Konflikti

Teme iz psihologije
User avatar
Banshee
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 372
Posts: 465
Joined: Fri May 01, 2020 10:48 pm

Re: Konflikti

Post by Banshee »

Što se šefova tiče, u mom slučaju je situacija takva da me uvek pita za mišljenje, jer ona rukovodi organizacijom ali i kolega i ja radimo na sprovođenju određenih programa, prošli smo kroz određene edukacije i situacije gde ona i nema puno praktičnog iskustva i uvek se po tom pitanju konsultuje sa nama, što i jeste u najboljem interesu organizacije, isto tako i po pitanju drugih sektora.

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2558
Posts: 10694
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Konflikti

Post by Peace »

Ina wrote:
Sat Jan 09, 2021 11:07 pm


Zašto su često okarektarisani kao nesposobnjakovići 🤔 Jer nam naređuju? A mi pametniji.. 🤔
Kad smo kod naredjivanja, i tu se ima izabrati, i moze se pokazati (ne)profesionalnost.

Razlika ja kad nekom pridjemo sa “mozes li molim te...”, vec “uradi to i to”.

A moze biti da je onaj za koga radimo pametniji od nas, ali nije ni nuzno. Moze biti samo da je hrabriji, ili jednostavno rodjen bogat.

Za Trumpa npr. mnogo ljudi radi, a mnogi su vjerovatno inteligentniji od njega.

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2558
Posts: 10694
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Konflikti

Post by Peace »

Vjetar wrote:
Sat Jan 09, 2021 9:56 pm
Pitanje je da li šef više voli konfliktnog radnika, ili onog koji mu povlađuje?
Ima li istine u onome da oni koji se zauzimaju za sebe, drže stav, imaju karakter, na neki način dobiju respekt pa i od nadređenih? Ili će uvijek radije izabrati onog uvlakača, koji mu ne protivrječi ni jednom rječju ili djelom? :hm
Ja sam konfliktan radnik, ni svih nasih 20 ljudi zajedno, nisu joj rekli toliko koliko sam ja sama, a od svih radnika, mene, i pored toga, nasa menagerka najvise respektuje. I za velko cudu, drzi me za strasno pametnu, odgovornu i dobru osobu.

Ljutila sam se, pakovala i odlazila nakon konflikta sa njom, al me je uvijek vratila.

Zasto je to tako, ne znam :hm

I jos mi cesto kaze da me bas voli :hahah

A za vjernu slugu, izabrala je ulizicu. Ne moze se za tu ulogu izabrati neko ko ce se pitati koliko je ispravno sve sto treba da uradi ili zapovidi.

User avatar
gripen
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 529
Posts: 1289
Joined: Fri May 01, 2020 5:02 pm

Re: Konflikti

Post by gripen »

Procitah ove komentare,misljenja.
Lijepo napisano.
Vidite,ovde je to nekako malo sve obrnuto.
Firme organizuju pocesto razne seminare,o odnosu prema firmi,poslu,kolegama.
Na posletku,pozovu ove sto su ko neki sefici.
To nisu cista posla.
Ovde,ako covjek se ponasa odgovorno,ima stav,drzi do posla i do sebe,taj je naj.ebo.
Nevole takve,jer ce mu rec istinu i onako kako je.
Na svjetu nisam sreo ovakve ljude,mogu slobodno reci naciju,da ovoliko nevole cuti istinu .
Sve je u rukavicama,moras biti maher ako zelis nesto reci,ako nije u celofanu,mrka kapa.
Kako....za sefove izabiru najvece hinje,ulizice,i velike neradnike,to je obavezno.
Takvi obicno ne posjeduju ni gimnaziju.

User avatar
Skitnica
Senior
Senior
Reactions: 2685
Posts: 5187
Joined: Fri Jul 31, 2020 11:36 pm
Location: Iza leđa

Re: Konflikti

Post by Skitnica »

Ako je osoba koja kaže što misli konfliktna osoba onda sam ja ta.. :D/

Sve ovisixna koji način se komunicira.. postoje osobe koje će satima diskutovati o nekom problemu a da ni jedna od njih neće podici glas..ostace smireni, staloženi..cool..a opet postoje osobe koje u svakoj komunikaciji podižu ton.. eh..te su i najopasnije.. za cijelu radnu ekipu.. iz prosrog razloga jer ne čuju sami sebe..a žele da budu saslušati i od ostalih..

