Jedan Bog - jedna religija?

Prostor za dijalog o religijama i religioznosti
User avatar
Vjetar
* * * * * *
Reactions: 1526
Posts: 2407
Joined: Wed Apr 15, 2020 11:57 am
Location: Na konju

Jedan Bog - jedna religija?

Post by Vjetar »

Pitanje je - zašto postoji toliko monoteističkih religija a sve u osnovi polaze iz istog, jednakog temelja i razilaze se u nekim formalnostima? Otkud toliki animozitet među njima, toliki sukobi i netolerancija, nipodaštavanje? Zašto katolik ne može u Džennet, ili musliman, jevrej u Raj?
Ima li to vama smisla? Zašto se toliko odbija ideja jedne religije oko jednog Boga? Kome to ustvari smeta i ne ide u prilog?

User avatar
blackadder
Član
Član
Reactions: 460
Posts: 729
Joined: Sat Apr 18, 2020 4:24 pm

Re: Jedan Bog - jedna religija?

Post by blackadder »

Ee, a ko bi vodio jednu religiju? Ko bi bio glavni? :D Papa? Ili neko treći? Treba li dalje? :kaafa

User avatar
Vjetar
* * * * * *
Reactions: 1526
Posts: 2407
Joined: Wed Apr 15, 2020 11:57 am
Location: Na konju

Re: Jedan Bog - jedna religija?

Post by Vjetar »

Tužno bi bilo ako bi se svelo na to...

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2691
Posts: 11061
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Jedan Bog - jedna religija?

Post by Peace »

Nesto sad ne mogu mozgati, cim budem mogla, imat cu nesto za temu.

User avatar
Vjetar
* * * * * *
Reactions: 1526
Posts: 2407
Joined: Wed Apr 15, 2020 11:57 am
Location: Na konju

Re: Jedan Bog - jedna religija?

Post by Vjetar »

Peace wrote:
Fri Dec 18, 2020 11:28 pm
Nesto sad ne mogu mozgati, cim budem mogla, imat cu nesto za temu.
:čeekaa

User avatar
laganini
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 436
Posts: 1870
Joined: Tue Aug 04, 2020 11:11 pm

Re: Jedan Bog - jedna religija?

Post by laganini »

..krenuo bi od onoga osnovnog sto populaciji na forumu moze zanimat...
.. Abrahamske religije je izraz koji se koristi za religije koje potječu od prastare i zajedničke semitske tradicije, čiji sljedbenici se drže Abrahama, biblijskog patrijarha, čiji je život ispričan u Starom zavjetu i Kuranu. Ovoj skupini pripadaju mnoge monoteističke religije, među kojima su najpoznatije židovstvo, kršćanstvo, islam i baha'i...kao sto je uvodničar naznačio u uvodnom postu osnova je vjerovanje u boga ..Bog je jedan..

User avatar
laganini
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 436
Posts: 1870
Joined: Tue Aug 04, 2020 11:11 pm

Re: Jedan Bog - jedna religija?

Post by laganini »

Vjetar wrote:
Fri Dec 18, 2020 10:33 pm
Pitanje je - zašto postoji toliko monoteističkih religija a sve u osnovi polaze iz istog, jednakog temelja i razilaze se u nekim formalnostima? Otkud toliki animozitet među njima, toliki sukobi i netolerancija, nipodaštavanje? Zašto katolik ne može u Džennet, ili musliman, jevrej u Raj?
Ima li to vama smisla? Zašto se toliko odbija ideja jedne religije oko jednog Boga? Kome to ustvari smeta i ne ide u prilog?
..nema ih toliko nego ove tri koje si spomenuo..sve ostalo sto si naveo stoji..nažalost...animoziteti su politički proizvedeni a religije bi samo ponekad začinile..jel neko misli da je Karadžić izvršio agresiju zato sto mrzi muslimane i katolike..Ninu ludilu

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2691
Posts: 11061
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Jedan Bog - jedna religija?

Post by Peace »

Vjetar wrote:
Wed Dec 23, 2020 12:19 pm
Peace wrote:
Fri Dec 18, 2020 11:28 pm
Nesto sad ne mogu mozgati, cim budem mogla, imat cu nesto za temu.
:čeekaa
Uh, dobro :D/

Ni jedna ideologija ne bi upjela kad ne bi naisla na sljedbenike. Zato ja ne volim nikad stavljati krivicu na pojecince, za sve sto se desava oko nas, i za stvari na koje sa i sami ponekad zalimo, i mi smo krivi.

