Moja glasna razmisljanja

Virtuelni kafić.
Sve dok ozbiljno ne pripada ni jednoj drugoj kategoriji i podforumu - znači da pripada ovdje.
User avatar
laganini
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 436
Posts: 1870
Joined: Tue Aug 04, 2020 11:11 pm

Re: Moja glasna razmisljanja

Post by laganini »

Peace wrote:
Mon Jan 15, 2024 2:08 pm
Prvi u GA, za sada samo u izlogu, Teslin model, cijena $96,000. Jucer smo ga imali priliku pogledati izbliza, nije mi se ni dobao ovako coskast

Image

Image
...ovo ko tenk.. :fp

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2691
Posts: 11061
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Moja glasna razmisljanja

Post by Peace »

Ne nekom portalu su prenijeli neki video s tiktoka, i dio komentara…Komentari su uglavnom bili kritike i dijagnoze, tipa - nije bolest sve sto boli…
Pogledala sam video, zatim jos jedan od istog autora, pa pomislih - Boze dragi, kako mi mozemo znati da nije stvarno u pitanju neko bolesno stanje…?
Poznajem djevojku koja se tako glupira na tiktoku, ne znam sta joj ljudi pisu…djevojka ima stvarni problem i na tabletama je, samo to nije podijelila na internetu.
Zbilja bi trebalo dobro razmisliti kod komentara, sigurna sam da se niko pametan ne bi ismijavo necijem bolesnom stanju…nikad ti ne znas da li je necije stanje stvarno bolest koja ne boli….
2
2 Image

User avatar
Kamilica
Hiperaktivan član
Hiperaktivan član
Reactions: 1983
Posts: 4209
Joined: Sun Apr 19, 2020 12:15 pm

Re: Moja glasna razmisljanja

Post by Kamilica »

Peace wrote:
Mon Jan 15, 2024 1:59 pm
Oko 3,5 god.
Mlada je maca tako de ne moze biti k.dis.

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2691
Posts: 11061
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Moja glasna razmisljanja

Post by Peace »

Znaci stao mi frizider, nakon 6 godina. Kupili nov, donijeli kuci, ne hladi.
Svako ko ima vremena bi vratio i zamijenio.
Muz moj je otvorio s ledja i stari i novi, neke dijelove premjesto, oba su Samsungova, i izgleda da je uspostavio novi.
Mi nemamo vremena ko normalni ljudi hodati po trgovinama i traziti.
Izgubili smo jedan dan. Ako izgubimo i drugi, to vise nije jedan frizider, to je izgubljeno novca za jos jedan frizider.
Vrijeme je novac, sve vise razumijem tu tezu.
Zaboravila sam kako je to biti u stresu zbog nemanja novca, znam da je stres ako se nema ni vremena..

Citam negdje vijest - beba pd dvije god umrla od gladi, bila s ocem, a on je imo infarkt…Zadnji put su vidjeni zivi 28 Decembra, a 14 Januara su pronadjeni mrtvi…Majka kroz suze izjavila kako joj tesko zemisliti to kako je beba umirala…
Nisu javili gdje se slucaj zbio, po imenima rekla bi amerikanci su.
I vi ste se sigurno upitali gdje je majka bila…Znam samo ovo - ako u USA dijete dodijele ocu, s majkom nesto golemo ne stima.
Ali opat kako otac bebe nije imao nikog drugog u zivotu da se zapita o njemu, da ga nazove, mozda bi to spasilo bebu…

A kako je sada mnogo razvoda tako cujemo svakakvih prica…I ja razumijem da se ljudi razvedu, ali kad se ljudi osvecuju jedni drugima, pa jos kad imaju djecu…
Upoznata sam sa slucajem gdje je otac nakon razvoda odnio sav novac koji su ostavljali za skolu svoje djece.
I o slucaju oca koji je potpiso bankrot i digo sav novac sebi, dijete je ostalo za zenom..
I o majki koja je odvela dvoje djece na drugi kraj Amerike dok je jedno maloljetno dijete ostalo s ocem…Zasto bi sama otisla tako daleko od svog dijeta, i zasto bi tako odvojila djecu..? Koji insan ode tako daleko i ostavi za sobom maloljetnu djecu o kojima vise ne brine, prosto daje svijetu na uvid da se je od te persone i bilo pametno razvesti….
Kako se to kad vise nisi sam i dalje moze razmisljati kako bi bilo najbolje za tebe samog..
Eto tako te odvedu i odvoje pa umres ko ovaj covjek gore a za tebe nama niko pitati cijelih 15 dana.

