Javni oglas o kupovini stanova u Sarajevu

Aktuelnosti iz zemlje i svijeta.
Post Reply
User avatar
Skitnica
Senior
Senior
Reactions: 2685
Posts: 5187
Joined: Fri Jul 31, 2020 11:36 pm
Location: Iza leđa

Javni oglas o kupovini stanova u Sarajevu

Post by Skitnica »

Za one koji su kupili stanove u prošloj ili pretprošloj godini, kada nije bilo ni jednog aktivnog projekta za mlade, ministar Hadžiahmetović je rekao da će se Ministarstvo komunalne privrede i infrastrukture zalagati na Vladi da se i taj drugi dio uzme u obzir


O Javnom pozivu za utvrđivanje liste reda prvenstva za kupovinu stanova po osnovu predinvestiranja u poticajnu stanogradnju, koji je danas objavilo Ministarstvo komunalne privrede, infrastrukture, prostornog uređenja, građenja i zaštite okoliša KS, na današnjoj press konferenciji govorio je resorni ministar Enver Hadžiahmetović.


Vlada KS i resorno ministarstvo su ove godine pristupili novom modelu obezbjeđenja uslova za stanogradnju namjenjenu mladim osobama.


Kako je pojasnio ministar, za razliku od subvencioniranja kupovine stanova za mlade određenim novčanim iznosima, što je bila praksa prethodnih godina, novi model predinvestiranja obezbjeđuje kupovinu stanova po znatno povoljnijim cijenama za ovu populaciju.


Ovom Javnom pozivu prethodio je javni poziv na kojima su se mogli javiti i privatni investitori koji su spremni uzeti učešće u ovakvom modelu.


- Nažalost, nije nam se javio očekivani broj privatnih investitora i nismo zadovoljni sa tim. Prijavila su se svega tri firme koje su zadovoljavale uslove. Po tom osnovu dobili smo 13 stanova. Najveći broj stanova, njih 100, obezbijeđen je preko kantonalnih stambenih fondova, što znači da nam je ove godine, po ovom projektu na raspolaganju 113 stanova - istakao je ministar Hadžiahmetović.
 
 
Privatne firme su obezbijedile četiri stana na Ilidži, sedam stanova u Buča Potoku i dva stana u Vrtovima Riverine.


Fond KS za izgradnju stanova je ponudio 30 stanova u Vogošći, u naselju Rosulje, 50 stanova u centru Ilijaša i 20 stanova u naselju Šip, općina Centar.
Uslovi za apliciranje po ovom Pozivu su starosna dob između 18 i 38 godina, da su državljani BiH, da imaju prebivalište u KS te da ne posjeduju nekretninu u svom vlasništvu.


Komisija će bodovati stručnu spremu aplikanata, broj članova domaćinstva, dobivene priznate nagrade, invalidnost, pripadnost boračkim populacijama. Prednost će imati bračni, odnosno, vanbračni partneri.
 

- Veličina stanova se kreće od 31 do 86 kvadratnih metara, čija je cijena od 56.000 KM do 165.000 KM. Kada umanjimo njihove cijene sa po 25 000 KM, koliko će Kanton Sarajevo predinvestirati za svaki stan, tada će se cijene kretati od 31 000 KM do 140.000 KM za najskuplji stan - pojasnio je ministar.


Oglas će biti otvoren 30 dana, nadležna komisija će provesti proceduru nakon čega će resorni ministar utvrditi konačnu listu mladih koji će ostvariti ovo pravo.

 

- Smatramo da ima jako dobrih lokacija, da su cijene povoljne jer će cijena stana od 31 kvadratno metra  biti 31 000 KM. Najniža cijena kvadrata će biti 1000 KM, a najveća oko 2000 KM. Pozivamo mlade da se prijave i ostvare pravo na ovu povoljniju kupnju - poručio je Hadžiahmetović.


Dodatno je istakao da će se zalagati da mladi ljudi, koji su kupili stanove ove i dijelom prošle godine, ostvare pravo na subvencioniranje dijela cijene stanova. Kolika će biti visina subvencije kao i broj aplikanata se ne može za sada znati, ali ministar poručuje, da će se osigurati dovoljno sredstava kako bi i ti mladi ljudi dobili poticaj od Kantona Sarajevo za svoje stanove.


