Nelogicnosti u ponasanju bliskih ljudi

Teme iz psihologije
User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2558
Posts: 10707
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Nelogicnosti u ponasanju bliskih ljudi

Post by Peace »

Sta uradite kad vidite neka cudna ponasanja kod ljudi do kojih vam je stvarno stalo?
Recimo kod sestre, kod brata, kod nekog iz uze familije, kod prijatelja?
Ono vidite da ih to moze odvesti u neku propast, treba im mozda skrenuti paznju…Treba sigurno. Ali kako?

Zasto li je to tako tesko? Izgleda mi nekad da je lakse reci neprijatelju, on te izazove, i u efektu mu kazes sta treba da cuje.

Ali prijatelju? Bratu? Plasis se za njegove osjecaje.

Bila sam mnogo puta u situaciji kad sam zelila da nekom ukazem na neke njegove nelogicnosti, ali nisam, nisam znala kako bi. Kad bi ostajala sama smisljala bi nacine i scenarije, ali u face to face interakciji, nikad nisam smogla snage.
Postoje li uopste fin nacin da se nekom svom i dragom kaze - nisi u redu s neke strane, trebas se popravljati :??

Kasnije bi se uvijek ispostavilo da sam trebala, jer bi dosli do neke tacke s koje se vise ne moze nazad.

Jucer me potresao jedan slucaj. Cijelu zadnju god ja smisljam kako da mu kazem, ali vadim se na njegove osjecaje.
Na kraju su povrijedjeni osjecaji 10ak ljudi ukljucijuci i njegove.
Mozda ne bi nista sprijecila, ali bar bi znala da sam probala.
Kakvi smo to prijatelji, rodjaci, braca i sestre ako i ne probamo :rolleyes

User avatar
kreja
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 345
Posts: 2770
Joined: Wed Jun 30, 2021 7:06 am
Contact:

Re: Nelogicnosti u ponasanju bliskih ljudi

Post by kreja »

ja ne dozvoljavam da se neko mijesa u moje stvaria tako isto ne mijesam se ni u tudje. Iskustvo.
Ako moramo da biramo između smrti od gladi i metka, Gejl i ja smo se složili da je metak mnogo brži.

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2558
Posts: 10707
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Nelogicnosti u ponasanju bliskih ljudi

Post by Peace »

kreja wrote:
Thu May 12, 2022 10:33 am
ja ne dozvoljavam da se neko mijesa u moje stvaria tako isto ne mijesam se ni u tudje. Iskustvo.
Vecina bi ljudi shvatila da je to mijesanje, pa i kritiziranje.

Zamislimo situaciju: vas prijatelj, brat, sestra ima tinejdzera, prvi put.
Vi ste prosli kroz to, dva-tri puta, i uspjesno.. Djeca se nisu navukla na stetne adikcije, visoko obrazovani, dobro zaposleni, normalni..Vas prijatelj, brat, sestra, zeli to isto za svoju djecu, ali vi u njihovom ponasanju na tom putu vidite goleme propuste. Vidjeli ste ranije da su slicna ponasanja dovela do tragicnih ishoda, strmoglanjenih zivota, ogromnih troskova, narusenih odnosa.

Ti ne bi osjetila potrebu da ukazes tom nekom svom na tu vrstu propusta?

User avatar
Bella
Senior
Senior
Reactions: 1990
Posts: 7235
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Nelogicnosti u ponasanju bliskih ljudi

Post by Bella »

Ako te pitaju za mishljenje.. mozesh se izjasniti i kritikovati... no..... kad su djeca u pitanju.. nikakav komentar, osim pohvale se ne tolerishe.. od roditeljha...
1
1 Image

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2558
Posts: 10707
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Nelogicnosti u ponasanju bliskih ljudi

Post by Peace »

Ali Balla ko te ikada pita za misljenje, kad svi mislimo da znamo dobro, znamo najbolje :jbg

Ni ja ne volim da me neko savjetuje, ali mi nije ni krivo bilo kad mi ti neki dan kazes - sigurna sam da imas pun ormar stvari, sto bezveze trosis, pokajat ces se. Ti si to prosla i znas. Sigurno nisi imala namjeru pravit se pametnijom.

