Muzički oblici

Teme o muzici - muzički klipovi, diskografije i slično
User avatar
kreja
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 347
Posts: 2770
Joined: Wed Jun 30, 2021 7:06 am
Contact:

Re: Muzički oblici

Post by kreja »

Rondo je muzicki oblik koji je zasnovan na jednoj ili vise tema, pri cemu prva (glavna) tema nastupa najmanje 3 puta uvek u osnovnom tonalitetu. Ostali materijali donose veci ili manji kontrast i rasporedjeni su izmedju nastupa glavne teme.

- Rondo potice od francuske igre iz XIII veka, u kojoj se delovi sa promenljivim tekstom (kupleti) smenjuju sa nepromenljivim delom (refrenom). Kuplete je izvodio solista ili igracki par.

- Rondo je bio omiljeni oblik francuskih klavsenista u XVII i XVIII veku, a nazvan je Kuprenov rondo po francuskom kompozitoru Fransoa Kuprenu. Kod kuprenovog ronda se glavna teme (refren) izlaze na pocetku i smenjuje se sa kupletima – R K1 R K2 R.

• Refren je u obliku perioda i nastupa najmanje 3x u osnovnom tonalitetu uz moguce ritmicko-melodijsko variranje.

• Kupleti su u obliku perioda ili recenice, i razvijaju se od materijala refrena. U njima se odvijaju modulacije u bliske tonalitete. Ponovni nastupi refrena nisu pripremljeni – nastaju direktno bez prelaz
Ako moramo da biramo između smrti od gladi i metka, Gejl i ja smo se složili da je metak mnogo brži.

User avatar
kreja
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 347
Posts: 2770
Joined: Wed Jun 30, 2021 7:06 am
Contact:

Re: Muzički oblici

Post by kreja »

Dve arabeske (Deux Arabesques) su prva značajnija dela jednog od najvažnijih kompozitora XX veka – Kloda Debisija. Smatra se da su nastale između 1888. i 1901. godine. Prva arabeska, koja podseća na žubor vode, ima odlike impresionizma, dok je druga pisana više u baroknom stilu.





Prva arabeska, u elektronskoj verziji Isao Tomite, korišćena je kao tema petominutne serije o astronomiji – Star Gazer.

Ako moramo da biramo između smrti od gladi i metka, Gejl i ja smo se složili da je metak mnogo brži.

User avatar
kreja
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 347
Posts: 2770
Joined: Wed Jun 30, 2021 7:06 am
Contact:

Re: Muzički oblici

Post by kreja »

Kompozicija Mauricea Ravela zvana Bolero izvorno je napisana za balet, a djelo je naručila slavna ruska balerina Ida Rubinstein. Ravel je u to vrijeme bio poznati francuski kompozitor glazbe za balete i plesove. Ideja za glavnu temu Bolera došla mu je u francuskom ljetovalištu St Jean-de-Luz, u blizini španjolske granice. Temu je odsvirao prijatelju na klaviru jednom rukom i rekao da će napraviti djelo ponavljanjem te teme bez ikakvog razvoja, samo pojačavajući orkestar, i to slično formi španjolskog plesa nazvanog bolero.

Premijera baleta održana je u pariškoj Operi 22. studenog 1928. godine i imala je senzacionalan uspjeh. Sam je Ravel bio iznenađen uspješnošću. Mislio je da nitko neće htjeti svirati takvo djelo, a na kraju mu je to postala najuspješnija kompozicija u karijeri.

1
1 Image
Ako moramo da biramo između smrti od gladi i metka, Gejl i ja smo se složili da je metak mnogo brži.

User avatar
kreja
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 347
Posts: 2770
Joined: Wed Jun 30, 2021 7:06 am
Contact:

Re: Muzički oblici

Post by kreja »

Hasapiko je grčki narodni ples iz Carigrada. Ples je nastao u srednjem vijeku kao borbeni mim sa mačevima u izvođenju grčkog mesarskog ceha koji ga je prihvatio iz vojske vizantijskog doba.

Ako moramo da biramo između smrti od gladi i metka, Gejl i ja smo se složili da je metak mnogo brži.

User avatar
kreja
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 347
Posts: 2770
Joined: Wed Jun 30, 2021 7:06 am
Contact:

Re: Muzički oblici

Post by kreja »

Riječ valcer potječe od njemačke riječi «walzen», što znači kotrljati, okretati, kliziti. Valcer je «rođen» u bečkim četvrtima i alpskim regijama Austrije. Izvori su mu u folklornim plesovima austrijskih seljaka. Pojavio se u 17. stoljeću, a u 18. stoljeću je bio masovno prihvaćen od austrijskog plemstva. U Engleskoj se prvi zapisi o valceru javljaju 1801. godine, a zbog strogog engleskog morala, valcer je bio prihvaćen u sporijem i laganijem ritmu. Osnovni korak se lako i brzo uči, pa je valcer bio izložen kritikama dvorskih majstora plesa. Također je bio moralno kritiziran zbog preblizog i prisnog držanja te brzih okreta. Karakterizira ga 3/4 takt s jakim naglaskom na prvom udarcu. 1928. godine valcer je preplavio europska plesišta.

Ako moramo da biramo između smrti od gladi i metka, Gejl i ja smo se složili da je metak mnogo brži.

User avatar
kreja
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 347
Posts: 2770
Joined: Wed Jun 30, 2021 7:06 am
Contact:

Re: Muzički oblici

Post by kreja »





Latino muzika
Ako moramo da biramo između smrti od gladi i metka, Gejl i ja smo se složili da je metak mnogo brži.

User avatar
kreja
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 347
Posts: 2770
Joined: Wed Jun 30, 2021 7:06 am
Contact:

Re: Muzički oblici

Post by kreja »

Prvi zvuci su se svodili na oponašanje zvukova u prirodi. Ovdje bi se na primjer mogla uvrstiti današnja Indijanska muzika, Muzika Aboridžina, Afrička muzika... U ovu muziku može ući narodna muzika ili tradicionalna muzika.

Muzika početaka civilizacija (Antička muzika) 1500 p.n.e - 476 a.d

Najstarija pronađena pjesma (4000 g.p.n.e.) je u Mesopotamiji, u gradu Ur.

Instrumenti Mesopotamije bili su harfa, lira, lutnja, frula, gajde i bubnjevi. U antičkoj Grčkoj već dolazi do stvaranja horova, i važnosti muzičkog obrazovanja. Pojavljuju se žičani instrumenti: lira, kitara. U ranu muziku može se ubrojiti narodna ili tradicionalna muzika, azijska muzika, jevrejska muzika, grčka muzika, rimska muzika, muzika Mesopotamije, egipatska muzika, arapska muzika.
Ako moramo da biramo između smrti od gladi i metka, Gejl i ja smo se složili da je metak mnogo brži.

User avatar
kreja
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 347
Posts: 2770
Joined: Wed Jun 30, 2021 7:06 am
Contact:

Re: Muzički oblici

Post by kreja »

Balada je oblik stiha, često priča postavljena kroz muziku . Balade su bile naročito karakteristične za popularnu poeziju i pesme na Britanskim ostrvima iz kasnije srednjovekovnog perioda do 19. veka i koristila se intenzivno širom Evrope , a kasnije i Americi , Australiji i Severnoj Africi . Forma je često korišćena od strane pesnika i kompozitora iz 18. veka pa nadalje kao lirska balada. U 19. veku je preuzela sporu formu popularne ljubavne pesme i od tada je termin često korisćen kao sinonim za ljubavnu pesmu, posebno pop ili rok baladu.

Naziv balada verovatno potiče od srednjovekovnih francuskih plesnih numera ili "ballares" (iz kojih smo takođe dobili balet), kao i alternativni oblik koji je postao francuska Balada . U temi i funkciji mogu da potiču i iz skandinavskih i germanskih tradicija pripovedanja, koji se mogu videti u pesmama poput Beovulfa . Najraniji primer prepoznatljive balade imamo u Engleskoj u rukopisu ' Juda ' iz 13. veka .