Trebalo bi se okretati duhovnosti umjesto religiji. Ja ujutro kad ustanem, istusiram se, obucem prikladno, prostrem serdzadu i klanjam sabah. Poslije podne posjetim jedan hrvatski sajt na kojem se dosta pise o duhovnosti, i prepisem u svoju biljeznicu ponesto i iz Biblije, ponesto sto je rekao neki fra... navecer klanjam aksam, pa odem pogledati bozicni film.
Ako vjerujemo da je nase najispravnije, vec smo u krivu.

Bog nije zatocen u crkvama, dzamijama i sinagogama, vec ga, mudri rekose, ima u svakom od nas.

U Njujorku ima prosor koji sluzi svim vjeroispovijestima. U petak muslimani klanjaju dzumu, u subotu dolaze tu jevreji, u nedelju kriscani.

Puno se, cak i u religijskim objektima, ukazuje na razlike, a trebalo bi na slicnosti.

Ali danas svi imamo pristup velikim kolicinama znanja - internet, i niko ne mora uzimati za konacnu istinu ono sto su te ucili. Sam je potrazi.
1
1 Image

User avatar
Mina
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 697
Posts: 1520
Joined: Thu Apr 30, 2020 6:36 pm

Re: Jedan Bog - jedna religija?

Post by Mina »

Peace wrote:
Wed Dec 23, 2020 4:15 pm

U Njujorku ima prosor koji sluzi svim vjeroispovijestima. U petak muslimani klanjaju dzumu, u subotu dolaze tu jevreji, u nedelju kriscani.

Teško je ovako nešto zamisliti kod nas... Iskrenim vjernicima bi ovo i bilo nešto što ne predstavlja problem, ali je izgleda više onih koji bi to vidjeli kao neku strahotu grešničku :rolleyes
I'm waking up to ash and dust I wipe my brow and I sweat my rust

User avatar
laganini
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 436
Posts: 1870
Joined: Tue Aug 04, 2020 11:11 pm

Re: Jedan Bog - jedna religija?

Post by laganini »

..bilo je takvi situacija kod nas u hr za vrime rata crkve su date na raspolaganju muslimanima izbjeglicama

optimist
Stažista
Stažista
Reactions: 13
Posts: 41
Joined: Tue Jan 05, 2021 8:47 pm

"O DOBRU I ZLU"

Post by optimist »

Za moje prvo javljanje na "Pustopoljina forumu"; l
Lijep pozdrav svima koliko vas ima, ma gdje bili.
Evo i jednog pitanja na koje mnogi u međusobnim razgovorima odgovor ne nalaze:
Od kuda toliko zla na ovom svijetu?, ako je Svemogući vječni Bog, Dobri Bog, Onaj koji sve zna, Onaj koji svim upravlja, Tvorac svemira veličanstvenog, za Kojega mnogi jednostavno kažu; "Bog je ljubav"! :??

Svaku sreću, mir i dobro svima u svako sada od srca želim!
1
1 Image

User avatar
gripen
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 537
Posts: 1289
Joined: Fri May 01, 2020 5:02 pm

Re: "O DOBRU I ZLU"

Post by gripen »

optimist wrote:
Wed Jan 06, 2021 8:43 pm
Za moje prvo javljanje na "Pustopoljina forumu"; l
Lijep pozdrav svima koliko vas ima, ma gdje bili.
Evo i jednog pitanja na koje mnogi u međusobnim razgovorima odgovor ne nalaze:
Od kuda toliko zla na ovom svijetu?, ako je Svemogući vječni Bog, Dobri Bog, Onaj koji sve zna, Onaj koji svim upravlja, Tvorac svemira veličanstvenog, za Kojega mnogi jednostavno kažu; "Bog je ljubav"! :??

Svaku sreću, mir i dobro svima u svako sada od srca želim!
dobro doso

znas,ovaj ...nebih se mjesao u bozije poslove
biz,goni
2
2 Image

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2691
Posts: 11061
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: "O DOBRU I ZLU"

Post by Peace »

optimist wrote:
Wed Jan 06, 2021 8:43 pm
Za moje prvo javljanje na "Pustopoljina forumu"; l
Lijep pozdrav svima koliko vas ima, ma gdje bili.
Evo i jednog pitanja na koje mnogi u međusobnim razgovorima odgovor ne nalaze:
Od kuda toliko zla na ovom svijetu?, ako je Svemogući vječni Bog, Dobri Bog, Onaj koji sve zna, Onaj koji svim upravlja, Tvorac svemira veličanstvenog, za Kojega mnogi jednostavno kažu; "Bog je ljubav"! :??

Svaku sreću, mir i dobro svima u svako sada od srca želim!
Hvala lijepo, dobro dosao.

Image

Eto ti jedne dobre knjige, ako stvarno zelis naci odgovore na pitanja poput tvoga.