Treba se sjtiti i dobrih primjera. Ne znam sjeca li se iko pokreta otac.ba? To je pokrenuo u Bosni amerikanac. Bio je ozenjen sarajkom, ona je odlicila da se vrati u Sarajevo i odvede dvoje djece od njega.
On je bio uspjesno poslovan covjek, sve je prodao i nastanio se u Sarajevo, naucio bosanski, se tu zakonski izborio za mjesto u zivotu svoje djece.
Bilo ga je u tv emisijama. Ja ga se rado sjetim. Wow koji covjek, i koji roditelj, mislila sam i tada i sada.

A da se vratim na frizider opet.
Ljudi su mogli da prozivd svoj vijek s dva frizidera, trajo je jedan po 20-30 god. Sad za zivota treba promijenuti mnogo vise. I ne samo frizidera..
Kad sam kupovala pec, pitali su me - da li je porodicu ili samac?
Kakve ima veze, pitam.
E pa ima, ako ste porodica vise cete kuhati, i tada vam treba pec koja inace kosta ko pet onih za samca.
I tako nikad nisi suguran sta je pametno, ako si porodica i kupis pec za samca, crknut ce ti vjerovatno za 4-5 god. Mozes kupiti onu za porodicu, ali ni ona nema garanciju, nisi suguran da ce izdrzati 20-25 god?

I pita me mama - koliko traje osiguranje?
Jednu god. Ako hocu dodatno, to se placa. Tri dodatne godine iznose vise nego pola cijene stvari koju kupujete.
Pita me jos mama - da li je njihova dostava?
Nije. Moze biti, samo ce te platiti, i nije uopce jeftino.

U Bosni je garancija na vecinu stvari 5 god. I ljudi vam dostave stvar kuci besplatno.

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2691
Posts: 11061
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Moja glasna razmisljanja

Post by Peace »

Kako je lijepo ovo, bez glume i zelje da se fascinira drugi.
I kako te bas ovakva skromnost fascinira, ugrije dusu, vise od svakog forsiranja perfeknosti.

https://www.instagram.com/mostar.foreve ... W242qMjBb/

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2108
Posts: 7605
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Moja glasna razmisljanja

Post by Bella »

:_)
e zbilja .ne znam gdje ti to sve vidish.


. tipichna losha gluma. slikanje za lajkannje. skorojevicha... .kao shto neko napisa u komnaru. on vech ima prsten.. :hahah
. ove javne prosidbe.. su vishe 'izlizani fol'.. :mute .
.............................................................................................Image

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2691
Posts: 11061
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Moja glasna razmisljanja

Post by Peace »

U komentarima na klixu se sve zivo popljuje.
Pitala sam se nekad ko su ti ljudi sto komentarisu, sto sve znaju..
I jednom je jedan covjek rekao da on komentarise.
Ukratko o njemu - oko 60 god, 20 god dobrog rada ostalo mu u kafani, nije dobar sa zenom, ni s djecom, s rodjenim sinom nije govorio godinama…ni sa susjedima, ni s rodbinom..Zivotinje bjeze od njega
Prevrto se pijan s autom. Tukli ga ljudi, pucala mu glava…
Al sve (misli da) zna.

Gudi
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 171
Posts: 1682
Joined: Sat Sep 09, 2023 12:56 am
Location: Munčopolje

Re: Moja glasna razmisljanja

Post by Gudi »

Pa eto moja rodica se svetila svojem ocu. Što je sa 18 otjerao u Njemačku da se uda.

Bruka i sramota da nismo ja i otac otišli na dzenazu. Isto kao oni koji nemaju nigdje nikoga pa ih opština sahranjuje. :-?

Ili Isto kao u mafijaškim filmovima kad nekoga ubiju lopatom, pa ga tajno sahrane da sakriju da je mrtav. Takav mi je nekakav osjećaj bio dok sam bio na dzenazi.

