Dobre vijesti

Aktuelnosti iz zemlje i svijeta.
User avatar
Skitnica
Senior
Senior
Reactions: 2685
Posts: 5187
Joined: Fri Jul 31, 2020 11:36 pm
Location: Iza leđa

Dobre vijesti

Post by Skitnica »

Screenshot_20210922-103555_Facebook.jpg
Nakon jahte, majstori brodogradnje iz Viteza proizveli i prvu bh. kamp prikolicu


Nakon luksuzne jahte majstori brodogradnje iz Viteza pripremili su novi gotovo sto posto bh. proizvod – kamp prikolicu, koja je u konkurenciji od 600 izlagača osvojila priznanja gotovo na svim sajmovima u svijetu na kojim je predstavljena.

– U Australiji je naša kamp kućica izabrana za najbolju kućicu, a naša tvrtka među top pet izlagača u svim kategorijama. To smo doživjeli i u drugim zemljama, Švedskoj, Norveškoj, Njemačkoj, svi stručni časopisi, ljudi vezani za tu industriju su dali svoju ocjenu – kaže Denis Kraljević, vlasnik tvrtke Derubis yachts.


Radi se o kamp kućici dugoj 7,20 metara, širokoj 2,40 metra.

– Mi jedini na svijetu imamo dnevni boravak, ne samo blagovaonicu, i to čak 10 kvadarata velik. Kupaonica je velika tri kvadrata, debljina vanjske stjenke je sedam cm, za razliku od 3,5 m koliko je standard. Naša je monolitna, nema šanse da voda uđe, a posebna osobina je to što je zaštićena od tuče – rekao Kraljević.
Kraljevića je u BiH dovela ljubav. Naime, prije nekoliko godina oženio je Vitežanku Lejlu, a sa sobom je u ovaj bh. grad donio vještine koje su bh. majstorima dosad bile nepoznate.
– S Denisom je lako, još malo pa ćemo i avione proizvoditi. Malo je zahtjevno pošto se mi ovdje nismo susretali s tim. Ima dosta kompliciranih stvari u kojima nismo imali iskustva, ali eto, ima nam tko pokazati – kaže Bajro Delić, zaposlenik Kraljevićeve tvrtke.
– Sve što sada znamo on nas je naučio. Bio je cijelo vrijeme uz nas, nitko nije radio to ovdje, pogotovo u Bosni – dodaje njegov kolega Almir Mehić.

Vlasnici kažu da posla imaju za čitavu sljedeću godinu. Ugovor su sklopili sa 20 poduzeća u svijetu, proizvodnju namjeravaju povećati na 300 jahti i prikolica godišnje, a za to će im trebati proširenje proizvodnih kapaciteta.

Uskoro će, kažu, kamp prikolicu predstaviti u Sarajevu, gdje će se Bosanci i Hercegovci iz prve ruke moći uvjeriti kako izgleda luksuz proizveden u BiH.



life.ba
4
4 Image

User avatar
Skitnica
Senior
Senior
Reactions: 2685
Posts: 5187
Joined: Fri Jul 31, 2020 11:36 pm
Location: Iza leđa

Re: Dobre vijesti

Post by Skitnica »

Već za koji dan mogli bismo dobiti prijedlog zakona koji će nametnuti jedinstveni standard punjenja malih elektroničkih uređaja i zabraniti prodaju punjača uz mobitele. Europska komisija bi u četvrtak, 24. septembra, mogla predstaviti zakonski prijedlog koji predviđa uvođenje univerzalnog punjača za elektroničke uređaje.

Također bi bila zabranjena prodaja punjača u paketu s uređajima na području Europske unije.

Cilj je smanjiti stvaranje elektroničkog otpada, ponajprije onog vezanog uz pametne telefone, tablete, slušalice, kamere i zvučnike.

Zasad nije jasno zašto, ali čini se kako ista pravila neće vrijediti za e-čitače i bežične punjače, piše Tech Radar.

Kao zajednički standard mogao bi biti predložen USB-C, koji je već 2018. godine bio ugrađen u nešto manje od trećine svih pametnih telefona prodanih u Europskoj uniji. U Komisiji se nadaju kako će, nakon provedene javne rasprave i zakonodavne procedure, novi zakon stupiti na snagu tokom 2024. godine. Nije izvjesno kako će do toga i doći, ali ovo je važan prvi korak prema ostvarivanju tog cilja.

Europski parlament je krajem siječnja 2020. godine izglasao rezoluciju kojom je zatraženo uvođenje univerzalnog punjača za mobitele i male elektroničke uređaje.