Balade oblici:

Najsevernije i zapadno evropske balade su pisane u strofama ili katrenama (četiri-linijske strofe ) od naizmeničnih redova , tetrametar (osam slogova) i jamb trimetar (šest slogova), poznatim kao balada metar. Međutim, postoje znatne varijacije na ovom šablonu u skoro svakom pogledu, uključujući dužinu, broj linija i šemom rime , što čini definiciju balade izuzetno teškom.

Klasifikacija:

Evropske Balade su uglavnom podeljene u tri glavne grupe: tradicionalne, Broadside i književne. U Americi je razlika između nacrtane balade koje su verzije evropskim, naročito britanskim i irskim pesama, i 'Native American balada razvijene bez pozivanja na ranije pesme. Dalji razvoj je evolucija blues baladi, koja meša žanr sa afro-američkom muzikom. Za kraj 19. veka muzička izdavačka industrija pronašla je tržište za ono što se često naziva sentimentalna balada, a to je poreklo moderne upotrebe termina balade da znači spora ljubavna pesma.

Tradicionalna balada

Smatra se da tradicionalne, klasične ili popularne balade su poreklom iz kasne srednjovekovne Evrope. Postoje zabeleške o baladama od kraja 15. veka što ukazuje na bogatu tradiciju popularne muzike.

Broadside balada:

Broadside balada (takođe poznata kao roadsheet', 'stall', 'vulgar' ili 'come all ye' ballads) su bile proizvod razvoja jeftine štampe u 16. veku. One su obično bile odštampane na jednoj strani velikog lista papira lošeg kvaliteta. U svom procvatu u prvoj polovini 17. veka, bile su štampani u crno-gotskiim slovima i sa upadljivom ilustracijom, do 18. veka , kada su štampani u belom pismu ili rimskog tipa, a često i bez mnogo ukrasa.

Književne balade

Književne ili lirske balade su imale sve veće interesovanje među društvenim elitama i intelektualcima, posebno u romantičarskom pokretu iz 18. veka i kasnije. Poštovane književne ličnosti poput Roberta Bernsa i Sir Valter Scott-a u Škotskoj, prikupljali su i napisali svoje balade, koristeći obrazac da bi kreirali umetnički proizvod. Slično su u Engleskoj, Vilijam Vordsvort i Semjuel Tejlor Coleridge napravili zbirku lirskih balada 1798 godine, uključujući Coleridgev The Rime antičkog Mariner-a. U isto vreme u Nemačkoj Gete je sarađivao sa Šilerom na nizu balada, od kojih su kasnije postavljene na muziku Šuberta . Kasniji važni primeri poetske forme uključuju Radjard Kipling-ovu "Barrack Room Ballads "(1892-6) i Oskara Vajldovu "Ballad of Reading Gaol" (1897).

Balada opera:

U 18. veku, opera balada razvijena je kao oblik engleske scenske zabave , delimično u suprotnosti sa italijanskom dominacijom na operskoj sceni u Londonu. Ona se sastojala od često satirično izgovorenog (engleskog) dijaloga, prošarana pesmom koja se namerno zadržavala vrlo kratko da bi se smanjio poremećaj toka priče.

Native American ballads:

Native American balade su balade koje su poreklom iz Severne Amerike (ne treba mešati sa baladama koje su izvodile Indijanci ). Neke od 300 balada izvedene u Severnoj Americi su identifikovane kao da su poreklom iz tradicionalnih britanskih ili boadside balada. Primeri uključuju " The Streets of Laredo ", koja je pronađena u Britaniji i Irskoj kao" The Unfortunate Rake ", međutim, još 400 identifikovane su kao poreklom iz Severne Amerike, uključujući među najpoznatijim," Ballad Of Davi Crockett ' i baladu " Džesi Džejms " .

Buš balade:

Buš balade su odvedene u Australiju od prvih doseljenika iz Britanije i Irske i stekle uporište posebno u ruralnoj zabiti . Rimovane pesme, pesme i priče napisane u formi balade često se odnose na putujući i buntovni duh Australije u "The Bush" oblastima , a autori i izvođači se često nazivaju Bush bardovima. 19. vek je zlatno doba Buš balada.

Sentimental balade:

Sada najčešće upotrebljivano značenje termina balade, sentimentalne balade, ponekad nazivaju ""tear-jerkers" ili "drawing-room ballads" . Zahvaljujući njihovoj popularnosti u srednjoj klasi, imaju svoje korene u ranim " Tin Pan Allei muzičkoj industriji ' 19. veka. One su uglavnom bile sentimentalne, narativne, strophic pesme objavljene zasebno ili kao deo opere.

Jazz, blues i tradicionalni pop

Sa novim žanrovima muzike, kao što su regtajm , bluz i džez , počele su da se pojavljuju u slabijem obliku početkom 20. veka , ali veza sa sentimentalnosti dovodi do upotrebe izraza "balada" za sporu ljubavnu pesmu od 1950 godine pa nadalje.

Pop i rock balada:

Najčešća upotreba pojma balade u savremenoj pop muzici je za emotivnu ljubavnu pesmu. Kada se reč balada pojavljuje u naslovu pesme, kao na primer u pesmi s " The Ballad of John i Joko " The Beatles-a ili pesmi Billi Joel -a " Balada o Billi the Kid ", deo folk-muzike se obično podrazumeva. Balada se ponekad primenjuje na strophic priču-pesmu generalno, gleda kao što je pesma Don McLean-a " American Pie ".

Power balade:

Sajmon Frit identifikuje poreklo power balade u emotivnom pevanju soul umetnika, posebno Rej Čarls-a i adaptaciju ovog stila od ličnosti kao što su Eric Burdon i Tom Džons i Džo Koker za proizvodnju spore pesme često izvođene glasno i emotivno uz hor uz podršku bubnja, električne gitare i ponekad horova. Prema Čarlsa Aronu, Power Ballads nastala je u ranim 1970-im, kada su rok ​​zvezde pokušale da prenesu duboke poruke publici. On tvrdi da se power balada probila u mainstream američke svesti 1976 godine i i FM radio prijemniku udahnula je nov život sa prvim pesmama kao što su od Led Zeppelin -a " Stairvai to Heaven "(1971), Aerosmith i " Dream On "(1973), i Linird Skinird 's " Free Bird "(1974).

Drugi primeri uključuju značajne verzije pesme " Love Hurts "(1975) grupe Nazaret, Foreigner-ovu " I want to Know What Love Is " i Škorpions " Still Loving you " (obe 1984), Hearth -ovu " What About Love "(1985), i pesmom Whitesnake -a " Is This Love"..

=>
Ako moramo da biramo između smrti od gladi i metka, Gejl i ja smo se složili da je metak mnogo brži.

User avatar
kreja
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 347
Posts: 2770
Joined: Wed Jun 30, 2021 7:06 am
Contact:

Re: Muzički oblici

Post by kreja »

=>












Samo jednu ljubav imam
a ta ljubav, to si ti
došao sam da ti kažem
da ću s tobom ostati
Samo jednu ljubav tražim
sada sam je našao
došao sam da ti kažem
da bih s tobom ostao

Sleteo sam ti u snove
pitala si, otkud ja
shvatio sam da te volim
kad si me probudila
Sleteo sam ti u snove
malo si se čudila
počeo sam da te ljubim
kad si se probudila
Tražio sam te na moru
i po okeanima
ti si došla tiho, nežno
i sve si promenila



Ako moramo da biramo između smrti od gladi i metka, Gejl i ja smo se složili da je metak mnogo brži.

User avatar
kreja
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 347
Posts: 2770
Joined: Wed Jun 30, 2021 7:06 am
Contact:

Re: Muzički oblici

Post by kreja »

“Bliže, o Bože moj” (eng. Nearer, my God, to Thee) tradicionalna je kršćanska himna iz 19. st.

