Moja glasna razmisljanja

Virtuelni kafić.
Sve dok ozbiljno ne pripada ni jednoj drugoj kategoriji i podforumu - znači da pripada ovdje.
User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2749
Posts: 11189
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Moja glasna razmisljanja

Post by Peace »

Upoznala sam kroz posao zenu i njenog sina iz Indije, dugo godina su zivjeli u Nigeriji.
Upitam ih gdje je bolje zivjeti, uvjerena da ce odgovoriti u USA, naravno….Odgovorili su ovako - Amerika je bolja za stjecanje obrazovanja, i za rad ukoliko ste visoko obrazovani, u Nigeriji je ljepse zivjeti :rolleyes

Sjecate se da sam pisala da muskarci u mom susjedstvu u Bosni ljeti hodaju bez majica, sorcevi su uglavnom nepristojno kratki, a ako nisu, podvrnu ih. I pretezno su to jeans, pripeti sorcevi.
Uz neki razgovor s prijateljicama doznam da to nije samo stvar moga susjedstva :rlys

Kcerka mi danas kaze da amerikanci vole zbijati sale na racun odijevanja evropskih muskaraca. Osim te pripete odjece, prstom se upire i u kupace gace koje evropljani jos nose na plazama :rlys

I da evropljani vole zbijati sale na racun odijevanja amerikanaca, tj na to da oni svugdje hodaju odjeveni ko da su upravo posli u fitnes, ili se od tamo vracaju :rlys

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2749
Posts: 11189
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Moja glasna razmisljanja

Post by Peace »

U islamu postoji vjerovanje, ne znam sad da li je to hadis (poslanikov govor) ili ajet ( boziji) da osoba nece umrijeti prije nego sto iskusi/dozivi ono sto je osudjovala kod drugih.

Sam Bog zna koliko sam se puta uvjerila u ovo.
1
1 Image

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2749
Posts: 11189
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Moja glasna razmisljanja

Post by Peace »

Upalila auto, otvorila yt, pustila neku pjesmu, i zaputila se kuci.
Nakon pjesme krenula je reklama o nekim novim tabletama, veseo zenski glas i muzika. To je trajalo 2-3 minute.
Onda je drugi glas poceo govoriti o nezeljenim efektima tog, nazovimo lijaka. I nisu zavrsili a ja sam stigla kuci, znaci nekih 20 minuta nabrajanja sta ti sve “lijek” moze uraditi.

Pratim ove vijesti u vezi Ane Walshe, nestale zene u USA, koja je rodjena i odrasla u Beogradu.
Ne znas je li strasnije ili tuznije.
Nesto mi izgleda da kada kod nas na balkanu muz ubije zenu, najcesce je to u efektu, u bijesu, pod uticajem alkohola.
U USA je to cesto planski. Bolesno. Ubica se moze nasmijati ispred kamere…

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2749
Posts: 11189
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Moja glasna razmisljanja

Post by Peace »

Danas sam na poslu upoznala neobican par - on se odjenuo kao zena, ona kao muskarac. Ona je, u poredjenju s njim, djelovala dosta normalno. Nosila je musku kosulju, muske pantalone i kratku kosu.
Glas, osmijeh, njeznije crte lica, odavali su je.
On je nosio neku periku s tri boje, imao je duge nalakirane nokte, dosta nakita, sminka, “brijegove”” u predjelu grudnog kosa, haljinu koja je bila do iznad koljena.
Kad sam na njihovom odlasku bacila zadnji pogled za njima, u oci su mi najvise upale njegove noge :doh
Boze, kako je bilo pogresno ikada pomisliti da na nekoj zeni haljina nije lijepo stajala.

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2182
Posts: 7831
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Moja glasna razmisljanja

Post by Bella »

:-? pljachkashi...
.............................................................................................Image

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2749
Posts: 11189
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Moja glasna razmisljanja

Post by Peace »

Kako mislis pljackasi?

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2749
Posts: 11189
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Moja glasna razmisljanja

Post by Peace »

Poslusam ljude - sada je tesko i lose, sada je sve skupo, sve je duplo skuplje vec unazad godinu ili dvije.
Ali i unazad godinu ili dvije nismo govorili da valja, da je jeftino, da je lahko i dobro.
Vec smo svi odreda isto ovako nesto mahanisali.
Znaci otprilike da nam nikad nije dobro, zapravo da uglavnom nismo nikad zahvalni. Ma kako da je.
Tek kad nam se oduzmu neke mogucnosti, sredine, ljudi, zdravlje…skontamo - pa bilo je razloga za srecu i zahvalnost.

