MacKenzie Scott donirala 4 milijarde Eura za 4 mjeseca

Društvene teme i dešavanja van Bosne i Hercegovine
User avatar
Bella
Senior
Senior
Reactions: 1990
Posts: 7235
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: MacKenzie Scott donirala 4 milijarde Eura za 4 mjeseca

Post by Bella »

Peace wrote:
Fri Dec 18, 2020 10:47 pm
Paaaa, mozes :)

Ali bi sad mogla potegnuti pitanje zasto je u stalnom rastu siromastvo s jedne strane i milijarderi s druge :hm

Ko to stvar siromastva? Na cijem se znoju neko prokleto bogati? Da li treba tako? Da li moze drukcije?

Mislim hvala njoj, ali hvala i onim ljudima, sto su i pored dugogodisnjeg rada kod njih i dalje gola sirotinja.
..Jesu li i siromasnji i milijarderi, imali istu shansu-- mnogi, mnogi jesu- to sto neki nisu iskoristili, ili su bili manje srece ili- ili.?. ne znaci da ih bogati kaznjavaju..

Ako rade, nisu puka sirotinja.... $ 15 na sat..nije mala satnica ...
Opet, u Americi, siromashni i bogati - doniraju na neki nacin..novac, usluga, odjeca, auto... svasta se poklanja.. :)

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2558
Posts: 10707
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: MacKenzie Scott donirala 4 milijarde Eura za 4 mjeseca

Post by Peace »

Radnici Amazona glasaju o pridruživanju sindikatu


Radnici u skladištu kompanije “Amazon” u Alabami ističu da kompanija postaje sve veća i profitabilnija, i da im treba glas koji će osigurati da ih ne tretira kao robote.



User avatar
Ina
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 576
Posts: 1159
Joined: Mon Apr 20, 2020 4:52 pm

Re: MacKenzie Scott donirala 4 milijarde Eura za 4 mjeseca

Post by Ina »

Organizacije koje primaju donacije, a i neke no profit drndala, ne prođu često i bez vlastitog profita. Ako ne prvenstveno i samo tog..


Lijepo je kad ljudi pomogu kome (I kad) treba.. Ali dosta puta je tu i mutnih podloga.
1
1 Image

User avatar
blackadder
Hiperaktivan član
Hiperaktivan član
Reactions: 443
Posts: 729
Joined: Sat Apr 18, 2020 4:24 pm

Re: MacKenzie Scott donirala 4 milijarde Eura za 4 mjeseca

Post by blackadder »

Peace wrote:
Wed Mar 31, 2021 4:59 am
Ovo 40 miliona na sat nije tačno.
Možda 4 miliona :hm
Jer 40 miliona na sat je milijarda dnevno. A ne zarađuje ni on toliko

User avatar
Bella
Senior
Senior
Reactions: 1990
Posts: 7235
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: MacKenzie Scott donirala 4 milijarde Eura za 4 mjeseca

Post by Bella »

Peace wrote:
Wed Mar 31, 2021 4:59 am
Radnici Amazona glasaju o pridruživanju sindikatu


Radnici u skladištu kompanije “Amazon” u Alabami ističu da kompanija postaje sve veća i profitabilnija, i da im treba glas koji će osigurati da ih ne tretira kao robote.


:jbg . kazni Amazon--- ne radi za njega..

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2558
Posts: 10707
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: MacKenzie Scott donirala 4 milijarde Eura za 4 mjeseca

Post by Peace »

blackadder wrote:
Wed Mar 31, 2021 3:18 pm

Ovo 40 miliona na sat nije tačno.
Možda 4 miliona :hm
Jer 40 miliona na sat je milijarda dnevno. A ne zarađuje ni on toliko
Ovo kaze google

Breaking the amount down more, Bezos is making about $321 million a day, $13.4 million an hour, $222,884 a minute, and $3,715 a second this year. The largest single-day increase in Bezos's net worth is $13 billion, which he achieved on July 20, 2020.