Proizvođači uređaja protive se ovim nastojanjima, koja su u raznim oblicima u Uniji prisutna već dulje od deset godina. Najglasniji među njima je Apple, koji uz iPhone i druge uređaje prodaje vlastiti konektor i utor za punjenje Lightning.


noob.ba

User avatar
Mina
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 693
Posts: 1520
Joined: Thu Apr 30, 2020 6:36 pm

Re: Dobre vijesti

Post by Mina »

Skitnica wrote:
Wed Sep 22, 2021 10:37 am
Screenshot_20210922-103555_Facebook.jpgNakon jahte, majstori brodogradnje iz Viteza proizveli i prvu bh. kamp prikolicu


Nakon luksuzne jahte majstori brodogradnje iz Viteza pripremili su novi gotovo sto posto bh. proizvod – kamp prikolicu, koja je u konkurenciji od 600 izlagača osvojila priznanja gotovo na svim sajmovima u svijetu na kojim je predstavljena.

– U Australiji je naša kamp kućica izabrana za najbolju kućicu, a naša tvrtka među top pet izlagača u svim kategorijama. To smo doživjeli i u drugim zemljama, Švedskoj, Norveškoj, Njemačkoj, svi stručni časopisi, ljudi vezani za tu industriju su dali svoju ocjenu – kaže Denis Kraljević, vlasnik tvrtke Derubis yachts.


Radi se o kamp kućici dugoj 7,20 metara, širokoj 2,40 metra.

– Mi jedini na svijetu imamo dnevni boravak, ne samo blagovaonicu, i to čak 10 kvadarata velik. Kupaonica je velika tri kvadrata, debljina vanjske stjenke je sedam cm, za razliku od 3,5 m koliko je standard. Naša je monolitna, nema šanse da voda uđe, a posebna osobina je to što je zaštićena od tuče – rekao Kraljević.
Kraljevića je u BiH dovela ljubav. Naime, prije nekoliko godina oženio je Vitežanku Lejlu, a sa sobom je u ovaj bh. grad donio vještine koje su bh. majstorima dosad bile nepoznate.
– S Denisom je lako, još malo pa ćemo i avione proizvoditi. Malo je zahtjevno pošto se mi ovdje nismo susretali s tim. Ima dosta kompliciranih stvari u kojima nismo imali iskustva, ali eto, ima nam tko pokazati – kaže Bajro Delić, zaposlenik Kraljevićeve tvrtke.
– Sve što sada znamo on nas je naučio. Bio je cijelo vrijeme uz nas, nitko nije radio to ovdje, pogotovo u Bosni – dodaje njegov kolega Almir Mehić.

Vlasnici kažu da posla imaju za čitavu sljedeću godinu. Ugovor su sklopili sa 20 poduzeća u svijetu, proizvodnju namjeravaju povećati na 300 jahti i prikolica godišnje, a za to će im trebati proširenje proizvodnih kapaciteta.

Uskoro će, kažu, kamp prikolicu predstaviti u Sarajevu, gdje će se Bosanci i Hercegovci iz prve ruke moći uvjeriti kako izgleda luksuz proizveden u BiH.



life.ba
Super stvarno :up
I'm waking up to ash and dust I wipe my brow and I sweat my rust

User avatar
gripen
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 529
Posts: 1289
Joined: Fri May 01, 2020 5:02 pm

Re: Dobre vijesti

Post by gripen »

te jahte,vec vidim
transportuju se uveliko

User avatar
Skitnica
Senior
Senior
Reactions: 2685
Posts: 5187
Joined: Fri Jul 31, 2020 11:36 pm
Location: Iza leđa

Re: Dobre vijesti

Post by Skitnica »

Dobre vijesti prvog covijeka Federacije

Fadil Novalić je viješću zasigurno obradovao one koji nisu štedili svoj život u borbi za Bosnu i Hercegovinu.

Naime, predstavnici RVI 100% I grupe uputili su zahtjev da dođe do promjene načina dodjeljivanja putničkih automobila.

Do sada je praksa bila da RVI dobijaju nova vozila i predstavnici ratnih vojnih invalida izrazili su želje da pravo bude realizovano u vidu dodjele novčanih sredstava pomoću kojih će oni sami sebi birati odgovarajuće vozilo.

Federalno ministarstvo je odobrilo sredstva za sufinansiranje nabavke putničkih automobila za RVI 100 posto I grupe.

Prenosimo objavu premijera Federacie u cjelosti:

Posebno sam sretan kada sam u mogućnosti da olakšam svakodnevnicu bosanskim patriotima. Ljudi koji nisu štedili sebe za odbranu Bosne i Hercegovine uvijek mogu računati na našu pomoć. Predstavnici RVI 100% I grupe uputili su zahtjev da dođe do promjene načina dodjeljivanja putničkih automobila.

