Gradski transport

Teme koje ne pripadaju ni jednom drugom podforumu
User avatar
Skitnica
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2793
Posts: 5337
Joined: Fri Jul 31, 2020 11:36 pm
Location: Iza leđa

Gradski transport

Post by Skitnica »

Ponekad se desi da uzmem gradski bus, vidim jutros pun penzinera, grupa turista u njemu..Obicno ga koriste skolarci, ili oni koji nemaju auta..pa i oni popit mene .. :D/

Zna mi biti praktično ne moram traziti parking, posebno u periodu kada velike guzve u gradu pred kraj godisnje praznike..

Koristite li vi gradski transport? I šta ?

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2714
Posts: 11098
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Gradski transport

Post by Peace »

Gradski saobracaj u USA jedino dobro funkcionise u Njujorku.

Kod nas se vodi neka politicka igra, pomalo i rasisticka.
Atlanta spada medju 5 najgorih po pitanju guzve i saobracaja, ali na glasanju bjelci su bili protiv gradskog saobracaja.

Tako da htio ne htio, svaki odrastao covjek treba svoje auto, drugog nacina da negdje stignes nema.
1
1 Image

User avatar
Lana
Član
Član
Reactions: 383
Posts: 594
Joined: Sun Jun 07, 2020 4:26 pm

Re: Gradski transport

Post by Lana »

Samo nekada taxi kada namjeravam izaci sa drustvom i popiti koju vasu vina.

User avatar
Skitnica
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2793
Posts: 5337
Joined: Fri Jul 31, 2020 11:36 pm
Location: Iza leđa

Re: Gradski transport

Post by Skitnica »

Lana wrote:
Thu Dec 16, 2021 9:02 pm
Samo nekada taxi kada namjeravam izaci sa drustvom i popiti koju vasu vina.
Ima se može se, i taxiem se voza i vino se pije... :&

Neki odu po hljeb taxiem... :hahah ( u Bosni )...
1
1 Image

User avatar
Mina
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 698
Posts: 1520
Joined: Thu Apr 30, 2020 6:36 pm

Re: Gradski transport

Post by Mina »

Peace wrote:
Thu Dec 16, 2021 4:57 pm
Gradski saobracaj u USA jedino dobro funkcionise u Njujorku.

Kod nas se vodi neka politicka igra, pomalo i rasisticka.
Atlanta spada medju 5 najgorih po pitanju guzve i saobracaja, ali na glasanju bjelci su bili protiv gradskog saobracaja.

Tako da htio ne htio, svaki odrastao covjek treba svoje auto, drugog nacina da negdje stignes nema.
Nemate nikako gradskog prijevoza? Ni metro?
Naš gradski prijevoz se puno koristi, ali je u jako lošem stanju. Često se zna kvariti i tramvaj i trolejbus. Atobusi su okej, ali minibusevi koji voze po padinskim dijelovima su užas. Ja često koristim tramvaj, mada sad ide samo do Čengić Vile, tu je okretište i tu ako hoćeš dalje, moraš presjesti na gradski autobus. Tako je jer od Čengić Vile do Ilidže se radi rekonstrukcija tramvajske pruge. Potpuno će sve podići šine, iskopati ispod i ponovo to kao fino napraviti. Valjda će kad završe to, nastaviti dalje od Čengić Vile prema Vijećnici. Mislim da će to trajati godinama dok se završi :-? Uz to, prave i moderne tramvajske stanice umjesto onih nikakvih kakve su do sad bile...
I'm waking up to ash and dust I wipe my brow and I sweat my rust

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2714
Posts: 11098
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Gradski transport

Post by Peace »

Veliki, i najnaseljeniji dijelovi metro Atlante nemaju nista. Neki tek imaju neku poveznicu, ali sve lose i nefunkcionalno.

Sad kad sam trazila sliku saobracaja, naidjem na info da je Atlanta osma najgora metropola na planeti po saobracaju.

Ovako izgleda svakodnevnica. Tek je lakse malo poslije sedam uvece pa ujutro do sest.

Ljudi kojim radno vrijeme pocinje od 8 am, krecu od kuce u 5 am. Ako krenu u 5, vrlo je moguce da se probiju do posla do 6, i onda na poslu mogu odspavati do 8. Ali ako krenu u 6, vrlo je moguce da zakasne.

Rodica moja svaki dan provodi 2 sata u jednom smjeru. A kad se desi kakav udes, sto je cesta pojava, ostane i po 4 sata u jednom smjeru.
Uglavnom dodje kuci, istusira se i vakat joj leci.

Image

Image

Slike su pravljene na brzim cestama, ali i svi veci putevi isto izgledaju. Kuda god krenes, zafrko si se.

