Vršnjačko nasilje

Aktuelnosti iz zemlje i svijeta.
Post Reply
User avatar
Skitnica
Senior
Senior
Reactions: 2685
Posts: 5187
Joined: Fri Jul 31, 2020 11:36 pm
Location: Iza leđa

Vršnjačko nasilje

Post by Skitnica »




Stravičan slučaj vršnjačkog nasilja dogodio se u dvorištu osnovne škole u Jajcu.

Akteri šokantnog snimka su dve devojčice, učenice osnovne škole, prenosi Avaz.



Kako se vidi na nekoliko objavljenih videa, jedna devojčica oborila je drugu na zemlju, a potom joj sela na prsa udarajući je. Zlostavljana učenica pokušava da se odbrani štiteći rukama lice, dok je zaprepašćujuće i to što ostala deca huškaju napadačicu i sve snimaju telefonima i psuju.

Avaz.ba
1
1 Image

User avatar
Bella
Senior
Senior
Reactions: 1990
Posts: 7235
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Vršnjačko nasilje

Post by Bella »

Uzasno gledat. nije mi jasno, niko od prisutnih je nije pokusao zaustaviti....

User avatar
Kamilica
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 1954
Posts: 4172
Joined: Sun Apr 19, 2020 12:15 pm

Re: Vršnjačko nasilje

Post by Kamilica »

Ovo me užasava. Zaista nije za svakoga da ima i odgoji dijete.

User avatar
Skitnica
Senior
Senior
Reactions: 2685
Posts: 5187
Joined: Fri Jul 31, 2020 11:36 pm
Location: Iza leđa

Re: Vršnjačko nasilje

Post by Skitnica »

Sve dok ne bude strogog zakona, slično ce se i desavati...nažalost..a vidjela sam na dnevniku da su joj i brata zlostavljali.. :fpalm i niko nije reagivao..
1
1 Image

User avatar
Kamilica
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 1954
Posts: 4172
Joined: Sun Apr 19, 2020 12:15 pm

Re: Vršnjačko nasilje

Post by Kamilica »

Skitnica wrote:
Sun May 09, 2021 8:57 pm
Sve dok ne bude strogog zakona, slično ce se i desavati...nažalost..a vidjela sam na dnevniku da su joj i brata zlostavljali.. :fpalm i niko nije reagivao..
Ma da, kod nas se reaguje kada padne mrtva glava. Grozno.

User avatar
Skitnica
Senior
Senior
Reactions: 2685
Posts: 5187
Joined: Fri Jul 31, 2020 11:36 pm
Location: Iza leđa

Re: Vršnjačko nasilje

Post by Skitnica »

Kamilica wrote:
Sun May 09, 2021 8:59 pm
Skitnica wrote:
Sun May 09, 2021 8:57 pm
Sve dok ne bude strogog zakona, slično ce se i desavati...nažalost..a vidjela sam na dnevniku da su joj i brata zlostavljali.. :fpalm i niko nije reagivao..
Ma da, kod nas se reaguje kada padne mrtva glava. Grozno.
A ima se "prečeg posla"..nema se kad..
Ne daj Boze nikome da mu djeca prolaze slične situacije..Cijeli život traume nose. Strasno.
1
1 Image

User avatar
Bella
Senior
Senior
Reactions: 1990
Posts: 7235
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Vršnjačko nasilje

Post by Bella »

Vjerujem da djeca, ne prijavljuju roditeljima,svaku svadju, medju vrsnjacima..ali kada dijete dodje kuci, s modricama ili uznemireno- roditelji bi to trebali primjetiti na vrijeme i reagovati.
Kao i ucitelji/ nastavnici.. oni su prvi koji bi to trebali primjetiti. kao sto se desilo prijateljici- kad je kcerka promjenila ponasanje u skoli- nastavnica odmah pozvala roditelje. i probelm je bio veliki- ..
Ovaj slucaj je izgleda na nacionalnoj netrpljivosti.... :-?
1
1 Image

User avatar
Kamilica
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 1954
Posts: 4172
Joined: Sun Apr 19, 2020 12:15 pm

Re: Vršnjačko nasilje

Post by Kamilica »

Kod nas se u školama često zataškava jer opada rejting školi. Jedino ako baš roditelj(oštećenog) bude uporan, tada se nasilnik kazni prebacivanjem u drugu školu, ako ga prihvate. Onda u drugoj školi nastavlja po starom.
1
1 Image

User avatar
Bella
Senior
Senior
Reactions: 1990
Posts: 7235
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Vršnjačko nasilje

Post by Bella »

Tako i predsjednik drzave, umanjuje probleme u drzavi- da se narod ne uznemiruje.. :D/
.
Nasilje medju djecom je surovo, i oni sami nisu svjesni -zasto agresivno raguju.... zbog toga je skola birna/ nastavnici.. da uoce mentalno stanje/ promjene, kod ucenika.

