Jedan Bog - jedna religija?

Prostor za dijalog o religijama i religioznosti
optimist
Junior
Junior
Reactions: 13
Posts: 41
Joined: Tue Jan 05, 2021 8:47 pm

Re: Jedan Bog - jedna religija?

Post by optimist »

laganini wrote:
Thu Jan 07, 2021 1:30 pm
..knjige su ok al put do boga ide preko srca..
-
Pa valjda svi srce imamo bar ono tjelesno - (fizičko) pa opet "ništa"?! :doh - :??

User avatar
laganini
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 432
Posts: 1870
Joined: Tue Aug 04, 2020 11:11 pm

Re: Jedan Bog - jedna religija?

Post by laganini »

..valjda nije svakome sudjeno il mozda ne želi ko bi ga zna...

User avatar
Ton
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 207
Posts: 281
Joined: Fri Apr 17, 2020 7:34 am

Re: Jedan Bog - jedna religija?

Post by Ton »

optimist wrote:
Thu Jan 07, 2021 10:22 am
@ Peace;
"Kad optimist napise - sutra ne postoji" :hm
-
Evo mojega pojašnjenja za izrečenu tvrdnju pa da bude shvatljivo;
Ono što mi zovemo sutra ako kojim slučajem i dočekamo nakon vježbanja umiranja kroz noć opet biva sada i tako sve do "tada"! :qq
Uživaj u svako sada, sutra ne postoji! :)
:hm Ne slažem se. Cijeli dosadašnji život smo to i dočekali. Tako da sutra ne postoji samo ako ne dočekamo, odnosno umremo. Dok smo živi, itekako postoji.

optimist
Junior
Junior
Reactions: 13
Posts: 41
Joined: Tue Jan 05, 2021 8:47 pm

Re: Jedan Bog - jedna religija?

Post by optimist »

@ laganini; Neznam pojma! :hahah
-
@Ton;

Ono jučer što smo znali sutra i tada je bilo sada te samim time Tvoja tvrdnja ne stoji. :)
Uživajmo mi u svako sada a što će biti tada ne znamo i na tomu zahvalni budimo! :hm
1
1 Image

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2558
Posts: 10707
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Jedan Bog - jedna religija?

Post by Peace »

optimist wrote:
Thu Jan 07, 2021 10:22 am
@ Peace;
"Kad optimist napise - sutra ne postoji" :hm
-
Evo mojega pojašnjenja za izrečenu tvrdnju pa da bude shvatljivo;
Ono što mi zovemo sutra ako kojim slučajem i dočekamo nakon vježbanja umiranja kroz noć opet biva sada i tako sve do "tada"! :qq
Uživaj u svako sada, sutra ne postoji! :)
Ali ne bivamo mi isto.

Nemoj me zbunjivati tako :D/

optimist
Junior
Junior
Reactions: 13
Posts: 41
Joined: Tue Jan 05, 2021 8:47 pm

Re: Jedan Bog - jedna religija?

Post by optimist »

Peace wrote:
Fri Jan 08, 2021 1:27 am
optimist wrote:
Thu Jan 07, 2021 10:22 am
@ Peace;
"Kad optimist napise - sutra ne postoji" :hm
-
Evo mojega pojašnjenja za izrečenu tvrdnju pa da bude shvatljivo;
Ono što mi zovemo sutra ako kojim slučajem i dočekamo nakon vježbanja umiranja kroz noć opet biva sada i tako sve do "tada"! :qq
Uživaj u svako sada, sutra ne postoji! :)
Ali ne bivamo mi isto.

Nemoj me zbunjivati tako :D/
Što to te zbunilo?

User avatar
Mina
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 693
Posts: 1520
Joined: Thu Apr 30, 2020 6:36 pm

Re: Jedan Bog - jedna religija?

