Moja glasna razmisljanja

Virtuelni kafić.
Sve dok ozbiljno ne pripada ni jednoj drugoj kategoriji i podforumu - znači da pripada ovdje.
User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2104
Posts: 7605
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Moja glasna razmisljanja

Post by Bella »

Uopste nije jeftino, biti na tabletama. a i malo ko je. ipak. je hrana ta koja nam daje 'zivot'.. ali nije ni sva hrana 'hrana'.. tako da kombinacija, to dvoje ... moze pomoci onome, koji ocjekuje odredjen rezultat..
.............................................................................................Image

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2687
Posts: 11054
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Moja glasna razmisljanja

Post by Peace »

On je zaljubljen u moju djevojcicu. Danima oblijece oko kuce. I jos jedan tip, zuco. Nocas su se htjeli biti zbog nje.
A ona je dama, uvijek dotjerana, i ne dejta nikoga, djaba se krve :D
Ona nece svasta ni da jede, otvorim po tri pastetice dok joj jedna smekne.
A oni, muske poguzije, sve pojedu sto iza nje ostane :D

Image
2
2 Image

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2687
Posts: 11054
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Moja glasna razmisljanja

Post by Peace »

Slusam neki dan jedno predavanje hafiza, nesto u vezi toga kako cemo i sami mozda iskusiti ono sto osudjujemo.
I tako on spomenu neki slucaj covjeka koji je preziro cigarete i uopce biti s pusacims, a onda je dobio neku bolest, i nevjerovatno, morao je pusiti da bi je drzo pod kontrolom :D

Ne znam ni za jedan takav slucaj, ali da ljudi stvarno cesto iskuse ono cemu se kod drugog cudili, o cemu se ruzno govorili, sto su prezirali, e to sam i ja vidjela mnogo puta.

Nekad obratim paznju na ljude istih god kao muz moj, a koji nisu pusili… ti ljudi izgledaju znatno mladje, koza je vidno zdravija, svjetlija, manje bora na licu imaju.

Samo da me ne snadje da pusim :rolleyes

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2687
Posts: 11054
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Moja glasna razmisljanja

Post by Peace »

Danas mi se zbog necega javi pitanje - kako sada duraju razvedeni parovi, mislim kako onaj tko je ostao s djecom.. :hm
Hoce li ih sam-a moci izvesti na selamet, hoce li ih moci podrzati finansijski tokom skolovanje, hoce li imati vremena da se bavi njihovim vaspitanjem..I hoce li imati za njih energije nakon posla. Hoce li djeca rasti zudeci za paznjom i ljubavlju.

Tako je lakse kad se duznosti podijele. Kad se racuni podijele.
Nesto zna muz, nesto znam ja, nesto zavrsi on, nesto ja…Mnogo stosta ne moramo placati.

Poznavala sam jedan par, zena je mlada umrla, on je odmah prodao sto se moglo prodati, i vratio se u domovinu jer tu ima svoje roditelje, da mu pomognu bar dok djeca ne porastu…
Smatram to razumnom odlukom. Covjek je jednostavno skonto da ne moze sam sve.
Bar ne moze kako valja.

Vidim kod Anila, ona ima razbijati glavu o stvarima kojim ja ne moram…Jesu li joj gume “celave” ( ja se uopce ne razumijem u gume, ne bi znala ni da su izduvane ako mi se ne bi lampica na autu upalila) je li joj vrijeme da mijenja ulje i filter, da li ima dovoljno novca na racunu za neki vanredni racun, sta ce kad dijete napuni 18 god i kad se zaustavi prihod koji sada prima, gdje ce dijete ostati ako se njoj nesto desi…ne moram se hvatati za glavu ako sam nekim slucajem radila 10 sati manje ove sedmice…

Svi smo ponekad kivni na svog partnera, ali lakse je udvoje, kontam, bar dok vas djeca jos trebaju.
A kasnije sta ce biti bolje, ostaje da se vidi…
Pricaju mi zene da je bolje imati nekoga i kasnije, ljudi se dopunjuju, a kad si sam, nekako ti se, kazu, ne da nista pocinjati.
2
2 Image

