Kad su ljudi bili sretniji?

Teme iz psihologije
User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2108
Posts: 7605
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Kad su ljudi bili srecniji?

Post by Bella »

Peace wrote:
Thu Dec 23, 2021 4:02 am
Bella wrote:
Thu Dec 23, 2021 3:49 am
:_)
jel ti zbilja zivis u USA?
A ha. Sirom otvorenih ociju.
:D/ . dobro
.............................................................................................Image

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2691
Posts: 11061
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Kad su ljudi bili srecniji?

Post by Peace »

Ovo neke statistike, za vas koji u to vjerujete. Vijest je iz 2019.

Amerikanci više nisu srećni kao što su nekad bili, a Finci su i dalje najsrećniji narod na svetu.
Najtužniji na svetu je narod Južnog Sudana, a posle njega stanovnici Centralnoafričke Republike.

Ovo je pokazalo istraživanje koje je sprovela Mreža za održivi razvoj Ujedinjenih nacija, koje je objavljeno u najnovijem Svetskom izveštaju o sreći.

Istraživanje je obuhvatilo stanje globalne sreće u 156 zemalja, rangirajući zemlje na osnovu šest faktora: prihodi, sloboda, poverenje, očekivano zdravlje tokom života, socijalna podrška i velikodušnost.

Ovogodišnji izveštaj je u fokusu imao sreću i zajednicu, procenjujući kako tehnologija, društvene norme, sukobi i politike Vlada tih država, podstiču promene.

Izveštaj o svetskoj sreći je prvobitno pokrenut 2012. godine, a svake godine ima malo drugačiji fokus. Ovogodišnji izveštaj je posmatrao sreću i zajednicu, procenjujući kako tehnologija, društvene norme, sukobi i vladine politike podstiču promene.

Najveća svetska sila Sjedinjene američke države, iznenadile su ovogodišnjim slabim 19 mestom.

"Čak i kada se ekonomija SAD-a poboljšala nakon završetka Velike recesije 2009. godine, ljudi nisu bili srećni kao 1990-ih., čime je njihov osećaj sreće nastavio sporo da pada još od 2000. godine", piše u izveštaju.

Ovo je prvih deset najsrećnijih i najtužnijih zemalja na svetu:

Deset najsrećnijih zemalja na svetu:

1. Finska

2. Danska

3. Norveška

4. Island

5. Švajcarska

6. Holandija

7. Švedska

8. Novi Zeland

9. Kanada

10. Australija

Deset najtužnijih zemalja na svetu:

1. Južni Sudan

2. Centralnoafrička Republika

3. Avganistan

4. Tanzanija

5. Ruanda

6. Jemen

7. Malavi

8. Sirija

9. Bocvana

10. Haiti

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2108
Posts: 7605
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Kad su ljudi bili srecniji?

Post by Bella »

:hahah Ti si onda jedina . 'nesretna' Amerikanka koju poznajem...
.............................................................................................Image

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2691
Posts: 11061
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Kad su ljudi bili srecniji?

Post by Peace »

Pitala sam te gore kako ti definises srecnog covjeka?
Po cemu ga prepoznas?
Sta ima?

User avatar
Skitnica
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2772
Posts: 5307
Joined: Fri Jul 31, 2020 11:36 pm
Location: Iza leđa

Re: Kad su ljudi bili srecniji?

Post by Skitnica »

Cista sve sto ste do sad napisale , i ne mogu misliti a ni vjerovati osobe koje nose sa sobom a i imaju mogućnost da nose sa sobom oružje da mogu biti u grupi sretnih ljudi. ...