Sa takvim se vrlo brzo završim komunikaciju.. pustim ih..I onda skoro saputavim glasom kazem da nemam problema sa sluhom.. problem je i bice sve češći sa novim generacijama sto sve manje oralno komuniciraju...

:kaafa

A uvlakuse.. providne.. :hihi svugdje ih ima.. znam jednu što je šefici donosila svaki dan ručak. :killm :hahah

Koji uzas...

User avatar
dezire
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 1563
Posts: 2880
Joined: Thu Apr 30, 2020 11:17 pm

Re: Konflikti

Post by dezire »

Mislim, da ulizice,nitko ne voli
Pa i u situaciji,kad se čini ,da šef takve voli...samo ih,zapravo iskorištava
Što je,podjednako loše kao i ulizivanje!

E sad,konfliktan radnik :rolleyes
Moramo razgraničiti...radnik ili zaposlenik? :D Tu je velika razlika
Ja osobno,cijenim osobu,koja je radnik i zna svoja prava ali i obaveze.I nema problem da ih traži/ispunjava
Ako misli da mu je nanesena nepravda i to jasno iznese...to nije konfliktan radnik.

Konfliktan je onaj,koji zabušava na poslu,okuplja oko sebe ljude (jer je tako ,,jači,,),trača druge,
svako malo,s nekim je u sukobu i onda je još prvi koji će se suprotstaviti šefu,za svaku odluku koju ovaj donese.

User avatar
Kamilica
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 1954
Posts: 4172
Joined: Sun Apr 19, 2020 12:15 pm

Re: Konflikti

Post by Kamilica »

Generalno nisam konfliktna osoba, ali ako dođem u takvu situaciju, nije mi mrsko raspetljati čvor. Naročito ako je neka nepravda u pitanju.
1
1 Image

User avatar
Ina
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 576
Posts: 1159
Joined: Mon Apr 20, 2020 4:52 pm

Re: Konflikti

Post by Ina »

Peace wrote:
Sun Jan 10, 2021 3:36 am
Ina wrote:
Sat Jan 09, 2021 11:07 pm


Zašto su često okarektarisani kao nesposobnjakovići 🤔 Jer nam naređuju? A mi pametniji.. 🤔
Kad smo kod naredjivanja, i tu se ima izabrati, i moze se pokazati (ne)profesionalnost.

Razlika ja kad nekom pridjemo sa “mozes li molim te...”, vec “uradi to i to”.

A moze biti da je onaj za koga radimo pametniji od nas, ali nije ni nuzno. Moze biti samo da je hrabriji, ili jednostavno rodjen bogat.

Za Trunmpa npr. mnogo ljudi radi, a mnogi su vjerovatno inteligentniji od njega.
Slažem se👍 I već sam spomenula gotov isto
Zavisi i kako koja strana ukazuje na problematiku..
ili bilo šta treće.


A i za to drugo..
Ponekad šefovi naslijede famelijarno firmu, i može se desiti da su bez iskustva.. što je samo jedan primjer, od različitih mogućih.


Neprofesionalnost se može sresti u bilo kojoj strani, bilo kojoj poziciji.

A da su baš ljudi na nekim stepenicama uvijek ili većinom kako se često opisuju.. nesposobnjakovici, ulizice itd ne bih rekla..

Banshee wrote:
Sun Jan 10, 2021 2:06 am
Svaki konflikt potencijalno može biti konstruktivan, na primer da podstakne razmenu mišljenja, iznese problem i podstakne na njegovo rešavanje, promeni trenutnu situaciju gde je prisutno nezadovoljstvo i slično. Ipak dešava se često da konflikti pogoršaju situaciju /odnose, dovedu do nasilja, podignu netrpeljivost i ovaj potencijal za razvoj i napredak nekog odnosa propadne.
To sve zavisi od veštine rešavanja konflikata odnosno koliko vladamo komunikacijom, odnosno koliko smo asertivni, što se odražava i na kvalitet našeg života. Prilikom rešavanja konflikata razlikujemo se i po tome koliko brinemo o svojim potrebama ali i o potrebama drugih.
Ako je ta briga mala često dolazi do izbegavanja, sukob se ignoriše. Kada zanemarujemo svoje potrebe a o tuđim mnogo brinemo onda dolazi do popuštanja, ignorisanja svojih potreba i prihvatanja tuđih rešenja. Ako je briga sa sebe velika a za drugog mala, igra se na pobedu i ne biraju se sredstva. Konstruktivni načini podrazumevaju veliku i podjednaku brigu i za druge i njihove potrebe kao i za sebe i svoje potrebe. U ovom slučaju imamo dva rešenja i to je kompromis u kom osoba nešto gubi a nešto dobija i saradnju gde se traži rešenje u kome su svi zadovoljili potrebe. Tako bi saradnja bila najbolje rešenje konflikta mada treba imati na umu da nije uvek moguća a nekad nije ni poželjna.
👍

dezire wrote:
Sun Jan 10, 2021 10:10 am
Mislim, da ulizice,nitko ne voli
Pa i u situaciji,kad se čini ,da šef takve voli...samo ih,zapravo iskorištava
Što je,podjednako loše kao i ulizivanje!

