Imamo li dobar život ili ne?

Sve teme koje se odnose na privredu, lokalnu i svjetsku. Zapošljavanje, radni odnosi, ekonomija...
User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2136
Posts: 7661
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Imamo li dobar život ili ne?

Post by Bella »

:hahah ko to nije patriota.. ovdje.. zar trebamo .naglashavati.. ili onaj ko kritukuje. ili mu nesto ne godi u drzavi . nije patriota...

Humanost naroda ... ne vidim da ge negdje nema.ako je neko u problemu....No, prije svega . drzava je ta koja prva treba da reaguje.. kroz svoje programe... mislim da i Bosna ima.. samo ih treba pratiti. ukljuchiti se .. traziti ...

Nije ugodno nekome ponuditi stari namjestaj .. moramo biti s nekim bliski. da bi taj gest sproveli... ostavi pored kontejnera. mi je prihvatljivo. ko hoche . moze to pokupiti. tokom nochi . kad ga niko ne vidi... jer nije ugodno roviti po istom. bar vecini naroda..

Dr da recept. mislim da se ne pishe br tableta. ali izgleda socijano ne dozvoljava. jer u apoteci tako kazu..... odobreno 28 to je samo za jedan lijek .. ostale placa ili su ok ...

Sve navedeno. mozda i nije za ovaj topik.... jer nije pravo ogledalo. dobrog zivota.....
.............................................................................................Image

User avatar
Grofica
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 643
Posts: 1176
Joined: Mon Jun 08, 2020 8:52 pm

Re: Imamo li dobar život ili ne?

Post by Grofica »

Bella wrote:
Mon Jan 31, 2022 4:38 pm
:hahah ko to nije patriota.. ovdje.. zar trebamo .naglashavati.. ili onaj ko kritukuje. ili mu nesto ne godi u drzavi . nije patriota...

Humanost naroda ... ne vidim da ge negdje nema.ako je neko u problemu....No, prije svega . drzava je ta koja prva treba da reaguje.. kroz svoje programe... mislim da i Bosna ima.. samo ih treba pratiti. ukljuchiti se .. traziti ...

Nije ugodno nekome ponuditi stari namjestaj .. moramo biti s nekim bliski. da bi taj gest sproveli... ostavi pored kontejnera. mi je prihvatljivo. ko hoche . moze to pokupiti. tokom nochi . kad ga niko ne vidi... jer nije ugodno roviti po istom. bar vecini naroda..

Dr da recept. mislim da se ne pishe br tableta. ali izgleda socijano ne dozvoljava. jer u apoteci tako kazu..... odobreno 28 to je samo za jedan lijek .. ostale placa ili su ok ...

Sve navedeno. mozda i nije za ovaj topik.... jer nije pravo ogledalo. dobrog zivota.....
Možda nisi obratila pažnju da sam napisala "u kontejneru" ne "pored kontejnera", ali ne bitno uopšte.

Vezano za lijekove, ne piše se na receptu koliko ima tableta u kutiji, to određuju nadležne institucije i bez obzira ko je proizvođač, broj tableta u pakovanju mora biti isti. Prema tome, svaki doktor bi trebao da zna, ako ne zna ima esencijalnu listu na svom stolu koju treba da pogleda i provjeri pakovanje lijeka, na osnovu čega bi trebao propisati recept. Nema pravo vratiti pacijenta i reći mu da kupi.

Od tog lijeka, čovjeku zavisi zdravlje i život, prema tome, ne smije odbiti pacijenta da je ne znam ti ko u pitanju. Ako se doktoru ne sviđa u jednom mjesecu pisati 2 puta recept, neka se žali Zavodu za javno zdravstvo ili zemlji Zambiji, on MORA propisati recept.
Bez obzira koliko se trudite, nikada se ne možete sjetiti kako je vaš san počeo.

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2136
Posts: 7661
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Imamo li dobar život ili ne?

Post by Bella »

Grofica wrote:
Tue Feb 01, 2022 3:40 pm


Možda nisi obratila pažnju da sam napisala "u kontejneru" ne "pored kontejnera", ali ne bitno uopšte.

