Konflikti

Teme iz psihologije
User avatar
Ina
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 576
Posts: 1159
Joined: Mon Apr 20, 2020 4:52 pm

Konflikti

Post by Ina »

konflikt je sukob između dva ili više pojedinaca, odnosno grupa. Ovi učesnici u konfliktu mogu imati različite ciljeve, namere, poslovnu filozofiju ili interes. Tako, u konfliktu, svaka strana teži da ostvari sopstvene ciljeve, pa se zato često (i pogrešno) veruje da se konflikt može rešiti isključivo time što će jedna strana iz njega izaći kao pobednik, a druga kao gubitnik. No, to nije tačno.


Ranije se smatralo da je konflikt nešto što bi po svaku cenu trebalo sprečiti i izbeći. Dobar kolektiv je bio onaj kolektiv u kom nisu postojali konflikti. Međutim, danas je poznato da konflikt može da bude konstruktivan i koristan. Konflikt u organizaciju unosi izvesnu neravnotežu i nemir, koji mogu učesnicima u konfliktu, ali i svima ostalima, da ukažu na to da nešto ne funkcioniše kako bi trebalo. Tako konflikt može da ukaže na problem i pre nego što se on razvije, pa se na ovaj način može sprečiti, odnosno šteta koju bi problem proizveo može se poništiti ili umanjiti.

Konfliktima može da se pristupa i na kreativan način – kao prilikama da se sagleda dinamika i da se na nju, tamo gde je to potrebno, utiče. Današnje teorije menadžmenta ne gledaju na konflikt kao na „prljav veš“ organizacije kog bi se što pre valjalo rešiti, već se on vidi kao prirodna, normalna pojava na koju mora da se računa i na kojoj treba raditi..

U nastajanju konflikata postoje izvesne pravilnosti, pa se stoga može prepoznati potencijalni konflikt i pre nego što dobije svoju finalnu i potencijalno destruktivnu formu.


Vjerujete li da konflikti mogu biti i korisni i konstruktivni? Kakvi ste kad naoštrite kandže?
Ili bi vas se moglo baš uvijek privijati samo na rane..

User avatar
laganini
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 432
Posts: 1870
Joined: Tue Aug 04, 2020 11:11 pm

Re: Konflikti

Post by laganini »

..pa upravo ovaj članak ispravno rezonira konflikt ako jenu verbalnoj razini moze donit pozitivu naravno i ne mora ovisno o širini pogleda učesnika..primjera radi ja sam sklon konfliktima kao načinu komunikacije al ako su miševi oko tebe onda je i ona kontraproduktivna..jad je neko širi pogleda onda je pozitivna..al dajem glas za..

User avatar
Ina
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 576
Posts: 1159
Joined: Mon Apr 20, 2020 4:52 pm

Re: Konflikti

Post by Ina »

Zašto se ima tendencija oslovljavati na razne načine one s kojim nam se vidici većinom ne poklapaju. Čuj miševi...
A inače mislimo da su naši pogledi širi (što uopšte ne mora biti i tačno) u tom nekom datom trenutku/situacije i uhvatimo se toga kao pijan plota..

User avatar
laganini
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 432
Posts: 1870
Joined: Tue Aug 04, 2020 11:11 pm

Re: Konflikti

Post by laganini »

..ok necemo rec miševi nego oportunisti beskičmenjaci ..ima izraza nije problem..

User avatar
Ina
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 576
Posts: 1159
Joined: Mon Apr 20, 2020 4:52 pm

Re: Konflikti

Post by Ina »

Ima vrijeđanja.. :D

u konfliktu, svaka strana teži da ostvari sopstvene ciljeve, pa se zato često (i pogrešno) veruje da se konflikt može rešiti isključivo time što će jedna strana iz njega izaći kao pobednik, a druga kao gubitnik.
Dakle lahki... Hoćeš reći da se u konfliktima ne mogu zaobići ti neki izrazi? Sami se nameću.. :hm Ups Ili su "opravdani" I rezervirani za "posebne" individue.. kako se inače često zna zasvirati..

User avatar
laganini
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 432
Posts: 1870
Joined: Tue Aug 04, 2020 11:11 pm

Re: Konflikti

Post by laganini »

..ono kad se ispucaju svi argumente a onda jos te etiketiraju..al ima jedno zlatno pravilo nikad se s budalom ne prepiri mozes samonispast budala...al lagani verbalni samarcic dodje ko šlag inza takve..

