Charles Bukowski

Prostor za ljubitelje knjževnosti. Proza i poezija, literatura bilo kojeg oblika, e-books i slično.
Post Reply
User avatar
Ptica bijela
Član
Član
Reactions: 169
Posts: 807
Joined: Fri Apr 17, 2020 12:12 pm

Charles Bukowski

Post by Ptica bijela »

Charles (Hank) Bukowski rođen je u Andernachu u Njemačkoj, no kad mu je bilo tri godine s obitelji seli u Los Angeles.

Pisati počinje još u djetinjstvu, a svoju prvu kratku priču objavljuje u dvadesetpetoj. Sa 35 godina počinje objavljivati poeziju.

Odrastao u siromaštvu, Bukowski je pisac iz najnižeg sloja stanovništva. Nikad nije imao podršku velikih izdavača, ili časopisa pa je ostao vjeran klasi iz koje je potjecao, kako tematikom, tako i jezikom kojim se služio. Izdavan od opskurnih izdavačkih kuća, probio se isključivo svojim djelima.

Duboko je prezirao laž i prijetvornost nazoviumjetnika. Njegov je stil pisanja krajnje jednostavan i direktan, no pun neugodnih opisa i nebiranih uličnih riječi. Jedna od važnijih odrednica njegovog djela nesumnjivo je humor, makar zbog svoje grubosti nije po svačijem ukusu.

Bukowski je prvenstveno poznat po svojoj poeziji, no sam se nije smatrao pjesnikom, nego jednostavno - piscem. Započevši zbirkom Flower, Fist and Bestial Wail (1959) svake godine objavljuje barem po jednu zbirku poezije, sve do The Last Night of the Earth Poems (1992). 1963. godine, kad je objavljena zbirka It Catches My Heart in Its Hands, Bukowski već ima vjerne sljedbenike, privučene njegovom krajnjom iskrenošću, prizemnim temama i uličnim rječnikom.

Od kraja šezdesetih Bukowski je pisao kratke priče (1969. izlazi zbirka Zabilješke starog pokvarenjaka) koje se redom odlikuju autobiografskom osnovom, duhovitošću, iskrenošću i nepristojnim riječima. Od kratkih priča treba spomenuti još i Erections, Ejaculations, Exhibitions and General Tales of Ordinary Madness (1972), South of No North (Južno od mjesta gdje sjevera nema - 1973) te Hot Water Music (Muzika vrele vode - 1983).

Prije nego što je profesionalno počeo pisati, Bukowski je dvanaest godina radio u pošti. Nakon što napusti posao, piše roman Post Office (1971), inspiriran vlastitim iskustvom, o pijanici koji se zapošljava u pošti, a nakon mnogih problema, pijanstava i žena taj posao napušta.

Djela Bukowskog većim su dijelom autobiografskog karaktera. Glavni je lik uglavnom Henry Chinaski, piščev alter-ego. U Ham on Rye (Lovcu ispod žita - 1983) pratimo ga kroz djetinjstvo i mladost. U romanu Factotum (Faktotum - 1981) Chinaski, ovoga puta kao odrastao čovjek, luta od grada do grada, mijenjajući poslove i žene. Prema romanu je snimljen film Barfly, za koji je Bukowski napisao scenarij i koji ga je napokon učinio popularnim.

Bukowski je umro u sedamdesetčetvrtoj godini ubrzo nakon što je završio svoj posljednji roman Pulp, koji je posthumno objavljen iste godine.

Ukupno je objavio više od 60 knjiga.

"Da sam se rodio kao žena, sigurno bih postao prostitutka. Budući da sam se rodio kao muškarac, stalno sam žudio za ženama..." – tako stari pokvarenjak pojašnjava svoju, uz alkohol i književnost, najomiljeniju fascinaciju i opsesiju. Zacijelo je stoga svoj treći (i najduži) roman nazvao njemu najlogičnije na svijetu: „Žene“.