Do sada je praksa bila da RVI dobijaju nova vozila i predstavnici ratnih vojnih invalida izrazili su želje da pravo bude realizovano u vidu dodjele novčanih sredstava pomoću kojih će oni sami sebi birati odgovarajuće vozilo.

Ovim putem vas obavještavam da je zahtjev predstavnika RVI 100% I grupe prihvaćen, odnosno, odobrena su finansijska sredstva za sufinansiranje nabavke putničkih automobila za RVI 100% I grupe.

Federalno ministarstvo će vršiti uplatu iznosa do 30.000KM po jednom putničkom automobilu.RVI 100% I grupe će ovo pravo moći ostvarivati svakih sedam godina – stoji u objavi premijera.

hayat.ba

User avatar
Skitnica
Senior
Senior
Reactions: 2685
Posts: 5187
Joined: Fri Jul 31, 2020 11:36 pm
Location: Iza leđa

Re: Dobre vijesti

Post by Skitnica »

Grupa od 14 direktora “Deutsche Telekoma”, jednog od najvećih telekomunikacionih operatera u svijetu boravila je nekoliko dana u Banjaluci, u kojoj pokušava da pronađe 2.000 ljudi za izgradnju digitalne infrastrukture u Njemačkoj, saznaje portal Capital.

Za vrijeme svog boravka oni su održali na desetine sastanaka sa domaćim preduzećima čiji bi radnici već naredne godine mogli da rade na jednom od najvećih projekata u istoriji Evrope.


Naime, Nijemci imaju plan da do 2030. godine 30 miliona domaćinstava i preduzeća poveže na širokopojasni internet.

Međutim, kapaciteti Njemačkog tržišta radne snage nisu dovoljni za tako obiman posao, pa su prinuđeni tražiti partnere van zemlje.

Zapadni Balkan se tu nameće kao jedno od rješenja, s obzirom da radnici i kompanije sa tog prostora dobro kotiraju u Njemačkoj.

Razlog zašto je baš Banjaluka izabrana za bazu iz kojeg će se krenulo u potragu se može naći u tome što je jedan od potpredsjednika “Deutsche Telekoma” Borislav Tadić, rođen i odrastao u ovom gradu.

U razgovoru za Capital on kaže kako je za njihov projekat potrebno na stotine stručnjaka u domenu projektovanja, dokumentacije, IT planiranja, razvoja softvera, ali i najjednostavnijih građevinskih radova.

– Praktično, mi tražimo partnere. Njemačko tržište je jako zasićeno i jako je malo stručnjaka tog profila koji bi to radili za prihvatljivu cijenu. Važno je napomenuti da mi “ne krademo” radnike već želimo da ih angažujemo za vrijeme trajanja projekta. Znači, “Deutsche Telekom” neće direktno zapošljavati jer smo svjesni da će se projekat jednog dana završiti i onda bi se postavilo pitanje šta onda da radimo sa tim personalom – kaže Tadić.

Dodaje kako domaća privreda ne treba da brine, jer “Deutsche Telekoma” nema namjeru da joj konkuriše na bilo koji način, već suprotno, da ljudima omogući dobru zaradu, a kompanijama profit i reference.

– Smatramo kako zajedničkim pristupom kompanije mogu da nam pomognu, ostvare samoodrživi rast i diversifikuju svoj portfolio koji ne bi bio vezan samo za tržište Zapadnog Balkana već za tržište Zapadne Evrope, gdje smo mi prisutni – otkriva Tadić.

Dodaje kako je dobio pozitivne signale sa nekoliko nivoa vlasti kada je ova ideja u pitanju, te da bi njena realizacija mogla da počne naredne godine.

– Dogovoreni su pojedini pilot projekti i ako se naše kompanije pokažu dovoljno ozbiljne, a na šta ja iskreno nemam uticaj, onda bi u početkom iduće godine krenulo u postepenu realizaciju – zaključio je Tadić.

biznisinfo.ba

User avatar
Skitnica
Senior
Senior
Reactions: 2685
Posts: 5187
Joined: Fri Jul 31, 2020 11:36 pm
Location: Iza leđa

Re: Dobre vijesti

Post by Skitnica »

Ambasadorica Bosne i Hercegovine u Češkoj Martina Milnarević Sopta na svom Facebook profilu objavila je informaciju da je pas iz Bužima, po imenu Sevdah ovojio titulu svjetskog prvaka.

