Samoubistva

Teme iz psihologije
User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2045
Posts: 7489
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Samoubistva

Post by Bella »

Skoro svi smo na nekim DM ... i naravno, ako iskochish iz mase ... ze ocekivat je da se komunikacija uspostavi s masom / nepoznatih individua. medju kojima je i veliki br ' bolesnih anonimaca' ...

User avatar
Vjetar
* * * * * *
Reactions: 1506
Posts: 2403
Joined: Wed Apr 15, 2020 11:57 am
Location: Na konju

Re: Samoubistva

Post by Vjetar »

Toga ima jako puno i mnogi su izloženi pritiscima, pa i zlostavljanju u takvim situacijama, ali samo rijetki se i ubiju zbog toga, a to su oni koji su po predispoziciji takvi

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2045
Posts: 7489
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Samoubistva

Post by Bella »

Tacno. .. i neiskustvo s tim . ih dovede do bespomochnosti......

Zanimljivo je da, zlostavljache i okolina podrzava.. sve vide kao zabavu....

User avatar
Kamilica
Hiperaktivan član
Hiperaktivan član
Reactions: 1971
Posts: 4198
Joined: Sun Apr 19, 2020 12:15 pm

Re: Samoubistva

Post by Kamilica »

Strašno mi je ovo. Mladi, lijepi, tek život bio pred njima. Ne znam šta ovu djecu navede na takvu odluku, ne znam ni kako to neko može spriječiti. Vrlo je teško i prepoznati namjere takve vrste. Sjetim se uvijek onog dječaka Mahira, niko nije znao šta planira, tuga.

User avatar
gripen
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 530
Posts: 1289
Joined: Fri May 01, 2020 5:02 pm

Re: Samoubistva

Post by gripen »

ljude neshvataju ozbiljno ni oni kojima je to posao,obaveza



jos kad okolina to sve uzme kao zayebanciju,covjek tek tada pukne

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2640
Posts: 10942
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Samoubistva

Post by Peace »

Potresan esej bivše missice s tragičnom sudbinom: 'Društvo nije pravedno'

Image

Misica koja je sebi oduzela život, napisala je šokantan esej, prije nego što je navršila 30 godina.

Vijest o smrti bivše američke Miss Cheslie Kryst, koja je preminula u New Yorku tokom vikenda, rastužila je svijet.

Činjenica da i lijepa lica kriju tajne i imaju loše dane potvrđuje i slučaj bivše Miss Amerike.

Cheslie je prošle godine, uoči svog 30. rođendana, napisala esej u kojem je pričala o svojoj borbi sa starenjem, internet zlostavljačima i kako je jednom zamalo radila do smrti.

"Svaki put kad kažem 'Imam 30', malo se naježim", napisala je u eseju za Allure objavljenom 4. marta 2021.

"Društvo nikada nije bilo ljubazno prema onima koji stare, pogotovo ženama. Povremene se iznimke rade za neke od bogatih i nekoliko poznatih", nastavila je Kryst.

Ona je 2019. godine osvojila titulu Miss SAD.

"Slaviti tridesete je kao hladan tuš koji kaže da mi ponestaje vremena da budem važna u očima društva - a to je frustrirajuće", dodala je bivša Miss.

Esej je dao uvid u njezina razmišljanja, manje od godinu dana prije nego što je oduzela sebi život. U eseju, koji je objavljen samo nekoliko sedmica prije njezinog 30. rođendana, 28. aprila, najviše je pisala o starenju.

"Nakon godine kao što je 2020., pomislili biste da smo naučili da je starenje blago, a da je zrelost dar u kojem ne može svako uživati. Kako mogu poljuljati nepokolebljive društvene norme, kada se suočavam s nemilosrdnim otkucajem vremena?", pitala se Cheslie.

Opisala je i kako je pokušavala steći dvije diplome u isto vrijeme jer je studirala pravo i poslovnu administraciju.

"Radila sam gotovo do smrti, doslovno, sve dok moj osmodnevni boravak u lokalnoj bolnici nije pokrenuo razvoj nove perspektive", napisala je manekenka.

Dodala je da je na takvim natjecanjima izgledala drugačije od tipičnih djevojaka koje bi trebale biti 'manekenke, visoke i vitke, da imaju raskošnu kosu i ubojiti hod'. Međutim, njezina pobjeda je izazvala rasističke komentare i govor mržnje u drugim oblicima.

