Fond za vasu buducnost

Sve teme koje se odnose na privredu, lokalnu i svjetsku. Zapošljavanje, radni odnosi, ekonomija...
User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2558
Posts: 10707
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Fond za vasu buducnost

Post by Peace »

Pogleda li iko ove video sadrzaje ? :plaz

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2558
Posts: 10707
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Fond za vasu buducnost

Post by Peace »

Ovo sam bratu predlagala

Da kupi elektricne masine, i iznajmljuje ih… sve sto ce svakom domacinstvu zatrebati bar jednom u zivotu. A s obzirom da ce im zatrebati rijetko, ljudi nece to sebi kupiti, jeftinije im je rentati.

Mi smo npr dali $100 maraka komsiji jer smo se tri dana posluzili njegovom mjesalicom.

Eto tako te masine…motorne pile, mjesalice, agregate, masine sto razbijaju beton, aparat za varenje, freze za vrtlove i sl.

Brat kaze da je kod nas takav narod da bi ti poskido ispravne dijelove i vratio pokvarene masine :hahah

Ovdje se uzima depozit zbog toga, koliko kosta jedna stvar na dan, toliko je i depozit, pa ako sve vratiti uredno i ispravno, taj depozit vam se vraca, ako ne, uzmu ga.

User avatar
Bella
Senior
Senior
Reactions: 1990
Posts: 7235
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Fond za vasu buducnost

Post by Bella »

Dobar biznis. no, ako vlasnik sam ne zna popravljati te mashine. .. problem je.... ne mora to on raditi ali ako ostane bez pomochi. da ipak biznis ne pati...

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2558
Posts: 10707
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Fond za vasu buducnost

Post by Peace »

Ovo isto nije lose

Otvoriti veseraj, velike masine za pranje i susenje. Svaka porodica mora par puta u godini da opere deke i jorgane.

U mom gradu ovo vec ima, i super radi.

User avatar
Skitnica
Senior
Senior
Reactions: 2685
Posts: 5187
Joined: Fri Jul 31, 2020 11:36 pm
Location: Iza leđa

Re: Fond za vasu buducnost

Post by Skitnica »

Sada većinom nove m. za veš su veće 8-10 kg veša mogu da peru što znači jorgani i jastuci se mogu prati bez problema ..a ujedno i suše ..

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2558
Posts: 10707
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Fond za vasu buducnost

Post by Peace »

Skitnica wrote:
Mon Dec 27, 2021 5:18 pm
Sada većinom nove m. za veš su veće 8-10 kg veša mogu da peru što znači jorgani i jastuci se mogu prati bez problema ..a ujedno i suše ..
Ma ne mogu. Ja sam kupila tu sto pere 8 kg, Ne moze u nju jorgan, bar moji jorgani ne mogu.

User avatar
Skitnica
Senior
Senior
Reactions: 2685
Posts: 5187
Joined: Fri Jul 31, 2020 11:36 pm
Location: Iza leđa

Re: Fond za vasu buducnost

Post by Skitnica »

Peace wrote:
Mon Dec 27, 2021 6:16 pm
Skitnica wrote:
Mon Dec 27, 2021 5:18 pm
Sada većinom nove m. za veš su veće 8-10 kg veša mogu da peru što znači jorgani i jastuci se mogu prati bez problema ..a ujedno i suše ..
Ma ne mogu. Ja sam kupila tu sto pere 8 kg, Ne moze u nju jorgan, bar moji jorgani ne mogu.
Možda ovisi u od čega su .. vuneni teško da mogu.. pernati su lakši i manje volumena imaju...

User avatar
Grofica
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 641
Posts: 1176
Joined: Mon Jun 08, 2020 8:52 pm

Re: Fond za vasu buducnost

Post by Grofica »

Samo onaj ko se ne boji pada, može da se i upusti u bilo kakav biznis. Ako postoji ikakva bojazan od toga hoće li uspjeti ili neće, to je već propalo jer će strah svo vrijeme da koči mogući uspijeh. Čovjek se mora prvo pomiriti s mogućim padom, pa svjesno krenuti na "ili - ili". Ako ne proba ne može ni znati da li je mogao ili nije mogao uspjeti.

