Da li je BiH zemlja siromasnih ljudi?

Društvene teme iz Bosne i Hercegovine
Post Reply
User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2695
Posts: 11067
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Da li je BiH zemlja siromasnih ljudi?

Post by Peace »

Mnogo puta cujem ili citam kako je ljudima u Bosni tesko, nemaju. Cujem to cesto i od svoje mama, po citavu godinu to slusam.
I dodje vrijeme kad zelimo poslati zekat (2.5% od imetka, jedna od islamskih duznosti) i tada zovem mamu da mi kaze ljude koji nemaju u nasoj mjesnoj zajednici (9 sela) a dobijem otprilike ovakav odgovor - nema niko bas da je potreban, svak ima onoliko koliko hoce raditi i kako zna rasporediti.
Kontaktiramo djevera, druga mjesna zajednica, 5 sela, i pitamo isto i dobijemo isti odgovor.
Zovem tetku, oni imaju preveliku mjesnu zajednicu, oko 500 domacinstava, svi se znaju i ona mi kaze - nema ti kcerko niko kod nas za davanja, a ako i ima to su oni sto nece raditi i cuvati.
Zovemo komsiji u Fojnici a on kaze ovako - ja nikog ne znam, mi dajemo jednoj zeni koja je invalid. I ona ima primanja, ali eto nek joj se nadje.

Kakvi su vasi pogledi? Kome je u Bosni tesko i zasto? Kojoj skupini ljudi i zasto? Postoje li mjesta/ gradovi gdje je finansijski teze izaci na kraj?

Posebno bi volila da procitam kako vi iz Bosne to vidite, koje ljude dozivljavate ko siromasne?

Kolko covjek otprilike treba da ima i da nije siromasan?

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2695
Posts: 11067
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Da li je BiH zemlja siromasnih ljudi?

Post by Peace »

Ja cesto imam ovakav utisak, a nek me neko ispravi ako grijesim.

Mnogo je tv kuca za tako malu populaciju, mnogo je novinara koju po svaku cijenu zele napraviti neku pricu, to je valjda i uslov da zadrzis posao… a ljudi ponavljaju ono sto cuju na tv.

Neki dan smo pogledali dnevnik, ne znam koje tv kuce…novinarka je napravila kratke snimke po gradu…krivila je politicare sto ljudi po velikim temperaturama moraju raditi…taxistima uopce nije lahko, na 40C oni moraju sjediti u svojim autima i cekati…a onda je jednog taxistu pitala kako mu je…
Rekao je nesto ovako - tesko je, mnogo je tesko, klima mi mora raditi, a klima nije zdrava i moram uvijek imati kod sebe vodu i sok.
Ne znam da li vi u Bosni ista pogresno u ovom vidite, ja i muz se nismo mogli nacuditi :killm

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2695
Posts: 11067
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Da li je BiH zemlja siromasnih ljudi?

Post by Peace »

Da dodam i ovo.

Ko neko ko zemlju sa strane posmatra izgleda mi da je jedino gradskim penzionerima tesko. Ne mogu vise da zarade, a penzije su premalene.

User avatar
Skitnica
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2772
Posts: 5307
Joined: Fri Jul 31, 2020 11:36 pm
Location: Iza leđa

Re: Da li je BiH zemlja siromasnih ljudi?

Post by Skitnica »

Da, Bosna je bas bogata siromasnim ljudima..
Na selima je opet lakse, i zvot na selu se nikada nije mogao porediti sa zivotom u gradu..Na selu imaju malo obradive zemlje, vocnjake...stoku,

U gradovima je vise sirotinje, nemaju prostora a i zabranjeno im je i imati stoku, perad.. Zemlje i sto imaju je u saksiji i to je to.. Penzioneri mislim su u najkriticnijoj situaciji, posebno oni koji nemaju djece da ih pomazu u svakom smislu... a nisu ni sposobni nesto ni zaraditit...

Sirotinja se primjeti na svakom uglu, od kuca koje se prave preko 20godina, i jos nisu zavrsene, a i onih koje su se skoro i srusile a ipak neko zivi u njima, nii imaju gdje niti mogu to normalno osposobiti .. pa do zelenih pijaca, kada je nekima i njaniza cijene povrca su skupe...




Pogledaj malo https://pomoziba.org/ odgovor ces dobiti na svoje pitanje .. :((

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2695
Posts: 11067
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Da li je BiH zemlja siromasnih ljudi?