Postavlja mi se pitanje iz kojeg razloga im je neophodno oružje ? Šta misle u momentu kada ga kupuju, i odsviraju kada ga misle koristiti... :doh

A evo i gledam listu gore navedenih zemalja sretnih ljudi .. ja vjerujem da ljudi sto su hitnije to djeluju sretnije...Spanci, Portugalci, Italijani, Grci...Francuzi jesu sretni ljudi, a ako gundaju ne znace da su nesretni .. :D/ samo traze uvijek u svemu samo svoja prava... :hahah

Ne vjerujem da Skandinavci su nesto posebno sretni u danima kada nemaju sunca...Svedska je prva zemlja u EZ po broju samoubistva.. tako da ne rade sve to od sreće. ..
Finci, pola zuvota provedu opijanjem... :hm

Norvežani pronalaze srecu u putovanjima u zimskim periodima, mracnim danima zime privodu u toplim i sunčanom zemljama. ..

Sreća je individualna, ljudi gdje glad za njih sreća je redovan obrok..roditeljima bolesne djece sreća je i zelja da djeca ozdrave ...itd...

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2108
Posts: 7605
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Kad su ljudi bili srecniji?

Post by Bella »

Mislim da su ipak ljudi u danasnje vrijeme ..sretniji.. tome je doprinijela, tehnologija. nauka .. samim tim duze se zivi, lakshe lijechi.. obrazovanje dostupnije ...... itd

ko je sretan, da je sretan, sam od sebe. je sretan . bilo gdje da zivi ....
.............................................................................................Image

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2691
Posts: 11061
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Kad su ljudi bili srecniji?

Post by Peace »

Evo sta mediji pisu o Fincima

Oko 70 posto teritorija zemlje nalazi se pod šumama, pa je to možda razlog zašto Finci rado vreme provode u prirodi. Okruženi šumom i prirodom, osećaju se smireno, a neke od najpopularnijih aktivnosti tamo su duge šetnje i vožnja biciklom

Bogatstvo voda

Finska se naziva i "zemljom hiljadu jezera". Ova jezera su nastala kao rezultat glacijacije koja se završila pre 10.000 godina. Voda u finskim jezerima toliko je čista i zdrava da možete da je pijete direktno kod kuće iz slavine, a gotovo svaki restoran će vam i ponuditi besplatnu vodu u bokalu, čak i ako ne pitate.

Novac za decu

Finski roditelji svakog meseca za svako dete dobijaju 100 evra, a ono što je zanimljivo jeste da taj "dečji dodatak" vredi do detetove 17. godine. Ovaj novac neki troše, ali velika većina roditelja stavlja ga sa strane, te ga detetu daju prilikom selidbe iz kuće. Dakle, nije teško shvatiti kako velika većina mladih Finaca počinje samostalni život sa 20.000 evra na štednoj knjižici...

Najbolja pica na svetu

Cela priča počela je s nekadašnjim italijanskim premijerom Silviom Berluskonijem, koji je jednom prilikom, u moru gafova po kojima je bio poznat, uspeo da izjavi kako nije ljubitelj finske hrane i da se ona ne može meriti sa italijanskom. Posledica? Tri godine kasnije Finska je osvojila nagradu na takmičenju u spremanju pica, ostavivši iza sebe upravo Italiju, a pobednička pica zvala se - Berluskoni.

Kraljevi recikliranja

Finci su davnih dana shvatili da je recikliranje potreba, pa se tako čak više od 90 posto otpada - reciklira. Devet od 10 plastičnih flaša moguće je reciklirati, a postotak kod staklenih još je i veći.

Poverenje u policiju

Građani u Finskoj i te kako veruju policiji. Poverenje je iznad 90 odsto, a i poverenje u ostale institucije takođe je na visokom nivou, tako da kod Finaca ne postoji problem nepoverenja u institucije...

Neobični sportovi

Teško je ovo uopšte i nazvati sportovima, ali nije ih lako staviti ni u neku drugu kategoriju. Bacanje mobilnih udalj, nošenje žene, lov na komarce, sviranje "vazdušne" gitare, sve to Finci, manje ili više, baštine.