Stihove je prema biblijskome odlomku koji opisuje Jakovljev san u Betelu napisala Sarah F. Adams, a glazbu Lowell Mason.

Jakov je sanjao da Gospodin stoji na ljestvama koje dopiru do neba i po njima se penju i silaze anđeli. Gospodin mu je kazao:
“Dobro znaj: ja sam s tobom; čuvat ću te kamo god pođeš te ću te dovesti natrag u ovu zemlju; i neću te ostaviti dok ne izvršim što sam ti obećao.”

Jakov se probudio iz sna i rekao:

“Zaista se Gospodin nalazi na ovom mjestu, ali ja nisam znao!” (Post 28,11-19)

Pjesma je odraz čežnje ljudi da upoznaju Boga i da okuse njegovu blizinu i pobjedu. Ona i danas mnogima donosi duhovnu utjehu i blagoslov.

Preživjeli putnici s broda Titanic posvjedočili su da je ova pjesma bila posljednja koju je orkestar svirao dok je brod tonuo.



Bliže, o Bože moj, k veličju Tvom.

Bliže to stijeg je vijek življenju mom!
Vodi kud hoćeš nas, vodi kud hoćeš nas.
Bliže, o Bože moj, k veličju Tvom.

Bliže, o Bože moj, k Sebi me vij!
Varavi svijeta sjaj oku mi krij!
Nikad me ne puštaj, nikad me ne puštaj.
Snažno, o Bože moj, k Sebi me vij!

Daruj, o Bože moj, Duha nam svog.
Neka nam brani on narod i dom.
Vodi kud hoćeš nas, vodi kud hoćeš nas.
Daruj, o Bože moj, Duha nam svog.

Bliže, o Bože moj, dolazim Ti,
daruj mi blagoslov svoj nebeski
Da sretno putujem i blažen dospijem
na smrti, Oče moj, u zagrljaj Tvoj.

Bliže, o Bože moj, k Tebi nad svijet.
Slabo dok tijelo mi ustavlja let!
Neka anđelski zbor, neka anđelski zbor
zove me sjajan, svet, k Tebi nad svijet!
Ako moramo da biramo između smrti od gladi i metka, Gejl i ja smo se složili da je metak mnogo brži.

User avatar
kreja
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 347
Posts: 2770
Joined: Wed Jun 30, 2021 7:06 am
Contact:

Re: Muzički oblici

Post by kreja »

Pop je skraćenica za popularnu muziku ili češće za jednu od njenih podžanrova.

U pravilu, pop-muzika sadrži jednostavne, pamtljive melodije s refrenima koji lako ulaze u uho. Često imaju udicu - jednu ili više muzičkih, ritmičkih ili vokalnih zamisli dizajniranih da ponavljanjem privuku pažnju slušaoca.

Pop muzika je najčešće izravno pristupačna svakome, čak i muzičkom početniku.

Poznatiji pop muzičari i grupe

Madonna, često nazivana kraljicom popa
Michael Jackson, često nazivan kraljem popa
Ariana Grande,
Lady Gaga,
Juanes
Kylie Minogue
Duran Duran
Britney Spears često nazivana princezom popa
The Beach Boys
The Beatles
Robbie Williams
Bananarama
Katy Perry
Justin Bieber
Selena Gomez
Ako moramo da biramo između smrti od gladi i metka, Gejl i ja smo se složili da je metak mnogo brži.

User avatar
kreja
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 347
Posts: 2770
Joined: Wed Jun 30, 2021 7:06 am
Contact:

Re: Muzički oblici

Post by kreja »

Najstariji kompletni (ili gotovo kompletni) notni zapis potječe još iz 1400. godine prije Krista. Radi se zapravo o skupini pismovno zabilježenih notnih skladbi zajednični nazvanih “Hurijske himne”. Ovi su notni zapisi bili pronađeni 1950. godine na području nekadašnjeg drevnog grada Ugarita u današnjoj Siriji, na glinenim pločicama ispisanim jednom vrstom sumerskoga pisma.

Na prostoru na kojem su ovi notni zapisi pronađeni prije oko 3400 godina se prostirala zemlja mezopotamijskih naroda, konkretno semitskih plemena Amorićana i Kanaanaca, a jezik na pločicama je pretežno hurijski. Od imena jezika na pločicama ovaj je arheološki nalaz dobio i ime.

Među Hurijskim se himnama nalazilo oko 36 glazbenih kompozicija, međutim gotovo sve od njih su do danas očuvane tek u mizerno malim fragmentima koji nam ne mogu ni izdaleka predočiti zvuk cijelih melodija. No, postoji i jedna iznimka.

Najcjelovitija glinena pločica s ovom prastarom religijskom glazbom nazvana je Hurijskom himnom broj 6, a ona je, za razliku od većine drugih, očuvana tako da je sa zapisa u glini moguće rekonstruirati gotovo cijelu ovu skladbu.

Iako su neke od fragmentirano sačuvanih Hurijskih himni potpisali njihovi navodni autori, Himna broj 6 je ostala anonimna, pa tako danas ne znamo ime osobe kojoj pripisujemo najstariji sačuvani notni zapis na svijetu.

Image

Na pločama na kojima je zabilježena Hurijska himna broj 6 nalaze se i tekstovi s uputstvima za pjevanje uz svirku, skupa s uputama za naštimavanje glazbala. Instrument koji se spominje u vezi s izvođenjem ove glazbe naziva se sammum, a pretpostavlja se da je to bilo glazbalo slično danas nam poznatim lirama i harfama. No, kako sammumi danas više ne postoje i nitko ne zna kako su točno izgledali, izvedbe ove drevne kompozicije izvode se pretežno na već spomenutim sličnim instrumentima. Tako su i izvedbe glazbenika, čije ću vam pokušaje sviranja ove melodije na kraju teksta prezentirati, izvedene na liri.

Inače, tekstovi predviđeni za pjevanje uz ovu drevnu melodiju posvećeni su semitskoj božici Nikkal, zaštitnici voćnjaka.

Image

Moram spomenuti i da postoji nekoliko potpuno različitih glazbenih interpretacija ovog glazbenog zapisa. Nije ni čudno! Zamislite samo koliko je nevjerojatno teško dešifrirati glazbene zapise napisane drevnim jezicima i slovima, bez ikakvog konteksta ili tumača za čitanje “nota”. Naravno, note kao takve nisu ni postojale prije 3400 godina, već je ovaj zapis više neka vrsta jezične instrukcije za uštimavanje instrumenta i sviranje notnih intervala iz određenih glazbenih skala.

Sama melodija ove kompozicije definitivno sadrži izraženu istočnjačku notu, a inače se radi o smirujućoj i kontemplativnoj glazbi koja gotovo da inducira neku vrstu transa.

U nastavku vam nudim na raspolaganje dva YouTube linka, svaki s drugačijom izvedbom ovog prastarog notnog zapisa himne božici Nikkal. Prvu izvodi glazbenik Michael Levy, a drugu Brayden Olson.



Ako moramo da biramo između smrti od gladi i metka, Gejl i ja smo se složili da je metak mnogo brži.

User avatar
kreja
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 347
Posts: 2770
Joined: Wed Jun 30, 2021 7:06 am
Contact:

Re: Muzički oblici

Post by kreja »









Ako moramo da biramo između smrti od gladi i metka, Gejl i ja smo se složili da je metak mnogo brži.

User avatar
kreja
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 347
Posts: 2770
Joined: Wed Jun 30, 2021 7:06 am
Contact:

Re: Muzički oblici

Post by kreja »

Simfonija broj 2, D-Dur, opus 36, Ludviga van Betovena.

Nastala je i premijerno izvedena u vreme čuvenog majstorovog Hajligenštatskog testamenta u jesen 1802. godine, dokumenta o prvim velikim Betovenovim patnjama izazvanim otkrivenom gluvoćom u progresiji. Kao prkosni odgovor na te patnje i krupan korak napred u razvoju simfonijske muzike nastala je Druga Simfonija.