Post by Mina »

ZAJEDNIČKI PROJEKAT HRIŠĆANA, JEVREJA I MUSLIMANA
Berlin: Kamen temeljac za "House of One" - kuću religija
Uprkos svim sukobima i protiv svih predrasuda: hrišćani, Jevreji i muslimani grade zajedničku kuću svojih religija usred Berlina. Oko centralnog artrijuma nalaziće se crkva, džamija i sinagoga.
Image

Sve još uvijek izgleda kao ruševina u srcu Berlina. S jedne strane se gradi cesta sa šest traka i izložbeni prostor, koji će svjedočiti o počecima Berlina. A s druge strane su prazne zgrade i uredi iz vremena DDR-a.

Ova lokacija se nalazi u centru Berlina, samo nekoliko minuta hoda od Foruma Humbold i Ministarstva vanjskih poslova. U četvrtak je na tom mjestu biti položen kamen temeljac za vjerski projekt koji je dobio pažnju svjetske javnosti. Hrišćani, Jevreji i muslimani tu grade "House of One", zajedničku kuću za tri monoteističke religije. Ne zato što im je to naložio neko "odozgo", već zato što postoje ljudi koji su prije 12 godina sanjali o tome. I od tada rade na implementaciji tog sna.


"Ovaj projekat je jako važan za grad Berlin", kaže Gregor Hohberg, evangelistički pastor, koji je u ovom projektu od samog početka. "Razgovaramo jedni s drugima dobrih deset godina. Među nama su Jevreji, hriršćani, muslimani, ljudi različitih religija ili ateisti." Ovom gradu, po pastorovim riječima, trebaju takva mjesta na kojima ljudi mogu razgovarati, bez obzira koliko različiti bili. Pastor to naziva "mjestom mira", "nevjerovatno važnim znakom i simbolom".

Na ovom mjestu, između Alexanderplatza i Potsdamer Platza, što svaki berlinski turista zna, stajala je više od 700 godina crkva Petri, koja je bila važna za istoriju ranog Berlina. Upravo tu se dizao u nebo najviši crkveni toranj.

1964. godine su odgovorni u DDR-u raščistili ruševine visokih zidova crkve, oštećenih i dijelom srušenih u Drugom svjetskom ratu (1939.-1945.). Arheolozi ovdje istražuju već dugo vremena. Pronašli su kosti više od 3.000 ljudi, koji su nekada bili sahranjeni oko crkve i ostatke ukupno četiri crkvena objekta.

Jedinstveni svjetski projekt

Za pet godina će iznad tih arheoloških ostataka biti podignuta ograđeno kameno zdanje - "House of one". Sa crkvom, sinagogom i džamijom, koje će biti smještene oko centralne prostorije za susrete i okupljanja. Zgrada treba biti visoka 40 metara i postati simbol zajedništva. Planirani troškovi izgradnje iznose 43,5 miliona eura i većim dijelom su osigurani.

Za Osmana Örsa, jednog od imama uključenih u projekat, izgradnja objekta sa džamijom u srcu Berlina je od posebne važnosti. Glavni grad Njemačke ima više od 80 džamija ili muslimanskih molitvenih prostorija. Ali nijedna od njih nije u centru Berlina. Većina ih se može naći u siromašnijim četvrtima Neukölln, Wedding, Moabit.

"To će zapravo biti najcentralnija džamija u Berlinu", kaže Örs. I sa smijehom dodaje da se "tu i tamo neki muslimani znaju izgubiti, jer po Google-u traže džamiju u centru grada". No, za sada, oni mogu vidjeti samo skice na ogradi lokacije.


Image

Tri monoteističke religije pod jednim krovom - dok istovremeno antisemitizam cvjeta, čak i među mladim muslimanima. Zabrinutost zbog vjerskih sukoba u svakodnevnom životu također se povećava. Za pastora Hohberga najnovija eskalacija sukoba između Izraela i terorističkog Hamasa u pojasu Gaze, koja je rezultirala nizom incidenata u Berlinu, pokazuje koliko je važan projekat "House of one".

