Da li ćemo zbog klimatskih promjena početi da jedemo insekte?

Teme koje se odnose na okoliš i zaštitu istog
User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2558
Posts: 10707
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Da li ćemo zbog klimatskih promjena početi da jedemo insekte?

Post by Peace »

Očekuje se da ubuduće insekti postanu sve važniji deo naše ishrane.

Image

U poslednje vreme se u javnosti sve više razgovara o uticaju ljudske ishrane na životnu sredinu, i sa dobrim razlogom. Prehrambena industrija odgovorna je za približno četvrtinu svih antropogenih emisija gasova sa efektom staklene bašte (GHG) u atmosferu i očekuje se da će njen uticaj na klimatske promene u budućnosti biti još veći, piše sajt Klima 101.

Prema izveštaju svetske organizacije za hranu trenutno je oko 2 milijarde ljudi na svetu pogođeno nekim oblikom nesigurnosti u ishrani, od čega oko 700 miliona pati od gladi. Istovremeno, Ujedinjene nacije procenjuju da će na svetu do 2050. živeti 9,8 milijardi ljudi. Rast populacije i unapređenje ishrane stanovništva u zemljama u razvoju razlog su za očekivani porast potražnje za hranom (za ishranu ljudi i stoke) od 70 odsto do sredine 21. veka.

Kako bi se zagrevanje planete zadržalo ispod granice od 1,5 °C, emisije GHG će u narednih deset godina morati da dožive značajan pad, što znači da je neophodno hitno pronaći način za smanjenje uticaja prehrambene industrije na klimatske promene. Jedan od tih načina podrazumeva i znatno veću ulogu insekata u našoj ishrani.

PROIZVODNJA MESA KAO VELIKI IZVOR GASOVA SA EFEKTOM STAKLENE BAŠTE

Nije tajna da kada govorimo u uticaju ishrane na klimatske promene najviše mislimo na proizvodnju mesa koja je odgovorna za 58 odsto svih emisija iz prehrambene industrije. Posebno govedina i jagnjetina imaju nesrazmerno veliki uticaj na klimatske promene u poređenju sa ostalim namirnicama.


IAKO MOŽDA NIJE INTUITIVNO, INSEKTI KOJI SE KORISTE U ISHRANI SU PODJEDNAKO ILI ČAK I VIŠE HRANLJIVI NEGO MESO.

Proizvodnja jednog kilograma govedine stvara 10 puta više GHG nego proizvodnja kilograma piletine, 15 puta više nego uzgajanje jednog kilograma pirinča i čak 43 puta više GHG nego proizvodnja kilograma pšenice.

Najviše mesa konzumiraju stanovnici Severne Amerike i Evrope. Prema istraživanju uglednog medicinskog časopisa Lancet, u ovom trenutku se na ova dva kontinenta jede šest i četiri puta više crvenog mesa nego što bi bilo optimalno kako bi se očuvalo i zdravlje ljudi i planete. Pored toga, očekuje se da uz rast populacije i životnog standarda u zemljama u razvoju i unos mesa u ovom delu sveta takođe poraste i u velikoj meri sustigne Evropu i Severnu Ameriku.

Iz svega što nam je trenutno poznatno jasno je da ovakvi trendovi u načinu na koji se čovečanstvo prehranjuje nisu održivi. Zbog toga se na svetskom nivou sve više razvija tržište proizvodnje insekata koji bi mogli da budu odlična zamena za proteine koje trenutno dobijamo iz mesa, ali i da istovremeno učine proces uzgajanja životinja boljim za životnu sredinu.

VISOKE HRANLJIVE VREDNOSTI

Iako možda nije intuitivno, insekti koji se koriste u ishrani su podjednako ili čak i više hranljivi nego meso. Na primer, u 100 grama skakavaca ima približno isto proteina kao u piletini, svinjetini i govedini, dok je prisustvo gvožđa u skakavcima znatno veće.

Kada se upoređuju kalorijske vrednosti, skakavci su uporedivi za različitim vrstama mesa, međutim pojedine vrste jestivih larvi imaju čak i 3 puta više kalorija od govedine zbog velike količine masti. Zbog velike raznovrsnosti insekata ne bi ih trebalo posmatrati kao homogenu grupu u ishrani, ali jasno je da jestive vrste mogu da posluže kao zamena za meso.

Insekti se kao hrana mogu unositi na različite načine, a zbog razlika u kulturi i odbojnosti koje zapadna društva gaje prema ovoj vrsti ishrane, često se melju u prah i dodaju kao sastojak u proteinske čokoladice ili brašno od koga se mogu mesiti različite vrste peciva. Prašak od insekata takođe se može koristiti i kao proteinski dodatak za bezmesne hamburgere ili kobasice.

