IZ zivota poznatih muzicara

Teme o muzici - muzički klipovi, diskografije i slično
User avatar
kreja
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 345
Posts: 2770
Joined: Wed Jun 30, 2021 7:06 am
Contact:

Re: IZ zivota poznatih muzicara

Post by kreja »

Evo nekoliko zanimljivosti iz života legendarnog Arsena Dedića!

1. Odrastao je u slikovitoj šibenskoj četvrti Varoš, među skromnim kamenim kućama težaka i obrtnika. Teslina ulica svojevrsna je znamenitost grada: u njoj su rodne kuće trojice glazbenih velikana: Dedića, Vice Vukova i Miše Kovača!

2. Majka Veronika bila je nepismena domaćica. Oca, po kojem je dobio ime, u šali je zvao masonom: bio je zidar, a slobodu je cijenio iznad svega.

3. Kao 13-godišnjak, počeo je svirati s ocem i bratom u limenom orkestru, osobito na svadbama i sahranama. “Ja sam svirao flautu, brat klarinet, a ćaća svirao sve živo”, ispričao je, dodajući kako je ocu jednom, iz šale, u trubu stavio mačku koja je počela demonski mijaukati kad je siroti čovjek puhnuo u glazbalo.

4. Paralelno s gimnazijom, pohađao je srednju glazbenu školu, a uz to se bavio slikarstvom. Nakon mature, dvojio je između Likovne i Glazbene akademije, da bi na kraju izabrao – pravo. “Moji roditelji, skromnog imovinskog stanja, htjeli su da studiram nešto sigurno i konkretno”, ispričao je. Nakon nekog vremena, ipak je paralelno upisao Glazbenu akademiju. “Stanovao sam u Glazbenom internatu, a u sobi nas je bila sedmorica: klavirist, violinist, klarinetist, trubač, gitarist i nas dvojica flautista. Bio je to, dakle, čitav orkestar u jednoj sobi a, da stvar bude još čudnija, svi smo studirali pravo. Ja sam od njega odustao nakon položene treće godine, kad mi je sve to postalo prenaporno”.

5. Jedan od cimera, Mario Boljuni, imao je bend s kojim je izvodio šlagere. Arsena je zamolio da mu napiše tekst za jednu skladbu a ovaj je, vjerujući da je njegova sudbina ozbiljna glazba, to učinio pod pseudonimom Igor Krimov. Da je s pjesmom “Mornarev cha-cha-cha” pobijedio na Zagrebačkom festivalu, Arsen je doznao tek naknadno, iz novina. Ni on ni Boljunu nisu se, naime, pojavili na festivalu, jer za njega nisu imali prikladne odjeće.



6. Kao već uspješan kantautor, oženio se studenticom Vesnom Šuligoj, nećakinjom A. G. Matoša. Brak, u kojem su dobili kćer Sandru, potrajao je četiri godine, uključujući jednu koju je pjevač proveo u vojsci. Po skidanju uniforme, otišao je na turneju po SSSR-u: u vlaku iz Odese, zapričao se sa slavnim supružnicima Sartreom i Simone de Beauvoir!

7. Antologijska pjesma Moderato cantabile je, tvrde upućeni, posvećena glumici Božidarki Frajt, koja je s njim navodno varala muža. Mladog kantautora povezivali su i s manekenkama Brankom Habek i Korom Potočnik, te slavnom Milenom Dravić.



8. Smiraj nakon burne mladosti pronašao je u zagrljaju pjevačice Gabi Novak. Nije to bila ljubav na prvi pogled – Gabi je bila udana, a nije previše vjerovala Arsenu jer je, dok su se družili kao prijatelji, milijun puta svjedočila njegovu raspusnom životu. “Najprije mi je bila poznanica, potom kolegica, pa suradnica, onda ljubavnica i napokon žena”, objasnio je Arsen. Iskra je planula za zajedničke turneje u Rusiji. Ubrzo su počeli živjeti zajedno, Gabi je ostala u drugom stanju, a onda je uslijedio grozan događaj – netko je nazvao trudnu ženu i rekao joj da se Arsen zapalio u autu. Od užasnog šoka, Gabi je izgubila dijete. Kod matičara su otišli tek nakon rođenja sina Matije, danas cijenjenog jazz-glazbenika.

9. Bio je na glasu kao cinik. Jedan mladi skladatelj je, primjerice, tjednima kao na iglama čekao da Arsen ocijeni njegovu kompoziciju. Kad ga je ovaj konačno nazvao, čuo je neugodnu presudu: “Mladi kolega, moram vam reći da ste u ovom djelu dali svoj minimum!”. Šibensku klapu, koja u dvadeset godina nije iznjedrila niti jedan hit, pitao je pak koja je tajna njihovog neuspjeha. Ni slavni pjevači nisu bili pošteđeni njegove oštrice. Kad ga je sugrađanin Đani Stipaničev pitao što misli o tome da on obradi neku njegovu pjesmu, odbusio mu je: “Ti bi jedino mogao obraditi Donje Polje!”. Ni Tedi Spalato, s kojim se sreo na splitskoj rivi, nije prošao bolje. “Arsene, otkud vi?” ljubazno ga je pitao ovaj. “Evo, ispratio sam Sergia Endriga na trajekt, a sad vidim tebe. Kakav pad!”, bio je Arsenov odgovor. A za Mišu Kovača je rekao da je karizma neokaljana talentom!

10. Smrti je prvi put gledao u oči 2004. godine, kad je u Padovi podvrgnut rizočnoj operaciji transplantacije jetre. “Mene je Haron već prevozio preko Hada i bili smo blizu druge obale, a onda je okrenuo čamac i vratio me u život!”, ispričao je nakon oporavka. Premda je morao piti imunosupresore i izbjegavati napore, nastavio je nastupati do zadnjeg dana, nerijetko sa suprugom i sinom. Uslijedile su nove nedaće: nezgodan pad, ugradnja umjetnog kuka… Zadnji, sedamdeset sedmi rođendan, proslavio je u krugu obitelji. Idući dan, supruga ga je pronašla kako leži na podu pokraj hodalice, nerazgovjetno mrmljajući. Prevezen je u bolnicu, gdje su mu dijagnosticirali tešku upalu. Baš kad se činilo da bi pacijent mogao biti pušten kući, stanje mu se naglo pogoršalo. Prvo su otkazala pluća, potom i drugi organi. Dana 17. kolovoza 2015. oči glazbenog genija zauvijek su se zaklopile.
Ako moramo da biramo između smrti od gladi i metka, Gejl i ja smo se složili da je metak mnogo brži.

