Svinjetina

Teme za sladokusce, hrana, priprema hrane, recepti i slično

Jedete li svinjetinu i proizvode od svinjskog mesa?

Da
7
47%
Ne
8
53%
 
Total votes: 15

User avatar
blackadder
Hiperaktivan član
Hiperaktivan član
Reactions: 443
Posts: 729
Joined: Sat Apr 18, 2020 4:24 pm

Re: Svinjetina

Post by blackadder »

Mislim da igra veliku ulogu šta neka životinja jede. Većina sisavaca koje mi konzumiramo su biljojedi. Mesojede ne jedemo, osim neki narofi koji to praktikuju, poput Kineza i pasa. I to je s razlogom. Svinje su po prirodi svežderi, ješće i druge životinje, čak i strvine..

User avatar
laganini
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 432
Posts: 1870
Joined: Tue Aug 04, 2020 11:11 pm

Re: Svinjetina

Post by laganini »

..jesu svežderi al i domaće svinje su pod kontrolom obindustrijskim da ne govorim...nekad davno da i ja ne Pamtim svinje su slobodno šetale odavno toga nema...mozda u Slavoniji al sve manje jer bi brzo došlo do svinjske kuge..

User avatar
Bella
Senior
Senior
Reactions: 1990
Posts: 7235
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Svinjetina

Post by Bella »

.od osoba koje koje kao znaju -cula sam- da meso za Mc.. melju, cijelu kravu... u stvari se gnjeci... :(( ,aaaaa, ne znam sta je - neugodnije..

User avatar
kreja
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 345
Posts: 2770
Joined: Wed Jun 30, 2021 7:06 am
Contact:

Re: Svinjetina

Post by kreja »

Ja sam zivjela na selu i znam kako se to proizvode "zdravi prirodni" proozvodi.

Za sve proizvode i biljne i zivotinjske moras kupiti dohranu ako hoces da imas koristi. To bez tih dohrana imas jednu vocku koju ne prskas i jedes je tako. Ona vecinom propadne pojede je crv ali pojede i domacinstvo. Ona ne ide u prodaju jer je malo onih koji ce kupiti crvljivu jabuku, uzeti kao poklon da.

Ja dobila prosle godine takvih jabuka 2 vece kese i posaljem sestri i mami jednu. One me napale sto sam im poslala crvave i trule jabuke. Moglo se iskoristiti vise od 1/3

Ja ne kupujem poletinu proizvedenu na selu. Po sadasnjim standarsima domaceg. Premasna mi je.

Teze mi je jesti tu masnocu od svinjske. Jedem inace sve vrste mesa. Kod mesnih preradjevina gledam da nema soje ili da je ima sto manje.

Kupovni svinjsli proizvodi tu nema sta da bude neprirodno. Slanina, kulen, sunka to je to. Pitanje je samo da li volis ili ne tako obradjeno.

Ja najvise volim kako to Slavonci i Vojvodjani obrade. U pitanju je posebno kulen i kobasica (ljutina)
Ako moramo da biramo između smrti od gladi i metka, Gejl i ja smo se složili da je metak mnogo brži.

User avatar
kreja
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 345
Posts: 2770
Joined: Wed Jun 30, 2021 7:06 am
Contact:

Re: Svinjetina

Post by kreja »

laganini wrote:
Mon Dec 07, 2020 5:08 pm
..jesu svežderi al i domaće svinje su pod kontrolom obindustrijskim da ne govorim...nekad davno da i ja ne Pamtim svinje su slobodno šetale odavno toga nema...mozda u Slavoniji al sve manje jer bi brzo došlo do svinjske kuge..
I u Slavoniji nema vise da idu na ispasu. Drze se zatvorene.

blackadde

Svinje jedu sve, to je tacno. One su u stanju odgristi ruku djetetu zato se pazi kako im se prilazi
I kokos je svastojed ona svasta pojede da sad ne pisem o tome. Za razliku od nje svinja je dosta cisca iako se vjeruje da nije cista.
Ako moramo da biramo između smrti od gladi i metka, Gejl i ja smo se složili da je metak mnogo brži.

User avatar
kreja
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 345
Posts: 2770
Joined: Wed Jun 30, 2021 7:06 am
Contact:

Re: Svinjetina

Post by kreja »

Skitnica wrote:
Mon Dec 07, 2020 12:36 pm
Također je prva među najprljavijim životinjama.

Grijesis. Svinje kao i covjek nemaju zastitu koze. Nemaju krzno. Covjek ima odjecu a svinje samo blato. Zablate kozu i onda ne gori. Njihova koza moze da izgori kao i nasa. U prostoru u kojem spava ne obavlja nuzdu. Ako je promorana da to uradi. Nije pustena u okol (vanjski dio) koliko god ih je obavice na jednom mjestu tako da imaju cisto mjesto za lec.
Ako moramo da biramo između smrti od gladi i metka, Gejl i ja smo se složili da je metak mnogo brži.