(DEPO PORTAL/dg/ad)

User avatar
gripen
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 529
Posts: 1289
Joined: Fri May 01, 2020 5:02 pm

Re: Javni oglas o kupovini stanova u Sarajevu

Post by gripen »

jako lijepa vjest..
djeluje mi kao neko svjetlo u tom citavom sivilu
dobar i plemenit gest opstne i vlasti,da se barem ublazi taj odlazak mladih ljudi
i da im se pomogne da ostanu u svojoj zemlji,da je grade,razvijaju
Nazalost,kao sto i vidimo,tu uvjek se nadje uhljupa koji bi i zadsnju kap krvi popili tim ljudima koji imaju volje,zelje za ostanak u svojoj domovini.
Takvi ne prezaju od urusavanja institucija,zakona...sto je cista izdaja drzave.

User avatar
Bella
Senior
Senior
Reactions: 1990
Posts: 7235
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Javni oglas o kupovini stanova u Sarajevu

Post by Bella »

Jel' to zanci. da ko kupi stan preko ovog programa. ne moze napustiti zemlju?

..Odlazak ne vidim kao katastrofu, za drzavu.. ocigledno im i pomaze. dakle. rade vani/odlaze , na odredjeo vrijeme ili kako se vec snadju. i kad zarade/ ustede nesto novaca , ulazu u domovinu... ne svi . . ali , kupuju nekretnine, pomazu ostatak familije itd.... cesto dolaze, ako su u EU .... vecina i jeste .. Njemacka ...
1
1 Image

User avatar
gripen
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 529
Posts: 1289
Joined: Fri May 01, 2020 5:02 pm

Re: Javni oglas o kupovini stanova u Sarajevu

Post by gripen »

Bella wrote:
Sat Sep 04, 2021 5:36 pm
Jel' to zanci. da ko kupi stan preko ovog programa. ne moze napustiti zemlju?

..Odlazak ne vidim kao katastrofu, za drzavu..
ocigledno im i pomaze. dakle. rade vani/odlaze , na odredjeo vrijeme ili kako se vec snadju. i kad zarade/ ustede nesto novaca , ulazu u domovinu... ne svi . . ali , kupuju nekretnine, pomazu ostatak familije itd.... cesto dolaze, ako su u EU .... vecina i jeste .. Njemacka ...
po ovom,nisi u toku,nisi spoznala problem na terenu
soryyy...ako grjesim ...

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2558
Posts: 10707
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Javni oglas o kupovini stanova u Sarajevu

Post by Peace »

A posto inace idu stanovi po kvadratnom metru?


Da to samo ne bude poput nekih trgovina u USA. Lupe neku nenormalnu cijenu, pa snize za 50%, i ubjedjuju te da si dobro prosao.
Npr. pantalone su cijenili $100, pa spustili na $50, ubjedjuju te da ces ustedjeti $50, dok u nekoj drugoj trgovini iste kupis za $30.

Ja sam nesto pesomista kad dodje do nekih navodnih olaksica, to je nesto na sto nisam naucila, i uvijek se pitam sta li je iza toga.

User avatar
gripen
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 529
Posts: 1289
Joined: Fri May 01, 2020 5:02 pm

Re: Javni oglas o kupovini stanova u Sarajevu

Post by gripen »

da,ta snizenja uvjek kriju nesto
ovde to narod vise i nehaje
i komune daju popuste,stimulacije za razne dorade na kucama
pa nakon izvjesnog vremena odvale samo taki porez ....
narod sad radi ono sto moze sam,svojim sredstvima

User avatar
Bella
Senior
Senior
Reactions: 1990
Posts: 7235
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Javni oglas o kupovini stanova u Sarajevu

Post by Bella »

gripen wrote:
Sat Sep 04, 2021 5:44 pm
Bella wrote:
Sat Sep 04, 2021 5:36 pm
Jel' to zanci. da ko kupi stan preko ovog programa. ne moze napustiti zemlju?

..Odlazak ne vidim kao katastrofu, za drzavu..
ocigledno im i pomaze. dakle. rade vani/odlaze , na odredjeo vrijeme ili kako se vec snadju. i kad zarade/ ustede nesto novaca , ulazu u domovinu... ne svi . . ali , kupuju nekretnine, pomazu ostatak familije itd.... cesto dolaze, ako su u EU .... vecina i jeste .. Njemacka ...
po ovom,nisi u toku,nisi spoznala problem na terenu
soryyy...ako grjesim ...
Ne znam za EU, ali u Americi. nema radnika. svi kukaju.... pogotovo mali biznisi- kao. vodoinstalteri, klima, renoviranja... restorani.. itd.. nevjerovatno.. i ja se pitam. gdje su... od cega zive..