Pekmeza
Junior
Junior
Reactions: 33
Posts: 87
Joined: Mon Jan 01, 2024 7:35 am

Re: Moja glasna razmisljanja

Post by Pekmeza »

Ma šta ti pričaš

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2687
Posts: 11054
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Moja glasna razmisljanja

Post by Peace »

Ne znam, kazi mi :D

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2104
Posts: 7605
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Moja glasna razmisljanja

Post by Bella »

Poznavala sam jedan par, zena je mlada umrla, on je odmah prodao sto se moglo prodati, i vratio se u domovinu jer tu ima svoje roditelje, da mu pomognu bar dok djeca ne porastu…
Smatram to razumnom odlukom. Covjek je jednostavno skonto da ne moze sam sve.
Bar ne moze kako valja
..I da li je uchinio uslugu roditeljima..? da budu roditelji njegovoj djeci.. :hm to je ogroman teret istim..

trebao je skontati, da mora pokusati, sve sam..
.............................................................................................Image

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2687
Posts: 11054
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Moja glasna razmisljanja

Post by Peace »

Ne da budu roditelji Bella, da mu se nadju, mala su djeca bila.
Poznajem i slucajeve koji su ostali, oceve koji podizu djecu, opet zahvaljujuci roditeljima koji su blizu.
Tesko je bilo kome, ako se hoce priznati, baz da se oslanja na neciju pomoc, dok djeca ne porastu.
A kako te roditelji vole vise no sebe samog, oni ce to iz ljubavi ciniti, i nece se uopce zaliti da im je tesko.
I jedini oni i mogu iz ljubavi.
A i za djecu je najbolje da su okruzeni ljudima koji ih vole.

Moze se naravno furat i ponos, ono mogu ja. Mislim i mozes, vjerovatno neces umrijeti…
Govorim ovdje da je lakse ako se s nekim obaveze i racuni podijele.

Tako je sada sve skupo, pa i s dvije plate se mora pametno raspolagati, i zato se pitam kako duraju ljudi s jednom, a koji pri tome moraju brinuti bas o svemu i u domacinstvu…

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2104
Posts: 7605
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Moja glasna razmisljanja

Post by Bella »

.. teshko jeste. mogu zamisliti, pogotovo za balkanski menatalitet gdje mushkarci u kuchi ne rade te poslove....
vrlo chesto vidim Meksikance ovdje. familija. uz brachni par s djecom ide i nechija majka.. :D/ njena ili njegova. to je ta pomoch u kuchi... a ta zena nama odmora.. djeca misle da je to ljubav.. za njih i unuchad.. :hm ;) a ona , ako je to prihvatila, mnoge neche.. je prezivljavanje..

.. a zashto bi djeci trebalo servirati, situaciju da ih svi vole. zivot nije takav, kao i okolina.... :hm ne bi trebali zivjeti u 'balonu'
.............................................................................................Image

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2687
Posts: 11054
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Moja glasna razmisljanja

Post by Peace »

Ne da ih svi vole Bella, ali da ih vole oni koji su uz njih vezani. To je najbitnije za zdrav odgoj.
Shvatice sami kroz zivot da ih nece svako voliti, ali je vazno moci se sjetiti da si ti imao nekoga ko te voli, i da i sad imas.
Kontam da se tako stvaraju ljudi zdrave psihe.

Izbjegavam suditi ljudima, sta god da su.
Neki su jednostavno odrasli bez ljubavi.
To je nepopravljivo, u to sam se uvjerila.

User avatar
Kamilica
Hiperaktivan član
Hiperaktivan član
Reactions: 1978
Posts: 4198
Joined: Sun Apr 19, 2020 12:15 pm

Re: Moja glasna razmisljanja

Post by Kamilica »

Razumijem ljude koji u teskim vremenima teze da budu u blizini dragih osoba, to je sasvim normalna reakcija.
Vjerujem da i svaki roditelj zeli biti uz svoju djecu kada ih pogode nevolje bez obzira kolika su djeca. Ljudi smo pobogu, svakome nekada treba podrska.