Pored mogućnosti za upotrebu u ljudskoj ishrani, različite vrste insekata se mogu koristiti i kao hrana za živinu, stoku ili ribu čime bi se mogao smanjiti uticaj koji proizvodnja mesa ima na životnu sredinu.

EKOLOŠKI PRIHVATLJIVIJA ALTERNATIVA

Iako uporedivi kada su u pitanju hranljive vrednosti, insekti su bolji izbor od mesa kada se posmatra uticaj proizvodnje na životnu sredinu.

Tokom proizvodnje insekata radi ishrane ljudi ili životinja dolazi do manjih emisija gasova sa efektom staklene bašte i potrebno je znatno manje zemljišta i vode nego za gajenje stoke.

Pored toga, insekti su mnogo bolji u iskorišćavanju hranljivih materija te im je potrebno manje hrane, a takođe postoji mogućnost da se organski otpad iskoristi za njihovu ishranu, čime se rešava još jedan problem u životnoj sredini.

KADA ĆE INSEKTI POSTATI DEO NAŠE TRPEZE?

Možda bi pravo pitanje kada će se insekti vratiti na našu trpezu? Insekti su bili stalan deo ishrane naših predaka, a dobar deo sveta nikada nije ni prestao da ih jede. Oko 2 milijarde ljudi na svetu trenutno koristi oko 2000 različitih vrsta insekata u svojoj ishrani, najviše u istočnoj Aziji i Južnoj Americi.

Sa druge strane Evropljani su tokom istorije "zaboravili" da ih jedu, a takve navike prenete su i tokom kolonizacije Severne Amerike.

Međutim, stvari se ubrzano menjaju. Pre samo nekoliko dana Evropska agencija za bezbednost hrane odobrila je upotrebu jedne vrste larvi za ljudsku ishranu, a očekuje se da će ubrzo slediti i odobravanje drugih vrsta insekata koje su deo ishrane na drugim kontinentima.

U isto vreme, poslednjih godina su višestruko porasla ulaganja u startape koji se bave proizvodnjom insekata za ishranu, a ovo tržište će nastaviti da raste i ubuduće.

U ovom trenutku deluje teško zamislivo da bi naša trpeza uskoro mogla da sadrži veliku količinu protieina dobijenih od insekata, međutim neophodnost promena potrebnih da bi se zaustavile klimatske promene mogla bi to da pretvori u realnost. Iako je veliko pitanje da li će se Evropljani navići da jedu insekte u svom integralnom obliku, proteinski prašak dobijen, npr. mlevenjem larvi, vrlo brzo bi mogao da bude dodatak raznim jelima, proteinskim čokoladicama i pecivima.

User avatar
Kamilica
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 1954
Posts: 4172
Joined: Sun Apr 19, 2020 12:15 pm

Re: Da li ćemo zbog klimatskih promjena početi da jedemo insekte?

Post by Kamilica »

Nadam se da neću to dočekati :fp
1
1 Image

User avatar
Mina
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 693
Posts: 1520
Joined: Thu Apr 30, 2020 6:36 pm

Re: Da li ćemo zbog klimatskih promjena početi da jedemo insekte?

Post by Mina »

:pjuk
I'm waking up to ash and dust I wipe my brow and I sweat my rust

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2558
Posts: 10707
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Da li ćemo zbog klimatskih promjena početi da jedemo insekte?

Post by Peace »

Vidi njih dvije :hahah

A bas su se na slici fino uredili :hahah

User avatar
Bella
Senior
Senior
Reactions: 1990
Posts: 7235
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Da li ćemo zbog klimatskih promjena početi da jedemo insekte?

Post by Bella »

. hm. ne bih mogla.... :)

User avatar
Vjetar
* * * * * *
Reactions: 1487
Posts: 2373
Joined: Wed Apr 15, 2020 11:57 am
Location: Na konju

Re: Da li ćemo zbog klimatskih promjena početi da jedemo insekte?

Post by Vjetar »

Ja bih mogao. Samo dok su hrskavi a ne ljigavi poput onih larvi. Onako kao grickalice....
A i ovo za brašno od mljevenih insekata mi zvuči ok

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2558
Posts: 10707
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Da li ćemo zbog klimatskih promjena početi da jedemo insekte?