Razmišljam o raznim stvarima.
Jedna ideja je da sa sestrom otvorim prodavnicu potrepština za dom, ali ne nešto uobičajeno, već pomno birano i malo vanserijski. Možda unikatni proizvodi, npr. lampe, lusteri, prekrivači, posteljine, fotelje... znači sitniji namještaj i sve ostalo što je potrebno u domu. Nešto što bi možda i same mogle proizvoditi.
Druga ideja je da idemo zajedno u poljoprivredu, da proizvodimo povrće i plasiramo na veliko u TC i restorane s hranom.
Treća ideja je da sama otvorim knjižaru. Ali ne običnu, već mjesto gdje bih imala poseban kutak za malu raju gdje bi određene večeri pravili "čitalački kutak" - osoba da čita bajke, slikovnice, priče za malu raju, možda čak i sa malim predstavama i tako to.

Ideja imam, ali nemam kapital. Čekam jedan momenat, ako se uskoro desi, jedna od ove tri ideje će sigurno biti pokrenute, a najvjerovatnije ova treća :_)
Bez obzira koliko se trudite, nikada se ne možete sjetiti kako je vaš san počeo.

User avatar
Grofica
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 641
Posts: 1176
Joined: Mon Jun 08, 2020 8:52 pm

Re: Fond za vasu buducnost

Post by Grofica »

I da, zaboravih napisati stav u vezi ovog osiguranja koje Kamilica spominje.
Pretpostavljam da je to jedno od onih "životnih osiguranja" koje imaju na području BIH. Imala sam jedno takvo osiguranje, uplaćivala jedan period i sve išlo kako treba. Eh u jednom momentu zatrebalo mi nešto malo para, odem u osiguranje da pitam kako mogu dići jedan dio novca, bez prekida ugovora jer mi je tako prezentirano prilikom zaključivanja ugovora, da nakon određenog proteka vremena, mogu podići dio ili cijeli uplaćeni iznos bez ikakvih provizja, ali samo u slučaju da ne prekinem ugovor već nastavim plaćati. Kad sam pitala za tu mogućnost, odgovor je bio "znate gospođo, ovo nije štedionica, već osiguravajuća kuća za slučaj, tako da ne možete ništa podići prije isteka ugovora, ili da sada prekinete ugovor i da vam se isplati iznos uz odbitak određene provizije". Helem, prekinem ja ugovor i umjesto "garantovanih" 3000 KM, na ruke dobijem 700 KM.
Rekla sam tada nikad više.
Za penziju mi se odbija od plate, a štediti neću nikad. Trošim dok imam i koliko imam, uživam u svakom momentu.
Bez obzira koliko se trudite, nikada se ne možete sjetiti kako je vaš san počeo.

User avatar
Revizor
Hiperaktivan član
Hiperaktivan član
Reactions: 298
Posts: 518
Joined: Sun Jun 28, 2020 12:00 pm

Re: Fond za vasu buducnost

Post by Revizor »

Skitnica wrote:
Wed Sep 08, 2021 8:16 am
Imam zelju da pantetiram nesto,vrlo korisno bi bilo i bila bi to bomba na svjetskom trzistu.. :aaa
sta da patentiras
opisi nam malo 😊
za mene senf je istina
po virslama je ispisan

User avatar
Revizor
Hiperaktivan član
Hiperaktivan član
Reactions: 298
Posts: 518
Joined: Sun Jun 28, 2020 12:00 pm

Re: Fond za vasu buducnost

Post by Revizor »

Peace wrote:
Wed Dec 22, 2021 3:33 pm
Ovo sam bratu predlagala

Da kupi elektricne masine, i iznajmljuje ih… sve sto ce svakom domacinstvu zatrebati bar jednom u zivotu. A s obzirom da ce im zatrebati rijetko, ljudi nece to sebi kupiti, jeftinije im je rentati.

Mi smo npr dali $100 maraka komsiji jer smo se tri dana posluzili njegovom mjesalicom.

Eto tako te masine…motorne pile, mjesalice, agregate, masine sto razbijaju beton, aparat za varenje, freze za vrtlove i sl.