Radeći na ženama i Ženama, Bukowski je već bio pisac na glasu, tako da sad piše još slobodnije, sasvim neopterećen uzusima, formom, bilo čime... Honorari koje dobiva za javna čitanja – čija je prvenstvena namjena bila da napune frižider pićem – omogućavali su mu financijsku neovisnost, a cijelo čudo žena poticalo čilost i kreativnost. Po svoj prilici, bile su više fascinirane njegovim djelom nego tijelom, jer "stokilaš, stalno izgubljen i zbunjen, kratkih nogu, s trupom kao u majmuna, prsat, bez vrata, prevelike glave, mutnih očiju, nepočešljane kose...", kako sam sebe opisuje, baš i nije neki lik za kojim bi žene umirale.

No "život čudne knjige piše", što bi rekao pjesnik, a naš je junak za ovu priliku izdvojio tek dvadesetak dojmljivijih iz mnoštva svojih prijateljica s kojima se družio i ružio.

Apsolutno svoj, gotovo žanr za sebe, Bukowski živi (živio!), pije i piše na samo sebi svojstven način; ravnodušno, kako dolaze, prihvaća događaje, piće, žene, ne mareći previše ni za se, kamoli za druge: "Ja sam sklon sve samim pogrešnim stvarima: volim piti, lijen sam, nemam Boga, političkog stava, ideja, ideala... imam alkoholičarski nos, majmunska usta i onaj glupi, zadovoljni smiješak smiješnog bića svjesnog da ima sreće u životu a pita se zašto."

Tako, brutalno iskreno, zbori o sebi najglasovitiji pisac-probisvijet, literarni glasnogovornik neuspješnih i neambicioznih.
Vladimir Gerić


Volim čitati ovog "luđaka" ... :)
Ako neko igra da vas izgubi... Pusti nek' pobjedi....

User avatar
Ptica bijela
Član
Član
Reactions: 169
Posts: 807
Joined: Fri Apr 17, 2020 12:12 pm

Re: Charles Bukowski

Post by Ptica bijela »

"Ako se ne kockaš, nikad nećeš uspjeti."
Ako neko igra da vas izgubi... Pusti nek' pobjedi....

User avatar
Ptica bijela
Član
Član
Reactions: 169
Posts: 807
Joined: Fri Apr 17, 2020 12:12 pm

Re: Charles Bukowski

Post by Ptica bijela »

Nasmejano srce

Tvoj život je tvoj život.
Ne daj da utone
u bolesnu vlagu pokornosti.
Budi na oprezu
uvek postoje izlazi.
…Negde ima svetla.
Možda nema mnogo svetla,
ali bolje i to nego mrak.
Budi na oprezu.
Bogovi će ti ponuditi šanse.
Spoznaj ih, ostvari ih.
Ne možeš da pobediš smrt,
ali možeš pobediti smrt u životu,
ponekad.
I što česće to činiš
biće više svetla.
Tvoj život je tvoj život.
Znaj to dok ga imaš.
Ti si čudo.
Bogovi čekaju da uživaju
u tebi.
Ako neko igra da vas izgubi... Pusti nek' pobjedi....

User avatar
Ptica bijela
Član
Član
Reactions: 169
Posts: 807
Joined: Fri Apr 17, 2020 12:12 pm

Re: Charles Bukowski

Post by Ptica bijela »

Gde sam bio

Nisam znao otkud sam
došao ni gde sam
pošao.
bio sam izgubljen.
često sam
satima sedeo
u nepoznatim ulazima,
bez misli
bez pokreta
dok nije zahtevano da se pomerim.

ne mislim da sam bio
idiot ili
budala.
mislim da sam
samo bio
nezainteresovan.

nisam mario ako ste nameravali
da me ubijete.
ne bih vas sprečio.

živeo sam za život koji mi
ništa nije
značio.

nalazio sam mesta za sebe.
male iznajmljene sobe. barove. zatvore.
spavanje i ravnodušnost izgledali su
kao jedine
mogućnosti.
sve drugo izgledalo je
besmisleno.

jednom sam sedeo čitave noći i gledao
u reku Misisipi.
ne znam zašto.
reka je proticala i
sećam se samo da je
smrdela.

uvek mi se činilo da sam
u autobusu koji vozi
preko cele zemlje
putujući
nekud.
gledajući kroz prljavi
prozor
ni u
šta.

nisam želeo ni sa kim da
razgovaram niti da mi se
obraćaju.
ljudi su me videli kao
neprilagođeno i
poremećeno
biće.
jeo sam jako malo, ali sam
bio zapanjujuće
jak.
jednom, u fabrici,
krupni mladi radnici
pokušavali su da podignu težak
deo mašine sa
poda.
nisu uspeli.

