pitanja za religiozne osobe

Prostor za dijalog o religijama i religioznosti
Post Reply
User avatar
drle
Stažista
Stažista
Reactions: 6
Posts: 37
Joined: Wed Mar 08, 2023 4:41 pm

pitanja za religiozne osobe

Post by drle »

da ste rođeni u staroj grčkoj od majke grkinje i oca grka gdje su oboje imali po dvadesetak bogova u što bi vi kao njihov/a sin/kćer vjerovali?

ili da ste recimo u ovom vremenu rođeni na istoku azije od majke i oca hinduista, u što bi vi kao njihov/a sin/kćer vjerovali?

koliko bi se to razlikovalo od ovoga u što sad vjerujete?

i ima li to u konačnici smisla da ste član religije koju niste vi odabrali već vam je bilo predodređeno roditeljima i vremenu u kojem ste rođeni?

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2691
Posts: 11061
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: pitanja za religiozne osobe

Post by Peace »

Kad budem imala malo vise energije uci cu u diskusiju.

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2691
Posts: 11061
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: pitanja za religiozne osobe

Post by Peace »

Rekla bih da u ovom vremenu jedino nema smisla da potcjenjujete druge religije, vise se ne morate voditi samo onim znanjem koje ste stekli od vasih vjeroucitelja.
A ja imam osjecaj da si ti dolazio u kontakt samo s tim ogranicem vjernicima.
Mada i rijec vjernici je velik pojam.

Ja sam rodjena od roditelja muslimana, mnogo vise od njih prakticiram religiju.
Moja religija me uci da su bile objave i odabrani ljudi i prije pojave islama, i duzi me da ih postujem.

Nisam se ni ogranicila samo na Kur’an, rado sam citala i Bibliju, i nasla sam mnogo slicnosti, bila sam iznenadjena.
I kad sam je citala, pazila sam da sam cista, ko sto moram paziti da sam cista i s Kur’anom.

Procitala sam i Bhagavad Gitu, i bila impresionirana, mnogo sam iz nje zapisala u svoje billjeznice.

Kcerki sam mojoj za jedan rodjendan uradila biljeznicu, mislim da u njoj najvise ima Budinih izreka.
Kakav je on intelekt bio.

Ako me pitaju ko mi je najbolji knjizevnik, u zadnje vrijeme odgovaram Neale Donald Walsch.
Postavljala sam isjecke iz njegovih knjiga ovdje na temi viewtopic.php?f=30&t=583
Mislim se vracati da iste knjige cotam ponovo i ponovo.

Na worldpresu imam account, za svoju dusu sabiram sve lijepo, sve sto me dirne, nije bitno iz koje je religije i kojeg vjerovanja doslo.

Vjernik nije ogranicen, vjernik se preispituje, on traga za znanjem, i Bog ga je zaduzio.

A puteva do Boga je koliko i ljudi.

Ni moja majka ni otac se nisu zanimali za ove stvari.

User avatar
drle
Stažista
Stažista
Reactions: 6
Posts: 37
Joined: Wed Mar 08, 2023 4:41 pm

Re: pitanja za religiozne osobe

Post by drle »

Peace wrote:
Fri Mar 24, 2023 11:50 pm
Nisam se ni ogranicila samo na Kur’an, rado sam citala i Bibliju, i nasla sam mnogo slicnosti, bila sam iznenadjena.
I kad sam je citala, pazila sam da sam cista, ko sto moram paziti da sam cista i s Kur’anom.
i onda šta je bilo sa isusom? za jedne je umro na križu i uskrsnio 3. dan a za druge da su prvi obmanuti i da je doživio duboku starost di tamo negdi u indiji. i na kraju šta je bilo? pošto povjesničari o ovome beknit ne mogu, nema šanse da potkrijepe zapisima pismenih ljudi iz tog doba šta ćemo se pouzdat u rekla-kazala? to se zove odnosno zovu bajke...

islam i kršćanstvo dvije religije istih korijena a na kraju svaka drukčijem pravcu vodi. glupost.