Ne smeta mi kad mi neko, za koga recimo znam da mnogo bolje finansijski od mene stoji, iz lijepe namjere udijeli neki ekonomski savjet.

Ni kad mi neko ko je stvarno uspio s djecom, da neki savjet u vezi odgoja.

Ja i sama pitam, pitam, pitam. Medju mojim prijateljima ja sam dosada koja puno pita :D/
Kontam s vise znanja iz svih potrebnih oblasti lakse cu se i s manje patnje iznijeti do kraja.

User avatar
Bella
Senior
Senior
Reactions: 1990
Posts: 7235
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Nelogicnosti u ponasanju bliskih ljudi

Post by Bella »

Pitaju. kukaju. kad je vech kasno. ili kad to oni sami shvate ..da neshto nije . kako bi trebalo biti... ali ka su djeca u pitanju ..i to zna biti tabu tema. jer problem s djecom se msatra ..losh odgoj od roditelja. a ko che se izjasniti, da je losh roditelj... :-?
. :hahah dobro si dala primjer.. mozemo se zezati i rechi svoje mishljenje ovdje na forumu. to je dio atmosfere..
ali sam ti rekla da mi se ne svidja lak kod tvoje kcherk. ti si napisala. svi to arde. . :D/ ne rade..( nije ti se vidjeo komentar) / to je to..

Ima takvih konverzacija kod vrlo bliskih prijatelja.. . opet ima i oprza sta rechi..

imam sluchjaj ovdje . . grupa nashih se druzi. vrlo su bliski. ali jedna od njih nije rekla prijateljima da joj je dijete u zatvoru. no, svi znaju da je problem i da je droga u pitanju. ali , trecha sestra . nashla na kompu. (policijska stranica). i tako saznala.. :D/
.. razumijem i tu zenu. dosta joj je muke s njim.. i vjerujem, ne zeli u drustvu takvu temu o sinu. sli. ostalim zenama je to bilo chudno..

User avatar
Skitnica
Senior
Senior
Reactions: 2685
Posts: 5187
Joined: Fri Jul 31, 2020 11:36 pm
Location: Iza leđa

Re: Nelogicnosti u ponasanju bliskih ljudi

Post by Skitnica »

U potpunosti se slažem sa Bellom..

Ako neko traži mišljenje ok je dati.. ako ne ko smo mi da savjetujemo kako trebaju roditelji da " se ponašaju / reaguju sa svojom djecom" posebno ako su ta djeca u " problemima"....



Danas svi znamo da stručnjaci postoje i svi znamo da nije sramota otici zatražiti njihovu pomoć...Postoje i Sos br.telefona.. pozivi su anonimni i razgovori ostaju strogoj privatnosti...

Porediti uspješnu djecu sa neuspješnom/ djecom sa problemima.bilo koje vrste...nametati nečiju kao primjer, mi je apsolutno bez veze...Sva su djeca različita, posebno ado period.. I zato treba biti vrlo ..vrlo pazljiv sa njima kao i njihovim roditeljima..

Ako ti trebas savjete i želiš tuđa mišljenja ne znači da su i drugi takvi kao ti..sebe ne uzimaj za primjer..I ne misli da će reagovati na dobro / lose isto...

User avatar
Skitnica
Senior
Senior
Reactions: 2685
Posts: 5187
Joined: Fri Jul 31, 2020 11:36 pm
Location: Iza leđa

Re: Nelogicnosti u ponasanju bliskih ljudi

Post by Skitnica »

Neko roditelji koriste slične situacije da se indirektno hvale svojom... nažalost...svaka prilika je dobra da se počne hvala...
:doh

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2558
Posts: 10707
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Nelogicnosti u ponasanju bliskih ljudi

Post by Peace »

Bella ne sjecam se to za lak :??