User avatar
blackadder
Član
Član
Reactions: 467
Posts: 729
Joined: Sat Apr 18, 2020 4:24 pm

Re: Gradski transport

Post by blackadder »

Peace wrote:
Fri Dec 17, 2021 1:52 am
Rodica moja svaki dan provodi 2 sata u jednom smjeru. A kad se desi kakav udes, sto je cesta pojava, ostane i po 4 sata u jednom smjeru.
Uglavnom dodje kuci, istusira se i vakat joj leci.
Ona vara muža. Pa našla dobar izgovor za 4 sata fore sa ljubavnikom :DE
1
1 Image

User avatar
Revizor
Član
Član
Reactions: 428
Posts: 915
Joined: Sun Jun 28, 2020 12:00 pm

Re: Gradski transport

Post by Revizor »

Mina wrote:
Fri Dec 17, 2021 12:23 am
Peace wrote:
Thu Dec 16, 2021 4:57 pm
Gradski saobracaj u USA jedino dobro funkcionise u Njujorku.

Kod nas se vodi neka politicka igra, pomalo i rasisticka.
Atlanta spada medju 5 najgorih po pitanju guzve i saobracaja, ali na glasanju bjelci su bili protiv gradskog saobracaja.

Tako da htio ne htio, svaki odrastao covjek treba svoje auto, drugog nacina da negdje stignes nema.
Nemate nikako gradskog prijevoza? Ni metro?
Naš gradski prijevoz se puno koristi, ali je u jako lošem stanju. Često se zna kvariti i tramvaj i trolejbus. Atobusi su okej, ali minibusevi koji voze po padinskim dijelovima su užas. Ja često koristim tramvaj, mada sad ide samo do Čengić Vile, tu je okretište i tu ako hoćeš dalje, moraš presjesti na gradski autobus. Tako je jer od Čengić Vile do Ilidže se radi rekonstrukcija tramvajske pruge. Potpuno će sve podići šine, iskopati ispod i ponovo to kao fino napraviti. Valjda će kad završe to, nastaviti dalje od Čengić Vile prema Vijećnici. Mislim da će to trajati godinama dok se završi :-? Uz to, prave i moderne tramvajske stanice umjesto onih nikakvih kakve su do sad bile...
nece do vijecnice nego do zeljeznicke. pruga od marin dvora do vijecnice je mijenjana prije desetak godina
1
1 Image
za mene senf je istina
po virslama je ispisan

User avatar
Skitnica
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2793
Posts: 5337
Joined: Fri Jul 31, 2020 11:36 pm
Location: Iza leđa

Re: Gradski transport

Post by Skitnica »

Peace wrote:
Fri Dec 17, 2021 1:52 am
Veliki, i najnaseljeniji dijelovi metro Atlante nemaju nista. Neki tek imaju neku poveznicu, ali sve lose i nefunkcionalno.

Sad kad sam trazila sliku saobracaja, naidjem na info da je Atlanta osma najgora metropola na planeti po saobracaju.

Ovako izgleda svakodnevnica. Tek je lakse malo poslije sedam uvece pa ujutro do sest.

Ljudi kojim radno vrijeme pocinje od 8 am, krecu od kuce u 5 am. Ako krenu u 5, vrlo je moguce da se probiju do posla do 6, i onda na poslu mogu odspavati do 8. Ali ako krenu u 6, vrlo je moguce da zakasne.

Rodica moja svaki dan provodi 2 sata u jednom smjeru. A kad se desi kakav udes, sto je cesta pojava, ostane i po 4 sata u jednom smjeru.
Uglavnom dodje kuci, istusira se i vakat joj leci.

Image

Image

Slike su pravljene na brzim cestama, ali i svi veci putevi isto izgledaju. Kuda god krenes, zafrko si se.
Kad čovjek vidi ovolike kolone auta, onda se zamisli, i dođe do zaključka kako i koliko se misli na planetu... Strasno... :fpalm

User avatar
Revizor
Član
Član
Reactions: 428
Posts: 915
Joined: Sun Jun 28, 2020 12:00 pm

Re: Gradski transport

Post by Revizor »

briga o planeti te nece prehranit ☹
za mene senf je istina
po virslama je ispisan

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2714
Posts: 11098
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Gradski transport

Post by Peace »

blackadder wrote:
Fri Dec 17, 2021 9:12 am
Peace wrote:
Fri Dec 17, 2021 1:52 am
Rodica moja svaki dan provodi 2 sata u jednom smjeru. A kad se desi kakav udes, sto je cesta pojava, ostane i po 4 sata u jednom smjeru.
Uglavnom dodje kuci, istusira se i vakat joj leci.
Ona vara muža. Pa našla dobar izgovor za 4 sata fore sa ljubavnikom :DE
I mene onda muz prevari ponekad :D/
1
1 Image

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2136
Posts: 7661
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Gradski transport

Post by Bella »

Peace wrote:
Fri Dec 17, 2021 1:52 am


Rodica moja svaki dan provodi 2 sata u jednom smjeru. A kad se desi kakav udes, sto je cesta pojava, ostane i po 4 sata u jednom smjeru.
Uglavnom dodje kuci, istusira se i vakat joj leci.