User avatar
kreja
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 345
Posts: 2770
Joined: Wed Jun 30, 2021 7:06 am
Contact:

Re: IZ zivota poznatih muzicara

Post by kreja »

André Marie Léon Nicolas Rieu (Maastricht, 1. 10. 1949.) je violinist, dirigent i skladatelj koji je sa svojom glazbom i orkestrom "Johann Strauss" zaslužan za međunarodni preporod valcera u novije vrijeme.







Ako moramo da biramo između smrti od gladi i metka, Gejl i ja smo se složili da je metak mnogo brži.

User avatar
kreja
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 345
Posts: 2770
Joined: Wed Jun 30, 2021 7:06 am
Contact:

Re: IZ zivota poznatih muzicara

Post by kreja »

John Cale jedno je od najvećih imena u povijesti rock ‘n’ rolla. Škotski multiinstrumentalist je, međutim, često bio u sjeni jednoga drugog genija, Loua Reeda. Priča o poznanstvu dvojice talentiranih, svojeglavih muškaraca počela je 1964. u New Yorku. Osim širokog obrazovanja (Reed je studirao englesku književnost, Cale klasični glazbu), povezala ih je činjenica da su obojica imali traumatično djetinjstvo: Reeda su roditelji strpali na psihijatriju, gdje je “liječen” elektrošokovima, a Calea je seksualno zlostavljao svećenik. Oduševljen Reedovim eksperimentalnim pristupom glazbi, 22-godišnji Cale zajedno s gitaristom Tonyjem Conradom pristupa njegovu novooformljenom bendu “The Warlocks”. Ubrzo im se pridružuju Reedovi kolege s faksa, bubnjarica Maureen Tucker i gitarist Sterling Morrison, a grupa mijenja ime u “The Primitives”. Reedovi subverzivni tekstovi privukli su pažnju Andyja Warhola, koji uzima bend pod svoje okrilje i mijenja mu ime u “The Velvet Underground”. Unatoč svađama između Reeda i Calea, bilo je i simpatičnih anegdota. Kad je, primjerice, Reed jednom najavio da će mu sestra doći na probu, Cale i Morrison su se ispred njega okladili u 100 dolara tko će je prvi uspjeti odvesti u krevet, s tim, dodao je Morrison, “da se oklada udvostručuje ako se pokaže da je seka ružna”.

Unatoč protivljenju benda, napose Calea koji je to smatrao “jeftinim pokušajem privlačenja medijske pažnje”, Warhol im pridružuje pjevačicu, bivšu njemačku manekenku Nico, i šalje ih na veliku američku turneju. Nakon što se Reed upustio u aferu s Nico, njegov ionako buran odnos s Caleom dosegao je razinu netrpeljivosti. Premda je pljuvao po plavokosoj pjevačici, Cale je zapravo potajno slinio za njom, pa nije propuštao priliku da na probama spusti rivalu. Nakon što se Reed posvađao s Nico i šutnuo je iz benda, ova je, da mu se osveti, utjehu potražila u Caleovom krevetu. Veza nije potrajala, kao ni Caleov mandat u grupi. Reed ga je iz nje šutnuo riječima: “Stvarno se nadam da će te jednog dana prepoznati kao Beethovena ili nešto slično, ali te ja više ne želim gledati!”

Reed je s “Velvetima” izdao još dva albuma, da bi se grupa početkom sedamdesetih raspala. Cale je u međuvremenu “odradio” dva kratka i burna braka (s dizajnericom Betsey Johnson, kojoj je nabijao rogove od prvog dana, i zloglasnom groupie Cynthijom Welles, koja je pak varala njega) te započeo uspješnu solo karijeru. Njegov album “Paris 1919” kritičari su proglasili remek-djelom. Koncem dekade, njegov glazbeni izričaj postaje sve bliži punku, a scenski nastupi sve agresivniji. Na nekom koncertu, sjekirom je dekapitirao kokoš, zbog čega je njegov bubnjar, vegetarijanac, demonstrativno napustio pozornicu. Mnogo godina kasnije, Cale će priznat da je bizarno ponašanje bilo posljedica svakodnevnog šmrkanja kokaina. Ovisnost je pobijedio tek kad mu je u trećem braku, s glumicom Rise Irushalmi, rođena kći Eden.

Godine 1987. Andy Warhol iznenada umire, što je iz temelja potreslo Loua Reeda. Nakon dva desetljeća šutnje, progutao je ponos i nazvao bivšeg prijatelja Calea kako bi zajednički odali počast nekadašnjem mentoru. Rezultat je bio album “Songs for Drella”, glazbeni epitaf pokojnom umjetniku. Godine 1993. “Velveti” su se nakratko ponovno bili okupili i odradili europsku turneju. Planirali su i američku, ali je stari sukob na relaciji Cale-Reed uskrsnuo, pa se bend raspada, ovaj put zauvijek. Godine 2013. Reed umire od posljedica transplantacije jetre. “Svijet je izgubio velikog pjesnika i genijalnog glazbenika. Ja sam izgubio prijatelja iz mladosti!” rekao je Cale.

Ako moramo da biramo između smrti od gladi i metka, Gejl i ja smo se složili da je metak mnogo brži.

User avatar
kreja
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 345
Posts: 2770
Joined: Wed Jun 30, 2021 7:06 am
Contact:

Re: IZ zivota poznatih muzicara

Post by kreja »

1856. godine u Negotinu rođen je Stevan Stojanović Mokranjac srpski kompozitor. Nadimak Mokranjac dobio je po selu Mokranje, odakle potiče njegova porodica.

Stevanov otac, uspješan vlasnik restorana, umro je dva dana prije nego što mu se rodio sin, pa je tako Stevan odrastao uz majku, sestru i dva brata. Od malena je pokazivao muzički talenat, a prvu violinu dobio je kada mu je bilo 10 godina. Djetinjstvo i ranu mladost je proveo u Negotinu, Zaječaru i Beogradu

Savremenici su o njemu govorili da je boem, leptir-priroda koja je znala da se zanese balkanskim karasevdahom, umjetnik koji se na štetu svog ličnog stvaralaštva sav posvećivao okolini i društvu u kojem je živio, ličnost o kojoj niko, izuzev zavidljivaca, nije izgovorio ružnu riječ kada su u pitanju njegove osobine.

Ako moramo da biramo između smrti od gladi i metka, Gejl i ja smo se složili da je metak mnogo brži.