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2558
Posts: 10707
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Nelogicnosti u ponasanju bliskih ljudi

Post by Peace »

Nije tema specificno vezana za odgoj djece :jbg To je bio primjer.

Znam da vecina ne zeli savjet, ni dobronamjeran. Pored ostalog moze da shvati upravo ovako kako je Skitnica opisala u zadnjem postu - ukazujuci mi na propuste koristis priliku da istaknes svoj uspjeh i to je konacan cilj.

U uvodu sam naglasila kad je neko nas, najblizi i najdrazi, nemate vi njemu sta isticati sebe i svoje, taj vec sve o vama zna :jbg

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2558
Posts: 10707
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Nelogicnosti u ponasanju bliskih ljudi

Post by Peace »

Bella wrote:
Thu May 12, 2022 7:25 pm
Pitaju. kukaju. kad je vech kasno. ili kad to oni sami shvate ..da neshto nije . kako bi trebalo biti... ali ka su djeca u pitanju ..i to zna biti tabu tema. jer problem s djecom se msatra ..losh odgoj od roditelja. a ko che se izjasniti, da je losh roditelj... :-?
Ako nesto ne znas, to ne znaci da si los. Samo jednostavno ne znas. Mozda bi znao da si u sredini u kakvoj si se i sam rodio i odrastao.
Okolnosti se mijenjaju velikom brzinom, shvatam da se mnogi ne znaju snaci.

Zasto je onda problam potraziti smjernice? Zar nisu svakom potrebne na nekom polju?

User avatar
Bella
Senior
Senior
Reactions: 1990
Posts: 7235
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Nelogicnosti u ponasanju bliskih ljudi

Post by Bella »

Kad je familija u pitanju. razgovori su slobodniji.. ali ima i tu problem.. zavisi od problema, naravno.. ako nekom nudish pomoch / savjet.. mozesh ochekivati i odgovor u smislu. neke akcije. da dash svoje vrijeme/ novac . itd... :D/ bolje samo posmatrat shtaches


....kad je nechiji uspjeh u pitanju. sami che se oni pohvaliti, ali ne i informaciju ..ako su do toga doshli. sto bi slushaoca zanimalo.. u svrhu da nesto nauci, mozda iskoristi itd..

User avatar
Bella
Senior
Senior
Reactions: 1990
Posts: 7235
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Nelogicnosti u ponasanju bliskih ljudi

Post by Bella »

Peace wrote:
Thu May 12, 2022 7:51 pm
Bella wrote:
Thu May 12, 2022 7:25 pm
Pitaju. kukaju. kad je vech kasno. ili kad to oni sami shvate ..da neshto nije . kako bi trebalo biti... ali ka su djeca u pitanju ..i to zna biti tabu tema. jer problem s djecom se msatra ..losh odgoj od roditelja. a ko che se izjasniti, da je losh roditelj... :-?
Ako nesto ne znas, to ne znaci da si los. Samo jednostavno ne znas. Mozda bi znao da si u sredini u kakvoj si se i sam rodio i odrastao.
Okolnosti se mijenjaju velikom brzinom, shvatam da se mnogi ne znaju snaci.

Zasto je onda problam potraziti smjernice? Zar nisu svakom potrebne na nekom polju?
ok ako potraze ili ako te pitaju.... ali, ti hoches dobronamjerno da dash savjet... sto nekima neche biti ugodno..
..

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2558
Posts: 10707
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Nelogicnosti u ponasanju bliskih ljudi

Post by Peace »

Skitnica wrote:
Thu May 12, 2022 7:30 pm




Danas svi znamo da stručnjaci postoje i svi znamo da nije sramota otici zatražiti njihovu pomoć...Postoje i Sos br.telefona.. pozivi su anonimni i razgovori ostaju strogoj privatnosti...
Da.
Ali reci nekome - postoje strucnjaci, mozes tamo potraziti pomoc - i to vec spada u savjetovanje.