Post by Peace »

Dok se prerade izgube na vrijednosti :D/


Ako mozemo jesti meso zivotinja s kojim smo blizi, ne vidim sto i ovo ne bi mogli :hm


A zasto li uopce napredne zemlje konzumiraju sve vise mesa?
Da li je jos uvijek kod ljudi prisutna ideja da je meso svaki dan na stolu pokazatelj necijeg imovinskog stanja :hm

U 21 vijeku, s nasim znanjem, i dostunim informacijama, to bi trebalo biti zastarjelo ko i ono da si bolji sto si deblji.

User avatar
gripen
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 529
Posts: 1289
Joined: Fri May 01, 2020 5:02 pm

Re: Da li ćemo zbog klimatskih promjena početi da jedemo insekte?

Post by gripen »

ovdje uveliko razvijaju tu tehnologiju
haman je u probnoj fazi sama konzumacija

User avatar
Vjetar
* * * * * *
Reactions: 1487
Posts: 2373
Joined: Wed Apr 15, 2020 11:57 am
Location: Na konju

Re: Da li ćemo zbog klimatskih promjena početi da jedemo insekte?

Post by Vjetar »

Meni samo nije jasno zašto recimo ove larve, kada ih pripremaju ne čiste iznutrice, kao što se za sve ostalo čiste iznutrice? Da se očiste fino iznutra, izrežu, proprže, možda ne bi izgledale tako gadne kao sada kada znaš da da će kada je zagrizeš prsnuti u usta sav onaj sadržaj, crijeva i ostale gadosti :D/

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2558
Posts: 10707
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Da li ćemo zbog klimatskih promjena početi da jedemo insekte?

Post by Peace »

Vjetar wrote:
Sun Feb 28, 2021 11:46 am
Meni samo nije jasno zašto recimo ove larve, kada ih pripremaju ne čiste iznutrice, kao što se za sve ostalo čiste iznutrice? Da se očiste fino iznutra, izrežu, proprže, možda ne bi izgledale tako gadne kao sada kada znaš da da će kada je zagrizeš prsnuti u usta sav onaj sadržaj, crijeva i ostale gadosti :D/
Nije ekonomicno.

Tako bi od kile ostalo pola kile :D/

Ali sigurna sam da ce biti izbora za svaciji ukus.

User avatar
Vjetar
* * * * * *
Reactions: 1487
Posts: 2373
Joined: Wed Apr 15, 2020 11:57 am
Location: Na konju

Re: Da li ćemo zbog klimatskih promjena početi da jedemo insekte?

Post by Vjetar »

Pa ne znam baš da nije :hm I od krave se pola baci... A ovih larvi se bar može uzgojiti bezgranično.

User avatar
Vanilla
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 1395
Posts: 1661
Joined: Mon Jun 08, 2020 11:59 pm
Location: Home Sweet Home

Re: Da li ćemo zbog klimatskih promjena početi da jedemo insekte?

Post by Vanilla »

Joj, ne bih mogla :fpalm
Kad mi dođe da idem, mnogo moram da idem.
Nije važno kuda ću. Nije važno dokle ću.
Došlo mi je da idem i ja idem kao lud
- unutra u mene.


🍀

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2558
Posts: 10707
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Da li ćemo zbog klimatskih promjena početi da jedemo insekte?

Post by Peace »

Vjetar wrote:
Sun Feb 28, 2021 9:27 pm
Pa ne znam baš da nije :hm I od krave se pola baci... A ovih larvi se bar može uzgojiti bezgranično.
Nikad nisam gledala kako se uzgajaju.

User avatar
Banshee
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 372
Posts: 465
Joined: Fri May 01, 2020 10:48 pm

Re: Da li ćemo zbog klimatskih promjena početi da jedemo insekte?

Post by Banshee »

Ne hvala, valjda smisle neke pilule da ne moramo nikako onda jesti, progutaš to i miran si :fp

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2558
Posts: 10707
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Da li ćemo zbog klimatskih promjena početi da jedemo insekte?

Post by Peace »

Hoce li biti zena koje ce ovo jesti? :D/

User avatar
Bella
Senior
Senior
Reactions: 1990
Posts: 7235
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Da li ćemo zbog klimatskih promjena početi da jedemo insekte?

Post by Bella »

Vjetar wrote:
Sun Feb 28, 2021 9:27 pm
Pa ne znam baš da nije :hm I od krave se pola baci... A ovih larvi se bar može uzgojiti bezgranično.
:hahah ne baci - Mc burgeri su od krave - mljevene i s trpavicama :-?

User avatar
Bella
Senior
Senior
Reactions: 1990
Posts: 7235
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Da li ćemo zbog klimatskih promjena početi da jedemo insekte?

Post by Bella »

. hm .. ima i danasnje hrane, koju bi smo mogli svstati u-cudnu.- npr dagnje/ kamenice/ puzevi ... itd, sve to izgleda .. :hm

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2558
Posts: 10707
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Da li ćemo zbog klimatskih promjena početi da jedemo insekte?