Vezano za lijekove, ne piše se na receptu koliko ima tableta u kutiji, to određuju nadležne institucije i bez obzira ko je proizvođač, broj tableta u pakovanju mora biti isti. Prema tome, svaki doktor bi trebao da zna, ako ne zna ima esencijalnu listu na svom stolu koju treba da pogleda i provjeri pakovanje lijeka, na osnovu čega bi trebao propisati recept. Nema pravo vratiti pacijenta i reći mu da kupi.

Od tog lijeka, čovjeku zavisi zdravlje i život, prema tome, ne smije odbiti pacijenta da je ne znam ti ko u pitanju. Ako se doktoru ne sviđa u jednom mjesecu pisati 2 puta recept, neka se žali Zavodu za javno zdravstvo ili zemlji Zambiji, on MORA propisati recept.
Shvatila sam da je u kontejnerima bacheno.... i da krshe zakon....
No, navodimo primjere, humanih gestova naroda.. ali, nije to osnova za dobar zivot i nesto sto bi se neka zamlja trebala ponositi.. da pojedinci zavise od humanosti okoline..za pomoch.

Nisu dr problem.. problem je socijalno(drzava) koje ne dozvoljava to . drugi sluchaj . zena po savjetu/ receptu dr treba dva puta, da kontroloshe secer .. socijano odobrilo jednom

... vjerujem da ima jos slichnih sitacija ...
.............................................................................................Image

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2714
Posts: 11098
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Imamo li dobar život ili ne?

Post by Peace »

Skitnica wrote:
Mon Jan 31, 2022 4:04 pm


A Peace je poput
Marije Antoanete : "Narode, ako nemate hljeba, jedite kolače!

:rlys
Ali ako ces se vrijedjati mojim odgovorima, mozda ne bi trebalo ni da me prozivas :jbg

Problem mnogih u dijaspori i jeste to sto puno prate desavanja u BiH, pa ne stizu da uprate sta im se pred nosom desava.

Citavo ovo vrijeme pokusavam samo reci da nema nigdje bajke od zivote. Ljudi se u svakoj zemlji nose s nekim problemima.

Procitaj zadnju vijest na ovoj temi

viewtopic.php?f=22&t=375&start=125

Covjek 9 sati lezo na ulici, smrzo se. NIKO nije prisao :jbg Beskucnik (koji ne bi trebao da postoji u takvom jel blagostanju :jbg ) pozvao pomoc.

Ovo se i u Americi desava. I ja sad njima trebam pricati da kod njih nista ne valja :jbg

User avatar
Zenos
Član
Član
Reactions: 70
Posts: 429
Joined: Thu Jan 13, 2022 9:38 pm
Location: Terra incognita

Re: Imamo li dobar život ili ne?

Post by Zenos »

Grofica wrote:
Mon Jan 31, 2022 2:39 pm
Zenos, priznajem da sam patriota i to ne krijem. Ne želim da prihvatim da u ovoj državi u kojoj sam rođena i gdje čitav život živim nema baš ništa svjetlo, da nema ništa pozitivno, da nema nikakve mogućnosti. Smatram da ima i to puno više nego možemo i da zamislimo, samo nismo se "odlijepili" od humanitarne pomoći. Jednostavno, ostalo nam nekako u podsvijesti da je to normala.

Evo, npr. što neko napisa da je nekoj porodici uništena kuća zbog elementarnih nepogoda. Odlično i super je reakcija komšiluka koji su pružili utočište dok se problem ne riješi.
Vidi sad ovo, znam da ima onih koji imaju građu koja im je ostala neiskorištena prilikom renoviranja kuće, zašto ne bi priskočili toj porodici pa dali? Znam da ima onih koji stvari bacaju u kontejner, iako je zabranjeno odlaganje namještaja u kontejnere, radije će baciti nego dati nekome kome je stvarno potrebno (sinoć sam kod baba ispred zgrade vidjela 3 kontejnera u koje su nagurane fotelje, stolice, taburei...), zar nisu mogli pokloniti nekome?
Ako ja imam više nego što mi je potrebno, zašto ne podijelim s komšijom?

