Imamo li dobar život ili ne?

Sve teme koje se odnose na privredu, lokalnu i svjetsku. Zapošljavanje, radni odnosi, ekonomija...
Post Reply
User avatar
Grofica
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 643
Posts: 1176
Joined: Mon Jun 08, 2020 8:52 pm

Imamo li dobar život ili ne?

Post by Grofica »

Turković nazvala bh gradjane razmaženim i poručila svi mi imamo jako dobar život

Molim da prvo pažljivo pročitate tekst, pa tek onda komentarišemo. :cv

Šta vi mislite o ovoj izjavi? Da li smo stvarno "razmaženi", da li još uvijek očekujemo "humanitarne pomoći", da li smo nesposobni za poboljšanje situacije, ili šta?

Slažem se sa ovom izjavom i smatram da 90% stanovništva živi puno bolje nego što se to prikazuje u javnosti. Ne znam koliko puta sam bila svjedok priče da je nekome plata 500 - 600 KM. Da u redu, jeste na ruke što dobije, a zašto se ne prikaže i rata kredita, zašto se ne kaže koliko je stvarno primanje (puna plata + topli obrok + regres + druga primanja po raznim osnovama)? Malo me počinje nervirati priča o plati od 500 KM, jer znam da iza zavjese stoji nešto sasvim drugo. :ubip

Dalje, koliko porodica znate da nemaju automobil, da nemaju mobitel, da nemaju svoju vlastitu kuću/dom?

Ne mogu se sjetiti kad sam zadnji put vidjela na cesti golf II :hm

Znam također, da postoje stvarni socijalni slučajevi, ne tvrdim suprotno, ali takve porodice su odgovornost vlasti i institucija koje postoje radi tih slučajeva. Njima se stvarno treba posvetiti i smatram da su, u silnom laktanju onih kojima baš i nije zor, zapostavljeni i oštećeni za mnogo što šta.

Šta bi ste vi mogli navesti da u BiH nema što je neophodno za život, šta je to što ljudima stvarno treba?
Bez obzira koliko se trudite, nikada se ne možete sjetiti kako je vaš san počeo.

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2135
Posts: 7655
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Imamo li dobar život ili ne?

Post by Bella »

Humanitarnu pomoc, ne treba ocekivati..ali da su razmazeni. nisu.
Donekle su samo krivi , kad izadju na glasanje..no. i tu ima rzumjevanja... koga zaokruziti..
Dodala je da nju u Sjednjenim Američkim Državama, kao vrhuncu razvoja demokratije i ljudskih prava, iznenadi kada vidi "šatore oko State Departmenta u Washingtonu, u koje su smješteni beskućnici".

"Vi ovdje oko Predsjedništva BiH i Vijeća ministara BiH i parlamenata nemate šatore s beskućnicima", konstatovala je.
..ovo je zbilja bezobrazan komentar. poredjenje..... beskucnik u Americi ima vishe novca u djepu, od prosjecne penzije Bosanca.. to su uglavnom ' mentalni slucajevi'/ ovisnici svega, cega se docepaju... . koji bjeze od familije i svega normlanog.
.............................................................................................Image

User avatar
Grofica
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 643
Posts: 1176
Joined: Mon Jun 08, 2020 8:52 pm

Re: Imamo li dobar život ili ne?

Post by Grofica »

Što se tiče tih američkih beskućnika, stvarno ne bih znala, jer nikad nisam imala priliku biti u americi, a ne kamo li sagledati život jednog beskućnika.
Mada, s druge strane, ovakvo poređenje ima smisla jer, uzmimo da si u pravu da američki beskućnik ima više nego prosječni penzioner u BIH. Kako zarađuje - prosjačenjem, jel tako.
Eh, kod nas nema beskućnika, ali kad nekom ponudiš konkretan posao, NEĆE da radi, da pošteno zaradi, već prosjači.
A to nas dovodi do novog zaključka, da su opet bosanci u boljoj situaciji jer imaju kuću.
Bez obzira koliko se trudite, nikada se ne možete sjetiti kako je vaš san počeo.

User avatar
Grofica
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 643
Posts: 1176
Joined: Mon Jun 08, 2020 8:52 pm

Re: Imamo li dobar život ili ne?