U Bosni je problem. mogucnost.. otishao komsija.. mogu i ja.. jednostavno..

. "Vani". koliko je meni poznato. koliko zarade vishe. visHe i placaju troskove zivota.. s obzirom na plate. mozda imaju vece shanse da ustede.. ako su ti tipovi... inace... zivorare kao i da su u Bosni.... ali, imaju shansu,ako su dobri da napreduju, promjenne posao .... sto u bosni nije moguce...

User avatar
gripen
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 529
Posts: 1289
Joined: Fri May 01, 2020 5:02 pm

Re: Javni oglas o kupovini stanova u Sarajevu

Post by gripen »

u bosni je haos,mozda je blaga rjec ...
bijah prije mjesec ...
susretao sam se sa mnogo ljudi,iz raznih bransi...pricali ...
zanatlije .... goruci problem .... i vise od toga
placaju i po 1.500 maruna,ni za lijeka
zato kazem,treba ulagati u omladinu, u ostanak,dugorocno...drzava a i oni dobivaju mnogo

User avatar
Bella
Senior
Senior
Reactions: 1990
Posts: 7235
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Javni oglas o kupovini stanova u Sarajevu

Post by Bella »

....na koji nacin.. jedan je i ovaj. omoguciti im da se stamb . osiguraju.. sto znaci, ako su u programu, ne mogu napustiti zemlju.... i stan izdati nekome drugom..

.
1
1 Image

User avatar
gripen
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 529
Posts: 1289
Joined: Fri May 01, 2020 5:02 pm

Re: Javni oglas o kupovini stanova u Sarajevu

Post by gripen »

Bella wrote:
Sat Sep 04, 2021 8:02 pm
....na koji nacin.. jedan je i ovaj. omoguciti im da se stamb . osiguraju.. sto znaci, ako su u programu, ne mogu napustiti zemlju.... i stan izdati nekome drugom..

.
to bi bila velika zlouptreba,bezobrazluk,slazem se
sve jasno propisati zakonom,i ugovorom ovjerenog kod advokata

User avatar
Skitnica
Senior
Senior
Reactions: 2685
Posts: 5187
Joined: Fri Jul 31, 2020 11:36 pm
Location: Iza leđa

Re: Javni oglas o kupovini stanova u Sarajevu

Post by Skitnica »

Krajnje vrijeme je i bilo da misle na mlade i njihov stambeni prostor.

Jos samo sa počnu misliti da imaju i stalni posao..
1
1 Image

User avatar
Kamilica
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 1954
Posts: 4172
Joined: Sun Apr 19, 2020 12:15 pm

Re: Javni oglas o kupovini stanova u Sarajevu

Post by Kamilica »

Mali je broj mladih ljudi koji sebi mogu priuštiti kupovinu stana. Banke uglavnom traže da su aplikanti uposleni u državnim firmama a tamo uglavnom primaju, makar po konkursima, osobe sa radnim iskustvom. Teško da mladi imaju priliku za steći iskustvo upravo zbog te "sitnice" u konkursima. Ko je zaposlen u privatnoj firmi teško i da može do kredita. Koliko god se trude olakšati kupovinu stana mladima to baš i nije tako jednostavno kao što se čini. Mislim da je broj osoba koje mogu pristupiti ovom oglasu vrlo malen u odnosu na cjelokupnu potrebu mladog stanovništva.

User avatar
Bella
Senior
Senior
Reactions: 1990
Posts: 7235
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Javni oglas o kupovini stanova u Sarajevu

Post by Bella »

Danasnja omladina, kao i njihovi roditelji-imaju jako velike troskove..zivota..... telefoni, kompjuteri,auta i mjesto stanovanja.... hrana. odjeca, pusenje/ droga..... koliko su plate vece, ako ih uporedimo.s vremenom..kad nije bilo tog ' luksuza'.... ne da zadovolje sve sto se danas trazi..

User avatar
Bella
Senior
Senior
Reactions: 1990
Posts: 7235
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Javni oglas o kupovini stanova u Sarajevu

Post by Bella »

Skitnica wrote:
Sun Sep 05, 2021 1:30 pm
Krajnje vrijeme je i bilo da misle na mlade i njihov stambeni prostor.