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2558
Posts: 10707
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: MacKenzie Scott donirala 4 milijarde Eura za 4 mjeseca

Post by Peace »

Nisam razumila sta si htjela reci Bella

User avatar
Bella
Senior
Senior
Reactions: 1990
Posts: 7235
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: MacKenzie Scott donirala 4 milijarde Eura za 4 mjeseca

Post by Bella »

Ako nisu zadovoljni sa $15 na sat. neka napuste Amazon.
1
1 Image

User avatar
Kuduz
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 78
Posts: 183
Joined: Thu Jun 04, 2020 11:07 pm

Re: MacKenzie Scott donirala 4 milijarde Eura za 4 mjeseca

Post by Kuduz »

15 dolara na sat ne zvuci ni malo

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2558
Posts: 10707
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: MacKenzie Scott donirala 4 milijarde Eura za 4 mjeseca

Post by Peace »

Kuduz wrote:
Wed Mar 31, 2021 4:44 pm
15 dolara na sat ne zvuci ni malo
Ne zvuci, ako zivis u Bosni npr.

Neki solidan dvosoban stan ovdje kosta $1600 mjesecno.

Zdr osiguranje za porodicu oko $500.

User avatar
Kuduz
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 78
Posts: 183
Joined: Thu Jun 04, 2020 11:07 pm

Re: MacKenzie Scott donirala 4 milijarde Eura za 4 mjeseca

Post by Kuduz »

Ovo je sigurno pocetna najniza dnevnica u toj firmi koliko je udrugim slicnim firmama ?Ako je veca onda ok imaju pravo, ali ako je kao i kod drugih to sto gazda uzima lopatom sebi ne treba da zanima ove dole :D

User avatar
Bella
Senior
Senior
Reactions: 1990
Posts: 7235
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: MacKenzie Scott donirala 4 milijarde Eura za 4 mjeseca

Post by Bella »

Ako zaradjuje $ 15- i placa porez/ tj - vjerovatno ne placa ali . Obama mu je dao, zdrv --osiguranje- da je mjesecno $0

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2558
Posts: 10707
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: MacKenzie Scott donirala 4 milijarde Eura za 4 mjeseca

Post by Peace »

15 x 40 = 600 (sedmicno)

600 x 4 = 2400 ( mjesecno)

Od toga ti se najmanje uzme $400, regularni odbitci.

Znaci nije ti ostalo za stan i zdr osiguranje.

Da napomenem, stan bez popratnih troskova - struja, voda, plin, smece.

User avatar
Bella
Senior
Senior
Reactions: 1990
Posts: 7235
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: MacKenzie Scott donirala 4 milijarde Eura za 4 mjeseca

Post by Bella »

. prije nekoliko godina -kod mene se otvorio--- Costco--- i bila je jagma za poslove, jer se placa $ 15 na sat. mislim da, tada Walmart- nije toliko nudio..

User avatar
Kuduz
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 78
Posts: 183
Joined: Thu Jun 04, 2020 11:07 pm

Re: MacKenzie Scott donirala 4 milijarde Eura za 4 mjeseca

Post by Kuduz »

Bella wrote:
Wed Mar 31, 2021 4:55 pm
. prije nekoliko godina -kod mene se otvorio--- Costco--- i bila je jagma za poslove, jer se placa $ 15 na sat. mislim da, tada Walmart- nije toliko nudio..
To i kazem ... ovaj placa kao i drugi mozda i bolje.Koliko sebi zgrne to je njegova stvar.

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2558
Posts: 10707
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: MacKenzie Scott donirala 4 milijarde Eura za 4 mjeseca

Post by Peace »

Kuduz wrote:
Wed Mar 31, 2021 4:51 pm
Ovo je sigurno pocetna najniza dnevnica u toj firmi koliko je udrugim slicnim firmama ?Ako je veca onda ok imaju pravo, ali ako je kao i kod drugih to sto gazda uzima lopatom sebi ne treba da zanima ove dole :D
Pocetna, tako je. I godisnje im se podize satnica u iznosu od 15 centi do 50 centi. Tih 50 centi na sahat vise podrazumijeva se najboljim od njih.

