Keš ili kartica

Sve teme koje se odnose na privredu, lokalnu i svjetsku. Zapošljavanje, radni odnosi, ekonomija...
Post Reply
User avatar
Vjetar
* * * * * *
Reactions: 1487
Posts: 2373
Joined: Wed Apr 15, 2020 11:57 am
Location: Na konju

Keš ili kartica

Post by Vjetar »

Šta radije koristite za plaćanje? Gotovinu ili kartice?

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2558
Posts: 10707
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Keš ili kartica

Post by Peace »

Ja rijetko kad imam kes kod sebe, i ako imam to je nesto sitno - $20-30.
U nasoj pekaru ne mogu placati karticom, pa mi samo tu ustreba. I ako negdje sretnem hudog beskucnika.

Koristim debitnu i jednu kreditnu. Na ovoj kreditnoj cak i zaradjujem. Vracaju mi 1% na hranu, 2% .. ne znam sad ni ja na sta... i 3% na gorivo.
A ono sto potrosimo u toku mjeseca, isplatim u potpunosti, tako da me ne mogu uzimati na interesu.

Kcerka je koristila Delta Skymiles, pa je prosle godine u par US drzava letila besplatno.

Tako sam i ja prosle godine uzela na sebe. Pravilo je da u tri mjeseca potrosis s cartice $2000.

S tim sam cetiri povratne avionske karte Atlanta - Njujork platila $32. Da, da. Dobro ste procitali :D/

Ako kupujem online, uvijek idem sa kreditnom. Ako nisam zadovoljna, a onaj od koga sam kupovala nece da vrati, meni tada banka vrati.

User avatar
Kamilica
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 1954
Posts: 4172
Joined: Sun Apr 19, 2020 12:15 pm

Re: Keš ili kartica

Post by Kamilica »

Uglavnom kartice. Rijetko nosim više novca uz sebe od kada sam pokradena.

User avatar
Bella
Senior
Senior
Reactions: 1990
Posts: 7235
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Keš ili kartica

Post by Bella »

.. svakodnevne kupovine... vecina je kesh... .interenet kupovina -- nanravno katrica
. inace, ne razumijem osobe koje kupuju - nesto do $1 na karticu... :doh tacno bi mu u glavu vratila.. kafu ili vodu... itd... :hahah

User avatar
Kamilica
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 1954
Posts: 4172
Joined: Sun Apr 19, 2020 12:15 pm

Re: Keš ili kartica

Post by Kamilica »

Bella wrote:
Tue Apr 27, 2021 6:12 pm
.. svakodnevne kupovine... vecina je kesh... .interenet kupovina -- nanravno katrica
. inace, ne razumijem osobe koje kupuju - nesto do $1 na karticu... :doh tacno bi mu u glavu vratila.. kafu ili vodu... itd... :hahah
Čudno mi da tako mala suma može biti plaćena karticom :??

Mada ne znam ni koja je najmanja suma kod nas :hm

User avatar
Capri
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 83
Posts: 160
Joined: Sun Mar 28, 2021 11:54 am

Re: Keš ili kartica

Post by Capri »

Nemam nikad keš kod sebe. Nemam ni novčanik doduše. Da me neko hoće opljačkati i kaže mi na primjer 'pare ili zivot'?! :hahah samo bih se namjestila da me ubije.
Sve plaćam karticom, čak i te male sume koje Bella spominje. Računi se automatski skidaju sa računa, u trgovinama se sve karticom plaća (pogotovo kako je korona) jer kasirke ne žele da dodiruju novac rukama i žele da se plaća karticom.
Nekad bi voljela onako za foru da svu platu dignem i vidim koliko je to novca. Da pomirišem onaj novac, da ga osjetim među prstima.

Nije loše imati nešto ušteđeno sa strane a da nije na računu. Šta ako se zadesi neka veća katastrofa pa nestane struje? Džaba novac u banci u tom slučaju. Valja natočiti gorivo, kupiti hranu.... Stalno na ovo razmišljam a nikad ništa ne poduzimam. Sve mislim da do toga ne može doći.

User avatar
Vjetar
* * * * * *
Reactions: 1487
Posts: 2373
Joined: Wed Apr 15, 2020 11:57 am
Location: Na konju

Re: Keš ili kartica

Post by Vjetar »

Capri wrote:
Tue Apr 27, 2021 6:37 pm
Nemam nikad keš kod sebe. Nemam ni novčanik doduše. Da me neko hoće opljačkati i kaže mi na primjer 'pare ili zivot'?! :hahah samo bih se namjestila da me ubije.
Kako bi se namjestila? U kojoj pozi bi umrla? :hm
1
1 Image

User avatar
Vjetar
* * * * * *
Reactions: 1487
Posts: 2373
Joined: Wed Apr 15, 2020 11:57 am
Location: Na konju

Re: Keš ili kartica

Post by Vjetar »

Meni smeta što moram da teglim siću sa sobom. Dosta toga plaćam papirnim novčanicama, jer ne može se dosta toga platiti karticom (npr, u pekari). Onda da bih imao siću, podignem nešto malo novca i nosam za te potrebe, pa se to rasitni i pun novčanik kovanica na kraju.
Sve što može karticom, plaćam karticom. Tako sam znao platiti 1.5KM karticom na kasi u nekom marketu, jer nisam imao gotovine kod sebe (vjerujem da se i kod nas mođže platiti karticom svaki iznos, ma koliko mali bio).

