Sta raditi u penziji?

Teme koje ne pripadaju ni jednom drugom podforumu
User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2710
Posts: 11088
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Sta raditi u penziji?

Post by Peace »

Inspirasana nasom clanicom otvaram temu.

Sta planirate raditi kad i ako docekate penziju?
Bojite se da ce vam biti dosadno bez stalnog posla?
Boji li se neko (osim mene :D/ ) kako ce durati partnera citav dan u kuci?

Uz razgovor pisat cu cega se jos bojim.

Sad cu sacekati da vidim hoce li se jos neko “otvoriti”.
:rlys

User avatar
laganini
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 437
Posts: 1870
Joined: Tue Aug 04, 2020 11:11 pm

Re: Sta raditi u penziji?

Post by laganini »

...zanimljivo i moja žena čini mi se tako razmišlja.. :DD al uskoro ću i jedva čekam i iobično svi imaju problem s nekom vrstom socijalizacije al ja sigurno ne toliko imam obveza izvan sadašnje profesije da nema frke..jedino me brine što ću past s odlićne plaće to je jedino što me muči.. :jbg

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2710
Posts: 11088
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Sta raditi u penziji?

Post by Peace »

laganini wrote:
Mon Nov 20, 2023 9:08 pm
...zanimljivo i moja žena čini mi se tako razmišlja.. :DD
Svaka zena koja razmislja, tako razmislja :mute

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2710
Posts: 11088
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Sta raditi u penziji?

Post by Peace »

Ali briga je kontam manja ako ste u kuci, ima dvoriste i imaju se sa necim umariti. Tako ce valjda manje vadit oci jedno drugom.

Gudi
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 171
Posts: 1682
Joined: Sat Sep 09, 2023 12:56 am
Location: Munčopolje

Re: Sta raditi u penziji?

Post by Gudi »

Kuća je zakon. Dvorište, terasa, balkon, bašta, garaža, šupa, svjež vazduh. Tišina mir.

Uvijek nekog posla ima da se nešto majstoriše da se nešto radi. :)

I da se čovjek sa nečim zanima i da nikome po glavi ne skache.
1
1 Image
🔻

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2131
Posts: 7646
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Sta raditi u penziji?

Post by Bella »

. kao mjesto zivljenja. . najvazniji je mir... bilo kuca ili stan...
..a chime se baviti... mnogi planovi se ne ispune. poznajem osobe koje su se pripremale za to. pa kupe npr. sve sto treba za obradu drveta. ima garazu. pravit che neshto od toga. i vechina to nije radila.

. ili bashta. njega cvijecha.. pa desi se da to sve obavlja muz. a zenina ideja.. :hahah ..
.............................................................................................Image

User avatar
Kamilica
Hiperaktivan član
Hiperaktivan član
Reactions: 1986
Posts: 4209
Joined: Sun Apr 19, 2020 12:15 pm

Re: Sta raditi u penziji?

Post by Kamilica »

Imam jos vremena do penzije pa ni ne razmisljam puno.

Ja i suprug radimo skupa pa samim tim i nece mi biti nesto drugacije. Meni je najbitnije da budemo zdravi, sve drugo mi je manje vazno. Nesto cemo vec smisliti :DE

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2710
Posts: 11088
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Sta raditi u penziji?

Post by Peace »

Kamilica wrote:
Sun Nov 26, 2023 6:32 pm
Nesto cemo vec smisliti :DE
Aaaa, tako je i Kreja govorila.

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2710
Posts: 11088
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Sta raditi u penziji?

Post by Peace »

Ja bi tako volila da moja mama ima nesto… Na selu su oni, i imaju se s cim baviti tokom dana, ali kad ja dodjem s posla, kod mene je oko 3-4, kod mame 9-10, i ona tada moze pricati po dva sata.
A ja, s obzirom da nisam bila kuci cijeli dan, nemam dva sata za razgovor, a nemam ni duse govoriti mami svaki dan - hajde dosta je za danas.
1
1 Image

User avatar
Kamilica
Hiperaktivan član
Hiperaktivan član
Reactions: 1986
Posts: 4209
Joined: Sun Apr 19, 2020 12:15 pm

Re: Sta raditi u penziji?