User avatar
laganini
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 432
Posts: 1870
Joined: Tue Aug 04, 2020 11:11 pm

Re: Svinjetina

Post by laganini »

..ne znam jsam li napisa al i mene je začudilo svinja je jedna od najinteligentniji životinja...ko bi reka.. :hihi

User avatar
Bella
Senior
Senior
Reactions: 1990
Posts: 7235
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Svinjetina

Post by Bella »

.da, zbilja je cudno, zasto se jedu... :hm

User avatar
laganini
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 432
Posts: 1870
Joined: Tue Aug 04, 2020 11:11 pm

Re: Svinjetina

Post by laganini »

..kad je covik svežderi čak neki jedu i ljude.. :0o

User avatar
Bella
Senior
Senior
Reactions: 1990
Posts: 7235
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Svinjetina

Post by Bella »

..jedu i svinje, ljude ,ako ih se dochepaju.. nije to lijepo.. :hahah
1
1 Image

User avatar
Mina
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 693
Posts: 1520
Joined: Thu Apr 30, 2020 6:36 pm

Re: Svinjetina

Post by Mina »

I'm waking up to ash and dust I wipe my brow and I sweat my rust

User avatar
Bella
Senior
Senior
Reactions: 1990
Posts: 7235
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Svinjetina

Post by Bella »

. neka bude -balans................... :D/
U nastavku je pet razloga zašto je zdravo povremeno pojesti ukusan komad svinjetine.//🐖
,,,


1. Sadrži ‘zdrave’ masnoće

Određena količina masnoća potrebna je svakom organizmu. Svinjetina svakako sadrži masnoće no postoje razni dijelovi svinjetine sa raznim udjelom masnoće. Najkrtiji dijelovi svinjetine sadrže oko 6% masnoće (6 grama masnoće na 100 grama mesa). Kad svinjetini uklonimo masnoću, ona sadrži više nezasićenih nego zasićenih masti.
2. Bogata je proteinima

Krta svinjetina je odličan izvor proteina u ishrani pa tako 100 grama svinjetine sadrži čak pola preporučene dnevne količine proteina. Proteini između ostalog imaju važnu ulogu u regeneraciji staničnog tkiva i izgradnji mišićne mase.
3. Izvor važnih vitamina

Svinjetina sadrži nekoliko vrsta vitamina i minerala potrebnih za optimalno funkcioniranje organizma. Svinjetina je osobito bogata vitaminom B12 i samo 100 grama ovog mesa osigurava 70% preporučene dnevne količine unosa vitamina B12.
4. Izvor važnih minerala

Cink, fosfor i selen su minerali koji potiču rast novih stanica u organizmu, jačaju imunološki sustav te osnažuju zube i kosti, a svinjetina je bogata upravo ovim mineralima. Ne zaboravimo na željezo i magnezij (važan za normalno funkcioniranje brojnih enzima).
5. Siromašna ugljikohidratima

Nekad obožavani, a danas poprilično omraženi ugljikohidrati su, uz masti i proteine, izvor energije u našoj prehrani. Smanjen unos ugljikohidrata preporuča se osobama koje žele smršaviti ili imaju dijabetes.

Svinjetina sadrži izuzetno malo ugljikohidrata pa tako pečeni svinjski but uopće ne sadrži ugljikohidrate dok slanina sadrži samo 1.70 grama ugljikohodrata na 100 grama svinjetine.

User avatar
Mina
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 693
Posts: 1520
Joined: Thu Apr 30, 2020 6:36 pm

Re: Svinjetina

Post by Mina »

10-5 i nije baš balans :D/

Nego, sve nabrojano nije nešto što se samo svinjetinom može unijeti u organizam, tako da možeš komotno iozbaciti svinjetinu i opet sve to imati iz drugih izvora.
I'm waking up to ash and dust I wipe my brow and I sweat my rust

User avatar
Bella
Senior
Senior
Reactions: 1990
Posts: 7235
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Svinjetina

Post by Bella »

. Vjerujem da ima.. :D/ ..no, ne treba pretjerivati ni u cemu..... povremeno jesti . ne vidim veliku opsanost. sem. ako je neko zbilja ' alergichan'..

User avatar
Mina
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 693
Posts: 1520
Joined: Thu Apr 30, 2020 6:36 pm

Re: Svinjetina

Post by Mina »

A ljudi su inače skloni biti umjereni :_)
I'm waking up to ash and dust I wipe my brow and I sweat my rust

User avatar
Bella
Senior
Senior
Reactions: 1990
Posts: 7235
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Svinjetina

Post by Bella »

...Ili jesu ili nisu.. :hahah ......

Post Reply