Ili ne treba mu ni toliko reci :??

I nije svaki slucaj stigo do toga. Sto ne bismo pomogli da i ne dodje :jbg


Ljudi jednostavno mogu ne znati.
Koliko se stvari promijenilo za kratak period, pa skoro da je svako na svijetu suocen s necim s cim se ne zna iznijeti.

User avatar
Bella
Senior
Senior
Reactions: 1990
Posts: 7235
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Nelogicnosti u ponasanju bliskih ljudi

Post by Bella »

Sta je bilo s zenom . napustila ga ?

User avatar
Skitnica
Senior
Senior
Reactions: 2685
Posts: 5187
Joined: Fri Jul 31, 2020 11:36 pm
Location: Iza leđa

Re: Nelogicnosti u ponasanju bliskih ljudi

Post by Skitnica »

Peace wrote:
Thu May 12, 2022 7:59 pm
Skitnica wrote:
Thu May 12, 2022 7:30 pm




Danas svi znamo da stručnjaci postoje i svi znamo da nije sramota otici zatražiti njihovu pomoć...Postoje i Sos br.telefona.. pozivi su anonimni i razgovori ostaju strogoj privatnosti...
Da.
Ali reci nekome - postoje strucnjaci, mozes tamo potraziti pomoc - i to vec spada u savjetovanje.

Ili ne treba mu ni toliko reci :??

I nije svaki slucaj stigo do toga. Sto ne bismo pomogli da i ne dodje :jbg


Ljudi jednostavno mogu ne znati.
Koliko se stvari promijenilo za kratak period, pa skoro da je svako na svijetu suocen s necim s cim se ne zna iznijeti.
Zašto bi i to nekome govorili.. sigurna sam da već znaju..I rekoh već to..bez da im se govori idi traži pomoć.. imaju djecu, idu na roditeljske sastanke, susreću sa pedagozima ( sumnjam da ijedno dijete sa problemom bilo koje vrste ne prođe ne primjeceno u vrtiću/ o. skoli ..s.skoli )..I da nisu u kontaktu sa roditeljima...

Ako nekome trebamo u slučaju nekog problema i traži naše misljenje naravno da sam za "slonovo uho"...

Mi ne možemo znati šta neke osobe ne znaju ili znaju ako nam to same ne kažu.. ne možemo to tvrditi sa sigurnošću.. možemo pričati samo u svoje ime..sto znamo ili ne..


Ako ti smatraš tako kako misliš... ponudi se za "pomoć "vidjet ces i čut ces reakciju roditelja... :D/

Samo ne zaboravi, da su htijeli i trebali tvoju pomoć već bi je davno tražili...

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2558
Posts: 10707
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Nelogicnosti u ponasanju bliskih ljudi

Post by Peace »

Zanimljivo, ljudi ti stvarno nece nikad zatraziti tu vrstu pomoci.
Onu finansijsku ce ti traziti.
Zvali su nas da im pomognemo registrovati auto, kupiti kamion, kravi sijeno, zimnicu, prozore na kucu… A savjet kako da se dovede do stanja da ne ceka ni od koga, nije mu potreban. Sta vise vrijedja ga :jbg

User avatar
Bella
Senior
Senior
Reactions: 1990
Posts: 7235
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Nelogicnosti u ponasanju bliskih ljudi

Post by Bella »

Ipak, kad neko ima problem. pricha ga kome stigne... neko na taj nachin ..trazi pomoch.... na slushaocu je da to osjeti... ponudi... uzvrati neshim...

