Laz i varanje kroz posao

Teme iz psihologije
User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2685
Posts: 11054
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Laz i varanje kroz posao

Post by Peace »

Prvo sam htjela ovu temu u brbljaonicu, ali mislim da je vise za psihologije.

Menagerka me danas u tri navrata pitala - sta se desava s tobom? Nista, zbilja nista, odgovarala sam.
- Na tvom licu se vidi da nesto jeste, svaki je put dodala.

A i jeste. Jutros sam dosla prva, u tom uredu nas cetvero radi. Jutros sam bila sama prva dva sata, pokrenula sam computere, i kako sam imala vremena, odlucim provjeriti nesto, te tako skontam da svjesno zakidamo nase klijente u nekim uslugama.
U subotu sam skontala da im namjenski presutimo neke stvari, sve dok ne dodje do tacke kad klijent odustaje od usluge. Tada im saopcimo drugu opciju.

Mrzila sam prosli posao jer je menagerka puno puta trazila da precutim istinu.

I posao prije toga jer sam, pored ostalog, imala zadatak da ubjedjujem ljude da uzmu kredit, koji ja ne bi uzela.

To su sve velike korporacije koje na nekim sitnicama na kraju godine mogu biti u plusu stotinama hiljada dolara.
I to su sve oko mene ljudi, koji, ne znam zasto, to ne vide tako. Mi uzimamo od obicnih ljudi, siromasnih ljudi, i punimo dzepove milijarderima.
Da cudo bude vece, i na ovom poslu, i na proslom, suradivala sam s poboznom osobom. I oni su pristajali, bez imalo razmisljanja.
Mozda ustvari razmisljaju, ali postoji nesto, mozda strah, ne znam…Mudri bi ljudi sigurno vjerovali da je strah uzrok i sto neke stvari radimo i sto neke ne radimo.

Htjela sam reci danas da je to bilo na mom licu, a opet ne znam kako bi moja menagerka primila. Odlucila sam da cu djelovati ispravno prema klijentima, a odgovor cu dati kad budem upitana.

Ja necu pitati da li ste varali i lagali kroz posao, jer vidim koliko je ljudi da uopce nije ni svjesno, ili drzi to za sitnicu..

Ali ako imate nesto dodati, dodajte.

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2103
Posts: 7604
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Laz i varanje kroz posao

Post by Bella »

:_)
Ti si pochela opet raditi ?


..Taj posao je neshto slichno kao npr. agenti za prodaju kucha. stanova auta... itd.. oni vjerovatno znaju mane stvari koje nude..prodaju. ali ih zakon ne obavezuje da to i kazu..ako nisu pitani.Ako ga mushterija pita ,mora rechi istinu.
kao i kod dr.. ako ga ne pitash za neke stvari, ne mozesh ga osudjivati ako je neshto propustio ili, . smatrao je da to nije bitno.

Tvoj sluchaj. bogati pozajmljuju novac... mozda nisu dobri uslovi za potrazioce.. ali oni su u takvoj situaciji da im odgovara.. nije posao milionera da ih odvracha ili usmjerava na bolju opciju. mozda za potrazioce to nije dobra opcija ..itd.
.............................................................................................Image

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2685
Posts: 11054
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Laz i varanje kroz posao

Post by Peace »

U subotu smo imali ovaj slucaj
Klijent stariji, vjerovatno penzioner. Njegov slucaj zavrsava menagerka. Cijena za tu uslugu je $66. Iznenadio se, pita tuznjikavo - zar je toliko?
Da, odgovara ona. Samo ga tri njena klika drze od toga da ga ta usluga stoji $12-13. I ona prelazi misom oko njih, ceka da on odbije.
On za to ne zna, plati i ode.