Drugo, lijekovi, problem... Kaže dr. ne može dati recept nego da se terapija kupi, a fino i lijepo pacijent donese sa sobom dokazni materijal i pokaže doktoru da je to terapija od 28 tableta koje ne mogu biti dovoljne za mjesec od 30 dana. Pa fino i lijepo kaže daj mi moj recept koji me sleduje, a ja ću ti opet doći za 28 dana. Ne ići iz ordinacije dok ne dobije svoje sledovanje, jer ne može te neko natjerati da nešto kupiš ako imaš pravo na besplatno.

O tome pričam, razmaženi smo da znamo na sva usta pričati šta ne valja, a nikako da se dozovemo i kažemo "DOSTA!" i tražimo naša prava, tražimo ono što nas sleduje, konkretno poduzmemo rješavanje stvari.

Šta god u ovoj zemlji ne valja, neće ni valjati dok se ne probudimo i stanemo u odbranu svojih prava, svoga zdravlja, svoga života.

Može li tebe ili bilo koga od forumaša iko natjerati da platiš nešto 5 KM ako znaš da je cijena 3 KM?!

Mene ne može.
Imamo, lijepe su nam, eto, Kravice.

Mi pricamo o zivotnim i poslovnim prilikama, a tu se i ne mozemo pohvaliti.
Ja ipak mislim da humanitarna najvecim dijelom odlazi na prave adrese, a uvijek ima i odredjen broj sipljivih varalica koji se potkradu u tim akcijama pa bi da profitiraju na tudjoj nesreci i dobroti.
Nezbrinutih i siromasnih slucajeva ima svuda po svijetu, uvijek je bilo i uvijek ce i biti. Ja stvarno ne znam sta se pokusava prikazati i dokazati tim pojedinacnim primjerima.
Nas narod je takav kakv jeste, generalno spremniji pomoci unesrecenima, nego sto ce recimo neki Holandjanin, pa se stice kriva slika o socijalno ugrozenim slucajevima.

Patriotizam pociva na emocijama, a emocije ometaju racionalno sagledavanje stanja. Ni jedan pojedinac nije duzan preuzimati na sebe ulogu nekog mesije i protraciti svoje godine zivota kako bi nesto mijenjao u krajnje nefunkcionalnoj drzavi.

Forsirati pricu o mahom nekim imaginarnim dobrima sredine iz koje toliki broj ljudi odlazi i planira je nipodastavanje intelekta svakog od njih, jer eto, oni ne znaju kako im je, a svijest im je u stanju delirujuma. Nekorektno, najblaze receno.

Drustvo se karakterise kao indolentna masa, a zapravo je suprotno, i itekako smo trazeni, samo, to se plati dobrim uslovima.
Sest radnih dana, desetosatno radno vrijeme, 700 km i neuplaceni doprinosi, egotriperski assholi od nadredjenih i nisu neki stimulans za ostanak niti nude perspektivu.

Da se radi o dijapazonu neobrazovanih osoba, rekli bi im "sto niste ucili", radite sad po magacinu, ali to nije slucaj sa svim tim mladim ljudima po birou, a i starijim, cije su sve firme pogasene, od kojih su nekad sa kakvom-takvom platom bar izdrzavali porodice.
The sun.. is already down!

User avatar
Grofica
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 643
Posts: 1176
Joined: Mon Jun 08, 2020 8:52 pm

Re: Imamo li dobar život ili ne?

Post by Grofica »

Zenos wrote:
Tue Feb 01, 2022 11:31 pm

Forsirati pricu o mahom nekim imaginarnim dobrima sredine iz koje toliki broj ljudi odlazi i planira je nipodastavanje intelekta svakog od njih, jer eto, oni ne znaju kako im je, a svijest im je u stanju delirujuma. Nekorektno, najblaze receno.

Nekorektno???

Ja mislim da je više nekorektno spakovati stvari i s kompletnom porodicom ostaviti svoju državu, a znam da su porodice koje su barem napustile moj grad, imale i fine poslove i oba supružnika bila u radnom odnosu i imali su zdravstvenu zaštitu i imali su sve ono o čemu pričamo na ovoj temi. Nekorektno je otići i reći da nemaju ništa, ne biti iskren pa reći da odlaze zbog straha od rata.

Dalje, znam isto tako da su pojedini iz Sarajeva otišli u inostranstvo iako su imali zaposlenja u prestižnim firmama na visokim pozicijama što podrazumijeva i visoke plate u odnosu na "antistranačke zaposlenike". Ne zato što nemaju dobar život, već od straha od rata.