Međutim, ona je jedno izrazito vedro, čovek bi rekao radosno delo, puno melodijske inventivnosti. Nespokojstva gotovo da i nema. Kritika je i prema ovom delu bila uzdržana. Betovenovim savremenicima, ova je Simfonija ličila na zmaja koji iz usta bljuje vatru, a repom maše i razbacuje blato na sve strane. Na šta li im je tek ličila potonja Treća, Eroika? Četiri stava Druge Simfonije obrazuju celinu trajanja 34 minuta.

Forma i analiza

Prvi stav je sonatni Allegro con brio. Počinje ga snažna uvodna akordika koja već ukazuje na majstorovu Sedmu Simfoniju. A zatim, u snažnom unisonu celog orkestra, na koji se nadovezuje izlaganje tema, već nailazimo na prve nagoveštaje Devete. Mada u ovom sonatnom stavu tematski materijal ima puno reljefnosti i masivniji zvuk, Betoven se u izlaganju tema, njihovoj razradi i rekapitulaciji, vraća stilu svojih prethodnika.

Drugi stav je vedri i raspevani Larghetto, koji objedinjuje intimnost i smirenu sreću.
Treći stav je konačno, pravi skerco. U jednom žustrom pokretu bočnih delova, osećamo prisustvo razigranih vilenjaka, koji prestrašuju jedan drugog. Za dirigente je ovo posebno interesantan komad, jer se u njemu svaka notna vrednost treba doslovno taktirati. Središnji trio deluje mistično i već ukazuje na postupak iz središnjeg dela skerca Devete Simfonije.

Četvrti stav, finalni Allegro, najpre nastavlja neobuzdano raspoloženje skerca, a zatim se pretače u jednu tipično Olimpsku vedrinu koja u veseloj završnici ukazuje na finale Osme Simfonije

Ako moramo da biramo između smrti od gladi i metka, Gejl i ja smo se složili da je metak mnogo brži.

User avatar
kreja
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 347
Posts: 2770
Joined: Wed Jun 30, 2021 7:06 am
Contact:

Re: Muzički oblici

Post by kreja »

Balada je oblik stiha, često priča postavljena kroz muziku . Balade su bile naročito karakteristične za popularnu poeziju i pesme na Britanskim ostrvima iz kasnije srednjovekovnog perioda do 19. veka i koristila se intenzivno širom Evrope , a kasnije i Americi , Australiji i Severnoj Africi . Forma je često korišćena od strane pesnika i kompozitora iz 18. veka pa nadalje kao lirska balada. U 19. veku je preuzela sporu formu popularne ljubavne pesme i od tada je termin često korisćen kao sinonim za ljubavnu pesmu, posebno pop ili rok baladu.

Naziv balada verovatno potiče od srednjovekovnih francuskih plesnih numera ili "ballares" (iz kojih smo takođe dobili balet), kao i alternativni oblik koji je postao francuska Balada . U temi i funkciji mogu da potiču i iz skandinavskih i germanskih tradicija pripovedanja, koji se mogu videti u pesmama poput Beovulfa . Najraniji primer prepoznatljive balade imamo u Engleskoj u rukopisu ' Juda ' iz 13. veka .

Balade oblici:

Najsevernije i zapadno evropske balade su pisane u strofama ili katrenama (četiri-linijske strofe ) od naizmeničnih redova , tetrametar (osam slogova) i jamb trimetar (šest slogova), poznatim kao balada metar. Međutim, postoje znatne varijacije na ovom šablonu u skoro svakom pogledu, uključujući dužinu, broj linija i šemom rime , što čini definiciju balade izuzetno teškom.

Klasifikacija:

Evropske Balade su uglavnom podeljene u tri glavne grupe: tradicionalne, Broadside i književne. U Americi je razlika između nacrtane balade koje su verzije evropskim, naročito britanskim i irskim pesama, i 'Native American balada razvijene bez pozivanja na ranije pesme. Dalji razvoj je evolucija blues baladi, koja meša žanr sa afro-američkom muzikom. Za kraj 19. veka muzička izdavačka industrija pronašla je tržište za ono što se često naziva sentimentalna balada, a to je poreklo moderne upotrebe termina balade da znači spora ljubavna pesma.

Tradicionalna balada

Smatra se da tradicionalne, klasične ili popularne balade su poreklom iz kasne srednjovekovne Evrope. Postoje zabeleške o baladama od kraja 15. veka što ukazuje na bogatu tradiciju popularne muzike.

Broadside balada:

Broadside balada (takođe poznata kao roadsheet', 'stall', 'vulgar' ili 'come all ye' ballads) su bile proizvod razvoja jeftine štampe u 16. veku. One su obično bile odštampane na jednoj strani velikog lista papira lošeg kvaliteta. U svom procvatu u prvoj polovini 17. veka, bile su štampani u crno-gotskiim slovima i sa upadljivom ilustracijom, do 18. veka , kada su štampani u belom pismu ili rimskog tipa, a često i bez mnogo ukrasa.

Književne balade

Književne ili lirske balade su imale sve veće interesovanje među društvenim elitama i intelektualcima, posebno u romantičarskom pokretu iz 18. veka i kasnije. Poštovane književne ličnosti poput Roberta Bernsa i Sir Valter Scott-a u Škotskoj, prikupljali su i napisali svoje balade, koristeći obrazac da bi kreirali umetnički proizvod. Slično su u Engleskoj, Vilijam Vordsvort i Semjuel Tejlor Coleridge napravili zbirku lirskih balada 1798 godine, uključujući Coleridgev The Rime antičkog Mariner-a. U isto vreme u Nemačkoj Gete je sarađivao sa Šilerom na nizu balada, od kojih su kasnije postavljene na muziku Šuberta . Kasniji važni primeri poetske forme uključuju Radjard Kipling-ovu "Barrack Room Ballads "(1892-6) i Oskara Vajldovu "Ballad of Reading Gaol" (1897).

Balada opera:

U 18. veku, opera balada razvijena je kao oblik engleske scenske zabave , delimično u suprotnosti sa italijanskom dominacijom na operskoj sceni u Londonu. Ona se sastojala od često satirično izgovorenog (engleskog) dijaloga, prošarana pesmom koja se namerno zadržavala vrlo kratko da bi se smanjio poremećaj toka priče.

Native American ballads:

Native American balade su balade koje su poreklom iz Severne Amerike (ne treba mešati sa baladama koje su izvodile Indijanci ). Neke od 300 balada izvedene u Severnoj Americi su identifikovane kao da su poreklom iz tradicionalnih britanskih ili boadside balada. Primeri uključuju " The Streets of Laredo ", koja je pronađena u Britaniji i Irskoj kao" The Unfortunate Rake ", međutim, još 400 identifikovane su kao poreklom iz Severne Amerike, uključujući među najpoznatijim," Ballad Of Davi Crockett ' i baladu " Džesi Džejms " .

Buš balade:

Buš balade su odvedene u Australiju od prvih doseljenika iz Britanije i Irske i stekle uporište posebno u ruralnoj zabiti . Rimovane pesme, pesme i priče napisane u formi balade često se odnose na putujući i buntovni duh Australije u "The Bush" oblastima , a autori i izvođači se često nazivaju Bush bardovima. 19. vek je zlatno doba Buš balada.

Sentimental balade:

Sada najčešće upotrebljivano značenje termina balade, sentimentalne balade, ponekad nazivaju ""tear-jerkers" ili "drawing-room ballads" . Zahvaljujući njihovoj popularnosti u srednjoj klasi, imaju svoje korene u ranim " Tin Pan Allei muzičkoj industriji ' 19. veka. One su uglavnom bile sentimentalne, narativne, strophic pesme objavljene zasebno ili kao deo opere.