User avatar
kreja
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 345
Posts: 2770
Joined: Wed Jun 30, 2021 7:06 am
Contact:

Re: IZ zivota poznatih muzicara

Post by kreja »

Tokom približno deset godina koje je proveo u Beču, Mocart je čak trinaset puta mijenjao stan, Možda je Mocart na ovaj način davao sebi oduška zbog nemira koje je osjećao zato što nije mogao da putuje onoliko često koliko je želio otkako se nastanio u Beču. Po napuštanju kuće u ulici Grose Šilerštrase, u kojoj je živio oko dvije i po godine, Mocart nikad poslije toga nije boravio u novom stanu duže od godine dana.
Kada je otišao iz Salcburga nakon svađe sa Nadbiskupom Koloredom, Mocar je živio prvo u pansionu gđe Veber, majke Alojzije, dejvojke koju je nekada želio da oženi.
Tada je Mocart upoznao Konstancu, koja će postati njegova životna saputnica. Četiri mjeseca nakon vjenčanja u avgustu 1782., ovaj par se preselio u stan u ulici Grose Šilerštrase, koja je danas poznata kao "Figarova kuća". U aprilu 1787.godine Mocartovi su se preselili u predgrađe Landštraseu Beču, gdje je najam bio jeftiniji, a u decembru iste godine su se preselili u ulicu Šilerštrase . Zbog finansijskih teškoća,
Mocart je u to doba počeo da traži razne pozajmice od svojih prijatelja.
Neposredno prije smrti, ovak kompozitor se selio tri puta, što nam pokazuje koliko je on u tome zaista uživa
Ako moramo da biramo između smrti od gladi i metka, Gejl i ja smo se složili da je metak mnogo brži.

User avatar
kreja
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 345
Posts: 2770
Joined: Wed Jun 30, 2021 7:06 am
Contact:

Re: IZ zivota poznatih muzicara

Post by kreja »

Prvi "susret" s Ivom Pogorelićem pamtim u danima kada još nisam znala ni šta je umetnost, ni ko su umetnici, a pogotovo ne muzičari i pijanisti. Sećam se nekog crno belog priloga i malog dečaka za nekim ogromnim predmetom koji proizvodi zvuk, i to izvanredan zvuk.

Od tog dana počela sam da imitiram njegove pokrete na bilo kojoj ravnoj površini, koja bi svojim gabaritima i izgledom, makar malo podsećala na instrument na kome je on svirao - klavir. Mnogo kasnije, nakon što sam podstaknuta tada viđenim, upisala muzičku školu, shvatila sam da je to televizijsko izvođenje bilo tek sećanje na njegove početke, te kako je Pogorelić već uveliko bio veliko ime svetskog pijanizma. "Misteriozni" dečak izveo je "Polet" Roberta Šumana. Predanim ljubiteljima klasične muzike ova činjenica govori dovoljno - mali dečak, a pred njim veliki "muzički zalogaj".

Ko je Ivo Pogorelić?

Svojevremeno "vunderkind", već sa 10 godina je ostvario koncertni debi. Gruzijska pijanistkinja Alisa Kezeradze imala je presudan uticaj na Pogorelićev umetnički razvoj, prenoseći mu tokom dugih godina zajedničkog rada znanje i duh pijanističke tradicije zvane List-Zilotijev.

Ozbiljniju koncertnu karijeru započinje 1978. godine kada je sa Dubrovačkim festivalskim orkestrom krenuo na dvomesečnu turneju po SAD. Iste godine ostvario je pobedu na pijanističkom takmičenu "Alesandro Kazagrande" u Terniju, dok 1980. postaje laureat prestižnog 14. Internacionalnog pijanističkog konkursa u Montrealu.

Svega nekoliko meseci kasnije, usledio je događaj koji je Iva Pogorelića učinio poznatim celokupnoj svetskoj muzičkoj javnosti. Na 10. Međunarodnom pijanističkom konkursu Frederik Šopen u Varšavi je, iz nikada do kraja objašnjenih razloga, doživeo eliminaciju pred finalnom etapom takmičenja. Ova kontroverzna odluka uzrokovala je raskol žirija, čiji jedan deo iz protesta napušta takmičenje. Marta Argerič svoju odluku o povlačenju obrazlaže tvrdnjom da je Pogorelić - genije.

Ovako podeljena mišljenja o njemu i njegovim interpretacijama pratiće ga neprestano, i to sve zbog "iskakanja" iz standardnih okvira interpretovanja, zbog njegove izvanredne pijanističke tehnike i inovacije u tumačenju muzičke literature.

Mesto na svetskoj sceni

Već 40 godina Ivo Pogorelić izvodi kapitalna dela klasične umetnosti, negujući duh evropske tradicije kojoj pijanističkim pedigreom i umetničkim doprinosom pripada. Impresivan repertoar neprestano dopunjava novim delima, a poslednjih godina u fokusu su mu obimni klavirski ciklusi Šumana, Bramsa, Debisija, Ravela, Rahmanjinova i Stravinskog, te koncerti Šumana, Šopena i Rahmanjinova.

Pogorelić se nije zaustavio na usvajanju principa List-Zilotijeve izvođačke tradicije, koja već sama po sebi ima specifičan tehnički pristup interpretaciji, već je izgradio novi tonski univerzum i prostor za karakterizaciju i tumačenje samih muzičkih dela.

Smela agogička rešenja, razuđene dinamičke oscilacije, originalan pristup tempu, potenciranje sporijih izvođenja laganih odseka, a brzine u onim življim, učinili su da Pogorelić postane specifičan i prepoznatljiv na svetskoj muzičkoj sceni.

Beogradski koncert

Svemu ovom svedočili smo na sinoćnjem koncertu Iva Pogorelića u Kolarčevoj zadužbini u Beogradu. Specifična pijanistička dijalektika bila je u punom zamahu već pri izvođenju prvog dela u resitalu - "Adađo" Volfganga Amadeusa Mocarta u h - molu, KV 540. Jedinstven pun zvuk, unutrašnja disciplina, čvrst ritam, specifičan pristup tempu, izgradnja zvuka tačno na vreme. Posve nesvakidašnje, specifično izvođenje Mocarta, koje svakako izlazi iz standardnih okvira izvođenja klasicizma.

Smenjivala se tu suptilnost u fugalnim pasažima, spori tempo, svetlo, razigrano, pa onda mračno, duboko, puno introspekcije, taman tako da slušaoca uvek tera na promišljanje i ne da mu da izgubi interesovanje.

Na repertoaru su se našli još i Franc List "Sonata" h - mol, G 178 i Robert Šuman "Simfonijske etide op. 13" sa varijacijama iz op.posthum. Listova Sonata bila je ispunjena emotivnim nabojem dok su Šumanove Simfonijske etide bile otkrovenje na kraju.

