Imamo li dobar život ili ne?

Sve teme koje se odnose na privredu, lokalnu i svjetsku. Zapošljavanje, radni odnosi, ekonomija...
User avatar
Snaga
Član
Član
Reactions: 355
Posts: 623
Joined: Sun Jun 07, 2020 11:20 pm

Re: Imamo li dobar život ili ne?

Post by Snaga »

Ako mogu iz brzog čitanja mogu da zakljucim
U Bosni je dzennet.


Ključaj


P.s.

Bisera izvini

Razmaženo derište
Ne plasim se mrakova, vukova ni jakih vjetrova
Dok imam srca da ga dam

User avatar
Zenos
Član
Član
Reactions: 70
Posts: 429
Joined: Thu Jan 13, 2022 9:38 pm
Location: Terra incognita

Re: Imamo li dobar život ili ne?

Post by Zenos »

Peace wrote:
Thu Jan 27, 2022 4:46 pm
Jos sam se nesto sjetila.
Haj' polahko :hahah
The sun.. is already down!

User avatar
Zenos
Član
Član
Reactions: 70
Posts: 429
Joined: Thu Jan 13, 2022 9:38 pm
Location: Terra incognita

Re: Imamo li dobar život ili ne?

Post by Zenos »

Peace wrote:
Thu Jan 27, 2022 4:48 pm
Zenos wrote:
Thu Jan 27, 2022 4:32 pm
Sve to on moze raditi i u Njemackoj, a posto je mlad, velika je vjerovatnoca da i hoce jos koju godinu.
Ulicama gradova kad prolazis, vise cujes dovikivanja Balkanaca nego bilo kojih drugih. Sad ce reci da je to zato sto smo najgrlatiji. :hahah

Dakle, drustva itekako ima, para jos vise, a klubova najvise. Sve je u tome kako se usmjeris.
A ko mislis da ce mu tamo poplacati troskove zivota? Krov, struja, voda, plin, telefon, hrana, odijevanje, troskovi putovanja s posla i na posao?

Bas vjerujes da ce mu u Njemackoj ostati para i energije za derneka :??
Crveni krst u suradnji sa dobrotvornim drustvom Merhamet ce zakazati hitnu vanrednu sjednicu komiteta kako bi se raspravilo o novoiskrslom problemu.
A ako zatreba, mogli bi se i forumasi malo ispruziti, sta fali, kako bi se zajednickim snagama prikupila sredstva neophodna bar za godinu dana izdrzavanja, dok se covjek malo ne snadje.

Eventualno, trebalo bi se poraditi i na kontroli toka i objave informacija. Ako val migranata nacuje ili nasluti blagostanje Bosne, nikome vise nece pasti na pamet da produzi prema zapadu, a domicilnima ce ostati samo da zale na svim zlatnim prilikama koje im je domovina pruzila, a oni ih nisu iskoristili.
The sun.. is already down!

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2714
Posts: 11099
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Imamo li dobar život ili ne?

Post by Peace »

Zbog cega sarkazam Zenos? :jbg

User avatar
Zenos
Član
Član
Reactions: 70
Posts: 429
Joined: Thu Jan 13, 2022 9:38 pm
Location: Terra incognita

Re: Imamo li dobar život ili ne?

Post by Zenos »

Cuj ko ce mu placati. Ko placa svima onima koji su iselili u zadnjih sest, sedam godina, kojih ima gotov 600k? :nuts

Uostalom, ovisno od struke i profila, mnoge firme nude smjestaj, bar jedan placeni obrok ili kuhinju u sklopu radnog mjesta, naknadu za prijevoz, sve u prilog bolje integracije u novi zivotni prostor.

Ne odustajes, vidim, od primjera, "pozitivnih". :D/
Neka, moze ti se, dobrostojece nije tesko izdvojiti. Problem je ako krenemo sa negativnim, prodje zivot na forumu nabrajajuci stotine hiljada pojedinacno, a necemo zavrsiti.

Za poduzetnistvo ipak treba imati i kapital. A kad bi svi bili gazde, ko bi onda radio i proizvodio? :??

Poduzetnika ima i u Moldaviji, a takva informacija sama po sebi, vezana za minornu grupu pojedinaca ne znaci nista.
The sun.. is already down!

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2714
Posts: 11099
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Imamo li dobar život ili ne?

Post by Peace »

Sta treba da ti pruzi domovina? Sta mislis da pruza npr Amerika a da to ne pruza Bosna?
Stvaro me zanima :??

Bez sarkazma, ako moze, please. Ne bih ulazila s tobom ovako duboku u diskusiju da te ne vidim ko validnog sagovornika.