Post by Kamilica »

Peace wrote:
Sun Nov 26, 2023 8:27 pm
Kamilica wrote:
Sun Nov 26, 2023 6:32 pm
Nesto cemo vec smisliti :DE
Aaaa, tako je i Kreja govorila.
Ma otkud da znam. Mozda me djeca svezu unucima pa ne stignem nista :hahah

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2131
Posts: 7646
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Sta raditi u penziji?

Post by Bella »

I moja prijateljica. odgojila dvoje djece i sada 4-ro unuchadi.. :-? bez prekida...

.. kad shvatish, da udajom se zavrshava svaka sloboda.... josh ako je u 20 -im.. ijao.. :/*
.............................................................................................Image

Gudi
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 171
Posts: 1682
Joined: Sat Sep 09, 2023 12:56 am
Location: Munčopolje

Re: Sta raditi u penziji?

Post by Gudi »

Bella wrote:
Sun Dec 10, 2023 8:01 pm
I moja prijateljica. odgojila dvoje djece i sada 4-ro unuchadi.. :-? bez prekida...

.. kad shvatish, da udajom se zavrshava svaka sloboda.... josh ako je u 20 -im.. ijao.. :/*
:rlys

I ja mislim da je brak ropstvo. Feudalizam najgore vrste :hahah
Živjela sloboda i slobodan svijet :kl

Moj free Munčowww :iiij :DE
🔻

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2131
Posts: 7646
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Sta raditi u penziji?

Post by Bella »

Gudi wrote:
Sun Dec 10, 2023 8:31 pm
Bella wrote:
Sun Dec 10, 2023 8:01 pm
I moja prijateljica. odgojila dvoje djece i sada 4-ro unuchadi.. :-? bez prekida...

.. kad shvatish, da udajom se zavrshava svaka sloboda.... josh ako je u 20 -im.. ijao.. :/*
:rlys

I ja mislim da je brak ropstvo. Feudalizam najgore vrste :hahah
Živjela sloboda i slobodan svijet :kl

Moj free Munčowww :iiij :DE
.. ne u pravom smislu. ropstvo.. mada, veliki % istih, jeste... od raznoraznih 'sitnica' zivota u dvoje.. ili josh djeca ili josh nedaj boze familija.. :-?
. . sve to ide spontano. ta ' zamka'. kazu red je.. :hahah i tako svi u redu chekaju da upadnu.. :/*
.............................................................................................Image

Gudi
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 171
Posts: 1682
Joined: Sat Sep 09, 2023 12:56 am
Location: Munčopolje

Re: Sta raditi u penziji?

Post by Gudi »

Bella wrote:
Sun Dec 10, 2023 10:24 pm

.. ne u pravom smislu. ropstvo.. mada, veliki % istih, jeste... od raznoraznih 'sitnica' zivota u dvoje.. ili josh djeca ili josh nedaj boze familija.. :-?
. . sve to ide spontano. ta ' zamka'. kazu red je.. :hahah i tako svi u redu chekaju da upadnu.. :/*
haj ovo haj ono
haj ti cesh to bolje...
pa ti to znash...
pa hajde da ne placa troshkove ovog onog... jao.... :?? :doh :rolleyes

Zato ja uvijek kazhem...pashnice imash li ti money za braka sa mnom...ne mogu ja to sve sam :DD :D/ :DE

tak to moj Munčowwwe...tak to


kafu pijem u ova doba... :)
🔻

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2131
Posts: 7646
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Sta raditi u penziji?

Post by Bella »

Gudi wrote:
Sun Dec 10, 2023 10:38 pm

haj ovo haj ono
haj ti cesh to bolje...
pa ti to znash...
pa hajde da ne placa troshkove ovog onog... jao.... :?? :doh :rolleyes

Zato ja uvijek kazhem...pashnice imash li ti money za braka sa mnom...ne mogu ja to sve sam :DD :D/ :DE

tak to moj Munčowwwe...tak to


kafu pijem u ova doba... :)
. . ipak je to sada drugachije . mislim..... zene rade... ravnopravne u svemu. chak i vecha prava ostvarishe, na papiru..al eto.. :hahah ... doprinose isto.. za sve ostalo moze biti dogovor.....tako. ne bi trebao toliko razmishljati .....kako ti gledash ..vrlo moguche i da druga strana, na isti nachin...

:tim tako to .. svesemoze :D/
.............................................................................................Image

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2710
Posts: 11088
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Sta raditi u penziji?