Post by Peace »

Pa to za kuce, ako ce se po tome gledati, mogli bi reci da je citav svijet siromasan, zapravo vecina.Ja stvari posmatram ovako:
Kucu nije jeftino napraviti, ako i imas zemlju, za neko manju kucu ti danas treba najmanje 100.000 KM. To nije lahko odvojiti, jos kad se uzme u obzir da domacinstvo mozda ima i cetvera usta za nahraniti, mozda i dvoje djece za iskolovati, odijevati…pa ako i ne zavrsi kucu za 20 godina, ni tada nije covjek u goroj poziciji vec i velika vecina populacije u, nazovimo, bogatim zemljama.
U USA, a vjerujem i ostalom zemljama stvari idu ovako - ljudi kupe napravljenu kucu, pa je onda otplacuju narednih 30 godina. Oni sa boljim platama se usude uzeti kredit na 15 godina. Dakle ni ovdje prosjecan covjek ne ostavri kucu za 20 godina.
Plus, ovdje nam prodaju kuce drvene konstrukcije, za kucu koju si npr platio $200,000, u narednih 30 godina morat ces izdovijti jos $100,000, ako zelis da ne bude rusevina na kraju. Mnogi te popravke ne mogu placati, pa i to ide kreditom. Tako da ima jako puno porodica kojima se to placanje kuce razvuce na 50 godina.
I u konacnici kad pogledas, bez obzira na odrzavanje, kuca ti je stara 50 godina, gubi samim tim na vrijednosti, jer stigli su novi modeli, ljepsi, mozda ti komsije nisu odrzavale, pao tvoj dio grada, naselili se svakakvi ljudi, pao ugled skole a on vuce i cijenu kuca..

Eto samo postavljam stvari kakve jesu, radi poredjenja.

A u Bosni ima losih kuca. Jao da vidite kakvih ovdje ima, a jos koliko bi ljudi bilo srecna da ima bilo kakvu.

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2695
Posts: 11067
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Da li je BiH zemlja siromasnih ljudi?

Post by Peace »

A i to kad je na pijaci nekome sve skupo, to moze biti znak da taj nema, a mozda i da ima, vec voli ubijat cijenu, da njemu ostane vise.

Ja u Americi, dan kad cu u shoping po hranu, odem na par websajtova da pogledam njihove cijene za tu sedmicu.

I nikad ne kupim sve u jednoj trgovini, posjetim po 4-5. Tacno znam gdje cu kupiti jabuke, gdje kivi, gdje mlijeko, gdje sir, itd.
Ostene me tako sigurno i po $200 mjesecno, jer neke se cijene za neke artikle u jednoj prodavnici te sedmice znaju razlikovati i po $2,00.

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2110
Posts: 7605
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Da li je BiH zemlja siromasnih ljudi?

Post by Bella »

Da li je zemlja siromashnih.. ne nesto posebno..
Licno, moja familija i ja .. smo imali loshe iskustvo s tkv siromashnim. u zelji da im se pomogne... samo smo imali glavobolje.
Ne ocekujem nikakvu zahvalnost, ali, osnovne dogovorene postavke, nisu ispostovali .... tako... da trenutno, nemam nikakvo sazaljenje..
1
1 Image
.............................................................................................Image

User avatar
gripen
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 537
Posts: 1289
Joined: Fri May 01, 2020 5:02 pm

Re: Da li je BiH zemlja siromasnih ljudi?

Post by gripen »

dole je narod vise bezobrazan,nego sto nema....
neposteni su,osiromasili karakterom i duhom
ovog puta,cuo sam bezbroj puta na svoje usi...dijasporac...jeb... mu mater ....
strasno .....

User avatar
Skitnica
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2772
Posts: 5307
Joined: Fri Jul 31, 2020 11:36 pm
Location: Iza leđa

Re: Da li je BiH zemlja siromasnih ljudi?

Post by Skitnica »

Peace 

Pa to za kuce, ako ce se po tome gledati, mogli bi reci da je citav svijet siromasan, zapravo vecina
Ne može se reći jer nije isto biti siromah u Bosni i siromah u USA..Australiji ..Njemačkoj itd..koliko god ti tvrdila da je isto..meni nije..možda kod vas u USA ima više sirotinje nego u Bosni i teže žive.. :hm


Siromašnih u Bosni ima, i to puno, koliko sam mogla primjetiti..kad sam rekla na kuće da se grade tolike godine, odnosi se da dugo traju izgradnje..u Fr vala ja nikada ni jednu kuću nisam vidjela da se pravi više od 1 -2 god max..
A razlog je što kuću koju građe ( većina) u Bosni radi svako privatno, (sam svoj majstor)malo ko da mu firma radi od temelja do krova..jeftinije da prode radovi i traju duže..


Nisam nikad drugo vidjela da se živi u kućama bez stakla na prozorima, zimi da ljudi nemaju cime da se griju...u jaknama sjede u hladnoj prostoriji, nemaju šta da lože..I to nisu mladi sposobni ljudi, nego penzioneri..siromah.

Ljudi koji ne mogu platiti djeci autobusnu kartu da idu u školu...knjige, osnove dječije školske potrepštine.Siromasni nego šta..

Ljudi koji nemaju para za liječenje..a bolest uzima maha..koliko djece ide vani na liječenje uz pomoć humanitarnih organizacija....itd....