- Na svjetskoj izložbi pasa održanoj u subotu 2. oktobra u češkom gradu Brno, bosanskohercegovački pastirski pas tornjak, imena Sevdah Tor Shadow of Stone osvojio je titulu Best Of Breed i time također osvojio naslov svjetskog prvaka. Sevdah je u vlasništvu porodice Burzić iz Bužima i dio odgajivačnice tornjaka Kennel “Od Burzića”.


- Kao neko tko je 10 godina imao tornjaka Kaija iz sela podno Zavelima, ova me vijest i privatno silno obradovala. Ako imate mogućnosti i uvjete, nabavite tornjaka. To je veličanstven, silan i ponosit pas. Najbolje od naše zemlje.  Čestitke dragim Burzićima, a Sevdahu divan život i još puno uspjeha - navela je ambasadorica BiH.
avaz.ba


User avatar
Skitnica
Senior
Senior
Reactions: 2685
Posts: 5187
Joined: Fri Jul 31, 2020 11:36 pm
Location: Iza leđa

Re: Dobre vijesti

Post by Skitnica »

A jest lijep... <3 :aaww

User avatar
Skitnica
Senior
Senior
Reactions: 2685
Posts: 5187
Joined: Fri Jul 31, 2020 11:36 pm
Location: Iza leđa

Re: Dobre vijesti

Post by Skitnica »

U BiH u januaru nece poskupljsti cigarete..

:D/
1
1 Image

User avatar
Revizor
Hiperaktivan član
Hiperaktivan član
Reactions: 298
Posts: 518
Joined: Sun Jun 28, 2020 12:00 pm

Re: Dobre vijesti

Post by Revizor »

ljepsu vijest nisam mogao procitat 😍
za mene senf je istina
po virslama je ispisan

User avatar
Skitnica
Senior
Senior
Reactions: 2685
Posts: 5187
Joined: Fri Jul 31, 2020 11:36 pm
Location: Iza leđa

Re: Dobre vijesti

Post by Skitnica »

Ajmo zapalit jednu cigaretu..ali nemoj da bacis pola..pusi do kraja. :hahah
1
1 Image

User avatar
Revizor
Hiperaktivan član
Hiperaktivan član
Reactions: 298
Posts: 518
Joined: Sun Jun 28, 2020 12:00 pm

Re: Dobre vijesti

Post by Revizor »

ma ja je do filtera ispusim haha
ne ostane od nje nista
za mene senf je istina
po virslama je ispisan

User avatar
Skitnica
Senior
Senior
Reactions: 2685
Posts: 5187
Joined: Fri Jul 31, 2020 11:36 pm
Location: Iza leđa

Re: Dobre vijesti

Post by Skitnica »

Revizor wrote:
Sun Jan 02, 2022 11:33 pm
ma ja je do filtera ispusim haha
ne ostane od nje nista
A kad pusis one motanje, sta ti je granica ? :hahah

User avatar
Revizor
Hiperaktivan član
Hiperaktivan član
Reactions: 298
Posts: 518
Joined: Sun Jun 28, 2020 12:00 pm

Re: Dobre vijesti

Post by Revizor »

Skitnica wrote:
Sun Jan 02, 2022 11:34 pm
Revizor wrote:
Sun Jan 02, 2022 11:33 pm
ma ja je do filtera ispusim haha
ne ostane od nje nista
A kad pusis one motanje, sta ti je granica ? :hahah
kad se opecem haha
za mene senf je istina
po virslama je ispisan

User avatar
deksametazon
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 75
Posts: 153
Joined: Sat Jan 01, 2022 3:24 pm

Re: Dobre vijesti

Post by deksametazon »

Skitnica wrote:
Sun Jan 02, 2022 8:17 pm
U BiH u januaru nece poskupljsti cigarete..

:D/
Ovo će obradovati jednog mog jarana. Dok je bilo ono normalno stanje u Libiji ode on da radi tamo i zaglavi u komadu dvije godine. Otišli mi po njega na aerodrom i časti on sve najskupljim, dobro se zaradilo, a onda nas pita da li imamo kakvu curu da mu nabacimo jer dvije godine nije imao cure tamo. Reče nam kako je toliko libido drma da će sav ući u nju samo vani ostaviti dva prsta. Mi ga upitno pogledamo, a on....ne mogu bez duhana.
1
1 Image

User avatar
Skitnica
Senior
Senior
Reactions: 2685
Posts: 5187
Joined: Fri Jul 31, 2020 11:36 pm
Location: Iza leđa

Re: Dobre vijesti

Post by Skitnica »

