskarcima tesko da zive zdravo?

Teme koje se odnose na zdravlje ljudi, savjeti, preporuke, lijekovi, bolesti i liječenje, zdravstveni sistem
User avatar
kreja
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 349
Posts: 2770
Joined: Wed Jun 30, 2021 7:06 am
Contact:

Re: Zasto je muskarcima tesko da zive zdravo?

Post by kreja »

Sa 60 + godina ako imas pritisak pod kontrolom to nije nista,

Mora se paziti na hranu to je tacno, To znaci ako danas jedes nesto masnije i sladje sutra to smanji ...

Crni hljeb? Pojedem jednu snitu i ne mogu ga vala vise, i ja osta gladna.

Volim crnu pogacu sa domacim kajmakom.

Moj ujak veli nisam jeo ako mi nije masna brada, a njemu je 80 + godina i relativno zdrav.

Draga moja da li stvarno mislis da ces duze zivjeti jeduci zdravu hranu.

Muski nece da jedu ovu hranu iz istih razlooga.
Ako moramo da biramo između smrti od gladi i metka, Gejl i ja smo se složili da je metak mnogo brži.

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2729
Posts: 11116
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Zasto je muskarcima tesko da zive zdravo?

Post by Peace »

Pa ne znam koliko cu zivjeti, niko to ne zna. Ali znam da je zdravlje usko povezano s nacinom ishrane.

Stariji ljudi danas, to su ljudi koji su imali mnogo zdraviji start. Tada, kada su se oni rodili, sve je bilo zdravije, i hrana i kako je proizvedena, pa do stila zivota.

Danas sve stize brzinski i silom, zato vjerujem da mi trebamo vise paziti ukoliko zelimo dozivjeti te 80e.

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2152
Posts: 7710
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Zasto je muskarcima tesko da zive zdravo?

Post by Bella »

:hm treba samo meso izbaciti ... :hahah i sve ko rukom odnesheno..
.............................................................................................Image

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2729
Posts: 11116
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Zasto je muskarcima tesko da zive zdravo?

Post by Peace »

Bella wrote:
Fri Feb 11, 2022 8:49 pm
:hm treba samo meso izbaciti ... :hahah i sve ko rukom odnesheno..
Pa s moralne strane, da.

Treba izbaciti prejedanje. I ubaciti kretanje.

Ali zbilja, zasto bi kupio vrecicu cipsa kad kosta ko i kg clementina npr :hm Cokolada kosta ko i kg banana.
Ljudi se vade da je zdrav zivot skup, ali meni izgleda da je nezdrav skuplji :hm

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2152
Posts: 7710
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Zasto je muskarcima tesko da zive zdravo?

Post by Bella »

Genetika je vrlo bitna.. kako vidish po posjeti .. dr.. uglavnom ih interesuje. .. ko je sta bolovao u familiji. .. otac / mati. itd..

Jedenje mesa nema veze s moralom :/*
.............................................................................................Image

User avatar
kreja
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 349
Posts: 2770
Joined: Wed Jun 30, 2021 7:06 am
Contact:

Re: Zasto je muskarcima tesko da zive zdravo?

Post by kreja »

Ne treba se prejedati toj je tacno. Pojesti cips svremena na vrijeme treba, Pojesti cokoladu ili nesto drugo slatko da svakako.

Klementine i banane doci ce na jelovnik cesce,. One su zdravije od cokolade, ali ako cemo diskutovati o zdravoj hrani za nas, na nasem podneblju, najzdravije voce su jabuke i sljive. a nigdje ih nisi spomenula.
Ako moramo da biramo između smrti od gladi i metka, Gejl i ja smo se složili da je metak mnogo brži.

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2729
Posts: 11116
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Zasto je muskarcima tesko da zive zdravo?

Post by Peace »

Bella wrote:
Sat Feb 12, 2022 12:46 am
Genetika je vrlo bitna.. kako vidish po posjeti .. dr.. uglavnom ih interesuje. .. ko je sta bolovao u familiji. .. otac / mati. itd..

Jedenje mesa nema veze s moralom :/*
Genetika ima neki udio, ali nauka kaze da nije presudna.

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2729
Posts: 11116
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Zasto je muskarcima tesko da zive zdravo?

Post by Peace »

kreja wrote:
Sat Feb 12, 2022 2:05 pm
Ne treba se prejedati toj je tacno. Pojesti cips svremena na vrijeme treba, Pojesti cokoladu ili nesto drugo slatko da svakako.