Mislim da je 95% uzroka odlaska naroda iz BIH u stvari strah od novog rata, nesigurnost.

Kada bih imala priliku otići sa Balkana, u bilo koju drugu zemlju na planeti, bez razmišljanja bih otišla, ali ne zato što nemam dobar život ovdje po pitanju životnih potreba, već zbog toga što je ova zemlja prokleta da se stalno ratuje i stalno biva napadnuta i stalno se od nekoga brani.

Zbog toga bih otišla jučer, a ne sutra.

Ali to je sasvim drugi par opanaka. Jedno je strah od rata, a drugo je reći da je BiH dovedena do siromaštva i da ljudi nemaju šta da jedu.
1
1 Image
Bez obzira koliko se trudite, nikada se ne možete sjetiti kako je vaš san počeo.

User avatar
dezire
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 1577
Posts: 2886
Joined: Thu Apr 30, 2020 11:17 pm

Re: Imamo li dobar život ili ne?

Post by dezire »

Sve što je @Grofica,napisala na ovoj temi-potpisujem.

Ljudi odlaze i pravo svakoga je da ide i pokuša bolje živjeti ako misli da će mu,drugdje, biti bolje.
Pričati o tome kako je ovdje loš život i siromaštvo,kako su ljudi gladni.....to nije korektno!
Naravno da ima siromašnih,kao i u bilo kojoj drugoj državi. Nemojmo se loviti,mizernih plaća,neuplaćenih doprinosa....jer,poslodavac ako ne uplati doprinose bude ubrzo blokiran.Dakle ,ne može dalje poslovati.
Isto poznajem,par porodica,gdje su oboje bili zaposleni i to na dobrim mjestima a dali su otkaz i odselili.
Skitnica,reče da smo vrijedan narod....Jesmo,svugdje,samo ne u svojoj državi. Da se ovdje ponašamo i radimo,kako se ponašamo i radimo vani...gdje bi nam bio kraj.
Politička klima je najveći razlog iseljavanja ljudi. 30 g. se sluša ista priča vladajućih i narodu je dosta toga.Ne osjeća se sigurno na ovim prostorima.
Lakše je otići nego ostati i pokušati nešto promijeniti.

User avatar
Ina
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 583
Posts: 1159
Joined: Mon Apr 20, 2020 4:52 pm

Re: Imamo li dobar život ili ne?

Post by Ina »

Dakle u BIH je ipak itekako dobro ali ljudi (pogotovo omladina) mahom odlaze.
Svi pomahnitali a uz to lijeni i razmaženi.
A Bisera i (parlamentarne kolege) nije, ništa od navedenog.
Glas razuma, prosperiteta i pravde.. :hahah

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2714
Posts: 11098
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Imamo li dobar život ili ne?

Post by Peace »

Ja ne vidim da je iko branio Biseru. Ni da je iko pokusavao reci da je sve dobro.

Znaci diskusija je ko i Bosna. Sam kontrolises sta hoces da u njoj vidis.

User avatar
Zenos
Član
Član
Reactions: 70
Posts: 429
Joined: Thu Jan 13, 2022 9:38 pm
Location: Terra incognita

Re: Imamo li dobar život ili ne?

Post by Zenos »

Grofica wrote:
Wed Feb 02, 2022 12:51 pm
Zenos wrote:
Tue Feb 01, 2022 11:31 pm

Forsirati pricu o mahom nekim imaginarnim dobrima sredine iz koje toliki broj ljudi odlazi i planira je nipodastavanje intelekta svakog od njih, jer eto, oni ne znaju kako im je, a svijest im je u stanju delirujuma. Nekorektno, najblaze receno.

Nekorektno???

Ja mislim da je više nekorektno spakovati stvari i s kompletnom porodicom ostaviti svoju državu, a znam da su porodice koje su barem napustile moj grad, imale i fine poslove i oba supružnika bila u radnom odnosu i imali su zdravstvenu zaštitu i imali su sve ono o čemu pričamo na ovoj temi. Nekorektno je otići i reći da nemaju ništa, ne biti iskren pa reći da odlaze zbog straha od rata.