User avatar
drle
Stažista
Stažista
Reactions: 6
Posts: 37
Joined: Wed Mar 08, 2023 4:41 pm

Re: pitanja za religiozne osobe

Post by drle »

Peace wrote:
Fri Mar 24, 2023 11:50 pm
Vjernik nije ogranicen, vjernik se preispituje, on traga za znanjem, i Bog ga je zaduzio.
vjernik je ograničen u toliko šta svaki vjeruje u bajke svoje religije. pošto si ih spomenila i biblija i kuran ne spadaju u ništa drugo nego bajke i u oboje može vjerovat neko kod koga je ispiranje mozga počelo kad smo se praktički ispišali iz neke stvari.

kad te vjera ne zadovoljava više nego bi stvarno želio znat šta je i kako bilo onda više ne slušaš prodavače magle već povjesničare...

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2691
Posts: 11061
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: pitanja za religiozne osobe

Post by Peace »

Ne moras stavljati fokus na razlicitosti, mozes na slicnosti a njih je mnogo.

Na koncu ti onda ne treba nicemu da vjerujes, bas nicemu, ni nauci ni istoriji uopce.
Istorija zvuci drukcije ako se zaviri u knjige razlicitih nacija. Sad je pitanje cijim povijesnicarima vjerovati :??
A i kod nauke se cesto desi da se ospori ono sto se bilo odobrilo 30-40 god unazad. Desi se da bude stetno ono sto nam je nauka servirala ko korisno. I to se desi mnogo puta.
Dakle kojim naucnim dokazima da vjerujem, kad ce oni sami vrlo vjerovatno za 50-100 god osporiti mnogo stosta u sto su nas sad ubijedili.

Mada, ja ne negiram nauku. Prve rijeci Kur’ana su - ikre, sto kod nas znaci - uci, ili se moze prevesti ko - citaj.

Samo u ovom vremenu korumpiranosti, pohlepe, bestida i nevjere naucnici iskrivljuju nauku, doktori medicinu, pravnici pravo…

User avatar
drle
Stažista
Stažista
Reactions: 6
Posts: 37
Joined: Wed Mar 08, 2023 4:41 pm

Re: pitanja za religiozne osobe

Post by drle »

Peace wrote:
Wed Mar 29, 2023 3:26 pm

...
Samo u ovom vremenu korumpiranosti, pohlepe, bestida i nevjere naucnici iskrivljuju nauku, doktori medicinu, pravnici pravo…
a prodavači magle aka svećenici nas lažu od pamtivjeka...

User avatar
laganini
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 436
Posts: 1870
Joined: Tue Aug 04, 2020 11:11 pm

Re: pitanja za religiozne osobe

Post by laganini »

drle wrote:
Wed Mar 29, 2023 3:45 pm
Peace wrote:
Wed Mar 29, 2023 3:26 pm

...
Samo u ovom vremenu korumpiranosti, pohlepe, bestida i nevjere naucnici iskrivljuju nauku, doktori medicinu, pravnici pravo…
a prodavači magle aka svećenici nas lažu od pamtivjeka...
..tvoja filozofija oko religija izgleda svedena u onu reko drug tito nema boga.. :fp

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2691
Posts: 11061
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: pitanja za religiozne osobe

Post by Peace »

drle wrote:
Wed Mar 29, 2023 3:45 pm
Peace wrote:
Wed Mar 29, 2023 3:26 pm

...
Samo u ovom vremenu korumpiranosti, pohlepe, bestida i nevjere naucnici iskrivljuju nauku, doktori medicinu, pravnici pravo…
a prodavači magle aka svećenici nas lažu od pamtivjeka...
Niko nije morao da se vodi za svestenicima. Uglavnom oni ljudima i sluze samo da se pravdaju. Kao eno vidi svestenika, ma vidi hodze..pa necu ja sad da budem ko oni :jbg
Bilo je mnogo primjera, poput recimo planetarno poznate Majke Tereze, koja je sav svoj zivot posvetila za dobro drugih ljudi. Jednostavno ne moras biti ko onaj svestenik koji je zloupotrijebio svoj polozaj, budi ko Majka Tereza…

Na kraju imas knjigu, i imas primjer u Bozijim poslanicima…Koliko to covjeku primjera traba za kojim ce se voditi :jbg

Kad si vec upiro u naucne radove i informacije…
Jedan od najvecih naucnika, Nikola Tesla, (s tim se kontam moras sloziti) izjavio je
Onoga dana kada nauka počne proučavati nefizikalne (duhovne) pojave, u deset godina napredovat će više nego u ranijim stoljećima svoje povijesti

Ne znam koji te naucni radovi zanimaju, uvjerena sam samo da te ove vrste ne zanimaju, jer da te zanimaju sad bi vec znao da su mnoge stvari iz religija dokazane….Nije jos uvijek postojanje zivota drukcijeg od ovoga kojeg mi poznajemo, ali veliki broj naucnika ga ni ne negira.

