Nasljeđivanje - nasljedne osobine

Teme koje se odnose na zdravlje ljudi, savjeti, preporuke, lijekovi, bolesti i liječenje, zdravstveni sistem
Post Reply
User avatar
Vanilla
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 1406
Posts: 1661
Joined: Mon Jun 08, 2020 11:59 pm
Location: Home Sweet Home

Nasljeđivanje - nasljedne osobine

Post by Vanilla »

Prepoznate li u vlastitom odrazu, u bilo kojem smislu, nešto slično ili isto od majke ili oca?
Sve što sam starija to više i više uviđam i primjećujem :)


U djetetovom DNK 50 posto je majčinih i 50 posto očevih gena, no muški su geni “agresivniji” pa su uobičajeno istaknutiji. Uz to, tijelo trudnice prepoznaje fetus kao djelomično strano tijelo pa zbog djetetove sigurnosti mora “popustiti” pred agresivnim očevim genima, nekada i na štetu vlastitih.

O ocu ovisi djetetov spol. Od majke će dijete uvijek dobiti kromosom X, a od oca ili X (što znači da će biti djevojčica) ili Y (tada će biti dječak).
Geni odgovorni za inteligenciju smješteni su na kromosomu X i to je razlog zbog kojeg je sinovi nasljeđuju od majke. Kćeri primaju gene za inteligenciju od oba roditelja. Kako god bilo, nasljedno je najviše 40 posto majčine inteligencije, ostalo je rezultat životnih okolnosti.

Iako genetika nije egzaktna nauka, neke nasljedne osobine se mogu predvidjeti i pretpostaviti. Recimo, kad se radi o nasljeđivanju gena za visinu, tata ima dominantniju ulogu.
Majka će vam proslijediti i veliki nožni palac, pa ako imate broj noge za koji je nemoguće naći cipele zbog golemog palca, zahvalite se majci. Otac će vam, s druge strane, u nasljeđe ostaviti velike uši.

Kod boje kose glavnu ulogu imaće dominantni majčin gen za boju i strukturu kose. Takođe, gen koji je odgovoran za gubitak kose dolazi s majčine strane. Baš kao i brzina starenja.

S druge strane, velike uši i oblik nosa nasljeđuju se po muškoj liniji.

Dječaci od majke nasljeđuju samo jedan X kromosom koji je bogat genima koji utječu na fizički izgled, a očev je X kromosom siromašan takvim genima. Posljedica je vjerovanje da dječaci liče na majke, a curice ne liče nužno na oca, jer dobivaju po jedan X kromosom od oba roditelja pa mogu ličiti i na jednog i na drugog.

Osobine koje se prenose dominantnim genima su spojene ili guste obrve, rupica na bradi, sposobnost da se uvrne jezik, široka ušna resica, bijeli pramen, koji češće imaju muškarci, tamna koža, debele usne i široka brada. Recesivni geni su svijetla ili crvena kosa, ljevorukost, plave ili sive oči i svijetla put.
1
1 Image
Kad mi dođe da idem, mnogo moram da idem.
Nije važno kuda ću. Nije važno dokle ću.
Došlo mi je da idem i ja idem kao lud
- unutra u mene.


🍀

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2673
Posts: 11040
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Nasljeđivanje - nasljedne osobine

Post by Peace »

Moja je kosa, i boja i sve, potegla na babu. Mama ima crnu, gustu, suhu kosu.

I isto ko moj babo imam kraci vid lijevog oka.
1
1 Image

User avatar
Kamilica
Hiperaktivan član
Hiperaktivan član
Reactions: 1975
Posts: 4198
Joined: Sun Apr 19, 2020 12:15 pm

Re: Nasljeđivanje - nasljedne osobine

Post by Kamilica »

Ja sam nekakav mix roditelja i nisam ono čisti primjerak jednog ili drugog. Zanimljivo mi je što ja i sestra i ne ličimo previše a opet svaka ima neku crtu od mame ili tate. Moja djeca ne liče na mene a ne liče ni međusobno. Vrlo mi je to sve interesantno i zaista je nasljeđivanje super za istraživati. To uvrtanje jezika ja ne mogu ali oboje djece mogu :D/
2
1 Image 1 Image

User avatar
Vjetar
* * * * * *
Reactions: 1520
Posts: 2407
Joined: Wed Apr 15, 2020 11:57 am
Location: Na konju

Re: Nasljeđivanje - nasljedne osobine

Post by Vjetar »

Kamilica wrote:
Fri Dec 25, 2020 6:37 pm
Ja sam nekakav mix roditelja i nisam ono čisti primjerak jednog ili drugog. Zanimljivo mi je što ja i sestra i ne ličimo previše a opet svaka ima neku crtu od mame ili tate. Moja djeca ne liče na mene a ne liče ni međusobno. Vrlo mi je to sve interesantno i zaista je nasljeđivanje super za istraživati. To uvrtanje jezika ja ne mogu ali oboje djece mogu :D/
Može li muž? :_)

User avatar
laganini
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 434
Posts: 1870
Joined: Tue Aug 04, 2020 11:11 pm

Re: Nasljeđivanje - nasljedne osobine

Post by laganini »

..jučer za ručkom ja kazem nesto u vezi mene i zene a nevista da tako i sin..i tako nekoliko puta..i onda ja podbadam sina eto vidis da smo isti a prkosi mi.. :iiij
2
2 Image

User avatar
Kamilica
Hiperaktivan član
Hiperaktivan član
Reactions: 1975
Posts: 4198
Joined: Sun Apr 19, 2020 12:15 pm

Re: Nasljeđivanje - nasljedne osobine

Post by Kamilica »

Vjetar wrote:
Fri Dec 25, 2020 11:39 pm
Kamilica wrote:
Fri Dec 25, 2020 6:37 pm
Ja sam nekakav mix roditelja i nisam ono čisti primjerak jednog ili drugog. Zanimljivo mi je što ja i sestra i ne ličimo previše a opet svaka ima neku crtu od mame ili tate. Moja djeca ne liče na mene a ne liče ni međusobno. Vrlo mi je to sve interesantno i zaista je nasljeđivanje super za istraživati. To uvrtanje jezika ja ne mogu ali oboje djece mogu :D/
Može li muž? :_)

Može naravno :)

Čak i ušima mrda :doh
1
1 Image

Post Reply