Dalje, znam isto tako da su pojedini iz Sarajeva otišli u inostranstvo iako su imali zaposlenja u prestižnim firmama na visokim pozicijama što podrazumijeva i visoke plate u odnosu na "antistranačke zaposlenike". Ne zato što nemaju dobar život, već od straha od rata.

Mislim da je 95% uzroka odlaska naroda iz BIH u stvari strah od novog rata, nesigurnost.

Kada bih imala priliku otići sa Balkana, u bilo koju drugu zemlju na planeti, bez razmišljanja bih otišla, ali ne zato što nemam dobar život ovdje po pitanju životnih potreba, već zbog toga što je ova zemlja prokleta da se stalno ratuje i stalno biva napadnuta i stalno se od nekoga brani.

Zbog toga bih otišla jučer, a ne sutra.

Ali to je sasvim drugi par opanaka. Jedno je strah od rata, a drugo je reći da je BiH dovedena do siromaštva i da ljudi nemaju šta da jedu.
Ja ne znam sta to oni duguju drzavi pa da bi ostali tapkati u mjestu prinoseci vlastitu zrtvu zarad cega?
O ratu se nikad nije prestalo ni pricati od zavrsetka istog. Ratno-husacka retorika je standardan diskurs koji jenjava i rasplamsava se, ovisno o tome kako se kome trese stolica i kroz koji period drzava prolazi, da li se blize izbori i predizborna kampanja.
Ljudi rodjeni u postratnom periodu i nadalje ne znaju sta je rat, njih to ne interesuje toliko, koliko ih zanima sta ce poslije zavrsenog skolovanja. Na birou slobodno mogu istruhnuti.
Nisu samo Bosanci pobjegli na zapad, on je pun Bugara, Rumuna, Poljaka, u cijim drzavama nije glavna tema rat, ali su bijeda i uslovi osnovna stvar koja ih veze sa svima ostalima.
Problem je jednostavno, najvecim dijelom, ekonomske prirode, koliko god vi to pokusali negirati.

Svaku sprovedenu anketu koju otvoris, kazat ce ti isto, svaka naredna koja bude sprovedena ce takodje upucivati na kljucan razlog kompletnog odliva. To je jednostavno nepobitno.
Ili cemo mozda, osim sto smo nas narod pljesnuli epitetom neradnika i ljencuga, dodatno nazvati i patoloskim lazovima koji prikrivaju stvarni razlog odlaska nekim neosnovanim financijskim besmislicama?

Znam i ja ogroman broj onih, tacnije, svih onih koje poznajem ciji su razlozi oprecni onima koje navodis u svojima. Primjerima se mozemo gadjati u nedogled. Neka javno mnijenje kaze zadnju. Toga su svjesni i svi analiticari koji se bave ovom problematikom.

Obrazovni sistem i trziste rada su debelo neuskladjeni, nikoga nije briga za to. Jok ba, hajmo pricati o izbornom zakonu, dok to isto biracko tijelo odlazi kako bi prezivjelo negdje drugo, gdje su mu pruzeni uslovi da razvije iskustvo iz polja koje ga zanima.

A ako se vec neko odluci i poziciono degradirati zato jer mora, onda je sva logika na strani toga, da to bar uradi gdje ce biti bolje placen za to i imati priliku da se prije izvuce iz toga, a ne zapasti u mulju Bosne.

Usporedbu kolicine rada ne moze znati neko ko nije bio na obje strane. To je jedna itekako osjetna stvar u promjeni klime, medju mnogo drugih.
Osim ako se hvatate na price koje stignu izvana. Bosnjo koliko god bio dobar i merhametli, jednako tako zna biti zavidan, povodljiv i destruktivan. Jeste stvar licne prirode, ali nadam se da je to bar svima jasno.
The sun.. is already down!

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2136
Posts: 7661
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Imamo li dobar život ili ne?

Post by Bella »

Da Njemacka nije otvorila vrata... ne bi bilo ovakve situacija. pandemije odlaska.. mada tacne brojke i ne znamo.
Ekonomski na prvom mjestu, naravno .. ali i cjelokupna situacija na Balkanu.. masovno dolasci arapa. migranti .. kriminal .. ah... brzo se donese odluka za odlaskom..