Jazz, blues i tradicionalni pop

Sa novim žanrovima muzike, kao što su regtajm , bluz i džez , počele su da se pojavljuju u slabijem obliku početkom 20. veka , ali veza sa sentimentalnosti dovodi do upotrebe izraza "balada" za sporu ljubavnu pesmu od 1950 godine pa nadalje.

Pop i rock balada:

Najčešća upotreba pojma balade u savremenoj pop muzici je za emotivnu ljubavnu pesmu. Kada se reč balada pojavljuje u naslovu pesme, kao na primer u pesmi s " The Ballad of John i Joko " The Beatles-a ili pesmi Billi Joel -a " Balada o Billi the Kid ", deo folk-muzike se obično podrazumeva. Balada se ponekad primenjuje na strophic priču-pesmu generalno, gleda kao što je pesma Don McLean-a " American Pie ".

Power balade:

Sajmon Frit identifikuje poreklo power balade u emotivnom pevanju soul umetnika, posebno Rej Čarls-a i adaptaciju ovog stila od ličnosti kao što su Eric Burdon i Tom Džons i Džo Koker za proizvodnju spore pesme često izvođene glasno i emotivno uz hor uz podršku bubnja, električne gitare i ponekad horova. Prema Čarlsa Aronu, Power Ballads nastala je u ranim 1970-im, kada su rok ​​zvezde pokušale da prenesu duboke poruke publici. On tvrdi da se power balada probila u mainstream američke svesti 1976 godine i i FM radio prijemniku udahnula je nov život sa prvim pesmama kao što su od Led Zeppelin -a " Stairvai to Heaven "(1971), Aerosmith i " Dream On "(1973), i Linird Skinird 's " Free Bird "(1974).

Drugi primeri uključuju značajne verzije pesme " Love Hurts "(1975) grupe Nazaret, Foreigner-ovu " I want to Know What Love Is " i Škorpions " Still Loving you " (obe 1984), Hearth -ovu " What About Love "(1985), i pesmom Whitesnake -a " Is This Love".
wikipedija

=>
Ako moramo da biramo između smrti od gladi i metka, Gejl i ja smo se složili da je metak mnogo brži.

User avatar
kreja
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 347
Posts: 2770
Joined: Wed Jun 30, 2021 7:06 am
Contact:

Re: Muzički oblici

Post by kreja »

=>












=>
Ako moramo da biramo između smrti od gladi i metka, Gejl i ja smo se složili da je metak mnogo brži.

User avatar
kreja
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 347
Posts: 2770
Joined: Wed Jun 30, 2021 7:06 am
Contact:

Re: Muzički oblici

Post by kreja »

=>













Ako moramo da biramo između smrti od gladi i metka, Gejl i ja smo se složili da je metak mnogo brži.

User avatar
kreja
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 347
Posts: 2770
Joined: Wed Jun 30, 2021 7:06 am
Contact:

Re: Muzički oblici

Post by kreja »

Tradicionalnih španjolski plesovi

Sardana

Porijeklo sardane nije sasvim moguće pratiti - neki vjeruju da datiraju iz antičkih vremena - ali većina se slaže da je do 19. stoljeća ples bio rasprostranjen u katalonskim regijama Empordà, Roselló i Garrotxa. Ples izvodi krug izmjenjivih muškaraca i žena koji drže ruke i plesu u ritmu u live band nazvanu cobla. To je popularni grupni ples koji se izvodi na proslavama i javnim skupovima i postao simbolom katalonskog identiteta.



flamenko

Bez sumnje jedan od najpoznatijih kulturnih izvoza iz Španjolske, flamenco je zapravo puno više od plesa: umjetnost je prepoznata kao dio remek-djela oralno i nematerijalne baštine čovječanstva UNESCO-a. Nastala je među ciganskim zajednicama Andaluzije, a izvodi se mješavinom pjevanja, gitare, plesa, prstanja i prstiju rukama



Muiñeira

Ples koji se nalazi u sjeverozapadnoj regiji Galicije, muževara je primjer keltskog utjecaja na lokalnu kulturu u ovom dijelu svijeta. Jedna od najočitijih paralela s keltskom glazbom je uporaba vrste vrećice poznate kao gaita za izvođenje prateće glazbe. Postoje regionalni tipovi muïeira, uključujući muiñeira de Chantada.



Paso doble

Jedan od poznatijih španjolskih plesova paso doble je brz tempom temeljen na ritmu i kretanju borbe s bikovima. Također se koristio u španjolskoj pješaštvu kako bi odredio brzinu marširanja, kao i komedije iz 18. stoljeća, iako je njezino podrijetlo zapravo francuski. Kao plesna dvorana obično se izvodi u paru, jedan muškarac i jedna žena, pri čemu je prva osoba rekla da predstavlja matador - ili bikeraša.





Bolero

Bolero je vrsta plesa nađenih u Kubi i Španjolskoj - iako oboje imaju različita podrijetla. U španjolskom se boleru pojavljuje u Španjolskoj u 18. stoljeću kao rezultat miješanja dvaju postojećih plesova, Sevillane i c ontradanza. Ples je umjeren i uz glazbu gitare i kacige, a obično izvodi solist ili par. Iako je ples pao nešto izvan mode, ostaje značajan u povijesti španjolskog ples



Fandango

Fandango - ime koje će većina ljudi čuti - je brz tempom koji se izvodi u parovima i pokazuje sličnosti s bolerom. Tradicionalno je pratio gitaru, rukom pljeskanje i kacige, što ga čini svečanim, živahnim performansama - osobito kraćim plesovima poznatim kao fandanguillos.



=>
Ako moramo da biramo između smrti od gladi i metka, Gejl i ja smo se složili da je metak mnogo brži.

User avatar
kreja
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 347
Posts: 2770
Joined: Wed Jun 30, 2021 7:06 am
Contact:

Re: Muzički oblici

Post by kreja »

=>

Zambra

Zambra je često kvalificirana kao vrsta flamenco koja se pojavila iz grada Granade u Andaluziji, gdje se povijesno izvodila na svadbama. Za razliku od flamenca, plesalo je bos i ima mnogo sličnosti s arapskim trbušnim plesom - s kojim dijeli zajedničko podrijetlo - i plesačica obično otkriva trbuh vezujući joj bluzu ispod prsa.



jota

Èeš je ples koji postoji u različitim oblicima u mnogim regijama Španjolske, uključujući Aragon, Valenciju, Kataloniju i Galiciju, gdje u svakom slučaju odražava lokalnu kulturu i povijest. Jedan od najpoznatijih je Aragonese jota, koji datira iz 18. stoljeća i bio je posebno moderan u 19. stoljeću. U svom najčišćem obliku, ples je osobito složen, uključujući brzu pokreta stopala i male skokove.



Sevillana

Kao što to ime govori, Sevillana je vrsta narodne glazbe i plesa koja potječe iz južnog španjolskog grada Seville i dijeli sličnosti s drugim glavnim andaluzijskim plesom: flamenco. Međutim, Sevillanas su manje formalni i manje fizički zahtjevni od flamenco, što znači da ih mogu izvoditi ljudi svih dobnih skupina i spola, što ih je osobito popularno na festivalima u južnoj Španjolskoj.



Zarzuela

Ne samo ples, zarzuela je više popularan oblik lirske izvedbe s pjesmom i plesom. Od 17. stoljeća, ples je kasnije populariziran u 19. stoljeću zahvaljujući dijelom djelu Francisca Barbierija i Kazalište Zarzuela u Madridu. Nakon pada u korist tijekom španjolskog građanskog rata, oživje se tijekom pedesetih i šezdesetih, a nastavlja se izvoditi u kinima diljem zemlje danas.

Ako moramo da biramo između smrti od gladi i metka, Gejl i ja smo se složili da je metak mnogo brži.

