Neobicna prijateljstva

Teme koje se odnose na biljni i životinjski svijet. Kućni ljubimci
User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2621
Posts: 10909
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Neobicna prijateljstva

Post by Peace »

Ovo nije neobicno, ovo je dirljivo.

Slika sa groba nedavno preminulog Muamera Zukorlića – MAČAK KOJI NEĆE DA NAPUSTI VLASNIKA


Nakon što je pre nekoliko dana, tačnije 6. novembra, iznenada preminuo Muamer Zukorlić, njegov mačak nije se odvojio od njegovog groba. On tu boravi i po najvećem nevremenu, kiši i hladnoći.
006CB32F-95DB-41B4-8526-CD8C48F83208.jpeg
006CB32F-95DB-41B4-8526-CD8C48F83208.jpeg (139 KiB) Viewed 1744 times

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2621
Posts: 10909
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Neobicna prijateljstva

Post by Peace »

Kratak, tužan život Dina Saničara, divljeg dečaka koji je bio inspiracija za "Knjigu o džungli"


Dina Saničara su odgajali vukovi u džungli Utar Pradeša u Indiji sve dok ga lovci nisu pronašli 1867. i odveli u sirotište. Kasnije će poslužiti kao inspiracija Radjardu Kiplingu za lik Moglija.

Roman Radjarda Kiplinga Knjiga o džungli priča priču o Mogliju, dečaku kog su odgajili vukovi nakon što su ga roditelji napustili. Oni su ga učili da se snalazi u životinjskom carstvu, međutim on nikada nije naučio kako da komunicira sa drugim ljudskim bićima.

Image

Kiplingova poznata priča, koju je kasnije ekranizovao Dizni, završava se porukom o tome kako je moguća harmonija između ljudi i divljine. Međutim, malo ko zna da je zasnovano na istinitim događajima.

U 19. veku, dečaka Dina Saničara zaista su tokom prvih nekoliko godina njegovog života odgajali vukovi, a on je rastao u uverenju da je i sam pripadnik čopora. Tek kada su ga lovci otkrili kako spava u jednoj pećini, odveli su ga u obližnje sirotište.

Zaposleni u sirotištu su pokušali da ga nauče stvarima i veštinama koje do tada nije znao, poput hodanja i pričanja. Međutim, jazi koji se stvorio između ljudskog ponašanja i onoga što je naučio od životinja je bio preveliki da bi Dina uspeo da ga preskoči. Priča o pravom Mogliju nije se završila poput one u crtanom i animiranom filmu.


Kako je ulovljen Dina Saničar

Godina je bila 1867, a mesto radnje: okrug Bulandšar u Indiji. Jedne noći, grupa lovaca probijala se kroz džunglu kada je naišla na čistinu. Iza nje se nalazio ulaz u pećinu u kojoj je, kako su lovci tada verovali, živeo vuk samotnjak.

Lovci su već bili spremni da ulove svoj plen, kada su shvatili da to što vide nije životinja. Bio je to dečak, ne stariji od šest godina. Nije im prilazio niti je odgovarao na njihova pitanja.

Lovci su ga doveli u sirotište Sikandra Mission u gradu Agra. U sirotištu su mu dali ime Dina Saničar, što na hindi jeziku znači subota — dan kada je stigao.

Prilagođavanje

Image

Tokom boravka u sirotištu, Saničar je dobio još jedno ime: "Dečak vuk".

Prema pričama zaposlednih u sirotištu, Saničarovo ponašanje je više ličilo na ponašanje životinje nego na čovečije. Hodao je četvoronoške i teško je stajao na dve noge. Jeo je samo sirovo meso, a onda bi - poput životinja kada hoće da naoštre zube - glodao kosti.

"Lakoća sa kojom se snalazio na četvoronoške je iznenađujuća", pisao je jednom svom kolegi Erhart Luis, upravnik sirotišta. "Pre nego što proba bilo koju hranu, on je pomiriše, a ako mu se miris ne bi svideo, on bi je bacio."


