Dobro se dobrim vraca ?

Teme iz psihologije
Post Reply
User avatar
Skitnica
Senior
Senior
Reactions: 2685
Posts: 5187
Joined: Fri Jul 31, 2020 11:36 pm
Location: Iza leđa

Dobro se dobrim vraca ?

Post by Skitnica »

Ponašanje ljudskog roda tema je raznih filozofskih rasprava i predmet mnogih znanstvenih istraživanje. Mnogi su tako znanstvenici, u posljednjih nekoliko godina, proučavali utjecaj dobrih dijela na ljudski život. Zaključci su bili zapanjujući, altruizam zaista utječe na naše zdravlje i dugovječnost.

Naš mozak je isprogramiran tako da posjedujemo želju nesebično pomagati drugima, pokazale su ranije faze studija, dok su kasnije pokazale da altruizam značajno smanjuje nivo stresa, glavnog uzročnika većine bolesti, a samim time i značajno mijenja našu fiziologiju.

Prosocijalno ponašanje



Prosocijalno ponašanje je svako djelo počinjeno s ciljem ostvarivanja dobrobiti za drugu osobu. Znači ljudi koji pomažu na gore opisane načine pokazuju prosocijalno ponašanje. Kada se te ljude pita zašto to rade, navode različite razloge. Uzmimo primjer mladog oca koji pomaže pri spašavanju ljudi iz poplavljenih kuća kako bi pronašao ženu i sina koji su nestali u poplavi. Pomaže drugima u nadi da će njegova vlastita tragedija imati sretan kraj.
Elliot Aronson u knjizi „Socijalna psihologija“ detaljno opisuje tri glavna pristupa koja objašnjavaju motive međusobnog pomaganja. To su evolucijska psihologija, teorija socijalne razmjene i hipoteza empatija-altruizam.




1. Evolucijska psihologija
Evolucijska psihologija se zalaže za to da postoje genetski čimbenici koji su evoluirali tijekom vremena prema principima prirodne selekcije. Ova teorija na tri načina opisuje prosocijalno ponašanje:
Prvi od tih je selekcija srodnika. To podrazumijeva shvaćanje da prirodna selekcija preferira ponašanje koje pomaže genetskim srodnicima. Drugim riječima, ljudi povećavaju vjerojatnost da njihovi geni budu proslijeđeni, ako pomažu svojim srodnicima da imaju djecu.
Drugi način objašnjavanja prosocijalnog ponašanja je norma reciprociteta. To je očekivanje da će pomaganje drugima povećati vjerojatnost da će oni nama pomoći u budućnosti. Kroz evoluciju, najveću vjerojatnost preživljavanja imali su oni ljudi koji su sa svojim susjedima razvili sporazum o reciprocitetu. Zbog te vrijednosti u preživljavanju ova norma je postala genetski utemeljena.
Učenje socijalnih normi je treći način na koji evolucijska teorija objašnjava altruizam. Ljudi koji najbolje nauče društvene norme imaju prednost u preživljavanju. Sposobnost učenja socijalnih normi je kroz prirodnu selekciju postala dio našeg genetskog nasljeđa. Jedna od tih normi je altruizam. Altruizam je želja za pomaganjem drugoj osobi čak i ako ono podrazumijeva ulaganja od strane pomagača. Netko može pomagati zbog vlastitih interesa, nadajući se da će dobiti nešto zauzvrat. Altruizam je pomaganje isključivo zbog želje da se ostvari dobrobit za drugu osobu, bez dobrobiti za sebe.
2. Teorija socijalne razmjene