Vani jeste tezak pocetak.. no, brzo se i taj strah prevazidje. pogotovo za mlade, bez djece...
.............................................................................................Image

User avatar
Zenos
Član
Član
Reactions: 70
Posts: 429
Joined: Thu Jan 13, 2022 9:38 pm
Location: Terra incognita

Re: Imamo li dobar život ili ne?

Post by Zenos »

Otvorila je vrata zbog zakona ponude i potraznje. Niko ne kaze da nas vole, ali smo im potrebni.

Nude i vise nego korektne uslove. Mnogima je osmosatno radno vrijeme bio samo pojam. Ili da ima pravo na zakonski odredjen i placen godisnji odmor, i to bez da se hrve sa sefom oko toga, koliko moze dobiti, hoce li ga pustiti. Na kraju covjek pozali jer je i pitao.

I dalje neki vjeruju da se to treba pravno rjesavati. A ljudi gledaju kako da preguraju mjesec sa osnovnim potrepstinama, a ne da da se izlazu sudskim troskovima rocista, puta i vremenskog dangubljenja, gdje ce ionako biti potkopani korupcijom. Kome to jos treba :doh

Ugovori o radu na tri mjeseca ili mjesec su za odvalit se. Fleksibilnost i oportunizam se spojili.
Hijene obicne! Jos im se treba izviniti i rahat razviti Stokholmski sindrom, k'o co'ek. Na kraju si spreman preseliti se u Indiju.
Tamo su hijene svakako stovane kao simbol ljubavi.
The sun.. is already down!

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2136
Posts: 7661
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Imamo li dobar život ili ne?

Post by Bella »

Nekima zasmeta, ta , ne uzvracena ljubav.. ali, nemam radnog iskustva s njima. mada mi se ne svidjaju kao individue. privatno ih poznajem nekoliko... i teshkibrate.. :hahah
.............................................................................................Image

User avatar
Zenos
Član
Član
Reactions: 70
Posts: 429
Joined: Thu Jan 13, 2022 9:38 pm
Location: Terra incognita

Re: Imamo li dobar život ili ne?

Post by Zenos »

Ko, Svabe? :hahah
The sun.. is already down!

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2714
Posts: 11098
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Imamo li dobar život ili ne?

Post by Peace »

Zar nas narod nije oduvijek odlazio u druge zemlje da radi? I za vrijeme Tita i Jugoslavije isli su ljudi u Njamacku jer se vjerovalo da je kod njih bolja para.
Doduse u manjem broju, i tada nisu vodili porodice.
Tamo su ostajali do penzije, zivjeli s cimerima ili s njemicama, i uspjeli bi napraviti kucu u Bosni.

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2136
Posts: 7661
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Imamo li dobar život ili ne?

Post by Bella »

da, Svabe.. ko roboti... nikakve topline...i da. 'vako to treba'. to im je moto.. :hahah
a nas Balkance trpaju zajedno s arapima.. mada ipak. vishe nas cijene.
..strariji se sjecaju Jugoslovena. dobri radnici bili . uklopili se dobro. mada :hm u to vrijeme nije bilo puno Bosnjaka .. ne znam kakvi su im osjecaji sad :hahah Turke ne vole. ma sta pricham , ne vole oni nikoga... :cc. :hahah
.............................................................................................Image

User avatar
Zenos
Član
Član
Reactions: 70
Posts: 429
Joined: Thu Jan 13, 2022 9:38 pm
Location: Terra incognita

Re: Imamo li dobar život ili ne?

Post by Zenos »

Normalno da nije, bilo je Muslimana. Zasto nije, nek' svako pita svog Marsala kad ga sretne na onom svijetu.

Nista mi, koji smo pripadnici Islama nemamo previse sa danasnjim Arapima, pocevsi od cistoce. Ali prosjecnog zapadnjaka to ne zanima.

Da im Turci nisu dosli, ne bi vidjeli baklave. :hahah

U diplomatskim odnosima i sporazumima, nema mjesta za to svakako. Koristoljublje pokrece svijet. Samo je negdje benefit obostran, a negdje dobijes jednomjesecni ugovor i hijenu za vratom gratis.

A ti priznaj da ih ne volis jer znaju biti debeli. :hahah
The sun.. is already down!