Hodža govori...To be Jarabi to be Stagfirullah...šta je ovo nigdje nikoga :-?

Sad se brine kako će šta će oko stana od oca. Oko ostavinske rasprave. A imala je i ima i sada ugovor o poklonu(izdržavanju oca) stana. Sa ugovorom o poklonu plaća se porez 10% ili oko 10.000 maraka. Nismo joj ni trebali govoriti da ima ostavinska rasprava. Pa nek plaća porez 10 hiljada. :-?
🔻

Gudi
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 171
Posts: 1682
Joined: Sat Sep 09, 2023 12:56 am
Location: Munčopolje

Re: Moja glasna razmisljanja

Post by Gudi »

Peace wrote:
Sun Jan 21, 2024 4:23 am
Citam negdje vijest - beba pd dvije god umrla od gladi, bila s ocem, a on je imo infarkt…Zadnji put su vidjeni zivi 28 Decembra, a 14 Januara su pronadjeni mrtvi…Majka kroz suze izjavila kako joj tesko zemisliti to kako je beba umirala…
Nisu javili gdje se slucaj zbio, po imenima rekla bi amerikanci su.
I vi ste se sigurno upitali gdje je majka bila…Znam samo ovo - ako u USA dijete dodijele ocu, s majkom nesto golemo ne stima.
Ali opat kako otac bebe nije imao nikog drugog u zivotu da se zapita o njemu, da ga nazove, mozda bi to spasilo bebu…

A kako je sada mnogo razvoda tako cujemo svakakvih prica…I ja razumijem da se ljudi razvedu, ali kad se ljudi osvecuju jedni drugima, pa jos kad imaju djecu…
Upoznata sam sa slucajem gdje je otac nakon razvoda odnio sav novac koji su ostavljali za skolu svoje djece.
I o slucaju oca koji je potpiso bankrot i digo sav novac sebi, dijete je ostalo za zenom..
I o majki koja je odvela dvoje djece na drugi kraj Amerike dok je jedno maloljetno dijete ostalo s ocem…Zasto bi sama otisla tako daleko od svog dijeta, i zasto bi tako odvojila djecu..? Koji insan ode tako daleko i ostavi za sobom maloljetnu djecu o kojima vise ne brine, prosto daje svijetu na uvid da se je od te persone i bilo pametno razvesti….
Kako se to kad vise nisi sam i dalje moze razmisljati kako bi bilo najbolje za tebe samog..
Eto tako te odvedu i odvoje pa umres ko ovaj covjek gore a za tebe nama niko pitati cijelih 15 dana.
Pa ja plaćam vraćam kredit što nas je otac uvalio. Doduše sreća pa se skoro 90% vratilo. Još malo ostalo. Mnogim su djeca i brak samo sredstvo da opljačkaju nekoga i da žive dzaba. Ima kuću stan neku imovinu. Ajmo ga/je opljačkati. :m. :fp

Evo mogao sam sad i bez braka chopiti stan od 140.000 maraka u Sarajevu od tetka/rodice :""

Ne živi u Bosni, nije tu. Mogu raditi šta hoću. Odradi se sve i prodam stan. Pa ti ganjaj po sudovima iz Njemačke. :maad
🔻

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2691
Posts: 11061
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Moja glasna razmisljanja

Post by Peace »

Nemam fb, a u vezi toga mi je jednom jedna osoba rekla ovo - steta, neces nikad znati koliko je svijet poludio.
Ali stigne nekad do mene usmenim putem po neka vijest, da posvjedoci ovu tezu.

Danas stala s posla kod rodjaka, strina se vratila iz Bosne, mama mi nesto poslala, pa da to preuzmem, usput popijemo kafu…zlatna dzezva, ni malo mi nije sjela, al su zato lokumi koji su stigli od njene mame iz Bosne bili odlicni.
Isprica mi zena od rodjaka o ljudima koje poznajem, kako su proslavili prvi rodjendan unucetu…u kafani punoj dima, alkohola, odraslih ljudi, muzicar i pjevac, razglas…
Pitam - jesu li bebu tamo doveli?
Jesu, kaze.