Slicno je stanje i u drugim firmama.

To je nesto na cemu bi drzava trebala raditi. Drzava im mora davati dodatnu pomoc, da prezive.

User avatar
Bella
Senior
Senior
Reactions: 1990
Posts: 7235
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: MacKenzie Scott donirala 4 milijarde Eura za 4 mjeseca

Post by Bella »

Kuduz wrote:
Wed Mar 31, 2021 4:57 pm
Bella wrote:
Wed Mar 31, 2021 4:55 pm
. prije nekoliko godina -kod mene se otvorio--- Costco--- i bila je jagma za poslove, jer se placa $ 15 na sat. mislim da, tada Walmart- nije toliko nudio..
To i kazem ... ovaj placa kao i drugi mozda i bolje.Koliko sebi zgrne to je njegova stvar.
Naravno, ne mogu da vjerujem da nekoga interesuje koliko pravi CEO..pogotovo radnika...

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2558
Posts: 10707
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: MacKenzie Scott donirala 4 milijarde Eura za 4 mjeseca

Post by Peace »

Kuduz wrote:
Wed Mar 31, 2021 4:57 pm
Bella wrote:
Wed Mar 31, 2021 4:55 pm
. prije nekoliko godina -kod mene se otvorio--- Costco--- i bila je jagma za poslove, jer se placa $ 15 na sat. mislim da, tada Walmart- nije toliko nudio..
To i kazem ... ovaj placa kao i drugi mozda i bolje.Koliko sebi zgrne to je njegova stvar.
Ali na kraju i to obicno pred kraj god, da se izbjegne drzavi platiti taxa, podijele milijarde i ispadnu u ocima naroda dobrotvori.

Koji dobrotvori :jbg

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2558
Posts: 10707
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: MacKenzie Scott donirala 4 milijarde Eura za 4 mjeseca

Post by Peace »

Bella wrote:
Wed Mar 31, 2021 5:05 pm
Kuduz wrote:
Wed Mar 31, 2021 4:57 pm
Bella wrote:
Wed Mar 31, 2021 4:55 pm
. prije nekoliko godina -kod mene se otvorio--- Costco--- i bila je jagma za poslove, jer se placa $ 15 na sat. mislim da, tada Walmart- nije toliko nudio..
To i kazem ... ovaj placa kao i drugi mozda i bolje.Koliko sebi zgrne to je njegova stvar.
Naravno, ne mogu da vjerujem da nekoga interesuje koliko pravi CEO..pogotovo radnika...
Naravno da ce te interesovati, ako to goni ko stoku, za platu s kojom mozes jako malo, a u firmi koja zaradjuje jako puno.

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2558
Posts: 10707
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: MacKenzie Scott donirala 4 milijarde Eura za 4 mjeseca

Post by Peace »

Bella wrote:
Wed Mar 31, 2021 4:52 pm
Ako zaradjuje $ 15- i placa porez/ tj - vjerovatno ne placa ali . Obama mu je dao, zdrv --osiguranje- da je mjesecno $0
Nema osiguranja koje nista ne kosta, osim medicaid, za koji se mogu kvalifikovati djeca porodica s niskim primanjima.

I obama care se placa. Na mjesecnu zaradu od $2400 (oni uvijek gledaju na bruto) mozes dobiti nekog popusta, ali i tada ces, da osiguras sebe i bracnog partnera, za osiguranje, ako ista valja, morati izdvojiti nekih $300 mjesecno.

I kako mislis vjerovatno ne placa porez? Svako mora placati porez, s tim sto vise placas ukoliko ti je zarada veca, i ukoliko nemas nikoga na izdrzavanju.