Post by Grofica »

A što se tiče politike, stvarno mislim da ovo nema nikakve veze sa politikom niti sa izborima.
Bez obzira koja je stranka ili pojedinac koji predstavlja sve nas, ista nam je priča.
I to je jedan od dokaza da smo "razmaženi" - žalimo se na loš život, a zaokružujemo jedne te iste :doh
Bez obzira koliko se trudite, nikada se ne možete sjetiti kako je vaš san počeo.

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2135
Posts: 7655
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Imamo li dobar život ili ne?

Post by Bella »

To je mediteranski mentalitet. kukaju i ono sto imaju.. :hahah takvi smo. a, to nije isto kao i 'razmazen'.... :/*
.............................................................................................Image

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2711
Posts: 11089
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Imamo li dobar život ili ne?

Post by Peace »

Covjek treba druge oko sebe, tek u poredjenju s njima znas na cemu si ti.

B. Turkovic je mnogo putovala, i ko ambasador zivjela u drugim zemljema, sta znaci iskusila je.

Vjerujte nije isto vidjeti/cuti na tv i licno iskusiti. Ono sto se culi s tv, povrsno je, i dalje skoro nista ne znate.
Mada ni svi ljudi iste okolnosti ne dozive isto.

Kad se pozalite da vam nesto ne valja, valjalo bi sebi postaviti pitanje - u poredjenju s kim mi ne valja.
S onim u Africi? Ili onim u Americi? S kojim zapravo u Americi, i da li uopce znam kako je njemu? Ako si sluso od ljudi ili s tv, vrlo je vjerovatno da ne znas, a sanjas, covjece - i strajkujes, da ti je ko njemu.


Ima toliko stvari koje smo mi istinski zelili da prenesemo nasim bliznjim, uzaludno.
Htjeli smo uvijek reci da oni u Bosni mogu sve isto sto i ja ovdje, mogu i vise… potrebno je da se samo desi promijena u nacinu razmisljanja i djelovanja…A to je izgleda nemoguce.

Previse se zale. Pisala sam na jednoj temi, usred dnevnika pustaju taxistu da se zeli sto on mora sjediti u autu i mora mu klima raditi a vani 40 C. To je bas :killm
Mnogo tv kuca ima, pravi se drama od nicega, ubise se ljudi s tim negativnim pricama.
Pljuje se puno po politicarima. Po drzavi, ne da. Drzave su nastale od uzimanja, ne od davanja.
Hoces nesto od nje, a da te zakonom ne tjeraju ne bi dao nista. I gdje god moze covjek se i izvuce, i ne dadne.
Ali o sebi suti.


Sta znaci to kad jedan beskucnik ima vise vec penzioner u Bosni?
Pa samo da jede u Americi, sam on, njemu i treba vise vec bosanskom penzioneru da zivi mjesec sa svim sta mu treba.

Kad se pravi poredjenje para, napravite i poredjenje standarda. Please.

Sinoc npr citam da ce Spanjolska davati nesto novca mladim ljudima koji primaju do 23,000 eura, pa da se tako mogu odvojiti od roditelja.
Pazite, znaci u njih 23,000 eura nije dovoljno ni da sami zivite.

User avatar
Skitnica
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2782
Posts: 5312
Joined: Fri Jul 31, 2020 11:36 pm
Location: Iza leđa

Re: Imamo li dobar život ili ne?

Post by Skitnica »

Ona ce reci naroda da je "razmazen"...ona koja nekoliko kuca ima u Sa. Jednu u Australiji...

Ona koja ide sluzbenim autom u kupovinu I sa telohraniteljima...

Bolje da nije nista rekla tom narodu koji radi I jedva sastavlja kraj sa krajem....

Izjava joj je" izjavu godine ".

:kaafa
1
1 Image

User avatar
Skitnica
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2782
Posts: 5312
Joined: Fri Jul 31, 2020 11:36 pm
Location: Iza leđa

Re: Imamo li dobar život ili ne?

