Sevdalinke

Teme o muzici - muzički klipovi, diskografije i slično
User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2683
Posts: 11054
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Sevdalinke

Post by Peace »

Grofica wrote:
Tue Nov 02, 2021 1:43 pm



Samo da napomenem da je Nedžad Salković još uvijek živ i zdrav :ble

Cekaj, koji je ono Nedzad umro skoro :??

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2683
Posts: 11054
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Sevdalinke

Post by Peace »


User avatar
Grofica
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 642
Posts: 1176
Joined: Mon Jun 08, 2020 8:52 pm

Re: Sevdalinke

Post by Grofica »

Umro je Nedžad Imamović sin rahmetli Zaima Imamovića
Bez obzira koliko se trudite, nikada se ne možete sjetiti kako je vaš san počeo.

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2683
Posts: 11054
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Sevdalinke

Post by Peace »

Drugu Hercegovcu ako svrati :)


User avatar
Grofica
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 642
Posts: 1176
Joined: Mon Jun 08, 2020 8:52 pm

Re: Sevdalinke

Post by Grofica »

1
1 Image
Bez obzira koliko se trudite, nikada se ne možete sjetiti kako je vaš san počeo.

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2683
Posts: 11054
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Sevdalinke

Post by Peace »

Dobra :)

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2683
Posts: 11054
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Sevdalinke

Post by Peace »


User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2683
Posts: 11054
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Sevdalinke

Post by Peace »


User avatar
kreja
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 347
Posts: 2770
Joined: Wed Jun 30, 2021 7:06 am
Contact:

Re: Sevdalinke

Post by kreja »

Ako moramo da biramo između smrti od gladi i metka, Gejl i ja smo se složili da je metak mnogo brži.

User avatar
Mina
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 697
Posts: 1520
Joined: Thu Apr 30, 2020 6:36 pm

Re: Sevdalinke

Post by Mina »

1
1 Image
I'm waking up to ash and dust I wipe my brow and I sweat my rust

User avatar
kreja
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 347
Posts: 2770
Joined: Wed Jun 30, 2021 7:06 am
Contact:

Re: Sevdalinke

Post by kreja »

Ako moramo da biramo između smrti od gladi i metka, Gejl i ja smo se složili da je metak mnogo brži.

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2683
Posts: 11054
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Sevdalinke

Post by Peace »


User avatar
deksametazon
Član
Član
Reactions: 77
Posts: 153
Joined: Sat Jan 01, 2022 3:24 pm

Re: Sevdalinke

Post by deksametazon »

1
1 Image

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2683
Posts: 11054
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Sevdalinke

Post by Peace »

Imamo i temu za te izvedbe

viewtopic.php?f=18&t=623
1
1 Image

User avatar
kreja
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 347
Posts: 2770
Joined: Wed Jun 30, 2021 7:06 am
Contact:

Re: Sevdalinke

Post by kreja »

Ako moramo da biramo između smrti od gladi i metka, Gejl i ja smo se složili da je metak mnogo brži.

User avatar
kreja
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 347
Posts: 2770
Joined: Wed Jun 30, 2021 7:06 am
Contact:

Re: Sevdalinke

Post by kreja »

Ako moramo da biramo između smrti od gladi i metka, Gejl i ja smo se složili da je metak mnogo brži.

User avatar
kreja
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 347
Posts: 2770
Joined: Wed Jun 30, 2021 7:06 am
Contact:

Re: Sevdalinke

Post by kreja »

Ako moramo da biramo između smrti od gladi i metka, Gejl i ja smo se složili da je metak mnogo brži.

User avatar
kreja
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 347
Posts: 2770
Joined: Wed Jun 30, 2021 7:06 am
Contact:

Re: Sevdalinke

Post by kreja »

Sevdalinka predstavlja jedinstven narodni muzički izraz, koji se može pohvaliti dugom i bogatom tradicijom. Sama riječ sevdalinka potječe od arapske riječi "sawda", što znači "crna žuč", a u turskom jeziku, ovaj pojam se veže za melanholično raspoloženje, da bi u bosanskom jeziku pojam "sevdah" dobio značenje čežnje, ljubavnog žara, ljubavnih jada.

U susret i zvaničnom početku trećeg Sarajevo Sevdah Festa, ekipa agencije Anadolija razgovarala je sa mladom bosanskohercegovačkom pjevačicom i pijanistkinjom Marijom Šestić. Iako pjeva u dva jazz benda i orijentisana je ka ovoj vrsti muzike, Šestić takođe izvodi i sevdalinke.

Sevdalinku je zavoljela sasvim slučajno.

"Kada je bilo predstavljanje pjesme za Eurosong 2007. godine u Sarajevu, predložili su mi da otpjevam jednu sevdalinku. To je bila saradnja sa Damirom Imamovićem i njegovim triom, sjećam se 'Kraj potoka bistre vode'. Onda sam je zavoljela", kazala je Šestić, koja na SSF-u nastupa već drugi put.