"Ne mogu vam reći koliko sam puta brisala komentare na svojim stranicama na društvenim mrežama, koji su bili puno uvreda i govorili mi da nisam dovoljno lijepa da bih bila Miss SAD-a ili da je moja mišićava građa zapravo muško tijelo', napisala je Cheslie. Cheslie je također izjavila da je nosila krunu oko svog stana 'znajući da će je morati vratiti na kraju svoje vladavine kao Miss SAD-a".

"Napravila sam što sam htjela, a ne ono što se očekivalo. Sada ulazim u 30. godinu, tražim radost i svrhu u svojim uvjetima – i to mi se čini kao slatka pobjeda", zaključila je ova tragično stradala ljepotica.

Nedugo prije nego što je okončala svoj život, Kryst je imala objavu na Instagramu.

"Neka vam ovaj dan donese odmor i mir", napisala je uz svoju fotografiju.

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2045
Posts: 7489
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Samoubistva

Post by Bella »

Poremechaj....

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2640
Posts: 10942
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Samoubistva

Post by Peace »

Bella wrote:
Tue Feb 08, 2022 12:01 am
Poremechaj....
Kod nje ? Ili kod ljudi koji mogu pisati nekome sta god im padne na pamet?

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2045
Posts: 7489
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Samoubistva

Post by Bella »

Peace wrote:
Tue Feb 08, 2022 12:03 am
Bella wrote:
Tue Feb 08, 2022 12:01 am
Poremechaj....
Kod nje ? Ili kod ljudi koji mogu pisati nekome sta god im padne na pamet?
Mislim kod nje.. prije svega.... ljudi su mozda doprinijeli... 'pisati sta im padne na pamet'. ..jer pishu kako misle da treba...
. ne znam da li uopte mozemo rechi . oni su krivi..

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2640
Posts: 10942
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Samoubistva

Post by Peace »

Pa zar treba nekome govoriti npr nisi lijepa, ruzna si, ko musko si i sl?

User avatar
Zenos
Član
Član
Reactions: 69
Posts: 429
Joined: Thu Jan 13, 2022 9:38 pm
Location: Terra incognita

Re: Samoubistva

Post by Zenos »

Pa rekli su da se iskrenost cijeni :spavaa
The sun.. is already down!

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2640
Posts: 10942
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Samoubistva

Post by Peace »

Zenos wrote:
Tue Feb 08, 2022 12:16 am
Pa rekli su da se iskrenost cijeni :spavaa
Pa cijeni. Samo velika je razlika ako nekome ko npr ne vidi dobro kazemo - vi ne vidite dobro umjesto vi ste coravi.

User avatar
Zenos
Član
Član
Reactions: 69
Posts: 429
Joined: Thu Jan 13, 2022 9:38 pm
Location: Terra incognita

Re: Samoubistva

Post by Zenos »

Ma neke stvari kojih je pojedinac svjestan i zna, nema potrebe govoriti, bez obzira na konotaciju. :hm
The sun.. is already down!

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2640
Posts: 10942
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Samoubistva

Post by Peace »

Zenos wrote:
Tue Feb 08, 2022 12:21 am
Ma neke stvari kojih je pojedinac svjestan i zna, nema potrebe govoriti, bez obzira na konotaciju. :hm
Slazem se.

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2045
Posts: 7489
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Samoubistva

Post by Bella »

Kad si javna licnost.... za ocekivat je da si izozen tretiranju okoline... nekad su bili paparzzi. sad ih nesto ne primjecujem.. sad se sami 'nudimo' ...
.. da, komentara ima .. brutalnih. ali s tim se treba nositi. ili ih ne citati ili ih procesiraj kao komicne.. jer, ne poznajesh osobu koja je pisala.. i kakav koshmar ista ima u svojoj glavi..

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2640
Posts: 10942
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Samoubistva

Post by Peace »

Slazem se Bella. Ali vidimo da ne zna svako da izadje na kraj s tim.

User avatar
Skitnica
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2740
Posts: 5270
Joined: Fri Jul 31, 2020 11:36 pm
Location: Iza leđa

Re: Samoubistva

Post by Skitnica »

Tammy Rodriguez tužila je kompanije Meta i Snap tvrdeći da su "negativni i opasni produkti društvenih mreža" odgovorni za samoubistvo njene 11-godišnje kćerke.


Žena iz Konektikata podnijela je tužbu Federalnom sudu u San Franciscu zbog samoubistva njene kćerke Selene, za koje krivi društvene mreže.

