Moja glasna razmisljanja

Virtuelni kafić.
Sve dok ozbiljno ne pripada ni jednoj drugoj kategoriji i podforumu - znači da pripada ovdje.
User avatar
Bella
Senior
Senior
Reactions: 1990
Posts: 7235
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Moja glasna razmisljanja

Post by Bella »

Neko ko nije vjernik.. ili je 'povremeni' smatra da ne treba da bude chlan ... i ne bi trebao da se buni familija. shto treba da palti ukop.. ili . nagadjam..da ipak neko ostavi novac za zadnji isprachaj neko . boli ga briga. neka me drzava sahrani. ima i takvih.. :nevina

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2558
Posts: 10707
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Moja glasna razmisljanja

Post by Peace »

Bella wrote:
Tue Nov 22, 2022 6:20 pm
Neko ko nije vjernik.. ili je 'povremeni' smatra da ne treba da bude chlan ... i ne bi trebao da se buni familija. shto treba da palti ukop.. ili . nagadjam..da ipak neko ostavi novac za zadnji isprachaj neko . boli ga briga. neka me drzava sahrani. ima i takvih.. :nevina
Nema to sad veze da li si vjernik ili ne. Smrt je sastavni dio zivota, i moraju te pokopati. Znaci ako ce onim iza tebe sto ostaju biti lakse/jeftinije ako si bio uclanjen, pa daj budi onda.

Prosle god je jetrvu izaslo oko 10,000 KM da doveze tijelo svog brata iz Francuske. Tamo bi ga kremirali, a ona nije to dopustila pa je morala debelo platiti to sto on nije bio clan nigdje.

Moj dedo rahmetli je imao sve pripremljeno za smrt. Imao je cefine, tabut, naslone, ostavljen novac da se pokriju troskovi.
Ne znam da li vise to iko prakticira.

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2558
Posts: 10707
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Moja glasna razmisljanja

Post by Peace »

Kcerka ima frendicu koja je po profesiji stjuardesa, i poslije nekog razgovora zanimalo me koliko su placeni piloti i stjuardese.

U USA su najvise placena stjuardese kod Delte, izmedju. $60,000 i $70,000 godisnje. Gornju cifru stizu stjuardese s godinama iskustva.
I nije mi nesto puno. Tesko je drzati taj posao ako imate porodicu, a ako nemate, tada vam drzava uzima na ovu cifru bar $15,000 poreza. A za pristojan stan u Georgiji treba sad izdvajati najmanje $20,000 godisnje.
Dobra stvar je sto tako vide svijeta, mogu putovati besplato, cak i njihova porodica.

Nisam znala da su piloti placeni po satu.

Evo ako jos nekoga zanima.


Pilot

Pilotske zarade su najviše u avio saobraćaju, ali su ujedno i sa najvećim rasponom. Zarada se pilotima obračunava na osnovu staža, sati leta, statusa i tipa aviona kojima upravljaju. Ona može da varira od 20.000 evra godišnje pa do 150.000 evra ili čak i više. Piloti početnici na malim turboelisnim avionima zarađuju najmanje, a njihove kolege koje počinju da rade na manjim mlaznjacima imaju 50 do 70 hiljada evra godišnje. Oni na većim mogu da zarade od 70 do 100 hiljada, a svi oni jednog dana kada postanu kapetani mogu da zarade mnogo više.

Kapetani na najvećim avionima i sa desetogodišnjim iskustvom imaju najveće zarade. Pilot-kapetan na džambo džetu koji ima najmanje deset godina staža može da zaradi i 12.000 evra mesečno. Osim sati provedenih u vazduhu pilotima se u osnovicu zarade računaju i sati potrošeni na zemaljske poslove kojih ima čak i više. Svaki let iziskuje pripreme, a tu si i dežurstva koja se plaćaju zatim obučavanje mlađih kolega.