Nisam bila u toj situaciji. ali bih radije promjenila mjesto stanovanja.. nego putovati toliko do posla...
1
1 Image
.............................................................................................Image

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2136
Posts: 7661
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Gradski transport

Post by Bella »

U mom gradu. gradski je vishe nego dobar... ne koristim ga. ali, nudi i uslugu za one koji nemaju auto. da ih odveze od kuche do bolnice, banke shopinga.. s manjim kombiem . i to plate $1,25.... probem jeste ..sto se nekad cheka i do sat da dodju... kao i da ne dodju. :hahah ali servis postoji..
.............................................................................................Image

User avatar
Revizor
Član
Član
Reactions: 428
Posts: 915
Joined: Sun Jun 28, 2020 12:00 pm

Re: Gradski transport

Post by Revizor »

tako je bilo mom jaranu na buca potoku. kaze bus dodje jednom u dva sata, al ne znas kad haha
bijo primoran zbog dugih cekanja da kupi kola, kasnije dje god krene ocm
za mene senf je istina
po virslama je ispisan

User avatar
Skitnica
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2793
Posts: 5337
Joined: Fri Jul 31, 2020 11:36 pm
Location: Iza leđa

Re: Gradski transport

Post by Skitnica »

Kod mene je super onda na poređenju sa vašim transportom. Svakih 10 min imam bus do najudaljenije tačke u gradu IZ..prolazeci kroz centar grada.. a od centra grada sam udaljena 7km. I svi busevi su na električni pogon.. :aaww
2
1 Image 1 Image

User avatar
Skitnica
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2793
Posts: 5337
Joined: Fri Jul 31, 2020 11:36 pm
Location: Iza leđa

Re: Gradski transport

Post by Skitnica »

Revizor wrote:
Fri Dec 17, 2021 12:19 pm
briga o planeti te nece prehranit ☹
Neće ostati ništa ni za jesti, ne brigom o njoj..
1
1 Image

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2714
Posts: 11098
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Gradski transport

Post by Peace »

Bella wrote:
Sat Dec 18, 2021 12:40 am
Peace wrote:
Fri Dec 17, 2021 1:52 am


Rodica moja svaki dan provodi 2 sata u jednom smjeru. A kad se desi kakav udes, sto je cesta pojava, ostane i po 4 sata u jednom smjeru.
Uglavnom dodje kuci, istusira se i vakat joj leci.

Nisam bila u toj situaciji. ali bih radije promjenila mjesto stanovanja.. nego putovati toliko do posla...
Ma puno je tu stvari u igri. U centru su sve velike korporacije, i isti poslovi su mnogo vise placeni vec okolo.
Stambeni prostori su duplo skuplji.

A ima ljudi koji i napustaju. Kcerka od prijatelja npr, radila je u Atlanti za $34 po satu, zbog saobracaja je uzela isti posao blize kuci ali za $24 po satu. Na godisnjem nivou oko $20,000 manja plata.
Rodica jedna radila u jednoj velikom osiguranju, napusta, nema izbora no sad da prihvati $20,000-30,000 manju platu.
Ako se odlucis zadrzati posao i uzeti blizu stan, ta ce se razlika izgubiti za troskove stanovanja.

U takvoj su ljudi situaciji da ni jedan izbor ne izgleda bolje od drugog.

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2136
Posts: 7661
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Gradski transport

Post by Bella »

Izvagamo, prednosti i mane.
Poznajem i ja nekoliko osoba, koje svakodnevno vozare, sat do radnog mjesta.... kazu ok je .. :-?
.............................................................................................Image

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2714
Posts: 11098
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Gradski transport

Post by Peace »

Skitnica wrote:
Thu Dec 16, 2021 10:36 pm


Neki odu po hljeb taxiem... :hahah ( u Bosni )...
Salis se? :hahah

User avatar
Mina
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 698
Posts: 1520
Joined: Thu Apr 30, 2020 6:36 pm

Re: Gradski transport

Post by Mina »

Peace wrote:
Fri Dec 17, 2021 1:52 am

Ljudi kojim radno vrijeme pocinje od 8 am, krecu od kuce u 5 am. Ako krenu u 5, vrlo je moguce da se probiju do posla do 6, i onda na poslu mogu odspavati do 8. Ali ako krenu u 6, vrlo je moguce da zakasne.