Komunikacija sa "pravim Moglijem" je bila teška iz dva razloga. Prvo, koristio bilo koji jezik. Kad god bi želeo nešto da kaže, zarežao bi ili zavijao kao vuk.

Drugo, nije razumeo ni neverbalnu komunikaciju. Kada, na primer, ljudi ne govore istim jezikom oni mogu da se sporazumeju upiranjem prsta u različite predmete ili pojave. Ali pošto vukovi ne pokazuju - bar ne na način kako to rade ljudska bića, ovaj univerzalni gest je bio besmislen.

Iako je Saničar na kraju uspevao da razume kada mu se neko obraća, on sam nikada nije naučio da govori jezikom kojim su govorili ljudi koji su brinuli o njemu. Možda su za njeg zvuci ljudskog govora jednostavno bili previše strani.

Međutim, što je duže boravio u sirotištu, sve više je počeo da usvaja ponašanje ljudskih bića. Naučio da stoji uspravno i, prema rečima negovatelja, počeo je sam da se oblači. Neki čak kažu da je pokupio i jednu ne baš sjajnu osobinu: pušenje cigareta.

Saničar je 1895. imao samo 35 godina kada je umro od tuberkuloze. Iako je većinu svog kratkog života proveo u društvu ljudi, nikada se nije u potpunosti prilagodio životu u sirotištu.

Iako kratak, njegov život bio je inspiracija za jednu od najpopularnijih priča koja nam daje nadu da je suživot ljudi i divljih životinja moguć.
1
1 Image

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2621
Posts: 10909
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Neobicna prijateljstva

Post by Peace »

Boze dragi al su slatki oboje <3


User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2621
Posts: 10909
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Neobicna prijateljstva

Post by Peace »

1
1 Image

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2621
Posts: 10909
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Neobicna prijateljstva

Post by Peace »


User avatar
Zenos
Član
Član
Reactions: 67
Posts: 429
Joined: Thu Jan 13, 2022 9:38 pm
Location: Terra incognita

Re: Neobicna prijateljstva

Post by Zenos »

Sve je to lijepo i moguce, dok se sito.
The sun.. is already down!

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2621
Posts: 10909
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Neobicna prijateljstva

Post by Peace »

Kako je ovo lijepo pogledati, i suze ti i smijes se <3


User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2621
Posts: 10909
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Neobicna prijateljstva

Post by Peace »

Krdo slonova koje je spasio i odgojio krenulo je na 12-satni put do kuće svog prijatelja

Nakon što je Lawrence Anthony, čuveni južnoafrički istraživač poznat kao “šaptač slonovima”, preminuo, krdo slonova koje je spasio i odgojio krenulo je na 12-satni put do kuće svog prijatelja i spasitelja u kojoj su bili Lawrenceova supruga i djeca. Ostali su tu dva dana u tišini.

Točno godinu dana nakon njegove smrti, ponovno su hodali do njegove kuće. Taj fenomen znanost nije mogla objasniti. Znanstvenici su odavno utvrdili da slonovi imaju svoje rituale i da pate kada umre neki od njih, ali nisu znali da se to može odnositi i na druge vrste pa i ljude.

Lawrence Anthony je bio gromada od čovjeka, nakon Američke invazije na Irak 2003. godine, uspio je spasiti mnoge životinje iz bagdadskog zoo vrta. One malobrojne koje su preživele Anthony je spasio, a i u samom gradu je pronašao još nekoliko njih i prebacio ih na sigurno. Cijeli svoj životni vijek je pomagao slonovima i trudio se njegovati te ogromne inteligentne životinje. On je imao tu sposobnost da umiri traumatizirane slonove, da dopre do njih i da zadobije njihovo povjerenje. Odnosio se prema njima kao prema djeci, koristeći riječi i geste kako bi im dao do znanja da su s njim na sigurnom.