E sad,konfliktan radnik :rolleyes
Moramo razgraničiti...radnik ili zaposlenik? :D Tu je velika razlika
Ja osobno,cijenim osobu,koja je radnik i zna svoja prava ali i obaveze.I nema problem da ih traži/ispunjava
Ako misli da mu je nanesena nepravda i to jasno iznese...to nije konfliktan radnik.

Konfliktan je onaj,koji zabušava na poslu,okuplja oko sebe ljude (jer je tako ,,jači,,),trača druge,
svako malo,s nekim je u sukobu i onda je još prvi koji će se suprotstaviti šefu,za svaku odluku koju ovaj donese.
:W

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2558
Posts: 10694
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Konflikti

Post by Peace »

dezire wrote:
Sun Jan 10, 2021 10:10 am


E sad,konfliktan radnik :rolleyes
Moramo razgraničiti...radnik ili zaposlenik? :D Tu je velika razlika
Ja osobno,cijenim osobu,koja je radnik i zna svoja prava ali i obaveze.I nema problem da ih traži/ispunjava
Ako misli da mu je nanesena nepravda i to jasno iznese...to nije konfliktan radnik.

Ma zivila ti nama :chrs
1
1 Image

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2558
Posts: 10694
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Konflikti

Post by Peace »

gripen wrote:
Sun Jan 10, 2021 6:27 am

Nevole takve,jer ce mu rec istinu i onako kako je.
Na svjetu nisam sreo ovakve ljude,mogu slobodno reci naciju,da ovoliko nevole cuti istinu .
Sve je u rukavicama,moras biti maher ako zelis nesto reci,ako nije u celofanu,mrka kapa.
Sav je izgleda zapad isti.

Curica moja trazi drugi posao. Nije zadovoljna, jer pocesto ne moze zavrsiti ono sto se od nje dnevno ocekuje no za 10 sati. A na godisnjoj je zaradi, nije na satnici, pa tako da radila 40 ili 60 sati sedmicno, plata joj je ista.

Nece da kaze direktoru da ne zeli raditi za istu platu puno vise sati jer ona smatra da je to neprofesionalno. Ja ne znam kako smo dosli do toga da je reci svoju istinu neprofesionalno :a/

User avatar
Vanilla
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 1395
Posts: 1661
Joined: Mon Jun 08, 2020 11:59 pm
Location: Home Sweet Home

Re: Konflikti

Post by Vanilla »

Po meni, ovo o cemu pisete nisu konflikti i konfliktna ponasanja :hm

Drugi put cu objasniti kako ja to vidim (ulijenila sam se za duze postove...).
Kad mi dođe da idem, mnogo moram da idem.
Nije važno kuda ću. Nije važno dokle ću.
Došlo mi je da idem i ja idem kao lud
- unutra u mene.


🍀

User avatar
Ina
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 576
Posts: 1159
Joined: Mon Apr 20, 2020 4:52 pm

Re: Konflikti

Post by Ina »

Vanilla wrote:
Sun Jan 10, 2021 7:10 pm
Po meni, ovo o cemu pisete nisu konflikti i konfliktna ponasanja :hm

Drugi put cu objasniti kako ja to vidim (ulijenila sam se za duze postove...).
Konflikt zvuči grublje od riječi: neslaganje..
Ali je isto... Mislim.. :hm
Konflikt je kad se naša perspektiva gledanja na zajedničku pojavu/problem ne poklapa sa perspektivom druge strane.. Ili više strana.

Sve se to može pretvoriti u mirno ili ratno polje.. :lol: Ovisno od učesnika. I karaktera.

Ako ti naiđe volje i vremena..
Dodaj koju više.. :up
1
1 Image

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2558
Posts: 10694
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Konflikti

Post by Peace »

Procitah samo naslov, bilo negdje u Hrvatskoj ovih dana -komsijina djeca njemu zagrebala autu, a on zbog toga komsijama zapalio kucu :rolleyes

Post Reply