Post by Peace »

Bella wrote:
Mon Mar 01, 2021 6:35 pm
. hm .. ima i danasnje hrane, koju bi smo mogli svstati u-cudnu.- npr dagnje/ kamenice/ puzevi ... itd, sve to izgleda .. :hm
Pa nama je cudno samo ono na sto nismo navikli.

Cudno je da uopste ubijama (ok, ne ubijamo mi osobno, ali kupujuci meso narucujemo ubistvo zivotinje) pa jedemo druga bica, ali kad to radimo vijekovima prestane biti cudno i postane kao normalno.

User avatar
Bella
Senior
Senior
Reactions: 1990
Posts: 7235
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Da li ćemo zbog klimatskih promjena početi da jedemo insekte?

Post by Bella »

Peace wrote:
Mon Mar 01, 2021 8:03 pm
Bella wrote:
Mon Mar 01, 2021 6:35 pm
. hm .. ima i danasnje hrane, koju bi smo mogli svstati u-cudnu.- npr dagnje/ kamenice/ puzevi ... itd, sve to izgleda .. :hm
Pa nama je cudno samo ono na sto nismo navikli.

Cudno je da uopste ubijama (ok, ne ubijamo mi osobno, ali kupujuci meso narucujemo ubistvo zivotinje) pa jedemo druga bica, ali kad to radimo vijekovima prestane biti cudno i postane kao normalno.
. i zivotinje, da bi prezivjele, ubijaju druge zivotinje.... dobro.. nije im svijest razvijena, da jedu zelenish..a i zelenish je -'neko zivo stvorenje'.. :hahah

User avatar
Ina
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 576
Posts: 1159
Joined: Mon Apr 20, 2020 4:52 pm

Re: Da li ćemo zbog klimatskih promjena početi da jedemo insekte?

Post by Ina »

Povraća mi se na samu pomisao.. :fp

User avatar
blackadder
Hiperaktivan član
Hiperaktivan član
Reactions: 443
Posts: 729
Joined: Sat Apr 18, 2020 4:24 pm

Re: Da li ćemo zbog klimatskih promjena početi da jedemo insekte?

Post by blackadder »

Ja ih odavno jedem

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2558
Posts: 10707
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Da li ćemo zbog klimatskih promjena početi da jedemo insekte?

Post by Peace »

Bella wrote:
Tue Mar 02, 2021 1:54 am


. i zivotinje, da bi prezivjele, ubijaju druge zivotinje.... dobro.. nije im svijest razvijena, da jedu zelenish..a i zelenish je -'neko zivo stvorenje'.. :hahah
Da bi prezivjele (neke od njih) i to cini veliku razliku.
Mi da bi prezivjeli ne moramo uopste jesti meso. I sta vise bolje i zdravije cemo zivjeti sto ga budemo manje jeli.

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2558
Posts: 10707
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Da li ćemo zbog klimatskih promjena početi da jedemo insekte?

Post by Peace »

blackadder wrote:
Tue Mar 02, 2021 7:52 pm
Ja ih odavno jedem
Ejs? :D/

User avatar
Bella
Senior
Senior
Reactions: 1990
Posts: 7235
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Da li ćemo zbog klimatskih promjena početi da jedemo insekte?

Post by Bella »

Peace wrote:
Tue Mar 02, 2021 11:03 pm
Bella wrote:
Tue Mar 02, 2021 1:54 am


. i zivotinje, da bi prezivjele, ubijaju druge zivotinje.... dobro.. nije im svijest razvijena, da jedu zelenish..a i zelenish je -'neko zivo stvorenje'.. :hahah
Da bi prezivjele (neke od njih) i to cini veliku razliku.
Mi da bi prezivjeli ne moramo uopste jesti meso. I sta vise bolje i zdravije cemo zivjeti sto ga budemo manje jeli.
..Ah, sve je diskutabilno. Mislim da bi prezivjeli i da kolicinski manje jedemo,sto je efikasnije, nego ne jesti meso.
Licno, rijetko ga jedem, ali nisam da se zabrani.

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2558
Posts: 10707
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Da li ćemo zbog klimatskih promjena početi da jedemo insekte?

Post by Peace »

Slazem se s tim..Da kolicinski manje jedemo bilo bi bolje i za nas i za planet. A tada bi meso vjerovatno bilo zdravije jer ne bi postojala potreba za industrijskim uzgojem.

Treba se cesto potsjecati - jedemo da zivimo, ne zivimo samo da jedemo.

Post Reply