Pogorelić uistinu jeste jedan od najoriginalnijih muzičkih mislioca današnjice - nijedno njegovo tumačenje ne deluje kao mašinsko, svako je živo, dinamično, duboko i duhovno. Ovaj umetnik je istovremeno i mermer i vajar. Stabilan u ritmu, precizan, a opet introspektivan, dubok, mračan i emotivan. Od staklastog zvuka do gromoglasnog urlika.

Duša zalepljena na dirke, misli isprepletene sa žicama...

I na kraju gromoglasan aplauz publike, koja je ispunila Veliku dvoranu Kolarčeve zadužbine do poslednjeg mesta, a koja je do samog kraja bila gotovo neprimetna sedeći u "mrtvoj tišini", osluškujući i primajući emociju, ideju i misao koju je Pogorelić na sve strane odašiljao sa bine.

Jovana Korica
Ako moramo da biramo između smrti od gladi i metka, Gejl i ja smo se složili da je metak mnogo brži.

User avatar
kreja
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 345
Posts: 2770
Joined: Wed Jun 30, 2021 7:06 am
Contact:

Re: IZ zivota poznatih muzicara

Post by kreja »

Mikis Teodorakis (grč. Μίκης Θεοδωράκης; Hios, 29. jul 1925 — Grčka, 2. septembar 2021) bio je savremeni grčki kompozitor i vođa pokreta otpora protiv profašističke vojne hunte u Grčkoj tokom druge polovine dvadesetog veka. Svetsku slavu je stekao radeći muziku za filmove „Grk Zorba“ (1964), „Z“ (1969) i „Serpiko“ (1973). U politici zastupa levičarske stavove i bio je protivnik vojne hunte. Godine 1990. izabran je za poslanika grčkog parlamenta na listi Nove demokratije, stranke umerene desnice, a kasnije i ministar (1990 — 1992) u vladi Konstantinosa Micotakisa.

Mikis Teodorakis je rođen 29. jula 1925. godine na ostrvu Hios u Grčkoj. Od mladosti fasciniran muzikom, samouko je napisao pesme još kao dete bez ikakvog instrumenta. U Pirgosu i Patrasu je uzimao prve časove muzike, a u Tripolisu je osnovao hor i s njime održao prvi koncert kada je imao 17 godina.

Nakon aktivnog učešća u otporu protiv okupatora u Drugom svetskom ratu, kada je teško mučen, upisuje se na Atinski Konzervatorijum u klasu Filoktitisa Ekonomidisa (Φιλοκτητης Οικονομιδης), a kasnije i na Konzervatorijum u Parizu, gde uči muzičku analiz u klasi Olivijea Mesaiena (Oliviera Messiaena) i dirigovanje kod Ežena Bigoa (Eugen Bigot). Ovo vreme provedeno u Parizu je period bogatog stvaralaštva.

Njegova prva simfonijska dela, Koncert za klavir, Prva Svita, Prva Simfonija su doživele međunarodni uspeh. 1957. godine osvaja zlatnu medalju na Moskovskom Muzičkom Festivalu, a 1959. ga Darius Milo (Darius Milhaud) predlaže za Američku Kopli (Copley) Muzičku nagradu za Najboljeg Kompozitora Godine nakon praizvedbe njegovog balet Antigona u Kraljevskoj Operi Kovent Garden u Londonu.

Teodorakis se vraća u Grčku, nazad svojim korenima, pravoj grčkoj muzici, i počinje kulturnu revoluciju u svojoj zemlji ciklusom pesama Epitafios. Sa delima baziranim na najvećim primerima grčke i svetske poezije Epifanija, Mali Kikladi, Aksion Esti, Mauthausen, Romansero Gitan, Romiosini vraća grčkoj muzici dostojanstvo i razvijajući koncept metasimfonijske muzike, postaje svetski priznat umetnički genije i najveći grčki živi kompozitor.

Osniva Atinski Mali Orkestar i Muzičko Društvo Pireja i izvodi mnogo koncerata, a 1963. osniva Lambrakisovu Demokratsku Mladež i postaje njen predsednik. 1964. je izabran za poslanika u grčkom Parlamentu.

Godine 1967., fašistička hunta osvaja vlast u Grčkoj. Teodorakis odlazi u podzemlje i osniva Patriotski front. Država izdaje Vojni Dekret br. 13, kojim se zabranjuje izvođenje, pa čak i slušanje njegove muzike. Teodorakis je uhapšen, zatvoren, mučen i prognan u Zatun sa ženom Mirto i dvoje dece Margaritom i Jorgosom. Kasnije je prebačen u koncentracioni kamp Oropos. Međunarodni pokret solidarnosti na čelu sa poznatim umetnicima kao Dmitrij Šostakovič (Дмитрий Шостакович), Leonard Bernštajn (Leonard Bernstein), Artur Miler (Arthur Miller) i Hari Belafonte (Harry Belafonte) uspeva da izbavi Teodorakisa i da mu se preinači kazna u izgnanstvo, do čega dolazi 1970. godine.

U izgnanstvu, Teodorakis se bori za svrgavanje hunte i za jedinstvo otpora. Širom sveta drži hiljade koncerata kao deo borbe za povratak demokratije u Grčku. Postao je univerzalni simbol borbe protiv diktatora.

Nakon pada hunte, Teodorakis se trijumfalno vraća u Grčku, gde nastavlja svoj rad i vodi koncertne ture, kako po Grčkoj, tako i širom sveta. Nekoliko puta je biran za poslanika u Parlamentu (1981 — 1986. i 1989 — 1993.) i dve godine (1990 — 1992.) bio ministar u Vladi Konstantina Micotakisa (Κονσταντινος Μιτσοτακης). Nakon toga, dve godine je bio glavni muzički direktor Hora i Orkestra Helenskog Radija i Televizije (ΕΡΤ).

Mikis Teodorakis u svojim delima kombinuje poseban umetnički talenat sa dubokom ljubavlju prema Grčkoj. Okrenut je i podizanju opšte svesti čovečanstva o ljudskim pravima, o životnoj sredini i potrebi za mirom. Iz ovog razloga je i osnovao Grčko-tursko Društvo Prijateljstva sa poznatim turskim pevačem muzičarem Zilfijem Livanelijem (Zülfü Livaneli).

Odlukom francuskog predsednika Fransoa Miterana, 1996. Teodorakis dobija Orden Legije Časti Francuske Republike.