Revizor wrote:
Sun Jan 02, 2022 11:39 pm
Skitnica wrote:
Sun Jan 02, 2022 11:34 pm
Revizor wrote:
Sun Jan 02, 2022 11:33 pm
ma ja je do filtera ispusim haha
ne ostane od nje nista
A kad pusis one motanje, sta ti je granica ? :hahah
kad se opecem haha
Sigurno su ti i prsti zuti. :fpalm :hahah
1
1 Image

User avatar
Revizor
Hiperaktivan član
Hiperaktivan član
Reactions: 298
Posts: 518
Joined: Sun Jun 28, 2020 12:00 pm

Re: Dobre vijesti

Post by Revizor »

Skitnica wrote:
Mon Jan 03, 2022 2:34 pm
Revizor wrote:
Sun Jan 02, 2022 11:39 pm
Skitnica wrote:
Sun Jan 02, 2022 11:34 pm


A kad pusis one motanje, sta ti je granica ? :hahah
kad se opecem haha
Sigurno su ti i prsti zuti. :fpalm :hahah
jesu :std
za mene senf je istina
po virslama je ispisan

User avatar
Skitnica
Senior
Senior
Reactions: 2685
Posts: 5187
Joined: Fri Jul 31, 2020 11:36 pm
Location: Iza leđa

Re: Dobre vijesti

Post by Skitnica »

Revizor wrote:
Mon Jan 03, 2022 2:51 pm
Skitnica wrote:
Mon Jan 03, 2022 2:34 pm
Revizor wrote:
Sun Jan 02, 2022 11:39 pm


kad se opecem haha
Sigurno su ti i prsti zuti. :fpalm :hahah
jesu :std
Limunovim sokom cisti to, da djevojke ti to ne vide... :DE djeluje neuredno.. :DE
1
1 Image

User avatar
Skitnica
Senior
Senior
Reactions: 2685
Posts: 5187
Joined: Fri Jul 31, 2020 11:36 pm
Location: Iza leđa

Ljepote Bosne i Hercegovine od sada i na tegli Nutelle

Post by Skitnica »

Ljepote Bosne i Hercegovine od sada i na tegli Nutelle.
"Poštovani pratioci. Imam za Vas jednu zaista sjajnu vijest. Čast mi je objaviti da se moje fotografije nalaze na pakovanjima najpoznatijeg krema na svijetu, megabrenda Nutella".
Ovu lijepu vijest objavio je Dženad Džino, profesionalni i nagrađivani fotograf iz Jablanice.

"Saradnja sa Nutellom je jedna velika promocija prirodnih i kulturnih spomenika Bosne i Hercegovine i velika motivacija za moj daljni rad na promociji naše države.


Naime, izašla je limitirana serija Nutella namaza 'Ja volim Bosnu i Hercegovinu' i možete je naći u trgovinama širom Bosne i Hercegovine.

Fotografije: Mostara, Banja Luke, Travnika, Visegrada, Jablanice, Vjetrenice, Zelengore, Šujice, Srebrenika, krase staklenke Nutella namaza.



Radiosarajevo.ba
Attachments
Screenshot_20220628-162051_Samsung Internet.jpg
Screenshot_20220628-162051_Samsung Internet.jpg (114.09 KiB) Viewed 3048 times
Screenshot_20220628-162131_Samsung Internet.jpg
Screenshot_20220628-162131_Samsung Internet.jpg (114.8 KiB) Viewed 3048 times

User avatar
Skitnica
Senior
Senior
Reactions: 2685
Posts: 5187
Joined: Fri Jul 31, 2020 11:36 pm
Location: Iza leđa

Re: Dobre vijesti

Post by Skitnica »

Inicijativa za uređenje dječijeg igrališta Grbavica pokrenuta je prošle godine, a ozvaničena je u maju ove godine kada je upućen poziv građanima mjesne zajednice Brčanska Malta, ali i generalno građanima Tuzle, da podrže plemenitu ideju.

- Kada smo započinjali projekat cilj nam je bio da prikupimo tri-četiri hiljade KM kako bismo sanirali ono što je bilo prioritetno na igralištu. Fokus nam je bio na rasvjeti koja je bila u užasnom stanju, a igralište je bilo u potpunom mraku u poslijepodnevnim satima. Gradska javna preduzeća su reagovala i postavili smo led reflektore i stubove tako da je igralište u potpunosti osvijetljeno. U vrlo kratkom roku mi smo uspjeli prikupiti nekih 15-ak hiljada KM. Dakle, nadmašili smo cilj koji smo sebi postavili - kaže Selma Memišević, aktivistica i stanovnica mjesne zajednice Brčanska Malta.