User avatar
Zenos
Član
Član
Reactions: 70
Posts: 429
Joined: Thu Jan 13, 2022 9:38 pm
Location: Terra incognita

Re: Imamo li dobar život ili ne?

Post by Zenos »

Peace wrote:
Fri Jan 28, 2022 12:50 am
Zbog cega sarkazam Zenos? :jbg
Prva si pocela :hahah

Pitas ko ce da placa? Ne poznajem ja te ljude pa da znam u kojem si kontekstu sve to napisala. Mozda je covjek navikao biti pod roditeljskim okriljem, pa osim svoje place, trazi i dodatno dzeparac od svojih.

Ljudi najvecim dijelom odlaze zbog financijske sigurnosti, a sve te dadzbine se podrazumijevaju, uz suficit koji sluzi za ustedjevinu, da bi se nesto ostvarilo. Svakodnevne troskove zivota niko sposoban i razuman i ne ocekuje da mu se placaju.

Vrate se oni, koji su avanturisticki otisli sa drzavne grbace ili nekog javnog sektora, mahom nepotisticki ubaceni i oni koji nisu iskusili mnogo toga, pa im drasticna promjena zivota djeluje kao neizdrziva stega.
The sun.. is already down!

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2136
Posts: 7665
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Imamo li dobar život ili ne?

Post by Bella »

A ko mislis da ce mu tamo poplacati troskove zivota? Krov, struja, voda, plin, telefon, hrana, odijevanje, troskovi putovanja s posla i na posao?

Bas vjerujes da ce mu u Njemackoj ostati para i energije za derneka
Kako ko ce.. ko tebi placha . koliko zaradi..toliko ima na raspolaganju. Uglavnom, djeca kad napuste roditeljsku kuchu... vrlo brzo shvate i prilichno su vjesti u prezivljavanju.
U Njemackoj ce imati vecu zaradu..ali i veche troskove..no, i pored toga .. bude mjesta za stednju.
.............................................................................................Image

User avatar
Zenos
Član
Član
Reactions: 70
Posts: 429
Joined: Thu Jan 13, 2022 9:38 pm
Location: Terra incognita

Re: Imamo li dobar život ili ne?

Post by Zenos »

Peace wrote:
Fri Jan 28, 2022 12:58 am
Sta treba da ti pruzi domovina? Sta mislis da pruza npr Amerika a da to ne pruza Bosna?
Stvaro me zanima :??

Bez sarkazma, ako moze, please. Ne bih ulazila s tobom ovako duboku u diskusiju da te ne vidim ko validnog sagovornika.
To bi znala da si ostala duze u Bosni.
Znam svega par ljudi koji su tamo. Nisam cuo da se zale niti ja ispitujem ljude o imovinskom stanju, ali oni koji vole kukati, sami razvezu bez da ih se ista pita.

Zdrava atmosfera se podrazumijeva za jednu funkionalnu sredinu gdje je zivot odrziv. Redovno uplaceni doprinosi za penziono-socijalno osiguranje, uvezan radni staz, kakav-takav program obuke i usavrsavanja strucnog kadra i sa mogucnoscu primjetnog napredovanja, mogucnost za odradjivanje pripravnickog za mlade ljude koji izlaze iz srednjih skola i univerziteta, sa naknadom, neophodna i moderna oprema i alat za rad, ovisno od struke, od tehnologije do zanata, drasticno manje mobinga nadredjenih, posteda pucanstva laznih grafikona stope inflacije od korumpiranih agencija.. i polako odlazimo u bajku koja izgleda nerealno, a moguca je.

Svijetli primjeri koje navodis nisu reprezetativan materijal opsteg stanja drzave, jer u konacnici, ispadose stotine hiljada glupih i dementnih koji su otisli i jos toliko onih koji cekaju u redu.

Necu ja relativizirati uspjeh navedenih koji su ostali, jer ne poznajem na cemu on sve pociva.
Ophiocordycep, fungus gledan silaznom putanjom djeluje lijepo ili bar normalno, dok se ne dodje do dna i vidi da u stvari raste iz lesa insekta kojeg je inficirao. Simbolicno, nimalo nepoznat proces u ljudskoj sferi djelovanja.

Nikako da se razgranici omjer materijalno uspjesnih i dobrostojecih od onih koji vode utrku za opstanak i traze svoje mjesto u svijetu sa nekim normalnim uslovima za zivot.
Truju nas/ih konstantno represivnom retorikom poredjenja sa Etiopijom, te kako trebamo biti sretni sto imamo veceru, krov nad glavom, Golfa 2 ili Fiata i da napunimo rezervoar za dvadesku.
Sasvim je normalno teziti ka visem i boljem.