Odlukom Skupštine Grada Novog Sada, od 1. februara 2004. godine, Mikis Teodorakis je počasni građanin Novog Sada. Ovaj status je znak zahvalnosti maestru što je poklonio Srpskom narodnom pozorištu notni materijal i prava za izvođenje baleta „Grk Zorba”, koja je na sceni SNP-a, bez prekida, od 1994, postala jedna od kultnih predstava novosadskog baleta, kao i zato što se u toku bombardovanja 1999, zalagao za prestanak dejstava i posebno osuđivao napade na Novi Sad.

Sahranjen je po svojoj želji na Kritu u selu Galatas nedaleko od Hanije, 9. septembra 2021. Sahrani je prisustvovalo hiljade ljudi, njegova porodica, svi predstavnici vlasti, premijer i predsednik kao i članovi opozicije.





Ako moramo da biramo između smrti od gladi i metka, Gejl i ja smo se složili da je metak mnogo brži.

User avatar
kreja
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 345
Posts: 2770
Joined: Wed Jun 30, 2021 7:06 am
Contact:

Re: IZ zivota poznatih muzicara

Post by kreja »



istorijski nastup u Istocnom Berlinu
Ako moramo da biramo između smrti od gladi i metka, Gejl i ja smo se složili da je metak mnogo brži.

User avatar
kreja
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 345
Posts: 2770
Joined: Wed Jun 30, 2021 7:06 am
Contact:

Re: IZ zivota poznatih muzicara

Post by kreja »

Evangelos Odysseas Papathanassiou (grčki Ευάγγελος Οδυσσέας Παπαθανασίου) (29. travnja 1943. g., Volos, Grčka) je grčki skladatelj elektroničke glazbe, progresivne, ambijentalne i orkestralne glazbe, poznat pod umjetničkim imenom Vangelis.
Smatra se najznačajnijim grčkim skladateljem, producentom i aranžerom svih vremena. Poznat je po izradi glazbe za filmove Vatrene kočije, za koju je dobio i Oskara, Blade Runner i 1492:Conquest of Paradise. Profesionalnu glazbenu karijeru započeo je 1960-ih godina surađujući s nekoliko poznatih rock bandova kao što su The Forminx i Aphrodite's Child, a zbog albuma "666" je okarakteriziran kao klasični psihodelični glazbenikTijekom 1970-ih, surađuje s vodećim pjevačem progresivnog rock
banda "Yes", Jonom Andersenom i pod zajedničkim umjetničkim imenom Jon & Vangelis objavljuju nekoliko albuma. Zahvaljujući nekoliko glazbi koje je napravio za dokumentarne filmove potkraj 1970-ih, a među kojima je najznačajnija glazba Opéra sauvage za istoimeni dokumentarni film, skrenuo je pozornost filmskih redatelja. Tijekom karijere napisao je i skladao oko 60 albuma, a glazbeni kritičari smatraju ga jednim od najvećih skladatelja elektroničke glazbe svih vremena.





Ako moramo da biramo između smrti od gladi i metka, Gejl i ja smo se složili da je metak mnogo brži.

User avatar
kreja
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 345
Posts: 2770
Joined: Wed Jun 30, 2021 7:06 am
Contact:

Re: IZ zivota poznatih muzicara

Post by kreja »

Ludoviko Einaudi (ital. Ludovico Einaudi), (Torino, 23. novembar 1955) italijanski je kompozitor i pijanista.

Image



Ako moramo da biramo između smrti od gladi i metka, Gejl i ja smo se složili da je metak mnogo brži.

User avatar
kreja
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 345
Posts: 2770
Joined: Wed Jun 30, 2021 7:06 am
Contact:

Re: IZ zivota poznatih muzicara

Post by kreja »

Antonio Vivaldi

Nije se dugo zadržao u sveštenstvu, jer je imao mnogo prestupa. Na primer, jednog dana tokom mise, pala mu je na pamet nova melodija i bez imalo oklevanja napustio je misu, otišao u susednu prostoriju i zapisao melodiju. Zbog ovoga je izveden pred sud koji mu je zabranio da ikada više služi misu.

Već sa 10 godina njegov otac, koji je bio vrsni violinista u crkvi Svetog Marka počeo je da ga podučava sviranju violine. On je jako brzo naučio da svira i čembalo i druge instrumente, a ubrzo je počeo i sam da komponuje. Imao je 25 godina kada se zaposlio kao profesor violine i drugih gudačkih instrumenata na konzervatorijumu "Ospedale della Pieta" u Veneciji i tu je proveo najveći deo svog života, a u međuvremenu postao i upravnik. To je bila neka vrsta dobrotvorne ustanove – "Bolnica milosrđa" u kojoj su bila odgajana i muzički obrazovana ženska siročad.

Svoj talenat za komponovanje Vivaldi je razvijao upravo pišući dela za te mlade muzičarke i zahvaljujući njihovim interpretacijama za njega se pročulo u čitavoj Evropi. Svake nedelje organizovao je koncerte u maloj kapeli bolnice "La Pietà", a ovaj ženski orkestar, zahvaljujući njemu, ubrajao se među najbolje evropske ansamble.

Jedna od devojaka bila je miljenica profesora Vivaldija. Ostavljena kao beba ispred manastira, Ana-Marija je od prvog dana bila njegova učenica i on je odmah uočio njenu veliku obdarenost. Vivaldi joj je posvetio bar dvadeset osam violinskih koncerata, kao i koncert za dve mandoline koji je svirala sa svojom prijateljicom iz sirotišta.

Da je bio svestan da je Ana-Marija pravi izuzetak među devojčicama, vidi se iz jednog dokumenta koji svedoči o tome da joj je lično Vivaldi kupio violinu koju je platio čak dvadeset dukata, što je bila trećina njegove godišnje plate.
Ako moramo da biramo između smrti od gladi i metka, Gejl i ja smo se složili da je metak mnogo brži.

User avatar
kreja
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 345
Posts: 2770
Joined: Wed Jun 30, 2021 7:06 am
Contact:

Re: IZ zivota poznatih muzicara

Post by kreja »

Ludovico Einaudi
Ludoviko Einaudi (ital. Ludovico Einaudi), (Torino, 23. novembar 1955) italijanski je kompozitor i pijanista.





Ako moramo da biramo između smrti od gladi i metka, Gejl i ja smo se složili da je metak mnogo brži.

User avatar
kreja
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 345
Posts: 2770
Joined: Wed Jun 30, 2021 7:06 am
Contact:

Re: IZ zivota poznatih muzicara

Post by kreja »

Pošto je rođen u porodici skromnijeg porekla, roditelji su insistirali da prvo završi studije prava. Muzikom je počeo da se bavi kasnije, u 21-oj godini . Nikolaj Zaremba učio ga je muzičkoj teoriji, harmoniji i kontrapunktu, a kod Antona Rubinštajna učio je instrumentaciju i komponovanje. Kada ga je kasnije Nikolaj, mlađi brat Antona Rubinštajna, pozvao da predaje harmoniju, kompoziciju i istoriju muzike na Moskovskom Konzervatorijumu, Čajkovski je sa oduševljenjem prihvatio. Na nesreću, posle deset godina predavanja, doživeo je nervni slom. Pokazalo se da je posao predavača izuzetno iscrpljujuć, tako da je ubrzo odustao od toga.