Jos samo sa počnu misliti da imaju i stalni posao..
Ne znam, zasto bi drzava mislila za nas... i nashe prohtjeve.. cak i za radni odnos.... veliki br zaposlenih ..iz dosade napuste posao.. nije im zabavan... eto ..treba drzava i da ih zabavlja... :D/

User avatar
Skitnica
Senior
Senior
Reactions: 2685
Posts: 5187
Joined: Fri Jul 31, 2020 11:36 pm
Location: Iza leđa

Re: Javni oglas o kupovini stanova u Sarajevu

Post by Skitnica »

Bella wrote:
Tue Sep 07, 2021 1:23 am
Skitnica wrote:
Sun Sep 05, 2021 1:30 pm
Krajnje vrijeme je i bilo da misle na mlade i njihov stambeni prostor.

Jos samo sa počnu misliti da imaju i stalni posao..
Ne znam, zasto bi drzava mislila za nas... i nashe prohtjeve.. cak i za radni odnos.... veliki br zaposlenih ..iz dosade napuste posao.. nije im zabavan... eto ..treba drzava i da ih zabavlja... :D/
Pa kome radnik placa porez na zaradu, pa i nekretninu, na svu svakodnevnu potrosnju.. nego drzavi..


Zar nije u interesu drzave da ima manje nezaposlenih i onih kojima je socijalna pomoc neophodna.. :))D

User avatar
Bella
Senior
Senior
Reactions: 1990
Posts: 7235
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Javni oglas o kupovini stanova u Sarajevu

Post by Bella »

Uvijek je dobro imati - odredjeni procenat nezaposlenih. balansiraju se cijene....
.. drzava bi trebala prvo uvesti godisnji porez. na vlasnistvo. tu je dobar prihod.. onda moze razmsljati, da za odredjenu kategoriju.. gradi i odredjeni br stanova. prikladan njima..
. nije dovoljno. samo roditi se.. i neka selo pomaze.... shase su iste svima.....
. samo kod nas je.. da se mora imati stan i da to mora drzava da obezbijedi.. :-?

User avatar
gripen
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 529
Posts: 1289
Joined: Fri May 01, 2020 5:02 pm

Re: Javni oglas o kupovini stanova u Sarajevu

Post by gripen »

Bella wrote:
Tue Sep 07, 2021 4:21 pm
Uvijek je dobro imati - odredjeni procenat nezaposlenih. balansiraju se cijene....
.. drzava bi trebala prvo uvesti godisnji porez. na vlasnistvo. tu je dobar prihod.. onda moze razmsljati, da za odredjenu kategoriju.. gradi i odredjeni br stanova. prikladan njima..
. nije dovoljno. samo roditi se.. i neka selo pomaze.... shase su iste svima.....
. samo kod nas je.. da se mora imati stan i da to mora drzava da obezbijedi.. :-?
rodjen sam u tom socijalizmu,blagostanju....
od svoje 15-te god. poceo sam da se brinem o sopstvenom prostoru
prilike me tjerale.....

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2558
Posts: 10707
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Javni oglas o kupovini stanova u Sarajevu

Post by Peace »

I meni je bezveze koliko narodi iz zemalja bivse Jugoslavoje ocekuju da im treba drzava.
Pa tu ako neradis kriva ti je drzava. Ako i radis a nemas para, drzava je kriva.
Ako padne cijena malinama jer je mnogo zasadjeno i rodile, drzavu treba okriviti.
Ako se zbog obilnih kisa jave poplave, treba popljuvat politicare.
Ako propadne biznis sa smiljem jer su koristili hemiju, tko bi bio kriv vec drzava.
Ako je mnogo zarazenih u zemlji jer se niko ne drzi mjera, kriva je drzava i politicari.
Jednom sam slusala video snimak kad je otac nazvao policiju da prijavi da je njegov sin uzeo njegovo auto i otiso s njim na izlazak. Ovi nisu poduzeli nista, a otac je naravno okrivio drzavu i politicare.