Ova teorija pretpostavlja da ljudi u međusobnim vezama pokušavaju maksimalno povećati omjer socijalnih dobitaka i socijalnih ulaganja. Pomaganje predstavlja nagradu tako da povećava vjerojatnost da nam netko pomogne u budućnosti. Također olakšava osobnu nelagodu promatrača te izaziva socijalno odobravanje i povećava osjećaj vlastite vrijednosti. S druge strane, pomaganje zahtjeva ulaganje te u nekim slučajevima podrazumijeva fizičku opasnost ili oduzima previše vremena. U takvim slučajevima ulaganje je veće od nagrade.
Pretpostavka ove teorije je da ljudi pomažu samo onda kada procjene da je nagrada veća od ulaganja. Prema ovom shvaćanju stvarni altruizam ne postoji već ljudi pomažu samo kada je to u njihovom interesu.
3. Hipoteza empatija-altruizam


Socijalni psiholog Daniel Batson smatra da ljudi često pomažu zbog potpuno nesebičnih motiva te im je jedini cilj pomoći drugoj osobi. Kako smo naveli altruizam je želja za pomaganjem drugoj osobi čak i ako ono podrazumijeva ulaganja od strane pomagača. Do čistog altruizma dolazi kada osjetimo empatiju prema osobi kojoj je potrebna pomoć.
Empatija je sposobnost stavljanja sebe u poziciju druge osobe te doživljavanje događaja i osjećaja na način na koji ih doživljava ta osoba.
Što je to u nama što nas tjera da nesebično pomažemo drugima ne misleći prvo na sebe i svoj život?
Mnogi odvajaju i samo jednu minutu dnevno u svom užurbanom ritmu kako bi podigli smeće s ulice, nekome priskočili u pomoć, bilo da su pustili nekog preko reda, pomogli mu prijeći ulicu ili nosili teške vrećice bez da traže nešto zauzvrat.

Isplati li se zaista činiti dobro jer se ono dobrim i vraća ili je ta stara izreka samo funkcionirala u neko drugo, prošlo doba? Je li nam dovoljna nagrada sreća drugih ili tražimo nešto više?

User avatar
Kamilica
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 1954
Posts: 4172
Joined: Sun Apr 19, 2020 12:15 pm

Re: Dobro se dobrim vraca ?

Post by Kamilica »

Mnogo mi za čitati pa ću se samo osvrnuti na naslov. Ne zamjeri.


Samo činjenje dobrih djela nas ispunjava nekim unutarnjim zadovoljstvom, meni je to sasvim dovoljno.
1
1 Image

User avatar
Bella
Senior
Senior
Reactions: 1990
Posts: 7235
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Dobro se dobrim vraca ?

Post by Bella »

Isplati li se zaista činiti dobro jer se ono dobrim i vraća ili je ta stara izreka samo funkcionirala u neko drugo, prošlo doba? Je li nam dovoljna nagrada sreća drugih ili tražimo nešto više?
hm... ne znam da li se isplati, ne vrednujem to na taj nacin... cinim 'dobro' ili ispravno..ili..kako god.. jer tako osjecam da trebam i kome trebam.... jer-nekome mozes ciniti danima -jedan dan ne ucinish.. eeeee sve ti se ponishti i to vrati, na okrutniji nacin nego da mu nisi nikada pomogao.. :hahah
..ugodno je, ako nekog usrecish, a da to nisi s namjerom uradio -da te vidi sad, kao nekog -boga.. heroja itd... :hm
...
3
3 Image

User avatar
Mina
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 693
Posts: 1520
Joined: Thu Apr 30, 2020 6:36 pm

Re: Dobro se dobrim vraca ?

Post by Mina »

Nažalost, danas se rijetko vraća. Jesu li ljudi postali bezobzirniji, svako samo svoje gleda ili šta god bio razlog, mislim da danas možeš najgore očekivati i od onih kojima stalno dobro činiš.

Kao što Bella reče, dovoljno je jednom da nešto pogrešno uradiš i sve dobro će ti se zaboraviti.
1
1 Image
I'm waking up to ash and dust I wipe my brow and I sweat my rust

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2558
Posts: 10707
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Dobro se dobrim vraca ?

Post by Peace »

Ne treba nista zauzvrat ocekivati, cak kazu i kad volimo.

Ako ocekujemo da nam ljudi vracaju, bilo kako i bilo u kojoj formi, tada nismo davali, vec pozajmljivali.