Kontrolori letenja

Na drugom mestu po visini zarade su kontrolori letenja. Ove dve profesije su inače među najplaćenijima na svetu. Čak i kod nas, piloti i kontrolori imaju visoke plate koje su možda niže nego drugde u svetu ali su za naše ulove astronomske.
U svetu kontrolori letenja obično zarađuju od 50 do 75 hiljada evra godišnje. I u ovom poslu zavisi sve od staža i pozicije. Postoje oblasna i aerodromska kontrola i razni nivoi odgovornosti i zaduženja. Takođe u ovom poslu se velika pažnja poklanja opštem zdravlju osoblja i striktno se pazi da ne budu izloženi stresu ili umorni. Njihovo radno vreme, ono provedeno ispred radara, je ograničeno, a njihovo slobodno vreme je tek poluslobodno jer imaju obaveze da se odmaraju, relaksiraju ali i fizički vežbaju kako bi bili potpuno fit.

Vazduhoplovni maršal (šerif)

U SAD postoje šerifi u civilu koji su obavezna pratnja na svakom komercijalnom, putničkom letu. Oni su naoružani i obučeni da mogu da deluju untar aviona, tokom leta, ukoliko se dogodi bilo kakav incident ili se avion i putnici dovedu u opasnost. Ovaj posao je treći najplaćeniji u avio industriji, ali treba imati u vidu da ne postoji svuda u svetu. Čak, može da se desi da postoji samo u SAD. Šerifi u avionima zarađuju oko 60 hiljada evra (70 hiljada američkih dolara).

Avio mehaničari

Četvrta najviša plata u avio industriji je rezervisana za avio mehaničare. Oni rade u MRO kompanijama koje rade popravke, provere i održavanje aviona. Njihova zaduženja su kompleksna i bave se motorima, stajnim trapom i drugim sistemima koji su sastavni deo svake letelice. Njihovo školovanje je dugotrajno i skupo, oni moraju da prođu brojne sertifikacije i na kraju da obavljaju izuzetno odgovoran posao prateći najviše standarde. Mogu da zarade i do 50 hiljada evra godišnje u zavisnosti od firme u kojoj rade. U ovoj delatnosti su i razlike najveće u zavisnosti od tržišta na kome se kompanija nalazi.

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2558
Posts: 10707
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Moja glasna razmisljanja

Post by Peace »

Bila sam sinoc na nekoj veceri, i svjedocila sam, opet, kako se jedna zena nasla u nezgodnoj situaciji, a zbog lazi njenog muza.
Mi koji ih dobro znamo, dobro znamo koliko on laze, i pazimo da nju ne dovodimo u nezgodnu situaciju suvisnim pitanjima, ali desi se ovako da neko tko to ne zna priupita nesto, i eto blama.
Razmisljam odakle uopste ta potreba da se laze :??
Neki to ljudi rade jednostavno bez razloga, iz navike, to im dodje ko neka zabava.
Nikakve koriste nemaju od toge, imaju stetu. Ljudi gube povjerenje u njih, partnera sramote, i moze na koncu dovesti i da djeca lazu. Ako su to imali u kuci kod oca ili majke, vrlo je moguce da prihvate takvo ponasanje ko nesto posve normalno.
Malo sam guglala, kontam da mora postojati neki poremecaj.
Nema nesto previse dokaza, struka se nije nesto mnogo ni bavila time.
Uglavnom nasla sam ovo

Uzroci trenutno nisu poznati, ali su neki stručnjaci pronašli centre u mozgu koji se aktiviraju prilikom laganja. Pritom su uočili smanjenu aktivnost u jezgri talamusa te povećanu aktivnost u prednjem cingularnom režnju.
Tim podacima su uspjeli otkriti da kompulzivno laganje može biti prouzročeno i nekim neurobiološkim razlikama među pojedincima, ali su mišljenja po tom pitanju još uvijek podijeljena.