Svake godine otkriva sve više koliko je sevdalinka kompleksna i lijepa. Ona je stvar podneblja, načina života, 'našeg' mentaliteta. Sevdah je riječ koju je veoma teško objasniti nekome iz inostranstva, jer u isto vrijeme može da znači i sreću i tugu.

"Dok izvodim sevdalinku, osjetim zaista jake emocije. I ljudi koji je slušaju tako reaguju. Sevdalinka je za mene spoj muzike sa našeg podneblja sa emocijom koju narod nosi u sebi kroz istoriju", pojasnila je Šestić.

Sevdalinka se najčešće predstavlja kao bosanska narodna pjesma.

"Sevdalinka je univerzalna. Ne sviđa mi se sama pomisao da se i tu nešto odvaja. Da li je 'naša' ili 'njihova'. Naročito ako je riječ o muzici, da je ne miješamo na taj istorijski način. Da se bar tu svi povežemo kao cjelina", poručila je Šestić.

Ekspanzijom sevdalinke u mnogim svjetskim zemljama danas se mogu pronaći brojni bosanskohercegovački izvođači na albumima etno kompilacija. Šestić ističe kako 'novi talas sevdaha' uveliko doprinosi tome, kako u očuvanju tradicije, tako i u upoznavanju svijeta sa sevdalinkom.

"Ne znam zašto sevdalinka još uvijek nije zaštićena kao brand, autohtono bh. djelo. Ali mi je svi štitimo i njegujemo na svoj način. Ali ona je jedno veliko bogatstvo naših prostora", rekla je Šestić.

U današnje vrijeme interesantno je baviti se obradom sevdaha i u drugačijim aranžmanima, što pokazuje bogatstvo muzike koja, iako se smjesti u neki drugi muzički stil, i dalje će zvučati lijepo. I ove godine, kao i prošle, Šestić će se u pratnji različitih instrumenata i u raznim muzički stilovima, predstaviti publici na Sarajevo Sevdah Festu.

"Svi ti aranžmani i muzički stilovi sevdah smještaju u razne atmosfere. Meni se jako dopada, a nadam se da će se i publici dopasti. Nisu preekstremne obrade, jer su nas, pogotovo stariji ljudi, kritikovali kako mlade generacije skrnave sevdalinku", kazala je Šestić.

Omer Pobrić, maestro bosanske sevdalinke i jedan od najznačajnijih kompozitora, rekao je da je "Sevdalinka naša pjesma o nama." Kada bi Šestić došla u situaciju da nekome, ko nikada nije čuo za sevdalinku, objasni šta je ona, ne bi imala odgovarajuće riječi.

"Ne može se to baš riječima opisati. Vjerovatno bih zapjevala", rekla je Šestić kroz smijeh.
Ako moramo da biramo između smrti od gladi i metka, Gejl i ja smo se složili da je metak mnogo brži.

User avatar
kreja
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 347
Posts: 2770
Joined: Wed Jun 30, 2021 7:06 am
Contact:

Re: Sevdalinke

Post by kreja »

Ako moramo da biramo između smrti od gladi i metka, Gejl i ja smo se složili da je metak mnogo brži.

User avatar
kreja
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 347
Posts: 2770
Joined: Wed Jun 30, 2021 7:06 am
Contact:

Re: Sevdalinke

Post by kreja »

Image

Jozo Penava (Palež kod Kiseljaka, 26. svibnja 1909. – Sarajevo, 17. siječnja 1987.) je bio bosansko-hercegovački muzički producent, skladatelj, aranžer, vokalni i instrumentalni interpretator iz Bosne i Hercegovine. Mnogo je pridonio kvalitetnoj narodnoj pjesmi, posebno sevdalinki i takozvanim „novokomponiranim narodnim pjesmama“ koje je radio na elementima folklornog nasljeđa srednjeg Balkana. Nesumnjivo je najznačajniji i najproduktivniji bosanskohercegovački stvaratelj. Rođen je u Paležu kod Kiseljaka u obitelji bosanskih Hrvata. Kao mladić učio je za pekara. Zanat je izučio kao vrlo mlad, ali ga rano ustajanje i rad na visokim temperaturama nikada nisu privlačili.[1] Strast prema glazbi bila je jača. Nakon što je odslužio vojsku u Somboru 1939. godine nastale su njegove prve pjesme: "S prozora" i "U baštici, kraj bijele ružice". Upisao je glazbenu školu gdje je stekao glazbena znanja. Jedan je od osnivača „Radio Sarajeva“ nakon drugog svjetskog rata. Penava je vodio je Tamburaški orkestar Radio Sarajeva više od dvadeset godina.