User avatar
kreja
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 347
Posts: 2770
Joined: Wed Jun 30, 2021 7:06 am
Contact:

Re: Muzički oblici

Post by kreja »

Paso doble je živahan teatralan španski ples, razvijen u Francuskoj. Paso doble u bukvalnom prevodu znači „dvokorak“, pa se uvek pleše u duplom taktu. Melodika mu je jednostavna, ritam naglašen, živ tempo i svečani korak pri kojem se udara petom o petu.[1] Ples je zasnovan na konceptu borbe sa bikovima. Koriste se scene iz borbi sa bikovima, kao i muzika koja se pušta tokom borbi za vreme matadorovog ulaska u arenu (paseo) ili tokom prolazaka neposredno pre ubistva. Muškarac igra matadora, a žena je ponekad njegov plašt, a ponekad i sam bik.



Ovo je ples gde muškarac stvarno ima svoju predstavu. On pleše ponosno, uspravnih leđa, zabačenih ramena, i uzdignute glave. Njegovi koraci su oštri, progresivni i izvode se po principu peta-stopalo, u obliku marša. Okvir je širi, držanje je čvršće, i za razliku od većine latino plesova ima veoma malo ili nimalo pokreta kukovima.

Žena igra manje značajnu ulogu – uglavnom simbolizuje njegov plašt. Ona se kreće lepršavo po podijumu zajedno sa muškarcem, oko zamišljenog bika, a njihovi pokreti su prožeti elementima Flamenka i podsećaju na borbu u areni. Ples kulminira kada čovek ubija bika – u pitanju je jedan od najdramatičnijih plesova.

Paso Doble je veoma koreografski ples, koji se uglavnom pleše na takmičenjima, pre nego kao društveni ples. Muzika je nastala od Espana Cani (španskog ciganskog plesa), koji ima pauze na tačno određenim mestima tokom pesme. Paso Doble se uči tek nakon određenog vremena kada se savladaju jednostavniji plesovi.

Svoju današnju formu je dobio u Francuskoj, a među takmičarske plesove je uvršten 1959. godine.

Muzika: veličanstvena, energična, oštra, poletna, jasno strukturirana. Sastoji se od marširajućeg uvodnog dela koji podseća na flamenko ritam, i dva glavna dela-fraze, sa tačno označenim vrhuncima, kojoj se koreografija prilagođava. Najčešće puštan paso doble je „Espanja Kanji“
Ako moramo da biramo između smrti od gladi i metka, Gejl i ja smo se složili da je metak mnogo brži.

User avatar
kreja
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 347
Posts: 2770
Joined: Wed Jun 30, 2021 7:06 am
Contact:

Re: Muzički oblici

Post by kreja »

Susret s klasičnim baletom nikoga ne ostavlja ravnodušnim. Ljepota pokreta, orkestralna glazba i muzikalnost plesača, zahtjevne scenske figure i emocije koje nalaze svoj put do gledateljstva, daju naslutiti da je balet puno više od plesne forme. Balet je istinska umjetnost, a svojim univerzalnim jezikom omogućuje prijenos ideja bez obzira na sve kulturološke razlike.

Od 1982. godine Svjetski dan plesa obilježava se 29. travnja pod pokroviteljstvom UNESCO-a, a datum je određen prema rođendanu Jean-Georgesa Noverrea (1727. – 1810.), francuskog plesača i baletnog majstora koji je u balet unio brojne inovacije čiji trag možemo pratiti sve do današnjih dana.

Image

Povodom Svjetskog dana plesa razgovarali smo s Mirnom Sporiš, primabalerinom Hrvatskog narodnog kazališta u Zagrebu, koja je prošle godine obilježila svojih iznimno plodonosnih trideset godina umjetničkog rada.

* * *
Dugi niz godina ste bili solistica, a nakon toga i prvakinja HNK-a u Zagrebu. Izveli ste desetke različitih uloga i osvojili brojne nagrade. Koju ulogu posebno pamtite i zašto?

Kada si plesač, tada ti je dok radiš na određenom naslovu ta uloga zaista najdraža. Jednostavno se stopiš s likom kojega interpretiraš i zaljubiš se u ulogu. Ako bismo gledali po mom karakteru, tada su to definitivno sve uloge življeg karaktera, kao naprimjer uloga Quitri u baletu Don Quijote L. Minkusa. S tom ulogom promovirana sam u prvakinju baleta HNK-a u Zagrebu 2003. godine. Zatim su tu Coppelia na Montmartreu L. Delibesa, Vragolasta djevojka F. Herolda i L. Hertela, Đavo u selu F. Lhotke, Čudesni mandarin B. Bartoka… i mnoge druge jer popis je zaista dugačak. Predstava Orašar P. I. Čajkovskog obilježila je moj cijeli plesački staž. Počela sam 1984. godine s desetak godina kao mali miš, prošla kroz sve uloge i završila s glavnom ulogom Klare, koju sam plesala dvadesetak godina te proslavila i tu obljetnicu. Prošle godine obilježila sam tridesetu godinu umjetničkog rada s ulogom majke, gđe. Bennet u baletu Ponos i predrasude koreografa Lea Mujića koji je iznimno za mene kreirao tu ulogu.
Nastupali ste i u predstavama modernog, odnosno suvremenog baleta. Koja je veza između klasičnog baleta i suvremenih plesnih tehnika?

Klasični balet je baza, temelj svake druge plesne tehnike i ako imaš dobre temelje, tada ništa nije teško otplesati. Naravno da ima puno različitosti, balet je sav usmjeren prema gore s izduženim linijama, vretenastim tijelima, dok je suvremeni ples više usmjeren prema dolje i na razne tehnike koje podrazumijevaju mnogo improvizacije, slobodnijeg su duha te sama tijela plesača podrazumijevaju drugačiju estetiku. Balet je zaista željeznog karaktera te njegova estetika baletnih tijela i linija zahtijeva stapanje sa savršenstvom.

Bavite se baletom od djetinjstva. Kako Vas je to formiralo kao osobu?

Itekako me formiralo. Naime, bila sam vrlo plaha, mirna, sramežljiva i pristojna. Bavljenje baletom me potpuno transformiralo u samosvjesnu i neovisnu osobu. Moj karakter se formirao s godinama i postajao je sve čvršći i snažniji, natjecateljski i borben. Balet mi je donio disciplinu, odricanja od nebitnih stvari i povodljivosti okoline, duge i zahtjevne vježbe postale su moja svakodnevnica u nastojanju postizanja što boljih rezultata. Energije mi nije nikad nedostajalo jer sam takva po prirodi, i nisam se umarala nego čak i uživala u cjelodnevnim boravcima u dvorani.

Kada i na koji način ste spoznali da je balet Vaš životni poziv?

Image

Već kao dijete od pet godina rekla sam svojim roditeljima da želim postati balerina. Tada nisam ni slutila veličinu poziva koji sam odabrala, ali prepoznala sam unutarnji glas koji me vodio. Jednom kada me balet osvojio, za mene nije bilo povratka. Zarekla sam se da idem do samog kraja, odnosno do samog vrha. I to sam postigla, uz sve moguće kušnje i prepreke kroz život, ostvarila sam san mnogih malih djevojčica i postala primabalerina.

Trebaju li scenski nastup, koji je sastavni dio bavljenja baletom, pratiti i neke druge vještine i znanja osim fizičke spreme, vladanja tijelom i muzikalnosti?

Kroz dugogodišnji rad u teatru shvatila sam da je, ako želiš biti što bolji izvođač uloga u narativnim i inim baletima, poželjno imati i “začinjen” život. Usponi i padovi u privatnom životu mene su doista izgrađivali i imala sam iz čega crpiti razna iskustva. Nadalje, umjetnik je osakaćen ako se bavi samo svojom primarnom granom; bavljenje drugim umjetničkim granama, raznim hobijima, drugim sportovima, oplemenjuje dušu te ona tada u primarnoj grani može dati svoj maksimum.