User avatar
Skitnica
Senior
Senior
Reactions: 2685
Posts: 5187
Joined: Fri Jul 31, 2020 11:36 pm
Location: Iza leđa

Re: Vršnjačko nasilje

Post by Skitnica »

Djecija agresivnost se treba uočiti i van skole. Roditeljska duznost je da o tome vodi računa.Kada skola to primjeti onda je to već kasno.

User avatar
Bella
Senior
Senior
Reactions: 1990
Posts: 7235
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Vršnjačko nasilje

Post by Bella »

Roditelji imaju najbolju, najpametniju ..itd djecu.. jer su njihov proizvod...... a i djeca znaju manipulisati- tako, da neke promjene ipak okolina prije primjeti... problem je sto ce npr. prijetaelj, prijatelju, li poznaniku, teska srca, reci nesto, sto je primjetio kod njihovog djeteta..... roditelji to negativno prime ....
.

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2558
Posts: 10707
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Vršnjačko nasilje

Post by Peace »

Ovoj djeci je ovo ocigledno cool.

User avatar
Kamilica
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 1954
Posts: 4172
Joined: Sun Apr 19, 2020 12:15 pm

Re: Vršnjačko nasilje

Post by Kamilica »

Peace wrote:
Mon May 10, 2021 12:49 am
Ovoj djeci je ovo ocigledno cool.
To je poremećaj ponašanja i trebalo bi se ozbiljno pozabaviti tom djecom. Njima treba neka stručna pomoć jer očito kod kuće imaju neke anomalije u familijarnim odnosima.

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2558
Posts: 10707
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Vršnjačko nasilje

Post by Peace »

Kamilica wrote:
Tue May 11, 2021 7:23 pm
Peace wrote:
Mon May 10, 2021 12:49 am
Ovoj djeci je ovo ocigledno cool.
To je poremećaj ponašanja i trebalo bi se ozbiljno pozabaviti tom djecom. Njima treba neka stručna pomoć jer očito kod kuće imaju neke anomalije u familijarnim odnosima.
Jucer sam citala vijest da ja majka pretucene djevojcice isla kuci djevojcice koje je tukla njenu kcerku. I nije se dobro provela.

Navodno je i brat od djevojcice koju tuku nekad bio zlostavljan, a pri tome je zadobio povrede i morali su mu izvadit slezenu.
1
1 Image

User avatar
Skitnica
Senior
Senior
Reactions: 2685
Posts: 5187
Joined: Fri Jul 31, 2020 11:36 pm
Location: Iza leđa

Re: Vršnjačko nasilje

Post by Skitnica »

Djeca su kopije roditelja, društva u kojem žive..Sve se snima, objavljuje na društvene mreže..posljednje je priči i pomoći u nevolji..

Lakše je aplaudirali i smijati se ( pa i onom najružnijim, nađe se publika)..koliko roditelja uopšte i ne razgovara sa djecom o problemima u školi i van nje..o problemima poput ovoga..Nema se vremena, jer su i ti isti roditelji preokupirani društvenim mrežama..i onda odgovornost prebacuju na školu / nastavnike..
Uvjek za sve drugi su krivci..
Zao mi je djevojčice i ostale djece, nad kojima se vrši nasilje..
Ovakvu djecu koja vrše nasilje u školama, bih zauvijek isključila iz škole.

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2558
Posts: 10707
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Vršnjačko nasilje

Post by Peace »

Bili smo se vratili u Bosnu 2009e, na nagovor mog muza. I djeca su bila upisana u skolu.

Prvi dan skole sjela sam u bus koji je vozio djecu do skole. Nisam nikad zaboravila taj dan. Djeca su vristala, djecaci su stipali curice, svi su na svojim telefonima pustali glasnu muziku, psovali su, letili su mi predmeti iznad glave, jedan djecak je pokazivao noz.
Iz busa sam s mojom curicom otisla na caj, nezvala mog muza i javila mu da cu ja da se vratim u US s djecom.