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2182
Posts: 7831
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Moja glasna razmisljanja

Post by Bella »

Peace wrote:
Fri Jan 13, 2023 1:52 am
Kako mislis pljackasi?
. maskirali se .kao da idu pljachkati banku. npr. :hahah
.............................................................................................Image

User avatar
bakterijasmarsa
Hiperaktivan član
Hiperaktivan član
Reactions: 582
Posts: 3521
Joined: Wed Nov 25, 2020 10:43 pm
Location: Kikinda

Re: Moja glasna razmisljanja

Post by bakterijasmarsa »

Peace wrote:
Sun Jan 15, 2023 12:55 am
Poslusam ljude - sada je tesko i lose, sada je sve skupo, sve je duplo skuplje vec unazad godinu ili dvije.
Ali i unazad godinu ili dvije nismo govorili da valja, da je jeftino, da je lahko i dobro.
Vec smo svi odreda isto ovako nesto mahanisali.
Znaci otprilike da nam nikad nije dobro, zapravo da uglavnom nismo nikad zahvalni. Ma kako da je.
Tek kad nam se oduzmu neke mogucnosti, sredine, ljudi, zdravlje…skontamo - pa bilo je razloga za srecu i zahvalnost.
Postoji jedna anegdota,
Vreme Turske okupacije Balkana,
Vezir pita svoje podanike,
-Slušate li šta govori raja
Buni se i kuka, odgovaraju podanici
Vezir naredi povećanje poreza.
Za godinu dana ponovi pitanje podanicima, a oni odgovore isto
kuka raja,
povećaj poreze odgovori vezir opet
na treću godinu pita vezir šta govori raja, a podanici vele, ništa, raja ćuti
To ne valja, smanjuj poreze veli vezir.
Mislim da je ovo dobar komentar na naše kukanje i na sve poskupljenje koje nas je snašlo.
1
1 Image
Legal Alien

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2749
Posts: 11189
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Moja glasna razmisljanja

Post by Peace »

Nailazila sam na naslove o zatvaranju Mcdonaldsa u Bosni, danas sam prvi put otvorila vijest.
Uglavnom u vijestima pise da nije dobro poslovao pored nacionalnih cevapa.
A i direktor je bio pravo “nacionalan” pa se “pocastio” luksuznim automobilom na racun firme :doh
Samo kod amerikanaca stvari ne idu tako.
Jos kazu da ljudi nemaju prihoda da bi se hranili u Mcdonaldsu :??
Istina je da je to lanac brze hrane koji zamire i u maticnoj zemlji. Imam dva restorana u blizini, uglavnom prazan parking kad god prodjem. I ljudi se osvjescuju malo o nacinu ishrane i povezanosti sa zdrvaljem. Porodice koji iole pristojno zive ne svracaju u Mcdonaldse. Uglavnom je to mjesto gdje su se zadnjih 10ak godina hranili extremno siromasni ljudi.
I ne treba se iznenaditi ako pocnu zatvarati lokacije i u USA.
Ne da nestaje siromasnih ljudi, bas naprotiv, broj raste, ali ipak se za iste pare kod kuce mozete hraniti mnogo zdravije.

User avatar
Kamilica
Hiperaktivan član
Hiperaktivan član
Reactions: 2017
Posts: 4263
Joined: Sun Apr 19, 2020 12:15 pm

Re: Moja glasna razmisljanja

Post by Kamilica »

Bilo je posla ali se nesto muljalo oko rentanja prostora, ne znam detalje.

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2749
Posts: 11189
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Moja glasna razmisljanja

Post by Peace »

Oh da, spominjali su i neko natezanje oko prostora.

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2182
Posts: 7831
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Moja glasna razmisljanja

Post by Bella »

mislim da McD . ima i izbor salata, piletine itd..
ne vjerujem da che nestati, kao i smanjiti broj lokacija.... narod voli burgere.. lijep je osjechaj jesti ih. bogatiji ih jedu u restoranima.. vechina u McD . mada i tu bogati navrate.... :D/
U Bosni, vjerujem da je doshlo do nekih ' malverzacija' nash narod misli da su Ameri glupi i da che ih oni preveslati... :hahah nema shasni..
.............................................................................................Image

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2749
Posts: 11189
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Moja glasna razmisljanja

Post by Peace »

Meni s vremena na vrijeme dodje da odem po sladoled kod njih.
Unutra najcesce ne bi bilo nikoga, ili bi zatekla 2-3 osobe.
A radila sam i mogla kroz prozor vidjeti njihov parking.
Ni u jedno doba nije bilo navale.
Za razliku od Chick-fil-a.
Kod njih do 11 ujutro radi 6-7 ljudi unutra, i 3-4 vani. Dva kruga se uhvate oko restorana a i unutra puno.
I svaka srednja skola u gradu proda par hiljada pilecih biskvita ujutro do 7 h.