Čajkovski je bio homoseksualac. Do tog saznanja došlo se, između ostalog, i zahvaljujući pismima njegovog brata Modesta, koji je takođe bio homoseksualac. Kada se omiljeni učenik Čajkovskog, Vladimir Šilovski (i sam homoseksualac) oženio, Čejkovski je doneo odluku da će se i on oženiti i to prvom koja ga bude htela. U to vreme dobijao je romantična pisma od svoje bivše studenkinje Antonine Miliukove, koja je bila toliko uporna, da se kompozitor najzad i oženio njome. Međutim, već na medenom mesecu pokajao se zbog toga i pokušao je da izvrši samoubistvo, utapajući se u hladnoj reci. Na sreću, to mu nije pošlo za rukom. Razišao se sa suprugom posle samo šest nedelja zajedničkog života i nikada se više nisu videli. Antonina je završila u ustanovi za mentalno obolele, gde je i preminula 1917. godine.

Žena koja je imala zaista veliki uticaj u životu Čajkovskog bila je Nadežda fon Mek, udovica železničkog tajkuna i veliki ljubitelj umetnosti. Ona je bila veoma zainteresovana za muzičku karijeru Čajkovskog i veliki obožavalac njegovih dela. Svake godine slala mu je pomoć u iznosu od 6000 rubalja. Interesantno je da su njih dvoje od samog početka komunicirali isključivo preko pisama. Razmenili su preko 1200 pisama u kojima su jedno drugom iznosili i najintimnije tajne. Nikada se nisu sreli.

****************

Samo devet dana posle premijere njegove 6. Simfonije, "Patetična simfonija", 1893, u Sankt Peterburgu, Čajkovski je preminuo. Neki muzikolozi veruju da je svesno napisao Šestu simfoniju kao sopstveni rekvijem. Sahranjen je na groblju kod manastira Aleksandra Nevskog u Sankt Peterburgu.
Ako moramo da biramo između smrti od gladi i metka, Gejl i ja smo se složili da je metak mnogo brži.

User avatar
kreja
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 345
Posts: 2770
Joined: Wed Jun 30, 2021 7:06 am
Contact:

Re: IZ zivota poznatih muzicara

Post by kreja »

Frederik Šopen je rođen 22. februara 1810. u Poljskoj ,od oca Nikolasa i majke Justine.
Imao je tri sestre,Ludviku,Izabelu i Emiliju.

Mala kuća Šopenovih do danas je očuvana i u njoj se nalazi Šopenov muzej,dok se u bašti leti svake nedelje održavaju koncerti njegove muzike.

Porodični dom Šopenovih odisao je harmonijom srećnog života.Majka,srdačna i plemenita žena-umela je da stvori vedru atmosferu.Ona je svirala klavir i rado pevala.U početku je podučavala svu svoju decu osnovama klavira.Otac je malo svirao flautu i tako se uveče ponekad zajednički muziciralo.

Ludvika i Friček (tako su zvali Frederika) su pokazivali posebnu sklonost prema muzici,dok je Emilija imala talenat za poeziju i književnost.Prilikom raznih kućnih svečanosti talenti dece su dolazili do izražaja: sviralo se,sastavljale i recitovale prigodne pesme,a ponekad čak i davali i manji pozorišni komadi.

Friček je pokazivao sem muzičkog dara i mnogo drugih sposobnosti.Bio je duhovit karikaturista i vešt imitator.

Izuzetan muzički dar Šopen je pokazao još u ranoj mladosti.Nakon prvih lekcija klavira,koje je dobio od svoje majke,ozbiljan učitelj sviranja na klaviru postaje mu muzičar češkog porekla Adalbert Živni,muzičar dobrog ukusa koji je znao probuditi u svom mladom učeniku interesi ljubav za najveće muzičke umetnike,Baha posebno.

Imao je samo sedam godina kada je komponovao za očev rođendan malu polonezu koja je i štampana,a godinu dana kasnije ,1818.,Šopen već ima i svoj prvi javni nastup na jednom koncertu koji je bio organizovan u dobrotvorne svrhe.





Do svoje dvadesete godine on oseća toplinu domaćeg ognjišta.
Odlaskom iz Varšave 1830. nastaje novo doba u njegovom životu.Neki su ga nazvali dobom bure i tuge.Njegovo lice,ovekovečeno rukom njegovog prijatelja slikara Delakroa , odaće koliko je morao da propati daleko od porodice i svoje voljene zemlje.
Umro je 17. oktobra.1849.godine.

Ako moramo da biramo između smrti od gladi i metka, Gejl i ja smo se složili da je metak mnogo brži.

User avatar
kreja
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 345
Posts: 2770
Joined: Wed Jun 30, 2021 7:06 am
Contact:

Re: IZ zivota poznatih muzicara

Post by kreja »

Arcangelo Corelli (Fusignano, 17. 02. 1653. – Rim, 18. 01. 1713.), bio je značajan talijanski violinist i skladatelj barokne glazbe.



Ako moramo da biramo između smrti od gladi i metka, Gejl i ja smo se složili da je metak mnogo brži.

User avatar
kreja
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 345
Posts: 2770
Joined: Wed Jun 30, 2021 7:06 am
Contact:

Re: IZ zivota poznatih muzicara

Post by kreja »

Francesco MaríVeracini (1690 -1768, Italija)

Član obitelji glazbenika, Veracini se počeo isticali otkako je bio dijete zbog svoje velike tehničke sposobnosti da interpretira instrument. Skladao je nekoliko desetaka radova, premda su njegova najistaknutija djela za operu.



Ako moramo da biramo između smrti od gladi i metka, Gejl i ja smo se složili da je metak mnogo brži.

User avatar
kreja
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 345
Posts: 2770
Joined: Wed Jun 30, 2021 7:06 am
Contact:

Re: IZ zivota poznatih muzicara

Post by kreja »









Eleonora Kalganova and Michael Nadtochi
Ako moramo da biramo između smrti od gladi i metka, Gejl i ja smo se složili da je metak mnogo brži.