Kako se izražavaju emocije kroz scenski nastup u baletu, gdje nema verbalnog izražavanja?

Tijelo je zaista čudesno. Mogućnosti su nepresušne i vjerujem da bi se mnogi začudili kako se neverbalnim jezikom, samo pokretom, može ispričati cijela priča, svi osjećaji te razna emocionalna stanja. Često sam pomislila kako tekst glumcu olakšava posao i da se mi plesači moramo mnogo više potruditi u samoj izvedbi kako bi ona bila razumljiva svima, ali zahvalna sam univerzalnoj baletnoj metodici i internacionalnom jeziku koji je zajednički cijelom svijetu. Ovdje jezik ne predstavlja granice.

Image

=>
Ako moramo da biramo između smrti od gladi i metka, Gejl i ja smo se složili da je metak mnogo brži.

User avatar
kreja
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 347
Posts: 2770
Joined: Wed Jun 30, 2021 7:06 am
Contact:

Re: Muzički oblici

Post by kreja »

=>

Svaka plesna predstava rezultat je zajedničkog predanog rada većeg broja ljudi na nekoj ideji. Kako se postiže zajedništvo u ostvarenju takve ideje?

Predanošću. Rad u velikim tvrtkama zahtijeva izniman grupni rad i disciplinu. Svaki odmak od toga rezultira kolapsom te trošenjem vremena na krive ciljeve. Slušati svog mentora, pedagoga, koreografa i baletnog majstora uvelike pomaže u funkcionalizaciji rada te njegovom krajnjem ishodu. Veliki bijeli baleti zahtijevaju rad sa stotinjak ljudi i kada bi svatko radio po svome, nikad se ne bi usuglasili. Težak je to posao, ali suradnja mora postojati da bi inscenacija pojedinog naslova bila harmonična i tečna.

Danas se bavite plesnom pedagogijom – podučavate baletu i djecu i odrasle, a bavite se i koreografiranjem. Koji su izazovi rada s djecom, a koji s odraslim osobama?

Divno je prenositi znanje i cjeloživotno iskustvo, ako se to zna prenijeti. Naravno, postoje škole i akademije za pedagogiju, ali odnos prema učeniku se ne može naučiti, to je nešto što se kao talent nosi u sebi. Pedagogija je iznimno zahtjevna, ali meni predivna. Završila sam Odsjek plesa na Akademiji dramskih umjetnosti u Zagrebu 2016. i od tada sam polako mijenjala izvedbeni način plesanja s pedagoškim. Predavala sam na mnogo mjesta, u plesnim studijima i baletnim školama, i tako se znanje i predanje samo umnožavaju. Razlika između djece i odraslih jest u pristupu i razini metodike koju podučavam, ali na kraju se sve svodi na prijenos energije, radosti plesa, tehnike, spretnosti, koordiniranosti te tada nije bitno je li ispred mene veliki ili mali plesač, bitno je da uspijem pronaći tu crtu, sponu do svake osobe ispred mene. Tada je obostran rad divan, a povratni odgovor sve govori.

Image

Kako to da ste odlučili podučavati odrasle? Znači li to da za učenje baleta u rekreativne svrhe nikada nije kasno, odnosno da se baletu može pristupiti kao cjeloživotnom učenju?

Radim s odraslim rekreativcima, amaterima koji imaju prethodno baletno znanje, te mi je stoga puno lakše jer samo gradim elemente ovisno o njihovoj spremi. Balet jest cjeloživotno iskustvo i dandanas učim i ispravljam se da budem još bolja i pravilnija. Naravno da nije isključeno da netko s pedesetak godina prvi put uđe u baletnu dvoranu i susretne se sa svim izazovima, ali tada su ti počeci dulji i teži. U baletu radi cijelo tijelo, potrebno je u isto vrijeme pamtiti zadanu vježbu, slušati glazbenu pratnju i plesati na muziku, ispravljati pokrete, te unijeti dozu plemenitosti, jer balet je počeo na kraljevskim dvorovima te u sebi nosi klasičnost i estetiku pokreta.

I za kraj: što je za vas ples i što njime želite prenijeti?

Image

Ples je za mene bio sve. Balet je bio moj bog. Veličala sam ga i idolizirala i zato sam i uspjela, jer sam se u potpunosti predala pozivu koji sam obavljala svim srcem i dušom. Pratila me vrckavost i radost plesanja koja je zračila do onog posljednjeg gledaoca na balkonu u publici. Tehnika je nešto što se podrazumijeva da se nauči za vrijeme osmogodišnje škole. Rad u kazalištima, s raznim koreografima i pedagozima je ono što plesača oplemenjuje u daljnjem radu i omogućuje mu rasti. Ono što prenosim danas mojim učenicima je radost, uživanje i prepuštanje lakoći plesanja. Eteričnost je ono što želim postići, a taj dojam bestežinskog plesanja osupne svakoga tko gleda. Povezanost i fluidnost koraka je vrlo bitna, jer tada ples djeluje poput pjesme, teče i teče i pretapa se i stapa u nove forme.

Balet je kratkotrajna umjetnost i zaista treba uživati u svakom trenutku izvođenja i postići lakoću izvedbe kako bi plesanje bilo ugodno, a ne naporno.
Ako moramo da biramo između smrti od gladi i metka, Gejl i ja smo se složili da je metak mnogo brži.

User avatar
kreja
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 347
Posts: 2770
Joined: Wed Jun 30, 2021 7:06 am
Contact:

Re: Muzički oblici

Post by kreja »

Kao univerzalni jezik koji nadilazi prostor i ­vrijeme, ples je način izražavanja emocija koje se ne mogu zabilježiti riječima. Iako se oblici plesa razlikuju u različitim kulturama, čini se da težnja pravog plesača ostaje uvijek ista, asimilirati i internalizirati načela ljepote, harmonije i gracioznosti kroz pokret i formu, navodeći publiku da iskusi i otkrije te iste arhetipove skrivene unutar svakog pojedinca.

Image

Bavljenje plesom traži auditorne, vizualne i kinestetičke sposobnosti te zahtijeva ne samo vladanje tijelom, već i osjećaj za estetiku, osviještenost prostora zajedno s intuitivnom sposobnošću percepcije ritma. Možda upravo ta sposobnost nesmetanog spajanja različitih elemenata u jednu umjetničku formu daje plesu jedinstvenu karakteristiku sjedinjenja suprotnosti.

Kroz svoje iskustvo školovane balerine i studentice filozofije uvidjela sam potencijal plesa kao pomoći u otkrivanju temeljnog načela života; sklada postignutog samo kada i ako se uspije pronaći točku jedinstva između naizgled suprotnih načela. Od vrtoglavih pirueta balerine do brzog rada nogu bharatanatyam plesačice, pokret leži u samom središtu čitavog plesa. Ipak, ono što je najdojmljivije jest osjećaj tišine i stabilnosti kojom plesač odiše, čak i usred najenergičnijih pokreta.

Image

Zanimljivo je što je okretnost u plesu moguća samo ako postoji snažno središte. Snaga ključnih mišića omogućava plesaču da održi ravnotežu i zadrži ­kontrolu u najbržim plesnim točkama. Dakako, tu je i sposobnost usmjeravanja pogleda u stabilno “središte” tijekom izvođenja nepreglednog niza brzih okreta koja daje smjer i stabilnost. Jednako tako, u svakodnevnom životu, sposobnost zadržavanja “usmjerenog pogleda” unatoč vanjskom kaosu ovisi o našoj sposobnosti pronalaženja unutarnje tišine. U neprekidnom plesu života moramo definirati vlastiti ritam kako ne bismo bili preuzeti bukom svakodnevice i vlastitog okruženja.