Mozda bi neko i u Bosni ostvario nesto njemu znacajno, ali sta ti to vrijedi kad dodjes u godine princa Charlesa, na koncu toga. Mladi ljudi, sa zavrsenim srednjim skolama, tehnickim i zanatskim kao i fakultetima, hoce da iskoriste ono za sta su ucili i da dodatno napreduju i nesto ostvare dok su jos mladi. Da fokus razmislja bude na misli; sta bih dalje mogao/la, a ne kako cu sutra prezivjeti?

Ti to gledas iz striktno dijasporskog ugla, grofica s druge strane patriotski, iako se ne mogu osporiti ni primjeri lezihljeba, koji ce da fuckaju nargilu po cijeli dan, dokle god je roditelja. Ali oni nisu bitan postotak cjelokupnog naroda, kukolj je svuda po svijetu. U realnoj analizi, nema mjesta emocijama i pristrasnosti.

Zapad nece tolerisati neradnika, a izgleda da se najmanji broj onih koji se ipak vrate, lezi u otkazu od poslodavca.
Svako ko ode, jednostavno je neizbjezno da napravi usporedbu kroz izvjesno vrijeme, i to je odlucujuci faktor odluke o povratku i ostanku, a statistike pokazuju da egzodus ne jenjava niti ce uskoro, a oni koji su se rijesili liste cekanja po konzulatima, dolaze samo na odmor.
The sun.. is already down!

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2714
Posts: 11099
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Imamo li dobar život ili ne?

Post by Peace »

Ja nisam isla na sarkazam Zenos. Kad si rekao da ce on i tamo tako zivjeti, pitala sam te ko ce mu placati racune.
Ni oko cega se ne moramo sloziti, ali mislim da oko ovog moramo - u Njemackoj ces prvo poplacati racune, pa ako ti sta ostane i za provoda.

E to se nama desi u dijaspori, zato sam je negdje nazvala popravni dom. Mi se izgleda samo pod pritiskom mijenjamo.

Zamislimo da se ovaj mali odlucio promijeniti u Bosni, pa trosio recimo 300 km, a ostavljo $600. Na kraju god to je 7,200. Pitanje je da li ce ga vise ostajati u Njemackoj.

Moram ovo ovdje pomenuti. U Atlanti zivi nekoliko stotina porodica iz Srebrenice. Tek nakon sto sam preselila u GA, zivjela sam u sklopu apartmana gdje je bilo jedno 50ak porodica iz Srebrenice. To je bio i moj prvi kontakt s njima. I to su bili takvi alkoholicari po samom dolasku iz BiH, da ja uopce nisam znala da postoje ljudi na svijetu koji toliko piju.
Od svih njih, znam da je do danasnjeg dana ostao jos jedan.
Neko je gubio posao, neku zenu, neko vozacku, neko slobodu, neko djecu… Da bi se na kraju svi izmijenili i dozvali pameti. Od tog pocne na bolje
Nama se tesko izmijeniti u domovini, rijetki uspiju.

Kazes mi da su uspjesni u Bosni rijetki primjeri…

Moram te potsjetiti da pricamo o zemlji sa 2,5 miliona stanovnika.
Ako mozes od Kreseva napraviti Sarajevo, onda i od Bosne mozes Njemacku.
Gdje je vise ljudi, veca je i ponuda i potraznja, vise je ulozenog rada i znanja. Oduvijek je tako, i zauvijek ce biti. Ne moze na celo drzave doci neko ko to moze izmijeniti.

Ne mogu broj uspjesnih u Bosni mjeriti s brojem u US.
Vece su sanse da jedan Gate, Musk, Bazel, niknu od nacije koja broji 300 miliona ljudi vec iz one sto ima 2,5.
Ali ako uporedim Bosnu s nekom drzavom u US koja recimo ima tu negdje istu populaciju… Bosna je za njih Dubaji za Bosnu.

User avatar
Snaga
Član
Član
Reactions: 355
Posts: 623
Joined: Sun Jun 07, 2020 11:20 pm

Re: Imamo li dobar život ili ne?

Post by Snaga »

I sta kaze dijaspora? Kako živimo mi u Bosni? :kaafa
Ne plasim se mrakova, vukova ni jakih vjetrova
Dok imam srca da ga dam

User avatar
Skitnica
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2794
Posts: 5337
Joined: Fri Jul 31, 2020 11:36 pm
Location: Iza leđa

Re: Imamo li dobar život ili ne?