Urađeno više nego je planirano
Zahvaljujućim tim sredstvima urađeno je više nego je planirano. Nabavljen je najsavremeniji mobilijar, a samo jedna faktura je iznosila 12.000 KM za pet sprava. Zadovoljeni su svi aspekti sigurnosti.

- Imamo kućicu sa toboganom, dvije bejbi njihalice, penjalica, vrtuljak, dječiji veseli šareni stolić i drvenu kućicu za mlađe, ali i tinejdžere. Postavili smo i koš, renovirali odbojkaški teren, imamo sto za stoni tenis, čekamo golove za fudbal, imamo stazu za boćanje - kaže Selma Memišević.

Obnova košarkaškog terena
Svi se nadaju kako će građani povesti računa o igralištu i da će ono biti ljepše iz dana u dan.

- Majka sam dva dječaka i svakodnevno boravimo na ovom igralištu. Danas smo zaista sretni jer slavimo otvaranje igrališta u novom ruhu. Zaista je bilo puno posla, projekat je bio veoma zahtjevan. Na početku je bilo i skeptika koji nisu vjerovali da ćemo uspjeti. Ali smo mi od prvog dana vjerovali da ćemo uspjeti, da ćemo napraviti ovo što možete vidjeti danas. Još posao nije završen, ali se možemo pohvaliti da Grbavica danas živi, da će živjeti. Inspiracija smo i drugim našim mjesnim zajednicama i vjerujemo da će se i drugi naši sugrađani organizovati, da će krenuti u akcije i da će naša djeca Tuzle imati igrališta kao mjesta za zdravo odrastanje - kaže Alma Babić, stanovnica mjesne zajednice Brčanska Malta.

Uskoro će početi obnova košarkaškog terena i nema sumnje kako će Grbavica biti sportska oaza ne samo za dječake i djevojčice iz naselja Brčanska Malta već i naselja Sjenjak, Bulevar, Solina...


Inicijativa za uređenje dječijeg igrališta Grbavica pokrenuta je prošle godine, a ozvaničena je u maju ove godine kada je upućen poziv građanima mjesne zajednice Brčanska Malta, ali i generalno građanima Tuzle, da podrže plemenitu ideju.

- Kada smo započinjali projekat cilj nam je bio da prikupimo tri-četiri hiljade KM kako bismo sanirali ono što je bilo prioritetno na igralištu. Fokus nam je bio na rasvjeti koja je bila u užasnom stanju, a igralište je bilo u potpunom mraku u poslijepodnevnim satima. Gradska javna preduzeća su reagovala i postavili smo led reflektore i stubove tako da je igralište u potpunosti osvijetljeno. U vrlo kratkom roku mi smo uspjeli prikupiti nekih 15-ak hiljada KM. Dakle, nadmašili smo cilj koji smo sebi postavili - kaže Selma Memišević, aktivistica i stanovnica mjesne zajednice Brčanska Malta.

Urađeno više nego je planirano
Zahvaljujućim tim sredstvima urađeno je više nego je planirano. Nabavljen je najsavremeniji mobilijar, a samo jedna faktura je iznosila 12.000 KM za pet sprava. Zadovoljeni su svi aspekti sigurnosti.

- Imamo kućicu sa toboganom, dvije bejbi njihalice, penjalica, vrtuljak, dječiji veseli šareni stolić i drvenu kućicu za mlađe, ali i tinejdžere. Postavili smo i koš, renovirali odbojkaški teren, imamo sto za stoni tenis, čekamo golove za fudbal, imamo stazu za boćanje - kaže Selma Memišević.

Obnova košarkaškog terena
Svi se nadaju kako će građani povesti računa o igralištu i da će ono biti ljepše iz dana u dan.

- Majka sam dva dječaka i svakodnevno boravimo na ovom igralištu. Danas smo zaista sretni jer slavimo otvaranje igrališta u novom ruhu. Zaista je bilo puno posla, projekat je bio veoma zahtjevan. Na početku je bilo i skeptika koji nisu vjerovali da ćemo uspjeti. Ali smo mi od prvog dana vjerovali da ćemo uspjeti, da ćemo napraviti ovo što možete vidjeti danas. Još posao nije završen, ali se možemo pohvaliti da Grbavica danas živi, da će živjeti. Inspiracija smo i drugim našim mjesnim zajednicama i vjerujemo da će se i drugi naši sugrađani organizovati, da će krenuti u akcije i da će naša djeca Tuzle imati igrališta kao mjesta za zdravo odrastanje - kaže Alma Babić, stanovnica mjesne zajednice Brčanska Malta.