Post by Skitnica »

Peace wrote:
Thu Jan 20, 2022 7:15 pm

Previse se zalite. Pisala sam na jednoj temi, usred dnevnika pustaju taxistu da se zeli sto on mora sjediti u autu i mora mu klima raditi a vani 40 C. To je bas :killm
Žalio se zato sto bezbroj taxista radi n'a crno I uz to pomenuo vrucinu...čovjek radi legalno... zbog onih koji ne rade svoj posao kako treba...on mora misliti I na porez državi I na djecu..kredit itd...

Sve dok poplaca ne ostane mu za osnovne potrebe, a radi...
Ti došla do zakljucka da se prévise zale na osnovu jednog taxiste...


Je li mislis da je normalno da medicinsko osoblje ne znam tacno u kojem kantonu nije dobila plate od Augusta mjeseca ? Je li to po tebi normalno... je li se ne bi trebali žaliti I traziti zaradene plate.. :rolleyes

Rudari ? I svi ostali radnici koji rade ne znajuci kada ce plate primiti ...

Penzioneri, ni oni se ne trebaju žaliti..." super im je "... :doh :spavaa

User avatar
Skitnica
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2782
Posts: 5312
Joined: Fri Jul 31, 2020 11:36 pm
Location: Iza leđa

Re: Imamo li dobar život ili ne?

Post by Skitnica »

Dobro je politicarima u BiH, svijet se ne zali koliko bi trebao...ne izlaze na proteste...koliko bi trebalo... Našim narodu je najbitnije "samo neka se ne puca"... :(s n'a sve ce pristati...

Mladi I onako odlaze, ono malo penzionera sto (je) ce ostari, I onako "nista" ne znaju... :DE
1
1 Image

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2711
Posts: 11089
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Imamo li dobar život ili ne?

Post by Peace »

Skitnica wrote:
Thu Jan 20, 2022 7:58 pm
Peace wrote:
Thu Jan 20, 2022 7:15 pm

Previse se zalite. Pisala sam na jednoj temi, usred dnevnika pustaju taxistu da se zeli sto on mora sjediti u autu i mora mu klima raditi a vani 40 C. To je bas :killm
Žalio se zato sto bezbroj taxista radi n'a crno I uz to pomenuo vrucinu...čovjek radi legalno... zbog onih koji ne rade svoj posao kako treba...on mora misliti I na porez državi I na djecu..kredit itd...

Sve dok poplaca ne ostane mu za osnovne potrebe, a radi...
Ti došla do zakljucka da se prévise zale na osnovu jednog taxiste...


Je li mislis da je normalno da medicinsko osoblje ne znam tacno u kojem kantonu nije dobila plate od Augusta mjeseca ? Je li to po tebi normalno... je li se ne bi trebali žaliti I traziti zaradene plate.. :rolleyes

Rudari ? I svi ostali radnici koji rade ne znajuci kada ce plate primiti ...

Penzioneri, ni oni se ne trebaju žaliti..." super im je "... :doh :spavaa
Daj nadji mi te info gdje nisu primili plate od augusta, molim te.

A na zapadu te ostane dok sve poplacas. Sve duseke ljudi natrepali od ostataka :rolleyes

Zalio se taxista jednostavno sto mu mora klima radoti, on to smatra nezdravim.
Pomenuo cojek nije nikog ko na crno radi… :tctc

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2711
Posts: 11089
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Imamo li dobar život ili ne?

Post by Peace »

Da se jos donavezem. Hiljadama penzionera u Americi radi. Mora.
Invalidi rade. Zena bez ruke radi. Covjek bez noge. Ljudi sa 70 godina jos u radnom odnosu.

User avatar
Skitnica
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2782
Posts: 5312
Joined: Fri Jul 31, 2020 11:36 pm
Location: Iza leđa

Re: Imamo li dobar život ili ne?

Post by Skitnica »

https://www.telegraf.rs/vesti/jugosfera ... e-5-meseci



Moguce da nismo vidjeli istog taxistu, pogledat cu mogu li naći ovog, koji se žalio na rad taxista na crno..

A na zapadu se može ustediti... ko hoce I zna... kao I svugdje..


Bosna nije za poredenje sa bilo kojom zemljam u EU..a ni van EU..

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2711
Posts: 11089
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Imamo li dobar život ili ne?

Post by Peace »

To ko hoce i zna, vazi i za Bosnu!