User avatar
Skitnica
Senior
Senior
Reactions: 2685
Posts: 5187
Joined: Fri Jul 31, 2020 11:36 pm
Location: Iza leđa

Re: Konflikti

Post by Skitnica »

Sve je dobro dok je verbalni konflikt..

i dok ne prođe na fizički obračun... :D/

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2558
Posts: 10707
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Konflikti

Post by Peace »

Huuh, kako me nadje.

Glava me danas zabolila od kontflikta s menagerkom. Sigurno je i nju.


Nekad se govorilo “davide et impera” (zavadi pa vladaj) danas je “zaduzi pa vladaj”.

Duznicko ropstvo. Nema veze koliko su ljudi nezadovoljni, vecina ne smije progovoriti. Steta.

Hvala svim neprilagodjenim, oni donose promjene.

User avatar
dezire
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 1563
Posts: 2880
Joined: Thu Apr 30, 2020 11:17 pm

Re: Konflikti

Post by dezire »

Imam visok prag tolerancije i dosta dugo mogu ,,trpiti,,
Ali,kad se pređe granica...onda sam baš :0o
Inače,u bilo kakve rasprave ulazim samo s argumentima. Nikad ne ,,napadam,,prva
i ,,napad,,se trudim na početku ignorirati.
Radim na takvom radnom mjestu da su konflikti ,nešto što s vremena na vrijeme mora doći.
Pokušavam ih sniziti na minimum.
Uglavnom,nisam konfliktna osoba :D

User avatar
Ina
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 576
Posts: 1159
Joined: Mon Apr 20, 2020 4:52 pm

Re: Konflikti

Post by Ina »

laganini wrote:
Mon Jan 04, 2021 8:06 pm
..ono kad se ispucaju svi argumente a onda jos te etiketiraju..al ima jedno zlatno pravilo nikad se s budalom ne prepiri mozes samonispast budala...al lagani verbalni samarcic dodje ko šlag inza takve..
U konfliktima verbalni šamarćići mogu da lete sa obe strane...Različitim tempom i konzistencijom.. Ni ja ih lično ne štedim kad me se povuče za živac. 🙈 No ipak zavisi da li je to česta pojava ili ne.
Da lì u većini konfliktnog zamota reagiramo na identične načine.. :hm Neko možda da.. Neko ne..

Skitnica wrote:
Mon Jan 04, 2021 8:23 pm
Sve je dobro dok je verbalni konflikt..

i dok ne prođe na fizički obračun... :D/
Tad bi se već prešlo na nasilje..
Sad tamburamo o konfliktnoj melodiji, koja se može razviti i bez čupanja kose. 😅

Peace wrote:
Mon Jan 04, 2021 9:58 pm
Huuh, kako me nadje.

Glava me danas zabolila od kontflikta s menagerkom. Sigurno je i nju.

Da niste bile u drugoj fazi..
Faza doživljenog konflikta: Druga faza započinje time što jedna ili obe strane u konfliktu istog postaju svesne. One počinju da opažaju konflikt i da mu pripisuju određeno značenje. Time počinje i emocionalno uključivanje u konflikt,

User avatar
laganini
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 432
Posts: 1870
Joined: Tue Aug 04, 2020 11:11 pm

Re: Konflikti

Post by laganini »

..ko bi reka sklon sam konfliktima ..jedino ženu preskočim.. :))D

User avatar
Ina
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 576
Posts: 1159
Joined: Mon Apr 20, 2020 4:52 pm

Re: Konflikti

Post by Ina »

Svađavko :D

Misliš na suprugu ili inače bliže ženske ličnosti..

User avatar
laganini
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 432
Posts: 1870
Joined: Tue Aug 04, 2020 11:11 pm

Re: Konflikti

Post by laganini »

..mislim na suprugu al vridi i za zene tu sam gentlemen...zbilja.,,kad razmislim zbilja vise respektiram zene od muškaraca...

