Smrtna kazna

Teme koje ne pripadaju ni jednom drugom podforumu
User avatar
Osman
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 277
Posts: 469
Joined: Sun Jun 07, 2020 12:02 am

Re: Smrtna kazna

Post by Osman »

Ina wrote:
Fri Jan 29, 2021 9:15 am
Osman wrote:
Thu Jan 28, 2021 7:42 pm
Ina wrote:
Thu Jan 28, 2021 1:09 pm


A može li se, i koliko.. raditi na prevenciji..
Zar su ljudi od samog trenutka rođeni da nekome naude.. Oduzmu život i njihov bude oduzet..

I de mi reci u prvu ruku, sličnih tvrdnji..
Jesi li siguran 100% da bi ti bio spreman navući na sebe odijelo Boga?
Uvođenje kazne ne znači eliminisanje prevencije. Kazna ide onda kad se prevrši mjera ljudskosti i kad prevencija nije pomogla.

Mislim da se ljudi ne rađaju zli, nego to postaju. Kad prevrše mjeru u činjenju zla, onda je za društvo nebitno šta ga je učinilo tako zlim. Društvo se ima pravo štititi od pojedinca. Čak i smaknućem.

Bio sam u ratu i "oblačio to odijelo". Odijelo nije strašno, kad znaš da si u pravu i kad znaš da tako sprečavaš nesagledivo zlo.
Realne prevencije su klimave i nedovoljne.
U edukativnom sistemu, famelijarno odgojnom, društvenom, poslovnom, političkom. A itekako duhovnom.

I u ratu se čovjek nađe u običnom odijelu prisiljenog insana(instinkt preživljavanja nije malo jak) i izmanipulisanog od strane onih koje zaboli stražnjica za tvojim ili mojim životom.. zared važnijim im interesa.

@Peace
Kao i svima poznati su mi mogući ljudski oklopi. Vidim i znam kakve sve neljudskosti se dešavaju.

Slažem se i da kazne moraju da postoje, teške na osnovi krivičnog djela. A zakon koji kažnjava ubistvo ni sam ne bi trebao počiniti isto.
Nedovoljne prevencije??? To je subjektivna ocjena.

Izmanipulisan u ratu??? Opet subjektiban stav.

Šta ako je učinjena objektivno dobra prevencija i šta kad nisam izmanipulisan u ratu?

Mnogo ako, jelde.

Zato, ostavimo se silnih "ako". Po meni ne pije vode čak i "ako je porota pogriješila". Opet je OK što je smaknut. Ispoštovane su procedure, ne osuđuju se ljudi na smrtnu kaznu tek tako.

Da li je sud u Nirnbergu trebao osuditi naciste na smrtnu kaznu?

I na koji način je to "oblačenje odijela Boga"?
Jeftino uređujem avatare.

User avatar
Vanilla
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 1395
Posts: 1661
Joined: Mon Jun 08, 2020 11:59 pm
Location: Home Sweet Home

Re: Smrtna kazna

Post by Vanilla »

Nevezano za temu ali mi je prikladna za reci ovo, a moram reci 🤭

Meni se svidja americki zakon, ono kad osude pa kazu, npr.: 7 dozivotnih kazni! :W
1
1 Image
Kad mi dođe da idem, mnogo moram da idem.
Nije važno kuda ću. Nije važno dokle ću.
Došlo mi je da idem i ja idem kao lud
- unutra u mene.


🍀

User avatar
Vjetar
* * * * * *
Reactions: 1487
Posts: 2373
Joined: Wed Apr 15, 2020 11:57 am
Location: Na konju

Re: Smrtna kazna

Post by Vjetar »

U biti, to je zbog pomilovanja. Odnosno, nemanja pomilovanja. Jer, ako ga neko i pomiluje za jednu doživotnu i spusti mu na recimo 40 godina zatvora, ostaje mu 6 drugih doživotnih :D/
1
1 Image

User avatar
Vjetar
* * * * * *
Reactions: 1487
Posts: 2373
Joined: Wed Apr 15, 2020 11:57 am
Location: Na konju

Re: Smrtna kazna

Post by Vjetar »

Osman wrote:
Fri Jan 29, 2021 7:58 pm
Po meni ne pije vode čak i "ako je porota pogriješila". Opet je OK što je smaknut. Ispoštovane su procedure, ne osuđuju se ljudi na smrtnu kaznu tek tako.
:hm
Pa kako je OK, ako taj neko nevin bude smaknut?