Negdje smo se tek i poceli baviti ovom temom unazad 10-20 god i imamo brojne info o dobrobiti religijskog zivota.
Post npr. Brojne su studije dokazale njegovu korist.
Molitvu/meditaciju.
Dokazano je da lose misli lose na nas utjecu. Dokazano je laz ostecuje nas mozak. Dokazano je da nas mrznja izjeda. Dokazano je da ono sto govorimo i radimo ima posljedice. Brojne stvari na koje poziva religija su dokazano naukom za nas dobre i korisne.
Dokazano je da je hrana koja nice uz pomoc prirode - sunca, zemlje, kise, i stajskog djubreta, jedina dobra za nas.
Dokazano je, da kada smo mi umijesali svoju nauku i informacije, pa na sto manje tla, sa sto manje truda, pokusali proizvesti sto vise hrane, doveli smo do toga da je ona nas tihi ubica. Imamo oko 7,000 bolesti u svijetu, i haman ni za jednu nemamo lijeka.
Imamo uglavnom drogu, koja nas drzi bez bola dok se tijelo samo na izbori ili ne preda.

Isus je nakako lijecio, obe se velike religije slazu s tim…bez troska, stvari koje mi ne mozemo uz silne novce i silne informacije.

Otisli smo u svemir? Nekad se bas zamislim sta ja ko obicni gradjanin imam od toga :??
Jedinu korist od toga imaju oni sto su direktno povezani s tim studijama - platu, prosjecan gradjanin nema nikakvu.

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2691
Posts: 11061
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: pitanja za religiozne osobe

Post by Peace »

Sta je govorio, najveci naucnik, ja bih rekla - Tesla

Suvremenici me neće razumjeti, ali jednoga dana prevladat će znanstveni zakoni prirode čije sam tajne otkrio i sve će se izmijeniti, kao dlanom o dlan, sve će se promijeniti.

Nastupit će nova era čovječanske mudrosti, čije će glavne odlike biti razumijevanje vremena, otkriće izvora beskrajne energije i oblikovanje materije po volji znanstvenika.

Ljudska svijest pomjerit će granice života i bit će moguće razgovarati s dušama umrlih odvojenim od tijela. Ova saznanja dodatno će pomjeriti naše shvaćanje o razlici života i smrti.

Uvjeren sam da je cijeli kozmos objedinjen, kako u materijalnom tako i u duhovnom pogledu.


Postoji u svemiru neka jezgra otkuda mi dobivamo svu snagu, sva nadahnuća, ono nas vječno privlači, ja osjećam njegovu moć i vrijednosti koje ono emitira cijelom svemiru i time ga održava u skladu.

Ja nisam prodro u tajnu toga jezgra, ali znam da postoji i kada mu želim dodati kakav materijalni atribut onda mislim da je to SVJETLOST, a kad ga pokušam shvatiti duhovno, onda je to LJEPOTA i SAMILOST.

Onaj koji nosi u sebi tu vjeru osjeća se snažan, rad mu čini radost, jer se sam osjeća jednim tonom u sveopćoj harmoniji.


iz knjige NIKOLA TESLA Unutrašnji Svet Zdravlja

User avatar
drle
Stažista
Stažista
Reactions: 6
Posts: 37
Joined: Wed Mar 08, 2023 4:41 pm

Re: pitanja za religiozne osobe

Post by drle »

laganini wrote:
Wed Mar 29, 2023 10:49 pm


..tvoja filozofija oko religija izgleda svedena u onu reko drug tito nema boga.. :fp
ne, nego da su religije obično zamlaćivanje ljudi :qq

User avatar
laganini
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 436
Posts: 1870
Joined: Tue Aug 04, 2020 11:11 pm

Re: pitanja za religiozne osobe

Post by laganini »

..a ti si nekakv autoritet da to kažeš.. :DD

Post Reply