User avatar
Ina
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 582
Posts: 1159
Joined: Mon Apr 20, 2020 4:52 pm

Re: Moja glasna razmisljanja

Post by Ina »

Uvijek mi je bilo interesantno što mačke ne biraju nužno miljenika koji ih hrani. Imaju neka svoja pravila.

Žao mi je zbog Jojo odlaska. :cv
1
1 Image

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2691
Posts: 11061
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Moja glasna razmisljanja

Post by Peace »

Naletih negdje na vijest o Severini i ta prica oko starateljestva nad dijetom…
Pa znate kako to ide, ako otvorite jednu vijest, nude vam se i druge o istoj personi i slucaju..

Pa vijest o Harisu i Melini.
Ako kliknete onda imate tu vazdan sta citati, o njihovoj djeci, o njihovoj kuci…

Mnogo vijesti, ako se to moze nazvati vijestima.
Jos vise komentara. Ljudi koji znaju, sve… krivce, interese, uzroke i posljedice.
Kod tudjih zivota, jel…

Bogu zahvaljujem ovih dana sto nismo poznati.
Koja je to sreca.
1
1 Image

Pekmeza
Junior
Junior
Reactions: 33
Posts: 87
Joined: Mon Jan 01, 2024 7:35 am

Re: Moja glasna razmisljanja

Post by Pekmeza »

Peace brother I love you !
1
1 Image

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2108
Posts: 7605
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Moja glasna razmisljanja

Post by Bella »

Peace wrote:
Sat Jan 27, 2024 4:43 pm


Bogu zahvaljujem ovih dana sto nismo poznati.
Koja je to sreca.
. mislim da si ipak. 'poznata' dosta o sebi pishesh... ko chita ovaj forum.. public. je :hm
1
1 Image
.............................................................................................Image

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2691
Posts: 11061
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Moja glasna razmisljanja

Post by Peace »

Kako ljudi koji nemaju kontrole nad nekim stvarima/strastima vole da ponavljaju recenicu - jednom se zivi :rlys
U mom krugu poznanstava to su uglavnom ljudi koji se ne znaju kontrolirati oko potrosnje.
Mislim i treba se sjecati da se jednom zivi, samo ne bi se toga trebalo sjecati iskljucivo kad profuckamo novac…znaci ko utjeha neka.
Moze se koristiti i kao motivacija, za fine i pozitivne radnje.

Zanimljivo mi kako ljudi vjeruju da ce manje potrositi ako placaju nesto keshom :rlys
Ja mislim da je stvar u ovome - ono sto platite karticom, mozete se uvijek okrenuti i sabirati…za mjesec, za dva, za pet…Sabere se toga, ljudi se plase i pogledat u mjesecne izvjestaje.
Keshom sto platite to nije nigdje zabiljezeno, pa se stice utisak da se manje potrosilo.

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2108
Posts: 7605
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Moja glasna razmisljanja

Post by Bella »

. analize su to pokazale. :))D .. nije chudo shto se kartice ..forsiraju..
pa narod je tolio zaslijepljen.. s trosenjem s karticom. tjesi se .. a, imam 'milje' . povrat novca, neki % .. vecheru u nekom restoranu itd.. :hahah
.............................................................................................Image

Gudi
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 171
Posts: 1682
Joined: Sat Sep 09, 2023 12:56 am
Location: Munčopolje

Re: Moja glasna razmisljanja

Post by Gudi »

Munčo i troshenje para. :_)
Dajba :rlys
🔻

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2108
Posts: 7605
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Moja glasna razmisljanja

Post by Bella »

:rlys
kako ti plachas kafe :hahah
.............................................................................................Image

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2691
Posts: 11061
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Moja glasna razmisljanja

Post by Peace »

Bella wrote:
Mon Jan 29, 2024 1:50 pm
. analize su to pokazale. :))D .. nije chudo shto se kartice ..forsiraju..
pa narod je tolio zaslijepljen.. s trosenjem s karticom. tjesi se .. a, imam 'milje' . povrat novca, neki % .. vecheru u nekom restoranu itd.. :hahah
Ne vjerujem u tu analizu.
Ne placam kesom godinama, a ne vadim ni karticu vise, zapravo nikad ne vadim novcanik iz torbe.
Placam telefonom, apple pay.
Ali kad ste fokusirani na ono sto stvarno trebate, neces trositi vise…
Kad sam nesto i novcem placala, zapravo sam samo htjela da izgleda da manje trosim.
Jer nema na to pregleda kasnije.