Pravo na internet

Tačno pre 10 godina Finska je postala prva zemlja na svetu koja je pravo na internet proglasila osnovnim ljudskim pravom. Vlada je naložila pružaocima usluga da brzina mora biti najviša moguća, te da internet mora biti dostupan svima.

Ludi za kafom

Prema podacima Internacionalne organizacije za kafu, Finci su drugi na svetu prema konzumaciji kafe po glavi stanovnika. Recimo da im, uprkos uvreženim mišljenju, mi nismo ni blizu.

Besplatno obrazovanje

Od malih nogu deca se usmeravaju na učenje jezika, tako da u Finskoj velika većina stanovnika govori perfektan engleski. Obrazovanje u školama, kao i na univerzitetima, je besplatno, a finski obrazovni sistem je jedan od najboljih na svetu.

Selo Deda Mraza

Da, da, malo selo u Laponiji imena Joulupuki može da se poseti cele godine. Finski Deda Mraz čak ima i pasoš, iz kojeg saznajemo kako je oženjen i rođen "nekad davno". Eto, ovde očigledno veruju u bajke, pa je mnogima možda zato i život bajka, piše Dnevnik.hr.

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2108
Posts: 7605
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Kad su ljudi bili srecniji?

Post by Bella »

Ma da , super. sve dzabana. jel od . priroda dala ili drzava.. :hahah kako se osobe mogu lako . 'kupiti' .. :/*
1
1 Image
.............................................................................................Image

User avatar
gripen
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 537
Posts: 1289
Joined: Fri May 01, 2020 5:02 pm

Re: Kad su ljudi bili srecniji?

Post by gripen »

skronost covjeka cini sretnim ...mozda grjesim
to je najveca nagrada od boga,kome je podari
u danasnjem svjet,tesko da covjek moze biti sretan
te definicije,to su studije i analize,veoma siroke i duge,i za socionome,sociologe ....

User avatar
blackadder
Član
Član
Reactions: 460
Posts: 729
Joined: Sat Apr 18, 2020 4:24 pm

Re: Kad su ljudi bili srecniji?

Post by blackadder »

gripen wrote:
Fri Dec 24, 2021 4:58 pm
skronost covjeka cini sretnim ...mozda grjesim
to je najveca nagrada od boga,kome je podari
u danasnjem svjet,tesko da covjek moze biti sretan
te definicije,to su studije i analize,veoma siroke i duge,i za socionome,sociologe ....
Ja sam skroman - samo nek ne puca i dobro je :D

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2108
Posts: 7605
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Kad su ljudi bili srecniji?

Post by Bella »

Ne mali br. osoba je jako nesretno/ depresivno.. u vrijeme praznika.... :hm
.............................................................................................Image

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2691
Posts: 11061
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Kad su ljudi bili srecniji?

Post by Peace »

Bella wrote:
Sun Dec 26, 2021 5:33 pm
Ne mali br. osoba je jako nesretno/ depresivno.. u vrijeme praznika.... :hm
Sto to?

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2108
Posts: 7605
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Kad su ljudi bili srecniji?

Post by Bella »

Peace wrote:
Sun Dec 26, 2021 5:36 pm
Bella wrote:
Sun Dec 26, 2021 5:33 pm
Ne mali br. osoba je jako nesretno/ depresivno.. u vrijeme praznika.... :hm
Sto to?
Vishe faktora... no, vjerujem da je vechini.. taj..da im neko nedostaje u tim momentima, kao i stres, oko organizacije tih dana...
.............................................................................................Image

User avatar
Skitnica
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2772
Posts: 5307
Joined: Fri Jul 31, 2020 11:36 pm
Location: Iza leđa

Re: Kad su ljudi bili sretniji?

Post by Skitnica »

A i dobiju poklone koji im se ne dopadaju... :D/ sinoć jedna priča kako je od 7 poklona samo dva joj se dopadaju .. ostale će prodati... :D/

User avatar
bakterijasmarsa
Hiperaktivan član
Hiperaktivan član
Reactions: 566
Posts: 3471
Joined: Wed Nov 25, 2020 10:43 pm
Location: Kikinda

Re: Kad su ljudi bili srecniji?