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2558
Posts: 10707
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Konflikti

Post by Peace »

Ina wrote:
Mon Jan 04, 2021 10:22 pm


Da niste bile u drugoj fazi..
Faza doživljenog konflikta: Druga faza započinje time što jedna ili obe strane u konfliktu istog postaju svesne. One počinju da opažaju konflikt i da mu pripisuju određeno značenje. Time počinje i emocionalno uključivanje u konflikt,
Ne znam u kakvoj smo fazi bile, samo znam da smo obe bile mnogo ljute. I svasta se jedna drugoj nagovorile :hahah
1
1 Image

User avatar
blackadder
Hiperaktivan član
Hiperaktivan član
Reactions: 443
Posts: 729
Joined: Sat Apr 18, 2020 4:24 pm

Re: Konflikti

Post by blackadder »

Neko živi za konflikt, samo gleda da ga izazove i da učestvuje u njemu. Što je bezveze. Isto tako neko izbjegava konflikt po svaku cijenu, što je jednako bezveze.
Treba se zauzeti za neke stvari, po cijenu neugodnosti kakva zna biti konflikt.
Za sve ovakve teme se može dati jedan odgovor i prije nego što se i postavi pitanje :DE Mjera. I to je to
1
1 Image

User avatar
Ina
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 576
Posts: 1159
Joined: Mon Apr 20, 2020 4:52 pm

Re: Konflikti

Post by Ina »

laganini wrote:
Mon Jan 04, 2021 10:49 pm
..mislim na suprugu al vridi i za zene tu sam gentlemen...zbilja.,,kad razmislim zbilja vise respektiram zene od muškaraca...
Istopolna kompeticija može biti žestoka.. :D
Kod nekoga i veliki problem.

Ja sam većinom blaža prema ženama.. Što opet ne znači da ću stati uvijek na stranu žene samo zato što je žensko.

Peace wrote:
Mon Jan 04, 2021 10:53 pm
Ina wrote:
Mon Jan 04, 2021 10:22 pm


Da niste bile u drugoj fazi..
Faza doživljenog konflikta: Druga faza započinje time što jedna ili obe strane u konfliktu istog postaju svesne. One počinju da opažaju konflikt i da mu pripisuju određeno značenje. Time počinje i emocionalno uključivanje u konflikt,
Ne znam u kakvoj smo fazi bile, samo znam da smo obe bile mnogo ljute. I svasta se jedna drugoj nagovorile :hahah

:hahah

Možda je ipak još uvijek moguće finalno konstruktivno okončavanje konflikta.

User avatar
Ina
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 576
Posts: 1159
Joined: Mon Apr 20, 2020 4:52 pm

Re: Konflikti

Post by Ina »

blackadder wrote:
Mon Jan 04, 2021 11:02 pm
Neko živi za konflikt, samo gleda da ga izazove i da učestvuje u njemu. Što je bezveze. Isto tako neko izbjegava konflikt po svaku cijenu, što je jednako bezveze.
Treba se zauzeti za neke stvari, po cijenu neugodnosti kakva zna biti konflikt.
Za sve ovakve teme se može dati jedan odgovor i prije nego što se i postavi pitanje :DE Mjera. I to je to

Jedno od pitanja je kakvi ste kad naoštrite kandže..


Jesmo li uvijek u stanju pronaći tu
zahtjevajuću mjeru? To ono kao: jednom ti cmok, drugi put čvok? :lol:


A ovo je :W
Neko živi za konflikt, samo gleda da ga izazove i da učestvuje u njemu. Što je bezveze. Isto tako neko izbjegava konflikt po svaku cijenu, što je jednako bezveze.

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2558
Posts: 10707
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Konflikti

Post by Peace »

Ina wrote:
Mon Jan 04, 2021 11:05 pm



:hahah

Možda je ipak još uvijek moguće finalno konstruktivno okončavanje konflikta.
Ne znam Ina, nije moguce sa svim ljudima.

Evo i kod nas dvije je finalno izgledalo OK. Ali ja znam da je to do sljedeceg konflikta, kad ce se povuci detalji i iz ovog danas, i iz onog predhodnog, i iz onog prije toga.

Sad cu ja izgledati konfliktna osoba. Ali zbilja je moja menagerka jos jedina s kojom zaostrim.

I cojek, ponekad, ali to se podrazumijeva :hahah

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2558
Posts: 10707
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Konflikti

Post by Peace »

Evo danas sam ja imala ko tu neku mjeru, pa ni pola od onog sto sam mislila nisam izgovorila glasno :D/

User avatar
Ina
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 576
Posts: 1159
Joined: Mon Apr 20, 2020 4:52 pm

Re: Konflikti

Post by Ina »

Peace wrote:
Mon Jan 04, 2021 11:17 pm
Ina wrote:
Mon Jan 04, 2021 11:05 pm



:hahah

Možda je ipak još uvijek moguće finalno konstruktivno okončavanje konflikta.
Ne znam Ina, nije moguce sa svim ljudima.

