Sve naše boljke

Teme koje se odnose na zdravlje ljudi, savjeti, preporuke, lijekovi, bolesti i liječenje, zdravstveni sistem
User avatar
Banshee
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 372
Posts: 465
Joined: Fri May 01, 2020 10:48 pm

Sve naše boljke

Post by Banshee »

Imate li nekih zdravstvenih problema?
Idete odmah lekaru kad vam nije dobro ili pokušavate da se izlečite sami?
Posežete li za lekovima?
Jeste li zagovornik alternativnih metoda lečenja?
Svi saveti za naše boljke su dobrodošli na temi, kao i razmena iskustava o sličnim problemima ;)

User avatar
gripen
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 529
Posts: 1289
Joined: Fri May 01, 2020 5:02 pm

Re: Sve naše boljke

Post by gripen »

idem,samo kad me dobro pricepi .... :))D
2
2 Image

User avatar
Ema
Član
Član
Reactions: 17
Posts: 62
Joined: Thu Apr 16, 2020 5:02 pm

Re: Sve naše boljke

Post by Ema »

Idem na redovne preglede i samo ako je nešto ozbiljnije. Nemam boljki :D Tablete samo ako baš moram...
1
1 Image

User avatar
Ptica bijela
Hiperaktivan član
Hiperaktivan član
Reactions: 169
Posts: 807
Joined: Fri Apr 17, 2020 12:12 pm

Re: Sve naše boljke

Post by Ptica bijela »

Poštujem medicinu ali se i ograničavam ako imam izbora.
Da, imam nekih zdravstvenih problemčića koje reguliram još uvijek alternativnom medicinom, ali uz redovne kontrole i posjete lječniku.
Tablete nisam popila ne znam kad, u zadnjih 8-9 godina možda 2-3. :D

Djecu sam othranila bez antibiotika. Koliko je to teško razumjet će oni koji imaju djecu. Ponosna sam na sebe zbog toga jer definitivno sam im izgradila odličan imunitet. Kako rastu, tj. stasavaju u ljude, preuzimaju odgovornost za sebe. Vidim da sin olako poseže za tabletama, pomalo negodujem, skrećem pažnju, jer ode moj trud, toliko noći neprespavanih, brige i zajedničke patnje k vragu. Ali, neka, imat će abd svoje dijete doći će sve na svoje. :D/
1
1 Image
Ako neko igra da vas izgubi... Pusti nek' pobjedi....

User avatar
dezire
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 1563
Posts: 2880
Joined: Thu Apr 30, 2020 11:17 pm

Re: Sve naše boljke

Post by dezire »

Jedino što pijem je brufen u granulama, za glavobolju. I to trpim dugo i tek kad više ne mogu izdržati, popijem.
Tako da, nekakvih zdr. problema nemam.
Na žalost, imala sam bliske ljude, oko sebe, koji su bili bolesni i moj stav je da bi bilo dobro kombinirati medicinu i alternativu. Ne se ograničiti samo na jedno.
1
1 Image

User avatar
Banshee
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 372
Posts: 465
Joined: Fri May 01, 2020 10:48 pm

Re: Sve naše boljke

Post by Banshee »

Poprilično zdrav forum :)
Isto nisam za lekove osim kada su neophodni, ali verujem da se svaki u prirodi može naći.

User avatar
Vjetar
* * * * * *
Reactions: 1487
Posts: 2373
Joined: Wed Apr 15, 2020 11:57 am
Location: Na konju

Re: Sve naše boljke

Post by Vjetar »

Pijem samo paracetamole za prehladu i kafetin za glavobolju. Dosta rijetko, jednom ili dva puta mjesečno, popijem ga odmah čim osjetim da mi počinje glavobolja, jer tako je najefektniji.
Ne idem doktorima dok baš ne umirem. Ili ako moram zbog administrativnih razloga...

Alternativi bih dao šansu samo onda kada klasična medicina ne daje rezultate. :hm Možda bih joj dao šansu i prije klasične, ako nije nešto sa čim se ne treba igrati.
1
1 Image

User avatar
Kamilica
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 1954
Posts: 4172
Joined: Sun Apr 19, 2020 12:15 pm

Re: Sve naše boljke

Post by Kamilica »

Nemam, za sada, nikakvih zdravstvenih problema. Analgetike koristim ako imam glavobolju. Alternativa mi je skroz nepoznata, mislim nisam istraživala na tom polju, ali nisam ni protiv. Sve što može pomoći a provjereno je, meni je sasvim ok.