Meni nije bilo svejedno

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2103
Posts: 7604
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Laz i varanje kroz posao

Post by Bella »

Razumijem te... ali, da ona radi kako bi ti odradila. ti ne bi imala posla.. firma ne bi bila s profitom.... ona poslovno ne vara ... jednostavno, prodaje shto je najbolje za firmu... ona kao ni ti. niste u humanitarnoj firmi. i ko god se pozali daj mu...
to shto mushterija kaze da je neshto skupo. ne znachi da nema novaca. jednostano njegov nachin da dobije bolju cijenu.. a mozda je zbilja siromah... ko che to znati...
.............................................................................................Image

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2685
Posts: 11054
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Laz i varanje kroz posao

Post by Peace »

Ali ako upoznas klijentsa ispred sebe sa svim njegovim pravima i predocis mu sve opcije, ti nisi humanitarna firma. Ti ces naplatiti svoje usluge, on ima pravo da zna, moralno je da mu kazes, neka sam izabere sto hoce.

Ako bi to zvali humanitarnom firmom, koje bi onda ime islo uz firmu koja pokriva informacije o olaksicama?

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2103
Posts: 7604
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Laz i varanje kroz posao

Post by Bella »

Nije tvoj posao da ga ti obrazujesh, da mu prezentirash njegovo pravo/ moguchnosti... ako neshto prodajesh, naravno da chesh ponuditi najbolje, a s tim i najskuplje...

. kad neko kupuje avio kartu.. i pita. koje je sjedishte najbolje.... :-? sta ches mu prodati... i ponuditi ...



Zavisi i sta se nudi, o kakvoj vrsti usluge....
Kako bi dr zivjeli ako bi svakog bolesnog lijechili besplatno ( jer je jadan bolestan, mnogi i slabog imovinskog stanja itd) a ovim zdravim shto se samo pregledaju. preventivno, naplachivati..
.............................................................................................Image

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2685
Posts: 11054
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Laz i varanje kroz posao

Post by Peace »

Ne govorim da treba besplatno raditi. Svaki service ima svoju cijenu.
Samo sam za to da klijenta/pacijenta ispred sebe upoznas o svim mogucnostima kod vasih usluga. Znaci da mu ne pokrivas istinu ili dio nje.

Kod dr. kad smo vec kad njih.
Isla sam zbog bola u peti, preporucio mi da nosim na spavanju “cizmu”, rekli mi da je osiguranje ne pokriva, trazili da se ja potpisem da je ja placam, i tako je bilo.
Taj sam dan kod njih ostavila $240, za mjesec mi stigao jos jedan racun za taj posjet u iznosu od $85.
Zovem osiguranje da vidim sta se desava, zasto mene toliko kosta, ni oni ne znaju, spajamo se vezom s dr ordinacijom.. Pita zena iz osiguranja - zasto neplacujete pacijentima “cizme” kad znate da osiguranje to pokriva? Ova iz dr ordinacije - pacijnti sami traze da oni plate.
Ja - to nije racno, nisam sama trazila.
Iz dr ord. - ali vi ste se potpisali da cete platiti.
Ja - vi ste to trazili od mene.

Iz osiguranja uzimaju njeno ime i broj pod kojim se vodi.

To je laz i varanje, nista drugo. Znam da nije poteklo od nje, neko iznad nje to odlucuje, ali ona suti i sprovodi.
I vecina suteci sprovodi. Svi smo doveli dotle da je bogatstvo svijeta u rukama pojedinaca i pomazemo k tome da siromastvo raste.

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2103
Posts: 7604
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Laz i varanje kroz posao

Post by Bella »

Zavisi i od klijenta, kako pita za odredjenu uslugu.

Ako mu naglasish da ima i jeftina opcija, to bi moglo biti kao profajliranje.. moglo bi ga i uvrijediti.. da on ne moze priushtiti skuplju opciju ..
.Ne znam. ako si vech dobila 'chudnja' pitanja od menadjerice.. mogla bi imati i problem s poslom.....jer im ne donosish prihod koji ochekuju...
..oh za dr. je zbilja prevara.. osiguranje ih moze kazniti.... i tebi vratiti novac.. :-?
.............................................................................................Image

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2685
Posts: 11054
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Laz i varanje kroz posao

Post by Peace »

Radije cu izgubiti posao nego dusu.