Evo i kod nas dvije je finalno izgledalo OK. Ali ja znam da je to do sljedeceg konflikta, kad ce se povuci detalji i iz ovog danas, i iz onog predhodnog, i iz onog prije toga.

Sad cu ja izgledati konfliktna osoba. Ali zbilja je moja menagerka jos jedina s kojom zaostrim.

I cojek, ponekad, ali to se podrazumijeva :hahah
:hahah

Ono što sam primijetila.. Gledajući generalno I nevezano direktno za ovaj tvoj slučaj.. jeste da imamo malo strpljenja.. I da prebrzo osuđujemo. Zato se u dosta situacija konflikta i ne izvuče nešto konstruktivno.
1
1 Image

User avatar
laganini
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 432
Posts: 1870
Joined: Tue Aug 04, 2020 11:11 pm

Re: Konflikti

Post by laganini »

..da tolerancija je problem..

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2558
Posts: 10707
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Konflikti

Post by Peace »

Ina wrote:
Mon Jan 04, 2021 11:32 pm
Peace wrote:
Mon Jan 04, 2021 11:17 pm
Ina wrote:
Mon Jan 04, 2021 11:05 pm



:hahah

Možda je ipak još uvijek moguće finalno konstruktivno okončavanje konflikta.
Ne znam Ina, nije moguce sa svim ljudima.

Evo i kod nas dvije je finalno izgledalo OK. Ali ja znam da je to do sljedeceg konflikta, kad ce se povuci detalji i iz ovog danas, i iz onog predhodnog, i iz onog prije toga.

Sad cu ja izgledati konfliktna osoba. Ali zbilja je moja menagerka jos jedina s kojom zaostrim.

I cojek, ponekad, ali to se podrazumijeva :hahah
:hahah

Ono što sam primijetila.. Gledajući generalno I nevezano direktno za ovaj tvoj slučaj.. jeste da imamo malo strpljenja.. I da prebrzo osuđujemo. Zato se u dosta situacija konflikta i ne izvuče nešto konstruktivno.
Neko je ovako nesto jednom rekao - nije kriva samo kap sto se casa prelila, vec i ono sto je do tad bilo u casi.

User avatar
Ina
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 576
Posts: 1159
Joined: Mon Apr 20, 2020 4:52 pm

Re: Konflikti

Post by Ina »

dezire wrote:
Mon Jan 04, 2021 10:12 pm
Imam visok prag tolerancije i dosta dugo mogu ,,trpiti,,
Ali,kad se pređe granica...onda sam baš :0o
Inače,u bilo kakve rasprave ulazim samo s argumentima. Nikad ne ,,napadam,,prva
i ,,napad,,se trudim na početku ignorirati.
Radim na takvom radnom mjestu da su konflikti ,nešto što s vremena na vrijeme mora doći.
Pokušavam ih sniziti na minimum.
Uglavnom,nisam konfliktna osoba :D

:hahah

Zastanu li ljudi ono kao u nevjerici.. Gdje ćeš ti to tako.. tako mirna i blabla😁
Praveći se blesavi da im nisi već na neki način naglasila da i tvoja tolerancija nije bezgranična.

Na poslu ponekad neko mora započeti i prvi..zbog različitih zadataka, želio ili ne.

U privatnoj sferi života možemo biti elastični..
Dati jedni drugima dosta više vremena, ili nikako.. ako baš mislimo da se tu nema šta više tražiti konstruktivno.
U poslovnoj sferi i vrijeme je zarada.. A
(neokončani) konflikti najčešće neprofit. I napeta atmosfera..
1
1 Image

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2558
Posts: 10707
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Konflikti

Post by Peace »

Vazdan bila napeta atmosfera, jedva sam cekala da dan zavrsi.
Trebat ce nesto novo da se desi da skrenemo paznju s jucerasnje drame.

User avatar
Ina
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 576
Posts: 1159
Joined: Mon Apr 20, 2020 4:52 pm

Re: Konflikti

Post by Ina »

Peace nadam se da će atmosfera ipak pridobiti pozitivan izhod.


Ja sam se jučer našla u neugodnoj situaciji.
Zbog nekih tuđih bubica.. :doh

Post Reply