User avatar
kreja
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 345
Posts: 2770
Joined: Wed Jun 30, 2021 7:06 am
Contact:

Re: IZ zivota poznatih muzicara

Post by kreja »

Image

Kada je riječ o bendu Rolingstons, za njih nema stajanja. Slave 60 godina postojanja, a povodom tog jubileja imaju velike planove.
Prije svega, jedna od najpoznatijih grupa svih vremena kreće se na koncertnu turneju širom planete, ali to nije sve.
Rolingstonsi najavljuju i novi album, što je sigurno obradovalo obožavatelje.
Nažalost, Stonsi su prošle godine ostali bez bubnjara Čarlija Votsa, koji je preminuo u 80. godini života.
Rolingstonsi su osnovani davne 1962. godine. Tokom decenija objavili su brojne svjetske hitove, a i dan danas važe za jedan od "najživljijih" bendova, iako su članovi ove grupe uveliko ušli u osmu deceniju života.
Ako moramo da biramo između smrti od gladi i metka, Gejl i ja smo se složili da je metak mnogo brži.

User avatar
kreja
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 345
Posts: 2770
Joined: Wed Jun 30, 2021 7:06 am
Contact:

Re: IZ zivota poznatih muzicara

Post by kreja »

Rosinijeva opera Ciro in Babilonia sadrži jedan muzički raritet: ariju koja se sastoji od samo jedne note.

Na probama ove opere u Ferari kompozitoru je saopšteno da seconda donna, mlada dama sa dosta šarma, ali na žalost sa malo pevačkih kvaliteta, insistira da dobije vlastitu ariju i direktor koji se veoma zalagao za nju, podržavao je ovaj zahtev. Rosini jo podrobno ispitao mladu pevačicu i došao do zaključka da ona osim podnošljivog srednjeg b ne može da izvuče iz grla nijedan drugi razuman ton. Sa druge strane, utvrdio je da je ona zanosna osoba koja nipošto nije štedela svoje draži. Naravno, takvom talentu treba pomoći u životu, čak i ako je priroda nije obdarila naročitim kvalitetom i bojom glasa.

Zato je Rosini, koji je uvek bio spreman da pomogne, napisao ariju u kojoj je solistkinja trebalo da peva samo jednu notu – i to baš onu b, dok je orkestarska pratnja uz pomoć silnih varijacija ariju učinila zanosnim komadom. Burni aplauz koji je na premijeri pozdravio ovu originalnu ariju bio je dovoljan dokaz da je Rosinijeva zamisao uspela i da trud šarmantne sinjorine nije bio uzaludan
Ako moramo da biramo između smrti od gladi i metka, Gejl i ja smo se složili da je metak mnogo brži.

User avatar
kreja
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 345
Posts: 2770
Joined: Wed Jun 30, 2021 7:06 am
Contact:

Re: IZ zivota poznatih muzicara

Post by kreja »

Jednoga dana Rosinijev sluga je najavio svom maestru da je došao čuveni tenor Enriko Tamberlik i da traži prijem.

- Molim te, pitaj senjora Timberlika – krajnje ozbiljno je rekao Rosini – da li je poneo visoko c.

Sluga je otišao i ubrzo se vratio sa odgovorom da jeste.

- Onda, molim te, poruči gospodinu da bih bio presrećan da ga primim ako bi on svoje visoko c okačio u garderobi pored kaputa i šešira. Naravno, može da ga uzme kada pođe… Laughing
Ako moramo da biramo između smrti od gladi i metka, Gejl i ja smo se složili da je metak mnogo brži.

User avatar
kreja
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 345
Posts: 2770
Joined: Wed Jun 30, 2021 7:06 am
Contact:

Re: IZ zivota poznatih muzicara

Post by kreja »

Mladi kompozitor koji je napisao dva muzička komada, obratio se velikom Đoakinu Rosiniju , autoru “Seviljskog berberina” i drugih slavnih opera, s molbom da ih sasluša i kaže koji od njih mu se više dopada.

Čim je odsvirao prvi komad, Rosini mu je rekao:
- Dragi mladiću, ne treba dalje da svirate. Više mi se sviđa onaj drugi
Ako moramo da biramo između smrti od gladi i metka, Gejl i ja smo se složili da je metak mnogo brži.

User avatar
kreja
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 345
Posts: 2770
Joined: Wed Jun 30, 2021 7:06 am
Contact:

Re: IZ zivota poznatih muzicara

Post by kreja »

Image

Bob Marley (6. februar 1945 – 11. maj 1981) bio je jamajkanski reggae muzičar.

Jedini je reggae muzičar koji je postigao status svjetske superzvijezde. Njegov otac Norman Marley bio je engleski vojnik iz Liverpoola. Odrastao je u sirotinjskom dijelu Kingstona na Jamajci, gdje je otkrio muziku crne Amerike zahvaljujući američkim radio stanicama. Nasljeđe ropstva i svijest o afričkoj domovini uvijek se osjećala u njegovoj muzici, čak i kad je osvojio slušaoce zapada.

1963. je formirana originalna grupa The Wailersa, koju čine Bob Marley, Bunny Livingstone i Peter Tosh. Njihova je prva pjesma (Simmer Down) ujedno i postala hit na Jamajci.

1966. Haile Sellasie je posjetio Jamajku i tad Bob i ostatak Wailersa prihvaćaju rastafarijansku vjeru. Svojom muzikom nastoje rasprostraniti poruku ljubavi i mira, u rodnoj zemlji Bob postaje prorok, a njegov uticaj seže i do politike.

Kad je u maju 1981. godine, Marley umro od raka na nožnom palcu (zanemarena ozljeda prilikom igranja nogometa), svijet je izgubio zagovornika siromašnih i obespravljenih, kao i jednog od najboljih muzičara njegove generacije[nedostaje referenca]. Bio je prva megazvijezda iz trećeg svijeta i učinio je mnogo na oživljavanju oslabljene političke svijesti mladih ljudi, a u nasljeđe je ostavio pjesme koje i danas nadahnjuju muzičare širom svijeta.[1]

Diskografija
Judge Not
Simmer Down
Catch a Fire
African Herbsman
Burnin'
Natty Dread
Live!
Rastaman Vibration
Exodus
Kaya
Babylion By Bus
Survival
Uprising
Chances Are
Confrontation
Legend
Ako moramo da biramo između smrti od gladi i metka, Gejl i ja smo se složili da je metak mnogo brži.

User avatar
kreja
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 345
Posts: 2770
Joined: Wed Jun 30, 2021 7:06 am
Contact:

Re: IZ zivota poznatih muzicara

Post by kreja »

Image





Ako moramo da biramo između smrti od gladi i metka, Gejl i ja smo se složili da je metak mnogo brži.