Sad se nesto pitam da li se u ovom zivotu uvijek nesto mora izgubiti. Mislim izgubis na jednom polju da bi dobio na drugom, ili dobijas na jednom da bi gubio na drugom.
Ponekad da sacuvas ponos izgubis odnos, da sacuvas novac, izgubis dusu…
Moro bi valjda biti covjek pustinjak da ostane cist do kraja.

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2685
Posts: 11054
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Laz i varanje kroz posao

Post by Peace »

Negdje sinoc naidjen na ovo, bas srz.


ŠTO MI ČINIMO svakodnevno nakon što ustanemo, operemo zube i popijemo kavu?

Cijelo dopodne i veći dio dana na poslu pretvaramo svoj život u novac, a onda ono malo vremena što nam od života ostane panično pokušavamo tako zarađeni novac opet pretvoriti u život.

A proviziju na toj transakciji uzima sam đavo. Što znači da, kako god i po kojem god tečaju pretvarali i mijenjali, svaki čovjek je uvijek na gubitku, kako lijepo piše u Kur’anu i na početku jedne pametne knjige, “Derviš i smrt”;

“Valuta kojom baratamo naš je život.”

Suvremeni uvjeti tjeraju nas da histerično radimo i u tom se vremenu odričemo života, skupljajući s teško zarađenim novcem i golemu količinu frustracija, koja je u većini slučajeva višestruko veća od love koju zaradimo.

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2103
Posts: 7604
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Laz i varanje kroz posao

Post by Bella »

To onda nije mjesto gdje ches raditi... jer koliko god zelish pomochi klijentima u isto vrijeme oshtechujesh kompaniju....

:hahah :-? ti si opasna bilo shta da radish

..propagira se manje pohlepe radi ljepsheg zivota. svejedno ti isti zahtjevaju i njima da se udijeli. kao .zekat ..npr..
.............................................................................................Image

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2685
Posts: 11054
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Laz i varanje kroz posao

Post by Peace »

To samo izgleda da trenutno ostecujem kompaniju. Na duge staze pomazem.
Jer sto vise ljudi dovedeno do siromastva (a ako ih neposteno sa svih strana uzimamo, sve ce ih biti vise i vise) time cemo na kraju imati sve manje potrosaca/klijenata.
A onda cemo od onih sto jos mogu i imaju morati “pismeno” otimati da bi i mi (kompanija) mogli opstali.
To se upravo desava. Pohlepni sistem koji ce sam sebe “pojesti”.

Hvala ti, ali stvarno. Znam ja da s ovim razmisljanjem nisam dobra ni za sto, ali opet to mi je kompliment.
Jer ako sam dobra, znaci stopila sam se, i ne razmisljam o posljedicama.
:cv

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2103
Posts: 7604
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Laz i varanje kroz posao

Post by Bella »

Kako mislish da si dobra. kad sijechesh granu na kojoj visih.. :hahah
.............................................................................................Image

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2685
Posts: 11054
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Laz i varanje kroz posao

Post by Peace »

Ne visim, hvala Bogu. Niko od nas ne visi, al se plasimo da visimo, zato pristajemo na sve sto se od nas trazi.

Zamisli koliko bi na svijetu promijenili da svi odbijemo na poslu ono sto smatrano neispravnim.
Jednostavno bismo primorali poslodavca da mijenja pravila.

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2103
Posts: 7604
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Laz i varanje kroz posao

Post by Bella »

Pristajesh, uzimash posao i ne radish ga kako treba, vech po svom nahodjenju, ti si uzela ''zakon/ pravdu/ u svoje ruke, a da ti to nije posao niti se od tebe to trazi.
To shto ti mislish da je tvoja pomoch ispravna i jedina hunama, pitanje je.. jer si to sama ti sebi predstavila niko ti to nije odobrio.