User avatar
Zenos
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 67
Posts: 429
Joined: Thu Jan 13, 2022 9:38 pm
Location: Terra incognita

Re: Nelogicnosti u ponasanju bliskih ljudi

Post by Zenos »

I sta ste zakljucili?
The sun.. is already down!

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2558
Posts: 10707
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Nelogicnosti u ponasanju bliskih ljudi

Post by Peace »

Zenos wrote:
Sat May 14, 2022 1:00 pm
I sta ste zakljucili?
Ako sumiramo:

Kreja ne bi nikom nista govorila jer ne voli ni sama da cuje.
Bella, ne bi ni ona, jer sta sko to bude zahtijevalo njeno vrijeme, ili jos gore - njen novac :D/
Skitnica, ni slucajno, mogu pomisliti da im predocavas kako ti bolje znas.
Ja, mislim da bi trebalo, neko mora, ali plasim se kako ce primiti.

Ceka se jos ucesnika.

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2558
Posts: 10707
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Nelogicnosti u ponasanju bliskih ljudi

Post by Peace »

Skitnica wrote:
Thu Aug 25, 2022 2:42 pm
:hahah

I ja da vas pozdravim.. nemam nesto običaj pozdravljqti vas koji svratite ovdje.. vise pozdravim na temi za goste..ono mahnem.. :bb

A valla meni bi licno smetalo da mi neko dode I počne prosipati neku priču I savjetovanja koja nisam tražila.. da mi počnu priču tipa "trebas se udebljati / smrsati ..ne zdravo je to sto jedes.. To je masno..opasno ". ....De prestani pušiti, pušiš puno isl......itd..haloooo... voz..ko si? Šta si mi ti da mi daješ "savjete"...
Nisam te nista pitala. ĆAO


:0o :DE

Meni je to ne pristojno..koliko god nekome bilo ok...


Svako je odgovoran za svoje postupke, način življenja.. I svako radi jede / pije kako osjeca da treba.

:fpalm

Odoh ljepiti fotos...lakse mi je nego pisati kako sam protivnica miješanja i trpanja nosa tamo gdje mu nije mjesto. :hahah
Pa zar nismo ni malo odgovorni za ljude do kojih nam je stalo :hm

U mom slucaju npr, mi smo odmah finanskijski pogurali, da porodica ne oskudijeva, i gurat ce se i godinu ako bude potrebno. Kad je neko blizak u pitanju, njegova nebriga u konacnici i mene kosta.

I sta li je toliko dramaticno da kazes nekome - hej pazi da to ipak nije puno sjedaljki, piva, mesa, cigareta :hm
Mislim da moze biti jedino u nacinu na koji kazemo. Mislim ako se zauzme stav “ja bolje znam i zato ti ovo govorim”… Tada ta druga strana nece to primiti fino, jer ce osjecati da je kod savjetnika na snazi ego. Ako druga strana osjeti kroz tvoje nazovimo kritike iskrenu ljubav, brigu i zelju za tvojim dobrom… Ja vjerujem da ce svaka zdravog razuma persona to cijeniti.

Na koncu ako ne zelim niciji savjet, tada su suvisne sve ove silne knjige o zdravlju, uspjehu, porodici, finansijama, bilo cemu… :rolleyes

Ne vrijedja me da procitam sta je tamo neki japanac prico, ali vrijedja me sta mi moja sestra/brat/prijatelj kaze koji je osobno upucen u moj “problem” i koji je mozda kroz to ili slicno vec prosao :jbg

Ostajem pri tome da je najvise do toga kako nam kazu… Da li zele izgledati pametniji od nas ili je u pitanju stvarna ljubav i briga.

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2558
Posts: 10707
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Nelogicnosti u ponasanju bliskih ljudi

Post by Peace »

Negdje sam ovako nesto procitala

Za covjeka nema nista bolje vec da ima covjeka koji mu moze reci to sto treba da cuje.

Naravno misli se na covjeka koji ga voli, ne covjeka koji ga mrzi i koji bi iskoristio svaku priliku da ga unizi.