Imam i link da se besplatno procita, ako stvarno zelis.

optimist
Stažista
Stažista
Reactions: 13
Posts: 41
Joined: Tue Jan 05, 2021 8:47 pm

Re: Jedan Bog - jedna religija?

Post by optimist »

gripen;
Hval Ti na posjeti i komentaru.
Budi volja tvoja.
Biti će i drugih pitanja o kojima bih volio razmijeniti mišljenje sa svima koliko nas ima.
Uživaj!
1
1 Image

User avatar
Vjetar
* * * * * *
Reactions: 1526
Posts: 2407
Joined: Wed Apr 15, 2020 11:57 am
Location: Na konju

Re: "O DOBRU I ZLU"

Post by Vjetar »

optimist wrote:
Wed Jan 06, 2021 8:43 pm
Za moje prvo javljanje na "Pustopoljina forumu"; l
Lijep pozdrav svima koliko vas ima, ma gdje bili.
Evo i jednog pitanja na koje mnogi u međusobnim razgovorima odgovor ne nalaze:
Od kuda toliko zla na ovom svijetu?, ako je Svemogući vječni Bog, Dobri Bog, Onaj koji sve zna, Onaj koji svim upravlja, Tvorac svemira veličanstvenog, za Kojega mnogi jednostavno kažu; "Bog je ljubav"! :??

Svaku sreću, mir i dobro svima u svako sada od srca želim!
Mene zanima nešto slično, a to je ako je Bog nekima podario svijest o sebi i dao im pamet i razum da postanu svjesni svoje uloge i da se okrenu njegovim vrijednostima, a druge lišio toga, po kom kriteriju bira kome će šta dodijeliti od toga? Oni kojima je dodijeljen takav razum, unaprijed su predodređeni da "izađu na pravi put" dok su ovi drugi, unaprijed osuđeni da ostanu na stranputici. I jedni i drugi su unaprijed predodređeni da postignu, odnosno ne postignu pravi put.
Samo brzinska misao :fpalm

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2691
Posts: 11061
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Jedan Bog - jedna religija?

Post by Peace »

Sva ta i slicna pitanja pitao je i pisac ove knjige gore. Stvarno je dobro procitati je.

optimist
Stažista
Stažista
Reactions: 13
Posts: 41
Joined: Tue Jan 05, 2021 8:47 pm

Re: Jedan Bog - jedna religija?

Post by optimist »

Peace;
Hvala i Tebi na posjetu i preporuci.
Njegove knjige; "Moji razgovori s Bogom sam pročitao.
Uživaj život u svakom trenutku sada jer sutra ne postoji!

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2691
Posts: 11061
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Jedan Bog - jedna religija?

Post by Peace »

Kad optimist napise - sutra ne postoji :hm
1
1 Image

User avatar
laganini
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 436
Posts: 1870
Joined: Tue Aug 04, 2020 11:11 pm

Re: Jedan Bog - jedna religija?

Post by laganini »

optimist wrote:
Wed Jan 06, 2021 10:52 pm
Peace;
Hvala i Tebi na posjetu i preporuci.
Njegove knjige; "Moji razgovori s Bogom sam pročitao.
Uživaj život u svakom trenutku sada jer sutra ne postoji!
..tvoje pravo da vjeruješ il ne vjeruješ...kaze se nit će onaj ko vjeruje uvjerit onoga ko ne vjeruje tako i obratno..

optimist
Stažista
Stažista
Reactions: 13
Posts: 41
Joined: Tue Jan 05, 2021 8:47 pm

Re: Jedan Bog - jedna religija?

Post by optimist »

"Mene zanima nešto slično, a to je ako je Bog nekima podario svijest o sebi i dao im pamet i razum da postanu svjesni svoje uloge i da se okrenu njegovim vrijednostima, a druge lišio toga, po kom kriteriju bira kome će šta dodijeliti od toga? Oni kojima je dodijeljen takav razum, unaprijed su predodređeni da "izađu na pravi put" dok su ovi drugi, unaprijed osuđeni da ostanu na stranputici. I jedni i drugi su unaprijed predodređeni da postignu, odnosno ne postignu pravi put.
Samo brzinska misao"
:fpalm
- :qq Pitanje je pravo i životno važno ma što tko mislio o tome.
Bog je dao da sunce sja i dobrima i "zlima" - neznalicama, pa tako i svima koji su umom obdareni svoje upute dostavljao da bi olakšao život na Zemlji. Maloumni su odgovornosti oslobođeni, njihovo je kraljevstvo nebesko.
Isto tako trebam znati da je Bog, Onaj koji zna što je bilo, što jeste i što će biti dok mi iz iskustva znamo da sve ne znamo nego tek onoliko koliko nam je znanja podareno i tu ne možemo biti zavidni jer kad bi drugačije bilo Boga ne bi bilo.
Kad znamo da svoju budućnost ne znamo na nama je da se trudimo da što bolji, pravedniji, pošteniji i istinoljubiviji budemo.
Sloboda izbora nam je dodijeljena, odgovornost određena i sami smo odgovorni što ćemo, kako ćemo i kojim putom ćemo krenuti, pa od tuda i ona izreka; "Sam pao sam se ubio!"
S obzirom da smo slobodni birati ne možemo za naše postupke Boga optuživati.
Tko hoće neka vjeruje, tko hoće neka ne vjeruje, svakomu na njegovu slobodnu volju što je glavna karakteristika slobode.
Slobodna si i uživaj u svakom trenutku sada jer sutra ne postoji!,
Toliko o tome kako ja odgovore na tvoje dileme imam.

