Eutanazija

Teme iz psihologije
Post Reply

Da li ste za / protiv eutanazije?

Da
1
33%
Ne
0
No votes
Da, uz saglasnost i članova porodice
2
67%
Ne, iz vjerskih razloga
0
No votes
 
Total votes: 3

User avatar
Skitnica
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2780
Posts: 5312
Joined: Fri Jul 31, 2020 11:36 pm
Location: Iza leđa

Eutanazija

Post by Skitnica »

Kapsule Sarco koje je dizajnirao doktor Filip Ničke prošle su pravni pregled i spremne su za upotrebu.

Ničke, koji je direktor i osnivač proeutanazijske organizacije "Exit International", istakao je da je pogodnost što osobi koja koristi kapsulu za eutanaziju nije potreban lekar da pokuša da uvuče iglu i ne moraju da se uzimaju teški lekovi.

Kapsula se aktivira iznutra i može se odvući na mesto na kom osoba želi da umre.

Kada se aktivira, kapsula se puni azotom, a količina kiseonika se smanjuje. Nakon toga osoba gubi svest i konačno umire.

Proces umiranja, kako navode, traje manje od minut.

Holandija, Švajcarska, Belgija, Luksemburg, Kanada i Kolumbija dopuštaju potpomognuto samoubistvo, iako svaka ima drugačija pravila o tome.

Gotovo sve zemlje koje dopuštaju ovu praksu zahtevaju od ljudi da imaju neizlečivo ili terminalno stanje koje im uzrokuje patnju.

U Holandiji eutanaziju mogu da zatraže osobe starije od 12 godina, ali je pristanak roditelja potreban ako je dete mlađe od 16 godina.

U 2020. godini eutanazija je u Holandiji dosegla vrhunac sa 6.938 izvršenih postupaka, što je povećanje od devet odsto u odnosu na prethodnu godinu.

Predsednik Regionalnog odbora za reviziju eutanazije Jerun Rekort rekao je da se ogromna većina slučajeva eutanazije u Holandiji odnosi na starije osobe koje boluju od ozbiljne bolesti.
Image

User avatar
Skitnica
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2780
Posts: 5312
Joined: Fri Jul 31, 2020 11:36 pm
Location: Iza leđa

Re: Eutanazija

Post by Skitnica »

Za.

Ako osoba odlucila da stavi kraj na svoj zivot a za to ima ozbiljne i opavdane razloge.

Opravdan razlog znaci, neizljeciva bolest, nepodlosljivi bolovi /patnja..Ovisnost od drugih ..takoder i aparata. To i onako ne bih nazvala "zivotom".Smrt je smiraj, i na taj nacin se pomaze bolsniku.

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2705
Posts: 11078
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Eutanazija

Post by Peace »

Morala sam da se odlucim za macu, tesko je.

Nedaj Boze nikom tolike patnje.

User avatar
Kamilica
Hiperaktivan član
Hiperaktivan član
Reactions: 1985
Posts: 4209
Joined: Sun Apr 19, 2020 12:15 pm

Re: Eutanazija

Post by Kamilica »

Ja sam ZA.

Nadam da neću nikada morati doći u tu situaciju. Ispoštovala bih želju oboljele osobe iako ne mogu ni pojmiti koliko je to teška odluka.

User avatar
bakterijasmarsa
Hiperaktivan član
Hiperaktivan član
Reactions: 569
Posts: 3476
Joined: Wed Nov 25, 2020 10:43 pm
Location: Kikinda

Re: Eutanazija

Post by bakterijasmarsa »

Verska učenja koja poznajem su izričito protiv toga. Mislim da i medicinska etika isto govori. Saglasnost porodice? Voleo bih da nikada ne budem u situaciji, i nikome ne želim to, da moraju da razmišljaju o toj stvari ili već postupku. Ali kolike su patnje osobe obolele od nekog kancera?
Legal Alien

User avatar
bakterijasmarsa
Hiperaktivan član
Hiperaktivan član
Reactions: 569
Posts: 3476
Joined: Wed Nov 25, 2020 10:43 pm
Location: Kikinda

Re: Eutanazija

Post by bakterijasmarsa »

Žan Lik Godar, nedavno sam pročitao da je ovaj Francusko-Švajcarski režiser izvršio asistirano samoubistvo. U Švajcarsko po zakonu dozvoljeno.
1
1 Image
Legal Alien

User avatar
dezire
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 1574
Posts: 2886
Joined: Thu Apr 30, 2020 11:17 pm

Re: Eutanazija

Post by dezire »

Za

Nagledala sam se, patnje, jako bolesnih ljudi... A ne možeš im pomoći. :((
1
1 Image

User avatar
Skitnica
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2780
Posts: 5312
Joined: Fri Jul 31, 2020 11:36 pm
Location: Iza leđa

Re: Eutanazija

Post by Skitnica »

bakterijasmarsa wrote:
Fri Sep 16, 2022 2:33 pm
Žan Lik Godar, nedavno sam pročitao da je ovaj Francusko-Švajcarski režiser izvršio asistirano samoubistvo. U Švajcarsko po zakonu dozvoljeno.
Da. Nakon toga bilo je rasprava..da li treba legalizirati I u Fr ..ili ne.. mnogi se odluce otici tamo, kada vise nisu u mogućnosti/ želji docekati kraj života prirodnim putem..
Nije ni mala cijena te smrti..9000€ ..ali eto..tuzno doci do takve odluke..

Post Reply