Trenutno dijagnostički i statistički psihijatrijski priručnik ne prepoznaje kompulzivno laganje kao zasebno stanje mentalnog zdravlja, no kompulzivno laganje se često može pojaviti kao simptom:

bipolarnog poremećaja,
poremećaja hiperaktivnosti i deficita pažnje (ADHD),
ovisnosti,
graničnog poremećaja ličnosti,
narcisoidnog poremećaja ličnosti.

User avatar
Bella
Senior
Senior
Reactions: 1990
Posts: 7235
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Moja glasna razmisljanja

Post by Bella »

Ta druzenja. donesu samo probleme u brakovima.. :/*

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2558
Posts: 10707
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Moja glasna razmisljanja

Post by Peace »

Upoznala sam danas lijepu, mladu zenu, crne koze.. Kod prezimena zastanem i upitam je odakle joj to prezime…
Muzevo uzela, rece mi, a muz joj je iz Bosne.
Bili su ovog ljeta u Mostaru, u Sarajevu, u Splitu, na Hvaru.
Curice, imaju dvije, nose imena bosanska ( ako se ime moze pripisati nekome), ona je uzela za sebe jedno poznato ime kod nas u Bosni. Voli burek, sirnicu, sarmu, hurmasice. Mnogo fina i kulturna zena.
Razmsiljam sta se sve za ljubav moze. I koji je slom kad na sve pristanes da se na koncu razocaramo u drugu stranu. I da li ijedan muskarac dovoljno cijeni takve stvari :??
Da sad stupam u brak, ne znam da li bi uzela necije prezime.

User avatar
Kamilica
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 1954
Posts: 4172
Joined: Sun Apr 19, 2020 12:15 pm

Re: Moja glasna razmisljanja

Post by Kamilica »

Peace wrote:
Sun Nov 20, 2022 9:48 pm
Ne znam da se vade kosti u Bosni :hm
Da, ako se ne plati održavanje. Nekih 15-20 godina, mislim :hm
1
1 Image

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2558
Posts: 10707
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Moja glasna razmisljanja

Post by Peace »

Kako u USA raste broj masovnih ubistava, ove godine ce ih biti oko 700, ja sam pocela s paznjom da posmatram nase klijente.
Pogledam im s paznjom u lice da vidim ima li nekih znakova nervoze i ogorcenosti.
I posjecam se - budi ljubazna, budi extra ljubazna, mozda bas neka lijepa rijec sprijeci nekog u njegovom naumu.

User avatar
Bella
Senior
Senior
Reactions: 1990
Posts: 7235
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Moja glasna razmisljanja

Post by Bella »

:D/

ochekuj pitanja.. 'jel sve ok s vama '
1
1 Image

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2558
Posts: 10707
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Moja glasna razmisljanja

Post by Peace »

Rastuzi me nekad spoznaja da se ljudi koji mi znace ne mijenjaju psihicki :(( Danas je jedan od tih dana..
Ne znam sta je u pitanju.
Da li ne postoji zelja :??
Ili vec vjerujemo da smo tako dobri da i ne treba nista mijenjati :rolleyes
Ili smo toliko zaokupirani analizarenjem drugih, da na sebe uopce ne obracamo paznju :hm
Ili je mix ovog svega.

Da covjek samo uci iz vlastitog iskustva, trebalo bi s godinama, kontam, da usvoji neka drugacija razmisljanja i djelovanja.
I jos svako ima pristup ogromnom znanju a da ne makne iz kuce. I ti opet onaj isti ko u nazad 10 i 15 god. :((

User avatar
Bella
Senior
Senior
Reactions: 1990
Posts: 7235
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Moja glasna razmisljanja

Post by Bella »

:_) ako neche i nemogu oni. promjeni se Ti :D/

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2558
Posts: 10707
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Moja glasna razmisljanja

Post by Peace »

Prekjucer nam je sin direktora i vlasnika firme donio neke potrebne stvari. Pridrzavala sam vrata dok je vadio stvari iz auta i samo sam razmisljala kako da mu kazem - umzi neki odmor covjece, idi negdje gdje ima sunca. Izgleda toliko umorno, osjeca se to u pogledu, u pokretu, u glasu. Da mi neko javi umro je direktorov sin, ja se ne bi iznenadila uopste.
Ali kako stvarno reci nekome izgledas umorno, na smrt umorno :?? Treba uhvatiti neki zgodan trenutak, i treba da ga ne uplasimo.

