Alarmantan porast femicida

Teme iz psihologije
Post Reply
User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2742
Posts: 11156
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Alarmantan porast femicida

Post by Peace »

Gotovo 89.000 žena i djevojaka namjerno je ubijeno prošle godine, izvijestile su agencije Ujedinjenih naroda.

Ujedinjeni narodi saopštili su da je broj žena i djevojčica ubijenih u svijetu 2022. godine porastao na najviši nivo u 20 godina.

“Alarmantan broj femicida žena jasan je podsjetnik da se čovječanstvo još uvijek bori s duboko ukorijenjenim nejednakostima i nasiljem nad ženama i djevojčicama”, rekla je Ghada Waly, izvršna direktorica UNODC-a.

“Svaki izgubljeni život je poziv na akciju – molba da se hitno pozabavimo strukturalnim nejednakostima, da poboljšamo odgovore kaznenog pravosuđa tako da se nijedna žena ili djevojka ne boji za svoj život zbog svog spola.”

Više od polovine tih ubistava, gotovo 55 posto, počinili su članovi porodice ili partneri, u usporedbi s gotovo 12 posto muških žrtava ubistava.

Najviše ubistava žena i djevojaka, gotovo 20.000, dogodilo se u Africi, a zatim u Aziji, navodi se u izvještaju UN-ovih organizacija

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2742
Posts: 11156
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Alarmantan porast femicida

Post by Peace »

Anketa zapalila društvene mreže: Žene rekle da bi radije bile u šumi sa medvjedom nego muškarcem

Još jedan dan, još jedan hipotetski scenarij koji razdvaja ljude na društvenim mrežama. Međutim, ovaj kulturni diskurs ima zanimljivu pozadinu.

Pitanje upućeno ženama čini se jednostavnim: Biste li radije bile same u šumi s muškarcem ili medvjedom? Iako nema jednoglasnog odgovora, velik broj žena na TikToku, Instagramu i Xu jasno je dalo do znanja da bi više voljele s medvjedom.

To je izazvalo bijes među nekim muškarcima na internetu, ali više od toga, preraslo je u vrijednu raspravu o nasilju nad ženama i tome kako opasnost ne poprima uvijek oblik divlje životinje u vrebanju.

U jednom TikTok videu, pregledanom više od 16,7 miliona puta, anketar pita osam žena na ulici bi li radije bile zaglavljene u šumi s muškarcem ili medvjedom. Sedam od osam odgovora, s vrlo malo oklijevanja, bira ovo drugo.

Postoje bezbrojne varijante ovog videa, s pitanjem postavljenim među grupama prijatelja, članovima obitelji i partnerima te strancima na ulici. Na pitanje zašto bi odabrale medvjeda, sve žene ponavljaju isti odgovor: S medvjedom znaju koje su opasnosti. Znaju, barem u teoriji, kako preživjeti susret.

Komentari na prethodno spomenuti video to bolno jasno pokazuju: "Znate što možete očekivati ​​od medvjeda"; Apsolutno medvjed, ljudi su sposobni za mnogo gore"; "Medvjed, jer kad bi me medvjed napao, ljudi bi mi vjerovali".

Nemoguće je provesti statističku analizu o tome bi li jedan čovjek bio opasniji od jednog medvjeda, pogotovo zato što svi provodimo puno više svog svakodnevnog postojanja u blizini ljudi nego divljih životinja

Smisao ove hipotetske vježbe nema nikakve veze s vještinama preživljavanja ili razlikovanjem crnog medvjeda od smeđeg. "Činjenica da žene čak razmatraju hipotetska pitanja o muškarcu/medvjedu znači da nismo uspjeli stvoriti sigurno društvo", napisao je jedan korisnik na X.

Prema podacima Ujedinjenih naroda, gotovo 89 000 žena i djevojčica namjerno je ubijeno diljem svijeta 2022. Podaci UN-a također pokazuju da je jedna od tri žene u cijelom svijetu doživjela nasilje od strane partnera ili seksualno nasilje, kategorije koje uključuju obiteljsko nasilje i silovanje.

To ne uključuje seksualno uznemiravanje ili druge situacije koje ženu mogu dovesti u strah za vlastiti život. Podaci UN-a tvrde da je znatna većina parlamentarki i novinarki doživjela psihičko nasilje u javnoj sferi i to je specifična statistika, ali ona pokazuje koliko duboko u ženu prijetnja nasiljem može ići.

Mnogi kritičari propuštaju poentu.

Neki su nazvali su ovo pitanje mizandrističkim, a za žene koje su odlučile riskirati s medvjedom rekli su da je to izgovor da mrze muškarce. Drugi su, potpuno promašivši poantu, iskoristili priliku da se kao odgovor rugaju i omalovažavaju žene. Jedan X post prikazuje karikaturu žene koja govori medvjedu da joj je drago što je zapela s njim umjesto s muškarcem. Na drugoj slici, medvjed ju je nasilno izmučio.

"Pomozite mi da shvatim matematiku", glasi glavni odgovor, "Žene su rekle da se osjećaju sigurnije s medvjedom nego s muškarcem. Dakle, kao odgovor, vi ste kao muškarac odlučili stvoriti slike kako ih nasilno seciraju kako biste dokazali da niste nasilni i da su sigurne?".

https://www.tiktok.com/@screenshothq/vi ... ause_share

Ova vrsta nenamjernog dokazivanja teorije frustrirala je žene koje smatraju da neki muškarci uistinu ne razumiju ili ne žele razumjeti kakav je osjećaj nikad se ne osjećati posve sigurno u blizini drugih ljudi.

Koliko god se osjećalo kao borba spolova, pitanje muškarac protiv medvjeda daleko je od toga da se dijeli po rodnim linijama. Mnogi muškarci podijelili su svoje viđenje situacije i također stali na stranu medvjeda.

Jedna TikTokerica upitala je svog oca, koji je cijeli život lovac na medvjede, što bi on za nju više volio. "Imala bi bolje šanse s medvjedom", rekao je nakon trenutka razmišljanja. Zatim, bez trunke ironije ili drame, nastavlja: "Zato što su ljudi zli".

Istu je raspravu pokrenula popularna hrvatska Instagram stranica Grof Darkula, a reakcija je bila vrlo slična. Tako je jedna korisnica napisala da bi odabrala medvjeda jer je "ljudi ne bi pitali što je nosila kad ju je medvjed napao".



Druga je također odabrala medvjeda uz objašnjenje: "Medvjed bi me možda i ostavio na miru kad bih se pravila mrtva". Treća bira isto: "Medvjed ne bi prenosio moje ubistvo live na Instagramu dok to gleda cijela regija drugih medvjeda". Četvrta dodaje isti odgovor: "Od napada medvjeda bi mi ostali tragovi (rane i ožiljci) pa bi mi ljudi stvarno vjerovali".

Naravno, bilo je i drugačijih komentara pa je tako jedan muškarac napisao: "Osjećam se dobro znajući da kad me žena vidi na ulici se boji mene više nego medvjeda". Drugi je dodao: 'Naj gluplji post ikada', a treći izjavio: "Ova razina mržnje prema muškarcima nije normalna", piše Večernji List.

User avatar
Revizor
Moderator
Reactions: 480
Posts: 1046
Joined: Sun Jun 28, 2020 12:00 pm

Re: Alarmantan porast femicida

Post by Revizor »

FB_IMG_1715162585391.jpg
FB_IMG_1715162585391.jpg (35.89 KiB) Viewed 21 times
1
1 Image
za mene senf je istina
po virslama je ispisan

Post Reply