Post by bakterijasmarsa »

Peace wrote:
Sun Dec 26, 2021 5:36 pm
Bella wrote:
Sun Dec 26, 2021 5:33 pm
Ne mali br. osoba je jako nesretno/ depresivno.. u vrijeme praznika.... :hm
Sto to?
veliki broj osoba je sam za praznike i to vidim kao razlog
Legal Alien

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2691
Posts: 11061
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Kad su ljudi bili sretniji?

Post by Peace »

Meni izgleda da su ljudi srecniji oko praznika. Vise su zauzeti i nema se vremena mislit o sebi i o sreci.

Eto znaci zauzet se svaki dan u zivotu i ne mislit puno o sebi uopce :D/


Ja se salim, ali ovdje ima istine. Prezauzeti ljudi su rijetko depresivni.

User avatar
Skitnica
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2772
Posts: 5307
Joined: Fri Jul 31, 2020 11:36 pm
Location: Iza leđa

Re: Kad su ljudi bili sretniji?

Post by Skitnica »

Ne znam da u državi kao sto je Bosna, puno naroda može da bude sretno...


Bosna zemlja donzcija..:


Vakcine

Auta hitno pomoći.

Autobusi

Kompjutere

Bolnicke opreme

Itd.
Sve neke donacije...

:D/ sta ce se desiti kad te donacije prestanu...

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2691
Posts: 11061
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Kad su ljudi bili sretniji?

Post by Peace »

Nema to veze ja mislim sa srecom.

Drustveni zivoti balkanskih naroda su dobri, a to ima veze.
1
1 Image

User avatar
Skitnica
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2772
Posts: 5307
Joined: Fri Jul 31, 2020 11:36 pm
Location: Iza leđa

Re: Kad su ljudi bili sretniji?

Post by Skitnica »

Kako nema ?

Društvo koje radi I koje zivi od svog rade, bez cekanja donzcija, I mislosti, koji mogu djeci da priuste osnovne potrebe je zadovoljno..koje ima zdravstvo koje funkcionise bez korupcije, sudstvo može biti samo sretnije društvo...

Društvenog života ima I van Balkana..mladi izlaze I druze se svugdje..mozda ne slušajući Cecu, Kerleusu I sl. a zabaviti se vrlo dobro mogu I bez jagnjeta na raznju..

Mozda je do mene - mozda ne znam sta je sreca... :D/

User avatar
gripen
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 537
Posts: 1289
Joined: Fri May 01, 2020 5:02 pm

Re: Kad su ljudi bili sretniji?

Post by gripen »

sa ovim drugim djelom upisa,nekako bih se mozda i mogao slozit
opet,nije nigdje merak ko u bosni ....

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2691
Posts: 11061
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Kad su ljudi bili sretniji?

Post by Peace »

Zdravstvo bez korupcije ne donosi srecu dobro bolesnom drustvu/covjeku.

Te donacije, zivjeli bi ljudi i bez njih. Cak bi mozda i bolje bilo. Jer kad njih ne bi bilo, bili bi primorani stvarati sami svoje.

A gdje god se tezi savrsenstvu, tu se ljudi iscrpljuju do kraja. Pa samim tim nisu srecni, sve i ako su u drustvu bez korupcije npr.

User avatar
Grofica
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 642
Posts: 1176
Joined: Mon Jun 08, 2020 8:52 pm

Re: Kad su ljudi bili sretniji?