Neki od najvećih pjevača narodne glazbe svih vremena pjevali su Penavine pjesme, među kojima su: Safet Isović, Zaim Imamović, Nada Mamula, Nedžad Salković, Vida Pavlović, Silvana Armenulić, Meho Puzić, Beba Selimović, Nedjeljko Bilkić, Zehra Deović, Himzo Polovina, Zori Dubljević i mnogim drugim, kojima je bio i korepetitor. Jozo Penava bio je i glazbeni pedagog. Potaknut uspjehom Penavinih, Petkovićevih i Imamovićevih autorskih radova, i drugi su glazbenici skladali sevdalnike, poput Ismeta Alajbegovića Šerbe. Skladao je preko pet desetljeća. Napisao je i skladao oko 300 pjesama.[1] Ostavio je impozantan broj instrumentalnih kompozicija i kola. Najproduktivniji je i najvažniji skladatelj sevdaha svog vremena. Mnogi će reći da je bio najbosanskiji autor. Opjevao je Sarajevo sa svih strana, pjevao je o cijeloj Bosni i Hercegovini, o njenim rijekama, šumama, izvorima, običajima. Nekoliko je desetina kvalitetnih i toliko uneseno u tradicionalno pjevanje i glazbu da samo najupućeniji povezuju te pjesme s Jozom Penavom.[1] Prva pjesma za Safeta Isovića bila je Penavina „Sjetuje me majka“. Penava je autor je legendarne “Bosno moja poharana”, koju je napisao 1946. godine. Safet Isović joj je 1994. dopisao četvrtu strofu a pjesma je postala još popularnija nego kad je napisana. Dobitnik je najviših državnih i umjetničkih priznanja: Estradna nagrada BiH, tri Zlatne spomen-plakete RTS-a, Orden rada sa srebrenim vjencem, Spomen diploma za stvaralački i aktivni rad koju dodjeljuje udruženje skladatelja SRBiH, Orden rada za zlatnim vjencem, Estradna nagrada Jugoslavije, Spomen plaketa grada Sarajeva i dr.

Poznate Penavine pjesme su:

„Sve behara i sve cvjeta“
„Sjetuje me majka“
„Cvati ružo moja“
“Sarajevo, behara ti tvoga”
“Sjajni mjesec na Trebević sjeo”
“Gledala sam s prozora”
“Na mezaru majka plače i nišane ljubi”
“Golube poleti”
“Pokraj kuće male”
“Sarajčice hajdemo”
“Pjesma Kiseljaku”
“Ismihana dušo moja”
“Mene moja zaklinjala majka”
“Ja prošetah čaršijom”
“Mene moja majka gleda s čardaka”
“Na teferič pošla nana”
“Moj konjiću mili”
“Čija li je ono djevojka”
“Jesen ide jabuke i kruške zriju”
“Već godina dana evo”
Ako moramo da biramo između smrti od gladi i metka, Gejl i ja smo se složili da je metak mnogo brži.

User avatar
kreja
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 347
Posts: 2770
Joined: Wed Jun 30, 2021 7:06 am
Contact:

Re: Sevdalinke

Post by kreja »

Nesumnjivo je jedan od najznačajnijih i najproduktivnijih bosanskohercegovačkih stvaratelja.
Kao mladić Jozo Penava učio je za pekara, no strast prema muzici bila je jača. Nakon što je odslužio vojsku u Somboru 1939. godine nastale su njegove prve pjesme: “Sa prozora” i “U baštici, kraj bijele ružice”.



Nagrade i priznanja

Safet Isović joj je 1994. dopisao četvrtu strofu a pjesma je postala još popularnija nego kad je napisana.
Jozo Penava dobitnik je najviših državnih i umjetničkih priznanja: Estradna nagrada BiH, tri Zlatne spomen-plakete RTS-a, Orden rada sa srebrenim vjencem, Spomen diploma za stvaralački i aktivni rad koju dodjeljuje udruženje skladatelja SRBiH, Orden rada za zlatnim vjencem, Estradna nagrada Jugoslavije, Spomen plaketa grada Sarajeva i dr.

Ako moramo da biramo između smrti od gladi i metka, Gejl i ja smo se složili da je metak mnogo brži.

User avatar
kreja
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 347
Posts: 2770
Joined: Wed Jun 30, 2021 7:06 am
Contact:

Re: Sevdalinke

Post by kreja »

Prva pjesma za Safeta Isovića bila je Penavina „Sjetuje me majka“. Penava je autor je legendarne “Bosno moja poharana”, koju je napisao 1946. godine.




Ako moramo da biramo između smrti od gladi i metka, Gejl i ja smo se složili da je metak mnogo brži.

User avatar
Skitnica
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2766
Posts: 5306
Joined: Fri Jul 31, 2020 11:36 pm
Location: Iza leđa

Re: Sevdalinke

Post by Skitnica »


User avatar
kreja
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 347
Posts: 2770
Joined: Wed Jun 30, 2021 7:06 am
Contact:

Re: Sevdalinke

Post by kreja »

Ako moramo da biramo između smrti od gladi i metka, Gejl i ja smo se složili da je metak mnogo brži.

User avatar
kreja
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 347
Posts: 2770
Joined: Wed Jun 30, 2021 7:06 am
Contact:

Re: Sevdalinke

Post by kreja »

Ako moramo da biramo između smrti od gladi i metka, Gejl i ja smo se složili da je metak mnogo brži.

Post Reply