Tako neki mudraci zborise.

Ja ne znam sta je gore, kad jedan zaboravi ili kad drugi prica kako mu je valjo.
Ljudi to ne vole cuti toliko da ce i potrebnu pomoc odbiti samo da se ne dovede u situaciju da im ko prigovori.

User avatar
Skitnica
Senior
Senior
Reactions: 2685
Posts: 5187
Joined: Fri Jul 31, 2020 11:36 pm
Location: Iza leđa

Re: Dobro se dobrim vraca ?

Post by Skitnica »

Ne ocekujem za uzvrat " dobar dan" , od prolaznika a kamo li nesto za ta moja neka dobra djela. Ako osjecam potrebu da pomognem to cu i uciniti, bez da mi se to kaze, ili namece..A o njima ne pricam niti ih biljezim..
1
1 Image

User avatar
Ina
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 576
Posts: 1159
Joined: Mon Apr 20, 2020 4:52 pm

Re: Dobro se dobrim vraca ?

Post by Ina »

Ne sjećam se u ovom trenutku kad sam nekome nešto zadnji put pomogla. Ništa mi ne pada na pamet. A nekih finih gesta, kako s tuđe strane a i moje.. jeste bilo.. I bude.

I svaki put kad se desi, bude lijep osjećaj..
Ispunjavajuci.

A od ljudi do kojih mi je stvarno stalo i očekujem :std .. Ne mora to biti čitava kriška (koju sam i sama poklonila) ali bar mrvice.. da
1
1 Image

User avatar
dezire
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 1563
Posts: 2880
Joined: Thu Apr 30, 2020 11:17 pm

Re: Dobro se dobrim vraca ?

Post by dezire »

Vraća se
Isto kao i loše

Možda ne od onoga ,kome si učinio dobro,ali bude se vratilo,kad najmanje očekuješ i od koga,najmanje očekuješ!

Nikad ne očekujem,nešto zauzvrat...za učinjeno.
Napravim i zaboravim. Bitan je osjećaj tog trena
3
3 Image

optimist
Junior
Junior
Reactions: 13
Posts: 41
Joined: Tue Jan 05, 2021 8:47 pm

Re: Dobro se dobrim vraca ?

Post by optimist »

dezire wrote:
Sat Jan 16, 2021 12:35 pm
Vraća se
Isto kao i loše

Možda ne od onoga ,kome si učinio dobro,ali bude se vratilo,kad najmanje očekuješ i od koga,najmanje očekuješ!

Nikad ne očekujem,nešto zauzvrat...za učinjeno.
Napravim i zaboravim. Bitan je osjećaj tog trena
-
Jedan od glavnih uzroka pomaganja drugima?
Kako najlakše pomoći sebi?
Pomažući drugima!

User avatar
Vanilla
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 1395
Posts: 1661
Joined: Mon Jun 08, 2020 11:59 pm
Location: Home Sweet Home

Re: Dobro se dobrim vraca ?

Post by Vanilla »

Ina wrote:
Wed Jan 13, 2021 11:19 am
Ne sjećam se u ovom trenutku kad sam nekome nešto zadnji put pomogla. Ništa mi ne pada na pamet. A nekih finih gesta, kako s tuđe strane a i moje.. jeste bilo.. I bude.

I svaki put kad se desi, bude lijep osjećaj..
Ispunjavajuci.

A od ljudi do kojih mi je stvarno stalo i očekujem :std .. Ne mora to biti čitava kriška (koju sam i sama poklonila) ali bar mrvice.. da

Slazem se. U blizim i svakodnevnim odnosima, bilo koje vrste, sasvim je normalno ocekivati jer je nemoguce imati, kakav god odnos, u jednom smjeru. Za opstanak istog treba postojati uzajamnost.

Ostala dobra su, u vecini slucajeva, trenutna i nesto sto se ili ciklicno desava ili samo jednom.