Post by Skitnica »

Revizor wrote:
Wed Jan 26, 2022 1:21 pm
Skitnica wrote:
Thu Jan 20, 2022 7:44 pm
Ona ce reci naroda da je "razmazen"...ona koja nekoliko kuca ima u Sa. Jednu u Australiji...

Ona koja ide sluzbenim autom u kupovinu I sa telohraniteljima...

Bolje da nije nista rekla tom narodu koji radi I jedva sastavlja kraj sa krajem....

Izjava joj je" izjavu godine ".

:kaafa
ljudi na tim pozicijama koji imaju sve izgube dodir sa realnoscu. stvarno je lupila veliku glupost ☹
Nazalost...

Licimjerno do bola...sinoć vidim Dodik I ne zna kolika mu je plata... :rolleyes koji kreten moraš biti da ne ne znas sta I koliko dobijes n'a račun svakog mjeseca... :hahah
1
1 Image

User avatar
Skitnica
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2794
Posts: 5337
Joined: Fri Jul 31, 2020 11:36 pm
Location: Iza leđa

Re: Imamo li dobar život ili ne?

Post by Skitnica »

Snaga wrote:
Fri Jan 28, 2022 8:54 am
I sta kaze dijaspora? Kako živimo mi u Bosni? :kaafa
Meni licno se ne dopada način na koji se zivi...

Meni lijep život ne predstavljaju guzve po kaficima, kahvenisanja satima..Dobivanje posla ako si clan neke strane, / veze...
Radnici koji rade bez plata par mjeseci...
Neko vecer vidim jednu têtu n'a dnevniku snijeg pao I srusio joj kucu... Humaine komsije joj ponudile smjestaj do daljnjeg...
Mladi sve vise odlaze, vide da je Bosna zemlja bez budućnost.. I neka ide... Ne idu nigdje da leze I primaju socijalnu pomoć...Ja ne znam nikoga ko je dosao à da ne radi I zivi od svog rada..Nas narod se adaptera brzo, jezik nauče, primjerni radnici/studenti/ucenici I raduje me njihov uspijeh...

I svako ko moze neka ide ... ljepse /bolje postoji, ne zivi se od donacija fam. Raditi se treba dok se mlado I snazno, za starije dane..ne znam koliko mladih preko 30g žive sa roditeljima... razlog vrlo dobro Poznat.. nezaposlenist...
1
1 Image

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2714
Posts: 11099
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Imamo li dobar život ili ne?

Post by Peace »

Zenos, da sumiramo zadnji tvoj post.

- Ukoliko zivis u Bosni, a tvrdis da zivis lijepo, i ljudi oko tebe zive lijepo, tada si patriota.
- Ukoliko zivis u dijaspori, pa nakon 20ak i pokusas poruciti ljudima da Bosna nije hell kakvim je neki ljudi smatraju, tada si malo nostalgican, a malo si igubio pravu sliku stanja u matici.
- Ako si kojim slucejem u Bosni uspjesan, ti si onda prava rijetkost, a upitno je jel i od cega si uspjesan.
- Ako si onaj kojem ne ide u Njemackoj, koji javi da je zivot tamo rad i spavanje, onda si najvjerovatnije stranacki uhljeb koji nije naucio raditi.

I na kraju, imamo grupu tvojih istomisljenjaka. A ti, naravno, jedini vide stvari ispravno.

Kad god se druze moj nadjes u situaciji da mislis da su u prsvu tek oni sto misle samo ko i ti, zastani i razmisljaj o tome. O bilo kojoj stvari da je rijec.

User avatar
Zenos
Član
Član
Reactions: 70
Posts: 429
Joined: Thu Jan 13, 2022 9:38 pm
Location: Terra incognita

Re: Imamo li dobar život ili ne?

Post by Zenos »

Peace wrote:
Fri Jan 28, 2022 4:40 am
Ja nisam isla na sarkazam Zenos. Kad si rekao da ce on i tamo tako zivjeti, pitala sam te ko ce mu placati racune.
Ni oko cega se ne moramo sloziti, ali mislim da oko ovog moramo - u Njemackoj ces prvo poplacati racune, pa ako ti sta ostane i za provoda.

E to se nama desi u dijaspori, zato sam je negdje nazvala popravni dom. Mi se izgleda samo pod pritiskom mijenjamo.

Zamislimo da se ovaj mali odlucio promijeniti u Bosni, pa trosio recimo 300 km, a ostavljo $600. Na kraju god to je 7,200. Pitanje je da li ce ga vise ostajati u Njemackoj.