Pricala sam roditeljima o ponasanju njihove djece u autobusu... Oni obrazovaniji su znali, neki su zbog toga vec tada svoju djecu odvozili sami. Oni drugi su me nagrdili, pricali.... svasta.

Pitala sam vozaca busa (rodjak mog muza) zasto dopusta da se djeca u busu tako ponasaju...rekao mi je da je on vozac, ne vaspitac. I svima pricao sta sam ga pitala.

Poznajem direkora skole dobro, pitala sam ga da li zna kako se djeca u busu ponasaju. Slegnuo je ramenima i samo rekao - ovo je Bosna.

U autobusu nisam samo ja bila odrasla, bilo je jos putnika.
Oni takvo ponasanje gledaju svaki dan, pa cak nisu ni primijetili da tu nesto dobro ne valja.

To sam skuzila i za mnoge druge stvari, dosta ljudi u Bosni je naviklo na neke pogresne stvari i tretmane, da im je cudan neko kome to nije u redu.

User avatar
Bella
Senior
Senior
Reactions: 1990
Posts: 7235
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Vršnjačko nasilje

Post by Bella »

Roditelji krenu s velikim entuzijazmom..ulogu roditelja.... od rodjenja. no, kako vrijeme prolazi ... to polako pada....vec oko 10 godine.. pocnu zalbe.. sto mi je ovo trebalo... :D/ .. ne kod sviju- da se ne shvati - generalizacija...
i tako dodje do 'dizanja ruku'... nemaju kontrolu nad djecom ... U Americi je to posebno izrazeno, vjerujem i u drugim drzavama svijeta.. kad dijete skonta da je zakon na njihovoj strani , tj da ga roditeljj ne smije osamariti.. ono vlada kucom..

Peace. dobru si odluku donijela.. :up

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2558
Posts: 10707
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Vršnjačko nasilje

Post by Peace »

Ne bih ja to zvala dizanje ruku, jer i roditelj-i se radjaju zajedno s dijetom, i cine svi valjda najbolje sto mogu sa shvatanjima koje u tim godinama i okruzenjima imaju.

Sredina moze imati veliku ulogu, i na roditelja. Moze ga se kriviti, a moze ga se i zaliti. A najispravnije bi mu bilo pokazati da postoje nenasilna ponasanja i komunikacije. Samo te su stvari uzele maha, i ko da sad popravlja toliki svijet?

User avatar
Ina
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 576
Posts: 1159
Joined: Mon Apr 20, 2020 4:52 pm

Re: Vršnjačko nasilje

Post by Ina »

Kamilica wrote:
Tue May 11, 2021 7:23 pm
Peace wrote:
Mon May 10, 2021 12:49 am
Ovoj djeci je ovo ocigledno cool.
To je poremećaj ponašanja i trebalo bi se ozbiljno pozabaviti tom djecom. Njima treba neka stručna pomoć jer očito kod kuće imaju neke anomalije u familijarnim odnosima.
Jučer sam čitala ovu vijest..
Nesporazuma između djece ima oduvijek ali nasilje je nasilje..


Da je sistem svjestan (koliko nije) sva ta djeca (od nasilnice i publike koja ništa ne poduzima, naprotiv kao navija) bila bi podložena ozbiljnim sankcijama i nekim programima.. zajedno s roditeljima..

Baš me zanima šta će školska a i legalna institucija poduzeti..
2
2 Image

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2558
Posts: 10707
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Vršnjačko nasilje

Post by Peace »

Ne znam da li u BiH postoje posebne skole ili bar posebna predavanja za problematicnu djecu.

Razmisljam sta bi se ovdje desilo. :hm Djevojcicu bi priveli u zatvor. Roditelji bi platili bond, koji bi bio u hiljadama. Djevojcica bi bila suspendirana od skole, i pohadjala bi posebnu skolu za problematicnu djecu.
Iz drzzvnih bi je institucija nadzirali, a mozda bi se i protiv roditelja podnio krivicni act.

A ako se desilo u skolskom dvoristu, roditelji pretucene djevojcice bi tuzili skolu, i dobili case, koji moze biti u vrijednosti od nekoliko stotina hiljada dolara.

User avatar
Kamilica
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 1954
Posts: 4172
Joined: Sun Apr 19, 2020 12:15 pm

Re: Vršnjačko nasilje

Post by Kamilica »

Ne znam ni ja da li ima još uvijek tih vaspitno popravnih ustanova.

Post Reply