Klementine i banane doci ce na jelovnik cesce,. One su zdravije od cokolade, ali ako cemo diskutovati o zdravoj hrani za nas, na nasem podneblju, najzdravije voce su jabuke i sljive. a nigdje ih nisi spomenula.
Nisam isla na to sta je na vasem podneblju najzdravije.
Odlicno je da znate.

Opcenito govorim, za sve nas.

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2152
Posts: 7710
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Zasto je muskarcima tesko da zive zdravo?

Post by Bella »

Peace wrote:
Sat Feb 12, 2022 3:32 pm
Bella wrote:
Sat Feb 12, 2022 12:46 am
Genetika je vrlo bitna.. kako vidish po posjeti .. dr.. uglavnom ih interesuje. .. ko je sta bolovao u familiji. .. otac / mati. itd..

Jedenje mesa nema veze s moralom :/*
Genetika ima neki udio, ali nauka kaze da nije presudna.
Prilicno je presudna. inace nauka to ne bi potencirala kao i dr koji prate nauku, pozornije od nas....

poznavala sam osobe iz Italije. jeli masno. pusili i dozivjeli 90 -te... u pristojnom stanju..
kao sto imamo slucajeve . vrlo 'zdravih ' osoba u ranim 40-im da su umrli od gripe ili ti korone...

...Slushamo nashe tijelo. ako mu nesto smeta. treba otkriti sta i to eliminisati.. :)
.............................................................................................Image

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2729
Posts: 11116
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Zasto je muskarcima tesko da zive zdravo?

Post by Peace »

Nemam sad vremena da trazim vijest koju sam citala prije par noci, to je u vezi neke studije koja kaze da nas genetika odredjuje 40%.

Italijani su drustveniji ljudi, a to utice na razinu srece a to opet utice na razinu zdravlja.
I krecu se dosta.

Mislim da mora biti bolje ako poslija rucka odes s prijateljem u setnju, usput se nasalis i nasmijes, vec ako se zavalis u sofu i gledas tv pa ti organizam ne svari hranu za nekoliko sati. Jos je toxicno i napeto i ono s tv. Pa sam si svoj tihi ubica.

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2152
Posts: 7710
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Zasto je muskarcima tesko da zive zdravo?

Post by Bella »

Generalno. svi se nadamo da je do nas i da mozemo uticati na nashe zdravlje. Radjanjem nasljedjujemo kojesta od roditelja. s obje strane.. moguche da u zivotu djece ..nikad ni jedan ne oboli od bolesti.koju su roditelji imali... sve ostalo je nagadjanje.. kao i horoskop .. :hahah

... sto se tiche talijana.. dosta ih poznajem. mladje i starije.. mogu reci da su. nervozan narod. gori od nas. sve kritikuju.. nije ni da se cesto smiju... :/* koliko se krecu. zavisi. . eto i nauka je prihvatila da je mediteranska hrana . preporucljiva... no, i oni i mi. imamo specificne bolesti samo za ta podrucja... ne mogu se sjetiti koja su.. :hahah a i ne googla mi se..
elem.... prednost je ako osobe, ne pushe. ne piju, ne jedu .. itd.. zivjet ce, kako im je 'zapisano' jel da.. :D/
.............................................................................................Image

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2729
Posts: 11116
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Zasto je muskarcima tesko da zive zdravo?

Post by Peace »

Pazi se ti, pazicu te i ja, poruka je od Boga :)

Ti pricas o Italijanima koji zive u US. Oni su druga prica.

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2152
Posts: 7710
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Zasto je muskarcima tesko da zive zdravo?

Post by Bella »

Nisu.. svi smo isti.. gdje god da smo.. :D/

Jesi li ti zivjela u Italiji?
.............................................................................................Image

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2729
Posts: 11116
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Zasto je muskarcima tesko da zive zdravo?

Post by Peace »

Nisam. Gledala sam mnoge filmove, dokumentarce, citala putopise, onda pratila one putujuce kuhare po Italiji.

Mogla sam i krivo shvatiti, ali izgledaju mi ko mnogo srecnija i zdravija nacija od Amerikanaca.

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2729
Posts: 11116
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Zasto je muskarcima tesko da zive zdravo?

Post by Peace »

Bella wrote:
Sat Feb 12, 2022 6:14 pm
Nisu.. svi smo isti.. gdje god da smo.. :D/

Jedino Romi, gdje god odu, ostaju dosljedni svojoj kulturi i obicajima. Svi ostali se brzo stope sa sredinom.