Radis tako da se obogatis, a onda opet radis ko najveca sirotinja da to bogatstvo ocuvas, i uvecas.

Procitah vise puta ovih dana neku lijepu ispovijest covjeka, velikog muzicara i glumca, stavit cu cijeli text na temi o izreke o Bogu, pa kome nije mrsko neka procita. Rekao je pored ostalog i ovo
Ja znam mnogo bogatih ljudi – i svi su kao jedan – nesrećni.

Svi ovi koje i ja poznajem su nesrecni.

Svejedno sto su, opet se svi ljudi zele obogatiti. Goglala sam da vidim sta mogu naci na upit -zasto se ljudi zele obogatiti, i uglavnom sam nasla odgovore tipa - kako se obogatiti, 25 nacina da se obogatite, evo zasto se ne mozete obogatiti..


Citam cesto o ljudima koji zloupotrijebe svoj funkciju, pronevjere, pokradu. Bar na balkanu takvih ima kolko hoces. Uvijek su to ljudi koji su vec na velikoj zaradi, smjestili i zenu i djecu, ali nesto opet malo.

Mozda je zbog usporedjivanja. Pocnete se druziti s onim sto imaju malo vise, pa zelite i vi dobar auto ko on/a, vikendicu, kucu, stan, putovanja, torbe, haljine, vecere, izlaske…Hoce i partner/ica, hoce djeca, i odjednom ne moze vise biti.
Tako mi ponekad izgleda, da sto vise imate, sve vise trebate. Pocne se varati, lagati, krasti, i pogubi se u tome, narusi se mir i gotovo je, bogati ste i nesrecni.
Ne zagovaram siromastvo, bolje je imati vec nemati, samo sam protiv toga da se ima a po svaku cijenu.
I mislim da nije nikad bilo vise ljudi koji idu do novca i po cijenu obraza i pi cijenu zdravlja.



Kada bi čovjek imao punu dolinu zlata, zaželio bi da ima dvije doline. poslanik Muhammed a.s.

User avatar
Kamilica
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 1954
Posts: 4172
Joined: Sun Apr 19, 2020 12:15 pm

Re: Moja glasna razmisljanja

Post by Kamilica »

Sreća se ne može kupiti, a nije ni svakom jednaka mjera za istu.
2
2 Image

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2558
Posts: 10707
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Moja glasna razmisljanja

Post by Peace »

Cesto nam se desi na poslu da neko udje 5 minuta prije 7, a u 7 zatvaramo, i taj neko treba 20-30 minuta da se zavrsi njegova potreba :rolleyes
U 7 se vrata automatski zakljucavaju, ali zavrsimo s onim koji su usli do tada.

Analiziram malo sebe, da slucajno nesvjesno i sama ne radim nesto slicno, da gledam zadovoljiti svoje potrebe zanemarujuci pri tome potrebe drugim ljudi.
Ne mogu se nicega sjetiti

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2558
Posts: 10707
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Moja glasna razmisljanja

Post by Peace »

Citam malo o ovom pokusaju trovanja u BL, gdje je radnica sipala sefici u kafu opasne po zivot sastojke.
Zamislim se kad sam i da li sam ikada vidjela ovdje da neko sefu ili sefici donosi kafu. Nisam, vidjela sam to jednom ili dva puta na filmu.
Pitam kcerkicu je li ona vidjela. Na trenutak se zamisli pa mi reci - vidjela sam na jednom filmu.
Pitam frendicu, i isti odgovor - vidjela sam jednom na filmu.
Sve tri smo se sjetile filma The Devil Wears Prada.
Pa se zamislim odakle kod nas taj obicaj. Pamtim da je bio u Jugoslaviji.
Po nekim pricama deda i nana, pa nekim prastarim snimcima i slikama, izgleda da je taj obicaj ostao jos od vladavine Turaka.
Njihovim glavesinama su podredjeni donosili kafe pred njih.