Brat kaze da je kod nas takav narod da bi ti poskido ispravne dijelove i vratio pokvarene masine :hahah

Ovdje se uzima depozit zbog toga, koliko kosta jedna stvar na dan, toliko je i depozit, pa ako sve vratiti uredno i ispravno, taj depozit vam se vraca, ako ne, uzmu ga.
a vidi komsije supka
umjesto da posudi on iznajmio mjesalicu 🤦‍♀️
za mene senf je istina
po virslama je ispisan

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2558
Posts: 10707
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Fond za vasu buducnost

Post by Peace »

Pa zapravo on jeste posudio, ali mi nismo kao htjeli da se stidimo, ili da nam sutra ko kaze - vidi sto su se stisli, pa dali na kafu :)
1
1 Image

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2558
Posts: 10707
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Fond za vasu buducnost

Post by Peace »

Grofice, odlicne ideje.

Zasto za zadnju ne bi zatrazila finansijku pomoc iz uprave grada :hm

Kako kod vas ide s kreditima za bisnis?

Brat mi je nesto govorio da je tesko, a svako se plasi uzet hipotekarni.

User avatar
Skitnica
Senior
Senior
Reactions: 2685
Posts: 5187
Joined: Fri Jul 31, 2020 11:36 pm
Location: Iza leđa

Re: Fond za vasu buducnost

Post by Skitnica »

Revizor wrote:
Wed Jan 19, 2022 4:50 pm
Skitnica wrote:
Wed Sep 08, 2021 8:16 am
Imam zelju da pantetiram nesto,vrlo korisno bi bilo i bila bi to bomba na svjetskom trzistu.. :aaa
sta da patentiras
opisi nam malo 😊
Evo sad ću... :DE :kaafa
1
1 Image

User avatar
Revizor
Hiperaktivan član
Hiperaktivan član
Reactions: 298
Posts: 518
Joined: Sun Jun 28, 2020 12:00 pm

Re: Fond za vasu buducnost

Post by Revizor »

ja sam jednom uzeo hitnotekarni kredit da pokrenem biznis. nije se dobro zavrsilo ☹
za mene senf je istina
po virslama je ispisan

User avatar
Grofica
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 641
Posts: 1176
Joined: Mon Jun 08, 2020 8:52 pm

Re: Fond za vasu buducnost

Post by Grofica »

Peace wrote:
Wed Jan 19, 2022 5:03 pm
Grofice, odlicne ideje.

Zasto za zadnju ne bi zatrazila finansijku pomoc iz uprave grada :hm

Kako kod vas ide s kreditima za bisnis?

Brat mi je nesto govorio da je tesko, a svako se plasi uzet hipotekarni.
O tome malo i razmišljam. Ako uspijem makar malo u skorije vrijeme poboljšati finansijsko stanje, uzela bih malo kredita, malo tražila podrške od uprave i mislim da bi to moglo profercerati.
Kako danas napisah post, počela sam čak razmišljati o projektnom zadatku koji bih prezentirala upravi za podsticaj.
Za početak bih imala jednog uposlenog (kćerku), a ako bi išlo kako zamišljam, mogućnost i širenja posla u smislu ubacivanja usluge fotokopiranja, išla bih na zapošljavanje još zaposlenika.
Joj kako ja to zamišljam ma hajde ko u filmu.
Al ne kaže se džaba "mašta čini svašta" :inlv
Bez obzira koliko se trudite, nikada se ne možete sjetiti kako je vaš san počeo.

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2558
Posts: 10707
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Fond za vasu buducnost

Post by Peace »

Htjela ssm sad da nadjem na temi “razgovori s bogom” jedan dio, ali, previse je za pretraziti…

Uglavnom nesto se pisalo o tom nasem razmisljanju.
Covjek bo kao trebo da krene u realizaciju svog plana, cim mu se ideja pojavi u glavi

Ako bude dugo razmisljo o njoj, vjerovatno je nece ostvariti

Ovo samo prenosim zbog motivacije.

User avatar
Bella
Senior
Senior
Reactions: 1990
Posts: 7235
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Fond za vasu buducnost

Post by Bella »

Grofica wrote:
Wed Jan 19, 2022 1:11 pm

Za penziju mi se odbija od plate, a štediti neću nikad. Trošim dok imam i koliko imam, uživam u svakom momentu.
Mislim da grijesis. Sad si u snazi. radi ako treba i dva posla.. ali stediti /ulagati u nesto/ morash. Pogotovo imati kesh za' nedaj boze'... situaciju.
Penzija neche biti dovoljna ili hoce..ali zasto se ne osigurati za dane ..kada nam treba 'druga pomoch' . Djeca mozda nece biti u mogucnosti ..pomoci.
Moze se uzivati uz stednju.

