Modrice

Teme koje se odnose na zdravlje ljudi, savjeti, preporuke, lijekovi, bolesti i liječenje, zdravstveni sistem
Post Reply
User avatar
Kamilica
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 1954
Posts: 4172
Joined: Sun Apr 19, 2020 12:15 pm

Modrice

Post by Kamilica »

S vremena na vreme, svi dobijamo modrice. Modrice nastaju kada se krvni sudovi oštete ili prekinu.
Ako vam se čini da modrice dobijate lakše od drugih, za to može biti nekoliko objašnjenja, uključujući godine, poremećaj krvi, dijabetes, pretjerano istezanje tokom vježbanja, određeni lijekovi ili blijeda koža.


1. Sirće i topla voda
Sirće pojačava tok krvi blizu površine kože kako bi pomoglo zacjeljivanje. Primjenom domaćeg rješenja napravljenog od sirćeta i tople vode, možete umanjiti vidljivost modrice.

2. Peršun
Peršun je poznat kao biljka koja smanjuje upalu i redukuje bol. Izmrvite šaku peršuna i rasporedite na modricu, zatim obavijte taj dio zavojem.

3. Aleva paprika i kokosovo ulje
U odnosu 1 na prema 5, pomiješati alevu papriku i kokosovo ulje. Nanesite smjesu na modricu i ostavite da djeluje.

4. Kesice čaja
Zeleni i crni čak su bogati taninom koji smanjuje natečeno tkivo i sužava krvne sudove. Najbolje je da se, još dok je kesica topla, stavi na modricu i pomoći će da prođe.

5. Kuhana jaja
Ogulite jaje i umotajte ga u tanku krpu, dok je još vruće. Trljajte preko modrice dok se jaje ne ohladi. Ovaj metod navodno odmah pomaže u smanjivanju modrice.

6. Ananas
Ananas i papaja sadrže visok nivo bromelina, enzima koji pomaže da se razbiju krvni čepovi i smanji otok. Napravite smuti koristeći ananas, papaju i đumbir. Dodajte alevu papriku za poseban efekat.

7. Kupus
Kupus je pun vitamina C i vitamina K, pa je odličan za regulaciju modrca. Listove potopite u vruću vodu, a potom ih nanesite na modrice. Ukoliko vam redovno iskaču modrice, probajte da dodate kiseli ili fermentrisani kupus vašoj ishrani.

8. Luk
Luk je prirodni preparat za olakšavanje bolova. Pomiješajte svježe sjeckan luk sa solju i nanesite direktno na modricu,



Od svega navedenog koristila sam listove svježeg kupusa ali ne znam da li je pomoglo ili ubrzalo nestanak modrice :hm
1
1 Image

User avatar
bruno
Član
Član
Reactions: 32
Posts: 52
Joined: Wed May 06, 2020 7:55 pm

Re: Modrice

Post by bruno »

Kupus sam i ja koristio. Znam da mi je nana motavala koljeno kad sam bio mali, obavezno kupusa list. Ne znam ima li efekta osim placebo.
1
1 Image

User avatar
Mina
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 693
Posts: 1520
Joined: Thu Apr 30, 2020 6:36 pm

Re: Modrice

Post by Mina »

Svaki jači pritisak na moju kožu ostavlja modrice. Baš sam sklona tome. :(s Ne koristim ništa, sačekam da prođe, iako nekad traje vječnost da nsetane sa kože...
1
1 Image
I'm waking up to ash and dust I wipe my brow and I sweat my rust

User avatar
Ton
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 207
Posts: 281
Joined: Fri Apr 17, 2020 7:34 am

Re: Modrice

Post by Ton »

Neko stavlja i komade mesa na modrice, odnosno bilo šta iz zamrzivača - vrećicu graška, buranije...

User avatar
Vanilla
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 1395
Posts: 1661
Joined: Mon Jun 08, 2020 11:59 pm
Location: Home Sweet Home

Re: Modrice

Post by Vanilla »

Entropija wrote:
Fri Jun 05, 2020 8:04 pm
Svaki jači pritisak na moju kožu ostavlja modrice. Baš sam sklona tome. :(s Ne koristim ništa, sačekam da prođe, iako nekad traje vječnost da nsetane sa kože...
Isto s tim da brzo nestaju. Najgore sto za vecinu ne znam odakle mi :?? Sad vidim na koljenu jednu :cc.
Kad mi dođe da idem, mnogo moram da idem.
Nije važno kuda ću. Nije važno dokle ću.
Došlo mi je da idem i ja idem kao lud
- unutra u mene.


🍀

Post Reply