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2691
Posts: 11061
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Moja glasna razmisljanja

Post by Peace »

Danas sam upoznala par s nasih prostora, on iz Sarajeva, ona iz Beograda.
Sveke god idu u domovinu, i danas su bili tu zbog neke ovjere dokumenata da dijete moze prelaziti granicu samo s jednim roditeljom…krecu se na relaciji Srbija- Bosna- Hrvatska.
Ona mi se dopala, prava Beogradjanka, on nije.
Zele se vratiti posve .
Sve je vise ljudi koji se zele vratiti posve

Gudi
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 171
Posts: 1682
Joined: Sat Sep 09, 2023 12:56 am
Location: Munčopolje

Re: Moja glasna razmisljanja

Post by Gudi »

Peace wrote:
Tue Jan 30, 2024 12:08 am
Danas sam upoznala par s nasih prostora, on iz Sarajeva, ona iz Beograda.
Sveke god idu u domovinu, i danas su bili tu zbog neke ovjere dokumenata da dijete moze prelaziti granicu samo s jednim roditeljom…krecu se na relaciji Srbija- Bosna- Hrvatska.
Ona mi se dopala, prava Beogradjanka, on nije.
Zele se vratiti posve .
Sve je vise ljudi koji se zele vratiti posve
Pametni ljudi. Zarade para i bježi nazad. Podržavam takve ljude koji imaju takav izbor. A ne tamo da im se djeca asimiliraju. Da se ne zna ni ko su ni šta su.
🔻

Gudi
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 171
Posts: 1682
Joined: Sat Sep 09, 2023 12:56 am
Location: Munčopolje

Re: Moja glasna razmisljanja

Post by Gudi »

Monču Ponču zanima kako ja plaćam kafe.

Ono gvozdenjacima 0.05, 0.10, 0.20, 0.5, 1 :D/
🔻

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2691
Posts: 11061
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Moja glasna razmisljanja

Post by Peace »

Gudi wrote:
Tue Jan 30, 2024 2:05 am
Peace wrote:
Tue Jan 30, 2024 12:08 am
Danas sam upoznala par s nasih prostora, on iz Sarajeva, ona iz Beograda.
Sveke god idu u domovinu, i danas su bili tu zbog neke ovjere dokumenata da dijete moze prelaziti granicu samo s jednim roditeljom…krecu se na relaciji Srbija- Bosna- Hrvatska.
Ona mi se dopala, prava Beogradjanka, on nije.
Zele se vratiti posve .
Sve je vise ljudi koji se zele vratiti posve
Pametni ljudi. Zarade para i bježi nazad. Podržavam takve ljude koji imaju takav izbor. A ne tamo da im se djeca asimiliraju. Da se ne zna ni ko su ni šta su.
Podrzavam i ja povratak. Stanje je takvo da se moze zaraditi i u domovini za pristojnog zivota, ako dvoje radi, za lijepog zivota.
Ovdje postaje golo prezivljavanje za 80% ljudi.

A meni se cak svidja to kako se ovdje asimiliraju.
Podjele i ukazivanje na razlike nisu nikad donijele dobro. Trebalo bi vise raditi na jedinstvu i slicnostima..

Gudi
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 171
Posts: 1682
Joined: Sat Sep 09, 2023 12:56 am
Location: Munčopolje

Re: Moja glasna razmisljanja

Post by Gudi »

Piece and Moonca, vas dvije ste trajno u USA? Mislim dok ste žive? :kaafa
🔻

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2691
Posts: 11061
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Moja glasna razmisljanja

Post by Peace »

Ne znam.
Mi smo u planu, kad sin zavrsi colege, i mogne se brinuti o svojim troskovima zivota, provoditi dobar dio godine u Bosni.
A on bi trebao zavrsiti sljedece god.
Tako planiramo. Pa kako Bog da.

Post Reply