User avatar
carobnjak_N
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 223
Posts: 343
Joined: Fri Jun 19, 2020 7:52 am

Re: Sve naše boljke

Post by carobnjak_N »

vidi ti , svi na caffetinu <3 :hahah
Con Te partiro, Su navi per mari, Che, io lo so
No, no, non esistono più..

User avatar
Vjetar
* * * * * *
Reactions: 1487
Posts: 2373
Joined: Wed Apr 15, 2020 11:57 am
Location: Na konju

Re: Sve naše boljke

Post by Vjetar »

Juče sam počeo malo kihati i nos mi je procurio. Tipično prehlada stanje, pa su me odmah poslali kući s posla.
Od danas sam zvanično na bolovanju. Sutra testiranje :-?
2
1 Image 1 Image

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2558
Posts: 10707
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Sve naše boljke

Post by Peace »

Zdrava sad za sad, Bogu hvala.
Ne pijem nikakve tablete. Imam u kuci uvijek neke za bolove (advil, alive ili tylenol) Zlu ne trebale... Mozda dvije u godini popijem.

Alternativa - velko DA. Prava je steta sto ne znamo sta su stari narodi znali. Abordzini su npr preko noci ozdravljali neke boljke za koje nama danas trebaju mjeseci. Lomove kostiju su lijecili za jako kratko vrijeme, i imali u konacnici bolje rezultate.
Doduse oni nisu imali ovoliko bolesti ko mi danas.
Zato i zdravom nacinu zivota velko DA.

Slusam skoro jednog doktora na tv, pita ga voditeljka - koliko je medicina napredovala zadnjih godina. Rekao je ovo - medicina nije puno, tehnologija jeste. I to sto se neke stvari obavljaju uspjesnije vec ranije, mozemo zahvaliti tehnologiji.

User avatar
Kamilica
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 1954
Posts: 4172
Joined: Sun Apr 19, 2020 12:15 pm

Re: Sve naše boljke

Post by Kamilica »

Vjetar wrote:
Tue Mar 09, 2021 2:51 pm
Juče sam počeo malo kihati i nos mi je procurio. Tipično prehlada stanje, pa su me odmah poslali kući s posla.
Od danas sam zvanično na bolovanju. Sutra testiranje :-?
Nadam se da je samo prehlada. Ako stigneš napiši gdje si išao na testiranje i da li su zaista velike gužve kao što se priča.

User avatar
Bella
Senior
Senior
Reactions: 1990
Posts: 7235
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Sve naše boljke

Post by Bella »

.. kihanje i nije simpt. ovog virusa..
ne znam jesam li ovdje postala. ali ako se tako sto desi ili ako je sam trontava.. :D/ - udarna doza ovih kapsula...

Image

User avatar
Vjetar
* * * * * *
Reactions: 1487
Posts: 2373
Joined: Wed Apr 15, 2020 11:57 am
Location: Na konju

Re: Sve naše boljke

Post by Vjetar »

Kamilica wrote:
Tue Mar 09, 2021 7:06 pm
Vjetar wrote:
Tue Mar 09, 2021 2:51 pm
Juče sam počeo malo kihati i nos mi je procurio. Tipično prehlada stanje, pa su me odmah poslali kući s posla.
Od danas sam zvanično na bolovanju. Sutra testiranje :-?
Nadam se da je samo prehlada. Ako stigneš napiši gdje si išao na testiranje i da li su zaista velike gužve kao što se priča.
Važi :d.