Post by Peace »

Gudi wrote:
Sun Dec 10, 2023 8:31 pm
Bella wrote:
Sun Dec 10, 2023 8:01 pm
I moja prijateljica. odgojila dvoje djece i sada 4-ro unuchadi.. :-? bez prekida...

.. kad shvatish, da udajom se zavrshava svaka sloboda.... josh ako je u 20 -im.. ijao.. :/*
:rlys

I ja mislim da je brak ropstvo. Feudalizam najgore vrste :hahah
Živjela sloboda i slobodan svijet :kl

Moj free Munčowww :iiij :DE
Na citav se zivot moze gledati kao na ropstvo. Nisi nikako posve rahat. Pogotovo ovdje gdje sam ja, jedno, ako ne spadas u onih 20% s velikom platom. Mada nisu ni oni posve rahat.
Moja menagerka npr radi 55 sati sedmicno, nije mogla durati muza. Sad dura nas, dura tolike radne sate, dura sve ljude koji udju izmedju 9 am - 7 pm.
Svako nesto dura.
Zivot je valjda duranje, koje neki ljudi odluce podijeliti s nekim. I nije to lose, ako se nadju duse.

Gudi
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 171
Posts: 1682
Joined: Sat Sep 09, 2023 12:56 am
Location: Munčopolje

Re: Sta raditi u penziji?

Post by Gudi »

Bella wrote:
Sun Dec 10, 2023 10:58 pm

. . ipak je to sada drugachije . mislim..... zene rade... ravnopravne u svemu. chak i vecha prava ostvarishe, na papiru..al eto.. :hahah ... doprinose isto.. za sve ostalo moze biti dogovor.....tako. ne bi trebao toliko razmishljati .....kako ti gledash ..vrlo moguche i da druga strana, na isti nachin...

:tim tako to .. svesemoze :D/
Pa jeste...imaju vozachke dozvole, auta, fakultete, diplome, znanja, kompetencije, fine dobro plachene poslove, stanove, kuche, nasljedstvo, oslonac od roditelja oca, majke npr. tak to.. ;)

Mada ovako kako gledam, sjedile u kancelariji ili radile neki loshe plachen posao, svaka gleda da se josh bolje okoristi od mushko-zenskog odnosa tj. braka i veze.

Mah kad chovjek ima sebi, kad ima autonomiju u zhivotu nema potrebe za nekim dogovorima, stresom, ustupcima, :)

tak :H moj Munčowwwe..machko... :qq
🔻

Gudi
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 171
Posts: 1682
Joined: Sat Sep 09, 2023 12:56 am
Location: Munčopolje

Re: Sta raditi u penziji?

Post by Gudi »

Peace wrote:
Sun Dec 10, 2023 11:56 pm

Na citav se zivot moze gledati kao na ropstvo. Nisi nikako posve rahat. Pogotovo ovdje gdje sam ja, jedno, ako ne spadas u onih 20% s velikom platom. Mada nisu ni oni posve rahat.
Moja menagerka npr radi 55 sati sedmicno, nije mogla durati muza. Sad dura nas, dura tolike radne sate, dura sve ljude koji udju izmedju 9 am - 7 pm.
Svako nesto dura.
Zivot je valjda duranje, koje neki ljudi odluce podijeliti s nekim. I nije to lose, ako se nadju duse.
Tacno. Mislim da je jako bitno u zhivotu imati pozitivan pogled na zhivot i neke fine stvari. Ima ljudi imaju sve, al opet mrze do podne sebe, a od podne citav svijet. Kod nas je barem u Bosni poznato da kukaju najvishe oni kojima je dobro u zhivotu. Kukaju jer ili zele paznje ili da im covjek ne bi nesto trazhio. :hahah

Ovo kad kazhem da je jako bitno imati pozitivan stav i pogled, mislim na to da je covjek prvo sam sa sobom na cisto, jer obicno ljudi koji nisu ni sami sa sobom uredu, drugima jasu po zivcima. Bilo kroz m-z odnose, ili poslovne odnose i opcenito.
🔻

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2710
Posts: 11088
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Sta raditi u penziji?