User avatar
Ina
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 583
Posts: 1159
Joined: Mon Apr 20, 2020 4:52 pm

Re: Imamo li dobar život ili ne?

Post by Ina »

Postova i postova u kojim se nabada da ljudi kao neće da rade. Lijeni ili nedovoljno sposobni i željni napretka. I da imaju (jole) mogućnost ekonomskog napretka.. A možda se čak i valjaju u stanju blagostanja.. Nezahvalnici bezobrazni!

To da nigdje nije zlatno poznato je i pticama na grani..

User avatar
dezire
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 1577
Posts: 2886
Joined: Thu Apr 30, 2020 11:17 pm

Re: Imamo li dobar život ili ne?

Post by dezire »

@Ina, pišemo mi,koji živimo ovdje...zamisli :hm

Grofica, ja...i Kamilica napisa ,,kao i svugdje,ima onih koji pristojno žive i onih koji preživljavaju,,
Ili mislite,da mi ,eto ne znamo kako se ovdje živi,kakvi su naši ljudi pa trebamo čitati postova i postova,vaših,kako u Bosni je bijeda i siromaštvo,nema posla pa ljudi bježe van?

Ne misliš li,da smo ,kompetentniji za reći o tome,kako se ovdje živi...nego netko iz dijaspore,tko dođe jedanput godišnje ,na odmor?
Možete li mi reći,kome onda rade svi ovi ,non-stop puni kafići i restorani,noćni klubovi, kozmetički saloni,od kud lova za to?.Od kud lova,prosječnoj porodici,s dvoje djece,koji rade kod privatnika,za minimalno 3 auta u dvorištu.I to pristojna auta...da imaju i djeca dok idu na faks ili samo na kavu s društvom. Moglo bi se toga nabrajati koliko hoćeš. Posla ima samo je pitanje hoću li ja raditi ovdje dva posla da si sve to priuštim ili sam čula od drugih da je vani bolje,pa idem tamo raditi dva posla.
I ja imam rodbinu,u Italiji,Americi,Njemačkoj,pa neću pametovati kako se tamo živi jer ne živim tamo.Samo čujem priču o tome.

User avatar
Grofica
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 643
Posts: 1176
Joined: Mon Jun 08, 2020 8:52 pm

Re: Imamo li dobar život ili ne?

Post by Grofica »

Na žalost, upravo medijska informiranost je jedno, a prava stvarnost je drugo.
Sve to što pišete, jeste u pravu s jedne strane, ali niste u pravu da se u BiH živi na rubu života, niste u pravu da je u BiH nemoguće dobiti posao, niste u pravu da u BiH ne funkcionišu zdravstvo, obrazovanje, kultura...
Od kika vijeka je bilo bogatih i siromašnih i za vijeke vijekova će ih biti. Nikad dok svijet postoji neće doći vrijeme da svi budu jednaki, jer to je nemoguća misija.

Samo jedan podatak koji je neki dan objavljen i 100% provjeren, a to je da je u BPK Goražde u 2021. godini potrošeno 16 miliona KM na kladionicu. Da 16 MILIONA!!!

Ko je bolan bijedan i siromašan?! :jbg
Bez obzira koliko se trudite, nikada se ne možete sjetiti kako je vaš san počeo.

User avatar
Ina
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 583
Posts: 1159
Joined: Mon Apr 20, 2020 4:52 pm

Re: Imamo li dobar život ili ne?

Post by Ina »

Naravno da ti, Kamilica i Grofica znate kako je vama. Kao što i ja znam najbolje kako je meni.
I ako vi/ ja pristojno živite ne znači da je to slučaj i većine populacije, i čitava slika jedne (bilo koje)države.
Ti/ja i Nada sa trećeg sprata ili komšija Zajim (u Švicarskoj) je uspio i eto kao mogu komotno i drugi. :_)

I Peace ti piše iz Amerike, možda si zaboravila, ili ona ima pravo glasa a ja ne bi trebala? :hm


Možemo mi do besvijesti govoriti najčešće subjektivno...