Nebrojeno je slučajeva da su sudovi pogriješili i osudili nevine ljude. Sudovi griješe. Nisu savršeni i često su griješili i kod tih najtežih krivičnih djela.
Doživotna kazna nudi opciju da se greška ispravi. Kod smrtne kazne nema ispravljanja. Ali to je samo jedan argument. Dokazano je da smrtna kazna nema nikakvu preventivnu funkciju, odnosno, ne utiče na smanjenje činjenja krivičnih djela, zbog straha od smrtne kazne. Čak naprotiv, zemlje koje imaju smrtnu kaznu i sprovode je redovno imaju često više najtežih krivičnih djela, puno više nego zemlje koje je nemaju.
Onda, smrtna kazna predstavlja osvetu društva pojedincu koji je činio zlo. Vraćanje istom mjerom. To je zaostavština srednjovijekovlja :jbg Pogledaj samo načine izvršavanja smrtnih kazni - od električne stolice, vješanja, i slično. Ne ide se na neko humano (ako je to uopće moguće) oduzimanje života, tipa ugljenmonoksida, koji jednostavno uspava/onesvijesti prije nego usmrti osobu. Dakle bezbolno i bez agonije, već se ide na to da osuđeni i osjeti tu smrt. Kao da samo čekanje i odlazak na izvršenje nije dovoljna agonija...
Odakle ikome pravo da ubije nekoga? Ne možeš rat porediti sa tim. U ratu je pitanje nužne odbrane u krajnjem slučaju. I u ratu je zabranjeno ubiti zarobljenika, ide se na sud za to poslije, bar u teoriji bi tako trebalo biti. I bez rata ti je dozvoljeno ubiti nekoga ko te direktno napadne i pokuša te ubiti. Ali samo dok te napada. Ubij ga poslije tog napada i ti si samo ubica, nisi se branio u nuždi... Dakle jednostavno je. Zašto onda državi dati privilegiju da ubija i kad nema nikakve nužde? Nužne odbrane? Uhapšen je zločinac, ne napada nikoga više jer je zatvoren, ne postoji napad od kojeg bi se branila država.

Mah
1
1 Image

User avatar
Ina
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 576
Posts: 1159
Joined: Mon Apr 20, 2020 4:52 pm

Re: Smrtna kazna

Post by Ina »

Osman wrote:
Fri Jan 29, 2021 7:58 pm
Ina wrote:
Fri Jan 29, 2021 9:15 am
Osman wrote:
Thu Jan 28, 2021 7:42 pm


Uvođenje kazne ne znači eliminisanje prevencije. Kazna ide onda kad se prevrši mjera ljudskosti i kad prevencija nije pomogla.

Mislim da se ljudi ne rađaju zli, nego to postaju. Kad prevrše mjeru u činjenju zla, onda je za društvo nebitno šta ga je učinilo tako zlim. Društvo se ima pravo štititi od pojedinca. Čak i smaknućem.

Bio sam u ratu i "oblačio to odijelo". Odijelo nije strašno, kad znaš da si u pravu i kad znaš da tako sprečavaš nesagledivo zlo.
Realne prevencije su klimave i nedovoljne.
U edukativnom sistemu, famelijarno odgojnom, društvenom, poslovnom, političkom. A itekako duhovnom.

I u ratu se čovjek nađe u običnom odijelu prisiljenog insana(instinkt preživljavanja nije malo jak) i izmanipulisanog od strane onih koje zaboli stražnjica za tvojim ili mojim životom.. zared važnijim im interesa.

@Peace
Kao i svima poznati su mi mogući ljudski oklopi. Vidim i znam kakve sve neljudskosti se dešavaju.

Slažem se i da kazne moraju da postoje, teške na osnovi krivičnog djela. A zakon koji kažnjava ubistvo ni sam ne bi trebao počiniti isto.
Nedovoljne prevencije??? To je subjektivna ocjena.

Izmanipulisan u ratu??? Opet subjektiban stav.

Šta ako je učinjena objektivno dobra prevencija i šta kad nisam izmanipulisan u ratu?

Mnogo ako, jelde.

Zato, ostavimo se silnih "ako". Po meni ne pije vode čak i "ako je porota pogriješila". Opet je OK što je smaknut. Ispoštovane su procedure, ne osuđuju se ljudi na smrtnu kaznu tek tako.

Da li je sud u Nirnbergu trebao osuditi naciste na smrtnu kaznu?

I na koji način je to "oblačenje odijela Boga"?

Ne slažemo se u ovoj temi i ok..
I nije riječ (samo) o subjektivnom sagledavanju, nego i činjenicama koje su nam ispred nosa svaki dan. Jedan dokaz je ona problematika o seksualnom zlostavljanju/ uznemiravanju itd.
Klimavosti i nedovoljne prevencije su prisutne u svim aspektima koje sam navela.
Za opširnije razgranavanje je potrebna tema za sebe, i ako mi ne bude mrsko (uz potrebno i vrijeme) možda jednom i otvorim. A neće vjerovatno faliti ni prilike kad ćeš i sam spomenuti nešto.. pa ću reći: E vidiš o tome sam govorila.. 😁


Vjetar dobar post 👍


Ovo pogotovo..
Uhapšen je zločinac, ne napada nikoga više jer je zatvoren, ne postoji napad od kojeg bi se branila država.

Ma licemjerstvo svoje vrste..

User avatar
Banshee
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 372
Posts: 465
Joined: Fri May 01, 2020 10:48 pm

Re: Smrtna kazna

Post by Banshee »

Moja preporuka da pogledate film ako niste, zanimljiva priča a i kazna koja je sustigla zločinca.
10233790_1_92.jpg
10233790_1_92.jpg (72.85 KiB) Viewed 628 times

User avatar
Kamilica
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 1954
Posts: 4172
Joined: Sun Apr 19, 2020 12:15 pm

Re: Smrtna kazna

Post by Kamilica »

Pokušavala sam pronaći neki relevantan izvor u vezi ubilačkih sklonosti, ali uglavnom neki bombastični naslovi i tekstovi. Tu i tamo se može pročitati da možda tkz."gen ratnika" utječe na ponašanje nekih osoba u određenim okolnostima. Nemaju svi ljudi taj gen ali ni svi sa istim nisu ubojice.

Post Reply