Moram ovo ovdje pomenuti. U Atlanti zivi nekoliko stotina porodica iz Srebrenice. Tek nakon sto sam preselila u GA, zivjela sam u sklopu apartmana gdje je bilo jedno 50ak porodica iz Srebrenice. To je bio i moj prvi kontakt s njima. I to su bili takvi alkoholicari po samom dolasku iz BiH, da ja uopce nisam znala da postoje ljudi na svijetu koji toliko piju.
Od svih njih, znam da je do danasnjeg dana ostao jos jedan.
Neko je gubio posao, neku zenu, neko vozacku, neko slobodu, neko djecu… Da bi se na kraju svi izmijenili i dozvali pameti. Od tog pocne na bolje
Nama se tesko izmijeniti u domovini, rijetki uspiju.

Kazes mi da su uspjesni u Bosni rijetki primjeri…

Moram te potsjetiti da pricamo o zemlji sa 2,5 miliona stanovnika.
Ako mozes od Kreseva napraviti Sarajevo, onda i od Bosne mozes Njemacku.
Gdje je vise ljudi, veca je i ponuda i potraznja, vise je ulozenog rada i znanja. Oduvijek je tako, i zauvijek ce biti. Ne moze na celo drzave doci neko ko to moze izmijeniti.

Ne mogu broj uspjesnih u Bosni mjeriti s brojem u US.
Vece su sanse da jedan Gate, Musk, Bazel, niknu od nacije koja broji 300 miliona ljudi vec iz one sto ima 2,5.
Ali ako uporedim Bosnu s nekom drzavom u US koja recimo ima tu negdje istu populaciju… Bosna je za njih Dubaji za Bosnu.
U svakoj zemlji ces prvo platiti racune, ne znam sta je tu cudno. Zivot uglavnom nije provod.
Nema tu nikakvog pitanja, to su jasne racunice i znaju ih svi osim onih koji ne zele da znaju.
Njemacka frekventno usvaja povecanje minimalca, a za inostrane radnike on je cak i veci. Posla ima itekako iz raznih oblasti, a ne krije se da im treba ljudi.

Gomila firmi i poslodavaca nude i obezbjedjen smjestaj, negdje rasterecen od ikakvih placanja, negdje uz naknadu, ali daleko manju od one da ga sam uzimas. Istina, radi se o kolektivu, ali za pocetak je itekako dobro, jer od necega se pocinje, a to znaci da ti taj novac ostaje sacuvan.

Minimalc koji sam spomenuo je u biti samo formalna kategorija, jer gotov niko ne radi za minimalc, a ako i radi, sto je razlog pocetnistva i neiskustva, ne adrzava se dugo u toj zoni, napredovanje i zalaganje se tu osjetno plati.

S druge strane, ako si visokoobrazovan ili donosis jace iskustvo, imas bolju poziciju, sukladno tome si i vise placen.
Nikakav problem nije placati sasvim pristojan stan, veci je problem naci ga. A i to je moguce, da nije, svi bi bili beskucnici i spavali bi po ulicama i sa istih isli na posao.

Evo, ja cu tebe podsjetiti da jedan Luksemburg ima nekih 600k stanovnista, 4x manje od Bosne.
Podsjetit cu te da skandinavske zemlje takodje nisu velike, nije ni Svicarska ili Austrija. Recimo u usporedbi sa Bugarskom, sve je to ublizu po broju stanovnistva, a standard je neuporediv.
Onda imas Ukrajinu od preko 45 mil. Pa vidi gdje su.

Velicina zemlje ne odredjuje ekonomsku moc.
GDP Bosne pripada crvenoj kategoriji.
Ne znam sad u kakvu si vezu dovela Kresevo sa Sarajevom.

Cudi me da kazes kako na celo drzave ne moze doci neko koce to promijeniti, kad su pod vladavinom takvih ugasena brojna javna velika i srednja preduzeca. Zaostale plate se ne isplacuju godinama, staz nije uvezen, zemljiste se isplacuje da bi koji sitni prevarant nabio benzinsku ili jos jedan potrosacki lanac trgovina.

Treba li da pisem spisak tih preduzeca?

Dovoljan je pokazatelj otvoriti i neki servis za trazenje posla, i vidjeti ponudu za Bosnu i neku zapadnu zemlju.
Na LinkedIn -u, recimo, ne moras ni skrolati do kraja kada trazis za nasa podrucja, dok za ino trziste, moras odvojiti dan, i to da preletis okom samo, ako stignes do ponoci zavrsiti.
The sun.. is already down!