User avatar
Grofica
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 641
Posts: 1176
Joined: Mon Jun 08, 2020 8:52 pm

Re: Fond za vasu buducnost

Post by Grofica »

Može biti svašta, ne kažem da ne može, ali vidjela sam kako se poozimaju oko ušteđevine, jer niko ne zna kad će mu vakat iskucati.
Mada, ne trošim ni ja za badava, imam nekretnine koje sam naumila ostaviti djeci, svakom po jedan stan.
To je ipak za jednu platu trenutno, fina investicija.
1
1 Image
Bez obzira koliko se trudite, nikada se ne možete sjetiti kako je vaš san počeo.

User avatar
Grofica
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 641
Posts: 1176
Joined: Mon Jun 08, 2020 8:52 pm

Re: Fond za vasu buducnost

Post by Grofica »

Bez obzira koliko se trudite, nikada se ne možete sjetiti kako je vaš san počeo.

User avatar
Bella
Senior
Senior
Reactions: 1990
Posts: 7235
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Fond za vasu buducnost

Post by Bella »

Grofica wrote:
Thu Jan 20, 2022 7:00 am
Može biti svašta, ne kažem da ne može, ali vidjela sam kako se poozimaju oko ušteđevine, jer niko ne zna kad će mu vakat iskucati.
Mada, ne trošim ni ja za badava, imam nekretnine koje sam naumila ostaviti djeci, svakom po jedan stan.
To je ipak za jednu platu trenutno, fina investicija.
A, ti kupujesh nekretnine, to je trosenje. u tom sluchaju je ..super... :qq

User avatar
Grofica
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 641
Posts: 1176
Joined: Mon Jun 08, 2020 8:52 pm

Re: Fond za vasu buducnost

Post by Grofica »

Iznijela sam ukućanima ideju br. 3 :fp
Sve fino obrazložila, dala im da razmisle jedan dan, i prc. Nisu zainteresovani.
Eh eto te omladine koja ne želi da radi. Hoće da studira na mojoj grbači i poslije da se izležava još nekih 10-ak godina na mom kazanu, pa će da se uda za nekog lezihljebovića koji će da prinese svoju kašiku i opet sve po meni.
Eh neće da može Šojiću... Neeeećććeeeeee!!!
Bez obzira koliko se trudite, nikada se ne možete sjetiti kako je vaš san počeo.

User avatar
Bella
Senior
Senior
Reactions: 1990
Posts: 7235
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Fond za vasu buducnost

Post by Bella »

Treća ideja je da sama otvorim knjižaru. Ali ne običnu, već mjesto gdje bih imala poseban kutak za malu raju gdje bi određene večeri pravili "čitalački kutak" - osoba da čita bajke, slikovnice, priče za malu raju, možda čak i sa malim predstavama i tako to.
U istom prostoru, sluziti i kafu/ sokove/ sendvice..... taj koncept radi, vec postoji u svijetu
... pitanje..kako. naplatiti casove citanja, zabavljanje djece .. ili nikako.. neka dolaze.. i neka jedu i piju. :hm

User avatar
Grofica
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 641
Posts: 1176
Joined: Mon Jun 08, 2020 8:52 pm

Re: Fond za vasu buducnost

Post by Grofica »

Čitanje bi bilo besplatno, jer bih ja čitala. Oduvijek su me djeca voljela slušati kad čitam, jer znam dočarati i glasom i gestom.
Nisam razmišljala o kafi/sendviču nije loša stvar za npr roditelje dok čekaju djecu :hm
Daj Bella sad me opet baci u razmišljanje :!!
1
1 Image
Bez obzira koliko se trudite, nikada se ne možete sjetiti kako je vaš san počeo.

User avatar
Bella
Senior
Senior
Reactions: 1990
Posts: 7235
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Fond za vasu buducnost

Post by Bella »

Romantchan je taj biznis, zabavan. ali .. nema dovoljno novca ...... kiriju, radnike, .....

Post Reply