Objektivna perspektiva promatranja je nešto treće. Njihova analiza omogućava širi spektar (ne)ekonomskih indikatora. I ne samo.
Kad i ako je (ili ne) prisutno realno blagostanje naroda sagledava se (opet objektivno) dosta toga.. ekonomsko, socijalno, ekološko, zdravstveno, društveno stanje itd


Eto izbacite mi realne podatke ekonomskog rasta..
Zaposlenosti i nezaposlenosti, ekoloških inicijativa, društvenih, zdravstvenih itd pa ću sama sebe lupiti u tintaru i reći: ina draga, stvarno drndaš apurde.. U BIH hara generalno blagostanje.

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2714
Posts: 11098
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Imamo li dobar život ili ne?

Post by Peace »

Ina ako ti znas drzavu gdje vlada generalno blagostanje, ukazi nam na nju molim te.

Niko od nas ne govori da je sve dobro. Ali protivimo se prici da je sve lose, nefunkcionalno, da ne mozes uspjeti, da ne mozes imati, da je sve siromastvo, da nema buducnosti…

I ako cemo onim sto zive dobro oduzimati pravo da kazu - ako ja mogu mozes i ti… Tada bi bilo ispravno i onima sto ne zive dobro (ili koji se tako osjecaju) oduzeti pravo da kazu ako ja ne mogu ne mozes ni ti.
Jer ako je tacno da ti ne moras ili ne mozes biti uspjesan samo zato sto ja mogu i jesam, to onda mora znaciti da ja ne moram biti neuspjesan samo zato sto ti jesi.

User avatar
kreja
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 348
Posts: 2770
Joined: Wed Jun 30, 2021 7:06 am
Contact:

Re: Imamo li dobar život ili ne?

Post by kreja »

Kakva je situacija u BiH . Kazete moze se uspjeti, tacno, netacno sve zavisi kako ko gleda na taj problem Ispricacu svoju situaciju pa zakljucite same.

Kcerka zavrsila skolu sa kojom kaze se lako se zaposli. Udala se i irodila dvoje djece ( period 15 godina) Nisu radili ni jedno ni ona ni muz joj. Ja ih izdrzavala i sebe i njih. Oni privredjivali onoliko koliko su mogli rucnim radom. snimanjem svadbi... U danasnjim uslovima ako bi zaradili 300 KM za mjesec bili su na konju.

Kcerka je dobila posao i sada kaze zive normalno. opet koliko je to normalno to je diskutabilno. Uglavnom ne zavise od drugih i mogu si priustiti osnovno u zivotu, hranu.


Sto se tice kladionice. Uvijek se govorilo. Sto se vise narod kladi to je drzava siromasnija.
Ako moramo da biramo između smrti od gladi i metka, Gejl i ja smo se složili da je metak mnogo brži.

User avatar
Ina
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 583
Posts: 1159
Joined: Mon Apr 20, 2020 4:52 pm

Re: Imamo li dobar život ili ne?

Post by Ina »

Možeš komotno izbaciti to generalno, ako ti smeta.. za koje se hvataš, i uz koje, pogotovo u posljednjim postovima, obrćeš jaja (ovdje se kaže frittatu samo se ne mogu sjetiti sad na naš😁)

Malo je za reći da je nepohvalno sa tvoje (na ovoj tematici) strane (iz Amerike) trubiti da su ljudi tamo razmaženi, lijeni, nesposobni i šta već.. i pridavati toliku potporu Biserinom licemjerstvu.


Priložiti (mi)

Realne podatke ekonomskog rasta u BIH.
Zaposlenosti i nezaposlenosti, ekoloških inicijativa, društvenih, zdravstvenih, troškove života. Investicije, socijalno blagostanje, efikasnost finansijskog sektora, mogućnosti koje se nude ljudima itd



Sve ostalo ću svrstati direktno u palamunđakanje..

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2714
Posts: 11098
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Imamo li dobar život ili ne?

Post by Peace »

Nemam prave rijeci za to sto si ti sad nspisala :jbg

Nista od toga ni jednom nisam rekla, i ne branim Biseru. Samo, za razliku od tebe, gledam siru sliku.

I potpuno je nezahvalno i od tebe da samo trubis o bosanskoj politici, a sutis o Italijanskoj npr.

Ili mozda ne znas da evropska unija mora poslati Italiji pomoc u milijardama, da ih iscupa iz gliba :jbg

Post Reply