User avatar
Zenos
Član
Član
Reactions: 70
Posts: 429
Joined: Thu Jan 13, 2022 9:38 pm
Location: Terra incognita

Re: Imamo li dobar život ili ne?

Post by Zenos »

Peace wrote:
Fri Jan 28, 2022 7:34 pm
Zenos, da sumiramo zadnji tvoj post.

- Ukoliko zivis u Bosni, a tvrdis da zivis lijepo, i ljudi oko tebe zive lijepo, tada si patriota.
- Ukoliko zivis u dijaspori, pa nakon 20ak i pokusas poruciti ljudima da Bosna nije hell kakvim je neki ljudi smatraju, tada si malo nostalgican, a malo si igubio pravu sliku stanja u matici.
- Ako si kojim slucejem u Bosni uspjesan, ti si onda prava rijetkost, a upitno je jel i od cega si uspjesan.
- Ako si onaj kojem ne ide u Njemackoj, koji javi da je zivot tamo rad i spavanje, onda si najvjerovatnije stranacki uhljeb koji nije naucio raditi.

I na kraju, imamo grupu tvojih istomisljenjaka. A ti, naravno, jedini vide stvari ispravno.

Kad god se druze moj nadjes u situaciji da mislis da su u prsvu tek oni sto misle samo ko i ti, zastani i razmisljaj o tome. O bilo kojoj stvari da je rijec.
Mogu se i ja posluziti istim trikom, pa sumirati tvoje postove do sad;

- Ljudi u Bosni, pa i sa citavog Balkana (jer i ostali bjeze), nisu dovoljno angazovani, kukaju bez razloga i nemaju pojma kako im je niti imaju dovoljno zdravog razuma da to sami znaju na kakvoj zili prilika zive.
- Bosna je potencijalna Njemacka, samo jos neotkrivena.

Ne pozivam se ja ni na koga. Neka cifra onih koji su otisli kaze sam za sebe, (i tu ne racunam minoritet onih povratnika) kao i svake godine ispunjena kvota zahtjeva za vizu do maksimuma, i onih koji cekaju u redu.

Neka kaze analiza i ankete gdje se 60% mlad(j)ih, radno sposobnih vec odlucilo za odlazak, samo dok dodju na red.

Bunis se za jedan moj post prozet sarkazmom, a konstantno me upucujes kako da razmisljas i mislim. Izgleda sam sve ovo do sad napisao bez razmisljanja, cisto da ubijem vrijeme.
Nemam pojma, kao ni stotine hiljada drugih. :??
The sun.. is already down!

User avatar
Snaga
Član
Član
Reactions: 355
Posts: 623
Joined: Sun Jun 07, 2020 11:20 pm

Re: Imamo li dobar život ili ne?

Post by Snaga »

Skitnica wrote:
Fri Jan 28, 2022 12:22 pm
Snaga wrote:
Fri Jan 28, 2022 8:54 am
I sta kaze dijaspora? Kako živimo mi u Bosni? :kaafa
Meni licno se ne dopada način na koji se zivi...

Meni lijep život ne predstavljaju guzve po kaficima, kahvenisanja satima..Dobivanje posla ako si clan neke strane, / veze...
Radnici koji rade bez plata par mjeseci...
Neko vecer vidim jednu têtu n'a dnevniku snijeg pao I srusio joj kucu... Humaine komsije joj ponudile smjestaj do daljnjeg...
Mladi sve vise odlaze, vide da je Bosna zemlja bez budućnost.. I neka ide... Ne idu nigdje da leze I primaju socijalnu pomoć...Ja ne znam nikoga ko je dosao à da ne radi I zivi od svog rada..Nas narod se adaptera brzo, jezik nauče, primjerni radnici/studenti/ucenici I raduje me njihov uspijeh...

I svako ko moze neka ide ... ljepse /bolje postoji, ne zivi se od donacija fam. Raditi se treba dok se mlado I snazno, za starije dane..ne znam koliko mladih preko 30g žive sa roditeljima... razlog vrlo dobro Poznat.. nezaposlenist...
S tvojim postovima sam se svakako slozila.
Pises s razumijevanjem stanja u kojoj se nalazi bosanski narod . Ja sam ti zahvalna na tome.
Bila sam sarkasticna u svom postu pomalo revoltirani pisanjem Peace.
1
1 Image
Ne plasim se mrakova, vukova ni jakih vjetrova
Dok imam srca da ga dam

User avatar
Kuduz
Član
Član
Reactions: 80
Posts: 184
Joined: Thu Jun 04, 2020 11:07 pm

Re: Imamo li dobar život ili ne?