Nervira što se recimo parking na automatima ne može karticom platiti, pa ako nemaš kod sebe kovanice (ne prima ni papirni novac na mnogim) možeš se slikati sa parkingom... Isto tako kad smo kod tih parking automata - hoću sat vremena da se parkiram i to je 2KM, ako imaš 5KM kovanicu i nemaš sitno, ne možeš utipkati sat vremena i da ti automat vrati kusur. Ne. Ubaciš 5KM i on ti obračuna 2,5h parkinga :/&%
Automati za čokoladice, sokove, sve to ide samo na gotovinu (kovanice samo...)

User avatar
Capri
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 83
Posts: 160
Joined: Sun Mar 28, 2021 11:54 am

Re: Keš ili kartica

Post by Capri »

Stvarno, kud sa sićom?
Vjetar wrote:
Tue Apr 27, 2021 6:49 pm
Capri wrote:
Tue Apr 27, 2021 6:37 pm
Nemam nikad keš kod sebe. Nemam ni novčanik doduše. Da me neko hoće opljačkati i kaže mi na primjer 'pare ili zivot'?! :hahah samo bih se namjestila da me ubije.
Kako bi se namjestila? U kojoj pozi bi umrla? :hm
:killm ovako nekako. Da se sve brzo završi :_)
1
1 Image

User avatar
Bella
Senior
Senior
Reactions: 1990
Posts: 7235
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Keš ili kartica

Post by Bella »

U malim privatnim shopovim.traze barem $10 minimum.. jer sve manje je jako veliki % placanja mjesecni, za -provlacenje kartice-
.. koje usluge - vjetar- placa. ja to ne koristim. jedino imam kovanica za bakshih na kafu, ostalo .papirne ...

User avatar
Mina
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 693
Posts: 1520
Joined: Thu Apr 30, 2020 6:36 pm

Re: Keš ili kartica

Post by Mina »

Skoro da sve plaćam karticom, Šoping karticu koristim, gotovinu nosim samo za nuždu :D
I'm waking up to ash and dust I wipe my brow and I sweat my rust

User avatar
Banshee
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 372
Posts: 465
Joined: Fri May 01, 2020 10:48 pm

Re: Keš ili kartica

Post by Banshee »

Volim kod sebe uvek da imam keš, krupno i sitno jer neki na sići insistiraju :rolleyes i nema mogućnosti svuda plaćati karticom. A na kartici uvek ostavim, retko podižem sav novac jer je koristim tamo gde su velike gužve :DE
Tako izbegnem vraćanje kusura :_)

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2558
Posts: 10707
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Keš ili kartica

Post by Peace »

Capri wrote:
Tue Apr 27, 2021 6:37 pm
Nemam nikad keš kod sebe. Nemam ni novčanik doduše. Da me neko hoće opljačkati i kaže mi na primjer 'pare ili zivot'?! :hahah samo bih se namjestila da me ubije.
:hahah

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2558
Posts: 10707
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Keš ili kartica

Post by Peace »

Za kovanice imam ovo


Image

Placam s njima uvijek u pekari. Njima dobro doslo, trebaju im za kusur, a i ja se olaksam.
2
2 Image

User avatar
Banshee
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 372
Posts: 465
Joined: Fri May 01, 2020 10:48 pm

Re: Keš ili kartica

Post by Banshee »

Liči na one dečje novčanike :)
Ja imam u novčaniku poseban odeljak za kovanice ali gledam da se njih prvo rešim :_)

User avatar
blackadder
Hiperaktivan član
Hiperaktivan član
Reactions: 443
Posts: 729
Joined: Sat Apr 18, 2020 4:24 pm

Re: Keš ili kartica

Post by blackadder »

Ja po džepovima pantalona nosim pare, onako zgužvane vadim i plaćam. S kartice podignem platu čim je dobijem :D
1
1 Image

User avatar
Skitnica
Senior
Senior
Reactions: 2685
Posts: 5187
Joined: Fri Jul 31, 2020 11:36 pm
Location: Iza leđa

Re: Keš ili kartica

Post by Skitnica »

Većinom plaćam karticom..a sitniš skupljam povlači se u jednoj posudici...sve mislim hajd jednom ću sjesti i posložiti ih u one bankarske plastike za sitniš i odneti u banku..(a nikad..) , nekad prije mi je valjalo za parkinga..dok sada to više nije slučaj.
Ponekad koristim i čekove...

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2558
Posts: 10707
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Keš ili kartica

Post by Peace »

Ja zadnjih 5-6 godine i nemam cekove.

Zatreba mi cek jednom u godini, ali posluzim se novcanom uplatnicom.

User avatar
dezire
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 1563
Posts: 2880
Joined: Thu Apr 30, 2020 11:17 pm

Re: Keš ili kartica

Post by dezire »

Uvijek imam keš sa sobom....u slučaju da na kartici nema dovoljno :D/
Kovanica imam svud po torbi,po pretincima. Tako da kad čistim torbu...iznenadim se ugodno :D

User avatar
kreja
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 345
Posts: 2770
Joined: Wed Jun 30, 2021 7:06 am
Contact:

Re: Keš ili kartica

Post by kreja »

samo kes sto je sigurno sigurno je
1
1 Image
Ako moramo da biramo između smrti od gladi i metka, Gejl i ja smo se složili da je metak mnogo brži.

Post Reply