Ona navodi da je njena kćerka patila od depresije, nesanice, poremećaja ishrane i želje za povređivanjem zahvaljujući Instagramu i Snapchatu.

Prema izvještaju i dokumentima, Selena je počela da koristi društvene mreže sa devet godina, dvije godine prije samoubistva i tokom tog perioda je stvorila izuzetnu zavisnost od Instagrama i Snapchata.


Navodi se i da je više puta propustila školu zbog društvenih mreža i da je imala nepristojne ponude od muškaraca na Instagramu.

Majka navodi da je kćerku vodila na liječenje i da je doktor u izvještaju napisao da nikada nije vidio takav slučaj zavisnosti, zbog čega je zadržana na psihijatriji.

Snapchat se oglasio i izrazio žaljenje, a naveli su i da će se pozabaviti ovim slučajem, dok se iz Instagrama nisu oglašavali, prenosi b92.

User avatar
Skitnica
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2740
Posts: 5270
Joined: Fri Jul 31, 2020 11:36 pm
Location: Iza leđa

Re: Samoubistva

Post by Skitnica »

Mladen Dulić iz Laktaša izvršio samoubistvo: Ovo je video na kojem je ismijavan tokom prijavljanja za posao



----------


:tctc ... sta reci....

Dokle će ismijavanje biti prioritet pojedincima.... :tctc
1
1 Image

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2045
Posts: 7489
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Samoubistva

Post by Bella »

:(( kako je dechko fin. dobro je i reagovao... na pitanja .. ovo je sve nesretni sluchaj.......

svakako je problem objaviti video . bez dozvole uchesnika..

User avatar
dezire
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 1564
Posts: 2883
Joined: Thu Apr 30, 2020 11:17 pm

Re: Samoubistva

Post by dezire »

Samo se pitam, da li je ovaj idiot, koji ima dvoje djece...bar na trenutak, pomislio,
kako bi bilo da to netko radi njegovom djetetu.
1
1 Image

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2640
Posts: 10942
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Samoubistva

Post by Peace »

Ljudi ce suditi ovog tipa, ali medju njima ce biti mnogo onih kojima bi ovo bilo smijesno da nije zavrsilo tragicno.
I medju ljudima koji ce ga osudjivati bice sigurno mnogo onih koji su i sami u nekom momentu otvoreno ismijavali nekoga.

User avatar
Skitnica
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2740
Posts: 5270
Joined: Fri Jul 31, 2020 11:36 pm
Location: Iza leđa

Re: Samoubistva

Post by Skitnica »

dezire wrote:
Sun Oct 30, 2022 10:41 pm
Samo se pitam, da li je ovaj idiot, koji ima dvoje djece...bar na trenutak, pomislio,
kako bi bilo da to netko radi njegovom djetetu.
Da je mislio na svoju djecu ovo ne bi uradio...Uradio je najteži oblik ponižavanja i omalovažavanja..Ostaje mu da zivi sa cinjenicom da je oduzeo jedan zivot, nece nikad mirno zaspati..

Bolje da ne zivi..fuj..

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2045
Posts: 7489
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Samoubistva

Post by Bella »

ne vidim zbilja shta se moglo komenatrisati i ismijavati na pitanja radnika..... imash li deku, jedesh li chavape.. itd..
.. ismijavati.? treba razlikovati od 'zdravih shala' nije valjda de chemo komunicirati kao roboti.. :-?
.. vrijedjanje... i to je diskutabilno.. kako se shta kaze i u kojim okolnostima.

User avatar
Kamilica
Hiperaktivan član
Hiperaktivan član
Reactions: 1971
Posts: 4198
Joined: Sun Apr 19, 2020 12:15 pm

Re: Samoubistva

Post by Kamilica »

Mene je baš potreslo samoubistvo ovog dečka iz Laktaša. Tako djeluje naivno, iskreno. I onda odrasli zloupotrijebe tu čistu mladalačku iskrenost i naivinost, tuga.

Nije nikako trebalo da se desi.

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2045
Posts: 7489
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Samoubistva

Post by Bella »

MUK I TIŠINA U BUSOVAČI
Klanjana dženaza Amili, koja se sa sinom utopila u Sarajevu: "Kada nas pronađete nazovite mog babu Asima"

Prije nekoliko dana je došla babi i majki na Bajram, a samo nekoliko dana nakon toga dogodila se velika tragedija na koju niko nije posumnjao
:-? izgleda kao da je bila.. familijalna svadja...
.. :/*

Post Reply