„ej, Henk, probaj ti!“ smejali
su se.

prišao sam, podigao ga,
spustio,
vratio se
poslu.

stekao sam njihovo poštovanje
iz nekog razloga
ali ga nisam
želeo.

ponekad bih spustio
roletne u sobi
i po nedelju dana
ostajao u krevetu.

bio sam na čudnom putovanju
ali je bilo
bez ikakvog smisla.
nisam imao ideje.
nisam imao plan.
spavao sam.
samo sam spavao
i čekao sam.

nisam bio usamljen.
nisam osećao samosažaljenje.
samo sam bio zarobljen u
životu u kome
nisam mogao da nađem
smisao.

tada sam bio
mladi čovek
star hiljadu godina.

a sada sam stari čovek
koji čeka da se rodi

gde sam bio?
Ako neko igra da vas izgubi... Pusti nek' pobjedi....

User avatar
laganini
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 432
Posts: 1870
Joined: Tue Aug 04, 2020 11:11 pm

Re: Charles Bukowski

Post by laganini »

..neki dan prčkamo po starom paketu di je zena zbila ono sto nema mista i nadjem Ispovjest starog pokvarenjaka..pročitaju je ponovo..

User avatar
Mina
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 693
Posts: 1520
Joined: Thu Apr 30, 2020 6:36 pm

Re: Charles Bukowski

Post by Mina »

“Neki izgube um i postanu duša, ludost.
Neki izgube dušu i postanu um, intelektualno.
Neki izgube oboje i postanu prihvaćeni.”
I'm waking up to ash and dust I wipe my brow and I sweat my rust

User avatar
Ptica bijela
Član
Član
Reactions: 169
Posts: 807
Joined: Fri Apr 17, 2020 12:12 pm

Re: Charles Bukowski

Post by Ptica bijela »

BEZOBZIRNO


Noći u kojima se boriš najbolje
su
kada je svo oružje upereno
na tebe,
kad svi glasovi
bljuju svoje uvrede
dok se san
gasi.

Noći u kojima se boriš najbolje
su
kada razum
udaraju u samu bit,
kada trijumfalna kola
tame
okruže
te.

Noći u kojima se boriš najbolje
su
kada smijeh ludih
ispunjava
prostor,
kada se poljubac smrti
vidi
kao ljubav.

Noći u kojima se boriš najbolje
su
kada je igra
namještena,
kada gomila vrišti
za tvoju
krv.

Noći u kojima se boriš najbolje
su
noći kao
ova
kada progoniš na hiljade
nitkova iz
svoje glave,
kada ustaješ protiv
nemogućeg,
kada postaješ brat
nježnoj sestri radosti i

nastavljaš dalje

bezobzirno.
Ako neko igra da vas izgubi... Pusti nek' pobjedi....

User avatar
Mina
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 693
Posts: 1520
Joined: Thu Apr 30, 2020 6:36 pm

Re: Charles Bukowski

Post by Mina »

U filmovima su ga glumili Matt Dillon, Mickey Rourke i drugi a on je mislio da je Holivud glup i okrutan
U filmu Barfly (1987) Mickey Rourke je igrao igrao književni alter ego Bukovskog Henryja Chinaskog, koji je u to vreme bio još pravi lepotan od glumca, sušta suprotnost fizičkom izgledu nekoga kao što je Bukowski. Dvadeset godina kasnije i Matt Dillon se nije naročito proslavio nastojeći da gledaocima predstavi kultnu ličnost pisca. Sprema se još jedan biografski pokušaj da se lik i delo pisca pretvore u makar i solidnu ekranizaciju, ali da je živ, Bukowskom se to sigurno ne bi dopalo!