User avatar
Skitnica
Senior
Senior
Reactions: 2685
Posts: 5187
Joined: Fri Jul 31, 2020 11:36 pm
Location: Iza leđa

Re: Javni oglas o kupovini stanova u Sarajevu

Post by Skitnica »

Peace wrote:
Tue Sep 07, 2021 9:02 pm
I meni je bezveze koliko narodi iz zemalja bivse Jugoslavoje ocekuju da im treba drzava.
Pa tu ako neradis kriva ti je drzava. Ako i radis a nemas para, drzava je kriva.
Ako padne cijena malinama jer je mnogo zasadjeno i rodile, drzavu treba okriviti.
Ako se zbog obilnih kisa jave poplave, treba popljuvat politicare.
Ako propadne biznis sa smiljem jer su koristili hemiju, tko bi bio kriv vec drzava.
Ako je mnogo zarazenih u zemlji jer se niko ne drzi mjera, kriva je drzava i politicari.
Jednom sam slusala video snimak kad je otac nazvao policiju da prijavi da je njegov sin uzeo njegovo auto i otiso s njim na izlazak. Ovi nisu poduzeli nista, a otac je naravno okrivio drzavu i politicare.
Pa naravno da je drzava kriva...Na sve strane korupcije ima, od doktora, profesora,granicara, itd..
Sve dok je bude drustvo ne može funkcionirati normalno..

Uposlenik nikakvih povlastica nema prilikom uposljavsnja radnika..
Trudnice tajoder, odu na trudnicko i pitanje je hoće li se moci vratiti na radno mjesto..

Penzioneri placaju ljekarske preglede, lijekove..



I kad premijer izade i da izjavu nakon poskupljenja :
“Ako kupujete ulje kupićete ga 37 posto manje. Kupićete manje litara. Umjesto 100, kupićete 63”, kazao je Novalić.
Ma da..nije drzava kriva... :doh

User avatar
Bella
Senior
Senior
Reactions: 1990
Posts: 7235
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Javni oglas o kupovini stanova u Sarajevu

Post by Bella »

Korupcija . jer narod tako hoce.....
Sto se tice trudnica.. naavno, drzavi je bitan natalitet, i koliko je koja u mogucnosti- pomaze programima. ali to je i izbor.. pojedinca.... tako.. da ta osoba mora sama odlucit, je li bas ta, da moze taj izbor i ostvariti..
. Sasvim je razumljvo, pitanje - posla i nadoknade.. jet to nije bio i izbor firme, gdje trudnica radi..

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2558
Posts: 10707
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Javni oglas o kupovini stanova u Sarajevu

Post by Peace »

Moji roditelji su penzioneri, uplate neku markicu 30 KM i sve im pokriva. Ne mogu s tim ici privatnom doktoru naravno, platili bi.
Radi poredjenja reci cu kako ovdje ide - penzionerima se od njihove penzije odbija osiguranje, i mjesecno kosta $200 i preko. Cijena se utvrdi prema zdravlju penzionera, sto si bolesniji osuguranje je skuplje. S tim ne mozes kod svakog doktora, moras kod doktora koji su u tom networku, odes li nekom drugom platit ces iz svog dzepa.

Trudnicko, to ovdje ne postoji. Ja sam napustila posao tacno 6 dana prije poroda. Dali su mi 4 neplacene sedmice, nisam se vratila i ostala sam bez posla.
Rijetko dobre firme ce ti mozda dati 8-12 sedmica, 50-70% od plate. Kad kazem rijetko dobre mislim jedna izmedju nekoliko hiljada.

A korupcija je stil zivota na Balkanu. Ko se sjeca Jugoslavije slozit ce se mnom da smo i tad gurali u dzep doktoru, nosili kese prosvjetnim radnicima, gotivili policajce, sumare, itd.
Da se to iskorijeni potreban je trud i volja citave nacije.

Premijer izjavio glupost? Sta je to u poredjenju s glupostima koje je izjavljivo predsjednik najvece svjetske sile :jbg

User avatar
Bella
Senior
Senior
Reactions: 1990
Posts: 7235
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Javni oglas o kupovini stanova u Sarajevu

Post by Bella »

Peace wrote:
Wed Sep 08, 2021 9:21 pm
Moji roditelji su penzioneri, uplate neku markicu 30 KM i sve im pokriva. Ne mogu s tim ici privatnom doktoru naravno, platili bi.
Je li to dodatno osiguranje ? i je li u Bosni?

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2558
Posts: 10707
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Javni oglas o kupovini stanova u Sarajevu

Post by Peace »

Bella wrote:
Thu Sep 09, 2021 3:33 am
Peace wrote:
Wed Sep 08, 2021 9:21 pm
Moji roditelji su penzioneri, uplate neku markicu 30 KM i sve im pokriva. Ne mogu s tim ici privatnom doktoru naravno, platili bi.
Je li to dodatno osiguranje ? i je li u Bosni?
U Bosni. To je penziono. Nisam posve sigurna ali mislim i za nezaposlene.
Neko ko je iz Bosne bolje ce znati.

Post Reply