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2711
Posts: 11089
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Imamo li dobar život ili ne?

Post by Peace »

Bosna - 600 milionera registrirano je u zemlji, od čega 92 multimilionera,

Znaci neko se i obogati, ko i svugdje drugo na planeti.

I slozicete se da ovo gore nije ni mali broj na broj stanovnika u zemlji.

User avatar
Skitnica
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2782
Posts: 5312
Joined: Fri Jul 31, 2020 11:36 pm
Location: Iza leđa

Re: Imamo li dobar život ili ne?

Post by Skitnica »

Prosječna isplaćena mjesečna neto plata po zaposlenom ostvarena u Federaciji Bosne i Hercegovine za septembar 2021. godine iznosi 998 KM.


A 1 hljeb je 1,50 km ... jestivo ulje ne od 3,20 KM itd..

User avatar
Skitnica
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2782
Posts: 5312
Joined: Fri Jul 31, 2020 11:36 pm
Location: Iza leđa

Re: Imamo li dobar život ili ne?

Post by Skitnica »

Od tih 600 računaj samo koliko ih sjedi u parlamentu.. :D/

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2711
Posts: 11089
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Imamo li dobar život ili ne?

Post by Peace »

Neka se malo izjasne i ovi iz BIh.

Zivite li dobro? Sta vam fali?

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2135
Posts: 7655
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Imamo li dobar život ili ne?

Post by Bella »

Mi imamo teških slučajeva, ne treba zatvarati oči, ali veliki procenat našeg naroda može da sastavi kraj s krajem. Kvalitet socijalnog života je na visokom nivou u Bosni i Hercegovini”, kazala je, između ostalog, Bisera Turković.
..
Onaj ko ima toplinu u domu, ko ima svjetlo u domu, ko ima nešto da pojede, ne smije biti umoran! Znate, ja mislim da smo svi mi pomalo razmaženi”, rekla je ministrica.
... :hm kraj s krajem..... i neshto da pojede... :-? komentar zene od 150 kg... dobar primjer. da je i to 'nesto' previshe..
jes,jes . razmazen narod....
1
1 Image
.............................................................................................Image

User avatar
Grofica
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 643
Posts: 1176
Joined: Mon Jun 08, 2020 8:52 pm

Re: Imamo li dobar život ili ne?

Post by Grofica »

Bella, da li slučajno znaš za konkretnu porodicu koja živi u BiH da stvarno nema šta da jede?

U gradu gdje ja živim, koji važi za jedan od najsiromašnijih gradova u BiH, čak i romska populacija ima stanove, ne žive u šatorima i čergama kao birvaktile.

Ne znam niti za jednu moguću porodicu koja nema mobitel, internet, kompjuter.
Ne znam niti za jednu moguću porodicu koja nema motorno vozilo.
Ne znam niti za jednu moguću porodicu koja nema baš nikakvih primanja.

Ali zato znam za dulume i dulume zemlje koja se godinama pretvara u šumu, a nekada su bile njive i pašnjaci.
Znam da niko neće da ostane sa dementnom osobom samo 2 sata dnevno za platu od 300 KM, bez da išta radi, znači samo da dođe 2 sata dnevno da pravi društvo osobi koja je sve sposobna samo zaboravlja.
Znam da niko neće da cijepa drva za dnevnicu od 50 KM.
1
1 Image
Bez obzira koliko se trudite, nikada se ne možete sjetiti kako je vaš san počeo.

User avatar
Skitnica
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2782
Posts: 5312
Joined: Fri Jul 31, 2020 11:36 pm
Location: Iza leđa

Re: Imamo li dobar život ili ne?

Post by Skitnica »

Činjenica da je svaki sesti stanovnika BiH siromasan, dovoljno govori kako se "dobro zivi"..

Sve više penzionera traži hranu po kontejnerima, a nje sve manje ima..
Naime, prema dosadašnjim istraživanjima, 15 odsto stanovništva Bosne i Hercegovine živi sa primanjima manjim od 235 KM mjesečno, 17,9 % građana ima mjesečna primanja ispod 416 KM. Prostim jezikom rečeno, to znači da je svako šesto domaćinstvo u BiH siromašno.
....