Rodica moja svaki dan provodi 2 sata u jednom smjeru. A kad se desi kakav udes, sto je cesta pojava, ostane i po 4 sata u jednom smjeru.
Uglavnom dodje kuci, istusira se i vakat joj leci.

Ovo stvarno strašno zvuči... Do sat vremena vožnje s posla/na posao je po meni granica. Ta rodica bi trebala stvarno drugi posao tražiti :-?
I'm waking up to ash and dust I wipe my brow and I sweat my rust

User avatar
Skitnica
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2793
Posts: 5337
Joined: Fri Jul 31, 2020 11:36 pm
Location: Iza leđa

Re: Gradski transport

Post by Skitnica »

Peace wrote:
Sat Dec 18, 2021 10:07 pm
Skitnica wrote:
Thu Dec 16, 2021 10:36 pm


Neki odu po hljeb taxiem... :hahah ( u Bosni )...
Salis se? :hahah
Ne salim.. :hahah ljetos sam bila u društvu jedne tete, sto se hvalila da je isla po hljeb taxiem.. :fpalm
1
1 Image

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2136
Posts: 7661
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Gradski transport

Post by Bella »

Kod nas je taksi . par maraka.. . i ako je iznad 5 . ok ..kupi kojesta jos... i isplati se.... ako joj nije do setnje ili ne moze hodati ..pogotovo koristiti gradski prevoz... moze biti i opljackana.. :-?
.............................................................................................Image

User avatar
blackadder
Član
Član
Reactions: 467
Posts: 729
Joined: Sat Apr 18, 2020 4:24 pm

Re: Gradski transport

Post by blackadder »

Peace wrote:
Fri Dec 17, 2021 4:08 pm
blackadder wrote:
Fri Dec 17, 2021 9:12 am
Peace wrote:
Fri Dec 17, 2021 1:52 am
Rodica moja svaki dan provodi 2 sata u jednom smjeru. A kad se desi kakav udes, sto je cesta pojava, ostane i po 4 sata u jednom smjeru.
Uglavnom dodje kuci, istusira se i vakat joj leci.
Ona vara muža. Pa našla dobar izgovor za 4 sata fore sa ljubavnikom :DE
I mene onda muz prevari ponekad :D/
:fiju

User avatar
Skitnica
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2793
Posts: 5337
Joined: Fri Jul 31, 2020 11:36 pm
Location: Iza leđa

Re: Gradski transport

Post by Skitnica »

U jednom GRAS-ovom tramvaju danas se desila neobična situacija u kojoj je glavnu ulogu imala hrabra vozačica tramvaja.

Naime, kada je vidjela da su u tramvaj kod Vijećnice ušle dvije poznate sarajevske džeparošice, zaustavila je sve i isjerala ih napolje!

Oni koji su bili u tramvaju oduševljeno su regirali na njen potez.


Danas sam prvi put u životu čula zvuk aplauza u trajanju od jedne minute u tramvaju. Zapravo zvuk aplauza u tramvaju ikada. I pridružila sam se istom. U jednom trenutku vožnje dvije džeparošice od ranije poznate policiji, a i svima nama, kako to kod nas biva, uletjele su u tramvaj kod Vijećnice. Vozačica je zaustavila vozilo, okrenula se i rekla: “Nećete u mom tramvaju nikada više!”. Nisam ni skapirala šta se dešava dobrih par minuta njihovog gunđanja i negodovanja, ni ko su ni zašto je tramvaj stao. Istjerala ih je vani.

  Dugo nisam vidjela da je neko tako refleksno, srčano i glasno  zauzeo stav u javnom prostoru. Pri tome vozeći tramvaj. Nakon Denisa, džeparoša, pedofila, konduktera koji malteriraju sve u zavisnosti kakav dan imaju, jedna neustrašiva plava žena, vozačica tramvaja u Sarajevu je dobila aplauz.


Ako je neko poznaje, GRAS-ov tramvaj na relaciji Baščaršija-Ilidža, neka mi javi. Ja joj moram reći da je danas napravila jednu malu revoluciju. U metalnoj kutiji, u javnom prostoru, i u ime svih 20-tak ljudi koji su bili tu. Ili bar čokoladu da joj pošaljem. Čitav dan mi je u glavi – objavila je žena koja je u to vrijeme bila u tramvaju.

Hayat.ba
2
1 Image 1 Image

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2714
Posts: 11098
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Gradski transport

Post by Peace »

Davno je neko rekao - snaga je u srcu, ne u misicima.


A cuj dzeparosice, svasta su ljudi danas po zanimanju :D/

Post Reply