Starački domovi

Teme koje ne pripadaju ni jednom drugom podforumu
Post Reply
User avatar
Skitnica
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2839
Posts: 5409
Joined: Fri Jul 31, 2020 11:36 pm
Location: Iza leđa

Starački domovi

Post by Skitnica »

- Od februara ove godine cijena smještaja za korisnike staračkih domova podignuta je za 20% - saznaje BN.

Prema našim informacijama, umjesto dosadašnjih 725KM sada penzioneri moraju platiti 850KM. 

Povećanje je došlo bez najave, a stotine nemoćnih korisnika i njihovih porodica koji to plaćaju je u vrlo teškoj situaciji.


Neki od njih, prema našem izvoru, nemaju rješenja osim da idu na ulicu.

Vlast je ovim djelimično uspješno riješila i problem oporezivanja ljudi koji su sebično napusti ovu divnu zemlju i otisli vani da zaradjuju hljeb radeći najteže poslove.

"Naravno, sve ovo ne pada teško jer je naša "narodna" vlast podigla penzije za 3-5KM tako da je ovim manje više kompenzovala negativne efekte", ironično navodi naš izvor i dodaje:
"Sada smo opet spremni slušati vlast i politiku "mi-vi-oni". Željni smo opet Dejtona, Prointera, reformi OSBiH i ko će koju zastavu staviti desno ili lijevo".

(BN)  

User avatar
Skitnica
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2839
Posts: 5409
Joined: Fri Jul 31, 2020 11:36 pm
Location: Iza leđa

Re: Starački domovi

Post by Skitnica »

Da su im bar uslovi korektni.... :doh

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2182
Posts: 7831
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Starački domovi

Post by Bella »

.............................................................................................Image

User avatar
Skitnica
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2839
Posts: 5409
Joined: Fri Jul 31, 2020 11:36 pm
Location: Iza leđa

Re: Starački domovi

Post by Skitnica »

Sta reci...
Dobro je prošla, kako je moglo biti.. :hmn

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2182
Posts: 7831
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Starački domovi

Post by Bella »

. ne zna se kako je zavrshila.... ali ovakvih scena . dadilja / negovateljica je dosta. zene su okrutne...... ali. kad ih muzevi 'vaspitavaju' vapaj.. :-?
.............................................................................................Image

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2749
Posts: 11196
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Starački domovi

Post by Peace »

Bella wrote:
Thu Nov 03, 2022 2:49 am
https://www.facebook.com/MadeinBosnia :-?
Ja ne znam gdje procitati tu vijest o starackom domu.

Ali fina ja ova o Italijanskom obicaju ostavljanja kese pored puta za siromasne.
I ova o pecenom piletu <3

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2749
Posts: 11196
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Starački domovi

Post by Peace »

Bella wrote:
Thu Nov 03, 2022 2:49 am
https://www.facebook.com/MadeinBosnia :-?
Ja ne znam gdje procitati tu vijest o starackom domu.

Ali fina ja ova o Italijanskom obicaju ostavljanja kese pored puta za siromasne.
I ova o pecenom piletu <3

User avatar
Kamilica
Hiperaktivan član
Hiperaktivan član
Reactions: 2018
Posts: 4263
Joined: Sun Apr 19, 2020 12:15 pm

Re: Starački domovi

Post by Kamilica »

Ne bih imala ništa protiv da odem u dom ako bih imala dovoljno finansijskih sredstava. Ne bih voljela biti svakodnevna obaveza nikome, ako budem npr. nepokretna isl.
Dok god mognem brinuti sama o sebi ok. Da budem teret nekom bliskom ne bih željela.

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2182
Posts: 7831
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Starački domovi

Post by Bella »

Veliko je pitanje. kad je ko spreman da to i odluchi.. kad dodje vrijeme ..da si jedan dan ok drugi ne.. vech je kasno. teshko je donijetu odluku. vjerujem...

...
.............................................................................................Image

User avatar
Kamilica
Hiperaktivan član
Hiperaktivan član
Reactions: 2018
Posts: 4263
Joined: Sun Apr 19, 2020 12:15 pm

Re: Starački domovi

Post by Kamilica »

Ja sam već zapikirala jedan, na moru :D/
1
1 Image

User avatar
Revizor
Moderator
Reactions: 492
Posts: 1077
Joined: Sun Jun 28, 2020 12:00 pm

Re: Starački domovi

Post by Revizor »

moja sestra vec gleda staracke domove, i ona je pikirala jedan. kaze svidja joj se taj nacin zivota
za mene senf je istina
po virslama je ispisan

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2182
Posts: 7831
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Starački domovi

Post by Bella »

.. kako mi kazu moji.. ko god ima bolju 'penziju' da moze priustiti i 'bolji' starachki dom',-mada i nije neki veliki izbor istih -------- neche da presele.. zive sami, iako su i u 90 -im.. :-?
.............................................................................................Image

User avatar
Revizor
Moderator
Reactions: 492
Posts: 1077
Joined: Sun Jun 28, 2020 12:00 pm

Re: Starački domovi

Post by Revizor »

a kod nas je to jos sramota kad neko preseli u staracki dom. znam kad je babin amidza otiso u staracki dom da su svi o tome pricali, grdili mu familiju. a stvarno im je bio ogroman teret i bolje mu je bilo u domu
za mene senf je istina
po virslama je ispisan

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2182
Posts: 7831
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Starački domovi

Post by Bella »

.danashnji penzioneri.. to su osobe 80 + i nemaju takva primanja,da mogu priushtiti privatni dom..
cijene su preko 1500 KM.. buduche generacije. vjerujem da che taj procenat promjeniti.

.. dijaspora ne moze roditelje dovesti u zemljama gdje zive...zbog zdravstvenog osiguranja i ostalih okolnosti..
.............................................................................................Image

User avatar
Skitnica
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2839
Posts: 5409
Joined: Fri Jul 31, 2020 11:36 pm
Location: Iza leđa

Re: Starački domovi

Post by Skitnica »

Sto su duze kod svoje kuce to bolje za njih, vise su fizički aktivni, naravno ako im to zdravlje omogucava.
Poznajem nekoliko osoba par mjeseci nakon odlaska u starački dom, su umrle.

Teško je to i zamisliti da jedna osoba koja ima godinama svoju kuću / stan , samostalan pređe u dom i tamo se isključi iz svih aktivnostii, i ako danas domovi imaju bezbroj aktivnosti, sekcija, izleta itd, nekima to bas i ne godi.

Opet ima i djece koja brinu o roditeljima do smrti, ako su u blizini, ako snahe, zetovi to prihvate naravno .

Ja licno ne bih mogla brinuti,ok da su pokretni ..ali da su u postelji 24/24. Tužno je znam ali ne bih mogla.

Ne tn šta me sutra ceka, možda promjenim mišljenje ako bi me situacija primorala.

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2182
Posts: 7831
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Starački domovi

Post by Bella »

zashto su EU zemlje. Skandinavia.. proglashene kao dobre.. je i penzioni zivot.. prihvatljiv je nivo smjeshtaja i njege.
Djeca nemaju tu brigu, kao na Balkanu. gdje je negdje, kao zakon.. da 'moraju' .

Josh uvijek ih ima. da i nisu ostvarili penziju. nisu radili. pogotovo zene.. bile domachice..tako da jedina pomoch, im je od djece.
A i ta djeca su npr. u 70-im. roditelji u 90 im.. :hahah pa ne zna se kome vishe treba pomoch..
1
1 Image
.............................................................................................Image

Post Reply