Bio je skoro pa novinar
Srećom te je slavni pisac bio previše lenj. Kada je pohađao koledž u Los Anđelesu kako bi postao novinar, rado je propuštao predavanja da bi na travnjaku ispred zgrade uživao u lepom danu. Čak se kasnije i prijavio za posao novinara, ali ga nisu primili.

Stvarno je voleo mačke
Bukowski je imao mačku zvanu Minx. Voleo je mačke. U pesmi My Cats napisao je vrlo nežne stihove o svojim omiljenim prijateljima i svom divljenju prema njima, a to je nežna strana jednog pravog osobenjaka.

Umeo je biti vrlo nezgodan tip
Kao što ćete imati priliku da vidite u ovom video klipu sa njim očito nije bilo šale, naročito kad se razgoropadi što je bivalo u sekundi i sasvim neočekivano. Žene sa kojima je delio svoju intimu o tome bi mogle da napišu tomove knjiga, zasigurno.

Bio je prijatelj sa Seanom Pennom i Bonom
Bukowski je bio autor koji je istina imao vrlo težak put do slave i uspeha, ali kada je jednom tamo stigao ljudi su ga voleli. Tako je druženje sa drugim slavnim ljudima bilo sasvim moguće, a u dokumentarcu Born into This, Penn opisuje kako su tokom jedne pijane večeri Bono i on recitovali stihove Bukovskog, a kao rezultat je na sledećem koncertu grupe U2, Bukowski je sa ženom Lindom dobio besplatne karte i posvetu pesme!

Preživljavao je jedući jednu energetsku čokoladicu dnevno
Tokom ’40-ih, kada se borio sa teškom nemaštinom Bukowski je živeo u prljavim hotelskim sobama a hrenio se isključivo jeftinim čokoladicama od kikirikija i karamele koje su se zvale Payday.

Prezirao je Mickeyja Mousea
Supruga Linda objasnila je da je čuveni pisac mrzeo i pomisao na nekakvog izmišljenog junaka, kakav je bio Diznijev Mickey Mouse. Bukowski je mislio da je čitava fantazija izuzetno apsurdna, i ne previše kreativna.
I'm waking up to ash and dust I wipe my brow and I sweat my rust

User avatar
Ptica bijela
Član
Član
Reactions: 169
Posts: 807
Joined: Fri Apr 17, 2020 12:12 pm

Re: Charles Bukowski

Post by Ptica bijela »

„Kad zaćutim, okrenem se i odem, to ne znači da si ti pobedio, to znači da više nisi vredan mog vremena.“
Ako neko igra da vas izgubi... Pusti nek' pobjedi....

User avatar
Ptica bijela
Član
Član
Reactions: 169
Posts: 807
Joined: Fri Apr 17, 2020 12:12 pm

Re: Charles Bukowski

Post by Ptica bijela »

„Lepota je ništa, lepota neće ostati. Ni ne znaš koliko si srećan što si ružan, jer ako te ljudi vole, znaš da je zbog nečeg drugog.“
Ako neko igra da vas izgubi... Pusti nek' pobjedi....

User avatar
Ina
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 577
Posts: 1159
Joined: Mon Apr 20, 2020 4:52 pm

Re: Charles Bukowski

Post by Ina »

Nikad mi nije bio između prvih favorita..
Najviše i radi vulgarnosti. Kad je to izostavljeno posjeduje zavidnu moć u slobodnoj formi rapresentacije nekih realnosti..

Kaže..

Svi su svetci kad se govori o tuđim greškama..

Ili
maxresdefault.jpg

User avatar
Ina
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 577
Posts: 1159
Joined: Mon Apr 20, 2020 4:52 pm

Re: Charles Bukowski

Post by Ina »

"Karakter mi je težak. Zato mi svako ne može biti prijatelj, niti me može svako voljeti... A ni ne treba."

User avatar
Ina
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 577
Posts: 1159
Joined: Mon Apr 20, 2020 4:52 pm

Re: Charles Bukowski

Post by Ina »

fe0da5df9aa24251c665f2829f65d607.jpg
fe0da5df9aa24251c665f2829f65d607.jpg (61.18 KiB) Viewed 1051 times

Post Reply