Tokovi novca

Sve teme koje se odnose na privredu, lokalnu i svjetsku. Zapošljavanje, radni odnosi, ekonomija...
User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2749
Posts: 11196
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Tokovi novca

Post by Peace »

Dijaspora prošle godine poslala 3,79 milijardi KM, što je za 203 miliona više u odnosu na 2022.

Iz Centralne banke Bosne i Hercegovine su objavili podatke o tekućim transferima tokom prošle godine.
Kako su saopćili, ukupni tekući transferi u 2023. godini iznosili su 5,26 milijardi KM te su za 307 miliona KM veći u odnosu na 2022. godinu.

Od ukupnog iznosa tekućih transfera, na novčane doznake iz inostranstva, odnosno personalne transfere, odnosi se 3,79 milijardi KM, što je za 203 miliona KM više u odnosu na godinu ranije.
Ostali tekući transferi iznose 1,48 milijardi KM, od čega se najveći dio, u iznosu od 1,36 milijardi KM, odnosi na penzije iz inostranstva, saopćili su iz Centralne banke.
1
1 Image

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2182
Posts: 7831
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Tokovi novca

Post by Bella »

:hahah
svake godine vishe i vishe..
. e, nevjerujem u te brojeve,
bash . penzije.. sve neki penzioisani milioneri.... :D/ :D/
.............................................................................................Image

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2749
Posts: 11196
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Tokovi novca

Post by Peace »

Mnogo je vise od ovoga.
Mnogo novca udje a nije preko banki.

User avatar
Revizor
Moderator
Reactions: 492
Posts: 1077
Joined: Sun Jun 28, 2020 12:00 pm

Re: Tokovi novca

Post by Revizor »

udje jos toliko kesa
to je vjerovatno bio i plan drzavnog vrha. raseliti dosta stanovnistva po zapadu i onda zivjeti od doznaka iz dijaspore. tek cemo u narednim godinama ubirati prave plodove te politike. hvala im
za mene senf je istina
po virslama je ispisan

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2749
Posts: 11196
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Tokovi novca

Post by Peace »

Sta mislis da ce se desiti?

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2182
Posts: 7831
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Tokovi novca

Post by Bella »

. problem bi mogao biti. kolika vrijednost doznaka :?? ... ako si cijelu godinu u Bosni.. tamo gdje je zaradjena penzija (zapad) , iznos se umanjuje.... pitanje je.. da li che i od takve, mochi ugodno zivjeti .. i ostati u Bosni
.............................................................................................Image

User avatar
Revizor
Moderator
Reactions: 492
Posts: 1077
Joined: Sun Jun 28, 2020 12:00 pm

Re: Tokovi novca

Post by Revizor »

Peace wrote:
Thu Apr 18, 2024 12:05 am
Sta mislis da ce se desiti?
mislim da je plan dobar i da cemo bit ko svicarska
za mene senf je istina
po virslama je ispisan

User avatar
Revizor
Moderator
Reactions: 492
Posts: 1077
Joined: Sun Jun 28, 2020 12:00 pm

Re: Tokovi novca

Post by Revizor »

Bella wrote:
Thu Apr 18, 2024 12:11 am
. problem bi mogao biti. kolika vrijednost doznaka :?? ... ako si cijelu godinu u Bosni.. tamo gdje je zaradjena penzija (zapad) , iznos se umanjuje.... pitanje je.. da li che i od takve, mochi ugodno zivjeti .. i ostati u Bosni
a jel to ako primas njemacku penziju u bosni ne primas puni iznos?
za mene senf je istina
po virslama je ispisan

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2182
Posts: 7831
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Tokovi novca

Post by Bella »

Revizor wrote:
Thu Apr 18, 2024 1:00 am
Bella wrote:
Thu Apr 18, 2024 12:11 am
. problem bi mogao biti. kolika vrijednost doznaka :?? ... ako si cijelu godinu u Bosni.. tamo gdje je zaradjena penzija (zapad) , iznos se umanjuje.... pitanje je.. da li che i od takve, mochi ugodno zivjeti .. i ostati u Bosni
a jel to ako primas njemacku penziju u bosni ne primas puni iznos?
. ne.. ako si non stop . tj 365 dana u Bosni... vjerujem da i druge zemlje EU, imaju isti zakon.
1
1 Image
.............................................................................................Image

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2749
Posts: 11196
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Tokovi novca

Post by Peace »

Pa ne mora ti penzija lijegat na racun u BiH.
Neka legne na racun drzave u kojoj si je zaradio.
Svakako se sad moze placati karticama svugdje.