Uskoro će početi obnova košarkaškog terena i nema sumnje kako će Grbavica biti sportska oaza ne samo za dječake i djevojčice iz naselja Brčanska Malta već i naselja Sjenjak, Bulevar, Solina...
Image


A. Č. / Fena

User avatar
Skitnica
Senior
Senior
Reactions: 2685
Posts: 5187
Joined: Fri Jul 31, 2020 11:36 pm
Location: Iza leđa

Re: Dobre vijesti

Post by Skitnica »

Turistički vaučeri koje je Vlada Federacije BiH najavila prije nekoliko sedmica, od danas su i zvanično dostupni građanima sve do 30. decembra ove godine.

Ukupan broj raspoloživih vaučera je 10.000, a svaka od tri odabrane online platforme putem kojih se program realizira dobila je trećinu od ukupnog broja vaučera koji će biti ponuđeni građanima.

Turistički vaučer nije dostupan u fizičkom obliku, ne može se čuvati, prenositi, pokloniti ili prodati. Aktivira se prilikom kupovine jednog od turističkih paketa. Završetkom kupovine paketa uz popust od 200 KM, kupac je iskoristio svoj turistički vaučer.

www.citydeal.ba,


www.ekupon.ba,

www.odmoriubih.ba.

User avatar
Skitnica
Senior
Senior
Reactions: 2685
Posts: 5187
Joined: Fri Jul 31, 2020 11:36 pm
Location: Iza leđa

Re: Dobre vijesti

Post by Skitnica »

U Federaciji BiH u augustu 2022. godine boravilo je 143.715 turista što je za 27,4 posto više u odnosu na august 2021. godine, a u odnosu na juli ove godine više za 13,1 posto.

Učešće domaćih turista u ukupnom broju dolazaka bilo je 25,4 posto, a stranih turista 74,6 posto.

Ukupan broj noćenja turista u augustu 2022. godine iznosio je 346.436 što je za 20,3 posto više u odnosu na august prošle godine, a u odnosu na juli 2022. godine više za 15,7 posto.

Učešće domaćih turista u ukupnom broju ostvarenih noćenja bilo je 24 posto, a stranih turista 76 posto.

Prema vrsti smještajnog objekta najveći broj noćenja je ostvaren u okviru vrste Hoteli i sličan smještaj sa učešćem od 93,4 posto, podaci su Federalnog zavoda za statistiku.

U strukturi noćenja stranih turista najviše noćenja ostvarili su turisti iz: Ujedinjenih Arapskih Emirata (10,5 posto), Saudijske Arabije (7,8 posto), Hrvatske (7,2 posto), Njemačke (6,3 posto) i Kuvajta (5,4 posto) što je ukupno 37,2 posto. Turisti iz ostalih zemalja ostvarili su 62,8 posto noćenja.

Broj raspoloživih kreveta u FBiH u augustu 2022. godine iznosio je 30.272 što je za 7,1 posto više u odnosu na august 2021. godine.

Neto stopa iskorištenosti kreveta za vrstu Hoteli i sličan smještaj na području Federacije BiH iznosila je 41 posto.

U Republici Srpskoj u augustu 2022. godine je boravilo 49.920 turista, koji su ostvarili 120.453 noćenja, podaci su entitetskog zavoda za statistiku. U augustu ove godine RS je raspolagala sa 12.092 stalna ležaja.



(Vijesti.ba / FENA)

User avatar
Skitnica
Senior
Senior
Reactions: 2685
Posts: 5187
Joined: Fri Jul 31, 2020 11:36 pm
Location: Iza leđa

Re: Dobre vijesti

Post by Skitnica »

Nastavili tradiciju

Općina Kakanj saopćila je kako će i ove godine novac na doček Nove godine usmjeriti prema onima kojima je najpotrebniji, ovog puta penzionerima.

Načelnik Mirnes Bajtarević kaže da nema srca isplatiti desetine hiljada KM muzičkoj zvijezdi "dok moji sugrađani penzioneri s tako malom penzijom plaćaju litar ulja 4 KM".

"45.000 KM će biti iznos subvencije najugroženijim penzionerima za 2023. godinu. No, to ne znači da u Kaknju neće biti nikakvog programa. Imat ćemo 3 koncerta, a većim dijelom ćemo se oslanjati na domaće snage. Bit će i zabave za mališane, ali i paketića za one koje kao društvo i zajednica nikada ne smijemo zaboravljati. Uskoro više informacija o programu", saopćio je načelnik Bajtarević.