Razgovarajte umjesto da se svađate

"Ovakav projekt pokazuje koliko je važno razgovarati jedni s drugima, pokušati razumjeti one koji izgledaju drugačije, koji dolaze iz drugih područja, koji vjeruju u nešto što je drugačije. On pokazuje i koliko je važno tražiti dijalog s tim ljudima kako biste uspostavili vezu i uz dužno poštovanje upoznali druge ljude ", kaže Hohberg. Ako ostanemo u dijalogu, "puno smo učinili za suživot i puno dobili. A to upravo i radimo."

Već niz godina akteri ovog projekta se okupljaju posebnim povodima, kako bi molili, tugovali i solidarisali se jedni s drugima. To se desilo, na primjer, nakon krvavih napada na džamije na Novom Zelandu, na crkve u Šri Lanki, na sinagoge u Pittsburghu i Halleu.

"Mi smo prijatelji. I zalažemo se za to da rabin, imam i pastor stoje rame uz rame. Ekstremizam ne može uništiti niti vjeru niti mir, ali im nanose štetu" kaže imam Örs i dodaje: „Moramo aktivno poduzeti nešto po tom pitanju."

Podrška politike i društva

To bi mogao biti odgovor na pitanje, zašto mnogi zvaničnici u Berlinu ovaj projekat toliko cijene. I savezna vlada i država Berlin dali su finansijsku podršku za izgradnju „House of one". U odboru fondacije za gradnju „House of one, na čijem je čelu gradonačelnik Berlina Michael Müller (SPD), nalazi se bivši njemački predsjednik Christian Wulff kao i istaknuti predstavnici tri religije i berlinskog kulturnog spektra: generalni direktor Humboldt- foruma, direktor Jevrejskog muzeja, direktor Njemačkog pozorišta, predsjednik pruske Fondacije za kulturno nasljeđe i direktor Kuće svjetskih kultura.


Na ceremoniji polaganja kamena temeljca u četvrtak su bili predsjednik Bundestaga Wolfgang Schäuble (CDU) i potpredsjednica Bundestaga Petra Pau (Ljevica). Schäuble je bio prvi njemački ministar unutrašnjih poslova pokrenuo prvu njemačku islamsku konferenciju 2007. godine. Čak i ako, s obzirom na pandemiju, to nije bila planirana zabava sa hiljadama sudionika, proslava je održana u manjem krugu.

(DW)

:up
1
1 Image
I'm waking up to ash and dust I wipe my brow and I sweat my rust

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2558
Posts: 10707
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Jedan Bog - jedna religija?

Post by Peace »

Fino 👍

User avatar
Vjetar
* * * * * *
Reactions: 1487
Posts: 2373
Joined: Wed Apr 15, 2020 11:57 am
Location: Na konju

Re: Jedan Bog - jedna religija?

Post by Vjetar »

Super ideja zaista.

Samo, bojim se da će ovo privući incidente, koji će "pokazati" da je ovo nemoguće. Siguran sam i da religijski centri ne gledaju blagonaklono na ovakvu ideju i moguće reperkusije.

User avatar
Mina
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 693
Posts: 1520
Joined: Thu Apr 30, 2020 6:36 pm

Re: Jedan Bog - jedna religija?

Post by Mina »

Previše si pesimist :rolleyes
I'm waking up to ash and dust I wipe my brow and I sweat my rust

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2558
Posts: 10707
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Jedan Bog - jedna religija?

Post by Peace »

Il je realist...

Jos nas u svijetu vode ljudi koji se oslanjaju na prenesena “znanja”.

U onoj knjigi Razgovori s Bogom, govori se mnogo o tome da se trebamo vise oslanjati na svoja iskustva.

A iskustva nam govore da su svi ljudi - ljudi. Mogu biti dobri iz koje god religije da dolaze.

Ovakvi objekti su mozda buducnost. Tu se ljudi mogu upoznati i vodit se dakle tim svojim iskustvom, ne prenesenom pricom o drugim i drukcijim.

User avatar
Kuduz
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 78
Posts: 183
Joined: Thu Jun 04, 2020 11:07 pm

Re: Jedan Bog - jedna religija?

Post by Kuduz »

Sto to ne naprave u Jeruzalemu?

Post Reply