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2152
Posts: 7710
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Zasto je muskarcima tesko da zive zdravo?

Post by Bella »

Peace wrote:
Sat Feb 12, 2022 6:29 pm
Bella wrote:
Sat Feb 12, 2022 6:14 pm
Nisu.. svi smo isti.. gdje god da smo.. :D/

Jedino Romi, gdje god odu, ostaju dosljedni svojoj kulturi i obicajima. Svi ostali se brzo stope sa sredinom.
To neka studija pokazala. ili nagadjamo? kao i za sve ostalo...... po pisanju na forumima i FB. i nash narod ostaje dosljedan ..tradiciji i navici... mislila sam da che pita -otichi u istoriju. ali, to je jelo,koje se najvishe konzumira... :D/ kao i chevapi .. . dodali smo pizzu.. sto nije bila cesto na nasim stolovima..
.............................................................................................Image

User avatar
Revizor
Član
Član
Reactions: 445
Posts: 993
Joined: Sun Jun 28, 2020 12:00 pm

Re: Zasto je muskarcima tesko da zive zdravo?

Post by Revizor »

1
1 Image
za mene senf je istina
po virslama je ispisan

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2152
Posts: 7710
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Zasto je muskarcima tesko da zive zdravo?

Post by Bella »

Peace wrote:
Sat Feb 12, 2022 6:27 pm
Nisam. Gledala sam mnoge filmove, dokumentarce, citala putopise, onda pratila one putujuce kuhare po Italiji.

Mogla sam i krivo shvatiti, ali izgledaju mi ko mnogo srecnija i zdravija nacija od Amerikanaca.
Nemam taj utisak.. meni su ameri. super.. nikad ne kukaju.... za male razgovore. uvijek pozitivne, neobavezne teme.. za razliku od vechine .. EU gradjana..... svima je panika u ochima.. :hm . e, Turci su dobri .
.............................................................................................Image

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2729
Posts: 11116
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Zasto je muskarcima tesko da zive zdravo?

Post by Peace »

Onog covjeka sto sam pomenula da je na aparatima, skinuli s aparata. Nije umro ali nije se ni probudio.
Vozac bio, znaci sjedeci posao…. Mesno, masno, cigarete, prejedanje.
Bilo mu je mrsko kod kuce da sam sebi donese casu vode.

Onog sto je prezivio s dvije operacije, posjetila sam. On prihvata da je ssm kriv.. Isto ko i ovaj gore -svaki dan mesno i masno, prejedanje, uredski poso, cigarete.

Od njega sam saznala da se arterije znatno suze od cigareta, pa ako na to ne pazis sta jedes, i taj preostali otvor zacepi zbog masnoce.
1
1 Image

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2152
Posts: 7710
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Zasto je muskarcima tesko da zive zdravo?

Post by Bella »

:_)
jel ti jos uvijek .kajmachish, one svoje lijepe pite.. :/* :D/
.............................................................................................Image

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2729
Posts: 11116
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Zasto je muskarcima tesko da zive zdravo?

Post by Peace »

Od pon. do pet. jedem najvise voce, crni kruh, ribu, krompir, sir.
Vikendom bude pita. Neka se pokajmaci.

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2152
Posts: 7710
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Zasto je muskarcima tesko da zive zdravo?

Post by Bella »

Taj kamak(kao i puter) vishe narushi zdravlje ..od komada mesa.... koji moze biti bez masnoche. ili curetina... itd...
1
1 Image
.............................................................................................Image

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2729
Posts: 11116
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Zasto je muskarcima tesko da zive zdravo?

Post by Peace »

Komad mesa, od zivotinja s pasnjaka, tu i tamo ti nece naskoditi.

A neke studije govore da ni butter nije tako stetan. Kad je real butter, ne ono zamjene, fol heart healthy, sto su napravljeni od odpadne hrane.

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2152
Posts: 7710
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Zasto je muskarcima tesko da zive zdravo?

Post by Bella »

Verujem da nije . ne treba studija za to.. ako je u malim kolichinama konzumiran...... kao i masno meso.... moze npr. i -om u 15 dana.. :)
.............................................................................................Image

User avatar
Zenos
Član
Član
Reactions: 70
Posts: 429
Joined: Thu Jan 13, 2022 9:38 pm
Location: Terra incognita

Re: Zasto je muskarcima tesko da zive zdravo?

Post by Zenos »

Samo ostavi na otvorenom neko vrijeme, ako se mravi ne okupljaju oko toga, bacaj. :hm
The sun.. is already down!

Post Reply