Post by Kuduz »

Grofica wrote:
Thu Jan 20, 2022 11:06 am
Turković nazvala bh gradjane razmaženim i poručila svi mi imamo jako dobar život

Molim da prvo pažljivo pročitate tekst, pa tek onda komentarišemo. :cv

Šta vi mislite o ovoj izjavi? Da li smo stvarno "razmaženi", da li još uvijek očekujemo "humanitarne pomoći", da li smo nesposobni za poboljšanje situacije, ili šta?

Slažem se sa ovom izjavom i smatram da 90% stanovništva živi puno bolje nego što se to prikazuje u javnosti. Ne znam koliko puta sam bila svjedok priče da je nekome plata 500 - 600 KM. Da u redu, jeste na ruke što dobije, a zašto se ne prikaže i rata kredita, zašto se ne kaže koliko je stvarno primanje (puna plata + topli obrok + regres + druga primanja po raznim osnovama)? Malo me počinje nervirati priča o plati od 500 KM, jer znam da iza zavjese stoji nešto sasvim drugo. :ubip

Dalje, koliko porodica znate da nemaju automobil, da nemaju mobitel, da nemaju svoju vlastitu kuću/dom?

Ne mogu se sjetiti kad sam zadnji put vidjela na cesti golf II :hm

Znam također, da postoje stvarni socijalni slučajevi, ne tvrdim suprotno, ali takve porodice su odgovornost vlasti i institucija koje postoje radi tih slučajeva. Njima se stvarno treba posvetiti i smatram da su, u silnom laktanju onih kojima baš i nije zor, zapostavljeni i oštećeni za mnogo što šta.

Šta bi ste vi mogli navesti da u BiH nema što je neophodno za život, šta je to što ljudima stvarno treba?
Ja kad vidim bijedu i po EU a pogotovo po nekim nerazvijenim zemljama ,pomislim da nama i nije lose stvarno.Kod nas tesko da mozes naci pravu bijedu da je toliko prisutna.Ne kazem da nema , ali nema puno.Problem je sto je puno onih koji nisu bijeda ali jedva da krpe kraj s krajem . Njih je najvise.

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2136
Posts: 7665
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Imamo li dobar život ili ne?

Post by Bella »

Upravo pogledah prilog o Lebanonu.. totalni ekonosmski krash... osam familija o svemu odluchuju... jako slichno Bosni. nadam se da se isti scenario neche desiti, ubrzo.. :-?
.............................................................................................Image

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2136
Posts: 7665
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Imamo li dobar život ili ne?

Post by Bella »

Penzioner ima terapiju. tablete za srce... svakog mjeseca dobije 28 . umjesto 30 kom... dodje kod dr po novi recept. kazu .. nije vrijeme.. jeste vrijeme, nemam za dva dana. kazu . kupi. i mora da kupi u apoteci... :-?
Mogu misliti,sta sve dozivljavaju u zdravstvu... a pogotovo u bolnicama....
U Bosni je sramota kupiti i 250 gr fasiranog... :-?
.............................................................................................Image

User avatar
Zenos
Član
Član
Reactions: 70
Posts: 429
Joined: Thu Jan 13, 2022 9:38 pm
Location: Terra incognita

Re: Imamo li dobar život ili ne?

Post by Zenos »

Zasto sramota? :hm
The sun.. is already down!

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2136
Posts: 7665
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Imamo li dobar život ili ne?

Post by Bella »

Kako sam shvatila... znak siromashtva.. kao...... eto

..... zena kupi kg. onda zamrzava.. zbilja mi glupo... ako neko kuva svaki dan... za neka jela im ne treba vishe od 250 grama.. :hm
.............................................................................................Image

User avatar
Zenos
Član
Član
Reactions: 70
Posts: 429
Joined: Thu Jan 13, 2022 9:38 pm
Location: Terra incognita

Re: Imamo li dobar život ili ne?

Post by Zenos »

Mijenja se to polako, ovisno od sredine. U manjim mjestima se i promjene desavaju sporije.
The sun.. is already down!

User avatar
Grofica
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 643
Posts: 1176
Joined: Mon Jun 08, 2020 8:52 pm

Re: Imamo li dobar život ili ne?

Post by Grofica »

Zenos, priznajem da sam patriota i to ne krijem. Ne želim da prihvatim da u ovoj državi u kojoj sam rođena i gdje čitav život živim nema baš ništa svjetlo, da nema ništa pozitivno, da nema nikakve mogućnosti. Smatram da ima i to puno više nego možemo i da zamislimo, samo nismo se "odlijepili" od humanitarne pomoći. Jednostavno, ostalo nam nekako u podsvijesti da je to normala.