Post by Grofica »

Kako definišem sreću :hm
Pa od prilike ovako:

Za vrijeme rata, 1992. godine, grupica nas drugara, što muških što ženskih, dogovorili se da napravimo smicalicu jednom jaranu. Naime, mi ženske ćemo se sakriti u sobu, a muški će kao da pričaju o curama.
Eh došao lik, mi se pretvorile u uho, slušamo kako jarana nagovaraju da opiše svoj doživljaj. On jadan smeten stidan pa vako pa nako pa okolo kole, a ostali ga pritisli pa kako pa šta...
Da bi jaran u jednom momentu vrisnuo: "ma ne mogu bez erotike!"
Svi smo "plakali" od smijeha.

Rat, neimaština, nemogućnost izlaza van stambene zgrade, glad, žeđ... Mi smo bili mladi i sretni.

Malo se odraslo, malo se sazrelo, osnovala porodicu, rodila prvo dijete, rosila drugo dijete, rodila i treće. Svaki prvi korak, prvi glas, prva riječ, prvo ovo ono - sreća. Smijeh na dječije gegove.

Danas, već kompletna osoba, znam "šta smrdi, šta miriše", sjedim s odabranim društvom, brzinski pijemo kafu, raspremamo stol, poredamo grickalice, oguljeno voće, sokove, čaše, krpu ako se šta prospe, olovku i teku, karte, igramo remija. Vriska, smijeh, podvale loših karti, handovi... Sretna sam što imam s kim podijeliti smijeh iz dubine duše.

Dakle, da li imam auto, skupo ili ne, da li putujem svake godine na more ili svake prestupne, da li nosim markirano ili s pijace, ne predstavlja mi sreću.

Sreću čine male stvari i oni koji me nasmiju do suza. To je sreća.
Bez obzira koliko se trudite, nikada se ne možete sjetiti kako je vaš san počeo.

User avatar
Skitnica
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2772
Posts: 5307
Joined: Fri Jul 31, 2020 11:36 pm
Location: Iza leđa

Re: Kad su ljudi bili sretniji?

Post by Skitnica »

Peace wrote:
Mon Jan 17, 2022 6:08 pm
Zdravstvo bez korupcije ne donosi srecu dobro bolesnom drustvu/covjeku.

Te donacije, zivjeli bi ljudi i bez njih. Cak bi mozda i bolje bilo. Jer kad njih ne bi bilo, bili bi primorani stvarati sami svoje.

A gdje god se tezi savrsenstvu, tu se ljudi iscrpljuju do kraja. Pa samim tim nisu srecni, sve i ako su u drustvu bez korupcije npr.
Ljudi koji su manje sretni izlozeni su većim zdravstvenim problemima..ne mogucnost odlasku doktoru / redovne kontrole I sl naravno dodatno da utiču na zdravlje uz to I razmisljajuci da li ce dr ili m. sestra postupiti korektno bez koverte...a to sebi ne moze svako priustiti...osnovne lijekove à da o nekim većim médecinskim zahvatima da I ne pisem...

Sumnjam da bi bez donacija bili motivisani da se pokrenu.. pokrenu se pojedinci ali su oni kapljice vode u moru, ne primjetne...nažalost..

Zelja za posao, topal stan/ kucu redovan obrok ne bih rekla da se time tezi ka savrsenstvu...

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2691
Posts: 11061
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Kad su ljudi bili sretniji?

Post by Peace »


User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2108
Posts: 7605
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Kad su ljudi bili sretniji?

Post by Bella »

Vechina che mozda rechi .da su bili sreniji u doba djetinstva...naravno... bez brige /obaveza... ali video je namjenjen FB i IG .

mislim da je FB ..dobar...da smo u moguchnosti dokuchiti osobe/poznanike/prijatelje... koje u vrijeme bez, bi bilo. pa i nemoguche.

...komentar ...da se svashta pishe na .. pa, komentari na chlanke, kako na FB tako i na portalima.. su uglavnom na nashem jeziku.. ..jednom rijechju..boleni..

...ipak.. nije FB namjenjen, da se chitaju komenari.. ima jako puno sadrzaja . koji nam pomognu u svakodnevnom zivotu..
.............................................................................................Image

Post Reply