Anthonyijev sin Dilan je bio duboko dirnut, kada je vidio slonove ispred kuće, nije znao kako su znali da je njegov otac preminuo. A na godišnjicu bio je još više iznenađen.

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2621
Posts: 10909
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Neobicna prijateljstva

Post by Peace »

Došao je pred vrata jedne noći mokar mršav i isprepadan beli zrikavi mačak

Image

Došao je pred vrata jedne noći mokar mršav izubijan i isprepadan beli zrikavi kusi mačak, pustio sam ga unutra i nahranio i ostao je. Stekao poverenje u mene dok jedan prijatelj nije naišao kolima i pregazio ga.

Odneo sam ono što je ostalo kod veterinara koji je rekao: „male su šanse… dajte mu ove tablete… kičma mu je slomljena, ali i ranije je lomljena pa je srasla, ako preživi nikad neće hodati, gledajte ovaj snimak – pucano je u njega, gledajte, sačma je još tu… nekad je imao i rep, neko mu ga odrezao… “

Vratio sam mačka kući, bilo je vruće leto, jedno od najtoplijih u stoleću, stavio sam ga na pod u kupatilu, davao mu vodu i tablete, nije hteo da jede, nije hteo da pije, umakao sam prst u vodu i kvasio mu njušku i pričao mu, nikud nisam išao, odvojio sam dosta vremena za kupatilo i pričao mu i pažljivo ga dodirivao a on gledao u mene tim bledoplavim zrikavim očima.

I kako su dani prolazili načinio je prvi pokret dovukavši se prednjim nogama
(stražnje nisu radile) do kutije za nuždu – bilo je to kao truba moguće pobede iz tog kupatila ka čitavom gradu, baš sam se vezao za tog mačka…

Jednog jutra se digao, stao na sve četiri, zatim pao i samo me gledao. „Možeš ti to“, rekao sam mu.

Idalje je pokušavao, dizao se i padao, na kraju hodao dva-tri koraka, kao pijan, stražnje noge nisu ga slušale i ponovo je pao, odmarao, zatim se digao.

Sad me ponekad intervjuišu, žele da čuju nešto o životu i literaturi, a ja se napijem i dižem mog zrikavog, upucanog, pregaženog bezrepog mačka i govorim: „gledajte, gledajte ovo!“ Ali oni ne shvataju, govore nešto kao: „Vi kažete da je Selin uticao na vas?“

„Ne“, držim mačka u vazduhu, „već ono što se dešava, stvari kao što je ovo, ovo, ovo!“

Tresem mačka, dižem ga uvis u zadimljenom i pijanom svetlu, on je opušten, on zna…

Tada je intervjuima kraj, mada sam ponekad ponosan kada docnije vidim slike i eto mene i eto mačora i uslikani smo zajedno. I on zna da je to ništa ali da sve to ipak pomaže.

@ Čarls Bukovski „Povest jedne žilave mrcine“

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2621
Posts: 10909
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Neobicna prijateljstva

Post by Peace »


User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2621
Posts: 10909
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Neobicna prijateljstva

Post by Peace »


User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2621
Posts: 10909
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Neobicna prijateljstva

Post by Peace »


Pas PLAČE NAD GROBOM uvek kada ugine neko od NJEGOVIH PRIJATELJA iz prihvatilišta



Ovo je Trajsikl. On je zlatni retriver sa zlatnim srcem i živi u prihvatilištu Horse Creek Stable Rescue Sanctuary u Džordžiji. Trajsikl je toliko emotivan da svaki put plače kada neko od njegovih prijatelja iz prihvatilišta ugine.

Image

Svako biće koje upozna zauzima posebno mesto u njegovoj duši. Iz tog razloga, kada je vreme da se oprosti od njih, on plače. Iako zvuči neverovatno, realnost je da ovaj pas vrlo dobro razume šta znači smrt i zato ne može da sakrije svoja osećanja.

Image

Trajsikl omiljeni stanovnik u kući penzionisanog oficira Lestera Aradija i njegove supruge. Prvi put su ga videli tako tužnog pre četiri godine, kada je tugovao za psom Majorom.