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2182
Posts: 7831
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Moja glasna razmisljanja

Post by Bella »

I kod mene jedan Chick .file za vrijeme lancha radi ludo... to je za ljude 'crkvenjashe'.. oni neshto ganjaju religiju. ne rade nedeljom iz tako nekog razloga ..itd... kao strashni su.. :D/
probala sam jednom. . tak masna hrana.. :D/
. da izgledaju prazni, ali se ne zatvaraju. tako. da ipak rade.. kad je vrijeme jelu.. vechinom - drive thru--
od korone, restorani imaju problem s vrachanem mushterije ... kao i radnom snagom
. do nedavno Starbucks je bio dosta prazan.. ali sad je vech kao i prije korone... dolaze sve generacije.. :)
.............................................................................................Image

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2749
Posts: 11189
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Moja glasna razmisljanja

Post by Peace »

Probaj spicy chicken biskvit, sluze ih samo za dorucak, do 10h ja mislim.

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2749
Posts: 11189
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Moja glasna razmisljanja

Post by Peace »

Malo sam danas sumirala proteklu sedmicu s posla.

Upoznala sam jedan dan direktoricu jedne firme (consulting) i pozvala me da dodjem kod nje raditi. Ostavila je adresu, broj tell, mogu na puno radno vrijeme ili skraceno. Vec ima jednu zenu iz Bosne.
Pozvala me, ako zelim, da prvo dodjem posjetiti ured. Toliko je ona hvalila to, da meni bas zbog toga nesto tu “smrdi”. Pricala je o zaradi, o putovanjima…
Na licu njenom meni se nije nesto dopalo. Ocitavalo se neko unutrasnje nezadovoljstvo, hladnoca.
Tako da ne razmisljam, iako se nisam jos rijesila njenih informacija.

Opet sam srela onu porodicu iz Dubaija. Ovaj put nije bila oca, samo majka i sinovi. Usput sam doznala da oni drze neku autu kucu.
Majka je izrazila zelju da ih posjetim ako nekad dodjem u Dubaji.

Upoznala sam ove sedmica starijeg covjeka iz Kambodze i njegovu kcerku. On je jedini clan iz njegove porodice koji je prezivio Kambodzanski genocid.

Pisala sam da cesto ovjeravam papire za razvod braka, ove sam sedmice prvi put ispred sebe imala zenu, prelijepu, koje je tokom potpisa plakala. Zagrlila sam je, i ja malo s njom plakala.

Upoznala sam jednu Fransuskinju, cesto poslom putuje u rodni Pariz, a ovdje joj je ljepse zivjeti.

I zenu koja je par godina zivjela u Njemackoj, bavila se profesionalno odbojkom. I njoj je ljepse zivjeti u USA.

I covjeka cija sestra zivi i radi ko uciteljica u Njemackoj. Pitala sam kako joj je tamo…Rekao mi je da su joj Nijemci par puta nazvali policiju, za njih ona preglasno prica :doh

I par iz Estonije. Ona je zivjela par godina u Njemackoj, pa sam i nju pitala gdje je bolje…
Rekla mi je da je Njemacka bolje sredjena, i hrana im je bolja, mnogo ukusnija, ali ko ljudi su hladniji, i uvijek te gledaju ko stranca, za razliku od Amerikanaca…

I Amerikanca koje me pitao jesam li iz okolina Sarajeva i sjecam li se olimpijade, kad sam rekla da sam iz Bosne..
Lijepo je sto nas ljudi dijeljem svijeta pamte po tome.

I jednog simpaticnog lika iz Armenije. Bolje zna od mene sta se desava izmedju Srbije i Kosova.

Cak i jednog Srbijanca, on je doduse bio kod kolege, ali javila sam mu se na poznatom jeziku… Mozda je vec i bio poznao u meni zenu s nasih prostora, ili je vec bio procitao ime, gledao me sa zanimanje…

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2182
Posts: 7831
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Moja glasna razmisljanja

Post by Bella »

Peace wrote:
Mon Jan 16, 2023 1:22 am
Probaj spicy chicken biskvit, sluze ih samo za dorucak, do 10h ja mislim.
ne jedem spicy hranu. a, ako ne putujem negdje. rano mi je to vrijeme za restoran.

:hahah . chesto se pitam. kako ljudi ujutru ustanu / obuku se /obuju i u restoran da piju kafu i jedu.. :/*
.............................................................................................Image

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2749
Posts: 11189
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Moja glasna razmisljanja

Post by Peace »

Mislim da su to ljudi koji su se negdje zaputili.