Izgleda ko pojava koju nismo prevazisli 500 godina.

User avatar
Bella
Senior
Senior
Reactions: 1990
Posts: 7235
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Moja glasna razmisljanja

Post by Bella »

.. bio je obichaj. pogotovo za pripravnike... da se malo ' udomache'.. :)

... ovaj sluchaj ,shto opisujesh. mislim da joj nije ona pravila kafu.. vech je u njenom odsistvu . to radila.. ko je to primjetio i pratio . ne znam.... ali sluchaj je zbilja.. :-? zaprepashchujuchi . .. ne shto je zena to pokushala. plitka pamet... no. nachin koji je odabrala je taj..

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2558
Posts: 10707
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Moja glasna razmisljanja

Post by Peace »

Jos podredjeni nasiroko donose kafu sefovima.

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2558
Posts: 10707
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Moja glasna razmisljanja

Post by Peace »

Danas sam kroz posao upoznala decka, 15 god, iz Vijetnama koji prica vrlo dobro bosanski jezik.
Zapravo roditelji su mu iz Vijetnama, on je rodjen u USA.
Ima par prijatelja iz Bosne. S njima je naucio.
Od susreta sa njim kroz glavu mi je 50ak puta proletila rijec - nevjerovatno.
Sve nase gradove, i one manje mi je nabrojao, nase muzicare, nase sportiste.
I ne samo nase, vec i Srbije i Hrvatske.
Uciteljica njemackog mu je kaze bila isto bosanka, iz Doboja.
Bilo mi je neobicno, i tokom razgovora sam se vracala na engleski, misleci kako ipak ne moze tako dobro i sve razumjeti.
Ali on je ostajao na bosanskom. Mogli smo voditi potpuno normalan razgovor.
Cudo jedno kako su ta djeca azijskog porijekla inteligentna.
1
1 Image

User avatar
Bella
Senior
Senior
Reactions: 1990
Posts: 7235
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Moja glasna razmisljanja

Post by Bella »

Gleala sam dokumentarce o Vijetnamu.. narod vrlo pozitivan. nasmijan... za razliku npr od Filipinaca...
Jednu zenu sam poznalvala. i takodje . pozitivno mishljenje..

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2558
Posts: 10707
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Moja glasna razmisljanja

Post by Peace »

Danas sam upoznala mladog momka iz Francuske. Tacno iz Pariza. Prvi put sam, u 22 god. upoznala nekog iz Francuske.
Momak je na skolovanju ovdje, i mnogo mu se svidja u USA.
Obicno se evropljanima ne svidja ovdje tako, pogotovo ne onim iz tako velikih i poznatih gradova.
Ovo je izuzetan slucaj.

User avatar
Bella
Senior
Senior
Reactions: 1990
Posts: 7235
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Moja glasna razmisljanja

Post by Bella »

:-? I Pariz je sad pun / turista/ migranata.. .. ne vjerujem da je ugodno zivjeti..

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2558
Posts: 10707
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Moja glasna razmisljanja

Post by Peace »

Bella wrote:
Fri Dec 30, 2022 4:28 pm
:-? I Pariz je sad pun / turista/ migranata.. .. ne vjerujem da je ugodno zivjeti..
Moguce je.

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2558
Posts: 10707
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Moja glasna razmisljanja

Post by Peace »

Ovo sam citala unazad 4-5 dana i drzi me. Danas sam to podijelila s par ljudi, a kako smo usli u novu godinu zelim i s vama

Sve se dešava s razlogom

Čerčil je imao običaj da nazdravi rečima: Ne želim nikome ni zdravlje ni bogatstvo, samo sreću! Većina putnika na Titaniku imala je i zdravlje i bogatstvo, a pokazalo se da je vrlo malo njih imalo sreće.