User avatar
Bella
Senior
Senior
Reactions: 1990
Posts: 7235
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: MacKenzie Scott donirala 4 milijarde Eura za 4 mjeseca

Post by Bella »

Peace wrote:
Wed Mar 31, 2021 5:13 pm
Bella wrote:
Wed Mar 31, 2021 5:05 pm
Kuduz wrote:
Wed Mar 31, 2021 4:57 pm


To i kazem ... ovaj placa kao i drugi mozda i bolje.Koliko sebi zgrne to je njegova stvar.
Naravno, ne mogu da vjerujem da nekoga interesuje koliko pravi CEO..pogotovo radnika...
Naravno da ce te interesovati, ako to goni ko stoku, za platu s kojom mozes jako malo, a u firmi koja zaradjuje jako puno.
Zasto bi me interesovalo- ako se javim na konkurs - za sortiranje robe - koje je po opisu rada -placeno $15..


.. niko te ne goni- obim posla je takav i neko je sve proracunao da to zivo bice moze odraditi.
I kompaniji je u interesu, da radnik u osvojim mogucnostima da max. jedni drugima trebaju....
Koliko firma zaradjue i ako dobro zaradjuje =moze biti samo sigurnost za radnika, a ne koliko mu '' gazda pravi i sta vozi i sta jede.. :hahah :doh
1
1 Image

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2558
Posts: 10707
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: MacKenzie Scott donirala 4 milijarde Eura za 4 mjeseca

Post by Peace »

Bella ti si fokus stavila na to “radnik brine koliko vlasnik zaradjuje” i u tome vidis sav problem.

Ja sam fokus stavila na “direktor ne brine koliko njegov radnik zaradjuje, ni sta moze s tom platom” i u tome vidim problem.

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2558
Posts: 10707
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: MacKenzie Scott donirala 4 milijarde Eura za 4 mjeseca

Post by Peace »

I probaj malo sagledati cemu to vodi.

Kapitalizam, ako u konacnici ne izazove masovni gnjev i pobune, sam ce sebe pojesti.

User avatar
Bella
Senior
Senior
Reactions: 1990
Posts: 7235
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: MacKenzie Scott donirala 4 milijarde Eura za 4 mjeseca

Post by Bella »

Peace wrote:
Wed Mar 31, 2021 5:35 pm
Bella ti si fokus stavila na to “ radnik brine koliko vlasnik zaradjuje” i u tome vidis sav problem.

Ja sam fokus stavila na “ direktor ne brine koliko njegov radnik zaradjuje, ni sta moze s tom platom” i u tome vidim problem.
Ne znam da li brine, ali, ako u svom carstvu ima i takve zaposlene- zakljucujem da zna i da postoje... i da ih placa kako mu zakon dozovoljava / kako je to radno mjesto vrednovano..
Da li takvi radno mjesto- pruza i prezivljavanje. nije njegovo da vrednuje.. zavisi i od prohtjeva pojedinaca i koliko je i sam taj pojedinac ulozio u sebe/ skolovao se/ obucio za zivot itd.

Da zaradjuju puno.. da, da li mu treba toliaka zarada - ne treba..... to smo mi mali- na dnu zakljucili,,, :D/

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2558
Posts: 10707
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: MacKenzie Scott donirala 4 milijarde Eura za 4 mjeseca

Post by Peace »

Ja mislim da ni jedno radno mjesto koje trazi 40 sati sedmicno, ne bi trebalo biti tako nisko vrednovano da pojedinac, bez obzira na obrazovanje, ne moze zaraditi ni za pristojno sopstveno izdrzavanje.

A kad se to desava u najjacoj firmi u svijetu, onda znas dokle smo dosli.

Stvarno mislis da nije njegovo da vrijednuje koliko mu radnik moze od plate? :hm

Ja ne znam koliko mora da je otupio ako ga je bas briga sto oni koji doprinose tolikoj njegovoj zaradi ne znaju kako da sastave kraj s krajem.

Post Reply