Generalno, i vjerujem da, bez obzira na sve, vise dobro preovladava u smislu da je vise dobrih ljudi nego onih drugih 😊

Kako god, vjerujem da se dobro dobrim vraca kao i ono suprotno.
1
1 Image
Kad mi dođe da idem, mnogo moram da idem.
Nije važno kuda ću. Nije važno dokle ću.
Došlo mi je da idem i ja idem kao lud
- unutra u mene.


🍀

User avatar
Banshee
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 372
Posts: 465
Joined: Fri May 01, 2020 10:48 pm

Re: Dobro se dobrim vraca ?

Post by Banshee »

Ne gledam to kao neku vezu u koju treba ulagati obostrano. Prirodno i onako ljudski mi je pomoći ukoliko sam u mogućnosti da to učinim ili makar da pokušam. Naravno da ne očekujem da mi ti ljudi vrate, učine nešto za mene, to "vraćanje" gledam drugačije, u smislu da se ništa loše ne desi, da sve bude kako treba i kod mene, to je dovoljno. A nije retkost naleteti na one od kojih daleko bilo da potražiš neku uslugu, odmah gledaju i preračunavaju kakvu korist će imati od toga i još se čude što ti nekom koga je nevolja zadesila pružaš ruku. Pa čak i kritikuju tipa što gubiš vreme, ne treba toliko da se trudiš, to mnogi ne znaju da cene i sl. Pa ne činim to da bih porasla u tuđim očima nego da ne padnem u svojim.

User avatar
Banshee
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 372
Posts: 465
Joined: Fri May 01, 2020 10:48 pm

Re: Dobro se dobrim vraca ?

Post by Banshee »

Kad su u pitanju odnosi sa bliskim ljudima, bezveze mi je to nabacivanje ja sam za tebe uradio to i to a ti za mene? Bilo da su partnerski odnosi, odnosi roditelj - dete, prijatelji, to bi trebalo da bude normalno i dobrovoljno i šta sad, ako ja učinim nešto za tebe treba da očekujem da ćeš i ti za mene isto a možda nisi u mogućnosti, možda te život nanese na drugi put, drugo je da možeš a nećeš, da nema podrške, razumevanja ali ovako prigovaranje vuče na emotivne ucene, manipulaciju ...
2
2 Image

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2558
Posts: 10707
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Dobro se dobrim vraca ?

Post by Peace »

Kad covjek cini dobro, dobro se i osjeca. Nikakvo drugo dobro ne treba ni ocekivati. Isto je i sa losim.
1
1 Image

User avatar
gripen
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 529
Posts: 1289
Joined: Fri May 01, 2020 5:02 pm

Re: Dobro se dobrim vraca ?

Post by gripen »

Peace wrote:
Sun Jan 24, 2021 5:19 am
Kad covjek cini dobro, dobro se i osjeca. Nikakvo drugo dobro ne treba ni ocekivati. Isto je i sa losim.
pa sad,zavisi prema kome
volim i cinim dobro,halalosum
medjutim,ima situacija gdje ocekujes da budes respektovan,jer si zasluzio
kao povratnu info. dobijes razocarenje...
tesko je to

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2558
Posts: 10707
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Dobro se dobrim vraca ?

Post by Peace »

Upravo je to sto covjeka i razocara - ocekivanja. Kad njih ne bi bilo ne bi se mi razocarali.

I ja ocekujem, i razocaram se, pa ovo govorim i zbog sebe :)
1
1 Image

User avatar
Vanilla
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 1395
Posts: 1661
Joined: Mon Jun 08, 2020 11:59 pm
Location: Home Sweet Home

Re: Dobro se dobrim vraca ?