Post by Peace »

Malo na temu, a malo i na ovo kud smo krenuli pricom.
Moji roditelji zive fin penzionerski zivot. Lijepo je sto imaju jedno drugo, sad se cini to potrebnijim nego ikada ranije.
Da nemaju jedno drugo, jedno ne bi bilo samo, i morali bi kod djece - kod mene ili kod brata, i tada vec ne bi bili rahat ko sada.
Iz tih godina imas drugacije poglede na zivot, i pomalo te “jede” ono kako djeca zive, kako trose, kako svoju djecu odgajaju…Ne mozes da se ne umijesas, a djeca ne vole da se umijesas, jer njihovi su pogledi u vezi svega drukciji….
Tako, sretna sam da imaju jedno drugo.
Svi u selu oko njih su uglavnom penzionisani parovi. Djecu pozenili i poudali, imaju pristojne penzije, djeca poguraju ako nekad treba.. onaj nas fini Bosansko seoski zivot, sto ispred kuce, uvijk ima bujruma, kafe i kolaca…ne mozes proci pored necije kuce a da te ljudi ne svratena kafu, druze se, veseli, nisu optereceni racunima, ni problemima, s obzirom da su na zdravoj hrani, vodi i zraku, uglavnom pate samo od povisenog pritsika…Svi sebi posade nesto baste, malo zbog sebe, malo zbog djece po gradu, pripreme salate, slatko, voce za zimnice…Doktor im dolazi jednom mjesecno na selo, postar im donosi penziju na kucna vrata, imaju pametne telefone i internete…Ja rahatnijeg i srecnijeg zivota nisam vidjela.

Ne bi imala nista protiv da i ja tako zivim u njihovim god. Mnogo je to bolje od starackom doma.

Ja nesto ne znam kako zive gradski penzioneri, cime se bave :hm

Gudi
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 171
Posts: 1682
Joined: Sat Sep 09, 2023 12:56 am
Location: Munčopolje

Re: Sta raditi u penziji?

Post by Gudi »

Peace wrote:
Mon Dec 11, 2023 12:23 am

Ja nesto ne znam kako zive gradski penzioneri, cime se bave :hm
Gradski penzioneri u stanovima...Mislim da zive jako lose. Mislim da je velika prednost kuca za nekoga ko je u penziji. A vezano za staracke domove. Nije rijetkost da snahe vole cesto strpati roditelje od muza u staracki dom. Imam takav primjer u komsiluku. Dok covjek moze oko sebe da brine, nema demencije, i tih starackih bolesti nije toliko ni bitno da li je sa nekim ili ako je sam. Doduse vech ako je loshijeg zdravlja, onda mislim da je ipak bolji i staracki dom ali ne onaj klasicni staracki dom, vec vishe oni tipovi sa kucnom atmosferom.

Prosle godine mi je umrla tetka (embolija plucha), pred smrt manje od mjesec dana bila je u starackom domu. I tetak ostao sam. I pojavila mu se demencija, nije znao od kuche da se vrati, i komsinca mu dolazila brinula o njemu neko vrijeme. i prije par mjeseci ga u staracki dom stavimo.

Hrana u drzavnom domu u Nedzaricima je bolja i imaju bash dobru socijalnu zastitu i to. Medjutim tu nema mjesta i dugo se ceka da neko umre da se dodje so kreveta. I u privatni dom ga stavimo. Nije neka hrana, al eto...
1
1 Image
🔻

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2710
Posts: 11088
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Sta raditi u penziji?

Post by Peace »

Kako bi ti volio da zivos u penziji Gudi?

Gudi
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 171
Posts: 1682
Joined: Sat Sep 09, 2023 12:56 am
Location: Munčopolje

Re: Sta raditi u penziji?

Post by Gudi »

Peace wrote:
Mon Dec 11, 2023 1:11 am
Kako bi ti volio da zivos u penziji Gudi?
Ja :hahah Ne znam Bgm...Ako dozhivim. Ne razmisljam puno o tome...Valjda nije josh vrijeme :D

Vjerovatno sam. Ne bih volio da neko o meni hizmeti i brine i da sam na tudjim rukama. Volio bih do zadnjeg da budem "na nogama". Volim svoj mir i tisinu. Uvijek ja sebi nadjem neku zabavu, tako da se puno ljudima ne bavim. Puno oko baste i toga mi nije zanimljivo. Dok sam bio mladji pa na vikendici imao sam priliku da se druzim i pazim sa komsijama u penziji. Oni su sadili voche i povrche i hranili se zdravo. I tako su zivjeli dok su mogli oko sebe. Poslije su u staracki dom otisli jer nisu o sebi mogli brinuti, a nisu djecu htjeli da opterechuju sa svojim zivotima. Da djeca moraju svoje obaveze i prioritete(posao, brakove) da podredjuju njima starima.