User avatar
kreja
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 345
Posts: 2770
Joined: Wed Jun 30, 2021 7:06 am
Contact:

Re: IZ zivota poznatih muzicara

Post by kreja »

Vrijeme posljednjeg obroka nemoguće je odrediti osim ako ste u zatvoru i imate zakazan dan pogubljenja ili ste se odlučili za eutanaziju legalnu ili nelegalnu. U potonjem slučaju vjerojatno vam je već svega dosta, pa vam zadnji obrok i ne znači previse. Mi bismo se, kada bi znali kada će se dogoditi taj smrtni čas, odlučili za nešto slatko, i ne bi pazili na količinu, bio bi to obrok bez postavljenih granica. Naravno, ne bi nam bilo ni mrvicu žao da za kraj pojedemo brdo slatkog. Ovdje ćemo se pozabaviti zadnjim danima Elvisa Presleya i njegovim posljednjim obrocima koji su, kako se čini, doveli do njegove prerane smrti.

Put hrane

Hrana iz usta putuje u jednjak, a odatle dolazi u želudac gdje se zadržava obično 6 do 8 sati. Nakon toga odlazi u crijeva. Vrijeme koje je potrebno da hrana od ulaska u tijelo iz njega izađe, ovisi o više čimbenika poput nečije dobi, fizičkog stanja, brzine metabolizma, spola, ali nije svejedno ni koja je namirnica ili više njih u pitanju jer se neke probavljaju brže, a neke sporije. Dakle ako umrete proces probavljanja hrane prestaje, neovisno u kojoj je fazi obrade. Hrana ostaje gdje je, i počinje propadanje i raspadanje. Ta je informacija jako važna u obdukciji osobito kada osoba umre sumnjivom smrću. Ukoliko patolog zaključi da vam je hrana još u želucu, konkretno kod nas bi to bila slatka hrana, to bi bio pokazatelj da osoba nije dugo mrtva. Hrana potom odlazi u crijeva i to putovanje traje znatno duže jer je prosječna dužina crijeva od 4 do 5 metara, a nakon smrti zbog opuštanja mišića dužina crijeva se povećavaju na 6 i više metara pa je proces prolaska dug. Neprobavljeni dio hrane završava u debelom crijevu, a odatle ide samo u jednom poznatom smjeru. Prilikom obdukcije crijeva se razrezuju i pomno pregledavaju, a kažu da je smrad koji dolazi iz njih užasan, što je posljedica dugog zadržavanja hrane u crijevima. Glede mirisa vjerovat ćemo patolozima na riječ, bez provjeravanja.

Prežderavanje brzom hranom

Postoji urbana legenda o obdukcija kralja rock and rolla Elvisa Presleya premda rezultati obdukcije nisu nikada službeno izašli u javnost. Elvis je nađen mrtav u svojoj vili u Memphisu u dobi od samo 42 godine. Navodno je nađen mrtav u toaletu, a smatra se da se srušio s WC-a. Mjesece prije smrti proveo je u svojoj kući prežderavajući se brzom hranom, uglavnom cheeseburgerima. Navodno, nije se kupao i slabo se kretao zbog čega je zadobio rane na tijelu. Zbog nezdrave prehrane, razvio je konstipaciju, a u crijevima su mu pronađene, tako kažu, fekalije stare četiri mjeseca. Elvisova mrtvo tijelo je našla njegova dvadeset i jednogodišnja djevojka Ginger Alden. Pjevač je koristio velike količine raznih lijekova i opijata. Njegova iznenadna smrt tražila je obdukciju, no obitelj je inzistirala da se ona obavi u privatnom aranžmanu zbog čega njeni rezultati nisu dostupni javnosti.

Ne, nije droga, barem tako kažu upućeni

Rezultati obdukcije su zapečaćeni na pedeset godina. Dan Warlkick medicinski istražitelj u Tennesseeju komentirao je ovaj najvažniji slučaj u svojoj karijeri rekavši da su i lijekovi koje je uzimao usporavali probavu tako da njegov probavni sustav nije radio. Između ostalog je dao i iduću izjavu:

Presleyjev kronični zatvor – rezultat je godina zlouporabe lijekova na recept i prejedanja hranom s visokim udjelom masti i kolesterola – što je dovelo do sindroma poznatog kao Valsalvin manevar. Pojednostavljeno rečeno, napor pri pokušaju defekacije stisnuo je pjevačevu trbušnu aortu, zatvorivši njegovo srce.

Image

Warlickov šef Jerry Francisco, nekoliko je dana kasnije, doduše manje opširno, od svog kolege, potvrdio da je uzrok smrti koronarni problem koji nije bio povezan s drogom. On je pak izjavio iduće:

Elvis Presley je umro od srčane bolesti, a lijekovi koji se izdaju na recept u njegovoj krvi nisu pridonijeli tome. (…) Da ove droge nije bilo, on bi svejedno umro.

Istina će se doznati 2027. godine

Drugi su tvrdili da je umro od predoziranja drogom, te je kasnije u tijeku nove istrage o njegovoj smrti 1994. godine, mrtvozornik Joseph Davis odbacio opet drogu kao razlog preranog odlaska kralja rock and rolla. Njegovo se zdravlje pogoršalo tijekom zadnjeg desetljeća života. U trenutku smrti imao je malo vise od 90 kilograma, što znači da nije bio pretio kako se obično navodi. Rezultati obdukcije trebali bi biti otkriveni 2027. godine, a do tada su ovo jedini podaci s kojima raspolažemo. Za pet godina bit ćemo načisto jesu li ovi podaci točni ili ne. S obzirom na osobe koje su progovorile u javnosti o uzrocima njegove smrti, nema razloga da u navedeno sumnjamo. Činjenica je da je Elvis jeo brzu hranu u kojoj je uživao, pa tako da vjerojatno nije požalio, što mu je i posljednji obrok bio takav kakav je bio, no jedini je problem što su ga takvi obroci došli glave.

Ako moramo da biramo između smrti od gladi i metka, Gejl i ja smo se složili da je metak mnogo brži.

User avatar
kreja
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 345
Posts: 2770
Joined: Wed Jun 30, 2021 7:06 am
Contact:

Re: IZ zivota poznatih muzicara

Post by kreja »

Safet Isović (8. januar 1936 – 2. septembar 2007) bio je poznati bosanskohercegovački izvođač sevdalinki. Po mišljenjima većine muzičkih kritičara i poznavalaca izvornog narodnog melosa jedan od najboljih izvođača sevdalinki svih vremena

Image





Ako moramo da biramo između smrti od gladi i metka, Gejl i ja smo se složili da je metak mnogo brži.

Post Reply