User avatar
Bella
Senior
Senior
Reactions: 1990
Posts: 7235
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Nelogicnosti u ponasanju bliskih ljudi

Post by Bella »

Svakako da zavisi kako ko kaze, u kom trenutku i ko je ta osoba....


Nije nam problem kad nas, hvale.(. ili daju savjet od kojeg i sami u nekom obliku profitiramo......) ali jeste,ako zele skrenuti paznju na neshto...shto mozda i sami nismo svjesni...

. ima i takvih.... shto mi nisi odmah rekla./ ao..... nisam bila /io svjestan toga itd... :)

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2558
Posts: 10707
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Nelogicnosti u ponasanju bliskih ljudi

Post by Peace »

Oh da, kad su laskanja i pohvale u pitanju, tad je pozeljno da se i preceruje… pogotovu kod nas zena.

User avatar
Skitnica
Senior
Senior
Reactions: 2685
Posts: 5187
Joined: Fri Jul 31, 2020 11:36 pm
Location: Iza leđa

Re: Nelogicnosti u ponasanju bliskih ljudi

Post by Skitnica »

Peace wrote:
Thu Aug 25, 2022 5:32 pm
Skitnica wrote:
Thu Aug 25, 2022 2:42 pm
:hahah

I ja da vas pozdravim.. nemam nesto običaj pozdravljqti vas koji svratite ovdje.. vise pozdravim na temi za goste..ono mahnem.. :bb

A valla meni bi licno smetalo da mi neko dode I počne prosipati neku priču I savjetovanja koja nisam tražila.. da mi počnu priču tipa "trebas se udebljati / smrsati ..ne zdravo je to sto jedes.. To je masno..opasno ". ....De prestani pušiti, pušiš puno isl......itd..haloooo... voz..ko si? Šta si mi ti da mi daješ "savjete"...
Nisam te nista pitala. ĆAO


:0o :DE

Meni je to ne pristojno..koliko god nekome bilo ok...


Svako je odgovoran za svoje postupke, način življenja.. I svako radi jede / pije kako osjeca da treba.

:fpalm

Odoh ljepiti fotos...lakse mi je nego pisati kako sam protivnica miješanja i trpanja nosa tamo gdje mu nije mjesto. :hahah
Pa zar nismo ni malo odgovorni za ljude do kojih nam je stalo :hm

U mom slucaju npr, mi smo odmah finanskijski pogurali, da porodica ne oskudijeva, i gurat ce se i godinu ako bude potrebno. Kad je neko blizak u pitanju, njegova nebriga u konacnici i mene kosta.

I sta li je toliko dramaticno da kazes nekome - hej pazi da to ipak nije puno sjedaljki, piva, mesa, cigareta :hm
Mislim da moze biti jedino u nacinu na koji kazemo. Mislim ako se zauzme stav “ja bolje znam i zato ti ovo govorim”… Tada ta druga strana nece to primiti fino, jer ce osjecati da je kod savjetnika na snazi ego. Ako druga strana osjeti kroz tvoje nazovimo kritike iskrenu ljubav, brigu i zelju za tvojim dobrom… Ja vjerujem da ce svaka zdravog razuma persona to cijeniti.

Na koncu ako ne zelim niciji savjet, tada su suvisne sve ove silne knjige o zdravlju, uspjehu, porodici, finansijama, bilo cemu… :rolleyes

Ne vrijedja me da procitam sta je tamo neki japanac prico, ali vrijedja me sta mi moja sestra/brat/prijatelj kaze koji je osobno upucen u moj “problem” i koji je mozda kroz to ili slicno vec prosao :jbg

Ostajem pri tome da je najvise do toga kako nam kazu… Da li zele izgledati pametniji od nas ili je u pitanju stvarna ljubav i briga.
Meni ostavljas dojam da malo previše brines o drugima... :D/

Post Reply