Evo, npr. što neko napisa da je nekoj porodici uništena kuća zbog elementarnih nepogoda. Odlično i super je reakcija komšiluka koji su pružili utočište dok se problem ne riješi.
Vidi sad ovo, znam da ima onih koji imaju građu koja im je ostala neiskorištena prilikom renoviranja kuće, zašto ne bi priskočili toj porodici pa dali? Znam da ima onih koji stvari bacaju u kontejner, iako je zabranjeno odlaganje namještaja u kontejnere, radije će baciti nego dati nekome kome je stvarno potrebno (sinoć sam kod baba ispred zgrade vidjela 3 kontejnera u koje su nagurane fotelje, stolice, taburei...), zar nisu mogli pokloniti nekome?
Ako ja imam više nego što mi je potrebno, zašto ne podijelim s komšijom?

Drugo, lijekovi, problem... Kaže dr. ne može dati recept nego da se terapija kupi, a fino i lijepo pacijent donese sa sobom dokazni materijal i pokaže doktoru da je to terapija od 28 tableta koje ne mogu biti dovoljne za mjesec od 30 dana. Pa fino i lijepo kaže daj mi moj recept koji me sleduje, a ja ću ti opet doći za 28 dana. Ne ići iz ordinacije dok ne dobije svoje sledovanje, jer ne može te neko natjerati da nešto kupiš ako imaš pravo na besplatno.

O tome pričam, razmaženi smo da znamo na sva usta pričati šta ne valja, a nikako da se dozovemo i kažemo "DOSTA!" i tražimo naša prava, tražimo ono što nas sleduje, konkretno poduzmemo rješavanje stvari.

Šta god u ovoj zemlji ne valja, neće ni valjati dok se ne probudimo i stanemo u odbranu svojih prava, svoga zdravlja, svoga života.

Može li tebe ili bilo koga od forumaša iko natjerati da platiš nešto 5 KM ako znaš da je cijena 3 KM?!

Mene ne može.
1
1 Image
Bez obzira koliko se trudite, nikada se ne možete sjetiti kako je vaš san počeo.

User avatar
Skitnica
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2794
Posts: 5337
Joined: Fri Jul 31, 2020 11:36 pm
Location: Iza leđa

Re: Imamo li dobar život ili ne?

Post by Skitnica »

Snaga wrote:
Sun Jan 30, 2022 4:56 pm
Skitnica wrote:
Fri Jan 28, 2022 12:22 pm
Snaga wrote:
Fri Jan 28, 2022 8:54 am
I sta kaze dijaspora? Kako živimo mi u Bosni? :kaafa
Meni licno se ne dopada način na koji se zivi...

Meni lijep život ne predstavljaju guzve po kaficima, kahvenisanja satima..Dobivanje posla ako si clan neke strane, / veze...
Radnici koji rade bez plata par mjeseci...
Neko vecer vidim jednu têtu n'a dnevniku snijeg pao I srusio joj kucu... Humaine komsije joj ponudile smjestaj do daljnjeg...
Mladi sve vise odlaze, vide da je Bosna zemlja bez budućnost.. I neka ide... Ne idu nigdje da leze I primaju socijalnu pomoć...Ja ne znam nikoga ko je dosao à da ne radi I zivi od svog rada..Nas narod se adaptera brzo, jezik nauče, primjerni radnici/studenti/ucenici I raduje me njihov uspijeh...

I svako ko moze neka ide ... ljepse /bolje postoji, ne zivi se od donacija fam. Raditi se treba dok se mlado I snazno, za starije dane..ne znam koliko mladih preko 30g žive sa roditeljima... razlog vrlo dobro Poznat.. nezaposlenist...
S tvojim postovima sam se svakako slozila.
Pises s razumijevanjem stanja u kojoj se nalazi bosanski narod . Ja sam ti zahvalna na tome.
Bila sam sarkasticna u svom postu pomalo revoltirani pisanjem Peace.
Ja vidim realnu situaciju, i ne mogu se pomiriti sa činjenicom da postoje djeca koja trebaju da pješače do 10km u jednom pravcu da bi stigla u školu, nemaju busa, nemaju roditelji mogućnosti ( auta) da ih odvoze / dovoze iz škole..

Ima toga još puno... gledam i čitam redovno dešavanja u BiH...
Da ne nabrajam dalje...

A Peace je poput
Marije Antoanete : "Narode, ako nemate hljeba, jedite kolače!

:rlys
1
1 Image

Post Reply