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2104
Posts: 7605
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Moja glasna razmisljanja

Post by Bella »

Zavisi kako se ko osjecha, . neko che sve probleme. dijeliti s roditeljiam... to zna biti mach sa dvije oshtrice. 'neko bi rekao'..
. neki che zashtiti roditelje, jer znajuchi koliko ih vole. taj problem bi ih mogao 'skrhati'.. ima i takve djece... :))D

. nije dijeliti sve s najblizim. rijeshenje svih problema.. ili umanjivanje istih... naravno. neke se moraju objelodanjiti.. itd.
.. konkretan sluchaj, s sluchajemkoji je Peace navela. je uzasan.. hem tuga, hem teret. bez obzira . shto je to ' ista krv'

... nije jednom da nisam chula. roditelje. ( pogotovo dijaspora kad dodje u Bosnu. naravno svi su u kuchi roditelja.. 24 sata.)
da su jedva prezivjeli, posjetu djece.. :hahah koliko god ih zeljeli, to njima poremeti dnevne obaveze i navike.... i to je kombinacija sreche i umora....ali.. kad odu. istima treba banja da se oporave.. :_)

.. ako iko izrazava ljubav s 'lov u' su ameri. pogotovo majke.. naravno da ih vole.. ali je to postala fraza kao aj chao.. :D/
..ne znam zashto Peace naglashava tu tkz ljubav , ta je bezuslovna.. nema komentara na to :jbg
niko nije odrastao bez ljubavi.. ali svako izrazava ljubav na svoj nachin a i svako ga i intrepretira na svoj nachin ...

...kako Peace osjeti, na osobi, (poznaniku. kolegi itd.).... da nije odrasla u 'ljubavi ' ??
.............................................................................................Image

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2687
Posts: 11054
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Moja glasna razmisljanja

Post by Peace »

Teske su to persone Bella. Uvijek nezadovoljne, neko stanje koje nista u kasnijem zivotu ne moze popraviti.
Sve ti mozda ide kako treba, i u braku i s djecom, i s finansijsma, ali njima nesto fali, i ne mogu ga naci ni u cemu.

Mada s druge strane, moze se reci da smo pomalo i svi takvi povremeno.
No oni prvi su takvi stalno.

Pa da, poremeti se mir kad dodju djeca s djecom na mjesec i pocnu dijeliti prostor, tim vise ako je prostor manji…
To je izbor.
Ali kad se desi neka tragedija, ko u slucaju kojeg sam je spomenula, to je onda nesto drugo. To je mozda i tvoj poziv. Ja bi bar tako dozivjela.

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2687
Posts: 11054
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Moja glasna razmisljanja

Post by Peace »

Kamilica wrote:
Sat Mar 23, 2024 6:55 pm
Razumijem ljude koji u teskim vremenima teze da budu u blizini dragih osoba, to je sasvim normalna reakcija.
Vjerujem da i svaki roditelj zeli biti uz svoju djecu kada ih pogode nevolje bez obzira kolika su djeca. Ljudi smo pobogu, svakome nekada treba podrska.
Ma bravo.
Ljudi smo, i svoji smo.
Pa zasto da se ne oslanjamo, mozda smo bas stvoreni da budemo jedni uz drugu, u dobru i zlu.
1
1 Image

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2104
Posts: 7605
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Moja glasna razmisljanja

Post by Bella »

Peace wrote:
Sat Mar 23, 2024 7:49 pm
Teske su to persone Bella. Uvijek nezadovoljne, neko stanje koje nista u kasnijem zivotu ne moze popraviti.
Sve ti mozda ide kako treba, i u braku i s djecom, i s finansijsma, ali njima nesto fali, i ne mogu ga naci ni u cemu.