Post by Vanilla »

Smatram da su ocekivanja sasvim normalna pojava i to je ono sto u gornjem postu spomenuh a u vezi sa "vracanjem" dobra i odrzavanjem odnosa bilo koje vrste. Bez, naravno, nabacivanja i potenciranja sta se za koga ucinilo - to ne rade odrasle i razumne osobe :)

Naravno da ocekujem da bi mi moji najblizi pomogli, ukoliko su u mogucnosti, ako bih imala nekih potreba za pomaganjem, kao sto bih i ja njima. To i jesu, izmedju ostalog, bliski odnosi.
1
1 Image
Kad mi dođe da idem, mnogo moram da idem.
Nije važno kuda ću. Nije važno dokle ću.
Došlo mi je da idem i ja idem kao lud
- unutra u mene.


🍀

User avatar
Banshee
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 372
Posts: 465
Joined: Fri May 01, 2020 10:48 pm

Re: Dobro se dobrim vraca ?

Post by Banshee »

Otkud nam ta očekivanja i razočaranja?
Bliske osobe bi trebalo da čine dobro za nas i mi za njih. Ali to nije uvek tako.
Bar meni kroz život nije tako bilo, ni od strane nekih mojih najbližih.
Je li dobro suštinski u smislu vraćanja kao što se razmatra?Ili je suština činiti dobro jer možeš i imaš volje za to a vratiće se ono karmički :)
Da li se rukovodimo time kad neko dobro čini za mene i ja ću za njega? Imala sam sa učenicima diskusiju prilikom predavanja o nenasilnoj komunikaciji gde je jedan od njih izneo svađu sa drugom iz razreda, kako ga ovaj uvredio, odao neku njegovu tajnu i on mu je uzvratio istom merom.
I pitam ga da li je zadovoljan time? Kaže kako se on prema meni ponaša tako ću i ja prema njemu. A onda sam ga pitala kako se osećao kad se to desilo i da li mu je bilo lepo, prijatno kada je doživeo na neki način izdaju?
Odgovor znate. Pa kažem onda, kakav je on ispao u toj situaciji? Zloban, bezobrazan, ružno je to što je uradio. Pa zašto si ti dozvolio da budeš poput njega? Tajac...
Dalje je priča išla u pravcu onoga kroz koje situacije su sve prošli kroz druženje i koliko je to bilo bitno za njihov odnos.
Tako je i u životu. Pravićemo nekad greške i mi i drugi.
Nije jednom bilo da sam organizovala humanitarne akcije za nekog koga sam prvi put videla a znam da mogu pomoći. Bez ikakvih očekivanja, samo saznanje da neko loše živi, da nema neke osnovne stvari mi stvara nelagodu i mislim o tome... Sad koliko se ceni, ne ulazim mnogo u to, meni dovoljno što mi čestitaju praznike i podare osmeh kad me sretnu.

User avatar
Ina
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 576
Posts: 1159
Joined: Mon Apr 20, 2020 4:52 pm

Re: Dobro se dobrim vraca ?

Post by Ina »

Vanilla wrote:
Fri Jan 29, 2021 7:58 pm
Smatram da su ocekivanja sasvim normalna pojava i to je ono sto u gornjem postu spomenuh a u vezi sa "vracanjem" dobra i odrzavanjem odnosa bilo koje vrste. Bez, naravno, nabacivanja i potenciranja sta se za koga ucinilo - to ne rade odrasle i razumne osobe :)

Naravno da ocekujem da bi mi moji najblizi pomogli, ukoliko su u mogucnosti, ako bih imala nekih potreba za pomaganjem, kao sto bih i ja njima. To i jesu, izmedju ostalog, bliski odnosi.
U poslednje vrijeme jako mi prija i u potpunosti se slažem s ovim:

Najautentičniji odnosi temelje se na dijeljenju i uzajamnosti.
😍


Da li se rukovodimo time kad neko dobro čini za mene i ja ću za njega?

:))D :D/
To uopšte ne znači da ću da brojim svaku "planinu ili bobu" .. Ili da ću vraćati loše istom mjerom.. (mada je bilo i toga bar približno) :hmn 😁
1
1 Image

User avatar
Banshee
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 372
Posts: 465
Joined: Fri May 01, 2020 10:48 pm

Re: Dobro se dobrim vraca ?