Mada ja nisam cula jos ni od koga da im “otkida” ako su svo vrijeme u Bosni.

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2182
Posts: 7831
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Tokovi novca

Post by Bella »

.ako hoche da zadrze ili ako kupe zdrav. osiguranje.. moraju biti pola godine u zemlji.. ako ne. vjerujem da Amerikancima ne odbijaju za sada.. ali u EU su drugachija pravila..
.............................................................................................Image

User avatar
Revizor
Moderator
Reactions: 492
Posts: 1077
Joined: Sun Jun 28, 2020 12:00 pm

Re: Tokovi novca

Post by Revizor »

Bella wrote:
Thu Apr 18, 2024 1:30 pm
.ako hoche da zadrze ili ako kupe zdrav. osiguranje.. moraju biti pola godine u zemlji.. ako ne. vjerujem da Amerikancima ne odbijaju za sada.. ali u EU su drugachija pravila..
sta si ti kontala
hoces li se vracat u bosnu u penziji
za mene senf je istina
po virslama je ispisan

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2182
Posts: 7831
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Tokovi novca

Post by Bella »

Revizor wrote:
Thu Apr 18, 2024 2:42 pm
Bella wrote:
Thu Apr 18, 2024 1:30 pm
.ako hoche da zadrze ili ako kupe zdrav. osiguranje.. moraju biti pola godine u zemlji.. ako ne. vjerujem da Amerikancima ne odbijaju za sada.. ali u EU su drugachija pravila..
sta si ti kontala
hoces li se vracat u bosnu u penziji
. nisam josh nishta .skontala..tachno je. da je jeftinije trenutno zivjeti u Bosni..ali ima i dosta 'izazova', sveukupna atmosfera je 'poremechena'..
1
1 Image
.............................................................................................Image

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2749
Posts: 11196
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Tokovi novca

Post by Peace »

Poznati trgovački lanac nakon 42 godine rada zatvara sve trgovine

Poznati američki trgovački lanac 99 Cents Only zatvara vrata svojih trgovina nakon više od 40 godina poslovanja.

Lanac će zatvoriti vrata trgovina na 371 lokacija, objavili su ovih dana.

“Ovo je bila iznimno teška odluka. Stvari se nisu razvile onako kako smo se nadali i očekivali”, izjavio je za američke medije glavni izvršni direktor Mike Simoncic.

Kao glavne razloge propasti trgovačkog lanca naveo je nekoliko faktora – veliki utjecaj pandemije COVID-a, promjenu navika potrošača, inflaciju, ali i sve češće krađe.

Kombinacija tih faktora uvelike je ometala sposobnost kompanije da uredno posluje. Popularni lanac nedavno je proslavio 42. godinu poslovanja.

Kompanija 99 Cents Only nije prvi veliki trgovački lanac koje je u posljednje vrijeme ‘pao’ kao žrtva inflacije.

Prošlog mjeseca Dollar tree je najavio da će zatvoriti 1.000 poslovnica.

I Macy’s je otkrio da planira zatvoriti 150 poslovnica, oko 30 posto od ukupnog broja trgovina.

User avatar
Revizor
Moderator
Reactions: 492
Posts: 1077
Joined: Sun Jun 28, 2020 12:00 pm

Re: Tokovi novca

Post by Revizor »

ne znam kud vode ti tokovi novca, al znam da ni jedan ne vodi u moj novcanik ☹️
za mene senf je istina
po virslama je ispisan

Post Reply