Osim toga, plesač nikada ne miruje. Čak i odmarajuće držanje svih plesnih oblika sadrži suptilne, međusobno različite pokrete. Bilo da se radi o povlačenju kralježnice prema gore, izduživanju vrata, dinamičnom okretu nogu, uvijek je prisutan osjećaj života i energije. Budući da je život uvijek u pokretu, težiti živjeti u skladu s načelima života znači da je ona stalna potreba koju osjećamo – potreba da uzmemo pauzu od pokreta, čežnja da momentalno pritisnemo tipku “pauza” – na neki način jednaka stagnaciji i opiranju prirodnom ritmu života.

Snaga i muskulatura tijela plesača često se ističu kao temeljne za spretnost i okretnost. One omogućuju lebdeće skokove, kao i izvedbu pokreta u čučnju, s tijelom blizu tla. Ipak, bez fleksibilnosti, snaga sama po sebi može biti štetna za plesača. Prava snaga najmanje je kruta i nepokretna sila, ona je poput vode koja može presjeći najtvrđe tvari, a svojom fluidnošću i prilagodljivošću savladati svaku prepreku na putu. Upravo tu kombinaciju unutarnje snage i vanjske mekoće izražava plesač. Promatrajući život ljudi, možemo primijetiti tendenciju obrnutog izražavanja ove snage. Nutarnju mekoću, nesigurnost ili nedostatak samopouzdanja prikrivamo i štitimo vanjskom fasadom agresije i tvrdog srca, umjesto da razvijemo snažno i stabilno središte koje će omogućiti veću fleksibilnost i prilagodljivost u suočavanju s izazovima koje nam život postavlja.

Disciplina je još jedno važno načelo koje se povezuje uz ples. Upravo inzistiranje na točnosti, ponavljanju i strogoj disciplini, koju posebno zahtijeva klasična umjetnost, često odvraća plesače u usponu. Ipak, baš ta disciplina i nemilosrdno ponavljanje omogućavaju umjetniku da savlada osnove, nadvlada vlastita fizička i mentalna ograničenja i otkrije svoj puni potencijal. Nožni prsti koji krvare i bolni mišići postaju nevažni, jer samo kroz takvu ustrajnost plesač postaje sposoban povezati se s nečim većim od sebe.

Image

I u našoj svakodnevici tajna oslobođenja od vlastitih ograničenja i granica leži upravo u disciplini, ali samo ako ustrajemo u njezinu razvijanju, umjesto da je zaobilazimo ili izbjegavamo. Tada ples života može omogućiti i izvođaču i promatraču trenutačan susret s pravom prirodom stvarnosti – jednim Životom ispod brojnih suprotnosti na površini i tišinom u središtu neprekidnih pokreta. Ako nastojimo svaki dan dotaknuti jedinstvo u srcu prividne višestrukosti života, svatko od nas može postati plesač usklađen s ritmom života.
Ako moramo da biramo između smrti od gladi i metka, Gejl i ja smo se složili da je metak mnogo brži.

User avatar
kreja
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 347
Posts: 2770
Joined: Wed Jun 30, 2021 7:06 am
Contact:

Re: Muzički oblici

Post by kreja »

Za mnoge koji danas žive u zapadnom svijetu, ideja glazbe odnosi se na vrlo specifičan pop-zvuk koji se čuje s raznih ekrana, uređaja i u reklamama. To je svojevrsno miješanje glazbenih tropova koji su se pojavljivali od sredine do kraja 20. stoljeća (hip-hop, disco, punk, gangsta rap, stadionski rock, grunge, electro itd…), osmišljenih i prerađenih u niz hitova koji uvelike slično zvuče. Radi se o tehnološki potpomognutom pisanju pjesama potkrijepljenom robusnom marketinškom strukturom, koja olakšava prijelaz od studija do vodećih medija i određuje većinu onoga što ćemo vjerojatno čuti u svakodnevnom životu. Postoje, naravno, i primjetne iznimke, ali glazba je danas pretežno proizvod, a ne umjetnost.

Fenomen “milenijskog woopa”, za koji je termin “skovao” glazbeni bloger Patrick Metzger 2016. g., glazbena je fraza koja se kreće od 5. do 3. note ljestvice i ponovo natrag, u svojevrsnom “ah oh ah oh” slijedu. Sastoji se od samo dva tona, što znači da ju se ne može autorski prisvajati, te kantautori i producenti imaju slobodu ovu dopadljivu frazu koristiti unedogled.

Image

Timbar (svojstvo tona ili vrsta zvuka ili zvukova u nekom djelu), koji uključuje i teksturnu dubinu i tonski raspon, također je drastično smanjen u usporedbi s razdobljem od prije pedeset ili šezdeset godina, jer se mnoge pjesme sada sastavljaju za samo četiri instrumenta: klavijature, ritam sekciju, sampler1 i sintesajzer. Sve su rjeđi zvuci akustičnog klavira, violine, harfe, sitara, djembe bubnja, triangla, ksilofona, gonga, pa čak i gitare. S današnje točke gledišta, čak nam i postklasični umjetnici sredine 20. stoljeća, npr. Beatlesi, David Bowie i sl., djeluju kao da se nalaze u mitološkom glazbenom dobu velikana. Ali čini se da su se danas naši stvarni glazbeni odabiri suzili, iako naizgled imamo toliko više izbora na raspolaganju.

Zavirimo li još dublje u davnine prošlosti, pronalazimo razumijevanje glazbe koje se uopće ne može usporediti s današnjim ili onim sredine 20. stoljeća, što danas pokazuje svoje gotovo drastične implikacije.

Prisjetimo se gradiva iz fizike: glazba se sastoji od zvukova, a zvuk je vibracija. Svjetlo je također vibracija i sve stvari koje svjetlost dotakne također imaju svoju vibraciju. Književnik David Tame u svojoj knjizi Tajanstvena snaga glazbe (The Secret Power of Music) piše: “Drevni Hindusi, kao i Kinezi, smatrali su da zvuk koji čujemo može utjecati ne samo na um i osjećaje čovjeka, već da doslovno može oblikovati i mijenjati fizičke događaje u svijetu”, dodajući da se vjerovalo “da zvukovi to postižu postupnim mijenjanjem vibrirajućih ne-fizičkih uzoraka koji se nalaze u korijenu svih stvari”.

Ako dalje razvijemo ovu u osnovi znanstvenu ideju, slijedi da glazba koju stvaramo i kojom se okružujemo seže do najdubljeg, najskrivenijeg korijena onoga što jesmo i u određenoj mjeri utječe na sve događaje u našem životu.

Kao bića navike, obično volimo rutinu, one prepoznatljive stvari zbog kojih se osjećamo sigurno i udobno. U kaotičnom svijetu, “milenijski woop”, ograničen tonski raspon i ponavljajuće melodije postali su šifriran način izražavanja sigurnosti, slobode od izazova, mogućnosti nastavljanja onoga što već jesmo.

Međutim, ako zajednički želimo promijeniti svoj način života u skladniji oblik postojanja, koji je sada već prijeko potreban, tada bismo možda trebali, sasvim doslovno, promijeniti melodiju i glazbu kojom se okružujemo.

U konačnici, glazba koja je dobra za nas, ne stvara destruktivne osjećaje, strahove ni razdvajanje, već potiče u nama oblik dobrohotnosti, usklađenost s ljepotom i radošću. Prema sufijskom mistiku Hazratu Inayatu Khanu, glazba i priroda djeluju zajedno, jer su jedno.

1 Sampler (engl.) – moderni elektronički glazbeni instrument koji za generiranje zvuka koristi snimljene zvučne zapise. Radi se o ponovnoj upotrebi dijela ili uzorka (sample) zvučne snimke u drugoj snimci. Uzorci mogu sadržavati elemente kao što su ritam, melodija, govor, zvukovi ili cijele glazbene taktove. Obično su integrirani pomoću hardvera (sampleri).

Autor: Siobhan Farrar
S engleskog preveo: Loris Ivančić Žic
Ako moramo da biramo između smrti od gladi i metka, Gejl i ja smo se složili da je metak mnogo brži.

Post Reply