User avatar
Mina
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 693
Posts: 1520
Joined: Thu Apr 30, 2020 6:36 pm

Re: Sve naše boljke

Post by Mina »

Čuvaj se Vjetre, nadam se da je samo prehlada :)
I'm waking up to ash and dust I wipe my brow and I sweat my rust

User avatar
Vjetar
* * * * * *
Reactions: 1487
Posts: 2373
Joined: Wed Apr 15, 2020 11:57 am
Location: Na konju

Re: Sve naše boljke

Post by Vjetar »

Kamilica wrote:
Tue Mar 09, 2021 7:06 pm
Vjetar wrote:
Tue Mar 09, 2021 2:51 pm
Juče sam počeo malo kihati i nos mi je procurio. Tipično prehlada stanje, pa su me odmah poslali kući s posla.
Od danas sam zvanično na bolovanju. Sutra testiranje :-?
Nadam se da je samo prehlada. Ako stigneš napiši gdje si išao na testiranje i da li su zaista velike gužve kao što se priča.
Dom zdravlja Ilidža. U 9 ujutro uopće nije bila gužva, 4-5 ispred mene bilo, čekao sam 10-ak minuta. Uzimanje brisa je strašno neugodno. Ja sam jedva izdržao. U smislu da škakilja :D/ Imao sam strašan nagon na kihanje dok mi je trljala onaj štapić unutar nosnice. Ali junački sam izdržao.

Rezultat će doći putem viber aplikacije za koju ti odmah pošalju sms aktivacioni kod. Sutra ili prekosutra.

User avatar
Vjetar
* * * * * *
Reactions: 1487
Posts: 2373
Joined: Wed Apr 15, 2020 11:57 am
Location: Na konju

Re: Sve naše boljke

Post by Vjetar »

Rezultat nije došao, jer su izgubili moj test :rolleyes Morao sam ići da se ponovo testiram. Sutra će kao biti rezultat...
Ja sam bez terapije, bez izvađenih ikakvih nalaza, bez rtg pluća... A užasno sam loše. Doslovno bez snage da stojim, sve me boli, koža, kosti, ramena, noge.
Imam ružan osjećaj da se nešto dešva u plućima. Ne bole me i normalno dišem, ali neka nelagoda skoro kao bol, ali baš i nije bol... To me sad brine jer sam sinoć imao temperaturu 38 stepeni.
Čulo ukusa i mirisa ne radi i to je baš ružno. Hrana je užasna i ne mogu da jedem. Skontao sam da se jedino Nutella recimo da malo osjetiti ukus pa nju pucsam sad. Ostalo je odvratno i ne mogu da jedem...
2
1 Image 1 Image

User avatar
Bella
Senior
Senior
Reactions: 1990
Posts: 7235
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Sve naše boljke

Post by Bella »

:((
..oh... nemam rijeci.... vjerujem da na svoju ruku, uzimash sta god je moguce za - gripu/ vitamine/ sirupe...
1
1 Image

User avatar
Kamilica
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 1954
Posts: 4172
Joined: Sun Apr 19, 2020 12:15 pm

Re: Sve naše boljke

Post by Kamilica »

Vjetar wrote:
Fri Mar 12, 2021 5:42 pm
Rezultat nije došao, jer su izgubili moj test :rolleyes Morao sam ići da se ponovo testiram. Sutra će kao biti rezultat...
Ja sam bez terapije, bez izvađenih ikakvih nalaza, bez rtg pluća... A užasno sam loše. Doslovno bez snage da stojim, sve me boli, koža, kosti, ramena, noge.
Imam ružan osjećaj da se nešto dešva u plućima. Ne bole me i normalno dišem, ali neka nelagoda skoro kao bol, ali baš i nije bol... To me sad brine jer sam sinoć imao temperaturu 38 stepeni.
Čulo ukusa i mirisa ne radi i to je baš ružno. Hrana je užasna i ne mogu da jedem. Skontao sam da se jedino Nutella recimo da malo osjetiti ukus pa nju pucsam sad. Ostalo je odvratno i ne mogu da jedem...
E do vraga morali su zabrljati. Mislim da imaš coronu, po ovome što si napisao. Samo dosta tekućine uzimaj i skidaj temp. ako pređe 38, prije toga nemoj, neka se organizam bori. Dalje će ti dr.dati terapiju ali dok vide test. odmaraj i nemoj se opterećivati sa razmišljanjem. Svako ti dobro želim i javi kako si ovih dana :cv

zaboravih
ako možeš onu supu "iz kese" napraviti, bilo bi dobro, ona se preporučuje kod temp. ne znam tačno zašto ali su mi uvijek doktori preporučivali kada su djeca imala temp.
1
1 Image