Ali kad se desi neka tragedija, ko u slucaju kojeg sam je spomenula, to je onda nesto drugo. To je mozda i tvoj poziv. Ja bi bar tako dozivjela.
Mislim, mozemo nagadjati, ako je neko 'ters' ili ' nezadovoljan'.. i povezivati s kojekakvim dogadjajima..ali ne mozemo znati sa sigurnoshchu da je razlog za takve.... nedostatak ljubavi.. :hm . moze struchak, za tu oblast, nakon duzeg posmatranja i priche sa istim...
.. mozda samo izgledaju da se ne 'nalaze'.. mozda posmatrach ima iskrivljena ochekivanja... :hm
.sluchaj je jedinsten. nesvakidashnji.. tako da gledano sa strane.. teshko je nachi ispravno rjeshenje i shta je najbolje za takvu familiju.. vrijeme pokaze

. familija i prijatelji, mogu nuditi neku pomoch / podrshku..ali .ali nisu ti koji odluchuju niti mogu garantovati . da je beskonachna..
..
.............................................................................................Image

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2104
Posts: 7605
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Moja glasna razmisljanja

Post by Bella »

Peace wrote:
Sat Mar 23, 2024 7:51 pm

Ljudi smo, i svoji smo.
Pa zasto da se ne oslanjamo, mozda smo bas stvoreni da budemo jedni uz drugu, u dobru i zlu.
. ili ljudi smo .grijeshimo... jelda, pa tako u nedogled ..ili ti, :_) uvijek istima treba pomoch.. manje vishe :hahah
.............................................................................................Image

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2687
Posts: 11054
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Moja glasna razmisljanja

Post by Peace »

Srela sam neki dan u trgovini naseg bivseg hodzu, penzioniso se prije 2-3 god.
I kao da vidite brata blizanca od Georga Clooneya, za bogdu visociji.
Uredna sijeda kosa, uredna sijeda brada, ispravan ko prut, fina, lanena muska kosulja pustena preko sirokih hlaca. Stomaka ni za lijeka nema, niti bilo kakvog drugog viska.
Vidjali ga ljudi u fitnesu redovno. Pored toga sto je i sama molitva islamska pet puta dnevno i te kako vjezba tijela.
Osim tog izgleda, nosi sa sobom i neku smirenost u drzanju/govoru tijela…Valjda je to stekao zvanjem, a malo i okruzenjem, malo sigurno i s godinama doslo. Nema srkleta, nema huje, nema dizanja tona, nema psovke, nema neugodnih mirisa kokve ljudi, posebno s nasih prostore, nose, zbog svojih adikcija.
Znaci kultura, izgled, sveopce drzanje za ciste desetke.

Novi hodza je mlad, i izuzetno talentovan. Milina ga slusati, prosto kao da u tv gledate, sva bi njegova predavanja mogla ici u neki program, i privuci brojnu slusanost.
I takav glas ima, sve mislim na mikrofon prica.
I jedini visak je, rekla bih, u kilogramima. Nije to strasno, ali opet nije ni obicno vidjeti hodzu koji nije fit do kraja, zbog prirode posla, i znanja koje taj posao siri.
Pomislite da ipak do kraja ne slijedi sve upute.
Poznat je hadis - jedite i pijte, ali ne pretjerujte.
Samo pretjerivanje nas vodi do viska kilograma.
Bar ukoliko ste zdravi.
A visak kilograma nas vodi u bolesna stanja.
Itekako smo duzni da vodimo brigu o svom zdravlju.

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2104
Posts: 7605
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Moja glasna razmisljanja

Post by Bella »

:rlys
hochesh rechi da je :-? 'sharmer'..
lanena muska kosulja pustena preko sirokih hlaca. Stomaka ni za lijeka nema
:hahah pa to je tipichni styling..za one koji kriju stomak..
:hm ona zna da ga nema..nizalijeka................... kako.. :nevina
.............................................................................................Image

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2687
Posts: 11054
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Moja glasna razmisljanja

Post by Peace »

Bude covjek na svim okupljanjima nase zajednice, i nije uvijek u pustenoj kosulji.

Necu reci da je sarmer, a ni da nije.
Samo fino je kad i muskarci drze do svog fizickog izgleda i urednosti.

Unazad 3-4 sedmice umro nam je neko u familiji…
Cujem se poslije s nekim, i kaze zena - znas gledala sam te ljude koji su dosli na dzenazu, i tvoj babo nauredniji i najsredjeniji cojek tu bio. I cudo kako se “drzi” za svoje 73 god.
A bas velika dzenaza bila.