Općina Kakanj je i prethodnih godina novac namijenjen za javni doček Nove godine usmjeravala najugroženijoj populaciji. Tako je 2017. godine novac otišao Javnoj ustanovi Centar za djecu i odrasle saposebnim potrebama, a godinu ranije za liječenje sugrađanina Evelina Alajbegovića koji je imao tumor na mozgu.

oslobodjenje.ba

User avatar
Skitnica
Senior
Senior
Reactions: 2685
Posts: 5187
Joined: Fri Jul 31, 2020 11:36 pm
Location: Iza leđa

Re: Dobre vijesti

Post by Skitnica »

Lufthansa je navela da u Sarajevu uvodi dodatna tri leta sedmično iz Frankfurta na ukupno deset sedmično.

Njemački avioprijevoznik Lufthansa nadolazećeg ljeta povećava svoje operacije širom bivše Jugoslavije direktnim opsluživanjem šest od sedam tržišta u regiji, kao i povećanjem frekvencija i uvođenjem novih linija kako bi se suprotstavo rastućoj konkurenciji.

Zračni prijevoznik konkurira Air France – KLM grupi, posebno na hrvatskom i slovenskom tržištu, gdje se francusko-nizozemski konglomerat širi i dobro posluje, posebno s transfernim putnicima u Sjedinjenim Državama, Kanadi i zapadnoj Europi, izvještava Ex-Yu Aviaiton.

S druge strane, rastuća mreža kompanije Air Serbia i mogućnosti transfera za regionalna tržišta s novim dugolinijskim uslugama prema Sjedinjenim Državama i Kini također predstavljaju izazove. Zbog toga njemački zračni prijevoznik ovog ljeta uvodi letove za Skoplje, kao i povećanje frekvencija za Beograd, Dubrovnik, Ljubljanu, Sarajevo i Zagreb.

Komentirajući svoje poslovanje, Lufthansa je navela da u Sarajevu uvodi dodatna tri leta sedmično iz Frankfurta na ukupno deset sedmično.

– Lufthansa proširuje usluge iz Sarajeva u Njemačku i Europsku uniju uvođenjem novih letova zajedno s Austrian Airlines, Swiss i Eurowings. Naš uspjeh ne bi bio moguć bez naših partnera i kupaca. Radujemo se nastavku pružanja usluga i fleksibilnog mreže putnicima u regiji, naveli su iz Lufthasne, prenosi SEEbiz.

Glavna europska središta, poput Londona, Amsterdama i Madrida, najpopularnija su među putnicima sarajevske Lufthanse zajedno s tačkama u SAD-u poput New Yorka, Bostona i Chicaga.

Na vrlo konkurentnom srpskom tržištu, Lufthansa je uspjela povećati broj prevezenih putnika između Njemačke i Srbije, što je trend za koji očekuju da će se nastaviti.

– Tržište Srbije jedno je od najvažnijih u jugoistočnoj Europi za Lufthansu i vidimo veliki potencijal te očekujemo daljnja pozitivna kretanja, kazali siz iz Lufthanse.

Hrvatska ostaje uporište za Lufthansa Grupu zahvaljujući bliskom partnerstvu s Croatia Airlinesom. Njemački prijevoznik planira održavati do 68 sedmičnih letova u zemlju ovog ljeta.

– Drago nam je što imamo mnogo zadovoljnih kupaca u Hrvatskoj, što je rezultiralo našom izvrsnom reputacijom. Povezujemo Hrvatsku sa svijetom preko naših glavnih zračnih luka i pridonosimo njezinom razvoju – saopćili su.

U Ljubljani Lufthansa sada čini 15 posto svih putnika. Europa dominira među slovenskim transferima njemačkog prijevoznika, a prednjače odredišta kao što su London Heathrow, Amsterdam, Berlin, Helsinki, Prag i Oslo.

Lufthansa grupa,je, kako navode, prepoznala veliku potrebu za povezivanjem u Sloveniji. Prijevoznik će ovog ljeta ostvariti rekordnih 35 sedmičnih rotacija prema glavnom gradu Slovenije.

Lufthansa za tri mjeseca pokreće letove za Skoplje.

– Lufthansa prvi put nudi Skoplje od 23. aprila i povezivat će glavni grad Sjeverne Makedonije do dva puta dnevno. Predviđeno je da letovi budu atraktivni i za poslovne putnike i za turiste, naveo je avionski prijevoznik.

User avatar
Bella
Senior
Senior
Reactions: 1990
Posts: 7235
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Dobre vijesti

Post by Bella »

Lufthansa je navela da u Sarajevu uvodi dodatna tri leta sedmično iz Frankfurta na ukupno deset sedmično.
. lijepa vijest..

Post Reply