Zasto da ikoga mijenjamo i namecheno svoje.. otvorish svoju firmu( BUDI POSLODAVAS 24 SATA) i radi kako ti zelish i mislish da je ispravno... daj narodu besplatne savjete. ali ne mozesh to raditi , ako te neko placha da radish za njega po njegovim pravilima koji su u okviru zakona biznisa. :hahah
.............................................................................................Image

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2685
Posts: 11054
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Laz i varanje kroz posao

Post by Peace »

Na prvom velikom mitingu direktor je drzo govor u kojem je pored ostalog rekao da se od nas ocekuje da budemo iskreni - prema njemu, prema klijentoma i prema kolegama s posla.

Ako se sad od mene ocekuje da napravim neke izmjene u comp, a klijenta ispred sebe ne obavijestim o tome, i ta izmjena ide u korist firme… Ja nisam vise iskrena prema klijentu.

Meni ne daje poslodavac platu na lijepe oci, vec njoj doprinose ti ljudi koji dolaze po nase usluge.
Kad njih ne bude bilo, ili se broj smanji, ugasit ce se i moje radno mjesto.

Cuvajuci njih cuvas i radno mjesto.

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2103
Posts: 7604
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Laz i varanje kroz posao

Post by Bella »

Ako se sad pd mene ocekuje da napravim neke izmjene u comp, a klijenta ispred sebe ne obavijestim o tome, i ta izmjena ide u korist firme… Ja nisam vise iskrena prema klijentu.
Ako je kriminalna radnja, neshto hto zakon ne podrzava , ne klijent vech zakon. onda i ti uchestvuhesh u krshenju ako radish po 'svojim' pravilima.

Prijavi nadleznim,koji su za to placheni, no, to nisi ti.. jer, to shto pomazesh klijentima te ne oslobadja krivice.

Nisi iskrena ni prema firmi, jer radish posao na svoju ruku... :hahah
.............................................................................................Image

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2685
Posts: 11054
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Laz i varanje kroz posao

Post by Peace »

Ne radi se o pomaganju klijentima ni o odmaganju firme :jbg
Nisi nikad vidila da firma krsi sama svoja pravila ? :hm

U mom slucaju firma ina cjenovnik-e svojih usluga, ali uz sitne computeske izmjene a za koje klijent i ne zna da se desavaju, cijena usluga se dize.

Firma ima neka svoja objasnjenja za radnike, u koje ne koncu niko ne vjeruje. Cim to klijent ne treba da zna, onda to nije cista posla.

Cuj prijavis, nije kriminalna radnja… Bar se to “pismeno” uzimanje novca ne drzi jos za to.
Dakle nista ne bi postigla.

Jesam li ja mogla nekog tuziti sto su mi cizmu naplatilu, i da li bi od toga imala racunice na kraju :jbg


I zasto ti svi, ako ustanes reci o necemu, porucuju - otvori svoju firmu pa’s viditi :hm

Je li to znaci da je nemoguce posteno poslovati? Stvarno zelim znati :hm

User avatar
Kamilica
Hiperaktivan član
Hiperaktivan član
Reactions: 1976
Posts: 4198
Joined: Sun Apr 19, 2020 12:15 pm

Re: Laz i varanje kroz posao

Post by Kamilica »

Ja te razumijem Peace ali slaba ti korist od toga :D/

Rijetko da će neko misliti kako olakšati klijentu, bitan je profit. To je osnova svake kompanije. Mada bi se ljudi mogli više raspitivati i upoređivati cijene usluga na više strana, a vjerovatno neki tako i rade, pa uspiju sačuvati koju paricu.

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2685
Posts: 11054
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Laz i varanje kroz posao

Post by Peace »

Al na kraju svi smo neciji klijenti, ili cemo biti.