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2749
Posts: 11189
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Moja glasna razmisljanja

Post by Peace »

Danas sam kahvenisala s ljudima koji vole da se osvrcu unazad, pa da govore kako su mogli i trebali neke stvari zavrsiti drukcije.
Npr. kuce su mnogo poskupile, trebali smo unazad 15ak god umjesto jedne kupiti dvije :rlys
I ne samo da tako analiziraju svoje zivote, vec i tudje :doh
Tako sam danas, ko i mnogo puta prije, opet cula da mi je unazad 12 godina bilo bolje da sam uradila to i to… Pa da sam unazad 11 godina postupila tako i tako… :x8
Ja sama nemam obicaj da se osvrcem u tako daleku proslost, pa cak ni u blisku, ni u svoju, da ne pricam o tudjoj.
Uradila sam najbolje sto sam mogla sa sredstvima i znanjem koje sam u tom momentu imala.

I to, da se nakon 10-15 god. prekoravas sto si nesto napravio, ili sto nisi, to nije nista drugo vec mucenje samog sebe.
Izvuci znanje i idi dalje.

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2749
Posts: 11189
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Moja glasna razmisljanja

Post by Peace »

Ustedjeli su nesto novca, ona je htjela fasadu na kucu, on je htio sebi novije auto.
Kako je znao da se ona nece sloziti, kupio je auto, dok je ona bila na poslu.
Kad je doznala - izlupala je auto.
Kad je doznao - izlupao je zenu.
Nju su odvezli u hitnim kolima, njega u policijskim.
A vole se, pricaju ljudi :)

Upoznala sam covjeka koji je prodao farmu, drzali su konje, nekih 60 dunuma, kucu i miran zivot, da se preseli blize gradu, jer tako zena hoce.
Ona je rodjena na planini, i dosta joj je. On je rodjen u gradu, volio je taj mir koji mu je farma pruzala.
Ali vise od svega volio je zenu.

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2182
Posts: 7831
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Moja glasna razmisljanja

Post by Bella »

:D/
zene.. zene.. zale se, a sve se zavrshi kako su one htjele..
1
1 Image
.............................................................................................Image

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2749
Posts: 11189
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Moja glasna razmisljanja

Post by Peace »

Upoznala sam danas covjeka….Iznenadio se kako sam mu tacno izgovorila prezime. Vodi porijeklo iz Ceske, a prezime nalikuje na ona s balkana, tako da meni nije bio problem.
Amerikanci mu nikad ne izgovaraju prezime korektno.
Ne izgovaraju ni moje.
I tako se zapricasmo…i isprica mi on o Olgi…Zeni iz Kijeva.
Izbjegla je u Njemacku, tu su joj dali neki stan, i da ga odmah ide odradjivati.
Nije joj se svidjelo kod Nijemaca, dosla je USA. Stanovala je kod njih, dali su joj dio kuce, i auto na raspolaganje. Imala je nekih primanja od drzave, i niko je nije jurio da se zaposli.
Ali nakon par mjeseci, s ono malo para sto je imala, kupila je sebi i dijetu kartu i vratila se u Kijev.
Na sva njegova nagovaranja, USA papiri…Olga je samo, kaze, odmahnula rukom.

Ja mogu da razumijem Olgu. Nekako mi u glavi, i nekako vjerujem da se radi o dobroj i osvijestenoj osobi.

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2749
Posts: 11189
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Moja glasna razmisljanja

Post by Peace »

Trebat ce dana da zaboravim dva zadnja muskarca kojima sam notarizovala papire za razvod braka.
Prvi je, da mi Bog oprosti, bio strasno neuredan. Meni je nekako sve oprostivo ono s cim se covjek rodi, svaka visina, i svaka boja koze, svaka boja kose, i to kad je nama, svaka boja glasa, ociju…pa i kad je neko smotan i ni u cemu se dobro ne snalazi, i sve sto je neko mogao dobiti po rodjenju.
Ali mi je neoprostiva neurednost, to je stvar izbora.
Tako sam se taj dan pitala - Boze dragi, ko je mogao s ovim covjekom zivjeti.

Drugi je bio danas. Privukao je moju paznju od momenta kako je usao na vrata. Izbijala je iz njega pozitiva, urednost, kultura. Bilo je tu nesto u glasu, u pokretu, na licu, u tome kako se obukao, u tome kako je nosio folder s papirima, kako je olovku drzao…
Tako sam se danas pitala - Boze dragi, ko je sebi priustio da izgubi ovog covjeka.

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2182
Posts: 7831
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Moja glasna razmisljanja

Post by Bella »

. to je neki freak... :D/ ili je tek izashao iz zatvora.. :-?
1
1 Image
.............................................................................................Image

Post Reply