Image

Major je stigao u prihvatilište sa veoma ozbiljnim problemima kičme kao rezultat zlostavljanja od strane njegovih bivših vlasnika. Taj gubitak ga je jako povredio toliko da se sledećeg dana pojavio plačući nad improvizovanim grobom koji je napravljen za Majora. On je lojalan sve do smrti!

Prizor je šokirao Lestera i njegovu suprugu. “Videli smo ga kako leži na Majorovom grobu. Bili smo toliko dirnuti”, rekao je on. Ali taj incident nije bio jedini. Trasikl bi se ponašao isto svaki put kada bi neko od njegovih prijatelja napustio ovaj svet. Najnoviji oproštaj je bio od 21-godišnje alpake po imenu Triksi. „Obično dan provede ležeći na grobu dok ne dođe noć“, rekao je Lester.

U prihvatilištu su sahranjene sve životinje koje izgube život, bilo zbog bolesti ili starosti. „Sve životinje su tu. Za manje životinje, poput naših mačaka i pasa, njihov grob obežavamo krugom od kamenja“, rekao je vlasnik. Što se tiče većih životinja, Lester je napravio grobove i na njima posadio voćke kao počast njihovom životu. Ali nema boljeg priznanja od iskrene ljubavi koju Trajsikl pokazuje zbog gubitka prijatelja. Iako je mnogima teško da razumeju, on žali zbog svih njih.

On ne deli prijateljstvo samo sa konjima, alpalkama, mačkama i drugim životinjama, već i inspiriše svoje vlasnike da svaki dan rade dobre stvari. On je i glavni junak knjige koju su napisali Lester i Dajana pod nazivom: “Trajsikl i prijatelji: Istinske životne avanture tronožnog zlatnog retrivera i njegovih spasenih prijatelja sa farmi“.

Image

Priča je upravo inspirisana njime. Prodajom ove knjige prikupljaju se sredstva za prihvatilište i na ovaj način on spasava mnogo zlostavljanih životinja. Takođe je i terapijski pas i zajedno sa ostalim svojim prijateljima iz prihvatilišta obilazi staračke domove, škole i bolnice.

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2621
Posts: 10909
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Neobicna prijateljstva

Post by Peace »

Slatke su <3


User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2621
Posts: 10909
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Neobicna prijateljstva

Post by Peace »


User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2621
Posts: 10909
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Neobicna prijateljstva

Post by Peace »

Image

Image

Image



User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2621
Posts: 10909
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Neobicna prijateljstva

Post by Peace »

Prijateljstvo jedne Ruskinje i MEDVEDA PO IMENU ARČI koga je spasila dok je bio MLADUNČE

Medvedi su divlje životinje, međutim, postoje zemlje u kojima oni odrastaju pod zaštitom ljudi i uspostavljaju lepe odnose koji odišu bezgrančnom ljubavlju i prijateljstvom. Čini se da je u Rusiji ovakva bajka stvarnost.

Veronika Dičku je osvojila društvene mreže svojim neobičnim fotografijama pecajući u društvu udomljenog medveda, usred jezera koje se nalazi u Novosibirsku, severno od Sibira. On je dobio ime Arči i ni na trenutak se ne odvaja od Veronike.

Ali kako su se Arči i Veronika upoznali? Ispostavilo se da je medved bio tek mladunče kada je lokalni zoo vrt u kojem je bio morao biti zatvoren zbog pandemije korona virusa. Neposredno pred zatvaranje bilo je izvesno da će Arči izgubiti dom. Vest je stigla do Veronike koja je odmah otišla u zoo vrt i pitala da li bi mogla da ga udomi. Odgovor je bio potvrdan i žena nije imala problema da ga povede sa sobom.