User avatar
Bella
Senior
Senior
Reactions: 1990
Posts: 7235
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Sve naše boljke

Post by Bella »

..procitah na drugiom forumu.. mozda pomogne
..
Vrlo, vrlo je važno piti što više vode. Ne smijete ni u kom slučaju dehridirati! Zatim kašalj, ne koristiti nikakve sirupe za iskašljvanje, samo mlaka voda. Bez obzira na gubitak apetita nađite načina da se natjerate jesti. Što više povrća i voća pa makar odmah povratili ali morate jesti. Uvjek imajte na stolu čašu vode i pomalo pijte. Nikad ne smijete osjetiti žeđ! Onda, C vitamin i svako veče Aspirin Protect 100 mg. Kako se radi o baš jakom antibiotiku pio sam Fenix i Bio Kult Probiotic.
Tih dana nije bio haos kao sada i stvarno nemam ni najmanju zamjerku na svo osoblje u Covid ambulanti. Rade ljudi da bih se dobro ogriješio da bilo šta loše kažem. Svaka im čast, pomenuo bih par doktorica ali ne bi bilo fer prema RTG tehničarima, sestrama.. ovima u labu itd. Kada smo mi testirani, bila je samo neka žena ispred nas, a iza niko. Jučer gledam... pa sigurno je bilo 50 ljudi u redu. Već se zakuhavalo kada smo mi završavali liječenje. Posledice, supruga je skoro ok. Ja imam još vrlo malo traga na desnom krilu, lijevo je dobro. Svaku noć nenormalno znojim se, umaram se.. Na lijevoj srčanoj komori pojavila se neka sjena koje nije bilo prije tri sedmice. Dobio sam termin kod interniste. Moram uraditi spirografiju, serološki.. internisya i kardiolog. UZ abdomena itd. Sada mi je terapija Ultibro 85 mikrograma inhalator, a ja sam kupio Orthomol immun, malo je sluplji, ali baš fantastičana stvar za vraćanje imuniteta
I da, Covid ambulanta na Ilidži radi svaki dan (vikend, praznik) od 8 do 20 sati. Telefon ambulante je 033 773 648 i tada su se odmah javljali. PCR test i rezulti na 773 640.
1
1 Image

User avatar
Bella
Senior
Senior
Reactions: 1990
Posts: 7235
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Sve naše boljke

Post by Bella »

Vjetar.. kako si ?

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2558
Posts: 10707
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Sve naše boljke

Post by Peace »

Trebo nam je javit kako mu je :hm

User avatar
Banshee
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 372
Posts: 465
Joined: Fri May 01, 2020 10:48 pm

Re: Sve naše boljke

Post by Banshee »

Vjetre, brz oporavak želim.
Verovatno ćeš biti i dosta iscrpljen, osećati slabost, nemoj se umarati, gledaj da se štediš po pitanju fizičke aktivnosti, verovatno je korona. Vitamini su ti dosta bitni da redovno uzimaš, što više tečnosti, kontroliši krvnu sliku, obrati pažnju na trombocite posebno, dešava se da je krv gušća iz nekog razloga ali ako se isprati, dobićeš lek i za to...
1
1 Image

User avatar
Mina
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 693
Posts: 1520
Joined: Thu Apr 30, 2020 6:36 pm

Re: Sve naše boljke

Post by Mina »

Brz oporavak Vjetre, šta god da je :rolleyes
1
1 Image
I'm waking up to ash and dust I wipe my brow and I sweat my rust

User avatar
Vjetar
* * * * * *
Reactions: 1487
Posts: 2373
Joined: Wed Apr 15, 2020 11:57 am
Location: Na konju

Re: Sve naše boljke

Post by Vjetar »

Pozitivan sam. Dobro sam. Sutra planiram raditi snimak pluća, pokušao sam juče privatno da to organiziram, ali one klinike privatne koje su radile subotom, nisu se javljali na pozive :?? :doh Tako da htio-ne htio moram čekati sutra.
Uglavnom, čini mi se da ću ipak dobro proći, jer sad sam već bolje. Mada me malo brine stiskanje u grudima i nekakav mali bol, ma nije ni bol, ali eto... Ipak, nemam temperature, niti kašljem tako da mislim da nije ništa strašno ipak :)

:obr :-?

Post Reply