Koliko vas vash posao iscrpljuje?

Sve teme koje se odnose na privredu, lokalnu i svjetsku. Zapošljavanje, radni odnosi, ekonomija...
User avatar
Skitnica
Senior
Senior
Reactions: 2685
Posts: 5187
Joined: Fri Jul 31, 2020 11:36 pm
Location: Iza leđa

Re: Koliko vas vash posao iscrpljuje?

Post by Skitnica »

Mene vise iscrpljuju dani kada ne radim, I kada sam kuci... :D/ kuhanje, spremanje..ciscenje... ne mogu biti kuci da nista ne radim ..dok na poslu mogu... :hahah

Odmor na poslu... :D/

User avatar
laganini
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 432
Posts: 1870
Joined: Tue Aug 04, 2020 11:11 pm

Re: Koliko vas vash posao iscrpljuje?

Post by laganini »

Skitnica wrote:
Tue May 17, 2022 10:24 pm
Mene vise iscrpljuju dani kada ne radim, I kada sam kuci... :D/ kuhanje, spremanje..ciscenje... ne mogu biti kuci da nista ne radim ..dok na poslu mogu... :hahah

Odmor na poslu... :D/
..u pravu si apsolutno kod na su hrvatskoj su izračunali direktnu cijenu rada domaćice na 4500 kuna..indirektno i više..ja znam fizički odradit da mi žena kaže da se divi koliko mogu al po meni je nemjerljivo s kućnim radom...jesam papak :hahah

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2558
Posts: 10694
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Koliko vas vash posao iscrpljuje?

Post by Peace »

Skitnica wrote:
Tue May 17, 2022 10:24 pm
Mene vise iscrpljuju dani kada ne radim, I kada sam kuci... :D/ kuhanje, spremanje..ciscenje... ne mogu biti kuci da nista ne radim ..dok na poslu mogu... :hahah

Odmor na poslu... :D/

Ja sam zbog vise stvari stekla utisak da se radnici u Fr ne iscrpljuju do maximuma.
Gdje god se ne tezi savrsenstvu, tu je lakse zivjeti i raditi.

User avatar
Skitnica
Senior
Senior
Reactions: 2685
Posts: 5187
Joined: Fri Jul 31, 2020 11:36 pm
Location: Iza leđa

Re: Koliko vas vash posao iscrpljuje?

Post by Skitnica »

Peace wrote:
Tue May 17, 2022 11:40 pm
Skitnica wrote:
Tue May 17, 2022 10:24 pm
Mene vise iscrpljuju dani kada ne radim, I kada sam kuci... :D/ kuhanje, spremanje..ciscenje... ne mogu biti kuci da nista ne radim ..dok na poslu mogu... :hahah

Odmor na poslu... :D/

Ja sam zbog vise stvari stekla utisak da se radnici u Fr ne iscrpljuju do maximuma.
Gdje god se ne tezi savrsenstvu, tu je lakse zivjeti i raditi.
Francuzi su prvi koji su uveli sedmicu od 35h.. :D/ Spanija testira smanjenje radnog vremena...




Prioritet daju kvalitetu à ne kvantitetu.. od hrane pa svega drugog...vrlo su pažljivi sta jedu i piju...

Slobodne dane provode sa porodicom..djecom... izlascima, druženju.

Savršenstvo/perfekcinizam .. je individualno u cemu mi ga to zapravo tražimo..

Sreća da nisam u Japanu... :rlys neki od njih( a velika većina spava na poslu, da ne gube vrijeme u transportu)... :tctc da bar spavaju u komfornim sobama.. :D/ nego u capsulama za spavanje..nesto manje od kupea u vozu.. :D/

Jesti..spavati.. raditi na istom mjestu mjesecima mi je.. :killm
1
1 Image

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2558
Posts: 10694
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Koliko vas vash posao iscrpljuje?

Post by Peace »

Citala sam skoro o francuzu koji je tuzio firmu i dobio slucaj. Pazite sad zbog cega - covjek je imo saobracajnu nesrecu, imo je tezak oporavak, a kad se vratio na posao svi su ga stedili, i sav posao koji je imao, mogao je odraditi za 20ak minuta. Eto zato je tuzio firmu :doh

U Americi te se jednostvano rijese ako nemozes davati svoj maximum, nema tu milosti, ni prema kome.

Emily in Paris, ne znam da li je jos iko gledao. Firma ima svoj ogranak u Parizu, sefica bi trebala da ode, ali u zadnji cas saznaje da je trudna pa posalju mladu Emily.
Enily stize prvi dan na posao na vrijeme i ceka dva sata da se jos neko od zaposlenih pojavi.
Oni donose i kafu i krosane, opusteni su, nece vikendom s Emily da razgovaraju o poslu i djevojka se jednostavno primi na njihov stil.
U trecoj epizodi dolazi na kratko sefica iz Amerike… ceslja ured, pita ih zasto ne uzimaju veci profit od klijenata, zasto ne privabavljaju nove klijente, zasto ne doprinose rastu firme… Sve francuzi napustaju ured, s njima zeli i Emily.
To je zbilja realna slika. Americki poslodavci su fokusirani samo na rast poslovanja, a neke boljitke za radnika donijet ce samo ako ga je zakon forsiro. Nije se tu puno promijenilo od vremena kad su ljudi gubili glave da nesto izmijenu… Ili unres radeci ili stradas protestujuci… prvi maj i labor day.

User avatar
Bella
Senior
Senior
Reactions: 1990
Posts: 7223
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Koliko vas vash posao iscrpljuje?

Post by Bella »

..Rad je osnova za sve.. ko koliko moze raditi i time podmiriti svoje potrebe. . je lichno.. ima dosta part-time. poslova. 3-4 sata dnevno. super .. ostane dosta vremena za hobij/ porodicu / putovanja.. :)

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2558
Posts: 10694
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Koliko vas vash posao iscrpljuje?

Post by Peace »

Ma daj :D

Kako ces izaci na kraj s racunima s tolko radnih sati :??

User avatar
Bella
Senior
Senior
Reactions: 1990
Posts: 7223
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Koliko vas vash posao iscrpljuje?

Post by Bella »

....ne bi trebalo da si iscrpljena nakon posla...tako možeš raditi. Kako smanjiti i račune.. :hm ...ili ih samo plati na vrijeme.

Nema zateznih kamata..

User avatar
Kamilica
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 1954
Posts: 4172
Joined: Sun Apr 19, 2020 12:15 pm

Re: Koliko vas vash posao iscrpljuje?

Post by Kamilica »

Meni sve ovisi o planu rada. Nekada me sama (ne)organizacija posla smori i nakon takvih dana nisam baš korisna :hahah Ako je plan
rada dobro raspoređen onda mi i nije toliki napor. Malo je nezgodno jer mi je klizno radno vrijeme, može se mijenjati zavisno
od korištenja prostora drugih organizacionih jedinica. Često nakon jednog odrađenog radnog dana dobijemo raspored samo za naredni dan a ne za cijelu sedmicu. Promjene
se znaju desiti u par sati, ako imam nešto privatno isplanirano to otkažem. Ja već toliko godina radim ovako u "neredu" da bi mi sigurno bilo neobično raditi drugačije.
1
1 Image

Post Reply