optimist
Stažista
Stažista
Reactions: 13
Posts: 41
Joined: Tue Jan 05, 2021 8:47 pm

Re: Jedan Bog - jedna religija?

Post by optimist »

@laganini;
..tvoje pravo da vjeruješ il ne vjeruješ...kaze se nit će onaj ko vjeruje uvjerit onoga ko ne vjeruje tako i obratno..
-
U pravu si 100%.
Budi volja Tvoja, sloboda izbora nam je garantirana, odgovornost određena.
Uživaj život u svakom trenutku sada! :tada
1
1 Image

optimist
Stažista
Stažista
Reactions: 13
Posts: 41
Joined: Tue Jan 05, 2021 8:47 pm

Re: Jedan Bog - jedna religija?

Post by optimist »

@ Peace;
"Kad optimist napise - sutra ne postoji" :hm
-
Evo mojega pojašnjenja za izrečenu tvrdnju pa da bude shvatljivo;
Ono što mi zovemo sutra ako kojim slučajem i dočekamo nakon vježbanja umiranja kroz noć opet biva sada i tako sve do "tada"! :qq
Uživaj u svako sada, sutra ne postoji! :)

optimist
Stažista
Stažista
Reactions: 13
Posts: 41
Joined: Tue Jan 05, 2021 8:47 pm

Re: Jedan Bog - jedna religija?

Post by optimist »

Vjetar wrote:
Fri Dec 18, 2020 10:33 pm
Pitanje je - zašto postoji toliko monoteističkih religija a sve u osnovi polaze iz istog, jednakog temelja i razilaze se u nekim formalnostima? Otkud toliki animozitet među njima, toliki sukobi i netolerancija, nipodaštavanje? Zašto katolik ne može u Džennet, ili musliman, jevrej u Raj?
Ima li to vama smisla? Zašto se toliko odbija ideja jedne religije oko jednog Boga? Kome to ustvari smeta i ne ide u prilog?

-
Pitanje je - zašto postoji toliko monoteističkih religija a sve u osnovi polaze iz istog, jednakog temelja i razilaze se u nekim formalnostima?
Ovo je odgovor KNJIGE:
"A da je Big htio, On bi vas sljedbenicima jedne vjere učinio, ali, On hoće da vas iskuša u onome što vam
propisuje, zato se natječite ko će više dobra učiniti; Allahu ćete se svi vratiti,
pa će vas On o onome u čemu ste se razilazili obavijestiti."

-
"Otkud toliki animozitet među njima, toliki sukobi i netolerancija, nipodaštavanje?"
Religija je institucionalizirana vjera.
Kada se vođe religijskih zajednica priklone svjetovnoj vlasti imamo to što imami.
Ima li to vama smisla?
Nema smisla ali čovjek nađe načina da se suprotstavi i najboljim rješenjima po njega, jer je odredio da tako postupa.
Na zadnje pitanje odgovor je sadržan u odgovoru na prvo pitanje.
Po mom mišljenju; Za sve ljude koji na Zemlji žive mjera su im njihova djela!,
Mnogi se izjašnjavaju ovako ili onako a ponašaju se "naopako" od toga kak o i za što se izdaju!
Ružno i tužno. :((
Uživaj život!
1
1 Image

User avatar
Ina
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 582
Posts: 1159
Joined: Mon Apr 20, 2020 4:52 pm

Re: Jedan Bog - jedna religija?

Post by Ina »

Na sva ta pitanja, mogli bi se naći neki odgovori u knjizi: The Book Your Church Doesn't Want You to Read

Oko 570 stranica.. :D pa kome nije mrsko...

User avatar
laganini
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 436
Posts: 1870
Joined: Tue Aug 04, 2020 11:11 pm

Re: Jedan Bog - jedna religija?

Post by laganini »

..knjige su ok al put do boga ide preko srca..

Post Reply