Post by Banshee »

Vi posmatrate temu kroz već postojeće odnose i održavanje tih odnosa sa nekim pa otud taj reciprocitet. Mada i tu verujem da ne treba svoditi račune i kalkulisati. Drugo je kada govorimo o kvalitetu odnosa.
Dobro možeš učiniti i za nekog prolaznika, beskućnika, dete koje je samo na ulici a da niste ni u kakvim odnosima, da ih prvi put vidite i nikad više.
Za mene poenta činjenja tog dobra je humanost, kad uradiš za nekog nešto zato što si u situaciji da možeš i ne očekuješ ništa za uzvrat, srećan si zbog toga što si uradio i ponosan na sebe jer znaš da si postupio ispravno.
I naravno da bi tako trebalo svi da osećamo i da se ponašamo, svet bi tada bio mnogo lepše mesto za život, ali to naravno nije slučaj...

User avatar
Banshee
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 372
Posts: 465
Joined: Fri May 01, 2020 10:48 pm

Re: Dobro se dobrim vraca ?

Post by Banshee »

A sad hoće li se vratiti?
Dobri ljudi imaju svoju srećnu zvezdu koja najlepše sija i nikada se neće ugasiti - tako ja to posmatram :)
1
1 Image

User avatar
Ina
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 576
Posts: 1159
Joined: Mon Apr 20, 2020 4:52 pm

Re: Dobro se dobrim vraca ?

Post by Ina »

Dobro možeš učiniti i za nekog prolaznika, beskućnika, dete koje je samo na ulici a da niste ni u kakvim odnosima, da ih prvi put vidite i nikad više.
Naravno.. Svako koliko toliko human neće okrenuti glavu. Pogotovo od djece.
U takvim situacijama ispunjenost samog gesta.. dobije svoju moć.

A snagu daju i dijeljenje i uzajamnost u nekim bližim odnosima. Nemaju tu veze kalkulacije i svođenje računa.. Ko se tim bavi ne voli, nego trguje. A ljubav se niti kupuje niti prodaje.
"Hrani" i biva hranjena.

User avatar
Banshee
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 372
Posts: 465
Joined: Fri May 01, 2020 10:48 pm

Re: Dobro se dobrim vraca ?

Post by Banshee »

Hoćeš li okrenuti glavu od svojih ukoliko ti kad je bilo potrebno i bitno nisu izašli u susret?
Možda nisi bila u situaciji da ti voljeni ne pomognu, učine nešto loše ali toga u životu ima. E sad je pitanje koju stranu mi biramo?

User avatar
Ina
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 576
Posts: 1159
Joined: Mon Apr 20, 2020 4:52 pm

Re: Dobro se dobrim vraca ?

Post by Ina »

Jesam bila u situaciji. Nisam okrenula leđa.
Moji su mi uvijek pomagali onoliko koliko su mogli.

Jeste me jedna od najbližih osoba povrijedila.
Nisam okrenula glavu. Oprostila sam zato što znam da se pokajala. Zato što je poradila na svojim greškama.

Neke ljude uvijek volimo, i uvijek ćemo voljeti, bez obzira na sve. Bili to roditelji, braća, djeca, partneri, prijatelji. No da bi ta ljubav imala zajedničkog hoda harmonije obgrljava i dijeljenje i uzajamnost. Ako ne možemo računati na najbliže, na koga ćemo? Na komšinicu Mrzoje koja nas ne može očima smisliti i kojoj smeta i cuko što laje, ili laje previše.. Samo banalan primjer.

Neki dan mi se reče na odbijanje nečije pomoći sledeće: è giusto così. Prevedeno: ovako je tačno. U širem smislu i date situacije.. Dobro je ovako.

Nije uopšte bilo od neke egzistencijalne važnosti ali je gest dobio itekako značaja.
A dobio bi značaja da je bio povodom i manje bliskih usta ili nebliskih, ali ovako još više.
1
1 Image

Post Reply