Možda ste čuli da je šef jedne velike kompanije preživeo napad 11. septembra u Njujorku, zato što je prvi put vodio sina u vrtić. Drugi momak je ostao živ jer je na njega došao red da ode po krofne. Neka žena je zakasnila, zato što joj budilnik nije zvonio..

Jedan je odocnio jer se zaglavio u saobraćajnoj gužvi na auto-putu iz Nju Džersija. Nekom je pobegao autobus. Nekom nije upalio auto, a neko se vratio da se javi na telefon..

Jedna žena je prosula kafu na sebe, pa se zadržala da se presvuče. Drugi se zadržao zbog deteta, koje se sporo oblačilo. Neko nije uhvatio taksi..

Najviše me je zaintrigirao slučaj čoveka koji je tog jutra krenuo u novim cipelama, stigao do posla raznim sredstvima, ali je usput zaradio žulj na nozi. Svratio je do apoteke da kupi hanzaplast i tako ostao živ!

Od tada, kada se zaglavim u saobraćaju, pobegne mi lift, vratim se da se javim na telefon…

Kad mi se dogode sve te sitnice koje me nerviraju, pomislim da je to upravo ono mesto na kome Bog ili sudbina žele da se u tom trenutku nalazim.

Sledeći put, kad vam se učini da tog jutra sve ide naopako, deca se sporo oblače, ne možete da pronađete ključeve od kola ili vas zaustavi svaki semafor, nemojte se nervirati. Možda je baš to sreća u nesreći.

Sve se dešava s razlogom. Sve se dešava za naše najveće dobro..
1
1 Image

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2558
Posts: 10707
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Moja glasna razmisljanja

Post by Peace »

Clan sam islamske zajednice ovdje gdje zivim, i obavijest o dzenazi mi uvijek stize na email.
Procitam ko je to dosao na red, pa procitam ko su i ozalosceni, da vidim da li ikoga poznajem.
I nerijetko je medju ozaloscenim i neki zet Steven, John, Mark…i medju snajma Nancy, Becky, Angela…i sl.
I nerijetko je puno osude na tu pojavu.

Ljudi s nasih podneblja bi volili da im se djeca “mijesaju” sa djecom iz njihove kulture. I ne samo s nasih, zapravo svi koji su se potpuno odrasli odeslili iz svoje domovine.
Djeca to upravo i rade. Bar ja tako vidim.
Ne mozes od nekoga ko se rodio ovdje i odrastao ovdje tjerati da svojom kulturom i samo svojim narodom zove ljude/zemlju u kojoj su roditelji rodjeni i odrasli. Zar to nije sebicno :??
Djeca su nasa stopljena s ovim narodom, ovo je sad njihova nacija i kultura.
1
1 Image

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2558
Posts: 10707
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Moja glasna razmisljanja

Post by Peace »

U USA dijete od 6 god pucalo u uciteljicu :hah I to je posljedica svadje izmedju uciteljice i dijeta.
Kako se posvadjala s dijetom, i odakle dijetu pistolj ostaje tek da se sazna :??

Policijske snage u SAD-u su tokom 2022. godine usmrtile najmanje 1.176 ljudi, u prosjeku više od tri osobe dnevno ili skoro 100 ljudi mjesečno, što predstavlja neslavan rekord od početka mjerenja u 2013.

Skoro trećina ljudi je ubijena tokom bjekstva od snaga reda, a prema stručnjacima, policijska upotreba vatrenog oružja je u ovakvim slučajevima pretjerana i može da ugrozi druge ljude koji se zateknu blizu
događaja.


Skoro četvrtina svih ubijenih su Afroamerikanci, iako oni čine samo 13 posto populacije SAD-a.

Nisam znala da je Francuski vrh korumpiran ko i nas Bosanki, ili je mozda ispravno reci ko i svaki drugi u svijetu.

https://balkans.aljazeera.net/videos/20 ... -francuske

Post Reply