User avatar
Skitnica
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2772
Posts: 5307
Joined: Fri Jul 31, 2020 11:36 pm
Location: Iza leđa

Re: Da li je BiH zemlja siromasnih ljudi?

Post by Skitnica »

gripen wrote:
Tue Aug 31, 2021 8:28 pm
dole je narod vise bezobrazan,nego sto nema....
neposteni su,osiromasili karakterom i duhom
ovog puta,cuo sam bezbroj puta na svoje usi...dijasporac...jeb... mu mater ....
strasno .....
Ne treba generalizirati, bezobrazluka ima svugdje..nepoštenje također..

Misliš da sa druge strane ne prave razlike između domaćih i stranaca..i da bolje odnose imaju sa strancima nego sa domaćim stanovništvom...

Svugdje je bilo i bit će razlike u ljudskim odnosima, gledano sa svih gledišta...

U državi u kojoj vlada korupcija, teško je pričati o karakteru naroda..

User avatar
Skitnica
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2772
Posts: 5307
Joined: Fri Jul 31, 2020 11:36 pm
Location: Iza leđa

Re: Da li je BiH zemlja siromasnih ljudi?

Post by Skitnica »


User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2695
Posts: 11067
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Da li je BiH zemlja siromasnih ljudi?

Post by Peace »

Pa jeste, ako ljudi ne mogu da kupe djeci knjige i plate autobusku kartu, zaista su siromasni.

Ali i Bella ima pravo, postoje ljudi kojim nema pomoci, i postoje ljudi (svugdje u svijetu) kojim bi umjesto novcane bolje dosla neka psiholoska pomoc. Mislim neke zivotne smjernice. Ali nitko nece da prihvati tu, svak je zadovoljan svojim mozgom.


Znas od kad ne gledam te srceparajuce video snimke?
Od kada su snimali ljude koje poznajem citav moj zivot. Snimljena je njihova bijeda, videi su bili popraceni damaticnom muzikom, djeca su pred kamerama izjavila sto bi zeljeli imati, ali nemaju jer je u Bosni tesko.
Narod se sazalio i poslao, a u toj se kuci partijalo 5 dana nakon sto su im urucili novac. Vatra na kojoj se nesto peklo nije se u tih pet dana kazu nikako gasila, a djeca opet nisu dobila sto zele.

User avatar
Skitnica
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2772
Posts: 5307
Joined: Fri Jul 31, 2020 11:36 pm
Location: Iza leđa

Re: Da li je BiH zemlja siromasnih ljudi?

Post by Skitnica »

I opet jučer cujem na vijestima da je u BIH svaki sesti gradanih siromašan.

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2695
Posts: 11067
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Da li je BiH zemlja siromasnih ljudi?

Post by Peace »

Skitnica wrote:
Mon Oct 18, 2021 11:57 am
I opet jučer cujem na vijestima da je u BIH svaki sesti gradanih siromašan.
Po vijestima i u Americi je, a pazi - velika svjetska sila.

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2110
Posts: 7605
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Da li je BiH zemlja siromasnih ljudi?

Post by Bella »

Peace wrote:
Mon Oct 18, 2021 1:25 pm
Skitnica wrote:
Mon Oct 18, 2021 11:57 am
I opet jučer cujem na vijestima da je u BIH svaki sesti gradanih siromašan.
Po vijestima i u Americi je, a pazi - velika svjetska sila.
. jeste. ali, drugacije---- izgleda i zivi siromah u Americi...( ne mentalno poremechene homless.e)
.............................................................................................Image

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2695
Posts: 11067
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Da li je BiH zemlja siromasnih ljudi?

Post by Peace »

Kako drugacije?

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2110
Posts: 7605
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Da li je BiH zemlja siromasnih ljudi?

Post by Bella »

. jednostavno. imaju bolje programe. drzava ima novaca za to.. pomoc za kupovinu hrane/ lijecenje/ skolovanje itd.... ako se pridruze programu i prate pravila.. zive .. :jbg nekima bolje, nego da rade...
.............................................................................................Image

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2695
Posts: 11067
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Da li je BiH zemlja siromasnih ljudi?

Post by Peace »

Bella wrote:
Tue Oct 19, 2021 5:37 pm
. jednostavno. imaju bolje programe. drzava ima novaca za to.. pomoc za kupovinu hrane/ lijecenje/ skolovanje itd.... ako se pridruze programu i prate pravila.. zive .. :jbg nekima bolje, nego da rade...

Siromasne onda mozemo podijeliti u dvije skupine - oni koji sami sebe hrane i oni koje hrani drzava.

Znaci oni koji ce zbog slabo placenog posla a preskupog zivota uvijek biti na ivici, sastavit nekako kraj s krajem, al od tog nista vise nece moci.
I oni koji su to skontali, predali se i pali drzavi na teret.
A broje se samo ovi drugi.

Post Reply