“Arči me vidi kao člana svoje porodice. Delimo hranu, on spava na mojim rukama kad se uplaši i krije iza mene. Spasili smo ga iz safari parka, ali ne možemo da ga pustimo u divljinu jer je ceo život živeo u zatočeništvu “, rekla je Sara. Budući da je sibirski medved zaštićena vrsta, ruske vlasti dozvoljavaju smeđeg kao kućnog ljubimca.

Međutim, u Arčijevom slučaju, njegov status je bio dodatni bonus koji je Sari omogućio da dobije posebnu dozvolu za njegovo posedovanje. “Arči provodi svaki dan sa nama i ludo je zaljubljen u vodu. Zaista mu se sviđa kada ga vodim na nova mesta”, dodala je Veronika.

Sve životinje, bez razlike, divlje ili ne, važne su za naš opstanak kao ljudske vrste. Prijateljstvo koje su Veronika i Arči uspeli da uspostave primer je zašto je imperativ poštovati ih, brinuti se o njima i čuvati ih za dobro čovečanstva. Što je najvažnije, Arči izgleda prilično srećno u Veronikinom društvu. Uprkos tome što retko viđamo ove životinje kao kućne ljubimce, istina je da su Sara i Arči najbolji prijatelji koje neko može poželeti da ima.









1
1 Image

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2621
Posts: 10909
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Neobicna prijateljstva

Post by Peace »

Kejsi Anderson od kad zna za sebe, gaji veliku ljubav prema divljim životinjama. Odrastao je u Montani i medvedi su mu uvek bili pri srcu. Posvetio je svoj život u nastojanju da štiti i čuva te veličanstvene životinje.

Ali njegova karakteristična veza sa grizlijima, zapravo se ogleda u njegovoj neverovatnoj vezi sa njegovim najboljim prijateljem, Brutusom, medvedom od oko 360 kilograma. Njih dvojica se poznaju već dugi niz godina. Tačnije, od kad je ogromna životinja bila mladunče od samo nekoliko meseci.

Kejsi je pronašao Brutusa u planinama Alaskan, kada je medved imao samo 5 meseci. Najverovatnije je izgubio majku u lovu i tako mali bi sigurno sam stradao u divljinj, pa se Kejsi pobrinuo za njega. On je imao plan da pomogne Brutusu da ojača i da ga pusti ponovo u divljinu. Brutus je većinu svog provodio odrastajući u Kejsijevoj kući, ali kada je bio prevelik da bi bio unutra, Kejsi ga je pustio da živi napolju.

Međutim, javilo i jedno neraskidivo prijateljstvo. Brutus je ostao veoma blizak sa Kejsijem i posećuje ga svakodnevno, a često i ne odlazi u šumu danima, jer njihova kuća je njegov dom.

“Kad je bio beba, hranio sam ga flašom i gledao sam ga u oči. Imao je suzicu u oku, od srece. Jednostavno sam ga mazio i voleo. Nekoliko godina kasnije, u očima mu je bila isto suzica. Tada sam shvatio da medvedi mogu imati emocije kao i mi,“ rekao je Kasej.

Kada su Kejsija zadesila teška vremena u životu, ovaj grizli se pokazao kao pravi najbolji prijatelj. “Mogao sam da vidim da želi da mi otkloni bol. Prišao mi je vrlo nežno i samo je stajao pored mene i slušao me dok sam plakao. To mi je zaista bilo potrebno. On je moj najbolji prijatelj, bez konkurencije!“, rekao je Kejsi.

Image

Image

Image

Image

1
1 Image

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2025
Posts: 7438
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Neobicna prijateljstva

Post by Bella »

1
1 Image

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2621
Posts: 10909
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Neobicna prijateljstva

Post by Peace »

1
1 Image

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2621
Posts: 10909
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Neobicna prijateljstva

Post by Peace »

1
1 Image

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2025
Posts: 7438
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Neobicna prijateljstva

Post by Bella »

1
1 Image

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2621
Posts: 10909
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Neobicna prijateljstva

Post by Peace »

1
1 Image

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2621
Posts: 10909
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Neobicna prijateljstva

Post by Peace »

1
1 Image

Post Reply