Izgubi se povjerenje medju ljudima, povjerenje u ustanove.

Mene sed niko ni u sta vise ne moze uvuci, jer nicemu ne vjerujem. Uzalud sad i da posteni ljudi pokrecu nesto. Ne, ne.

User avatar
Kamilica
Hiperaktivan član
Hiperaktivan član
Reactions: 1976
Posts: 4198
Joined: Sun Apr 19, 2020 12:15 pm

Re: Laz i varanje kroz posao

Post by Kamilica »

Peace wrote:
Thu Sep 08, 2022 8:57 pm
Al na kraju svi smo neciji klijenti, ili cemo biti.

Izgubi se povjerenje medju ljudima, povjerenje u ustanove.

Dešava se naravno, i često ljudi odaberu i skuplje varijante samo zato jer ne žele olako pokloniti povjerenje. Zato iskustvo i saznanja tokom godina mogu biti od pomoći. Nekada sami, kroz lične greške, dođemo do pameti a nekada iz iskustva drugih. Upućenost nas samih i informisanje je već dobar korak za odabir usluge.

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2103
Posts: 7604
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Laz i varanje kroz posao

Post by Bella »

Peace wrote:
Thu Sep 08, 2022 8:57 pm
Al na kraju svi smo neciji klijenti, ili cemo biti.

Izgubi se povjerenje medju ljudima, povjerenje u ustanove.

Mene sed niko ni u sta vise ne moze uvuci, jer nicemu ne vjerujem. Uzalud sad i da posteni ljudi pokrecu nesto. Ne, ne.
Do tebe je. To nema nikakve veze s tvojim poslom i pravilima istog.
Ali, ako imash drugachiji stav, ne znachi da neko drugi laze/ krade / vara. itd..
Poshtenje je shirok pojam.... :hm
.............................................................................................Image

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2685
Posts: 11054
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Laz i varanje kroz posao

Post by Peace »

Danas smo imali neki miting s direktorom, nas 5 novih radnika. Ispostavilo se da moja sefica ne postupa ispravno kod nekih stavri, nepostena je.

Nisam usvojila sve ono za sto sam pouzdano znala da igra prljavo,, ali postojale su procedure za koje mi je rekla da to zapravo od nas iz vrha traze, da je to pravilo firme, sto nije bilo tacno doznadoh danas. Ona je sama neke stvari smislila, jer imamo procenat ako se stigne odredjena zarada.

U subotu cemo se sresti na poslu, zelim razgovarati… Uopce ne znam kako ce ici da za istu uslugu nas dvije nudimo drugaciju cijenu :rolleyes

Direktor stoji iza svojih rijeci - budite posteni, to mi je dovoljno.

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2103
Posts: 7604
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Laz i varanje kroz posao

Post by Bella »

....taj procenat joj nameche i direktor.. da mora ostvariti..a ona prenosi i na vas , jer i od vas to zavisi....

.. :hm razmisli da li je ok i tvoj stav...
.............................................................................................Image

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2685
Posts: 11054
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Laz i varanje kroz posao

Post by Peace »

Ne mora. On isto racuna na postenu zaradu. Znaci da si ljubazan, da na uctiv nacin zadrzis klijenta, da ga na uctiv uvjeris da uzme vas servis.
Ne racuna da ih zakidas.
Ispravno je da se ja vodim postavljenim cijensma, pa sve i kad su kod nas mozda vece vec kod drugih.
Ovo sto moja sefica radi je nepostenje. Nije u redu kad te klijent pita za jednu uslugu da mu kazes da ne moze ili nema, iako moze i ima, samo da bi mu prodali drugu i skuplju.
I nije ok da naplatis jedno a izvrsis drugo, a to drugo spada pod losiju ponudu i samim tim jeftiniju.
Jednostavno - izvrsi ono sto si naplatila.

Post Reply