Eto ja sam rasla u porodici gdje se drzi dosta do urednosti, valjda zato sad to kod drugih vidim i pohvalim.
Bez da pri tom imam ikakve “pokvarene” misli.

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2104
Posts: 7605
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Moja glasna razmisljanja

Post by Bella »

. :jbg kako si opisala i pomenula sex mushkarca Georga... za vechinu zena je .

.. ne bih rekla da je 'pokvaren' ali je mozda 'zanimljiv' za vjernicu u doba Ramazana, da primjechuje takve stvati ..koje se motaju u mozgu.. :nevina
. vechina naroda je chista / kupaju se . pogotovo Ameri.. mada ih dosta izgleda kao da nisu / mjesec dana, osjetili vodu...
...znala sam takve i lichno. veliki chistunci. ali izgledom . shlampavi.. :jbg
. ja primjechujem sitnice.. koje mi daju odredjene smjernice za osobu..
.............................................................................................Image

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2687
Posts: 11054
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Moja glasna razmisljanja

Post by Peace »

Naravno da ces i tokom posta primijetiti stvari.

Sinoc na parkingu u dzamiji primijetim da je covjek parkirao i blokiro izlaz nekim ljudima.
Kazem mu da neki izlaze iz dzamije nakon 8 rekata, i on je pomjerio auto.

Zena iza mene je primijetila da sam js moju abayu obukla naizvrat :doh

Nista tu gresno nema.
Nije pogresno primijetiti da neko drzi do sebe.
Ni iznijeti javno svoje primjecivanje.
To moze posluziti i kao bodrenje citaocima ili slussocima.
Ono pa vidi - urednost i zdravlje su cijenjeni i primjeceni…
Trebam poraditi na svome.

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2104
Posts: 7605
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Moja glasna razmisljanja

Post by Bella »

:hahah
ne znam koga bodrish,ali, ako vech bodrish onda ne pishi ovako neshto i ne etiketiraj me, da pishem 'pokvarene ' misli.. kad si ti sama svoje objelodanila.. a chitalac i slushalc, te zbilja i shvatio.. :jbg
..chak se i zna da ide na fitnes . chak se to i komentarishe itd.. :hahah
.


Stomaka ni za lijeka nema, niti bilo kakvog drugog viska. :hm
Vidjali ga ljudi u fitnesu redovno.
no jedno se slazemo. treba zbilja poraditi na Svome.. :hahah
. da li ima greshno. za mene nema. ali kako mi naleti neki upis o Islamu i Postu. izglda da se tada treba uzeti neki abdest. izvini. ovako pishem .mozda nije ispravno. ali ti chesh to objasniti :)
.............................................................................................Image

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2687
Posts: 11054
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Moja glasna razmisljanja

Post by Peace »

Npr Bella, kad ti napises - to je mnogo secera, ja, iako mozda nicim to ne pokazem, zamislim se, kazem sebi - mozda i jeste,
Kad kazes ne kupujes grickalice, je ne pokazem, ali kazem sebi - kad moze Bella mogu i ja.

Kad vidim koliko su Kamilica i Bakterijasmarsa smireni, pomislim da i ja sebe u tom smjeru trebam unaprijediti.

I tako, kako ja djelujem, kontam i drugi ce… Kontam svi iz svega oko nas ucimo.. A ne mora, zbilja sam se uvjerila mnogo puta da nije tako.

A drugo, ovo bas jucer od hafiza cujem… Ljudi gledaju sta je uradio ili rekao hafiz… pa kaze - pusti ti bolan hafiza, de ti gledaj sta ti govoris, radis i mislis.
Jer neke stvari ne treba raditi covjek, postio, ne postio, klanjo ili ne klanjo… Neces biti pitan za hafiza, nego za sebe.
1
1 Image

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2104
Posts: 7605
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Moja glasna razmisljanja

Post by Bella »

. ne namechem svoje stavove, niti koga kopiram.. :jbg ..AI :hahah
.............................................................................................Image

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2687
Posts: 11054
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Moja glasna razmisljanja

Post by Peace »

Od svakog ucim.
Od nekih sta trebem raditi i biti, od nekh sta ne trebam.
I hvala Bogu za postojanje razlicitosti.
1
1 Image

Post Reply