....
Većinu siromašnih u BiH čine zaposleni ljudi koji žive u porodicama s djecom. Ni tri prosječne plate nisu dovoljne da "pokriju" mjesečne troškove četvoročlanog domaćinstva, dok su porodice u kojima radi samo jedan član u mjesečnom minusu od najmanje 1.000 KM
:kaafa

User avatar
Grofica
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 643
Posts: 1176
Joined: Mon Jun 08, 2020 8:52 pm

Re: Imamo li dobar život ili ne?

Post by Grofica »

Skitnice, hajde molim te ako ti nije mrsko, napravi spisak mjesečnih troškova koje ima četvoročlana porodica a da im ne može zaleći prosječna plaća od 900 KM koliko iznosi na nivou FBiH?
Bez obzira koliko se trudite, nikada se ne možete sjetiti kako je vaš san počeo.

User avatar
Skitnica
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2782
Posts: 5312
Joined: Fri Jul 31, 2020 11:36 pm
Location: Iza leđa

Re: Imamo li dobar život ili ne?

Post by Skitnica »

Našla sam ovo :
Attachments
Screenshot_20220121-081555_Samsung Internet.jpg
Screenshot_20220121-081521_Samsung Internet.jpg
1
1 Image

User avatar
Grofica
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 643
Posts: 1176
Joined: Mon Jun 08, 2020 8:52 pm

Re: Imamo li dobar život ili ne?

Post by Grofica »

Da završim sa izvještajim pa ću detaljno odgovoriti :chrs
1
1 Image
Bez obzira koliko se trudite, nikada se ne možete sjetiti kako je vaš san počeo.

User avatar
Grofica
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 643
Posts: 1176
Joined: Mon Jun 08, 2020 8:52 pm

Re: Imamo li dobar život ili ne?

Post by Grofica »

Eh ovako, prema prikazanoj sindikalnoj potrošačkoj korpi, dajem svoju potrošačku korpu na mjesečnom nivou za petočlanu porodicu, gdje imamo jedno primanje (jedna plata), a troje učenika:

1. Prehrana + higijena i njega zdravlja (ovo spajam jer uvijek kupujem zajedno sa prehranom) = 200,00 KM
2. Stanovanje i komunalne usluge (struja, voda, tzv. kirija, MojaTV, godišnja taksa) = 195,00 KM
3. Tekuće održavanje domaćinstva (znači eventualni kvarovi i potrebne opravke) = 100,00 KM
4. Odjeća i obuća (za sve članove domaćinstva prema ukazanoj potrebi) = 100,00 KM
5. Prevoz (potrošnja goriva na mjesečnom nivou gdje prelazimo cca 500 km) = 100,00 KM
6. Obrazovanje (ovaj podatak se odnosi na godišnjem nivou, jer se sva oprema i potrepštine za školu kupe na početku školske godine za svo troje djece) = 300,00 KM

Dakle, potrošačka korpa moje petočlane porodice iznosi 995,00 KM.

Eh sad, kad bih lagala pa iznijela i ostale cifre koje uključuju dugoročni kredit, kredite za mobilne telefone, kojekakve narudžbe za higijenu i ljepotu iz kataloške prodaje, pa maksuziju odlazak u Sarajevo radi kupovine markirane garderobe, pa putovanja na more, planinu, druge gradove BiH, pa svakodnevno obavezno kupovanje slatkiša, igračaka, nekih dječijih izmišljotina... u tom slučaju, sigurno bi potrošačka korpa i moje porodice iznosila preko 2000,00 KM.
Bez obzira koliko se trudite, nikada se ne možete sjetiti kako je vaš san počeo.

User avatar
Skitnica
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2782
Posts: 5312
Joined: Fri Jul 31, 2020 11:36 pm
Location: Iza leđa

Re: Imamo li dobar život ili ne?

Post by Skitnica »

Grofica wrote:
Fri Jan 21, 2022 1:12 pm

1. Prehrana + higijena i njega zdravlja (ovo spajam jer uvijek kupujem zajedno sa prehranom) = 200,00 KM
Mjesecno ili sedmicno ?Ako je mjesecno onda svaka ti cast da uspijes proci mjesec dana sa 200.00KM za 5 osoba. :klap

Post Reply