Mislim da staracki dom nije nesto toliko loshe. Nije bitno drzavni ili privatni. Tak...
🔻

Gudi
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 171
Posts: 1682
Joined: Sat Sep 09, 2023 12:56 am
Location: Munčopolje

Re: Sta raditi u penziji?

Post by Gudi »

Vezano za tetka. Prije doma je od kuche odlazio, policija ga trazhila. Pa bio je ukljuchen i centar za socijalni rad.
pa starateljstvo nad njim...Živio je sam u stanu, nije mogao o sebi da brine, nije mogao, znao da se opere kad ide u kupatilo. Od stana je napravio svinjac, to je sve smrdilo užas. Puno fekalija, govana, kauci smrdili na mokracu, uzas..Nije mogao sebi da hranu kupi da ode do granapa do supermarketa.

Bio je pokušao da se i strujom kablom ubije...tak...pa staklo od vrata razbijao....pa ulazna vrata kljuceve gubio...morali provaljviati ulazna vrata...da Bog sachuva.

I tako se mjesecima pati i mucio dok ga nismo nagovorili da ide u dom. :-?

Sad mu svaki mjesec po par puta odemo kupimo sta hoce sta pozeli da jede, i sta mu treba tak to. Sta cemo porodica je. Nema svoje djece u Bosni, kcerka u njemackoj rodica. Treba i sevap zaraditi.
🔻

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2131
Posts: 7646
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Sta raditi u penziji?

Post by Bella »

Gudi.. koja je cijena za starachki dom.?

Mislim da stan nije losha opcija, i to s liftom ili prizemlje. imam jedan sluchaj zena 87. sama zivi.. i imala komshinicu. pile kafu svaki dan...( min 38 godina). no, prije par godina.. posvadjale se oko politike :hahah :doh . i ne piju vishe kafu.. a rezervni kljuch je josh uvijek kod nje. i zbog te komshinice, nije htjela da seli. jer eto mozemo pomochi jedna drugoj. :/*
Inace ima nekoliko prijateljica .samice. vidjaju se na pijaci ili prosetaju , chesto odu na kafu.. omiljeno mjesto kafana. valjda Senadova :D/ onaj sa Faca..
Ipak. dok je zdravlje ok . mogu same.. ali.. kad se razbole. problem. nemaju nikoga od rodbine.a za starachki dom bez plana teshko nachi mjesto vjerujem..a za sada ne razmishljaju/ ne shvataju, da je ipak vrijeme da odluche.. :-?
.............................................................................................Image

Gudi
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 171
Posts: 1682
Joined: Sat Sep 09, 2023 12:56 am
Location: Munčopolje

Re: Sta raditi u penziji?

Post by Gudi »

Bella wrote:
Mon Dec 11, 2023 1:38 am
Gudi.. koja je cijena za starachki dom.?

Mislim da stan nije losha opcija, i to s liftom ili prizemlje. imam jedan sluchaj zena 87. sama zivi.. i imala komshinicu. pile kafu svaki dan...( min 38 godina). no, prije par godina.. posvadjale se oko politike :hahah :doh . i ne piju vishe kafu.. a rezervni kljuch je josh uvijek kod nje. i zbog te komshinice, nije htjela da seli. jer eto mozemo pomochi jedna drugoj. :/*
Inace ima nekoliko prijateljica .samice. vidjaju se na pijaci ili prosetaju , chesto odu na kafu.. omiljeno mjesto kafana. valjda Senadova :D/ onaj sa Faca..
Ipak. dok je zdravlje ok . mogu same.. ali.. kad se razbole. problem. nemaju nikoga od rodbine.a za starachki dom bez plana teshko nachi mjesto vjerujem..a za sada ne razmishljaju/ ne shvataju, da je ipak vrijeme da odluche.. :-?
Oko 1000-1100 maraka. +- za lezece sticenike, Ko ima malu penziju i ne može da pokrije troškove, njemu može centar za socijalni rad da doplati razliku,ali samo u državnom domu. Nedzarici npr. On je najbolji. Također može da se traži tuđa njega. Ona je oko 200-300 maraka mjesećno + penzija.

Način da se preko reda dođe do doma je jedino da se uključi policija i centar za socijalni rad. Onda se po zakonu po hitnom postupku rješava krevet u domu.
🔻

Post Reply